BUITENLAND Na den val van Hankau. LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 26 October 1938 De strijd wordt gestaakt niet Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND. Drukke diplomatieke actie. DuiUchZuid-Slavisch handels verdrag. Er blyft beweging in de diplomatieke besprekingen. Zoo bracht de Poolsche ge zant te Berlijn te Berchtesgaden een be zoek aan von Ribbentrop. Over het algemeen goed ingelichte krin gen wijzen erop, dat dit bezoek tot stand is gekomen op uitnoodiging van von Ribben trop en dat het onderhoud betrekking heeft gehad op alle politieke kwesties, welke thans hangende zijn, zoomede op de jong ste reis van Beek naar Boedapest. Het is voor niemand een geheim, dat deze reis in Duitsche politieke kringen zeer aandachtig werd gevolgd en te Berlijn een tamelijk duidelijk waarneembare ontstemming heeft gewekt. Waarschijnlijk heeft von Ribben trop over deze aangelegenheid met den ambassadeur van Polen willen spreken. Poolsche kringen te Berlijn gelooven niet. dat Beek zich binnenkort naar Berlijn zal begeven, zooals bij geruchte verluidt. Men betwist althans, dat het bezoek van Lipski aan von Ribbentrop ten doel heeft gehad, een reis van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken naar Berlijn voor te bereiden. Intusschen meldt Havas uit Warschau, dat de Poolsehe bladen nog steeds melding maken van de geruchten, over Beck's „aan staande reis naar Duitschland". waar hij besprekingen zou gaan voeren met Hitier. De „Dobry Wieczor", het orgaan, dat. be trekkingen onderhoudt met het ministerie van buitenlandsche zaken, is van meening,' dat het. onderhoud, dat Lipski gisteren met von Ribbentrop heeft gehad, er op duidt, dat. ondanks de door elementen, welke ongunstig oordeelen over Polen, verspreide geruchten, zich op harmonieuze wijze" een Poolsch—Duitsche samenwerking ont wikkelt, welke de regeling beoogt van het Tsjecho-Slowaaksehe probleem. Von Ribbentrop gaat zelf naar Rome en zal daar morgenavond arriveeren. In de Oeuvre zegt mevr. Tabouis: Hij zal er. naar men meent, met Mus solini spreken over de groote overwinning van Japan. Ook zal h(j de voorstellen ter sprake brengen, welke Duitschland aan Polen heeft gedaan in de Roetheensche kwestie en de militaire politiek van de as. De verdeeling van invloedszones in Oost- Europa en den Balkan geeft aanleiding tot zeer veel moeilijkhedén tusschen Rome en Berlijn. Op grond van de laatste berichten schijnt bevestigd te worden, dat Duitschland zich definitief heeft uit gesproken tegen een gemeenschappe lijk Poolsch-Hongaarsche grens, doch dat het bereid zou zijn tot concessies aan zijn Italiaanschen bondgenoot op ander gebied. De correspondent van de Matin'' te Rome meldt aan zijn blad, dat volgens in geloofwaardige kringen verkregen aanwij zingen. het program der nieuwe Ita- liaansch—Duitsche besprekingen drieledig' zou zijn. Het zou de volgende punten be vatten: 1. de Hongaarsche eigchen; 2. versteviging van het anti-komintern- pact: 3. koloniën voor Duitschland, De correspondent zegt, dat opgemerkt dient te worden, dat alle geruchten over dit laatste punt uit Duitsche bron afkom stig zijn. Het rijk zou wenschen het bond genootschap met het fascisme op het ge bied van het koloniale vraagstuk te com- pleteeren. Volgens den correspondent van de „Jour nal" te Rome zijn welingelichte kringen van meening. dat von Ribbentrop overkomt om met de Italiaansche regeering een ver sterking van het driemogendhedenverdrag tusschen Italië, Duitschland en Japan voor te stellen. Deze versterking zoü gaan tot een verdrag inzake wederzijdsche hulpver leening, zulks in antwoord op de verdere bewapening van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten. De „Matin" meldt uit Londen, dat men aldaar herhaalt, dat Chamberlain zich na de definitieve regeling van het Spaansche vraagstuk en de van kracht wording der overeenkomst tusschen Londen en Rome, naar Rome zou kun nen begeven om er nieuwe besprekin gen te hebben met Mussolini, De handelsbesprekingen tusschen Duitsch land en Zuid-Slavië zijn geëindigd met de onderteekening van een uitvoerig slotpro- tocol. Korten tijd later werd een communiqué aan de pers verstrekt, waarin werd ge zegd, dat de besprekingen hebben geleid tot een aantal belangrijke resultaten. De koers van de clearingmark zal zich in het vervolg bewegen tusschen 14.70 dinar en 14.30 dinar. Verder is een verrekenings overeenkomst gesloten, welke 1 November in werking zal treden. Bovendien is het handelsverkeer tusschen Zuid-Slavië en het voormalige Oostenrijk geregeld. ENGELAND. Hertog van Kent gouverneur- generaal van Australië. Ierland. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de hertog van Kent is benoemd tot gouver neur-generaal van Australië. Hij volgt als zoodanig lord Gowrie op, die zijn ambt neerlegt,. De hertog van Kent zal in November van het volgend jaar de functie van Gowrie overnemen. BELGIË. Van Zeeland in de Vereenigde Staten. Van Zeeland, die in Amerika is aangeko men voor het houden van een serie lezin gen, heeft bij het verlaten van de „Ile de France" gezegd „de wereldvrede is geheel afhankelijk van de economische reorgani satie. Het verdrag van Muenohen opent een nieuw tijri vak Laat ons trachten na te gaan. hoe wij daarvan gebruik kunnen ma ken. Wij hebben den plicht een njieuwe orde in de wereld te scheppen". Van Zeeland verklaarde over het goudvraagstuk nog: „Ik blijf er van overtuigd, dat het goud een belangrijke rol speelt en zal spelen in het handelsveikcr. Bij een normaal wereld herstel zou het Amerikaanrche goud de V:re:n'-de St-lcn in een allergunstigste poritie claalren." Van Zeelmi zeide nog niet te weten, of hij een ontmoeting met Roosevelt zal heb ben. Hij zal wel een bezoek aan Huil brengen. De hertog van Kent. Terwijl de normale ambtsperiode van een gouverneur-generaal vijf jaar duurt, meent men te weten dat de hertog van Kent waarschijnlijk niet langer dan twee of drie jaar in Australië zal blijven. Het is de eerste maal, dat de post van gouverneur-generaal van een der domi nions wordt bekleed door een prins uit het koninklijk huis,, die zoo na verwant is aan den Koning, Terwijl nu dus een broer des kOnings deze functie zal bekleeden, is vroe ger reeds eens een oom des Konings gou verneur-generaal geweest en wel Prins Arthur van Connaught (oom van den toen- maligen Koning George V) in Canada. Voorts is nog een zwager des Konings, de graaf van Athlone (broer van Koningin Mary) gouverneur-generaal in Zuid-Afrika geweest. De hertog van Kent werd als vierde zoon van koning George V 20 December 1902 te Sandringham geboren. Hij was voor de vloot bestemd, doch moest deze om gezondheidsredenen verlaten. Daarna heeft hij gewerkt aan het Foreign Office en bij de afdeeling fabrieksinspectie bij binnen- iandsche zaken. 29 November 1934 huwde hij met prinses Marina van Griekenland. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen geboren, een zoon en een dochter. Cosgrave, de leider der Iersche oppositie, heeft tijdens een rede. voor het bestuur zijner partij het voorstel geopperd dat Chamberlain, de Valera en lord Craigaven, de premier van Ulster, een conferentie zou den houden. Men zou Chamberlain moeten verzoeken zulk een conferentie bijeen te roepen. Een gemeenschappelijke poging zou gedaan moeten worden om een formule voor betere regeering en ean betere verde diging van Ierland te vinden. De regelingen in Tsjecho- Slowakije. Heden overhandiging van Praag's antwoord. Officieel werd medegedeeld, dat hel ka binet te Praag de beginselen heeft vast gesteld, volgens welke de onderhandelin gen met Hongarije over een nieuwe grens kunnen worden hervat. Het antwoord der Praagsche regecring zal heden aan den Hongaarschen gezant worden overhandigd. Het zal niet worden gepubliceerd, vóór de Hongaarsche regee ring het in bezit heeft. Er verluidt echter dat Slowakije en Roe- thenië een volksstemming weigeren. Hitier weer op bezoek. Onverwachts heeft Hitier gisteren een bezoek gebracht aan Engerau (tegenover Bratislava) en later aan Weenen. Twee democratische Duitsche bla den verboden. Twee democratische Duitsche bladen, het „Prager Tageblatt" en de „Prager Mit- cag" zijn in Slowakije verboden. Vluchtelingen-ellende. Tusschen de linies van de Duitsche be zetting en van de Tsjechische bezetting, m de zoogenaamde neutrale zóne, leven ongeveer honderd personen in tenten on der slechte omstandigheden. Het zijn vluch telingen, voor het grootste deel uit Breclav. Vóór de aankomst van de Duitsche troe pen hebben ze deze stad verlaten. Een aan tal van hen zijn Tsjechen en Slowaken uit het door de Duitsche troepen bezette gebied, het meerendeel zijn evenwel Jood- cche vluchtelingen, die Oostenrijk na den „Anschluss" hebben verlaten. Zij werden door de Tsjechische autoriteiten te Breclav geduld, doch zij hebben geen Tsjechischen pas. Zij krijgen levensmiddelen van de soldaten en vooral van den Joodschen bond en het Roode Kruis te Brno. De Tsjechische autoriteiten, die zorg moeten dragen voor de bescherming van de binnenlandsche arbeidsmarkt in Tsie- cho-Slowakije, kunnen niet toestaan, dat deze vluchtelingen Tsjecho-Slowakije bin nenkomen. Postzegels met beeltenis van Bcncsj uit den omloop. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten hebben de postzegels, welke de beeltenis dragen van oud-president Benesj, en wel ke uitgegeven zijn ter gelegenheid van den a.s. twintigsten verjaardag der republiek, aan den omloop doen onttrekken. volking zal worden vastgesteld. Die maat regel zal bestudeerd worden in de eerst volgende bijeenkomst van den grooten raad. In de motiveering wordt, gezegd, dat zestien jaar fascistische actie een alge- heele verandering hebben gebracht In de geestelijke, politieke en economische om standigheden van Libyë. Ook de hoogste au,tarkie-commissie is weer bijeengeweest en 'heeft voor tal van artikelen surrogaten aanbevolen. ITALIË. Bijeenkomst van den nationalen raad der fascistische partij De autarkie- commissie. De nationale raad der fascistische partij heeft vergaderd onder voorzitterschap van partijsecretaris Starace. Na een verslag van den secretaris, waarin een beeld werd ge geven van de werkzaamheden, gedurende het zestiende jaar der fascistische tijdre kening verricht, nam de Duce het woord. Hij sprak over den toestand van Italië aan het einde van het zestiende jaar. Hij herin nerde aan de eerste stappen op den afge- lêgden weg, hij schetste de bereikte re sultaten op verschillend gebied. De Duce bracht hulde aan de verschillende leiders voor het verrichte werk en gaf de richt lijnen aan voor de toekomstige activiteit; met name vestigde hij de aandacht op de noodzakelijkheid der voortzetting van den „autarkischen" slag tot het einde. Hij noo- digde de le'ders uit zich te wijden aan de vorming der jeugd. De nationale raad heeft de redevoering van den Duce enthousiast ontvangen Er zijn eenige moties aangenomen. In de eerste groet de raad de strijders, die „vereenigd rondom het altaar van het va derland", den twintigsten verjaardag der overwinning zullen vieren in den geest van het nieuwe Romeinsche keizerrijk. In de tweede zendt de raad een groet, ter gelegenheid van de overwinningen bij Kanton en Hankau, aan het Japansche volk „met hetwelk het Italiaansche volk zich voelt verbonden door een diepe en oprechte vriendschap van ideolog-'schen, geestelijken en poiitieken aard, die haar concreten vorm vindt in het Italiaansch- Japansch-Duitsche verdrag". Een derde motie zegt, dat de groote raad besluit, dat de vier Libysche provinciën voortaan deel uitmaken van het nationale grondgebied en dat bij wetgevenden rnaat- tegel het nieuwe statuut der Libysche be- PALESTINA. Rede van lord Rothschild. Lord Rothschild heeft te Londen 'n rede voering uitgesproken óp een verg. die bij eengeroepen was door de zionistische fede ratie. Lord Rothschild sprak o.m. over het probleem der Joodsche vluchtelingen. Voorts zeide hij o.m.: „Ik geloof stellig, dat een verbrokkeling van Palestina, in welken vorm ook, niet voldoende is. Wij moeten meer doen en wanneer ik dezen wensch uitspreek, maak ik eern toespelling op de twee machtigste en rechtvaardigste landen ter wereld: Groot-Brittan je en de Vereenigde Staten. Ik ben er volstrekt van overtuigd, dat de Britsche regeeririg een regeling van het Paiestijnsche probleem onder oogen ziet in I den eenig mogelijken geest: in een geest, die tegelijkertijd recht doet wedervaren aan de Joden en rekening houdt met de be hoeften van het Britsche Rijk. Ik ben eveneens van meening, dat de Britsche Joden "het beginsel moeten steunen, dat de houding van Groot-Brlttanje bepaalt, hoe wel dat aanzienlijke offers noodlg zou kun. inen maken en een wijziging met zich mee zou kunnen brengen van de interpretatie der vroegere conclusies en verklaringen. Dat beteekent niet, dat dit land zijn demo cratische idealen zou moeten opofferen." Lord Rothschild besloot: „op ons rust de taak, als Britsche Joden en als Joden, de regeering van Londen, op wie onze eenige en om zoo te zeggen onze laatste hoop gevestigd ls, te helpen ten aanzien van een regeling van een probleem, dat in belangrijkheid uwe zoowel als mijne In zichten te boven gaat. Dat probleem is de toekomst der Joden over de wereld." De bezetting van Hankau wordt meer en meer voltooid. In enkele buitenwijken wordt daarbij nog vrij fel gevochten. Van omsingeling van Chineesche divisies is geen sprake. De Chineezen trekken op ordelijke wijze terug naar Sjasi, dat onge veer honderd mijlen ten Weste van Han kau is gelegen. Niets wijst erop. dat zij op eenigerlei wijze gedemoraliseerd zijn. Te Hankau bevinden zich momenteel nog ciroa 1200 vreemdelingen van alle na tionaliteiten. Zij zijn allen veilig en wel in de viuch telingenzone, waar het volkomen rustig ls. De branden nemen geleidelijk af, waar toe een gestadige rhotregen, die overigens de ellende der Chineesche vluchtelingen nog vergroot, bijdraagt. Tot dusverre is in de z.g, administratieve wijk slechts een ge bouw in de lucht gevlogen. De Britsche marinetroepen hebben de ontplofbare stof fen van alle andere gebouwen verwijderd. De telefoonverbindingen zijn voor het meerendeel verbroken. Een Japansche vlootofficier heeft de verzekering gegeven, dat de geneutrali seerde viuchtelingenzone geëerbiedigd zal worden. Gisternacht ts de stad geheel van water verstoken geweest, doordat het Chineesche personeel van de waterleiding den dienst had gestaakt. Intusschen stelt een met buiteniandsch kapitaal werkende maat schappij, die van de Chineesche autoritei ten toestemming heeft gekregen, den dienst over te nemen, alles in het werk, om zoo spoedig mogelijk de waterleiding weer normaal te doen functionneeren. De Chineezen hebben al hun materiaal in veiligheid kunnen brengen en de bur gerbevolking van de stad kunnen eva- cueeren. De terugtocht van de Chineezen was noodzakelijk, aangezien de Japannee- zen een beslissenden slag wilden leveren in Woehan. Door dezen terugtocht hebben de Chineezen hun kracht behouden. De woordvoerder van het Chineesche leger kon nog niet mededeelen welke de verdere plannen van de Chineesche leger leiding waren, dit was een militair geheim, wel kon hij zeggen, dat de legerleiding ook verder tegenstand zal blijven bieden. Een van de redenen, waarom de Chineesche legers uit het Woehandistrict zijn terug getrokken is ook, dat men de buitenlan ders, vrouwen en kinderen, zoo weinig mo gelijk gevaar wil laten loopen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat reeds een nieuwe verdedigingslinie is ge legd buiten het Woehangebied ten einde verder oprukken van den vijand te ver hinderen. Overwinningsvreugde in Japan. Zoodra de val van Hankau officieel be kend werd gemaakt loeiden in geheel Japan de waarschuwingssirenen voor luëhtaanval- len gedurende één minuut. De bevolking van Tokio zal, naar Domei meldt haar vreugde over den val van Han kau toonen door het organlseeren van een grooten lampionoptocht, waaraan door een millioen personen zal worden deelgenomen. Achthonderdduizend schoolkinderen zuilen voor het keizerlijk paleis samenstroomen om het legev te huldigen, terwijl zevent'g- dulzend leerlingen van de middelbare scho. len gewapend in de straten zullen para deeren. Nog niet naar het einde! In een communiqué van het Japansche ministerie van oorlog wordt de natie ge. waarschuwd. zich voor te bereiden op een versterking der nationale eenheid", terwijl er gewezen wordt op de noodzakelijkheid van radicale wijzig ngen in de ideologie, in de opvoeding, in de politiek, in het bestuur en in de economie". Tenslotte meld' het communiqué, dat het leger de vrijwel onmiddellijke toepassing eischt van de geheele wet op de nationale mobilisatie Vaak hoorde men in veranwoordelqke kringen: Het is nog niet het einde", dit in tegenstelling tot den hoop van den kleinen man die met Kerstmis vrede verwacht. Daar Tsjang Kai Sjek niet gecapituleerd heeft, is het noodig de veroverde gebieden te zuiveren, de door den oorlog geslagen gaten te dichten en de steden in het bin nenland van China weer op te bouwen. De moeilijkheden, welke zich waarschijnlijk zuUen voordoen bij de politieke reorgani satie van China en den omvang van de voorgenomen economische taak maken het noodzakelijk, de openbare meening op vast beraden wijze voor te bereiden op de ge dachte. dat nieuwe opofferingen noodzake lijk zijn, om de eindoverwinning te be halen. Politieke kringen voorzien derhalve een algeheele versterking der nationale disci pline en met name: 1. De toepassing voor het einde van dit jaar, van de gedeelten der wet op de na tionale mobilisatie, die nog niet in werking zijn getreden en die neerkomen op vol machten voor de regeering op leder ge bied. 2. Een nieuwen stoot aan de beweging ten gunste van een eenheidspartij. 3. Versterking der economische controle. 4. Schepping van nieuwe hulpbronnen, bestemd voor de oorlogsbegrooting, mis schien door de verhooging van zekere be lastingen. 5. Het voorloopig onder de wapenen hou den van alle opgeroepenen. 6 Intensiveering van de campagne voor geestelijke mobilisatie. De minister van oorlog, Itagaki, heeft een vertegenwoordiger van Havas medegedeeld: „Nu Kanton en Hankau genomen zijn, is Tsjang Kai Sjek nog slechts een klein plaatselijk leider. Wij zullen onze krachts inspanning niet verminderen, zoo lang wij er niet in geslaagd zijn, een nieuw China op te bouwen en de grondslagen voor een blijvenden vrede in het Verre Oosten te leggen. Eerst dan zullen wij rusten. Zoo noodig zullen wij binnendringen in de verst afgelegen hoeken van China." De gouverneur van de Bank van Japan zeide, dat de Chineesche aangelegenheid thans de periode van opbouw bereikt heeft. Er zal nog veel krachtsinspanning noodig zijn, vooral voor het handhaven der mone taire controle en versterking van het toe zicht op het economische leven. De gouver neur zeide er van overtuigd te zijn, dat de economische structuur van Janan aan deze krachtsproef weerstand zou bieden, doch hij voegde daaraan toe, dat de toestand jiieer emissies van schatkistbiljetten noodig maakt. De gevolgen van den oorlog voor den handel. In door het Amerikaansche departement van handel gepubliceerde cijfers wordt aan getoond, dat de oorlog, die ruim een jaar in het Verre Óósten woedt, den handel tusschen de Vereenigde Staten en Japan heeft doen verminderen met de helft en dien tusschen Apierika en China met meer dan twee derden. VEREENIGDE STATEN. Het spionnage-proces. Bij de opening van den zeventienden dag van het spionnage-proces heeft de voor naamste beklaagde, Rumrich, formeel zijn verklaringen over het openen van de inter nationale poststukken aan boord van Duit sche schepen bevestigd. Hij bevestigde, dat Karl Schuelter, de zoogenaamde penning meester van den Duitsohen spionnagedienst, hem heeft verteld, dat hij een „goeden slag" had geslagen en een postzak had geopend aan boord van de „Europa", Schuelter zou hem foto's hebben laten zien van een con tract tusschen de Bethlehem Steel Corpo ration en de sovjetrussische organisatie Amtorg. Dit contract was met de interna tionale post aan boord van de „Europa" verzonden. De nauwkeurigheid, waarmede Rumrich deze verklaring aflegde, heeft levendigen indruk gemaakt op zijn hoorders. Een getuige, de jeugdige vaandrig Wil liam Brown, heeft verklaard, dat hij, toen hij dienst deed aan boord van het vliegtuig- moederschip „Saratoga", een brief had ont vangen van een Duitsohen spion, waarin hem dringend werd aangeraden, zich op de hoogte te stellen van bepaalde manieren, waarop een ondernemend zee-officier geld kon verdienen. Rumrich verklaarde, dat hij een brief had gezonden, waarop Brown niet had geant woord en gaf toe, dat dit een van de vele mislukte listen was, waarmede hij inlich tingen had trachten te verkrijgen. BRAND IN GRAANMAALDERIJ BIJ BERG AMBACHT. Vanochtend ls, vermoedelijk door kort sluiting, brand ontstaan in de electrische graanmaalderU van de firma C. Schouten en Zn. aan den Lekdiik, te Bergstoep, ge meente Bergambacht. De brand werd omstreeks vier uur ontdekt en nam weldra een grooten omvang aan. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest met haar blusschingswerk wachten, totdat de electrische centrale te Gouda de fabriek buiten stroom had gezet. Zit had daarna de handen vol om het vuur, dat krachtig woedde in de groote voorraden graan, te bestrijden en de nieuwe silo's voor vernieling te vrijwaren. De maalderij zelf is geheel uitgebrand en voor een groot ge deelte Ingestort. De brandweer uit Ammerstol verleende assistentie. Die van Gouda en Lekkerkerk verschenen eveneens ter plaatse doch be hoefden niet op te treden, aangezien voor verdere uitbreiding van den brand toen geen gevaar meer bestond. De schade, d'e aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. AMERIKAANSCHE INVOERRECHTEN OP NEDERLANDSCHE ZUIVELPRODUCTEN. ZUID-AMERIKA. Presidentsverkiezingen in Chili. Volgens mededeelingen van het ministe rie van binnenlandsche zaken van Chili over de presidentsverkiezing, heeft Aguirre, de candidaat van het Volksfront 220.802 stemmen verkregen, en Ross, de rechtsche candidaat, 213.521 stemmen. Er ontbreken nog slechts eenige weinig belangrijke cij fers, die den uitslag niet zullen wijzigen. In een toespraak voor de radicale club heeft Aguirre gezegd: „Wij moeten een een drachtige kalmte bewaren bij de overwin ning van het volk. De volksfrontregeering zal voor niemand een bedreiging ziin. Wij zul'en een programma van sociale gerech tigheid ten uitvoer leggen en naar vrede en rust streven. Er hadden enikele kleine botsingen plaats, waarbij een paar dooden en gewonden zijn gevallen. Blijkens telegrafisch bericht van onzen gezant te Washington zullen met ingang van 19 November a.s. bij invoer in de Ver. Staten van Amerika op de hieronder ver melde zuivel- en melkproducten van Ne- derlandschen oorsprong de volgende com- penseerende invoerrechten worden geheven in dollarcenten per Engelsch pond. Boter 9.54 Magere melkpoeder1.91 Karnemelkpoeder 1.64 Caseïne 3.96 Lactose 5.06 Goudsche kaas6.44 Edammer kaas 5.96 Gesuikerde gecondenseerde melk 1.40 Ongesuikerde gecondens. melk 1.37 Volle melkpoeder 4.91 Wij teekenen hierbij aan, dat de Ameri kaansche wetgeving zoodanig is ingericht, dat de heffing van een compenseerend in voerrecht verpiioht is op artikelen, geëxpor. teerd uit landen, welke aan die artikelen steun verleenen. Reeds langen tijd hebben de Amerikaan sche en Nederlandsche regeering aan deze kwestie aandacht gewijd. Onze zulvelexport naar Amerika was echter niet bijzonder be langrijk. In den laatsten tijd was onze uit voer, vooral van kaas, niet onaanzienlijk toegenomen. De maatregel der Amerikaan sche regeering ls voor onzen handel dan ook een gevoelige tegenvaller. H. J. HEES. t Te Delft is in den ouderdom van 61 jaar overleden de heer H. J. Hees, de oprichter van de bekende N.V. Hees en Co. muziek instrumenten en radiohandel. Het kinine winkeltje ts een zeer groote ordernemi 'S geworden die in Den Haag. Haai'cm. Fot" teröam, Gouda, Maassluis, Katwijk aan Zee en IJmuiden winkels had. Later was de heer Hees directeur en commissaris van de onderneming. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2