STADSNIEUWS ZATERDAG 22 OCTOBER (938 No. 24102 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het begin van elke officiersloopbaan. De Leidsche Armenraad. De Hortus Botanicus. Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. IM. NOOMEN EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cis: per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 run dj Foto Van Vliet. Voor het front van het 4de regiment in fanterie aangezien eerst a.s. Maandag een nieuwe lichting onder de wapenen komt was de sterkte van den troep minimaal rijn hedenmorgen de cadetten-sergeant W. van Rijn en J. Sleurink als 2de luitenant beëedigd. Deze eedsaflegging geschiedde tegenover het regimentsvaandel en in handen van den regiments-commandant, overste H. D. Buurman, die in een korte toespraak wees op het gewicht van deze daad en aan spoorde tot trouw asin de Koningin, gehoor zaamheid aan de wetten en strikte onder werping aan de krijgstucht. De reorganisatie en versterking van de Nederlandsche weermacht stelt ook aan de jonge officieren hooge eischen, doch zij biedt tevens de kans op een snellere pro motie dan voor de oudere officiersgenera tie mogelijk was. Spr. besloot met den wensch, dat in moeilijke oogenblikken de herinnering aan dezen dag den beiden offi cieren nieuwe kracht zou geven om de aan vaarde taak te volbrengen. Bij deze plechtigheid deed zich voor het eerst het gemis gevoelen van het onlangs opgeheven muziekkorps 6e R.V.A., dat bij dergelijke gelegenheden steeds zijn mede werking verleende en daaraan door zijn muzikale opluistering een dieper relief schonk. Het openen en sluiten van den ban ge schiedde thans door trommelslag Jaarverslag over 193". VEELBELOVENDE JONGEN. Toen een agent van politie gstermorgen den 15-jarigen C. W., uit het woonwagen kamp wilde opbrengen, daar hij zich bij herhaling schuldig maakte aan harmonika- spelen bij overwegen, Universiteit enz., zon der dat hij daartoe vergunning had, wist de jongen te ontvluchten. Een andere agent peep den vluchteling echter. De jongen bood hevigen tegenstand. Slechts met veel moeite slaagden de Jgenten er in den jongen naar het politie bureau te brengen. De knaap verweerde zich zóó hevig, dat de jassen der agenten op ver schillende plaatsen werden gescheurd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd de jongen naar zijn ouders gebracht. n.v. meelfabriek „de rijn". In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Meel fabriek ,.De Rijn" v/h T. j. Bots, alhier, werd de balans, verlies- en winstrekening goedgekeurd. Het winstsaldo werd voor afschrijvingen bestemd. Als president-commissaris werd herkozen ue heer P. a. de Gooyer te Wassenaar. hervormde schippers. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente ueeit een commissie ingesteld, die de stof- liiv i en geestclijke belangen der tijde- j deze gemeente vertoevende Her- vormde schippers zal behartigen. leden van deze commissie zijn be- md ds. j. c. van Apeldoorn en de hee- ,9 J. v. d. Berg en Sanders, resp. ouderling en diaken der Ned. Herv. Ge meente. °°or de politie alhier is aangehouden r3 -".-Jarige chauffeur W. C. J„ die te eert„i.Vlen'lage verschillende sieraden heeft ich» „i.. is ter beschikking van de Haag- Politie gesteld. Overheidssteun steeg tot f. 2.200.000.—. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend: Het jaar 1937 is voor het armwezen te Leiden een belangrijk jaar geweest, in het bijzonder geldt dit voor den Armenraad.' De Armenraad kwam onder nieuwe lei ding doordat Prof. Bakhuizen van den Brink het voorzitterschap aanvaardde. Het bureau van den Armenraad onder ging een ingrijpende reorganisatie; na een tamelijk geleidelijke ontwikkeling gedu rende 24 jaar beteekende dit een sterke inkrimping. De reorganisatie ging in op 1 Maart en het verslag over 1937 kan dus al iets leeren over de resultaten, waartoe de reorganisatie heeft geleid. Hier volgen enkele cijfers. Het aantal rapporten door het bureau uitgebracht was de laatste jaren ongeveer 3800, in 1937 daalde dit tot 2000, en als men de maanden Jan. en Febr. van vóór de re organisatie uitschakelt en Jan. en Febr. 1939 er bij telt, zoodat men volle 12 maan den na de reorganisatie krijgt, dan is het gedaald tot 1900, dus juist de helft van het aantal van 1936. Dit beteekent niet. dat deze taak van het bureau tot de helft is teruggebracht, omdat in het algemeen de onderzoeken, die na de reorganisatie ge vraagd worden, omvangrijker, meer diep gaand moeten zijn dan de groepen, die thans niet meer aan den Armenraad ge vraagd worden. Het aantal bezoeken op het spreekuur liep terug van 1700 op 1300, het aantal ver zonden brieven van 2700 op 2200. Daarentegen namen de werkzaamheden voor liet centraal register van inlichtingen, dat berichten over dubbele bedeeling en andere wetenswaardigheden doorgeeft, toe: het aantal verzonden berichten steeg van 1900 tot 2000. Het personeel verminderde van 8 tot 5. In een vacature werd niet voorzien, zoodat inderdaad het personeel tot 4 werd terug gebracht. Het was zeer gelukkig, dat door de mede werking van den Minister van Defensie twee militielichtingen, die gewetensbezwa ren tegen den krijgsdienst hadden, op het bureau burgerlijken dienst kregen te ver richten en dat ook eenlge volontairs op het bureau kwamen werken. Daardoor behoef de vooralsnog geen gevolg gegeven te wor den aan het voornemen, dat bij de reorga nisatie heeft voorgezeten, om de werk zaamheden. die niet door andere instanties werden overgenomen, te beperken. Het aantal nieuwe gevallen, dat in be handeling kwam. daalde, ook als gevolg van de reorganisatie, van 111 tot 64. Het totale jaarbedrag van de bijdragen, door de Commsisie opgelegd, was niettemin hoo- ger dan over 1936, toen bijna f. 14000. nu ruim f. 15000. In de eerste helft van het jaar zond het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden 46 aan vragen door aan ons bureau, aangezien er nog geen plaatselijke Commissie voor Bij zondere nooden was. In II gevallen werd hulp georganiseerd, tot een totaal bedrag van f2830, gemiddeld dus ruim f. 250. Het verslag bevat belangrijke gegevens over het armwezen in het algemeen. Verscheidene jaren achtereen steeg de werkloosheid gestadig. In 1937 kwam een kentering. Het gemiddeld cijfer van de werkloosheid vertoonde eenige daling: in 1936 was het 33,2, dat wil dus zeggen 1/3 van de loonarbeiders was werkloos, in 1937 was het 31.5. Hierbij is opmerkelijk, dat over het algemeen in ons land de verbe tering verder ging. Leiden behoorde dus tot de meest getroffen plaatsen. De kosten van levensonderhoud van ar beidersgezinnen stegen, blijkens de onder zoekingen dienaangaande in 's-Gravenhage en Amsterdam ingesteld. Neemt men ver der in aanmerking, dat in de gezinnen, die van steun afhankelijk blijven, de verar ming gaandeweg toeneemt, omdat kleeding e. a. siiit, dan mag men veiTg concludee- ren. dat d- behoefte aan ondersteuning toenam. Dit wordt bevestigd door de tota len der sommen, die aan ondersteuning in geld en natura zijn besteed. De onderstand door kerkelijke instellingen bleef in totaal zichzelf gelijk, n.l. f. 93.000.De onder stand door de particuliere instellingen van algemeenen aard en door de instellingen, velke zieken en kraamvrouwen helpen, bleef ook dezelfde, nJ. f. 27000. De schoolkindervoeding steeg van f. 43000.— tot f. 47.060—. De ondersteu ning van overheidswege, Maatschap pelijk Hulpbetoon en Dienst voor So- ciael Zaken samengesteld, steeg van f. 2.022.000— tot f. 2.198.000. Een verblijdend feit Is. dat een Commis sie van Samenwerking voor bijzondere noo den tot stand kwam. Het aantal collecten steeg van 81 tot 90 en de opbrengst van f. 22.000 tot f. 24.000. De ondersteuning door werkverschaffing was in 1937 van minder omvang dan in 1936. In 1936 werd aan loo- nen in werkverschaffing f. 98.000 verdiend, in 1937 nog geen f. 33.000. Verblijdend even wel is het, dat er drie nieuwe instellingen tot stand kwamen om door arbeid te hel pen: de stichtig tot werkverschaffing aan jeugdige werkloozen ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen; de cen trale werkplaats voor jeugdige werkloozen; de Leidsche Blindenwerkinrichting, die de taak weer opvatte, welke voor de in 1936 opgeheven blindenwerkinrichting te zwaar was geworden. Ongevallenverzekering, geldig in en p-, nummer bes|aat uj, m b|a(,en buiten beroep. De officieele heropening. Ter gelegenheid van de officieele inge bruikstelling van den gereorganiseerden Hortus Botanicus hebben gistermiddag nog verscheidene personen het woord gevoerd. De heer J. G. Ballego zeide, dat de afdee- ling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde met stijgende bewondering het werk van prof. Baas Becking heeft gadegeslagen en bood hem een krans aan: dr. J. Th. Henrard, waarnemend directeur van 's Rijks herba rium bood namens het personeel dezer in stelling een rustbank voor een der kassen aan, terwijl de heer J. Mater, als tolk van het Hortus-personeel optrad en een viertal nieuwe coniferen offreerde, waarbij hij den hoogleeraar dank bracht voor de aange name samenwerking, waarin deze reorgani satie is tot stand gebracht. De voorzitter van de Stichting tot behar tiging van den belangen van den Hortus, de heer A. J .m. van Dijk Azn. gaf een uit voerige beschrijving van den inhoud van het gedenkboek en bood daarvan bijzonder fraai gebonden exemplaren aan aan de samenstellers, de heeren H. Veendorp en prof. dr. L. G. m. Baas Becking, terwijl een in Oranjeband gebonden exemplaar zal worden geoffreerd aan H. k. H. Prinses Juliana, die steeds groote belangstelling toont voor alles wat met de Leidsche Uni versiteit verband houdt. De rector-magnifcus. prof. dr. P. C. Flu wees erop, dat prof. Baas Becking voor het verrichten van wetenschappelijke:! arbeid binnenkort naar Indië zal vertrekken en sprak de hoop uit, „dat de scheiding van de Leidsche Universiteit slechts van korten duur zal zijn, opdat de leiding van den Hortus wederom kan worden gelegd in de handen, waarin de Senaat haar veilig weet." Prof. dr. H. Boschma, die namens prof. dr. W. J. de Haas optrad als woordvoerder van de faculteit der wis- en natuurkunde, noemde deze reorganisatie het resultaat van jarenlange volharding en doelbewust stre ven. De faculteit, aldus spr., koestert groote waardeering voor het vele werk, dat in enkele jaren tijds door collega Baas Becking is verricht en verheugt zich van ganscher harte over de totstand gekomen uitbrei ding van de gelegenheid tot bestudeeering der levende plant in haar natuurlijk milieu. ,Baas Becking." zoo besloot prof. Boschma, |[wij verwachten nog zeer veel van U." f. 5.000.- bij overlijden 15.000.- bij blijvende invaliditeit 35.- weekuitkering Jaarpremie vanaf f. 16.43. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 1768 (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Eerste Katwijksche Autobusonderneming" iBeperkende Bepalingen)Kon. Wilhelmina- straat 16, Katwijk aan Zee. Vennooten: W. van der Plas, Wed. J. van SchieGuyt en J. Remmelzwaal, Katwijk aan Zee. Wijzigingen: Erven van wijlen J. van der Stok, Bree- straat 152 en 155. Leiden. Handel in huis houdelijke en luxe artikelen. Nieuwe eigenaresse: Wed. J. C. van der Stok'Lommelaars. Leiden. Volmacht ver leend aan: J. H. J. van der Stok en A. van der Stok, Leiden. „Es-Ta-Fa" Verkoopkantoor, Leidscheweg no. 219, Voorschoten. Exportbedrijf. De procuratie van Mej. H. H. C. Stants en van G. H. van Leeuwen is ingetrokken. Technisch Bureau Houweling en Zn., Lokhorststraat B. 14g, Warmond. Bovengenoemde vennootschap onder firma is ontbonden. RING VAN CHR. ZANGVEREENIGENGEN VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. BRANDSTOF VOOR WERKLOOZEN. Bij circulaire van 17 October deelt de Minister van Sociale Zaken mede, dat ook gedurende hel a.s. winterseizoen aan onder steunde en bii een werkverschaffing ge plaatste werklooze gehuwde of ongehuwde kostwinner, zoomede aan werkloozen, die steun voor alleenwonenden ontvangen, een brandstolfenbijslas mag worden verstrekt en wel gedurende de tijdvakken van 30 Oc_ tober 1938 t/m 26 November 1938 en van 12 Maart 1939 t/m 15 April 1939 van ten hoogste f. 1 en gedurende het tijdvak van 27 November 1938 t/m 11 Maart 1939 van ten hoogste f. 1.30 per week (voor kamer bewoners de helft). Ten aanzien van de bij een werkver schaffing geplaatsten is de regeling iets ruimer dan die, welke voor het seizoen 1937—1938 gold, omdat zij, die geen volle week bii de werkverschaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerk gesteld, thans over de z.g. wandeldagen resp. wandelweken ook voor den bijslag in aanmerking komen en wel voor de helft van den bijslag, welke hun zou worden uitgekeerd, ind.en zij over bedoelde dagen resp. weken tewerkgesteld waren geweest. Evenals vorige jaren zullen voor de ver strekking mede in aanmerking komen de kastrekkers, indien en voor zoover hun kas- uitkeering mmder bedraagt dan het steun bedrag hetwelk zij zouden ontvangen, wan. neer zli volgens de steunregeling werden ondersteund, vermeerderd met het bedrag van den brandstoffenbijslag. In verband met de thans geldende kolen- prijzen zal de verstrekking aldus geregeld kunnen worden, dat gedurende de beide eerstgenoemde tijdvakken HL. parel cokes en 'h HL. eierkolen per week worden beschikbaar gesteld en gedurende het laatstgenoemde tiidvak V« HL. parelcokes en 3/4 H.L. eierkolen. In de kosten van de verstrekking van den brandstoffenbijslag aan vorengenoemde categorieën van werkloozen welke kos en in totaal op plm f 70.000 worden geraamd, wordt eenzelfde bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds verleend als in de overige kosten van steunverleening en werkverschaffing. De najaarsvergadering. Vertegenwoordigd waren 8 afdeelingen. Na de gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer G. Goethart, memoreerde deze net afgeloopen halfjaar, het gehouden concours en het feit. dat meer niet-aan- gesloten vereenigingen daaraan deelnamen, dan vereenigingen, voor wie het in de eerste plaats bestemd was. Hij gaf daarna het woord aan den secretaris, den heer C. B. van d. Zeeuw, wiens notulen werden goed gekeurd en aan 'den penningmeester, die een „tekort" had vanwege het concours. Twee belangrijke zaken kwamen daarna aan de orde: Zullen we in 1939 weder een concours hebben? en „Het Ringblad". Daar er, ongevraagd, reeds verschillende vereen,, buiten Ringverband, zich hadden aange meld voor het volgende jaar en ook een of twee van de Ringleden meedoen, heeft het bestuur besloten in 1939 op Hemels- vaartsdag of 2den Pinksterdag weder een concours te organiseeren in de groote Stads- zaal. Bij de aangesloten Ver. zal er ernstig op worden aangedrongen om het volgende jaar mee te doen, opdat deze mooie cultu- reele zaak niet alleen bestendigd worde, maar ook verder uitgebreid: een nationale zaak. Met algemeene stemming werd dit voorstel aangenomen. Daarna kwam het volgende voorstel: „Ons Ringblad" aan de orde. Na eenige aanmerkingen werd een concept-reglement van den heer Koenen goedgekeurd, een redactie benoemd en een administrateur. Eenige proefnummers zullen nog vóór de jaarvergadering verschijnen. Verder werd besloten in het laatst van het jaar een ge- zelligen avond te houden voor leden en huisgenooten, waar zang en declamatie de hoofdschotel zullen zijn. Na rondvraag volgde sluiting op de gebruikelijke manier. BINNENLAND. Het algemeen regeeringsbeleid onder de loupe. (3e Blad). Wijziging der tariefmachtigingswet door de Tweede Kamer goedgekeurd. (Pari. overzicht. 3e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting. (3e Blad). Gedeeltelijk geslaagde verduisteringsproef in Amsterdam. (Binnenland, 4e Blad). Raichenbach blijft wereldkampioen dam men (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Bij Kanton's val (le Blad). Oproep van den graaf van Parijs tot het Fransche volk op Fransch grondgebied (le Blad). Koning Carol van Roemenië komt naar Engeland. (Buitenland, le Blad). Volgende week nieuwe besprekingen tus- schen Hongarije en Praag? (Buitenland, le Blad). Scherpe woorden van den Pans over den Kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. BUCRTVER. „GROENOORD". In een zaal van café „de Doelen" is de eerste jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden. De waarnemend voorzitter de heer W. M. Rü nardus opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreker bracht dank aan allen, die bloemen en felicitaties gestuurd hebben op den dag van het één-jarig bestaan. Spr. wees erop dat de vereeniging in het afgeloopen jaar heel wat gepresteerd heeft o.a. een speeltuin en een twee al optochten waarmede de ver eeniging veel succes heeft geoogst en de inrichting van een vereenigingszaal. waar de kinderen in de a.s. wintermaanden onder goede leiding clubjes kunnen vormen. Spr. dankte allen die hieraan hun beste krach ten hebben gegeven, in het bijzonder het gemeentebestuur voor het verstrekken van eenige vergunningen. Hier na hü het woord aan den secretaris voor het voorlezen der no. uien. de ingekomen stukken en het jaarverslag. Deze werden onder applaus goedgekeurd De voozitter dankte den se cretaris voor het vele werk in het afgeloo pen jaar verricht Hierna volgde het finan- cieele verslag van den penningmeester; dank zü het goede beheer kan de vereeni ging het nieuwe iaar gerust tegemoet zien. De voorzitter dankte ook den penningmees ter voor zijn accuraat beheer. Hierna ging de vergadering over to de verkiezing van een Isten voorzitter en een commissaris. Als 1ste voorzitter werd gekozen de heer A. van Soest en als commissaris de heer P. Verbrugge. Vervolgens werd de eerste Voor het Noorden van ons land is matige tot krachtige Zuidooste lijke wind te verwachten, met ge deeltelijk bewolkte lucht en weinig verandering in temperatuur. In het Zuiden neemt de wind toe tot krachtig, terwijl de bewolking zwaarder wordt en de tempera tuur overdag wat lager, \s nachts wat hooger. In het Noorden blijft het droog, terwijl voor het Zuiden geen regen van beteekenis wordt verwacht. De Bilt seinde hedenmorgen aan aüe posten: „WEEST OP UW HOEDE". onderaf deeling opgericht en wei een mond- accordeonclub die onder leiding zal staan van den heer P. de Ru. Tenslotte werd besloten tot het organiseeren van een St. Nicolaasfeestje. academische examens. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift, getiteld: „Over wezen en verloop van de ulcusziekte", de heer M. j. Heering. geboren te Dordrecht. Geslaagd voor het candidaats-examen Romaansche taal- en letterkunde de heer B. de Boer Wageningen)voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde: mej. C. W. L. v. d. Sluys i Den Haag ivoor het candi daats-examen Nederlandsche taal- en let terkunde: mej. M. A Kooien 'Den Haag) en mej. T. M. van Leening (Rotterdam) en voor het candidaats-examen rechten: de heeren J. Rombach (Vorden), R. Graafstal (Bloemendaali. W. O. van Dedem (Amers foort) en mej. L. Oskam (Den Haag). Gistermiddag om 4 uur is op den Storm van 's-Gravesandeweg te Wassenar.- de 18-jarige M. alhier van een bouwwerk uit de dakgoot gevallen. Hij bekwam in wendige kneuzingen. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis alhier.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1