De reorganisatie van den Hortus Botanicus 79sie JaargangLEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 October 1938 Derde Blad No. 24101 Ingebruikstelling van een centraal kassencomplex Prof. dr. E. G. M. Baas Becking spreekt de openingsrede uit. AUDEC OilOt-ZEFP POEDEf CREiïlF •IOTIOM BADZOUT J GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK In tegenwoordigheid van vele auto riteiten, onder wie de directeur-gene raal van den arbeid, de directeur- generaal van onderwijs, kunsten en wetenschappen, curatoren der univer siteit, het bestuur der Academische Senaat, hoogleeraren enz., is heden middag het nieuwe kassencomplex van den ruim 350-jarigen Hortus Botanicus officieel in gebruik genomen. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking. Onthulling gedenkplaat. In de tropische waterkas werd eerst als sluitstuk een gedenkplaat aangebracht door de dochtertjes van den hoogleeraar- directeur, prof. Baas Becking en van den hortulanus, den heer Veendorp. Prof dr. L. G. M. Baas Becking wees er in een korte toespraak op. dat de mensch zoo zeer van planten afhankelijk is, dat wij gedwongen i kennis te nemen van de plantaardige levensverschijnselen. De studie van dit plantenleven kan niet geschieden dan door stadie om haar zelfs wille. De zuivere stu die kan weer niet geschieden zonder dat men hieraan vreugde heeft. Aan den grond van de wetenschappelijke vreugde ligt steeds schoonheidsbesef en zoo sluit zich de kring. Want de leek ziet de plan ten aan en verwacht aesthetische emotie. Wil men stichten een tehuis voor plan ten, dan zal men met al deze elementen rekening moeten houden. Thans nadert dit huis zijn voltooiing. Aan de noordzijde zijn wij begonnen, aan de zuidzijde verzocht spr. den jongedames Baas Becking en Veendorp thans het sluitstuk te willen aanbrengen. De officicele heropening. In een na deze plechtigheid gehouden bijeenkomst heeft prof. dr. L. G. M. Baas Becking een rede gehouden, waarin hij er I op wees, dat Suringar, gesteund door Witte, den ouden academischen tuin heeft groot gemaakt en dat diens opvolger en sprekers voorganger Janse, een der eerste moderne botanische instituten heeft nage laten, dat nog als een zeer bruikbaar labo ratorium zou kunnen worden aangemerkt als het aamtal studenten 20 pet. kleiner ware. De tuin had echter zijn beteekenis voor onderzoek en onderwijs verloren: in de eerste plaats door den vervallen toe stand der kassen, maar ook door het feit, dat steeds getracht is het sortiment te ver groo ten. waardoor een vrijwel ondoor dringbaar oerwoud was ontstaan tusschen Witte Singel en de Binnenvestgracht. Uit voerig schetste spr. de bezwaren van dezen toestand en het gevoel van vreugde en verwachting, waarmede de toezegging van curatoren werd ontvangen om aan dien toestand een einde te maken. Spr. gewaag de vervolgens van de onderhandelingen en besprekingen met de verschillende depar tementen en diensten en schetste de phasen van den bouw, onder het dage- lijksche toezicht van den opzichter der rijksgebouwen, den heer J J. van Nes, dien prof. Baas Becking als aandenken een pijp aanbood van een in den hortus opgegraven pijpenkop, van een steel voor zien door leden van den staf van den academischen tuin.Voor de tweede maal werd deze eere-pljp de eenlge decoratie, welke de Hortus kan toekennen uitge reikt. Prof. Baas Becking gaf vervolgens een korte beschrijving van de nieuwe kas sen en den nieuwen tuinaanleg, welke nog niet geheel zijn voltooid. Dat thans de oflicieele ingebruikneming plaats vindt is tweeledig egoïstisch. Wanneer het werk gereed zal zijn. zal spr. waarschijnlijk in het buitenland vertoeven prof. Baas Becking gaat n.l. naar Indië in verband met de reorganisatie van 's Lands Planten tuin te Buitenzorg en het winterseizoen zal dan zoo ver zijn gevorderd, dat een feest in den Hortus misplaatst zou zijn. Spr. wide tenslotte herdenken het begin van dezen tuin. een der oudste acade mische instellingen en Charles de l'Ecluse, den man, die zoo daadwerkelijk aan de inrichting daarvan heeft meegeholpen. Dit werk, deze kassen, zijn saamgevlochten ter eere van Clusius. Saamgevlochten van het ijzer in zijn betonnen geraamte. Moge dit vlechtwerk even hecht blijken als de wetenschap, die het zal hebben te dienen. Andere sprekers. Hierna voerde het woord de voorzitter van de Stichting tot bevordering van de belangen van den Hortus, de heer Van Dijk, die o.m. mededeelde, dat het gedenk boek ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van den Hortus, samengesteld door den hortulanus, den heer Veendorp en prof. Baas Becking, is gereed gekomen. Spr. bracht dank aan allen, die aan deze uitgave hebben medegewerkt. De president-curator der universiteit, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de rector - magnificus prof. dr. P. C. Plu, en de decaan van de faculteit der wis- en na tuurkunde, prof. dr. W. J. de Haas. hebben hierna gelukwenschcn aangeboden, waarbij zij o.m. prof. Baas Becking hebben gehul digd voor zijn krachtig initiatief en zijn werk in het belang van den Leidschen academischen plantentuin, Na afloop der officieele openingsplech tigheid begaf het gezelschap zich naar bul ten ter bezichtiging van de in den Hortus aangebrachte veranderingen. Voor den aanvang en tijdens den bouw van het centraal complex, dat in totaal 19 kassen omvat, publiceerden wij daarover reeds vele bijzonderheden, zoodat wij ons ditmaal willen bepalen tot een vermelding der hoofdzaken. De bouw van het nieuwe kassencomplex werd in 1937 mogelijk door een bijdrage van f. 130.000 uit het Werkfonds. De ver nieuwing was noodig daar de uit 1856 en 1887 dateerende kassen geheel waren ver ouderd en bouwvallig waren geworden. Sommige kassen waren daarenboven te laag om er de planten tot volledige ontwik keling te laten komen. Andere kassen daar entegen waren weer zoo hoog, dat zij 's win. ters niet warm waren te stoken. De bouw van het nieuwe kassencomplex heeft dan ook naast de practische ook economische voordeelen, omdat nu met één verwarmings installatie zal kunnen worden volstaan. Hoe de Hortus er thans uitziet. Het algemeen aspect van den Hortus, meer in het bijzonder van het z.g.n. systematische tuindeel daarvan, is to taal veranderd. Alle her en der over Origin. f.aeons sprenkel flacon -.75 osca Een unieke creatie van "4711" is het door de vrouw van verfijnde smaak uitverkoren parfum Tosca. In Tosca Eau de Cologne vindt Gij dit parfum gecom bineerd met het heerlijk vcrfrisschen- de van echte "471L" Eau dc Cologne. 1046 (Ingez. Med.) den tuin verspreid liggende kassen zijn verdwenen met uitzondering van de oude Oranjerie en een in het verlengde daarvan gelegen kleinere kas, datee rend uit de 18de eeuw. Iri de plaats daarvan is een gebouw verrezen ter grootte van 60 jt 30 meter, waarvoor men eigenlijk met moeite plaats heeft kunnen vinden. Immers de Hortus staat zóó vol met his torische boomen, dat er voor een gebouw van dergelijke afmetingen ternauwernood plaats was. Na rijp beraad is het complex geprojecteerd in een U-vorm tegenover den hoogsten boom van den tuin, den prach- tigen Japanschen Gingko biloba, dateerend van 1785 en vermoedelijk het oudste der buiten Japan voorkomende exemplaren. Staande bij dezen boom vinden wij in den linkervleugel van voor naar achter: twee kassen voor vetplanten. vier kweekkassen en op een iets hoogér niveau de kas voor de Victoria Regia met daaronder, in het souterrain, zes kleine laboratoria met vier proefkassen. Vooral deze laboratoria betee- kenen een groote aanwinst. De gigantische Victoria Regia deelt haar residentie met andere water- en tropische klimplanten. Tevens vinden wij hier een groot reservoir, dat alle kassen van regenwater voorziet. Ter rechterzijde van deze kas, in den ver bindingsvleugel derhalve, treffen wij twee sub-tropische en drie tropische kassen aan, waarop rechts een tropische vollegrondskas ter groote van 15 x 15 meter aansluit. De rechtervleugel van het gebouw wordt in beslag genomen door kassen voor economi sche planten, cactaceën en andere koude en gematigde gewassen. Bovendien zijn er nog 90 vierkante broeibakken. Het geheele complex beslaat een opper vlakte van ruim 1400 vierkante meter, het geen een aanmerkelijke uitbreiding betee- kent. Dat deze alles behalve overbodig was, moge blijken uit de simpele mededeeling. dat tot voor kort 300 orchideeën in één kas bij en op elkaar stonden. Ook de tuin zelf heeft ingrijpende veran deringen ondergaan, al verkeert deze reor ganisatie nog ten deele in „staat van wor^ dihg". Een der meest opvallende dingen is o.a., dat het aantal grintpaden aanmerke lijk is vermindérd, terwijl de resteerende paden aanzienlijk smaller zijn gemaakt. Een der architecten, die bij dezen „ombouw" van advies diende, sprak over den vroegeren Hortus als over een „grintwoestijn". Voor een dergelijke kwalificatie bestaat thans geen reden meer. Ook de verdere tuinindee- ling onderging belangrijke wijzigingen: zoo werd een uitgebreid rosarium aangelegd, waarvan een ten geschenke ontvangen zon_ newijzer het middenstuk vormt; voorts zijn de historische boomen gegroepeerd in een afgerond geheel, het arboretum, ter grootte van Vt hectare; werd de z.g.n. oude rots herschapen in eén muurbeplanting en is een vijver gegraven, terwijl in het aan de Sterrewacht grenzende tuindeel nog diverse reorganisatie-plannen op uitvoering wach ten. Men hoopt daarmede in het volgend voorjaar gereed te zijn. ELECTRISCHE TREIN OP REPARATIE WAGEN GEREDEN. Geen persoonlijke ongelukken. Men meldt aan het ,,Vad.": Gistermiddag is bij den onbewaakten overweg op den Breudijk bij Harmeien een extra electrische trein op den aldaar staan- den reparatiewagen van de Ned. Spoorwe gen gereden. Aangezien de arbeiders op dat moment niet aan het werk waren en zich niemand op of bij den wagen bevond, is niemand gewond. Wel echter is de repara tiewagen meer dan 800 meter met den trein, die een vaart van 120 K.M. had, mee gesleurd en totaal vernield. De electrische trein is slechts licht beschadigd. Ais ge volg van een en ander moest het trein verkeer over één spoor geleid worden, om de opruimingswerkzaamheden te verge makkelijken. De ploegbaas en de arbeiders bleken niet op de hoogte van de komst van dezen extra-trein. Er wordt een onderzoek ingesteld waaraan dat te wijten is. LOCOMOTIEF ONTSPOORD TE AMSTERDAM. Gisteravond om even over half acht is op het Oostelijk eiland van het Centraal Sta tion te Amsterdam, even buiten de overkap ping, een lichte rangeerlocomotief door on tijdige wisselbediening ontspoord. Door deze ontsporing, die geschiedde op een knooppunt van wissels, werden de sporen 2 tot en met 7 buiten dienst gesteld, zoodat alle vertrekkende en binnenkomende treinen naar en van 't Gooi en Utrecht via de spo ren 8 en 14 moesten worden geleid. Gelukkig gebeurde het ongeluk niet op een spitsuur. Het groote forensenverkeer hadden de spoorwegen reeds verwerkt, zoodat het mo> gelijk was alle treinen met ongeveer 25 min. vertraging te laten binnenkomen en vers trekken. Pas tegen één uur hedennacht was stremming opgeheven. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Gistermorgen is op het terrein van de oude gasfabriek aan den Oostzeedijk te Rot terdam, achter de Libellenstraat, een ern stig ongeluk gebeurd, dat den 51-jarigen monteur J. Scheffer het leven heeft gekost. Op het betreffende terrein is, in de nabij heid van het oude transformatorhuisje, een nieuw groot transformatorhuis opgetrokken en gistermorgen was men bezig om kabels te verleggen van het oude gebouw naar het nieuwe. Men werkte in een cel in het nieuwe transformatorhuis waar de stroom in ver band met de werkzaamheden was uitge schakeld. De monteur Scheffer, die blijk baar niet wist, dat in de andere cellen de stroom van 5000 volt niet was uitgescha keld, begaf zich in een andere cel en nog voor men eenige waarschuwing tot den man kon richten, zagen de andere arbei ders een groote vlam, waaruit het lichaam van S. totaal verkoold te voorschijn kwam. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Eergisteravond is op den weg Zuidwolde Hoogeveen de 19-jarige arbeider R. V., die te paard van zijn werk huiswaarts keerde en geheel rechts hield, door een vrachtauto, be stuurd door A.S. uit Hoogeveen, aangere den. De jongen viel van zijn paard en werd ernstig gewond. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd, waar het eenigen tijd later is overleden. MOTOR TEGEN BOOM GEBOTST, Twee gewonden. Op de Daan Fockemalaan te Amersfoort had gisteravond een ernstig motorongeval plaats. De 46-jarige schilder M. v. d. Panne uit Leusden reed met zijn motor met zijspan in de richting Utrechtscheweg. Bij het links uitwijken om een auto te passeeren is de motor geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder brak een arm en bekwam ern stige snijwonden in het gelaat. Zijn 19- jarige zoon, die op den duo zat. liep een diepe wonde achter het linkeroor op en klaagde over pijn in de borst. De 16-jarige zoon, die in de zijspan zat, bleef ongedeerd. Bij geneeskundige onderzoek bleek, dat de motorbestuurder bovendien een zware her senschudding had bekomen. Hij is naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. TAIFOEN TE TOKIO. Een taifoen van matige kracht heeft zich van de Bonineilanden een weg naar het Noorden gebaand en gisterochtend Tokio bereikt. Het tramverkeer werd ontwricht, scholen werden gesloten, de telefonische verbindingen werden verbroken, terwijl de benedenverdiepingen van 10.000 huizen onder water staan. De taifoen heeft in de prefectuur Ka- gosjima groote schade aangericht. Meer dan 200 personen zijn om het leven geko men; 600 menschen zijn gewond en velen worden vermist. Er zijn verder 30.000 dak- ioozen. meer dan 2000 huizen zijn vernield. Te Tokio zijn verscheidene huizen inge stort en duizenden boomen ontworteld. Ook te Jokohama is groote schade aangelicht. De schepen varen niet uit. Zeven passa giersschepen w.o. de 11.000 ton metende .Antenor" zijn over tijd. Het stoomschip „Jamaboeki Maroe" dat 5.000 ton groot is, is tegen een golfbreker gevaren. ERNSTIGE TRAMBOTSING IN MILAAN. Gisterochtend zijn te Milaan twee tram treinen met elkander in botsing gekomen. De trams zaten vol arbeiders, die zich naar hun werk begaven. Er zijn vijftig personen min of meer ernstig gewond Eén persoon is aan ziin wonden bezweken. Twee rijtuigen werden geheel vernield. L. v. d. L. te L. Wendt U tot tot den direc teur der Ambachtsschool, den heer G. E. E. Kuyntjes, Haagweg 4. ARBEIDER VAN DAK GEVALLEN Zwaar gewond opgenomen. Gisterochtend waren drie werklieden be zig met het afbreken van het dak van een huis op den hoek van de Slotmakersstraat en de Speelmanstraat te Leeuwarden. Een hunner, H. Faber uit Huizum, stond met één been op den zolder en met het andere in de dakgoot, terwijl hij bezig was de pannen van het dak te nemen. Plotseling begonnen de boven hem liggende pannen te werken en naar beneden te glijden. De man werd meegesleurd en stortte van acht meter hoogte op straat. Met zware hoofd wonden, een gebroken pols en andere won den is hij per ziekenauto naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. Hbld. Gs&cht op een deel van het nieuwe kassencomplex. De hooge boom rechts op de foto is de meer dan 150 jaar oude Japansche Gingko biloba, welke in 1785 voor f. 50 van een Portugees werd aangekocht. DE „HUNZE 13" GELICHT. Men is er eindelijk in geslaagd het wrak van de iHunze 13", welk schip op het IJscel- meer, ter hoogte van het eiland Marken, is gezonken, te lichten. Een sleepboot van de firma D. Goedkoop en Zonen heeft het wrak op sleeptouw genomen naar Amster dam, „Ja, nu weet ik werkelijk niet, welke van die twee ik zal nemen!"

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9