De wilde Zwanen LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Maandag 24 October 1938 GEMENGD NIEUWS Een afgerichte herdershond? LAND- EN TUINBOUW Het drama in Den Haag 0 moogt Izelf later Diets te verwijten hebben! HONIG's KEUKENSTROO V üfcUizondetef Luchtaanvallen met Brandbommen levertraan itj mifien Moord of zelfmoord Verklaring van den subs. off. van Justitie. Critiek op de Haagsche politie. Naar aanleiding van critiek in verschil lende dagbladen inzake den moord op het meisie Groen te 's-Gravenhage, deelt de substituut-officier van Justitie aldaar, mr. P R. Blok, o.a. het volgende mede: Ik heb ernstige bezwaren tegen de ver wijten, welke de politie gedaan worden, dat zij den moordenaar niet kan vinden en nu daarom als uitvlucht gaat beweren, dat het wel zelfmoord zal zijn geweest. Ik kan u mededeelen dat de politie deze dagen met groot-en ijver en nauwgezetheid geweldig veel arbeid heeft verricht, waarvoor ik groote waardeering heb. De politie is voort durend van oordeel geweest dat aan moord" moet worden gedacht, en in die richting zoekt zij en dat moet ook nog steeds. Ik ben een dergenen, die van den beginne af de ..mogelijkheid" van zelf moord niet uitgesloten heb geacht. Tegen de pers heb ik alleen gezegd, dat een ..on geluk" m. i. uitgesloten was. Nog steeds ben ik van oordeel, dat moord niet uitge sloten is en zoolang dit zoo is. moet in die richting verder onderzocht worden. Doch cr zijn van den beginne af een aantal ge gevens aanwezig, die nog voortdurend zijn vermeerderd, welke ook de mogelijkheid van zelfmoord niet uitsluiten. Er is wel wanorde, maar elke wanorde sluit niet van zelf in ..worsteling": er is zeker wanorde mogelijk (bij inbraak bv zonder worste ling. Van „worsteling" is geen spoor en er kan zelfs misschien gesproken worden van een „vreemde", wellicht opzettelijke wan orde. Er is geen motief voor moord (geen hebzucht; er is geen spoor van eenlg ze dendelict of poging daartoe!Er zijn nog eenige voorwerpen gevonden, die in het beeld ..moord" allerminst passen. Het sec- Ueonderzoek heeft niets opgeleverd dat juist op „moord" duidt en niet ook op zelfmoord zou passen. Waar het in deze om gaat, is intusschen iets anders en zeer belangrijk, belangrijk in deze zaak en zeer belangrijk in alle straf zaken. Het gaat m.i. om de psychologische zijde van het vraagstuk. Het is niet de taak d?r politie daarop in het bijzonder te let ten. maar het is wel zeer zeker de taak 'an de justitie om deze zijde der dingen allerminst te verwaarloozen. Het is bekend, dat men de psyche van een verdachte en die van getuigen nauw lettend dient na te gaan, wil men daden en feiten en getuigenissen begrijpen en verklaren. Hoe groot is dus ook het belang van het nagaan van mogelijk psychische complexen bij het slachtoffer in een ge val als dit. Het oordeel van de familie of naaste omgeving heeft in deze natuurlijk zeer weinig waarde. Het meisje kan „vroo- lijk" geweest zijn. Maar het is in dit geval buitengewoon merkwaardig hoe juist de gegevens afkomstig van personen van meer ontwikkeling over de psyche van het meisje in deze richting zeer belangrijk zijn ge weest. Ik heb niet voor niets een uitvoerig onderzoek laten instellen bij personen, die daarover konden oordeelen: personen van meer intellectueele ontwikkeling met wie zij te N. en te 's-Gravenhage in contact is geweest door dienstbetrekking enz. enz., bij de doctoren, die haar behandeld hebben. En voordien reeds Zaterdag 15 Oct. haa de rechter-commissaris op mijn verzoek een deskundige benoemd om de vraag in hoeverre in deze zaak aanwijzingen waren welke van psychologische zijde bezien duidden op de „mogelijkheid" van zeh- moord. Zijn. voorloopig. oordeele is zeer po sitief. ik heb dat voorloopig genoteerd, ik wacht zijn ranport nog af. Inmiddels kwa men nog steeds nadere gegvens binnen die hem werden doorgegeven. Wij zijn in deze zaak nog geenszins klaai Allereerst wordt het politioneel onderzoek ln de richting van „moord" steeds voort gezet. Alleen er zijn argumenten dat het toch zelfmoord kan zijn geweest. De di verse rapporten, gegevens en uitkomsten z:in nog niet geheel gereed. We zullen deze afwachten Maar in deze zaak zijn wel reeds gebleken de groote waarde en het kolossale belang van een niet negeeren van den ondergrond" der dingen, van he aandacht wijden niet alleen aan de directe sporen, maar ook aan de psychologische lijde. in deze: de vraag of medisch en psy chologisch gezien het slachtoffer wellich lijdende was aan nerveuze spanningen of „sten die tot een ellendige ontknooping hebben geleid Of dit „aannemelijk gordt kan ik nog niet beslissen. Een ding staat vast: het onderzoek in een strafzaak gaat niet om de eeneof om de andere min of meer gemakkelijke of min of meer aangename oplossingen aar om de waarheid en alleen deze zoeken we. Het geheim der vleeschdiefstallen. Een merkwaardige ontdekking heeft een slager aan de Noorderbeekdwarsstraat in Den Haag gedaan, toen hij op onderzoek uitging, hoe het kwam. dat hij verschillen de malen groote stukken vleesch miste uit zijn zaak. Het bleek hem namelijk, dat een groote Schotsche herdershond, die hiertoe afgericht moest zijn, ongemerkt den winkel wist binnen te komen, om de eene maal uit de étalage, de andere maal van het hak blok met kilo's vleesch er van door te gaan. De eerste, maal dat de diefstal gepleegd werd. was circa vijf weken geleden. Toen verdween uit de étalage een smakelijke lamsbout van 5 pond. De knecht meende de schaduw van een hond te zien verdwijnen, doch was er niet zeker van. Een week later werd opnieuw uit de étalage een stuk vleesch vermist, thans was het een rollade van 4'/i pond. De slagers begonnen nu wat scherper op te letten en constateerden nu ruim een week geleden, dat een Schotsche herdershond den winkel binnenkwam, snel naar een hak blok toeliep en een zwaar stuk kalfsvleesch van bijna 4 pond in den bek nam en er hard mee weg liep. De knecht volgde den hond en zag dat het slimme dier den Loos- duinscheweg overstak en in de Smitstraat in een huis verdween. De slager stelde hier op den eigenaar van den hond aansprake lijk en eischte van alle vorige vermissingen een schadevergoeding van f. 10. De eigenaar van den hond wenschte dit niet te betalen en bood aan een wekelijksche afbetaling. Wel gaf hij het stuk vleesch, dat dien mor gen was weggekaapt, terug. Daarmede wenschte de slager geen ge noegen te nemen en diende een aanklacht bij de politie in. Het was voor de politie evenwel een moeilijk geval, daar niet kon worden aan getoond dat de hond in opdracht van zijn baas op diefstal uitging. De eigenaar zelf ontkende, dat hij zijn hond hiervoor had afgericht en de herdershond zelf bewaarde het stilzwijgen. Donderdagmiddag kwam de hond plot seling weer de slagerij binnen en vóór de slager het kon verhinderen, was de hond er met een biefstuk van bijna vier pond vandoor. Het vleesch werd niet meer terug gezien. De hond had het stuk vleesch van het hakblok gehaald juist toen een dame in de nabijheid stond. Door het wegsleuren van het vleesch viel een mes van het blok. aat een been der dame trof, die daardoor een vleeschwonde opliep. Zaterdagmorgen is warempel de sluwe herdershond weer in den winkel gekomen en thans was een vette karbonade van drie pond zijn buit. De knecht ging het dier direct op de fiets achterna en slaagde er in hem bij de woning van den eigenaar in te halen. Het vleesch bleek echter verdwe nen. De politie heeft de zaak thans op nieuw ter hand genomen om dit merk waardige geval tot een goede oplossing te brengen. „Tel." MOTORJACHT UITGEBRAND TE ALKMAAR. De SCH 102, de logger die 14 dagen gele den in het gezicht van de Scheveningsche haven is vergaan, is in den nacht van Za terdag op Zondag gelicht door de 'bok „Kolossus" van Tak s bergingsmaatschappij met assistentie van de bergingsvaartuigen „Meermin" en „BruinvischOm kwart voor twee hing het wrak in de takels, waarna de Hoek van Holland van Smit's Internationa len Sleepdienst de bok met het 'wrak naar de haven heeft gesleept. Om kwart voor drie werd tusschen de havenhoofden naar bin nen gevaren en om 4 uur lag het geheel gemeerd aan den kant. in de eerste binnen haven tegenover het havenkantoor. De lading van de SCH 102 is heden ge lost. Er staan nu 150 vaten haring op den wal, oogenschijnlijk in goeden staat. Ook een partij netten werd nog aan boord ge vonden MOORDAANSLAG NABIJ BUREN. De dader nog niet gevonden. Naar eerst thans bekend werd is Vrij dagavond bij de Julianabrug tusschen Gel- dermalsen en Buren een aanslag gepleegd op den 23-jarigen J. Smit uit Tiel, die met een bakfiets in de omgeving van Gelder- malsen boodschappen had bezorgd voor het Tielsche filiaal van een groot winkelbedrijf in levenmiddelen en met een bedrag van ruim honderd gulden naar Tiel terug keerde. Het schot, dat van zeer dicht bij en ver moedelijk van achter een boom op S. werd gelost, trof evenwel geen doel. De politie, die van het gebeurde op de hoogte werd gebracht, stelde terstond een uiptgebreid onderzoek in, maar tot dusver re bleven haar nasporingen naar den da der. die het waarschijnlijk op het geld had gemunt, zonder resultaat. BUITENLANDSCH GEMENGD. SNEEUW- EN HAGELSTORMEN Een sneeuw- en hagelstorm, welke zich verplaatste met een snelheid van 50 tot 70 K M. per uur. heeft Zaterdag boven Min nesota. Wisconsin en Michigan (V. St.) ge woed en verschillende verbindingen onmo gelijk gemaakt. Tal van wegen werden be schadigd. Men verkeert in het onzekere omtrent het lot van zes personen, die sinds Vrijdag vermist worden. Ook in Bulgarije hebben sneeuwstormen men gewoed. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 30 c.M. hoog. Katholieke Nederl. Boeren- en Tuindersbond. In de te Wageningen gehouden verga dering van het dagelijksch bestuur van den Katholieken Nederl. Boeren- en Tuinders- bond, werden verschillende moeilijkheden, welke zich bij de uitvoering der teeltrege ling voor rundvee en varkens voordoen, uitvoerig besproken. Daarbij bleek echter, dat bepaalde te berde gebrachte oplossin gen op ander gebied en elders moeilijkhe den zouden teweeg brengen. Met groote in stemming werd kennis genomen van het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp-paardenwet, waarin de zelfwerk zaamheid van de stamboekvereenigingen positief op den voorgrond wordt gesteld, legen de wijze, waarop de regeering blij kens de toelichting op art. 30 van het ont werp de subsidies zal verdeelen, werden bedenkingen geopperd. Besloten werd deze bedenkingen op de eerstvolgende vergade ring der drie centrale landbouworganisa ties te doen bespreken en zoo mogelijk ge zamenlijk bi) de regeering stappen te doen, om een juister verdeeling der subsidies te verkrijgen. In verband met het feit. dat de rijkssubsidie voor de bestrijding van T. B. C. onder het rundvee beperkt is, werd de wenschelijkheid betoogd om het be schikbare bedrag zooveel mogelijk te ge bruiken voor het, tuberculineeren van het oudere vee Indien niet tot tuberculinatie van de kalveren, jonger dan zes maanden, zou worden overgegaan waartegen op grond van de practijk weinig bezwaar zou beslaan zou een grooter bedrag voor liet tuberculineeren van vee, ouder dan zes maanden, beschikbaar zijn. Besloten werd ook deze aangelegenheid in de centrale landbouworganisaties te doen bespreken. Algemeen heerscht de opvatting, dat de koude-grondbedrijven in den tuinbouw te genover de intensieve tuinbouwbedrijven t,. a.v. den steun in een onevenredig slech te positie verkeeren. Cijfers hieromtrent zijn echter niet te verkrijgen. Besloten werd SLEEPBOOT IN TWEEËN GEVAREN. Het Engelsche s.s. „Matra" heeft bij Boulogne de sleepboot „Morinie" in tweeén gevaren, tengevolge waarvan dit vaartuig vrijwel onmiddellijk zonk. De stoker van de „Morinie" is hierbij om het leven ge komen. Verder zijn vier man naar het zie kenhuis overgebracht. Geef den kinderen nu levertraan. Maar neem de beste levertraan: Jecovitol. Die bevordert o.a. den groei Weert de Engelsche -ziekte! angez. Med.i zoo mogelijk te zamen met de andere cen trale landbouworganisaties stappen bij de regeering te doen. om hieromtrent een juist inzicht te verkrijgen. De nieuwe pachtwet brengt zoowel voor den pachter als voor den verpachter verschillende verplichtin gen en risico's mede. Aangezien het ge- wenscht is voor de pachters en verpachters de- gelegenheid te openen zich tegen deze risico's te verzekeren, werd op voorstel van de verzekeringscommissie van den Ka tholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond besloten een instelling in het leven te roepen, waarbij, op onderlingen grondslag, deze risico's kunnen worden on dergebracht. DE DERDE STEUNUITKEERING. Naar wij vernemen, is spoedig de derde steunuitkeering op tuinbouwproducten over 1338 te verwachten. Voor velen een wel kome tijding. Vonk sloeg in benzine. Zaterdagmiddag om vier uur heeft te Alkmaar een hevige brand gewoed in een bootenhuis aan het Noord-Hollandsch Ka naal. De schipper van dr. Hofstee uit Alk maar, de heer W. van Vliet, was bezig ben zine uit het fraaie motorjacht te tappen, toen dit. waarschijnlijk door een vonk van den magneet, plotseling in brand vloog. De schipper, wiens kleeren reeds vlam vatten, kon met verschroeid haar uit de loods komen. Het vuur nam reeds dadelijk een derge- lijken omvang aan. dat elke poging om het te beperken, reeds bij voorbaat tot misluk king gedoemd was. De Alkmaarsche brand weer kon niet verhinderen, dat het booten huis geheel in vlammen opging. Hierin was ook een boot geborgen van den beeldhou wer Tjipke Visser uit Bergen. Men kon dit schip later naar buiten brengen, doch niet zonder dat het groote schade had opgeloo- pen. Het jacht van dr. Hofstee, dat 12.600 gulden gekost heeft, is totaal verbrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. (Ingez. Med.) Wist U. dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potiewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden. AANHANGWAGEN VERLOREN. Mislukte overval op een bejaard echtpaar. Twee verdachten te Beetsterzwaag in bewaring gesteld. Vrijdagavond zijn twee met revolvers ge wapende en gemaskerde mannen de woning binnengedrongen van een bejaard, niet on bemiddeld echtpaar aan den vrij eenza men Postweg, tusschen Beetsterzwaag en Hemrik. De mannen eischten het geld van de oude menschen. De bewoner greep echter een mestvork, waarop de mannen het hazenpad kozen. Na eenigen tijd waarschuwden de men schen den in de nabijheid wonenden bosch wachter, die daarop de politie-organisatie der gemeente Opsterland in werking stelde. De politiehond van den rijksveldwachter Boersma werd gerequireerd. Het spoor leidde naar een woonwagen in Sparjebert. Twee jongemannen zijn hier door de politie, bij wie zich ook de burgemeester van Opster land had bevoegd, aangehouden en overge bracht naar het gemeentehuis te Beetster zwaag. Hoewel zij ontkennen, worden zij toch vastgehouden. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. En nog achttien kilometer doorgereden Zaterdagavond reed een chauffeur van de firma L. te Arnhem in de St. Jorisstraat te Nijmegen met een vrachtauto met aan hangwagen naar de Waalbrug. Ter hoogte van het Keizer Lodewijkplein begaf de kop peling tusschen beide wagens het. Het ge volg was, dat de aanhangwagen los schoot en met geweld tegen een boom nabij het tramhuisje in de St. Jorisstraat botste. De chauffeur bemerkte zijn verlies niet en kwam te Arnhem bij de garage aan zonder aanhangwagen. De man ls toen maar terug gereden om te zien waar de aanhangwagen zich bevond. Na achttien kilometer kwam hij er achter. Copyright P. I. 6. 8o> 6 Copenhogon Nog eens zou Elize dus het paleis ongezien moeten verlaten. Wel dacht zij met angst aan de heksen op de graven en aan de eenzame wandeling er heen. Maar haar besluit stond vast. Om haar broers te redden, was niets haar te veel. En liever wilde zg pijn en angst doorstaan, dan op het laatste oogenblik haar arbeid op te geven. Vol vertrouwen op God verliet zij het paleis dus DUIZEND POND POL£DIKKE PALING..», Zag de burgemeester van Broek op Langendijk zich ontgaan. Dieven hebben in den nacht van Zater dag op Zondag den burgemeester van Broek op Langendijk. den heer H. Schelhaas Jr. beroofd van duizend pond polsdikke pa ling. De burgemeester, die kennelijk een enthousiast visscher is, had zijn vangst ter waarde van vijfhonderd gulden ln een kaar ondergebracht, teneinde de dieren levend te houden. Deze kaar is leeggehaald Een verzoek tot opsporing van buit en die ven is inmiddels reeds de wereld inge zonden. DE KINDERVERLAMMING. Te Groot-Ammers zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De pa tiënten zijn een zesjarig meisje en een vijf jarig jongetje. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 46-jarige schilder M. van de Panne i uit Leusden, die Donderdagavond op de Daan Fockemalaan te Amersfoort op zijn motor met zijspan tegen een boom reed, is in het ziekenhuis „De Lichtenberg" aan l de gevolgen overleden. Helaas kon Etize niet ongezien vertrekken. De Koning en de bisschop hoorden haar envolgden haar stap voor stap. Zoo zagen zij Elize, ondanks de heksen op de graven, het hek open doen en langs 'dè Itëksen, die hö&r oflgodMfl liè'èh, lfo^eh. tW moest de Koning toegeven, dat een Koningin zoo iets niet doen, wanneer zjj zelf geen heks was. i-.| De Koning wendde zich af. Elize, wier hoofd dienzelfden avond nog tegen zijn borst gerust had, was één met de heksen. Dat kon zoo niet langer duren. En toen 3prak hy het beslissende woord, dat hem toch nog zoo veel moeite kostte. „Het volk zal over iv-af moeten oordeelenEn het volk oordeelde inderdaad. Al?0* meen eischte men, dat de schoone vorstin verbrand moest wore 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14