TRIUMPH LAATSTE BERICHTEN OVERAL BEKEND ALGEMEEN ERKEND DE BESTE 1 CENT VIRGINIA LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 October 1938 Laatste Berichten Binnenland OOSTERSCH GENOOTSCHAP. Voordracht van Prof. Dr. C. W. Lunsingh Scheurleer. Op de gisteravond alhier gehouden maandvergadering van het Oostersch Ge nootschap sprak prof. dr. C. W. Lunsingh Scheurleer over ..Zekere verschijnselen In de oud-Perzische kunst". Hij besprak eerst de bouwwerkzaamheid van Darius en Xer xes. welke vooral in Persepolis ontplooid is. In het bijzonder trekken de reliefs Me aandacht, waarin zeker gewaadsplooien- motief voorkomt, dat wegens zijn „opti sche" voorstelling aan Griekschen invloed doet denken. Hetzelfde motief vindt men op reliefs uit Pasargadae, waar de residen tie van Cyrus den Groote was. Daar Cyrus omstreeks 550 v. Christus regeerde, zou Grieksche invloed nog niet mogelijk zijn geweest, omdat het plooienmotief in Grie kenland eerst 525 voor Christus optreedt. Spr. gaf in verband hiermede een overzicht van de ontwikkeling van dit motief in de Grieksche kunst. Hieruit blijkt dat de Grie ken. het motief aan de verschillende li chaamshoudingen aanpasten, terwijl de Perzen het meer als cliché gebruiken. Spr wijst op een inscriptie van Darius uit Susa, waarin staat, dat Ionische Grieken bij den bouw van het paleis steenbewerkers waren. Hij concludeert, dat de reliefs moe ten zijn uitgevoerd door de onder Darius naar Perzië geïmporteerde Grieken, die met het hun eigen aanpassingsvermogen de opdrachten der Perzische Koningen uit voerden. Een zeer levendig debat besloot deze rede. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. De afdeeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen organiseerde gistermid dag in haar clublokaal een theemiddag, welke gewijd was aan het Instituut tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid. Nadat de presidente, mevr. Van Gilse, de spreekster, mevr. Douwes Dekker,, vice- presidente van het Instituut, mevr. Eerd- mans. eerelid van de afd. Leiden en de le den van de firma Van der Stok had welkom geheeten, begon mevr. Douwes Dekker een overzicht te geven van het ontstaan en de werkwijze van het Instituut tot Voorlich ting bij Huish Arbeid. Het zwaartepunt werd dezen middag gelegd op de goedge keurde en vermelde artikelen, waarvan de firma Van der Stok een groote collectie demonstreerde. Terecht zei de presidente dan ook. dat deze middag volkomen beantwoordde aan het doel van de vereeniging. Met een har telijk woord van dank aan mevr. Douwes Dekker en de firma Van der Stok en een afscheidswoord aan het eerelid, mevr. Eerd- mans, werd deze theemiddag besloten. EXCURSIE VAN DEN ARMENRAAD. PAST OP UW RIJWIEL! Bij de politie komen de laatste dagen herhaaldelijk aangiften binnen van rijwiel diefstallen. Gisteren verschenen niet min der dan 5 gedupeerden ten politiebureele Het is dus zaak. dat men zijn karretje niet onbeheerd laat staan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen rechten: de heerer. W. H. Gallois (Den Haag' en W. de Boer (Santpoort). Voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heer E. A. Penrhyn Lowe (Den Haag). Voor het candidaatsexamen Rechten: de heeren H J Kreulen (Hillegersbergi, W. van Ul- sen (Delft' en J J. Brobbel (Dordrecht). Voor het Artsexamen le gedeelte: de heer P Brouwer Maassluis i. Bevorderd tot arts: de heeren F. J. M. Tonino Breda I, J. P. van Omme (Warnsveldi, C J. M. Beukers (Schiedam) en T. D. Stahlie (Den Haag'. Naar de Maria-Stichting te Alphen-aan-dcn-Rijn. Het bestuur van den Armenraad organi seerde gistermiddag een excursie naar de Martha Stichting te Alphen aan den Rijn. De Martha-Stichting is een protes- tantsch-christelijk gesticht voor de opvoe ding van jongens en meisjes, voornamelijk kinderen, die met toepassing van de Kin derwetten aan de ouders worden onttrok ken. De deelneming stond open voor leden en plaatsvervangende leden van den Armen raad en andere belangstellenden. Ongeveer veertig personen hadden aan den oproep van het bestuur' gehoor gegeven. Het ge zelschap werd ontvangen door den direc teur, ds. J. Th. Meijer, die begon met een korte uiteenzetting te geven van het werk van de stichting. Op het oogenblik zijn er vier honderd der. tig kinderen, waarvan ongeveer driehon derdvijftig voogdijkinderen. Veel meer kin deren zou de stichting ook niet kunnen (Ing«z Med.) 1637 (Ingez. Med.) PROPAGANDA-VERGADERING CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING. De heer J. van Al te na Czn. over „Consequenties". Onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Schout hield de afd. Leiden van de Vereeniging van den Chr. Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand gister avond een propagandavergadering in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk In deze vergadering sprak de heer J. van Altena Czn uit Amsterdam over het onder werp: „Consequenties". Spr. behandelde dit onderwerp met betrekking tot vier punten, nJ. principieel, sociaal, zakelijk en organi satorisch. Ons bidden voor de komst van Gods rijk, aldus spr.. beteekent, dat wij ons in Gods kracht opmaken om overal de komst van Zijn Koninkrijk te bevorderen, ook op het terrein van het bedrijfsleven. Wanneer wij de dingen uit een sociaal oogpunt bezien, hebben wij te beseffen, dat het hooge ka rakter van onzen dagelijkschen arbeid en onze verantwoordelijkheid verder strekken dan onze eigen persoon. Wij letten niet alleen op het onze, maar ook op hetgeen des anderen is. De christen ziet de maat schappij als een organisme, als een van God gewilde samenleving. Daaorm kent hif een solidariteit met allen en niet slechts die krachtens de harmonie van het belang. Daarom verwerpt hij staatsvoogdijge- meentesocialisme, maar ook kapitalistische overheersching door trusts, monopolies, concerns enz. In zaken staat de zakenman ieder oogen blik voor de keus tusschen conflict en com promis. Men kan hierbij niet koersen op belang, het eenig juiste houvast biedt het beginsel. Men wordt overstroomd met vraagstukken en moet den weg vinden. Wij willen, aldus spr. verantwoordelijkheid aan vaarden voor de toestanden mits ons daar voor gelegeheid en macht wordt toever trouwd. Er moet een einde komen aan de ondeskundigheid en beunhazerij en na ver heffing van het peil zal ook de moraliteit stilgen. De verwarring, die bestaat wordt intus- schen niet opgelost door de eenheidsillusie. Bijeenbrengen wat bijeen hoort is plicht. Op het gebied der stands- en vakorganisa tie kan men daarbij geen neutraliteit er kennen. Over zoovele zaken kan niet wor den beslist op de basis van het stoffelijk eigenbelang. Wij moeten naar bedrijfsor ganisatie om onze belangen te behartigen op de meest doeltreffende wijze. In dit op zicht zijn we achter. Maar door landelijk en geconcentreerd samen te werken, kan veel worden bereikt. Er volgde op deze rede eenlge discussie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: ..De Molen", Koningstraat 5. Leiden. Winkel in kruideniesrwaren, enz. Wijziging handelsnaam in: I. Wirtz. Leiden. A van der Mey, Tramstraat 1. Rijns burg. Melkinrichting en fijne vleeschwaren. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam A. van der Meij en Zonen. Vennooten: A. van c.er Mey P. van der Mey en D. A. van d"r Mey Rijnsburg. N.V. Schelpkalk, in liquidatie. Korte Mare 16. Leiden. Fabricage van en handel lil schelpkalk. Overleden liq.P. F. van der Wallen, Brielle. opnemen. De jongens en meisjes zijn in verschillende huizen ondergebracht. Broer tjes en zusjes krijgen echter gelegenheid contact met elkander te houden. Over het algemeen wil men de kinderen zooveel mo gelijk opvoeden als in een gezin. De kinde ren zijn volgens leeftijd in groepen inge deeld. Men krijgt de kinderen liefst zoo jong mogelijk. Groote waarde kent men toe aan de opvoedende kracht van de kinderen op elkaar. De kinderen gaan op een school, die bij de stichting hoort. Enkele kinderen gaan op een school voor buitengewoon lager onderwijs. Over het algemeen neemt de stichting echter geen kinderen op, die achterlijk of psychopatisch zijn. Enkele zijn op de M.U.L.O.. de H.BE. en de Ambachtsschool. De kinderen, die hier heen gaan, moeten echter niet alleen uit blinken in intellect, maar ook in karakter, daar niet ieder kind de vrijheid, die dit naar het dorp gaanmeebrengt, kan verdra gen De jongens zijn over het algemeen vrijer dan de meisjes De meisjes worden opgeleid tot dienst bode. Het meeste huiswerk wordt dan ook in de stichting door de meisjes zelf gedaan. Het voordeel van het dienstbodevak is, dat de meisjes in een gezin komen, waar zij leiding hebben. De jongens krijgen een vak opleiding. ze gaan werken bij een baas in het dorp en keeren 's avonds in het ge sticht terug. De beroepskeuze is zooveel mogelijk vrij. Nadat het gezelschap de thee gebruikt had, toonde de directeur de verschillende gebouwen van de stichting. Het terrein is zeer uitgestrekt met veel speelruimte en tuinoppervlakte. Voor de jongens is er pas een nieuw gebouw in gebruik genomen, dat geheel modern is Ingericht. Alles maakt niet alleen een zeer fris- schen en verzorgden, maar ook gezelligen indruk. De kinderen zien er gezond en vroolijk uit. De gymnastiekzaal doet tevens dienst als kerk Vele oud-leerlingen laten hier hun huwelijk inzegenen en hun kinderen doopen De voorzitter van den Armenraad dankte den directeur voor de vriendelijke ont vangst en vertolkte de gevoelens van alle deelnemers, in de woorden „de kinderen hebben den besten directeur". Voldaan over het genotene keerde het gezelschap om half zes alhier terug. PROPOGANDA-AVOND FORDFABRIEKEN Er was vrij groote belangstelling gis teren voor den propaganda-avond, wel ke door de Fordfabrieken in de groote Burchtzaal was belegd. De heer ir. P. S. van Walsem, uit Amsterdam, hield een cau serie over de economie van het Fordpro- clucter daarbij aan herinnerende dat Henri Ford in 1917 zijn eerste truck heeft vervaardigd, terwijl er sindsdien vijf mil- iioen van deze bij de bedrijven der gan- sche wereld zoo populair geworden ver- vocmiddelen door de fabrieken te De troit. in Amerika Zijn afgeleverd. Algemeen heeft men de waarde van het autovervoer ingezien, vooral sinds Ford zorgde voor licht en toch sterk materiaal en voor een kraehtigen en toch zuinigen motor. In de Ver. Staten zijn 54 pCt. van alle bestelwa gens en autobussen Fordproducten en ook in Nederland heeft, men een groot afzet gebied. vooral doordat de prijs laag is (dank zij de massa-fabricage). Zoowel de 85 als de 60 PK. motor (de laatste voor vrachten van 1000 tot 1500 K.G.) levert een uitstekende prestatie bij gering benzinege- bruik. terwijl bovendien het Ford motor- ru'lsysteem voor menigeen van groote be- teekenis is en men beschikt over een dea ler-organisatie 'alleen in Nederland zijn 100 dealers!welke haar weerga niet vindt. Spreker besprak diverse soorten van trucks wees op het voordeel van de door Ford in de practijk gebrachte front-besturing, waarbij de bestuurder naast den motor zit er. 90 c M. ruimte gewonnen wordt) en op het nut van gelijkmatige belasting van voor- en achteras, hetgeen een rustige lig ging van den wagen bevordert (welk sy steem o.m. is toegepast in een der auto bussen tusschen Alphen en Leiden). De heer Van Walsem heeft nog verteld dat in de fabrieken te Amsterdam de fa bricage der auto's precies gelijk is aan die in Amerika en dat duizenden Nederlanders Kon. Ned. Landbouw Comité. Over ordening en landbouw. Het Kon. Nederl. Landbouwcomité heeft hedenmiddag in hotel WittebruK te Den Haas: zijn algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. L. Nysingh, begon zyn openingsrede met de vrienden der or ganisatie, die het afgeloopen jaar over leden zij, onder wie dr. H. J. Lovink, oud directeur-generaal van den landbouw, te herdenken. Spreker zeide verder, dal de tosstand er helaas noe niet naar is om in majeur-toon te spreken. Van de tijdelijke opleving heeft de landbouw weinig gemerkt. De hoogere prijzen van de producten zijn niet aan den landbouw ten goede gekomen, daar de re geering de toeslagen uit het landbouw crisisfonds proportioneel meende te moeten verminderen. Spr. wees er op. dat deze gedragslijn niet tegenover de industrie is tlng-ez. Med.) (Ingez. Med.) DOOR VALLENDE PLANKEN GETROFFEN. Twee gewonden. Gistermiddag zijn op het terrein van de fa. v. Hoeken aan den Lage Rijndijk twee arbeiders onder een vallenden stapel plan ken geraakt en gewond. De 33-jarige arbeider I. N„ wonende in de Kaarsenmakerstraat en de 40-jarige P. G„ wonende aan de v. d. Helmkade, waren bezig planken te lossen uit een schuit. De planken werden op stapels gezet. Plotse ling, omstreeks half vier gistermiddag, be gon de kop van een vier meter hoogen stapel te schuiven en nam in zijn val een anderen stapel planken mee. De beide arbeiders kregen de vallende planken op het lichaam en werden er ge deeltelijk onder bedolven. N. brak een enkel; G. klaagde over pijn op verschillende plaatsen; vermoedelijk heeft hij zijn borstbeen gekneusd, terwijl hij bovendien een arm brak. Door den E.H.D. zijn de belde gewonden naar het Diaconessenhuis overgebracht. Hedenmorgen was beider toestand bevre digend. Bij de politie zijn inlichtingen te ver krijgen over 20 rollen stukadoorsgaas, die enkele dagen geleden in de Gortestraat zijn gevonden. De heer G. P. van Ruiten alhier slaag de voor 't machinisten-examen diploma B. aan de Ford-organisatie hun brood ver dienen. Na deze causerie heeft men het publiek verder bezig gehouden met de vertooning van eenige films, betreffende de vervaar diging der Fordproducten, en betreffende het gebruik van Ford wagens in diverse be drijven, waarbij tal van leiders van groote vennootschappen, verklaarden dat de Fordauto s altijd bedrijfszeker en econo misch in onderhoud zijn en hun waardee ring over het materiaal uitspraken. MHJTARIA. De wachtmeester der le klasse A. van Waard van het 6e R.V.A. zal beginnende 24 October een cursus volgen voor tele- loonhersteller bij het Regiment Genie troepen te Utrecht. De wachtmeester der le klasse H. F. Grondel van 6 R.V.A. zal met ingang van 24 October een cursus aan de A. I. aan de Hembrug volgen voor vuurwerker. DE WERKLOOSHEID. B(j den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behangers 20. betonvlechters 21, betonwerkers 57, fundee- nngwerkers 1, glazenmakers 2. giazenwasschers 13. granietwerkers 9, grondwerkers 82. helers 2 metselaars 92, opperlieden 88. schilders 191 sloopers 3, steenhouwers 1, straatmakers 4. hulp- straatmakers 12. stucadoors, witters 55, timmer lieden 206. uitvoerders 7. voegers 22. ongesch bouwvakarb. 12. Totaal 903. Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 19. Wee kers 17. vellenblooters 2. vuurwerkmak'ers 1, steenfabr. arb. 121, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 55. Totaal 219. Kantoorpersoneelkantoorpersoneel 24. reizi gers, colp. 41. winkelbedienden 32. etaleurs 4, incasseerders 14. musici 7. onderwijzers 1. ver plegers 2. overheidspersoneel 12. Totaal 187. Hotel-café-personeel: huispersoneel 11, kell- ners 67, koks 10. Totaal 78. houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbewer kers 46. kistenmakers 7. kuipers 5. lijstenma kers 3, mandenmakers 1, meubelstoffeerders 12 meubelmakers 32, polltoerders 2. ongesch fabr' arb. 29. Totaal 140. Kleermakers: kleermakers 69, kappers 2 schoenmakers 15. Totaal 86. Land- en tuinarb.: bloemisten 24. landarbei ders 29, tuinlieden 29, warmoezlers 11, ongesch landarb 8. Totaal 101. Metaalbewerkers: bankwerkers 71. bllkbewer- kers 26. burgersmeden 29, electriciens 36, gas fitters 11, gasmetermakers 1, gereedschapma kers 1, lnstrumentmkaers 4, isoleerders 2, ket tingsmeden 15, klinkers 11. koperslagers 2, lab. bedienden 2, lasschers 8. loodgieters 42, machi nisten 16, metaalboorders 7, metaaldraalers 2, metaalslijpers 5, modelmakers 2. monteurs 24. pianostemmers 6, polijsters 1, ponsers 5. rijwiel herstellers 14. rijtuigschilders 2. scheepstimmer lieden 3. stokers 24, tegenhouders 15, hulp-verw. monteurs 12, voorslaanders 7, voorwarmers 3. vuurwerkers 8, wagenmakers 4, ijzerwerkers 51, zandspuiters 3. zandvormesr 6, zilversmeden 1 ongesch. arbeiders 43. Totaal 525. Sigarenmakers: sigarenmakers 17, sig. sor teerders 1, sig. strippers 2. Totaal 20. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, Inge nieurs 1. teekenaars'10, werkmeesters 13. Tot. 30 Textielarbeiders: hekelaars 6, katoendrukkers 19, kluwers e.a. 6, lulkers 10. plaatsnijders e.a. 11, schrobbelaars 1. spinners 42. spoelers 4 staaldraaddraalei-5 2, sterkers 3, strijkers 2 we vers 66, wolbewerkers 47, ongesch. textielarb. 68. Totaal 287, Transportarbeiders: emballeurs 5, chauffeurs 130, exp. knechten 28, koetsiers 12. loopknechten 44, magazijnknechten 63, schippers 88, spoor- en trampers. 19, wakers 9, transportarbeiders 58, losse arbeiders 452. Totaal 908. Typografen: boekbinders 22. boekdrukkers 15, fotografen 5. hulp-vakarbeiders 6, letterzetters 37. steendrukkers 2. Totaal 87. Voedingsmiddenarb.: bakkers 86, molenaars 1, ovenlsten 3. slagers 76, suikerwerkers 19, wijn- koopersknechten 13, zoutzleders 2, zuivelberel- ders 3. ongesch. fabr. arb. 47. Totaal 250. Vrouwen: analysten 1, serveersters 1. naai sters 8, winkeljuffrouwen 8, kapsters 2, kantoor bedienden 35. verpleegsters 5. biologen 1. be drijfsleiders 1, teekenaressen 1. onderwijzeressen 4, ass. en hulshoudsters 12. dagmeisjes 6, dienst boden 3. kinderjuffrouwen 3, werkster 36, fabr. arbeidsters 4, A.V.O. 8. Totaal 139. Alg. totaal 3960 21 October 1937 4424 22 October 1936 4884 Ben. 60 ged. werkloozen en 20 werkverschaf fing. Werden deze door de regeering uit de markt genomen, dan zouden de veeprijzen hier door worden gesteund. De bij handelsovereenkomst met Dene marken opnieuw toegestane Invoer van Deensch vleesch begint ons hoe langer hoe meer in den weg te zitten. Algemeen heerseht ln landbouwkringen het gevoel dat deze invoer niet past bij een politiek van beperking der eigen productie. Spr. constateerde verder, dat de georga niseerde landbouw ook dit jaar zijn plicht heeft gedaan. Om de positie van den land bouw te handhaven Is noodig: grootere eenheid van onzen boerenstand. Met een opwekking om daartoe mede te werken, opende de voorzitter deze vergadering. De vergadering deed hierna eenige pun ten van huishoudelijken aard af, waarna dr J. Oortwijn Botjes te Oostwold (Old- ambt) een inleiding heeft gehouden over- „Enkele grepen uit het rapport „Ordening en Landbouw" van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité". gevolgd, aangezien contingenteering daar is gehandhaafd om als onderhandelings- obiect te kunnen gebruiken. De toestand van den landbouw op dit moment nader beschouwende merkte spr. op. dat sedert de vorige vergadering de graanprijzen op de internationale markt aanzienlijk zijn gedaald. Voor onzen land bouw is dat van zeer groote beteekenis, omdat 2/3 van ons bouwland met granen wordt beteeld. Voor het belangrijkste in- iandsche graan, voor de rogge is sedert October 1937 die daling plm. 40 "la, voor de tarwe plm. 33 'la, voor de gerst plm. 36 °'o. Voor de haver is de prijsdaling niet zoo groot, doch dit graan was verleden jaar reeds laag in prijs. Voor de verbouwers van rogge en gerst bracht deze prijsdaling groote moeilijkheden, inzonderheid voor eerstgenoemde. Ook van regeeringswege werd verklaard, dat de gang van zaken onbevredigend was en dat voor oogst 1938 andere maatregelen zouden worden getroffen. Dit Is inderdaad geschied. Nadat eenige verhoogingen der monopolie-heffing niet tot een behoorlijk resultaat hebben geleid, is sedert 11 September voor rogge de dena- turatie wederom ingevoerd. Spr. hoopt, dat een gemiddelde prijs van f. 8 per 100 K.G. zal worden bereikt. Gezien de productie prijs is deze prijs zeer gemotiveerd. Omdat voor gerst, ondanks de heffing, de prijs on. voldoende bleef, worden van regeerings wege partijen uit de markt genomen. De verbruikers van veevoeder, de veehouderij, varkenshouderij en pluiveehouderij werden in vele kringen buiten den laudbouw te wapen geroepen tegen de verhooging der monopolieheffingen Gelukkig hebben deze herhaalde oproepen weinig weerklank ge vonden. aldus spr. Na de verhooging der monopolieheffin gen zijn de veevoederprijzen nog nauwelijks hooger dan daarvoor m a w de verhooging is door daling der graanprijzen op de Inter nationale markt opgevangen. Mochten eventueel hoogere prijzen der veevoeder- artikelen niet kunnen worden teruggevon den in de prijzen der eindproducten, dan dienen de prijzen der eindproducten te woren verhoogd. Met de prijsontwikkeling dezer producten in het intusschen niet naar wensch gegaan. De boterpr' s heeft het pell van October 1937, toen deze voor het eerst na jaren boven f. 1 per 100 K.G. kwam. niet kunnen handhaven. Al zeer spoedig trad weder een daling op tot ongeveer f0.85, om voorts om dat peil te blijven schommelen. De boterpositle was dit voorjaar gunsti ger. doordat iets minder boter behoefde te worden uitgevoerd, daar de binnenlandsche markt meer opnam. Om die reden stak de exportprijs gunstig af bij die van 1937 (circa 20 "la hooger). Sedert Juni is echter de export weer grooter dan verleden jaar De kaasuitvoer nam zoowel naar gewicht als naar de waarde toe, die van melkpro ducten vertoonde echter een gevoeligen achteruitgang. Wat de vooruitzichten voor onzen export van landbouwproducten ech ter betreft naar Engeland, lijken die niet gunstig nu dit land steeds meer in een toe stand depressie dreigt te verzinken en de scherpe concurrentie het prijspeil drukt Sedert eenigen tijd is het verschil tus schen de Nederlandsche en Deensche boter- noteering te onzen nadeele weer aanzien lijk vergroot. Met Duitschland is de handel geheel aan banden gelegd en de blijvende betalingsmoeilijkheden oefenen voor en na een belemmerenden invloed uit. Gelukkig is, ondanks het tekort op de Ned.-Duitsche clearing het betalingscontingent voor den uitvoer van dierlijke producten voorloopig gehandhaafd, zoodat een rigoureuze beper king van dat contingent gelijk voor het 3de kwartaal moest worden toegepast, ons voorshands blijft bespaard Ook in andere belangrijke afzetgebieden van onzen zuivel met name België en Frankrijk, lijkt de toestand niet zoo roos kleurig. dat op een grooteren export en betere prijzen mag worden gehoopt.' Vooral ook met het oog op de veeprijzen ls de tijd er niet naar om op afschaffing van teeltbeperking of extra toewijzing van kalveren aan te dringen, al zal bij het voortschrijdend en hand over hand toene mende mond- en klauwzeer met de toewij zing rekening moeten worden gehouden De prijzen van slachtvee en vette var kens liepen gevoelig terug. Onder deze om standigheden wordt de invoer van buiten- landsch bevroren vleesch voor distributie doeleinden steeds meer onjuist. Beter zou den hiervoor kunnen worden bestemd de dieren, die door het mond- en klauwzeer voor het bedrijf ongeschikt geworden zijn. ungez. Meaj Het bezoek van Koning Leopold. Nu het vast staat, dat Koning Leopold van België op Maandag 21 November as een officieel bezoek aan de Koningin iii Amsterdam brengt, is spontaan de gedachte naar voren gekomen, om dien dag sport- llevend Nederland in staat te stellen zijn hulde te brengen aan den Koning van een land. waarmede op sportgebied zoo tal rijke vriendschappelijke betrekkingen wor- den onderhouden. Het „Initiatief Comité Amsterdam" (I.C.A.i hetwelk zich vergewist heeft, dat de burgemeester aan dit plan zijn gewaar deerde goedkeuring kon hechten, heeft te dien einde een comité van voorbereiding benoemd. In verband met het bezoek van Koning Leopold aan Amsterdam, laten de Belgi sche en Nederlandsche spoorwegen op Maandag 21 November, extra treinen loo- pen van Brussel en Antwerpen naar Am sterdam. teneinde ook het Belgische pu bliek in de gelegenheid te stellen den in tocht van hun vorst in de Nederlandsche hoofdstad bij te wonen. PATER JOSEPHAT HULSHOF t Vicarius van het St. IViilibrordcollege te Katwijk Rijn. Heden overleed te Katwijk Rijn pater Josephat Hulshof O.F.M., Vicarius van het Missiecollege St. Willibrord te Katwijk Rijn. Pater Hulshof werd geboren te Lichten voorde 21 November 1881. Hij maakte zijn gymnasiale studies te Venraay, ontving het kleed der Orde te Wychen 7 Sept 1905. werd geprofest 8 September 1906 en werd priester gewijd te Weert 25 Maart 1913. Na zijn priesterwijding was pater Jose- phat verschillende jaren assistent te Al- verna-Wychen en Heerlen, waarna hij be noemd werd tot kapelaan aan de recto- raatskerk te Bleijerheide. Bij het kapittel van 1925 werd hij be noemd tot Gardiaan van het Minderbroe dersklooster te Heerlen, in 1928 tot Gar diaan te Bleyerheide in 1931 tot Gardiaan te Weert en in 1932 tot Gardiaan te Vorden. Na een langdurige ziekte vertrok hij in 1936 naar het klooster te Wychen, waar hij assistent was totdat hij in October 1936 benoemd werd tot Vicarius van het Missie college te Katwijk aan den Rijn. Pater Josephat Hulshof heeft in de mijnstreek veel gewerkt en in zijn vele overheidsfuncties heeft hij zijn Orde groote diensten bewezen. De Metten der overledenen zullen ge zongen worden Zondagavond om 7 uur. De plechtige Lauden worden gezongen Maan dagmorgen 9.30, waarna de plechtige uit vaart en de begrafenis op het kerkhof van het Missiecollege te Katwijk aan den Rijn volgt. DE „HUNZE 13" OP HET BUITEN-IJ AAN DEN GROND GEZET. De twee groote bokken, welke er gister middag in zijn geslaagd de „Hunze 13" te lichten en het wrak naar Amsterdam zou den overbrengen, hebben het schip van morgen vroeg op een ondiep gedeelte van het Buiten-IJ weer laten zakken en aan den grond gezet. De berging, waarmede de vorige week Zaterdag werd begonnen, doch welke door slechte weersomstandigheden enkele dagen moest worden onderbroken, werd zeer bemoeilijkt door liet feit, dat de „Hunze 13" diep in den modder van den bodem was weggezonken, terwijl ook de ruimen vol modder waren gestroomd. Dien tengevolge was het gezonken schip buiten gewoon zwaar en moeilijk te lichten. Men zal de „Hunze 13" nu eerst leegpom pen en den modder uit de ruimen verwij deren, waarna eerst nog enkele noodrepa- raties moeten worden verricht, omdat is gebleken, dat het schip lek is. Nog in den loop van dezen dag zal mac met deze werkzaamheden gereed zijn, waar na de „Hunze 13". waarvan de bovenbouw geheel is weggeslagen, naar den steiger van de Hunzebooten aan de De Ruyter- kade wordt gesleept. Van de lading, welke de „Hunze 13" til- dens de noodlottige reis over het IJselmeer vervoerde, is niets overgebleven. Wel be vinden zich in het voorschip nog een aan tal balen rijst, maar deze zijn uiteraard geheel waardeloos. Dezer dagen spoelden op Urk nog eenige vaten met spiritus aan, welke van i' „Hunze 13" afkomstig waren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2