Verdubbeling van de motorrijtuigen-belasting LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 October 1938 Zesde Biad No. 24101 PARLEMENTAIR OVERZICHT De strijd in Spanje HONIG's KEUKENSTROOPóÊéé'hww^V 79ste Jaargang Voor auto's met dieselmotoren Wijziging van de omzetbelasting BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK Berichten vorige oplage Buitenland Tweede Kamer. WIJZIGING VAN DE TARIEFMACHTIGINGSWET. (Van onzen parlementairen medewerker). Het was een merkwaardige positie, waar- In de Kamer bij de behandeling van bo vengenoemd belangrijk ontwerp verkeerde. I Wij zullen haar even uiteenzetten. De Regeering stelde, toen zij het ontwerp in het afgeloopen voorjaar indiende, vóór art. 2 van de Tariefmachtigingswet als volgt te lezen: ..Indien het economisch landsbelang I zulks naar Ons oordeel vereischt of ten einde met het buitenland gemaakte tarief- i afspraken onmiddellijk van kracht te doen zijn. kan door Ons worden bepaald, dat voor door Ons aan te wijzen goederen ge durende een daarbij vastgesteld tijdvak van ten hoogste vijf jaren: a. een nieuw in voerrecht zal worden geheven; b. een be- I staand invoerrecht zal worden afgeschaft, verhoogd of verlaagd." De Rcgeering vroeg hier dus een alge- meene machtiging, om tariefmaatre gelen te nemen. De bevoegdheid daartoe is haar, doch in beperkten zin, reeds verleend bij de wet van 17 Mei 1934, maar zij mag daarvan al leen gebruik maken indien: le. kan worden aangetoond, dat Nederlandsche bedrijven té gronde dreigen te gaan, en 2e. deze toe stand een gevolg is van buitenlandsche maatregelen. De Regeering meent echter, dat deze voorwaarden haar de handen te veel binden, aangezien het bewijs, dat aan de voorwaarden is voldaan, moeilijk valt te leveren, en daarom vroeg zij ruimere be voegdheid op dit punt: bevoegdheid om tariefmaatregelen te nemen „indien het economisch landsbelang zulks vereischt", ot „teneinde met het buitenland gemaakte tariefafspraken onmiddellijk van kracht te doen zijn". Men gevoelt dat het eerste van deze beide punten heel wat soepeler was dan de bestaande voorwaarden. Logisch volgde uit een en ander, dat de Regeering zich voorstelt op grooter schaal speciale tariefmaatregelen te nemen, dan zij tot heden deed. Maardaarom hebben dan ook in het Voorloopig Verslag „verscheidene leden" hun „ernstige bezwaren" tegen het ont werp, tegen de nieuwe omschrijving der I bevoegdheid, doen hooren. Zij vreesden zelfs dat het ontwerp zou kunnen leiden „tot een grondige wijziging, een volkomen omzetting onzer in wezen nog liberale han delspolitiek"; de Regeering zou immers kunnen oordeelen dat een protectionisti sche politiek door „het economisch lands belang" wordt gevorderd? Sterker, de Re geering heeft in haar Memorie van Ant woord ronduit toegegeven, dat zelfs een wetsontwerp tot algemeene wijziging van het tarief van invoerrechten in bescher menden zin op grond van de nieuwe mach tiging dadelijk bij de indiening (dus vóór de Staten-Generaal er over zouden heb ben beslist) in werking zou kunnen treden. Wat deed de Regeering echter bij die Memorie van Antwoord? Zij wijzigde de redactie van het nieuwe artikel aldus: „Indien in dringende gevallen de levens belangen van Nederlandsche bedrijven zulks noodzakelijk maken en het algemeen belang dit vereischt of ten einde met het buitenland gemaakte tariefafspraken on middellijk van kracht te doen zijn, kun nen Wij bepalenenz.; verder bleef het artikel ongewijzigd, behalve dat de termijn van ten hoogste vijf Jaren werd veranderd in ten hoogste drie. Inderdaad was deze nieuwe redactie, al gaat zij iets verder dan de bestaande wet, heel wat strenger, beperkter en dus beter dan de oude; art. 2 bleef aldus slechts be doeld voor „enkele zeer bijzondere spoed- eischende noodgevallen". Maarde Re geering verbond er een voorwaarde aan. namelijk deze, dat de Kamer zich princi pieel bereid zou verklaren „aan een wijzi ging van het tarief van invoerrechten, welke een, zij het matig, beschermend ka rakter draagt, mede te werken", en dit beschermende ontwerp zal dan dadelijk bij de indiening (in afwachting van de be slissing der Staten Generaal) in werking treden op grond van de nieuwe bepaling, die dus voortaan niet slechts voor fiscale doeleinden zou gelden, gelijk tot dusver, maar ook voor protectionistische. De Kamer zou zich dus principieel vóór protectie moeten uitspreken (inzake een ontwerp dat er nog niet is) en dan zou de Regeering bereid zijn art. 2 te wijzigen. Een gezaghebbend staatsman als de christelijk historische heer De Geer heeft aanstonds op het ongewone, onlogische en ondeugdelijke van deze methode gewezen, en aangetoond dat zij in-zich-zelf tegen strijdig was, maar hij voegde er bij, er per soonlijk geen bezwaar tegen te hebben, dat de Regeering de bestaande wet ook voor maatregelen van gematigd-beschermend karakter zou gebruiken. De vrijz.-democra tische heer Schilthuis bleek evenmin be zwaar te hebben tegen, in bepaalde ge vallen, een zwak-beschermende handelspo litiek, doch ook hij vond de gestelde voor waarde niet elegant. En verschillende vol gende sprekers hebben zich evenzeer krachtig verzet tegen de door de Regee ring voorgestelde methode: de sociaal-de mocraat Van den Tempel, de anti-revolu- tionnair Schouten, de liberaal Bierema, de communist Wijnkoop, hebben zich stuk voor stuk niet bereid verklaard zich thans uit te spreken voor een matig-protectionis- tisch tarief, en dit wel zonder schriftelijke voorbereiding en zonder concrete voorstel len. De heer Van den Tempel gewaagde in dit verband zelfs van „intimidatie-politiek" der Regeering en van een poging om het parlement te berooven van een van zijn meest-elementaire rechten. Uitdrukkelijk verklaarde dr. Van den Tempel, in de hui dige tijds-omstandigheden van den vrij handel geen dogma te willen maken, maar hij wenscht alle protectionistische maat regelen alleen aan concrete voorstellen te be oordeelen. De sociaal-democraten zijn bereid, op redelijke wijze, de bevoegdheden der Regeering te verruimen en zij zouden voor het ontwerp stemmen (indien de pe riode van 3 jaar tot 1 jaar wordt verkort) maar als de Regeering haar voorwaarde handhaaft, stemmen wij er tegen, riep hij. Moest dan de oplossing van den heer De Ueer worden aanvaard en zou de Regee ring art. 1 zóó mogen opvatten, dat zij voortaan ook tarieven van zwak-'ocscher- me^nden aard bij Kon. Besluit mag invoe- Ook daartegen hebben de heeren Van den Tempel en Schouten zich verzet; zij wezen er op. dat de regeering andere mid delen heeft (b.v. navordering) om abnor- malen invoer te keeren. Maar de heer Kor- tenkorst vond dit eigenlijk de oplossing: hij maakte art. 1 geheel los van de belofte, indertijd door de (vorige) Regeering afge legd, die op grond van dat artikel alleen fiscale maatregelen zou nemen, en meende dat zij genoeg had aan dat artikel, om ook maatregelen van zwakke protectie on middellijk in te voeren. Minister De Wilde heeft er in zijn ant woord nog eens op gewezen, dat het be staande art. 2 onvoldoende is; het nieuwe artikel Is wel ruimer, maar bindt de be voegdheid toch aan allerlei voorwaarden. Intusschen is de Regeering voornemens zeer binnenkort te komen met een wij ziging der Tariefwet in matig-bescher- menden zin; in geen geval zal hooger worden gegaan dan 20 voor afge werkte producten. De Regeering is bezig op het oogenblik na te gaan, voor welke artikelen het invoer recht moet worden verhoogd. Nu gaf de Minister toe. dat de Regee ring volgens art. 1 der Tariefmachtigings wet de bevoegdheid bezit, formeel althans, om elke tariefwijziging, welke zij voorstelt (zelfs de meest-beschermende) onmiddel lijk bij de indiening van kracht te verkla ren. Maar de Regeering wil dit niet, om dat zij vast zit aan de belofte, destijds door de Ministers Oud en Colijn afgelegd, dat art. 1 alléén in fiscalen zin zal worden gehanteerd. En nu heeft de Regeering slechts aan de Kamer gevraagd, haar thans ook de bevoegdheid te geven, om een ta rief van zwak-beschermend karakter direct in te voeren. De Regeering wilde afkomen van het servituut, dat op art. 1 rust. Zij heeft aldus de Minister geen „voor waarde" gesteld, zij heeft alleen gezegd, dat zij aan de nieuwe redactie van art. 2 vermoedelijk niet genoeg zou hebben, in dien dat servituut niet van art. 1 afgaat. En daarom verklaarde de Minister met groot genoegen van den heer De Geer te hebben vernomen, dat de Regeering vol gens art. 1 ook een zwak-beschermend ta rief direct mag invoeren. Minister Steenberghe heeft van zijn kant dit betoog nog nader aangevuld. De handel is altijd vlugger dan de Kamer en daarom moet een tariefvoorstel direct in werking kunnen treden, vóór er over be slist is; andere goede middelen, om grooten vóór-invoer te beletten, zijn er niet. Bij de replieken bleek echter, dat de Re geering het nog lang niet gewonnen had, integendeel. De heeren Van den Tempel en Bierema handhaafden hun standpunt en de heer Schouten verklaarde thans nadrukkelijk, dat de Regeering het verband tusschen het ontwerp en de principieele aanvaarding van een tarief-ontwerp zal moeten intrek ken. Art 1 moet alleen voor fiscale doel einden gebruikt worden, tenzij de Kamer de Regeering hiervan ontsloot, hetgeen eventueel per motie zou kunnen gebeuren, welke motie direct behandeld zou kunnen worden. In ongeveer gelijken geest liet de heer Joekes zich uit, die verklaarde dat de Regeering eventueel In de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I haar tarief-be doelingen nader uiteen zou kunnen zetten en die dus blijkbaar op uitstel doelde. De voorzitter besliste toen. dat de Kamer nog eens een nachtje over de oplossing zou slapen. Eerste Kamer. REGELEN INZAKE DE ELECTRICITEITS-VOORZIENING. Bovengenoemd wetsontwerp heeft aan leiding gegeven tot een debat, waarin de Kamer weer eens bewees, dat zij niet de kunst der beknoptheid verstaat. Niet minder dan tien sprekers hebben er het woord over gevoerd. De gevoelens waren verdeeld. Het ont werp is verdedigd en bestreden. Daarbij In zijn bestrijding raakte de heer Van Vessem slaags met den minister, die oor deelde, dat de afgevaardigde ontoelaatbare termen gebruikte. Toen de heer Van Ves sem er desondanks mee doorging, werd hem het woord ontnomen. Van verschillende zijden werd het zg. koppelvraagstuk (de koppeiing van centra les) besproken en aanbevolen, zoowel in het belang der defensie als voor een ge schikte gelegenheid tot werkverruiming. Het waren echter met name de grootere bevoegdheden, welke de Regeering krach tens dit ontwerp ontvangt, die tot bestrij ding aanleiding gaven, vooral in de rede van den heer Blomjous, die van oordeel was, dat de vergaande machtigingen in de toekomst tot allerlei onverwachte regelin gen aanleiding zouden kunnen geven. Deze opvatting vond steun bij de heeren In 'tVeld en Van Citters (laatstgenoemde vond zelfs dat in het ontwerp de rechtsstaat werd opgeofferd), die groot bezwaar had tegen het ontbreken van een beroeps-instantie. Maar prof. Kranenburg heeft die z.i. veel te ver gaande opvatting bestreden. Aandacht werd ook gewijd aan samen stelling en taak van den Electriciteits- raad. Maar hoofdzaak was toch de vrees, dat de machtiging, aan de Regeering ver leend, te ver gaat en dat deze daarvan geen juist gebruik zal maken Vandaag komt de Minister van Water staat aan het woord. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Motorrijtuigenbelasting wet, waarin o.a. wordt voorgesteld de belasting te verdubbelen voor alle mo torrijtuigen, die voorzien zijn van an dere dan benzinemotoren. In de memorie van toelichting tot het ont werp van wet tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging van de tijdelijke heffing op het bijzonder invoerrecht op benzine is de verwachting uitgesproken, dat bij de verhooging van de benzinebelasting tot f. 8.60 per 100 K G. de grens nog niet zou zijn overschreden, waar bij het natuurlijk accres van het belast baar benzineverbruik, verband houdende met het nog steeds stijgende automobiel- verkeer, in een decres zou worden omge zet door de bij een verhoogde heffing ge stimuleerde vervanging van de benzine door andere, thans niet onder deze heffing vallende motorbrandstoffen. Deze verwachting is in zooverre gerecht vaardigd geweest, dat, na een tijdelijke in zinking, het belastbaar benzineverbruik thans weder het peil heeft bereikt, waar op bij de verhooging van de belasting was gerekend. Toch doet zich en zulks in een om vang die tot het treffen van nadere voor zieningen noopt het verschijnsel voor. dat de benzine door andere motorbrand stoffen wordt vervangen. Met name heeft de ontwikkeling der techniek het mogelijk gemaakt, dat een steeds stijgend aantal motorrijtuigen van dieselmotoren wordt voorzien, welke motoren, naar bekend is, niet met benzine, doch met niet aan be lasting onderworpen olie (zoogenaamde ruwe olie, gas- of dieselolie) worden ge dreven. De bedragen aan benzinebelasting, welke dientengevolge aan 's rijks schatkist ont gaan, mogen niet gering worden geacht. Op grond van op aan de practijk ontleende cijfers gebaseerde berekeningen meent de regeering de belasting van de in motprrij- tuigen door dieselolie vervangen benzine reeds thans op ongeveer f. 2.500.000 'sjaars (e kunnen stellen, welk bedrag, naar ver wacht wordt, tengevolge van de snelle ver meerdering van het aantal motorrijtuigen, waarop dieselmotoren zijn aangebracht, in de naaste toekomst nog aanmerkelijk zal stijgen. Ten einde deze bevoorrechting van ge bruikers van dieselmotoren boven de ge bruikers van benzine op te heffen, stelt de regeering voor, de motorrijtuigenbelasting te verdubbelen voor alle motorrijtuigen, die voorzien zijn van andere dan benzinemo toren. Dat deze extra heffing matig kan wor den genoemd, blijkt volgens de regeering uit het feit, dat de daaruit voortvloeiende verhooging van de motorrijtuigenbelasting voorloopig niet meer dan f. 800.000 per jaar zal bedragen. Voorts stelt de regeering in uitzicht een zoodanige wijziging van de Omzet- belastingwet, dat voor de berekening van de ingevolge die wet te heffen be lasting, zoowel ten aanzien van inge voerde als van de hier te lande ver vaardigde benzine, het krachtens de benzinebelastingwet geheven bijzonder invoerrecht ad f. 8.60 per 100 K G. met een accijns gelijk gesteld wordt, het geen dan zal medebrengen, dat in de waarde der benzine, waarvan de om zetbelasting en haar equivalent gehe ven wordt, dit bedrag van f. 8.60 niet meer begrepen behoeft te worden. Het automobielverkeer als geheel be schouwd. zal door deze combinatie van extra-heffing en belastingverlaging met meer dan een half millioen gulden wor den ontlast. Wisseling van vriendelijkheden. Naar Reuter van betrouwbare zijde ver neemt hebben republikeinsche vliegtuigen Woensdag bij Burgas vele tonnen zijden kousen, hemden, sokken en andere kleeren laten vallen. In Spaansche regeeringskrin- gen wordt verklaard dat deze tocht was be doeld als antwoord op de nationalistische broodbombardementen boven Barcelone en Madrid en om het gebrek aan textielwaren in het nationalistische Spanje te laten uit komen. GEBOREN: Margaretha Hermina, dr. van J. C. Paauw en N. Thonies Johannes Albertus z. v. J. Hol lebeek; en A. v. Weizen Roelof Gerard, zn. van R. M. Bennema en J. A. Fazekas. ONDERTROUWD: O. Janssen, Jm.. 36 j. en M. Schuil, jd.. 27 J. OVERLEDEN: J. Overduijn, vr.. 78 j. A. v. d. Berg, hsvr. van J. Bravenboer, 76 j. W. W. te L. Wendt U om inlichtingen aangaande de opleiding voor het diploma Vestigingswet Kleinbedrijf tot den heer P. J. van der Zanden, Breestraat 77. 6819 (Ingez Med.) fvbjai „Ik meld U, admiraal, dat de boot lek- gestooten is!" PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 23 OCTOBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien, ds. Bieshaar; nam. 6 uur, ds. Van Apel doorn te Leiden. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Stulvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien, ds. Kltisener en nam. 6 uur, ds. Brink man van Zegveld. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Gron- loh; nam. 7 uur. ds. W. J. Kooiman, jeugddienst. Evangelisatiekring Beursgebouw: Nam. half zeven. samenkomst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Kleisen. Rem. Kerk. voor Vrijz. Herv.: Voorm. 10 uur. ds. Thomsen. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. De Looze van Gouda; nam. halfzeven, ds. Pott van Kralingen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Vrielink. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Krijkamp van Sassenheim. Katwyk-aan-Zee Geref. Gem. «Remisestr): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk' Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2); Voorm. halfelf, de heer N. L. v. Dalsen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. A. J. van Wijn gaarden. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halftien leesdienst: nam. halfzeven, ds. Bos uit Alphen a. d. Rijn. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Speelman. Evangelisatie; Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer v. Schdrfrenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. de heer v. d. Meer: nam. 6 uur, ds. De Vries. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur. as. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Hedennam. halfacht. ds. De Smit van Utrecht; Zondag: voorm. halftien I en nam. 3 uur. de heer Aaneecnbrug van Leer dam. Noorder Ned. Herv. Kerk' Voorm. half tien ds. C. A. van Haden van Zevenhoven. Geref. Keric' Voorm. halftien leesdienst' nam. 2 uur, ds. G. Mulder van Alphen a. d. Rijn. Ocgstgecst Groene Kerk ie: Voorm. 10.1!"» uur. ds. J. Groeneweg. van Hilversum. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. de heer L. Jan- sp" schoonhoven (zopdelinc-icpraar)nam. 5 uur. ds. T. J. Jansen Schoonhoven I?-- ?•■>-•> vrij', wo)- nrrnden 'W. de Zwijger- k*rk>Voorm. halfelf. mevr. dr. A. Mankes— Zernike van Rotterdam. I Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. De Bruijne. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf uur. ds. v. d. Veer van Amsterdam. Gemeente Gods: Voorm. 10 uur, Paster Per kins. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur «Bed. H.A.) en nam. halfzeven, ds. Veld kamp. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien ds. Van Mourik Broekman van Moor drecht; nam. 2 uur. ds. Zagt van Den Haag; nam. zes uur ds. Van der Graaf van Schoon hoven. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. zes uur, ds. Smidt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. zes uur, ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. De Bel. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- zev'eri.ds. Dronkeht. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk- Voorm. halftien, de heer Smit van Heemstede. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie, de heer Spier, cand. te Groningen. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfzeven, dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10u. en nam. halfzeven, ds. H. Versluys. Gref. Gem.: Voorm. halftien en nam, half zeven, leesdienst. Ver. tot Verbr. der Geref. Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Vroegin- dewey van Middelharnis. Ver. van Vrijz. Herv.: Geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst. Koning Carol van Roemenië naar Engeland. Reuter verneemt, dat koning Carol van Roemenië is uitgenoodigd een bezoek aan Engeland te brengen. Vernomen wordt, dat deze uitnoodlging aanvaard ls. Men verwacht dat de koning zijn bezoek in No vember zal brengen. „VIJFTIG JAAR VREDE" HERTZOG. ZEGT Zuid-Afrika's minister-president Hert zog heeft te Queenstown een rede gehou den, waarin hij veel hulde aan Chamber lain bracht. Hij zeide. dat Chamberlain waarschijnlijk voor vijftig jaar vrede in Europa gebracht heeft. Die vrede is te dan ken aan den moed, de volharding de wijs heid en de tact van Chamberlain; zonder hem zou de Europeesche beschaving onge twijfeld vele jaren achteruitgezet, zoo niet geheel ineengestort zijn. Er is thans geen volk, dat denkt zich door een oorlog te kunnen verrijken. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Groot-Ammers. J Spelt te Ryssen; te Den Helder 'evang.-als hulppred.) M. J, Top. cand. te De Bilt; te Wijk bij Heus- den. J. Slok te Langerak. Aangenomen: Naar Austerlitz (2de pred.pl.), F. M. Kooyman, cand. te Den Dolder; naar Zetten (als pres.-dir. van de Heldringgestich ten), O. G. Heldring, aldaar. Bedankt: Voor Suawoude en Tietjerk, J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Ds. H. F. VINKE. Morgen viert ds. H. F. Vinke. em. predi kant te Utrecht zijn 75sten verjaardag. Henricus Egbertus Vinke werd 22 Oct. 1863 te Rotterdam, waar zijn vader, wijlen ds. H. L. VInke predikant was, geboren. Hij (bezocht het Erasmiaansch gymnasium en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar zijn grootvader, wijlen prof. H. P. Vinke, hoogleeraar was, theologie. In 1888 eandidaat geworden, bevestigde zijn vader hem 2 Sept. van dat jaar te Welsurn (O.) in zijn eerste gemeente In 1891 ver trok hij naar Tricfht, welke standplaats in 1896 met Princenhage verwisseld werd. In 1909 werd ds. Vinke predikant te Alkmaar. welke gemeente hij 23 jaar heeft mogen dienen. In 1923 vertrok hii naar Zundert. waar hij gearbeid heeft tot aan zijn emeri taat, dat hem 6 Mei 1934 eervol "erleend werd. Te Alkmaar was de 75-jarige secr. van de Algemeene commissie tot de zaken van de Diaconie en godsdienstleeraar aan het Rijksopvoedingsgesticht. Nog maakt hij deel uit van het hoofdbe stuur van het Ned. Zedelinggenootschap. Ook is ds. Vinke oprichter en eerelid van de vereeniging voor Evangelisatie in Noord- Brabant en Limburg. DE TERUGKEER DER VRIJWILLIGERS UIT SPANJE. De vier mailbooten met aan boord 10 000 Italiaansche vrijwilligers, die van het Spaansche oorlogsfront terugkeeren. zijn vanmorgen de haven van Napels binnen- geloopen. De sirenen loeiden en alle vaar tuigen waren met vlaggen getooid. Gister middag hebben de troepen voor den koning gedefileerd. De stad is versierd. Drie water vliegtuigen waren de mailbooten tegemoet gevlogen en hadden hen naar Napels ver gezeld. GEGEVENS DER NEW-YORKSCHE POLITIE GESTOLEN. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te New-York is, daar bij het onderzoek naar de beweerde corruptie te Brooklyn aan het licht gekomen, dat de gegevens over 7200 gevangenen uit een van de politiebureaux te Brooklyn ontvreemd zijn. Deze diefstal moet beschouwd worden als een der grootste schandalen in de ge schiedenis der New-Yorksche politie. De diefstal moet gebeurd zijn tusschen Maan dagmiddag kwart voor vijven en Dinsdag ochtend half tien. Dit beteekent, dat hij samenviel met de benoeming van John Amen tot specialen aanklager ter vervan ging van den districtsattorney, Geoghan, belast met de leiding van een onderzoek naar onregelmatigheden in de administra tie der justitie te Brooklyn. De commissaris van politie, Valentine, heeft zich, zoodra hem het nieuws gewerd, naar Brooklyn begeven. Hij verklaarde, dat iemand, die een buitengewoon kwaad ge weten heeft, deze daad moest hebben ge pleegd. Meer dan 150 politiebeambten en leden van het administratieve personeel zijn on dervraagd. Rechercheurs hebben overal huiszoekingen verricht bij menschen, die op bedoeld bureau werkzaam zijn en ook de asch van kachels en fornuizen onder zocht. Op het laboratorium der politie zijn alle verbrande papierresten, die gevonden werden, onderzocht. Het gestolen materiaal betreft arresta ties, welke verricht zijn tusschen Augustus 1936 en Januari 1938. Er waren zes groote boekdeelen, welke in een afgesloten kamer werden bewaard. De dief heeft de bladzij den met een scherp mes uitgesneden en de banden der boeken achtergelaten. Men gelooft, dat de geschonden registers onregelmatigheden inhield, ten aanzien van de in vrijheidstelling van zekere gevange nen. Zij waren daarom van belang voor het onderzoek, door gouverneur Lehman van den staat New-York ingesteld op grond van mededeelingen over wanbeheer. Hoewel het een geweldig werk zal zijn, zullen de gegevens uit de archieven van politie en justitie kunnen worden gerecon strueerd, zoodat de diefstal toch niet het beoogde nut heeft gebracht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19