[EiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 October 1938 De dood van Greta Groen Stadsnieuws Uil Ned. Oosl-Indië Buitenland RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT Uit de Omstreken {Pfï 9—1 Eerste Kamer. WETSONTWERP INZAKE ELECTRICI- TEITSVOORZIENING GOEDGEKEURD. (Vergadering van heden). Minister Van Buuren heelt hedenmorgen in de Eerste Kamer de verschillende spre kers beantwoord inzake de electriciteits- voorziening en de vraag behandeld of de voordeelen der voorgestelde regeling opwe gen tegen de nadeelen. Er wordt groote macht aan de regeering gegeven. Zonder deze was het echter on mogelijk, de algemeene electriciteitsvoor- zieningen op deugdelijke wijze te regelen. Den belangen van andere lichamen wordt niet tekort gedaan. De regeering zal van haar bevoegdheden slechts gebruik maken overeenkomstig dan geest der wet. Het is niet de bedoeling, het electrici- teitsverbruik ten koste van alles op te voeren; wel moet het zoo economisch mo gelijk gaan. Het streven naar zuinige ta rieven kan op spr.'s steun rekenen. Het is onjuist dat beneden kostprijs aan de groote industrie wordt geleverd, wel met een kleine winstmarge, en dit maakt het mo gelijk, aan kleinverbruikers op redelijke wijze te leveren. Wat aangaat de vraag of de gemeente lijke bedrijven zoo spoedig mogelijk moeten worden geabsorbeerd, is het spr.'s wensch dat aan lang bestaande verhoudingen niet abrupt een einde moet worden gemaakt. Hij zal de belangen der gemeentebesturen nauwkeurig in het oog houden. Het wetsontwerp is hierna aangenomen met 32 tegen 5 stemmen (die van de hee- ren Blomjous, Bruineman en Schoemaker, allen R.K., Sikkes, S.D. en de voorzitter, c.H.), de N.S.B.-fractie was bij deze stem ming afwezig. Goedgekeurd werd eveneens het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 1 Februari 1938 te Bangkok tusschen Neder land en Siam gesloten verdrag van vriend schap, handel en scheepvaart, met bijbe- hoorende nota's. De vergadering werd ver volgens gesloten, A „NATIONALE LLOYD" FAILLIET. De tweede kamer van de Amsterdamse he rechtbank heeft vandaag in staat van fail lissement verklaard de N.V. Verzekering maatschappij „Nationale Lloyd", kantoor houdende Keizersgracht 267 te Amsterdam. Tot curator is benoemd mr. D. Giltay Veth en tot rechter-commissaris mr. J. Sprey. De directeuren van deze N.V. waren de bankiers Wiegerinck en Mutscher, die on langs, verdacht van ernstige fraudes, door de justitie zijn gearresteerd. IN WATERWEL VERDRONKEN. Hedenmorgen is te De Cocksdorp de 75-ja- rige mevr. M. BoonList bij het waterput ten in een wel gevallen en verdronken. Het ongeluk werd eerst vele uren later ontdekt. Het onderzoek vrijwel vastgeloopen. Naar wij thans uit Den Haag inzake den dood van Greta Groen vernemen, houdt de politie wel-is-waar nog vast aan haar meening, dat er een misdrijf is ge pleegd, maar ontkent zij niet dat er gegevens zijn, welke op zelfmoord wijzen, terwijl men zelfs een ongeluk niet uitgesloten acht. De politie heeft wel-is-waar haar onderzoek nog niet gestaakt, maar zooals de zaken nu staan is dat on derzoek viij wel doodge loop en! Sj DE TIMES OVER DE REDE VAN HOARE. De Times ziet in de rede van Hoare een sober optimisme en zegt: „er is reden ge noeg voor voorzichtigheid, maar er is ock aanleiding om te gelooven, dat de Britsch- Duitsche verklaring van Muenchen inder daad de opvatting van Hitier weergeeft, zooals die op het oogenblik Is. Het geloof echter, dat de Duitsche regeering evenals de Britsche groote waarde hecht aan het behoud van den vrede, mag ons niet weer houden van het besef, dat de wereld de vorige maand op den rand van een oorlog heeft gestaan en misschien weer in die richting zal afdrijven. Men zou niet zoo dicht bij een oorlog zijn gekomen, als er niet ten minste eenige oorlogzuchtige man nen bij de Duitsche leiders waren. Eens zal er een opvolger voor Hitier moeten zijn en wij moeten er op voorbereid zijn, dat dit een van die mannen kan zijn. Slechts een volledig gewapend Engeland, dat veel kan geven, kan den anderen volken strenge eischen voor vermindering der wapening stellen". ERNSTIGE STAGNATIE IN DEN TREINENLOOP LEIDEN—UTRECHT Botsing tusschen trein en lorrie. Gistermiddag is een electr. trein die om 12.06 uit Utrecht vertrokken was, tusschen Vleuten en Harmeien op een tegemoetko mende electr. lorrie gereden. De wegwer ker en ploegbaas die tot hun schrik plot seling den trein zagen naderen, wisten nog tijdig van de lorrie te springen. De lor rie werd totaal vernield. Daar door de aan rijding het spoor ontzet was, werd de trei nenloop op dit baanvak geheel gestoord en moest de drukke treinenloop over enkel spoor geleid worden, waardoor een ernstige stagnatie ontstond. Weldra stond een groot aantal treinen op het baanvak Gou da—Woerden te wachten. De treinen Lei den—Utrecht konden niet naar Utrecht doorgevoerd worden. De re'zigers moesten overstappen te Woerden, vanwaar de trei nen dan weer naar Lelden terugkeerden. Daar er geen draaischijf te Woerden is, moesten sommige treinen naar Leiden op geduwd worden, waardoor zij met 20 en 25 minuten vertraging aankwamen. UIT TSJECHO-SLOWAKIJE. De „Venkov" meldt, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering twee commissies heeft ingesteld, een politieke en een technische, welke belast zullen worden met de opstel ling van een nieuwe grondwet voor de republiek. Od besluit van den minis;erraad zal men in dit jaar afzien van feestelijkheden ter viering van het 20-jar g bestaan der repu bliek Men zal voorstellen den 28sten Oc tober, den nationalen fees'dag, tot een dag van den arbeid te maken, doch u'tsiuitend voor dit jaar. Naar ..Bohemia" meldt, zal ook in Praag een Duit-sch staatssecre ariaat, naar Slo- waaksch en Roetheensch model, worden in gericht. Het ambt zal waarschijnlijk den Sudetendiritschen afgevaardigde Kundt worden aangeboden. Kanton's val. Kringen te Londen, die goed op de hoog te zijn van den toestand in het Verre Oosten vreezen. dat de inneming van Kan ton dooi' Japansche troepen do kwestie van den spoorweg tusschen Kanton en Kauloen, welke feitelijk Britsch bezit is, tusschen Groot-Brittannië en Japan aan de orde zal stellen. Kanton was sinds den Engelsch-Chinee- schen oorlog van 1856 nooit door een bui tenlandsche mogendheid bezet. Buitenlandsche kringen hebben evenwel steeds staande gehouden, dat Japan Kan ton en Hankau zal moeten innemen, wil Japan hopen op een overwinning, daar Kanton niet alleen de voornaamste plaats van aankomst is van uit het buitenland afkomstige munitie doch de eenige belang rijke haven is, welke China voor den uit en invoer is overgebleven. Het overgroote deel der China gelaten douane-ihkomstën wordt te Kanton ontvangen. Bovendien heeft Kanton veel. beteekenis als piaats, waar het nationalisme in China zijn bakermat heeft. Buitenlandsche militaire kringen zijn verbaasd over de snelheid, waarmede de Japanneezen oprukken, doch gezegd moet worden, dat het land bij de Biasbaai vlak is. Verder landinwaarts echter zijn twee goede heuvellinies en een uitgebreid net van waterwegen, dat zich ten oosten van Kanton bevindt, vormt natuurlijke ver dedigingsstellingen. De eenige conclus:e is, dat het het beste schijnt de Zuidelijke troepen terug te trek ken voor de verdediging van Hankaü. dat geen geschikte verdedigingswerken heeft. Tsjang Kai Sjek uit Hankau vertrokken Reuter meldt uit Honkong, dat Tsjang Kai Sjek uit Hankau naar Tsjangsja, op 190 mijlen ten Z.W. van Haukau, is vertrokken. Aan deze mede- deeling, welke van betrouwbare zijde is ontvangen, wordt toegevoegd, dat me vrouw Tsjang Kai Sjek naar Tsjocng King, de nieuwe hoofdstad van Tsjets. joean, is vertrokken. Terugtocht van Chineeschc troepen. In een te Tokio uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier van het leger wordt beweerd, dat de Chineesche strijdkrachten die Hankau moesten verdedigen, op alle fronten terugtrekken. Het schijnt, aldus het communiqué, dat de troepen uit Mat- sjeng, Soengfau en Hokosjen. steden welke gelegen zijn in de Chineesche verdedigings linie in de provincie Hoepei, op ongeveer 50 mijlen ten N.O. van Hankau, op Han kau terugtrekken. BRAZILIAANSCHE AMBASSADEUR VERTROKKEN. Monix de Arago ambassadeur van Bra zilië, is voorgoed uit Berlijn vertrokken. DE DUITSCHE BEVOLKING 78.700.000. Door de inlijving van het Sudetengebied, is de bevolking van het „Groot-Duitsche rijk" toegenomen met 3.595.000 tot een totaal van 78.700.000, volgens een publicatie van het rijksbureau voor de statistiek. Het Sudetengebied is practisch even dicht be volkt als het overige Duitschland. maar is meer geïndustrialiseerd. Ruim de helft der bevolking leeft van de industrie, een vierde deel van den land- en boschbouw, en een achtste deel van handel en verkeer. DE SABOTAGE OP DE „SOERABAJA". soerabaja, 21 October (Aneta-ANP). - De vijf milicien-matrozen, die schuldig zijn bevonden aan de sabotage op het opleidings schip h. m.'s „Soerabaja", zijn door den Krijgsraad veroordeeld tot 14, 14, 15, 12 en 12 maanden gevangenisstraf, alles met ont slag uit den krijgsdienst en ontzetting uit net recht om bij de gewapende macht te dienen. de OPENBARE SCHULD VAN DUITSCHLAND. v?ef ^dra8 der Duitsche geconsolideerde schuld is tijdens de bewindsperiode van het nuidige regiem bijna verdubbeld. OjOTis gepubliceerde cijfers, welke be- weRiung hebben op den toestand van einde geven aam, dat het totaal loon!''"00.000 mark bedraagt tegenover 2 305.600.000 M. einde Januari 1933, teen na,"onaal-socialistische partij aan de regeering kwam. t.Pe buitenlandsche schuld, welke in het o taa'bedrag la opgenomen, is echter in 5-j. periode gedaald van 3.556 300.000 M- tot 1.389 loo.ooo M. i„ rt ,hland's blnnenlandsche schuld is periode echter van 9.249.300.000 Dp genomen tot 22.552.700.000 mark. 7»Tb C1)fer* over Augustus, welke ontleend ficiUan wh'tschaft und Statlst-ik, het of- orSaan van het rijksbureau voor het>t>en slechts betrekking op de ln^P®™deerde rijksschuld en sluiten niet de fi Joksleeningen op korten termijn voor aaniiï4'"during van bewapening, wegen- """"eg, enz. DE ENGELSCHE BEWAPENING. In een artikel „Bewapening voor den vrede?" schrijft de ..Voelkischer Beobach- ter" o.a, het volgende over de Engelsche bewapeningsactie: Wie dezer dagen de Engelsche bladen leest of de dagelijksche redevoeringen van ministers e.a. hoort, krijgt den indruk, dat hier een groote mo gendheid te elfder ure ontwaakt is en ont dekt heeft, dat zij tegenover een tot aan de tanden gewapende wereld van vijanden staat. Men kan zich afvragen, of deze ge weldige inspanning van Engeland werke lijk slechts eeh bewapening voor den vrede is. De wensch van, het Engelsche volk naar veiligheid kan nergens misverstaan wor den. De nieuwe Engelsche bewapening neemt echter een afmeting aan, welke de grens der veiligheid verre overschrijdt en niet zonder uitwerking kan blijven op de mogendheden, tegen welke de Britsche be- wapeningsveldtocht blijkbaar gericht is. SINGAPORE IN PLAATS VAN HONGKONG. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken deelt meae, dat de leider van het centrale Chi neesche inkoopbureau voor wapenen en munitie te Hongkong, Soeng, de Britsche kolonie verlaten heeft, om het kantoor naar Singapore te verplaatsen, waarmede deze stad tot basis wordt van den Chinee sehen aanvoer van wapenen en munitie. KONING CAROL NIET NAAR LONDEN? De in verschillende buitenlandsche bla den verschenen berichten over een as. reis van koning Carol naar Londen, worden in officieele kringen te Boekarest niet be vestigd. ZESTIEN FRANCISCANERS VOOR DE SCHEPENRECHTBANK. Studenten van het klooster te Salzburg. Voor de schepenrechtbank te Salzburg hebben zich zestien Franciscaners, voor het meerendeel studenten in de godgeleerdheid, te verantwoorden gehad over „opzettelijke beschadiging van eens anders eigendom en minachting voor bevelen der overheid". Het betreft Franciscaners, die, aldus het N.D P, de meubelstukken van hun neder zetting te Salzburg uit het raam hadden gegooid, toen deze nederzetting moest wor den ontruimd. De beschuldigde Franciscaners verklaar den, dat de meubels reeds lang in gebruik waren geweest en daarom geen bijzondere waarde hadden. Zij verklaarden voorts, dat zij de meubelstukken slechts uit het raam hadden gegooid omdat de termijn voor een behoorlijke ontruiming te kort was ge weest. Daar stond echter tegenover dat vastge steld was, dat de noodzakelijkheid van de ontruiming reeds vele weken van tevoren was aangekondigd. Eén beschuldigde werd veroordeeld tot een maand, negen ieder tot drie weken, vijf ieder tot veertien dagen en één tot tien dagen arrest. Zij zijn geen van allen in beroep gegaan. De strijd tegen de wilde autobussen. Kort geding van den president der Haagsche Rechtbank. Hedenochtend kreeg de president van de Haagsche rechtbank mr. A. S, Rueb, het kort geding te behandelen, waarbij de Ned. spoorwegen en de Haagsche tramweg maatschappij de te 's-Gravenhage geves tigde autobus-onderneming van de N.V. Stoop wegens onrechtmatige daad in rechte aanspraken en onmlddelijke stop zetting van dat bedrijf eischten met een dwangsom van f. 250 per rit. Voor de spoorwegen trad op mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, voor de H.T.M. jhr. mr. W. den Beer Portugael. Voor Stoop kwamen mrs. G. de Grooth en G. F. J. Jongbloed. Mr. Wijckerheld Bisdom refereerde zich aan de door hem uitgebrachte dagvaar ding, evenals mr. Den Beer Portugael, die hier nog aan toevoegde, dat hij als griffier bij het kantongerecht dikwijls de straf zaken tegen autobus-ondernemers mee maakte. De ambtenaar van het O. M. kwam dan telkens voor allerlei verrassingen te staan tengevolge van de spitsvondigheid van den verdediger, In deze civiele zaak is dat niet mogelijk. Wat het R. A. P. zegt. doet hier niets ter zake. De actie is gebaseerd op de wet openbare vervoermiddelen en de vormen van deze wet zijn, volgens pleiter, over treden Mr. Jongbloed, voor Stoop optredend, wees eerst op het groote sociale belang van de onderhavige zaak. Stopzetting van het autobusbedrijf zou groote schade beteeke- nen, niet alleen voor dit bedrijf zelf, maar ook voor annexe bedrijven en het publiek. Uitvoerig betoogde mr Jongbloed, dat de spoorwegen, noch de H.T.M. schade door de autobussen ondervinden. De bussen hebben een nieuw reizigers- vervoer gecreëerd en hebben geen passa giers aan de spoor- en tramwegen onttrok ken. Onjuist was volgens pleiter de voor stelling van de H.T.M. als zou Stoop langs tramhaltes rijden met het doel de daar wachtende menschen te verlokken tot mee rijden in de bussen (de actie van de H.T.M. betreft het traject Den Haag-Leiden). Volgens pleiter kan voorts geen stopzet ting van den dienst naar het buitenland worden gelast. Tot de hoofdzaak van de kwestie komend wees mr Jongbloed op een beslissing door den Haagschen president, mr. Kuhn, in Juli van dit jaar genomen, waarbij een der gelijke vordering van de spoorwegen tegen Sommeling was afgewezen. Mr. Kuhn, aldus pleiter, heeft deze be slissing gebaseerd op de overweging, dat art. 2 RA.P. niet verbindend is, omdat, het niet steunt op de machtigingswet, immers veel meer strafbaar stelt dan waartoe deze wet het R.A.P. machtigt. De wet, aldus pleiter, spreekt van exploi- teeren, het R.A.P. van geregeld tegen ver goeding vervoeren. Dat laatste is veel rui mer. Waarom gaan latere beslissingen van presidenten (o.a. te Amsterdam) in ande ren zin? Dit komt, omdat in deze vonnissen ter zijde wordt gelaten de vraag of het R.A.P. I verbindend is en de vordering toegewezen wordt op de wet openbare vervoermiddelen welke door het R.A.P. haar geldigheid niet heeft verloren. Uitvoerig de geschiedenis van de tot standkoming en verdere ontwikkeling van de v/et o.v. nagaande, betoogde pleiter, dat door de machtigingswet een geheel nieuw stelsel het vergunningsstelsel in het leven is geroepen, waardoor de oude wet is komen te vervallen. Pleiter deelde voorts mede dat hij aan prof. F G. Scheltema te Amsterdam een advies over de vonnissen van den Amster- damschen president heeft gevraagd en dit advies gaat in dezelfden zin als pleiters betoog. Hierna gaf mr. de Grooth nog een korte toelichting over deze zaak Hij meende, dat al daarom het R.A.P en de wet o.v niet naast elkaar bestaanbaar zijn, omdat zij beide een andere vergunningsstelsel hebben, Het geheele R.A.P. achtte pleiter niet verbindend, het werkt nog dagelijks, doch de wet wordt niet door strafbepalin gen gesanctionneerd. Hiermede bestreed pleiter het vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, die beslist heeft, dat bij onver bindendheid van het RA.P. automatisch de wet o.v. weer in werking treedt. De rechter gaat op die manier op de stoel van den wetgever zitten. „Dit is, zoo zeide mr. de Grooth. „revolutionair". Tenslotte achtte pleiter het niet oppor tuun, nu in de hoofdzaak een beslissing in korten tijd tegemoet wordt gezien (zaak tegen Sommeling) thans in kort geding stopzetting te eischen. Mr. Wijckerheld Bisdom repliceerde en zeide, dat de machtigingswet den wetgever toestaat van de Wet O. V. af te wiiken voor zooveel noodig om het nieuwe reglement in te voeren. De machtigingswet, waarop het R.A.P. steunt, stelt de Wet O. v. dus niet geheel ter zijde. Wat de opportuniteit van dit kort gedir.g betreft, zeide pleiter, dat noch de straf rechter, noch civiele acties op verkorten termijn de spoorwegen afdoende kunnen helpen tegen de groote schade, welke zij thans lijden. Mr. Den Beer Portugael voeg de hier nog aan toe, dat hij het onderhou den van wilde busdiensten een a-sociale daad noemde, nu toch duidelijk bliikt, dat de wetgever haar niet heeft gewild. Bovendien achtte pleiter de bussen een gevaar voor het verkeer, als de onderne mers hun voertuigen niet goed onderhou den, hetgeen bij zware concurrentie kan voorkomen Na dupliek werd de uitspraak bepaald op 27 October a.s. AMSTERDAM, 21 October. De Amsterdamsche effectenbeurs kon aan de verbetering in Wallstreet geen bewegingskracht ontleenen. De handel was van zeer kalmen aard en in de meeste locale aandeelen ging zoo goed als niets om. Op de Industrie-afdeeling werd de aandacht feitelijk uitsluitend ln beslag geno- 1 men door de Fokkeraandeelen, die zich bij de i opening op ongeveer het peil van gisteren be- i wogen. Onder beurstijd viel eenig materiaal te verwerken en werd een benedenwaartsche rich- j ting gevolgd, zoodat een koersverlies van een tiental procenten werd geleden, waarna een 1 klein herstel intrad, waarmede het nadeellge I verschil toch lang niet geheel kon worden ach- i terhaald. Van de Philipsaandeelen verwisselden maar weinig stukken van eigenaar. De stemming was prijshoudend; aanvankelijk ging de koers een kleinigheid naar boven en daarna weer iets naar beneden en tenslotte kon ten opzichte van den openingsprys geen verandering worden waargenomen. Unilevers en Aku's waren prijs houdend, maar zonder affaire. Tabakken waren evenals de laatste dagen geheel verwaarloosd. De Sumatra-aandeelen konden zich overigens handhaven. De handel op de Suiker-afdeeling werd het duidelijkst gedemonstreerd door H.V.A.'s, waar in in de eerste tape een noteering tot stand kwam, terwijl men het vervolgens gedurende een uur zonder verdere noteeringen moest stel len. Scheepvaartpapieren lagen geheel op den achtergrond. Scheepvaartunies werden iets lager genoteerd, evenals Koninklijke Booten. Van de Rubberfondsen waren Amsterdam- Rubbers prijshoudend. Van de incouranten was niets te bemerken, daar het klaarblijkelijk de n nodige moeite kostte,om de transacties in elkander te sluiten. De rijzing te New York had tot gevolg, dat ook de Amerikaansche fondsen zich op een hooger peil te Amsterdam konden plaatsen. In de Staalaandeelen ging weinig om en ook de motoraandeelen gaven geringe affaire te zien. Voor luchtvaartaandeelen werd echter weer goede belangstelling aan den dag gelegd, terwijl voorts een vrij. drukke handel werd gedreven in aandeelen Radio Corporation, die voornamelijk omstreeks 7 werden afgedaan. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland- sche staatsfondsen hadden een loom voorko men en werden meerendeels een fractie lager genoteerd. Eveneens was dit het geval met de obligatiën Nederlandsch-Indië. Fransche fond sen hadden een ongeanimeerd voorkomen. Voor Duitsche waarden werd bijna geen be langstelling getoond. WISSELKOERSEN. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Christiaan Johannes, z, van A. P. Homan en M. J. v. d. Meer; Franciscus Jacobus Theodorus, z. van A. R. J. Berbee en A. C. Zwetsloot; Elisabeth Veronica Maria, d. van E. Postma en A. M. Elferink. Getrouwd: P. Warmerdam, 24 jaar en A. J. Verbij. 21 jaar; M. C. van Dam, 26 jaar en P. J. van Ryn, 25 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. F. v. d. Horst, Zuiderstraat v. Echt; Chr. M. Zirkzee, Hoofdstraat 221, v. Leiden; A. Monteba, Hoofdstraat 130, v. Leiden; N. H, Dofferhoff, Platanenlaan 9, v. Oegstgeest. Vertrokken: Wed. P. J. Meere, n. Enschede (en gez.); A. J. Verbij, n. Lisse; J. de Nobel. n. Utrecht; A. K. Hoogenboom, n. Leiden; H. E. Sollart, n. Amsterdam; Wed. Faas en gez.. n. Lisse; C. P. Verdegaal, n. Amersfoort; Th. v. d. Ouweelen n. Voorburg; H. M. v. Zonneveld, n. Leiden. Londen 8.75 (8.75 1/8). Berlijn 73.57% 173.57%). Parijs 4.89% (4.89 3/4), Brussel 31.08 (31.06), Zwitserland 41.73 (41.73), Kopenhagen 39.05 -39.07%), Stockholm 45.07% (45.10), Oslo 43.97% (44.— New-York 1.84 (1.83 13/16), Praag 6.35 (6.35), Prolongatie Part. disc. 3 16, Daggeld 1/4, Registermarken 311/4, Cre- diet Sperrmarken 9. Effectensperrmarken 8%, Reismarken 47. Bankpapier 26 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. VLAARDINGEN. 21 October. Van de haringvisscherij kwamen binnen: VL. 73 met 37 last en VL. 205 met 35 last. Te ScSheveningen waren binnen 3 loggers met te zamen 96 last. Moeder aan het raam: ,.Wat doe je nog zoo laat op straat, Greta?" Greta: „Ik kijk naar de maan". Moeder „Zeg dan tegen de maan, dat hij zijn fiets moet pakken, want dat je naar bed moetl" LEIDEN, 21 October 1938. Veemarkt. 20 stie ren 230—270, 5460 ct. per kg. (schoon gew.J, handel z. m.; 118 kalf- en melkkoeien 190310, ta.n; 381 varekoeien e.a. 95200, tam; 112 vette koeien 180—280. 5470 ct. per kg., mat; 230 graskalveren 2050, mat; 14 vette kalveren 70 115, 80—110 ct. per kg., stroef; 121 nuchtere kalveren 510. mat; 400 vette shcapen slacht 1427. mat; 296 weideschapen 1221, mat; 374 mestvarkens 2036, z. m.; 735 biggen 9.5013, z. m.; 13 bokken en geiten 25, stug; 20 zeugen 4570, z. m. LEIDEN. 21 Oct. 1938. Kaasmarkt. Goudsche kaas le srt. f2527, 2e srt. f. 2324, 50 part.; Leidsche kaas le srt. f. 2425, 2e srt. f. 2223, 13 part. Handel matig, BODEGRAVEN. 20 Oct, Eieren veiling BP. K,V. Aanvoer 6347 kippeneieren, prijs wit f .4.90 —5.60; bruin f. 5.505.80; kuikeneieren f. 3.604 I eendeneieren f. 3.904. BOSKOOP, 20 Oct. 1938. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos van 20 stuks; Pechtold 5872 ct; Wendland 66—79; Hadley 5036. Claudius Pernet 2738, Briarclif 5060, Butterfly 4465, Steward 5470, Wllh. ZCordes 3040. Mme Jules Bouché 3539, Rosa- landia 3244, Florex 5567, Phoebe 5079. Do- rus Rijkers 5888. Chas B. Kilham 2436, Edith Helen 52—68 ct„ Aug. Noack 26—32 ct.. Else Poulsen 50—60, Gloria Mundi 3048. Ellen Poulsen 1826, Vierlanden 7282, Rosa Mundt 60—95, Mevr. v. Straaten van Nes 26—38, Ingar Ohlson 7080, Queen Mary 3546, Gemengde rozen 2028, Chrysanten, grootbloemig 10 st. 7090, idem tros 10 st. 12—16, Pernettia 10 st. 16—20, Ligustrum 10 st. 8—14, Asparagus 10 st. 1018, Physalis Franchetti 10 st. 812, Clema tis Prins Hendrik 100130 ct. HOOFDDORP. 20 Oct. 1938. Granen en Zaden Rogge 7—7.35; Chevalier gerst 7.25—7.75; Win- tergerst. 7.10—7.40; Haver 6—6.10; Duiveboonen 9.75—10.25Paardeboonen 8.50—9; Groene erw ten 8.75—9.50; Vale erwten 11—13; Gele mos terd 13—15 Kanariezaad 7.50—8; Karwijzaad 19.75—20.25; Blauwmaanzaad 23.5024.50; Kool zaad 9—9.50. per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 Oct. Groen- I tcnveiling. Bloemkool I f.47.90, Idem II f. 1.50 2 40; Bospeen f.56.80; Andijvie f.11.30 per 100 stuks; Roode kool f. 2.50—3; Groene kool f.3—3.60; Uien f.2—2.20; Princesseboonen f.12 —15; Snijboonen f. 4—9 per 100 kg.; Waspeen f. 0.60—0.85; Kroten f. 0.45—0.60 per kist 20 kg. LEEUWARDEN, 21 October. Zuivel: Sleutel kaas f. 24; Nagelkaas f. 25—27; Goudakaas f, i618; Edammerkaas f. 1644; Aanvoer 2215 K G. Veilingboter f. 1,10—1,05 per K.G.; Aan voer 3 3. 2/6 vaten; Commisie 73. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edammerkaas 20 plus 11%12 per pond; idem 40 plus 19%—20%; Goudsche kaas 20 plus 11% —12; idem 40 plus 19%— 20%; Volvette kaas 40 plus 23—24; Broodkaas 40 plus 19%20%; Leidsche kaas 20 plus 12—12%. Stemming kalm. LEIDSCHENDAM, 20 Oct. Blesse Paard. Kipeleren f5.306.10; Heneleren f. 4.604.85; Eendeneieren f3.60 per 100 stuk. LEIDSCHENDAM. 20 Oct. Vrije Veiling. 9780 kip eieren f. 5.255.90; 2317 heneieren f. 3.15 3.75 per 100 stuks; Kippen f.0.350.85; Duiven f. 0.08—0.15; Konijnen f. 0.25—1.25 per stuk. NIEUWKOOP. 20 Oct. Eierenveiling. Aange voerd werden 1300 eieren. Prijs kipeieren f.5— 5.90; kleine kipeieren f. 3.504.60; eendeieren f. 3.75 per 100 stuks. VOORHOUT, 20 Oct. Slachtkonijnen 0.35— 0.45; jonge konijnen 0.350.45; kippen tot 0.50; jonge hanen tot 0.15. Alles per stuk. WOUBRUGGE, 20 Oct. Eierenveiling. Prijs kipeieren f. 5.30—5.85; eendeieren f. 3.65 per 100 stuks. ZOETERMEER, 20 Oct. Eeierenveiling. Aan voer 6000 stuks. Prijs kippeneieren f.5—5.95; kleine kippeneieren f. 3.154,85; eendeneieren f. 3.40—3.85 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3