BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad De regeling van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk Diverse besprekingen AGENDA DE ALGEMEENE TOESTAND. Beek bij koning Carol. Rede van Kennedy. De Times over Funck's reis. De Poolsche minister Beck is gistermid dag te vier uur te Zelatz gearriveerd en heeft een onderhoud van 3' uur met ko ning Carol gehad. Hedennacht is Beek weer vertrokken. De Poolsche minister heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers een ver klaring afgelegd, waarin hij reide, dat Po len na de aansluiting van Teschen geen territoriale eischen meer stelt. De betrek kingen met Praag zijn thans weer nor maal. Na de pol tieke gebeurtenissen van den laatsten tijd heeft de Warschausche regeering het haar plicht geacht het standpunt der andere landen te leeren kennen, in het bijzonder dat van Roemenië. De besprekingen te Galatz zijn geëin digd met het uitgeven van een buitenge woon laconiek communiqué, dat melding maakt van de besprekingen, maar niet aangeeft of zij tot een of andere overeen stemming hebben geleid. Zonder dat men beschikt over commentaren uit gezagheb bende kringen gelooft men. dat de Pool sche voorstellen betreffende subkarpathisch Rusland niet zouden zijn aanvaard door koning Carol en zijn minister van buiten- landsche zaken In groote trekken zou het Poolsche plan, r.aar men gelooft, hierop neerkomen, dat Roethenië rou moeten worden verdeeld, hoofdzakelijk tusschen Hongarije en Polen. In ruil hiervoor zou Hongarije dan een non-agressiepact met Roemenië ondertee kenen. betreffende de Transsylvaansche districten van Roemenië.w aar Hongaar- sche minderheden wonen. Hongarije zou zich, naar men gelooft, verplichten van zijn revisionistische eischen in dit gebied af te stappen Garanten voor dit pact zou den Polen, Italië en Hongarije zijn. Hieraan moet echter worden toegevoegd, dat tot dusver niets wijst op een veran dering in het officieel» standpunt van Roemenië, dat gekant is tegen verdeeling van de Roetheensche gebieden van Tsje- cho-Slowakije, welke prijs hiervoor ook wordt geboden. De Amerikaansche ambassadeur te Lon den, Kennedy, heeft het woord gevoerd op een door den marinebond aangeboden di ner ter gelegenheid van Trafalgar-day. De jongste gebeurtenissen, zeide Ken nedy om zullen ongetwijfeld den reeds waanzinnigen bewapeningswedloop nog stimuleeren. Rekening houdende met wat wij hebben meegemaakt, kan het besluit van eenig land. om zijn militaire krach ten te versterken, moeilijk aangevochten worden. Wij kunnen een dergelijk beleid van hen, die oprecht een vredespolitiek WEERBERICHT. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 766. Hedenmiddag 2 uur: 774. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 772,4 te Nancy. Laagste barometerstand:733.9 te Reykjavik. Verwachting tot morgenavond 7 uur Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Ne velig tot licht bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Koude nacht; iets warmer overdag. voeren, niet anders dan loven. De heden- daagsche wereldtoestand stelt de leiders van alle naties voor een vreeselljk dilem ma: nalatigheid om te bewapenen zou overheersching beheerschen der agressieve staten doch verdere snelle bewapening zal op een zeker oogenblik voor alle be trokkenen, evenzeer als een wereldoorlog, ernstige economische moeilijkheden mee brengen. De last der bewapening drukt met het zelfde gewicht op het volk van ieder land, engeacht den regeeringsvorm. en daarom, zoo voegde Kennedy er aan toe, ziet het Amerikaansche volk uit naar den dag, waarop de naties in de wereld zullen be seffen, dat zij het eens moeten worden over beperking en vermindering der be wapening. Sprekende over de democratieën en dictaturen zeide Kennedy, dat deze. In plaats van haar krachten te verspillen op wat als onverzoenlijke tegenstellingen wordt beschouwd, beter haar energie kon den besteden voor het oplossen van naar gemeenschappelijke problemen en voor het streven naar herstel van de goede betrekkingen op Internationale basis. Ten aanzien van de marine zeide Ken nedy: bij het opbouwen van de Ameri kaansche marine hebben wij de moge lijkheid. dat onze schepen Britsche sche pen tegenover zich zouden kunnen vin den. bulten beschouwing gelaten. Wat de koopvaardijvloot betreft, trachten wij uw behoefte aan een groote koop vaardijvloot te begrijpen. Wij iiopen. dat- gij zult trachten, onze behoefte aan een kleine te begrijpen. 9 In een commentaar op de handelsbe sprekingen van den Duitschen minister Funk schrijft de Times: „indien de over eenkomsten en de ontworpen overeen komsten zijn. zooals Funk ze beschrijft (hij heeft ten stelligste ontkend, dat het de bedoeling is de vrije concurrentie uit te schakelen of nieuwe politieke succes sen te behalen onder het mom van eco nomische expansie), dan zal de rest van de wereld geen aanleiding hebben die overeenkomsten te bevitten. Niet alleen Dultschland en de landen van het Zuid oosten zullen winnen bij een zoo ruim mogelijke uitwisseling van de wederzljd- sche producten, ook andere landen zullen waarschijnlijk voordeel hebben van de ontwikkeling van een groot gebied, welks hulpbronnen nog onontgonnen zijn. Het uiteindelijke resultaat is wellicht eerder een vermeerdering dan een vermindering van den internationalen vrijhandel. Er is zeker geen reden voor andere landen om alarm te roepen, omdat Dultschland een groot gebied voor zijn economlschen in vloed wint door regelingen van een soort, die onze wijze van zaken doen verbiedt. Dit alles kan slechts gezegd worden in het vertrouwen, dat de Duitsche overeen komsten een eerlijken en redelijken goede- renruil beoogen tot wederzijdsch voordeel der partijen. Het zou nauwelijks steek houden, als er sprake blijkt te zijn van door druk tot stand gekomen overeenkomsten, waarbij gestreefd wordt naar een economi sche overheersching. die later voor poli tieke doeleinden gebruikt moet worden. Eike poging tot het vestigen van een mo nopolie en het gebruiken daarvan voor po litieke of zelfzuchtige doeleinden doet zooveel wrok ontstaan, dat zij eerder een bron van zwakheid dan van kracht is. Iedere onbillijke behandeling bij het goe derenverkeer zal het slachtoffer er toe brengen ijverig te zoeken naar een anderen uitweg voor zijn handel. Het schijnt dat Funk's verzekeringen deze ontwikkeling uitsluiten. Indien men op zijn verklaringen mag vertrouwen, is er geen reden afgun stig te zijn op het succes, dat hij behaald schijnt te hebben". ENGELAND. KABINETSRAAD. De Duitsche rijksminister van bulten- landsche zaken, von Rlbbentrop, ontving gisternamiddag In den Fuehrerbau te Muenchen den Slowaakschen minister-pre sident Tisso en den plaatsvervangenden premier Durcansky tot een bespreking. In aansluiting aan dit onderhoud ont ving von Ribbentrop den Karpatho-Oe- krainschen minister Bacynski. Naar het „D.N.B." verneemt, geeft de te genwoordige stand der besprekingen, welke op aansporing van de regeering te Praag zijn ondernomen, aanleiding tot de hoop, dat de door Duitschland en Italië ingeleide bemiddeling spoedig tot een definitieve op lossing der nog hangende Hongaarsche kwesties inzake de volksgroepeerlng in Tsjecho-Slowaklje zal leiden. Sldor, de leider der Slowaakse!:,; regee- rlngspartij is te Warschau om een onder houd te hebben met Beek. De Roetheensche pers wijst de Hongaar- sche eischen tot annexatie van het Roe theensche gebied af. Het orgaan van Ba- clnsky schrijft, dat een betere toekomst in het kader der Tsjecho-Slowaaksche repu bliek gezocht moet worden. Slechts in sa menwerking met Tsjecho-Slowaklje, aldus dit blad, kunnen wij ons, een betere toe komst verzekeren. Diverse maatregelen. „Ceteka" meldt uit Bratislava, dat mi nister Durcansky vertegenwoordigers van de Hongaarsche groepen in Slowakije had ontvangen die een uiteenzetting gaven van verschillende grieven en wenschen der Hongaarsche bevolking. De minister deelde de delegatie mede, dat zeer binnenkort in Slowakije een spe ciaal secretariaat voor de zaken der Hon gaarsche minderheid zal worden Ingesteld. De Hongaarsche vertegenwoordigers ver klaarden deze mededeeling te beschouwen als een bewijs van den wil der Slowaaksche regeering loyaal met de andere nationali teiten samen te werken. Het secretariaat zal geschapen worden na de definitieve regeling der territoriale kwesties. De „Narodni Osvobozeni" verneemt vol gens Havas uit Bratislava, dat na de ont binding der vrijmetselaarsloges ln Slowa kije de hoofdzetel te Bratislava in beslag is genomen en zal worden ingericht als museum voor de Slowaaksche autonomis tische beweging onder den naam „André Hllnka-huls". In het Sudetenland zijn volgens Havas recruteeringsbureaux Ingesteld om Jonge lieden. die in het Duitsche leger wenschen te dienen, gelegenheid te geven tot in schrijving. De inschrijving Ls geopend voor Sudeten-Duitschers, die in 1938 nog als on derofficieren of manschappen in het Tsje cho-Slowaaksche leger gediend hebben en voor Sudeten-Duitschers, die nog geen dienst gedaan hebben en geboren zijn tus schen 1914 en 1920. De „Prager Mittag", het orgaan der de mocratische Dultschers, heeft haar ver schijning gestaakt. Gisteren ls het laatste nummer uitgekomen, met een afscheldsar- tikel aan de lezers, waarin wordt ver klaard: „Wij verlaten de arena, niet om den ideeënstrijd op te geven, welke voor oris een levensbeginsel was en ls, maar om te zwijgen, daar wij niet meer de moge lijkheid hebben te spreken". Op het gebied van het schoolwezen is een volkomen reorganisatie van het onderwij zend personeel op Slowaaksch nationalen grondslag in voorbereiding. Te Pressburg wordt een Slowaaksche universiteit opge richt. waar, evenals ln alle andere scholen, aldus het D.N.B de numerus clausus voor de Joden zal worden Ingevoerd. TURKIJE. Kemal Ataturk ligt op sterven. De toestand van Kemal Ataturk ls zoo verergerd, dat zijn dood spoedig wordt verwacht De regeering is voortdurend bijeen. De politie Is versterkt om het hoofd te kunnen bieden aan eventueele betoogingen. Vandaag wordt een ministerraad gehou den, waarin de door de zware ziekte van Ataturk ontstane toestand onder het oog zal worden gezien. Ingeval de staatspre sident zou komen te overlijden, moet de groote nationale vergadering terstond wor den bijeengeroepen om zijn opvolger te be noemen. In de korte tusschenperiode zal de voorzitter van het parlement het president schap waarnemen. Men neemt aan, dat Ataturk, die reeds sinds maanden ziekelijk ls, een politiek testament heeft opgesteld. Als mogelijke candidaten voor het staats presidentschap worden genoemd de vroe gere minister-president Ismet Inoenue en de chef van den generalen staf, maar schalk Fewski Cakmak. De laatste ls even wel. als actief officier, geen parlementslid en de grondwet schrijft voor, dat de presi dent der republiek uit de afgevaardigden moet worden gekozen. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogeluchtdruk over Frank rijk nam nog in beteekenis toe en breidde zich uit over Engeland, onze omgeving en Zuid- Duitschland. De depressie over Scandinavië trok Oost waarts. De depressie op den Oceaan werd gis teren zeer diep, doch trekt thans vrijwel Noord waarts naar IJsland. In het hoogedrukgebied is het mooi weer met lage nachtelijke minimumtemperaturen en plaatselijk ochtendmist, In Oost-Europa is het onder invloed van de aftrekkende depressie nog buiig en guur. Over IJsland is de temperatuur sinds gisteren gemid deld ongeveer tien graden Celcius gestegen, terwijl er zware regen viel. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR Parijs: Windstil. 5 gr. C.. mist. Londen: Windstil. 5 gr. C„ mooi. Berlijn: W.N.W., matig. 8 gr. C.. mooi. Nice: Windstilte, 16 gr. C., mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 13 gr. C. (56 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Vrüdag. Voorm. te 0 u. 38 min.; nam. te 13 u. 12 min. Attlee contra Chamberlain. Tijdens den gisteren gehouden kabinets raad zijn in hoofdzaak drie vraagstukken ter sprake gekomen en wel: 1. De internationale situatie en in het bijzonder de stand der Engelsch-Italiaan- sche besprekingen. 2. Palestina. 3. De kwestie der verdediging. Vernomen wordt, dat Lord Halifax te voren een onderhoud heeft gehad met den premier, dat een half uur duurde en dat Chamberlain voorts een bespreking heeft gehad met minister Malcolm Mac Donald, die hem in kennis stelde van de laatste uit Palestina ontvangen berichten. In een gisteren gehouden rede voor den nationalen kring van vakvereenigingen heeft Attlee, ae leider van de Labour-partij heftig de vredespolitiek van minister-presi dent Chamberlain gecritiseerd. Hij noemde het belachelijk te meenen, dat de minister president den vrede heeft gebracht voor een generatie, voor een uur of zelfs voor vijf minuten. Voor het oogenblik is zelfs de oorlog niet tegengehouden. De moderne oorlogsmethoden gaan voort. Goddank wil dit niet zeggen, dat men op het oogenblik wordt gebombardeerd, doch dit bewijst niet, dat de oorlog ls geëindigd. Binnenkort zullen zich de economische gevolgen van den vrede van Chamberlain doen gevoelen in de industrie. Spreker wees er verder op, dat vrijwil lige samenwerking van alle mannen en vrouwen noodzakelijk is. De werkelijke moeilijkheid is, dat de huidige regeering niet geschikt is om het volk goed te leiden. Zij spreekt van nationaal pogen en verster king van de bewapening, dit alles heeft geen nut. wanneer de regeering niet steunt op den geest van kracht van het volk. De sociale orde moet worden gewijzigd om het volk sterk te maken. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 5.28 n.m. tot 6.04 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 20 Oct. op: 2 u. 59; onder: 15 u. 26. DENEMARKEN. Nationaal-socia listen gearresteerd. Tien leden der Deensche nationaal-so- cialistische partij, onder wie een bekend leider, zijn door de politie gearresteerd wegens afpersing, gepleegd t^yen verschei dene Joodsche kooplieden te Kopenhagen. DUITSCHLAND. Goering heefi drukke werkzaamheden. Het secretariat van veldmaarschalk Goenne deelt mede, dat de veldmaarschalk niet zal deelnemen aan het jagersfeest, dat te Hainberg op 6 November zal worden ge geven Bovendien zal hij gedwongen zijn in de eerstvolgende maanden de uitnoodi- glngen af te slaan voor betoogingen van oartii en staat Evenmin zal de veldmaar schalk kunnen deelnemen aan congressen en verjaardagen aangezien de door hem aanvaarde taken al zlln werkkracht op- elschen. VEREENIGDE STATEN. De splonnage. BH de hervatting van het splonnageproces heeft de getuige Rumrlch een plan be schreven tot het namaken van Roosevelt's handteekening op een lastgeving, ten einde gegevens omtrent de Amerikaansche ma rine te verkijgen. Voorts zeide Rumrich o.a. nog, dat Schlueter hem verteld had, dat hij in het bezit was gekomen van een afschrift van een contract tusschen de Bethlehem Steel Corporation en de Sovjet-Russische handelsmaatschappij Amtorg, door uit een j postzak aan boord van het mailschip .Europe" het origineele contract te halen en dit te fotografeeren. Het origineel werd daarop weer in den postzak gedaan. Rumrich verklaarde, dat nazi-agenten ziin jongsten broer te Praag, waar hij che. mie studeerde, als spion hadden aangesteld. Ook deelde de getuige mede, dat de nazi- agenten in het bezit waren gekomen van een code voor gebruik tusschen Amerikaan sche vliegtuigen en de grondstations, waar van Glaser, een der gedaagden zich mees ter had gemaakt. Toen de zitting werd ver daagd, had Rumrich zijn verklaringen nog steeds niet beëindigd. De Amerikaansche militaire autoriteiten nemen op het oogenblik de noodige maat regelen om de defensie van het Panama kanaal te beveiligen tegen spionnen. De eerste maatregel, die onder oogen wordt gezien, is de uitzetting van alle Dultschers en Italianen uit de militaire Kanaalzone. Een Oostenrijker, Fielmoser geheeten, die de laatste twee jaar een brasserie leidde bij het militaire vliegveld Albrook Field, is zonder opzegging verwilderd. Het onderzoek naar de verrichtingen, van de vier Zondag 1.1 gearresteerde Dultschers wordt inmiddels voortgezet Hun signale menten zijn naar New York gezonden, ten einde uit te maken of eT betrekkingen be stonden tusschen hen en de spionnen die thans te New York voo- het gerecht ver schijnen Men z'i -h h nneren. dat deze vier Dultschers gen .esteerd werden, toen zij foto's namen van fortificaties. De executieve der S. A. I. bijeen. Resolutie over accoorden van Muenchen. Te Brussel heeft de executieve der S.A.I. (de socialistische arbeldersvakvereenigin- gen internationaal i met algemeene stem men een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordt gezegd: De gedelegeerden der aangesloten par tijen hebben inlichtingen uitgewisseld over de gebeurtenissen van den laatsten tijd, die geëindigd zijn met de overeenkomsten van Muenchen en de verminking van Tsjecho-Slowakije. De internationale con stateert, dat de overeenkomsten van Muen chen zonder deskundigen, overhaast zijn uitgewerkt door een conferentie, die in niets gelijkt op de Internationale bijeen komst in een neutraal land, zooals die door president Roosevelt werd voorgesteld. De overeenkomsten zijn onderteekend, zonder dat Tsjecho-Slowakije uitgenoodigd was zich te doen hooren. Zij hebben het snelle binnentrekken der Duitsche troepen voorbereid en de fortificaties uitgeleverd, zonder dat eenigerlel maatregel is geno men voor de respecteering der democraten en vrije mannen. Zij vormen de goedkeu ring van een „diktat" vergrooten het pres tige en de macht van een dictator en ver zwakken militair, economisch, moreel de Europeesche democratieën. Zij verergeren den internationalen toestand en vergroo ten aldus de oorlogsgevaren. De executieve ziet echter moedig den tegenwoordlgen tijd en de toekomst onder oogen. De internationale constateert eens te meer, dat een der oorzaken van de nood lottige ontwikkeling der gebeurtenissen in Europa de zwakheid Is geweest van de de mocratische krachten. Het is de dwingende plicht der aangesloten partijen hun res pectieve eenheid nauwer aan te halen door een gelijk streven naar helderheid en open hartigheid. Zij vraagt haar van haar re geering hetzelfde streven te eischen naar openhartigheid en duidelijkheid, teneinde te vermijden, dat de moordende dubbel zinnigheden, waarvan Tsjechoslowaklje het slachtoffer is geworden, worden voortgezet of herhaald. Ieder land moet, wanneer het dat niet reeds heeft gedaan, de rekening opmaken van zijn verplichtingen, loyaal die ver plichtingen verwerpen of opzeggen die het niet vastbesloten ls na te komen, maar vol ledig de andere nakomen Dat is het eenige middel om ln de Internationale betrekkin gen de moraal en de trouw te herstellen, welke de onmiskenbare grondslagen vor men voor de collectieve veiligheid en den vrede. De Internationale doet een beroep op de groote democratische mogendheden, opdat zij, door haar samenwerkende nauwe en hechte solidariteit, een stuw opwerpen voor alles, wat definitief de hoogste mensche- lijke hoop: vrede in vrijheid en rechtvaar digheid, zou kunnen vernietigen. Voortgaande zegt de resolutie: het laat ste beroep van Negrin geeft deze regeerin gen de uiterste gelegenheid hun helder ziende solidariteit te bevestigen. De inter nationale wenscht de regeering van het vrije Spanje geluk, dat zij uit haar gebied alle bultenlandsche burgers heeft terug getrokken. Zij vraagt, dat zonder verwijl uit het andere deel van Spanje worden te ruggetrokken alle buitenlandsche combat tanten en technici, evenals de "onderdanen en huurlingen uit Marokko. Zij vraagt, dat Spanje alleen met zlchzelve zal worden gelaten. De groote mogendheden hebben voor het oogenblik ee% allereersten plicht: het wilde bombardeeren van open steden te verhinderen en onverwijld hulp te ver- leenen aan de slachtoffers van dezen wreedaardlgen oorlog. FRANKRIJK. Nieuwe grocpeeringen. Gisteren ls de eerste bijeenkomst gehou den van den „Franschen bond voor open baar welzijn en nationale vernieuwing". Senator Lemery, die presideerde, en die omringd was door verscheidene vooraan-1 HEDEN. H. Morschweg 12: Bijbellezing Joh. de Groot, 8 uur nam. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Leger des Hells, Hooigracht 30: Bijeenkomst nam. 8 uur. Nutsgebouw: Bazaar Ver. v. Vrijz. Hervorm den 10S12, 2)45 en 7)410 uur. Stadszaal: Residentie-orkest. Soliste Herta GlUckmann. 8 uur nam. VrUdag. „In den Vergulden Turk": Alg. verg. van aandeelhouders N.V. Meelfabriek De Rf|n v/h fa. Wed. T. J. Bots. 3)4 uur nam. DIVERSEN s '8 Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9)4—11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 u, nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Qe: neeskunde (1ste Blnnenvestgr., 22) Inenting tegen diphterle. 314 uur 's middags precies 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—6 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leldsche Kunstver. Tentoonstel ling werk van Nelly Bodenhelm (tot 23 Oct) 104, Zondag 1—4 uur nam, BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.' „De Olympiade-film". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2, 4)4 en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Meisjes achter tralies". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8,18 uur nam,: „Test piloot". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl voorstelling van 2—7 uur en 8.16 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam „Vol gas". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarlstraai: lederen werkdag 2 uur nam. cn 8 uur nam.: „Het meisje uit de onderwereld". Zondags 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): Donder, dagnam. 81/4 uur „Het leven van Louis Pasteur". De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam, 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 t.m. VrUdag 21 Oc. a s. waargenomen door de apotheken: D. J. v. Drlesum, Mare 110, tel. 406 E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3563. staande figuren, zeide omtrent het doel van den bond, dat deze „onafhankelijk van de partijen, evenals van de economische en confessioneele machten, door mobili satie van de kopstukken de grondige her vormingen wil verwezenlijken, waarop Frankrijk wacht". De Temps" publiceert een oproep van Fraiisch-Tsjechlsch comité van actie, waar in wordt gezegd, dat de ondergeteekenden, afgezien van alle partijoverwegingen, be vreesd zijn voor de veiligheid van Frank rijk en verklaren, dat Dultschand zal stre ven naar het verwezenlijken van het pro gramma, vervat ln „Meln Kampf Zij verbinden zich verder te strijden voor de zaak van het nieuwe Tsjecho-Slo wakije welks grenzen en onafhankelijkheid zijn gegarandeerd door Frankrijk tegen lederen aanval, welke niettegenstaande be loften van Hitler, waarvan de ondervinding de IJdelheid heeft geleerd, niet zal uitblij ven. Vervolgens publiceert het blad de eerste lijst van namen van onderteekenaars, waaronder professoren, schrijvers, journa listen en politici, o.a. Jacques Bardoux, Paul Boncour, Jean Perrin, Pezet, Georges Bldault en Geneviève Tabouis. PALESTINA. De bezetting van Oud-Jeruzalem, Gisteren den heelen dag hebben de En- gelsche troepen de oude stad van Jeruza lem trachten te zuiveren van opstande lingen. Huis na huls ln de Mohammedaansche wijk werd bezet en doorzocht. De troepen zijn zelfs den geheelen nacht ln de oude stad gebleven en hebben de operaties bij het krieken van den dag hervat. Het is gebleken, dat gistermorgen bom men naar de binnenrukkende troepen zijn geworpen. Twee Engelschen zijn gewond, acht Arabieren gedood benevens een vrouw en achttien gewond. Het is moeilijk met de buitenwereld in verbinding te komen, daar de meeste telegraaf- en telefoonlijnen ver nield zijn. Bij het vallen van den avond openden de rebellen het vuur wederom en het werd door de Britsche posten beant woord Door een nieuwen noodmaatregel wordt de Hooge Commissaris gemachtigd over te gaan tot onteigening cn vernieti ging van onroerende goederen van per sonen, die wonen in Palestina of elders en die steun verleend hebben bij of aangezet hebben tot gewelddaden, intimidatie en sabotage. Alleen de heilige plaatsen van de Ara bieren werden niet bezet. Een veertigtal arrestaties werd verricht. Een aantal opstandelingen is er evenwel in geslaagd te ontvluchten door onderaard- sche gangen, welke nog dateeren uit den tijd van Salomo. Buiten Jerusalem zijn talrijke overvallen gepleegd. In het gebied van Belsan heeft men getracht de petroleumpijpleidlng in brand te steken. Hierbij werden twee Ara bieren gedood. Nabij Haseleln is een aan slag gepleegd op een Joodsche auto. Drie aanvallers werden door het escorte gedood. Nabij Haifa zijn twee Arabieren ontvoerd. Uit protest tegen de buitengewone militaire maatregelen heeft het Arabi sche comité besloten tot een transport- staking in geheel Palestina. Het doorzoeken van de hulzen in de oude stad door afdeelingen politie onder leiding van hooge politie-officieren zal waarschijnlijk verscheidene dagen duren, daar de rebellen het voordeel hebben van dé nauwe straten en bazars en van een grondige bekendheid met de onderaardsche gangen Het doorzoeken geschiedt onder gevaarlijke omstandigheden, in verband met de activteit van verdekt opgestelde scherpschutters. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6