Brand aan boord van Duitsch schip Gouden Huwelijksfeest fry's Taal Inst. DAGBLADRECLAME LE1DSCH DAGBLAD - Tweede Bisd Woensdag 26 October 1933 Later bedwongen Redactie 1507, Directie en Administratie2500 GOUDRENETTEN VOOR WINTERPROVISIE ENGELSCH FRANSCH DUITSCH H.v. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW Onze telefoonnummers Aanbesteding Aardappelen Dames. 1963 Model-Schoenmakerij „DE ADELAAR" 'Adverteert in het Leidsch Dagblad TE HUUR Paperwhites, Hyacinthen W. SEGAAR (zn. - ZAADHANDEL Het universeele reclame-middel Aan boord van het Duitsche mailschip „Deutschland" is gisteren brand uitgebro ken in ruim 4. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien en de gezagvoerder zond S.OS.- signalen uit. Het Duitsche schip was op weg van Hamburg naar New-York en was plm. 320 KM. ten Z.W. van Kaap Race op New-Foundland. Aan boord waren 591 passagiers en 400 koppen bemanning. Het schip meet 21.046 ton en is in 1923 te Hamburg te water gelaten. Het kan 1000 passagiers bergen. Het schip kan een snel heid van 19 knoop bereiken. DE DEUTSCHLAND. Na het uitzenden der S.O.S.-seinen be gaven zich diverse schepen voor hulpver leening naar het brandende schip, doch deze was niet meer noodig. De bemanning is er in geslaagd zelf den brand meester te worden en gemeld wordt, dat er geen gevaar voor passagiers, bemanning en schip meer bestaat. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Ver scheidene schepen waren toen reeds in de nabijheid van de Deutschland". Volgens zekere inlichtingen heeft zich een ontploffing aan boord voorgedaan. De HamburgAmerika-lijn heeft bericht ontvangen, dat, hoewel men het vuur meester is. de radio-telegrafische verbin dingen moeilijk blijven. De gezagvoerder van de „Deutschland" heeft vanochtend te 10.40 uur zijn reederij radiotelefonisch medegedeeld, dat de brand op zijn schip met eigen middelen geheel ge- bluscht is. Het schip zet de reis naar New York op volle snelheid voort. Passagiers en bemanning zijn ongedeerd. De passagiers hebben voortdurend hun kalmte bewaard. Verwacht kan worden, dat het schip nog Vrijdagavond te New York zal aankomen. NIEUWKOOP. Moedercursus. Gisteravond werd in het parochiehuis de eerste les gegeven van den Moedercursus, uitgaande van het bestuur van de pi. afd. van het Wit-Gele Kruis onder leiding van mej. A. H. Hoskam uit Den Haag, die reeds 7 jaren als zoodanig voor het Wit-Gele Kruis werkzaam is. Het aantal deelneemsters is buitengewoon groot; niet minder dan 56 dames gaven zich op en waren aanwezig. Mevr. de wed. P. KuijfTifctooel opende namens het bestuur van de afdeeliivg met een korte toespraak. NIEUWVEEN. Propaganda-avond der B.V.L. Alhier is de jaarlijksche propaganda- avond gehouden van de B.V.L. De zaal van hotel Schreuder was tot in alle hoeken ge vuld. De heer M. Karsemeijer opende en verwelkomde de plaatselijke commissie en pastoor Mol, de leiders uit den omtrek en den leider van Nieuwveen, kapitein Ver leun, die zoo veel voor de landstorm doet. Na het zingen van het Wilhelmus werden ook majoor De Borst en overste Boots ver welkomd. Dan volgde de vertooning van de films der groote legerrevue, de verjaardag van HM. de Koningin, den zeevaartdag en de vlootschouw te Scheveningen, met de huldiging in het Stadion te Amsterdam. Al deze films vielen zeer in den smaak. De heer Karsemeijer deelde mede, dat de burgemeester door ziekte verhinderd is, dezen avond aanwezig te zijn en stelt voor, om namens de landstorm een spoedig en geheel herstel toe te wenschen. Majoor De Borst hield een interessante rede over Ned. Indië, de grootheid en vruchtbaarheid van onze koloniën. Spr. behandelde nog de moeilijkheden die de regeering gehad heeft met Atjeh. Ook voor Indië is het van groot belang, dat in het Moederland de B.V.L. is opgericht, om het gezag te handhaven. Een daverend applaus volgde op deze rede. Commandant Bootz sprak enkele woor den over de opheffing van 't Ambtenaren verbod. Gelukkig hebben enkele politieke partijen ingezien, dat het onder de regee ring van Koningin Wilhelmina nog niet zoo slecht is; elke ambtenaar kan lid wor den van de B.V.L. Laten wij hopen dat over een twintig jaar géén B.V.L.'er meer noodig is, daar dan alle menschen B.VU.'ers zijn! Daarna werd de fraaie film vertoond „40 jaar Koningin". Het was hoogst interessant te zien de ontwikkeling op allerlei gebied. Vervolgens werd de film „Heldenmoed van het Noorden" gedraaid. Pastoor Mol sprak een slotwoord, waarna de prijzen werden uitgereikt. De wisselbeker werd toe gekend aan v. Veen. Het diploma scherp schutter behaalde D. Spek. Het was een mooie avond! TER AAR. Te hard gereden? Een bestuurder van een auto, die met vrij groote snelheid in de richting Zevenhoven reed, had waarschijnlijk te veel snelheid om de flauwe bocht, na de brug over de ringsloot van den Nieuwkoopschen Polder, welke bocht tevens den afrit vormt, be hoorlijk te nemen en reed van den hoogen berm af. Een hek, beneden aan de helling, werd gedeeltelijk grondig vernield. Wonder boven wonder bekwamen de vijf inzitten den geen letsel. De auto liep schade op, doch gerekend naar den val die het voertuig maakte, viel ook dit mee. Comité voor winterlezingen. Een comité heeft zich gevormd teneinde te bereiken, dat voortaan, instede alleen van de Ver. ..Kerkelijk Leven", winterlezin gen zullen worden georganiseerd vanwege de hoofdgroepen in de Ned. Herv. Kerk ter plaatse. Hierin hebben zitting genomen de heeren D. Goedhart, ds. C. Heemskerk, H. Hegeman, E. J. Kerkhoven en C. Snijders. Ten bate van het Missiewerk werd een filmavond gegeven in het Parochiehuis te Langeraar, onder auspiciën van kapelaan Groen. De zaal was goed bezet en het pro gramma werd met veel belangstelling gevolgd. ZWAMMERDAM. Werkverschaffing. Alhier bestaan plannen, tot het doen uit baggeren van den ringdijk en de tochten van den polder Broekveld en Vettenbroek, hetgeen aan een 20-tal werkloozen voor fenigen tijd arbeid kan verschaffen. Verder is ook noodig gebleken om het machinegebouw, ten dienste van de bema ling van dien polder, grondig te herstellen, aangezien dit gebouw zoodanig is verzakt, dat de zuigbuizen afknappen, waardoor groote kosten ontstaan. Getracht zal wor den, daar de polder zelf financieel daar toe niet bij machte is, deze werken met subsidie van het Werkfonds in werkver schaffing uit te voeren. Intrede van ds. J. J. H. Pop. Naar wij vernemen, zal ds. J. J. H. Pop te Zevenbergen, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aannam, op Zondag 13 Nov. a.s. alhier zijn intrede houden, na in de voormiddag-godsdienstoefening op dien dag te zijn bevestigd door zijn zwa ger ds. Lekkerkerker, van Bermebroek. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen werden de volgende verstekvonnissen gewezenwegens overtreding van art. 314 wetb. van strafrecht: J. L. A. v. Z.. C. v. Z., P. Z. allen f. 1.— of 1 week tuchtschoolstrafOvertreding Motor- en rywielwet en motor- en rij wiel reglement: A. J. C. R. te Diemen f. 10,of 10 d; E. J. D. te Arnhem f. 5,of 5 d; C. H. te Nieuwkoop f. 3 of 2 d;! J. v. d. N. te Breukelen Nijenrode f. 3— of 2 d; Th. v. d. V. te den Haag f. 3 of 2 d; L. J. S. te Amsterdam f. 2,of 2 d: C. H. B. te Heemstede f 2,of 2 d; C v. A. te Leiderdorp f. 1,50 of 1 d; J. S. te Leiden f. 1,50 of 1 d; C. J. M. te Ter Aar f. 1.— of 1 d; C. H. S. f. 2.— of 1 d; L. M. v. B. te Badhoevendorp f. 1,50 of 2 d; J. v. H. id. f. 1,50 of 2 d: H. v. R. te Hazer&woude f. 2.50 of 2 d; en 2 x f. 1,50 of 2 d; D. v. d. N. te Haarzul- lens f. 5,of 4d; Overtreding art. 460 wetb. v. strafrecht: A. D. te Leiden f. 1,50 of 1 d: J. D. idem f. 1,50 of 1 d; Overtreding art. 453 wetb. v. strafrecht: L. v. O. zonder bekende woon- of verblijfplaats f. 5.of 3 d; Over treding Visscherijwet: J. D. te Leiden f. 5,— of 4 d; A. D. idem f. 5,of 4 d; met vernietiging van inbeslaggenomen vischtuig; A. M. te den Haag f. 2,50 of 2 d. met idem; A. F. M. te den Haag f. 2,50 of 2 d. met idem: A. D. F. L. S. te Delft idem; L. Th.W. v. V. te Rotterdam idem; A. A. F. S. te Den Haag f. 2,of 2 d; met verbeurdverkl. idem; J. H. S. te Rotterdam 2 x f. 2.— of 2 d. met idem; W. D. M. te Hil- legersberg f. 2— of 2d;Overtreding algemeene politieverordening der gemeente Boskoop C. F. M. te Boskoop f. 2,50 of 2 d.; idem der ge meente Alphen A. S. f. 1,of 1 d; J. S. te Leiden f. 4,— of 4 d. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Alphen a. d. Rijn. De professor is weer eens verstrooid! De heer J. H. Stöcher, werkzaam als volontair ter Gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Zoelen (Betuwe). BESCHUTTING TEGEN WIND. De najaarsstormen gieren over de velden en boomen en struiken worden gebeukt en buigen onder den hevigen druk. Gelukkig hadden we, vooral ook door het vroeg rijpen van de vruchten dit jaar, alles begin October geborgen, een enkele late peer als bijv. Comtesse de Paris uitgezonderd. Maar stormen, zooals October ons tot nog toe heeft gebracht, zijn ook in Augustus en September lang geen zeldzaamheden. En wanneer er dan geen bepaalde maatregelen zijn genomen en onze boomen niet vol doende ztjn gedekt, is al ons werk van dagen en weken in een paar uur tijd vernield. De vruchten liggen op den grond en zijn grootendeels waardeloos. Het spreekt van zelf, dat wij onze vruchtboomen tegen stormwind niet kunnen beschermen door het aanbrengen van muren of schuttingen; deze zouden, zelfs voor de lagere struik- vormen te hoog moeten worden opgetrok ken en niet alleen te duur zijn, maar on mogelijk voldoende gestut kunnen worden om een hevigen stormwind te doorstaan. In dit geval zijn we aangewezen op het ge bruik van levend materiaal, dus van boo men. Deze leven wel ten koste van onzen grond, maar, op de juiste manier aange plant, beteekent dit allesbehalve verlies. Gerust mogen we verklaren, dat het on mogelijk is jaarlijks een goeden oogst te verkrijgen, zonder het aanbrengen van een windschut, zoodat een strook grond, hier voor benut, dubbel rente oplevert. Niet ge noeg kan hierop worden gewezen, vooral nu vele landeigenaren boomgaarden en fruit- tuinen gaan Inrichten, omdat de prijzen van goede appels en peren nog steeds hoop geven op een loonenden teelt. En wil deze laatste tot haar reoht komen dan dient, tegelijk met het planten van de 'boomen een voldoend windschut te worden aangeplant, vooral aan den Noord- en Westkant van de aanplanting, omdat de winden uit genoemde richtingen het meeste kwaad doen. Als eisch moet aan het te gebruiken plantsoen voor een „mantel" worden ge steld, dat de boomen niet ver met hun wortels het land doorkruisen. Tevens mo gen het geen boomen zijn, welke met de takken breed uitgroeien om niet meer licht weg te nemen als noodzakelijk is en om geen drup te veroorzaken. Geen beter ge was in dit opzicht is denkbaar dan de Italiaansche populier (Populus fastigïata). Deze plant laat zich ter plaatse stekken door het in den grond steken van een flin- ken tak of wel men plant eenl-jarig gewor telde stek. Deze laatste krijgen dan 1 M. a 1,5 M. onderlingen afstand en men dient er op te rekenen, dat de boomerij later 3 Meter breed wordt, zoodat niet te dicht bij de grens van het terrein wordt gepoot. Na den eersten zomer wordt het jonge ge was tot op een halven Meter van den grond afgesneden, waarna zich een stevige, dichte groei vertoont. Na vier A vijf jaar wordt de rij nogmaals tot op de helft teruggezaagdhierdoor wordt vooral be reikt, dat de zidh ontwikkelende populie- renrij geheel tot op den grond is verlat® en dus nergens openingen vertoont. Een massale windkeerlng ontwikkelt zich, welke dienst doet wanneer de boomen gaan dra gen. Hiervoor is het evenwel noodig, dat bedoelde populieren gelijk met de jonge vruchtboomen worden geplant. Vooral op kleigrond verkrijgt bedoeld windschut een hoogte van 10 a 12 Meter in 12 jaar tijd en is in staat de kracht van den hevigen wind te breken, zoodat geen noemenswaar dige afval plaats vindt. Voor het beschermen van kleinere ge wassen en vooral voor den moestuin Is voor hetzelfde doel de els de aangewezen boom soort. Dit gewas put den grond niet uit en laat zich gemakkelijk snoeien. Men kan er zeer mooie hagen van kweeken, welke, goed gesnoeid, een breedte krijgen van 1 M. We wijzen er op, dat dit gewas zich niet door stek laat voortkweeken, maar uit zaad wordt verkregen. Éénjarige zaailingen kan men bij den boomkweeker betrekken. Deze jonge struiken worden gezet op een halven Meter afstand en in November tot Maart geplant. Direct na het planten iets ingekort et: reeds in den eersten zomer krijgen we takken van 1 Meter en hooger. Deze worden ln den winter tot de helft teruggesneden en ook de zijtakken worden flink inge kort. Hierdoor vormen zich weer tal van nieuwe loten, welke, gedurende den zomer een paar maal ingesneden worden met be hulp van een schaar en een dichte haag vormen. Meestal is het voldoende de hoogte te bepalen op 2 a 3 Meter, op welke maat in den winter wordt ingekort wanneer deze lengte Is bereikt, wat in enkele zomers het geval is. Daarna worden deze hagen om den anderen winter op genoemde hoogte afgezaagd, waardoor we regelmatig een aantal flinke takken krijgen voor erwten- of boonenrijs. Gedurende den zomer wordt de elzenhaag minstens éénmaal opzij inge kort, zoodat de breedte van l Meter niet wordt overschreden. Een in den winter groenblijvende haag vormt men van de groenblijvende Liguster. Dit gewas laat zich tot mooie hagen vormen, tot verschillende hoogten van 1 tot 3 Meter. Gedurende den zomer dient meermalen te worden geknipt, iets wat reeds met behulp van een machine wordt gedaan. Genoemde Liguster laat zich gemakkelijk van stek kweeken. Groene planten als Taxus en Hulst zijn duurder en groeien tevens niet zoo vlug. Reeds nu kan men planten en stekken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". (op 2 lijnen) HET ECHTPAAR P. F. MASSAAR—BOOMA Morgen gaan voor de 51ste maal voor het echtpaar P. F. MassaarBooma, wonende Vestestraat 92 alhier, de bruidsdagen in, terwijl op 7 November e.k. hun gouden echt- vereenlglng een feit zal zijn. De bruidegom, die thans 72 jaar telt, was gedurende de helft van dien tijd werkzaam in het bedrijf van de firma Wed. Parmen- tier aan de Middelstegracht. Na de stopzet ting dezer fabriek, schafte hij zich een schlllenwagentje aan en trekt er nog da gelijks mee op uit. Gedurende een kwart eeuw deed hij des Zondags ook dienst als zaalbewaker in het Stedelijk Museum „De Lakenhal", aan welke werkzaamheid ln verband met een reorganisatie in Juni van dit jaar een einde is gekomen. Uit hun huwelijk werden 9 kinderen ge boren, waarvan hun twee door den dood zijn ontvallen; de verdere nakomelingschap omvat 24 klein- en 2 achterkleinkinderen. De Commissie van Beheer over Endegeest, Voorgeest en Rihijngeest, zal op Dinsdag 1 November a.s., des voormid dags te elf uur, op het Ge meentehuis te Leiden, Rapen burg 12, in het openbaar aan besteden 1968 DE LEVERING VAN AARD APPELEN voor het tijdvak van 1 November 1938 t.m. 28 Februari 1939. De voorwaarden dezer aan besteding zijn kosteloos ver krijgbaar op het Bureau van Endegeest. De Commissie van Beheer, M. G. VERWEY, Voorzitter. J. A. v. d. STOK, Secretaris. 5 pond Elite Goudrenetten 90 ct.; per 50 pond f. 8.50 5 pond 1ste soort Goudrenetten 70 ct. - Gele Bellefleur 65 ct. 5 pond Extra Notarisappelen 85 ct.; 25 pond f.4. 5 pond Zoete Armgaarders 70 ct. - Bergemotperen 60 ct. 1 bl. Herojam 25 ct. - Blauwe Pruimen, per pot 28 ct. „HET DUO" - P.K. Koorsteeg 11 - Telefoon 22. Wist U dat wij ons zeer bijzonder toeleggen op het onzichtbaar lijmen van zolen volgens het „Ago" systeem Naast vakmanschap zijn wij daartoe in staat door aanschaffing van de meest moderne machines en installaties. En toch.populaire prijzen I A. VAN HOEK - Aalmarkt 18 - Tel. 3563 rpecialiteit: Vergroten en verkleinen van schoenweik. 1427 Nieuwe clubjes beginnen nu Lesgeld f. 10.p. 3 mnd. Inschrijving dagelijks aan LEIDEN - BREESTRAAT 52 (Ing. Vrouwensteeg). GROOTE KAMER met klei nere bijkamer, op eersten en gezelligsten stand van Leiden. Prijs nader overeen te komen. Br. Bur. v. d. Bl. no. 3056a. en alle andere bloembollen in uitsluitend eerste kwaliteit. DIEFSTEEG 8 Telef. 1195 1934 yiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 's-GRAVENHAGE Hoofdkantoor AMSTERDAM ROTTERDAM De Directie berioht, dat de coupons der Pandbrieven ver vallende 1 November 1938, on der aftrek van de coupon'be- lastdng, van dien datum af be" taalbaar zijn: te Leiden bij de Incasso-Bank. HE DIRECTIE' 42

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8