STADSNIEUWS Inaugureele oratie prof. dr. H. M. R. Leopold 78 De verduisteringsproef op 16 November 79ste jaargang VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 No. 24107 _PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN KOUSEN H£T VOORNAAMSTE NIEUWS YAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Als bijzonder hoogleeraar in de Italische archaeologie. Motordief gearresteerd. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht Eenige behartenswaardige wenken. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 do. Jsct regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUai per 3 maanden. t. 2.33 per week ....'.'J.' t.0.18 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden portokostenj (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Prof. dr. H. M. R. Leopold, vanwege het Leidsch Universiteitsfonds benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Italische archaeologie aan de Universiteit alhier, heeft hedenmiddag dit ambt aanvaard met het uitspreken van een rede in het groot-auditorium over „De invloed van klimaatveranderingen op de oudste ge schiedenis van Italië". Het volgende is eraan ontleend: „Italië werd het eerst door menschen bevolkt in het tropisch klimaat, dat den Ijstijd voorafging. Van hun werktuigen heb ben we slechts de ruwe steenen houweelen over, de fijnere instrumenten werden waarschijnlijk van hard hout gemaakt. Deze houweelen worden in de vlakte alleen jevonden bij drinkplaatsen van het groote .wild. verder in het gebergte daar waar roor bewerking geschikte rotsen bloot la gen of landbouw mogelijk was. De ijstijd, die de alpen en apennijnen met gktschers bedekte, dreef de bevolking naar ce zeekust. Daar vindt men de bewijzen nu lage temperatuur in den vorm van iennebosschen en van gebeenten van koude-lievende dieren. In dezelfde lagen treft men weer stee nen werktuigen aan, maar nu veel meer gevarieerd. Zij zijn een bewijs, dat de be volking niet uitstierf en steen leerde ge bruiken ook daar waar ze vroeger hout aangewend had. De boomen met hard hout waren namelijk uitgestorven. Waarschijn lijk werd de bevolking door de koude sterk gedund. Men vindt ten minste in het twee de steenen tijdperk, toen de weersgesteld heid ongeveer de tegenwoordige was, be trekkelijk weinig sporen van menschën in Italië. Hun kerkhoven, waarin de dooden een rijken uitzet meekregen, verraden, dat kunstgevoel hadden en handel dreven, ln elk geval met Spanje. Omstreeks 1500 voor Christus begint de temperatuur aanmerkelijk te stijgen: tot eenige graden boven het tegenwoordige peil. Daardoor worden de Alpen gemakke lijk toegankelijk en de Po-vlakte, waar het in het tweede steenen tijdperk 's winters net zoo koud was als het er nu is, een aangenaam verblijf. Talrijke stammen uit de aan den over kant der Alpen gelegen landen vestigen er zich en wel in paalwoningen. Ze hebben andere gewoonten dan de oorspronkelijke bevolking, en verbranden bijvoorbeeld hun dooden. Ze zijn technisch goed ontwikkeld, beheerschen het bronsgieten en smeden volkomen, maar missen kunstgevoel. De uit het vorig tijdperk overgebleven be woners verlaten de overmatig warm ge worden kustvlakten en vestigen zich in het gebergte. Beide bevolkingen gebruiken nu voor haar werktuigen brons en verkee- ren vreedzaam met elkaar. De Noordelin gen ontleenen de verslering van hun aar dewerk aan Duitschland, de Zuidelijken aan den Balkan. In de negende eeuw voor Christus, daalt de temperatuur weer sterk, de Alpen worden onbegaanbaar; in de Po- vlakte Is het fel koud. De paalbewoners vluchten over de Apennijnen naar de vlak te van Latium en het heuvelland van Tos- kane. Hier stichten ze steden, die een paar eeuwen later door Etrurlërs en Grieken tot hoogen bloei gebracht worden. Ook de bergbewoners dalen naar dezelfde laagten af en brengen hun kunstzin mede. Zoo doende worden Toskane en Latium dicht bevolkt. Wanneer de Etruriërs er aanko men en wat later de Grieken, vinden ze een land met. menschen. die zoowel prac- tisch als op kunstgebied begaafd zijn en brengen dit land in korten tijd tot groote welvaart. Toen Italië zoo in den wereldhandel in geschakeld werd, hoefde het niet meer te vreezen voor klimaatcrississen, die trouwens uitbleven. Toch schijnt nog eens ln zuiver historischen tijd een langdurige droogte tot groote moeilijkheden aanleiding gegeven te hebben. Van de vijfde tot de derde eeuw voor Christus doen de vroeger zoo rustige bergvolken voortdurend hevige uitvallen naar de kuststreken en trachten zich daar te vestigen. Deze hardnekkigheid ondanks telkens geleden nederlagen moet wel een diepliggenden grond hebben. Waarschijn lijk maakte de in Amerika van circa 400 tot circa 200 voor Christus geconstateerde droogte de Apennijnen onbewoonbaar en het gebruikelijke heen en weer trekken van het vee 's zomers naar de bergen, 's winters naar de kustvlakten onmoge lijk. De verliezen in de oorlogen en de hon gersnood in haar woonplaatsen zelf doen de bergbevolking vrijwel uitsterven. Pas wanneer de gewone hoeveelheid regen weer begint te vallen, worden de bergen op nieuw bewoonbaar en hervatten de herders het zwervende leven, dat ze nog altijd lei den. Men moet dus tot de conclusie komen, dat de eenige belangrijke, want zeer tal rijks. immigratie van uit het Noorden naar Italië plaats gehad heeft in het tijdperk va het brons, tusschen 1500 en 1000 voor Christus. En dat sindsdien de bevolking, welke dus hoofdzakelijk uit Noordsche stammen bestaat, vrijwel dezelfde gebleven is. De Etruriërs en Grieken waren te wei nig talrijk om de structuur ervan noemens waard te kunnen veranderen". Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. De politie zoekt naar medeplichtigen. Gedurende de maanden September en October is bij de politie alhier een drietal aangiften gedaan van vermissing van een motorrijwiel. Ondanks ijverige nasporingen slaagde de recherche er aanvankelijk niet in een spoot van de daders te ontdekken, totdat dezer dagen tegen den 40-jarigen los werkman L. J. van der K. alhier zooveel vermoedens waren gerezen, dat zijn aanhouding gemo tiveerd bleek. Inderdaad werden bij een huiszoeking in zijn woning motoronderdeelen aangetrof fen, waarvan zonder eenigen twijfel kon worden vastgesteld, dat zij afkomstig wa ren van de gestolen motorrijwielen. Van der K. werd daarop in verzekering gesteld en zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. De politie deed daarna meerdere huiszoekin gen, waarbij gestolen onderdeelen werden teruggevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat er medeplichtigen ln het spel zijn. Het onderzoek wordt derhalve met kracht voortgezet, o.a. ook ln Den Haag, waarheen een spoor leidt. VER. VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. Causerie over de eilanden in de Stille Zuidzee. In de gistermiddag voortgezette 51ste al- Semeene vergadering der Ver. van Onder wijzers en Onderwijzeressen heeft, gelijk feeds in het kort gemeld, de heer G. J. Pilger uit Amsterdam een met lichtbeelden m gramofoonmuziek geïllustreerde causerie Sfhouden over „Een vroolijke zonnige reis foor de Stille Zuidzee". In het eerste deel zijner voordracht voer- fo spr. zijn gehoor mee naar de Gilberts- gioep een groot aantal kleine eilandjes, alle atollenwaar nog zeer primitieve toestan den heerschen en van de Westersche be- k- ving nog niet veel te bespeuren valt. "faswaar bevinden zich hier meerdere tfndingsposten, doch de Invloed der zen delingen op de inlandsche bevolking is niet teer groot, hetgeen spr. ten deele toeschrijft Jan de omstandigheid, dat voor deze pos- bijna zonder uitzondering zeer jeug dige missionarissen worden aangewezen, die ever weinig of geen ervaring beschikken. Je weinige andere vertegenwoordigers van eet blanke ras in deze streken, vertoeven «aar doorgaans niet in de eerste plaats uit ethische overwegingen. Hoewel de bevol king eèn zeer primitief leven leidt, is van kannibalisme niet gebleken, althans niet in «e tot nu toe geëxploreerde gebieden. Wel worden de overwonnen leden van vijandige stammen ter dood gebracht en bun lichamen onder de overwinnaars ver- Meld. doch dit heeft een religieuzen on- 0er8i"0nd en geschiedt eveneens met de foifelijke resten van de eigen stamgenoo- en- In het tweede deel van zijn causerie, t'ftvclgde spr. zijn reis naar de Hawai- ™anden met hun geweldige ananas-cul- Wur, de volkomen Westersche hoofdstad Honolulu en het luxueuze strand van Wai- rj). Waar het „surf-riding" een der meest ttueikoosde attracties vormt. 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE \4QC Zichtzend-ngen franco door het geheele land. 2056 (Ingez. Med.) De heer Pilger besloot zijn met aandacht gevolgde reisverhaal met het ten gehoore brengen van Hawaiian-muziek, zooals men zc ginds hoort en zooals ze op gramofoon- platen wordt „geëxporteerd". De heer Van Julslngha sloot de vergade ring met woorden van dank aan den spre ker en een collectief „tot weerziens op de 52ste inspectievergadering." HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Leidsche Overdekte Bad- en Zweminrichting ..De Overdekte", Haarlemmerstraat 262, Leiden. Uittredende commissarissen: C. J. A. van Iterson, Lel den en J .M. Broekmeyer, Haarlem. Uit tredend gedelegeerd commissaris: G. E. Bouwmeester, Leiden. N. V. Kantoor Vergouwen, Wasstraat 27, Leiden, bezorging van hypotheek, credie- ten, assurantiën enz. Overleden directeur: J. P. Vergouwen, dd. 12 Mei 1938. De zaak Is met ingang van 14 October 1938 in liqui datie getreden. Liquidateur: J. J. Vergou wen, Terborg. J. Korswagen Jr., Hoogl. Kerkgracht 30, Leiden, kleermakerij. Overleden eigenaar: J. Korswagen Jr., dd. 20 Oct. 1938. AFSCHEID VAN LUITENANT EVERTS. Als chef van de Garnizoenswerkplaats. Zooals wij hebben gemeld, is de eerste- luitenant N. W, L. Everts, chef van de Militaire Werkplaats hier ter stede, met In gang van 1 November a-s. bevorderd tot kapitein, commandant van de compagnie intendance-troepen te Utrecht. In de Wittepoortskazerne heeft luitenant Everts gistermiddag van zijn dagelijksche medewerkers afscheid genomen. Majoor de Geus wees er op hoe de werk plaats tijdens de 6'/i-jarige leiding van lui tenant Everts voortdurend is uitgebreid. Talrijke moeilijkheden zijn in de afge- loopen jaren te overwinnen geweest en de bloei van de werkplaats is stellig voor het grootste deel te danken aan het onver saagde werken van luitenant Everts. Niet alleen heeft hij zijn beste krachten gewijd aan de werkplaats, ook voor het militair zoowel als het burgerpersoneel heeft hij veel goeds tot stand gebracht. Spr. hoopte, dat de luitenant Everts gegeven zou mogen zijn in zijn nieuwe functie nog vele jaren voorspoedig te werken. Namens het geheele personeel bood spr. den scheidenden chef een vulpen en vulpotlood met inscriptie aan. Ook tot mevr. Everts richtte spr. en kele hartelijke woorden onder aanbieding van een bouquet bloemen. Namens het bestuur „Personeel bij mili taire diensten" sprak de heer Gils, die er aan herinnerde hoe luitenant Everts er in geslaagd is de werkplaats in 6jaar te maken tot een modelinrichting. Majoor Godée voerde het woord namens de groep Leiden van de militaire politie en bood een bouquet bloemen aan. Tenslotte dankte luitenant Everts har telijk voor de vriendelijke woorden en de geschenken. In het kort memoreerde spr. de periode, welke thans wordt afgesloten, om te eindigen met een driewerf „Hoera voor de garnizoenswerkplaats"-. In ons Blad van gisteren deelden wij mede. dat de geheel gerestaureerde en ver fraaide winkel van de firma Raumann en Teppema in de Maarsmanssteeg 4a gis termiddag was heropend, dit moet echter zijn vanmiddag. WAS- ZIJDE Zeer voor delig LINKS GEWE VEN Bemberg- zijde, zeer fijn van weefsel ZUIVER ZIJDE nieuwste mode kleuren 2117 CIngez. Med.) NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND Jaarvergadering der Leidsche afdeeling. De Leidsche afdeeling van den Ned. Prot. Bond hield gisteravond haar jaarvergade ring in haar Wijkgebouw in de Lange- straat. De belangstelling was grooter dan andere jaren. De Vereeniging is zeker deze belangstelling ten volle waard, gezien het vele werk: wijkgebouw, wijkverpleging, vrijzinnig godsdienstonderwijs op de scho len, en de Zondagscholen in Leiden en Oegstgeest, uitgaande van den Nederland- schen Protestantenbond. Het ledental blijft ongeveer gelijk. Op gewekt leven blijkt in elke onderafdeeling te heerschen, niettegenstaande de vele financieele zorgen, die algemeen tot uiting komen. Twee trouwe bestuursleden hadden we gens vertrek en ziekte reeds hun afscheid moeten nemen. De leden kozen in plaats van dr. H. J. M. Boonacker en de heer W. C. de la Court Sr., de heeren B. Moolenburgh en J. C. van Eek, terwijl ds. Mispelblom Beyer werd vervangen door den heer J. Hokkeling. De beschrijvingsbrief van de jaarverga dering der landelijke vereeniging werd be sproken; dr. Boersema verklaarde zich bereid de Leidsche afdeeling te vertegen woordigen te Zeist op 2 November. Met een woord van dank aan de aan wezigen sloot de vice-voorzitter mr. Boer lage omstreeks 10 uur de geanimeerde ver gadering. BINNENLAND. De Vereeniging: voor den Effectenhandel beraamt maatregelen tegen bank zwen del. (Binnenland, 4e Blad). Nog geen beslissing inzake het doorgaan der R.A.I.-tentoonstelling. (Binnenland 4e Blad). „Wilde" autobusdiensten moeten ten spoe digste verdwijnen, aldus minister Van Buuren. (Binnenland, 4e Blad). Opening kleutercongres te Utrecht in tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana. (Ie Blad). BUITENLAND. Daladier spreekt op het congres der radi caal-socialisten te Marseille. De breuk in het Volksfront. (3e Blad en Buiten land, le Blad). 15 November Engelsch-Italiaansch accoord in werking? (Buitenland, le Blad). Von Ribbentrop te Rome. Buitentenland, le Blad). Hongarije's antwoord aan Praag bevredi gend. (Buitenland, le Blad). Voor morgen mag rustig, mistig en somber weer worden verwacht. Er bestaat eenige kans op lichten regen. De temperatuur zal weinig veranderen. De Bilt seinde gisteravond aan alle posten: „ATTENTIESEIN NEER". In verband met de in ons Blad reeds eerder aangekondigde verduisterings proef op Woensdag 16 November, ves tigt het hoofd van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst er de aan dacht op, dat in tijden van oorlog de verduistering niet beperkt zal kunnen worden tot korte periodes waarin direct gevaar voor een luchtaanval dreigt. Verduistering zal in dien tijd een be trekkelijk „normaal'' verschijnsel zijn; op dit grondbeginsel dient ook de a.s. oefening te berusten. Uit deze gedachte vloeit logisch voort wat men in huis niet en wat men wèl- moet doen. Draait niet eenvoudig in Uw woning of inrichting alle lampen los, of sluit niet Deze en volgende wenken vormen te zamen een nut tige handleiding voor de te volgen gedragslijn bij ver duisteringsoefeningen. Knipt ze dus uit en bewaart ze! door middel van den hoofdschakelaar of door het uitnemen van de zekeringen den stroom geheel af. Wanneer de verduistering avond aan avond zal moeten plaats vinden, kunt U ook niet steeds in het donker zitten of Uw inrichting of bedrijf sluiten. Het is daarom zaak het leven in wonin gen, inrichtingen als café's, bioscopen, scholen, e.d. en fabrieken en werkplaatsen, waarin gewoonlijk des avonds gewerkt wordt, ook tijdens de oefening normaal voortgang te doen vinden. Daarbij zullen dan echter de noodige maatregelen moeten worden genomen ter voorkoming van licht- uitstraling. De te nemen maatregelen zijn in het al gemeen van eenvoudigen aard en zullen in de meeste gevallen niets of zeer weinig kosten. Daarom kan en moet iedereen medewerken. Particulieren zorgt er dus voor, dat geen licht naar buiten kan stralen. Donkere gordijnen van zware stof vormen een goede afsluiting. Besteedt vooral de noodige aan dacht aan de zij- en bovenkanten van de gordijnen (b.v. vastzetten met punaises en een- strook zwart of blauw papier aan den bovenkant) Beschikt men niet over donkere gordij nen. dan verdienen rolgordijnen van don kere stof of zwart of donkerblauw papier de voorkeur. Kleine vensters kunnen met zwart of donkerblauw papier worden beplakt Ook carton of triplex kan hier goed dienst doen. Denkt vooral aan den achterkant van Uw huis: aan dakramen en zoldervensters en aan het uitnemen of losdraaien van de lampen in portieken, portalen en op trap pen. Winkeliers, denkt er aan Uw etalagever lichting, Uw Neon- of andere reclamever lichting en de verlichting van aan den ge vel aanwezige automaten te dooven. Garagehouders, dooft de verlichting van Uw benzinepompen en draagt zorg. dat bij het openen van de deuren Uwer garage I geen licht naar buiten kan vallen. Controleert thans zelf reeds, hoe U Uwe woning geheel „lichtdicht" kunt maken; neemt nu reeds maatregelen. Blijft tijdens de oefening zooveel moge lijk thuis: op straat is niets te zien, terwijl, wanneer U Uw woning verlaat, anderen met minder goede bedoelingen wellicht, ge bruik makende van de duisternis, deze met een bezoek zullen „vereeren". WERKT ALLEN MEDE! Een volgende maal iets over het verkeer met voer- en vaartuigen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1