STADSNIEUWS 79 ste Jaargang DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 No. 24100 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ambtsaanvaarding mr. P. J, Oud Als burgemeester van Rotterdam Nieuwbenoemd raadslid. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsrper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets., porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Vanmiddag heeft mr. P. J. Oud, die met ingang van 15 October benoemd is tot bur gemeester van Rotterdam, het voorzitter schap van den gemeenteraad aanvaard in een daartoe speciaal belegde vergadering. De tribunes van de raadzaal waren dicht bezet. Op de gereserveerde tribune merk ten v/ij o.a. op de burgemeesters van Am sterdam. Schiedam, Dordrecht, Hillegers- berg. Capelle a. d. IJssel, Krimpen a. d. IJssel en Barendrecht, de leden van het bureau van de kamer van koophandel en fabrieken, de bestuursleden van het college van de hoofdleden der brandweer en oud- minister mr. Slingenberg. In de raadzaal waren plaatsen gereser veerd voor de hoofden van dienst, terwijl op de voorste rij van de publieke tribune de administrateurs ter secretarie hadden plaats genomen. De naaste familie van den burgemeester, mevrouw Oud, de zoon met de verloofde en twee broers van den heer Oud met hun echtgenooten woonden de plechtigheid bij. Nadat de nieuwe burgemeester de raads zaal was binnengeleid, sprak de loco burge meester, de heer A. B. de Zeeuw, hem toe. Na hem het welkom te hebben toegeroe pen en hem te hebben geluk gewenscht, met zijn benoeming, ging de heer De Zeeuw voort: „Ik spreek voor u en Rotterdam den in- nigen wensch uit, dat gij en Rotterdam het goed met elkaar zult mogen vinden. Het moge u gegeven zijn. als ge naar uw inzicht en opvatting leiding geeft aan het publieke leven en het publieke werk alhier, dat zoo te doen dat gij er groote voldoe ning in vindt voor uw persoon, en waar deering en dank oogst van de burgerij. De voorwaarden er voor zijn aanwezig. Het gansche land kent u als een bekwaam, hard en ernstig werker, als een eerlijk en trouw verdediger van de zaak, die gij dient Onze stad is het waard zulke gaven van hoofd en hart aan haar te besteden. Gij wordt vandaag de eerste burger van Nederlands eerste havenstad. Gij wordt daardoor geplaatst voor moeilijke proble men. Gij zult ondervinden, dat het een voorrecht is mede te werken en voor te gaan bij werk. dat tot de oplossing van die problemen leiden moet. Onze stad heeft groote mogelijkheden. Hier gelooft men niet aan de „Untergang des Abendlandes". Onze nijvere burgerij is vol goeden moed voor de toekomst. Zij heeft groote energie, en, zelf hard werken de, respecteert zij anderen vooral om hun werklust. Zij schuwt den beginselstrijd niet, maar vermijdt dezen zoo mogelijk in het belang van het werk. Rotterdam Is u verplicht, alleen reeds om het feit, dat ge het ambt van burgemeester hebt aanvaard. Meer nog, omdat gij zoo veel, dat u lief was, in den steek moest laten om dit ambt te kunnen aanvaarden. Rotterdam heeft met groote instemming 'gelezen van uw voornemen, te trachten de verschillende krachten, die in deze stad leven, zooveel mogelijk te brengen tot een heilzame samenwerking. Dit voornemen juicht Rotterdam van harte toe. Nooit hebben we hier een tijd gekend, waarin dit in zoo groote mate en met zoo'n succes ge schiedde als onder uw voorganger. Dat gij dit wilt voortzetten, stemt tot groote vreugde, aldus spreker. Voortgaande zeide de heer De Zeeuw o.m. Ge zult het ervaren en ge zult het. als ge aan haar wenschen gehoor geeft, tot uw vreugde ervaren: de stad eisoht u om en voor haar zelve geheel op. Zij vertrouwt dat ge u stelt alleen en uitsluitend i-n haar dienst. Dat beteekent en wij zeggen dat met mensehelijke. maar rechtmatige trots in dienst van 's lands eerste koopstad. Haai dienende en haar vooruitbrengende dient men een nationaal belang. Na den heer Oud gefeliciteerd te hebben met het. groote vertrouwen dat de regee ring in hem stelde, gewaagde spr. van zijn goede hoop dat ondanks alle ellendige ver schijnselen, een tijd van economischen vooruitgang bezig is door te breken. Als de onzekerheid in de verhoudingen tusschen de volkeren gaat plaats maken voor meer dere vastheid, dan lijkt het spr. toe, dat me' de verbetering van de conjunctuur ook de welvaart van Rotterdam zal stijgen en daardoor alles wat gedaan wordt ter ver betering van den financieelen toestand en ter vermindering van de werkloosheid door den gunstigen looo der omstandigheden effect zal maken. Moge het zoo zijn, zoo eindigde spr.. op dat de neriode van uw burgemees'erschap een tijd van welvaart en vooruitgang Zij. Mr. Oud spreekt. Na dank gebracht te hebben aan de Koningin voor zijn benoeming en aan de raadslieden der Kroon, heeft de heer Oud rijn hartelijke erkentelijkheid uitgesproken voor de vriendelijke woorden, waarmede de neer de Zeeuw hem heeft welkom gehee- ten. Hij dankte voor de welwillendheid, waarmede Rotterdam hem tegemoet treedt. ™t was hem een behoefte aan deze woor- aen van dank onmiddellijk te verbinden een woord ter nagedachtenis van den man, Mr. P. J. Oud. die voor hem het burgemeestersambt heeft bekleed. Spr. zette hierna met een enkel woord uiteen, hoe hij het burgemeestersambt ziet. Hij herinnerde zich nog goed, hoe prof. Oppenheim. de kenner bij uitstek van ons gementerecht, van den burge meester zeide: „hij bekleedt een ambt, maar hij is geen ambtenaar, hij is be stuursorgaan. Dit beteekent, dat hij, hoe wel benoemd door de regeering geen ver tegenwoordiger der regeering is." Reeds in het karakter van het ambt ligt opgesloten, dat samenwerking met den raad en het dagelijksch bestuur het doel der ambtsvervulling moet zijn. Alleen wan neer het aldus gezien wordt, kan het grondbeginsel van onze gemeentelijke in richting, de gemeentelijke zelfstandigheid, tot zijn recht komen. Deze gemeentelijke zelfstandigheid heeft spr. altijd gezien als een der essentieele grondslagen van ons staatsbestel. Spr. ziet daarom als een der belangrijk ste dingen, die wij moeten beproeven, de gemeentelijke huishoudingen weer op zoo danige grondslagen te vestigen, dat de fi- nancieele zelfstandigheid weer volledig zal zijn verzekerd, en daarmede de gemeen telijke autonomie in haar oude beteekenis zal worden hersteld. Samenwerking van rijk en gemeente zal hier zijn geboden. Spr. heeft dit in een vorige periode, toen hij deel uitmaakte van het landsbestuur, ook nooit anders gezien. Van een tegenstelling tusschen het rijk en de gemeente heeft hij nooit willen weten. Dit neemt niet weg, dat 4e kijk, dien men heeft op de problemen, waarom het gaat, zal kunnen verschillen naarmate van de plaats waarop men staat. Spr. zal dat ook wel ervaren nu hij wordt belast met de leiding van het bestuur van NED. ROODE KRUIS. De gisteren alhier gehouden schaalcol- lecte en vlagjesverkoop ten bate van het vredeswerk van het Ned. Roode Kruis hebben respectievelijk f. 692.85 en f. 285.90, in totaal derhalve f. 978.75 opgebracht. Het vorige -jaar waren deze bedragen respec tievelijk f. 585.16, f. 319.28 en f. 904.44. Het bestuur van de afdeeling Leiden be tuigt zijn hartelijken dank aan allen, die tot dit mooie resultaat actief of financieel hebben bijgedragen. MILITAIRLA De le luitenant H. Heins van 6 R.V.A. wordt van 24 Oct. tot en met 19 Nov. ge detacheerd bij de Artillerie-Inrichting aan de Hembrug te Zaandam voor het volgen van een materieelcursus voor officieren van de bereden artillerie. De wachtmeester-capitulant Denekamp van 6 R.V.A. zal van 31 Oct. tot en met 14 Jan. a.s. bij het regiment genietroepen een cursus volgen in den verbindingsdienst ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heer L. W. H. Nevens ([Den Haag). Benoemd is aan de Christelijke Op leidingsschool, Oosterstraat 16 alhier (hoofd de heer W. A. Bodewesi mej. A. Happé te Oegstgeest, thans verbonden aan de Her vormde school te Katwijk aan Zee. Rotterdam. Willenjproblemen tot een juiste oplossing komen, dan vereischen zij een veelzijde belichting. Wie zou meenen, dat spr. maar voor één ding oog zou hebben: voor het sluitend maken der begroeting, zou zich zeer ver gissen. Hij weet te goed dat er omstandig heden kunnen zijn waarin het belangen geldt van zoo groote beteekenis, dat daar voor de eisch van het onmiddellijk sluitend budget op den achtergrond moet worden gdrongen. Spr. heeft er echter altijd voor gewaarschuwd, de woorden „een sluitend budget is niet de hoogste wijsheid" zóó uit te leggen alsof zij beteekenden, dat een sluitend budget eigenlijk heelemaal geen wijsheid is en het financieele huishouden er niet zoo erg op aan komt. Spr. heeft daarbij de oprechte bedoeling een onpartijdig burgemeester te zijn, waar toe hij een beroep deed op medewerking en voorlichting. Met de bede, dat God hem zal sterken en dat zijn zegen op den ge meenschapelijken arbeid zal rusten, aan vaardde hij het voorzitterschap van den raad. Het oudste raadslid, de heer T. Schale- kaïrip, sprak tenslotte enkele woorden van hartelijk welkom: Als opvolger van den heer T. S. Goslinga. Mr. Dr. P. G. Knibbe. Naar wij vernemen heeft mr. dr. P. G. Knibbe, de secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land besloten zijn benoeming tot raads lid voor de Anti-Revolutionnaire Partij te aanvaarden. Gelijk bekend is mr. dr. Knibbe de opvol ger van den heer T. S. Goslinga, die be noemd werd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam. CHR. JEUGDHULP. De collecte, welke Zaterdag j.l. alhier gehouden is, ten bate van moeder en kind heeft f. 417.45 opgebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Fa. van Buuren en Jilleba, Hooigracht 37 a, Leiden, glas in lood bedrijf. Vennoo- ten: K. F. van Buuren, Leiden en G. N. Jilleba, Leiden. Wijzigingen. J, Miedema v.h. J. P. Fontein. Lage Rijn dijk 27. koloniale waren enz. Wijziging han delsnaam in: Miedema's Koloniale Waren handel. Fa. H. van Tongeren, Noordstraat 1, Katwijk a Zee. brood- en koekbakkerij grossierderli in biscuit, chocolade enz. Over. leden Vennoote: Wed. E. van Tongeren- Bloot. Katwijk a. Zee BINNENLAND. De Tweede Kamer tegen korting op spoor wegpensioenen. (3e Blad). De strijd tegen de zwendelbanken. (4e BI.) Protest van den Ned. Bond van Touring car-ondernemers tegen het wetsont werp autovervoer personen. (Binnen land, 3e Blad). Eerepromotie minister J. J. C. van Dijk. (le Blad). Dc nieuwe snelverkeersweg beoosten Lei den: Ypenburg-Schiphol; prachtige nieuwe verbinding met diverse „uitvals wegen". (3e Blad). Uitspraak der Haagsche Rechtbank inzake de instorting in het Noordeinde te Lei den. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Beck's bezoek bij koning Carol. (Buiten land, 2e Blad). Radio-rede van den Amerikaanschen mi nister Ickes. (Laatste Berichten, leBl.) Diverse maatregelen in Tsjecho-Slowakije. (2e Blad). Hankau ernstig bedreigd, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving is mooi droog weer te verwachten met zwakken Zuidelijken wind en lage ochtend- temperaturen, terwijl het overdag nog iets warmer zal worden. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Gisteren heeft, zooals wij gemeld hebben, Z. K. H. Prins Bernhard in zijn functie van eere-voorzitter van de Noord- en Zuid- rlollandsche Redding-Maatschappij een nieuw station van deze maatschappij op het Noorderstrand te Terschelling geopend, waarmede hij een Koninklijke traditie heeft voortgezet. De prins in zee temidden der bemanning van de nieuwe reddingboot „Nicolaas Marius" Lezing van den heer D. de Jong. In het gebouw Rehoboth kwam gister avond de Chr. Hist. Jongerengroep bijeen onder leiding van den wnd. voorzitter, den heer H. J. v. d. Weerthof. Deze opende dit samenzijn met een woord van welkom, waarna hij het woord gaf aan den heer D. de Jong, hoofd der Herv. School te Rijns- burg en lid van het Kamerkringbestuur Leiden der C. H. Unie. Spr., die art. 24 van het program van beginselen der C. H. Unie (defensie-para graaf) behandelde, begon met er op te wijzen, dat Nederland zijn volksbestaan en onafhankelijkheid duur gekocht heeft. Vele zware oorlogen hebben wij moeten voeren, waarin Engeland ons trachtte te kortwie ken en Frankrijk ons dacht te vernietigen. Nadat spr. het standpunt van verschil lende partijen ten opzichte van de defen sie had uiteengezet, waarbij hij er op wees, dat sommige partijen onder den druk der tijden haar standpunt hebben gewijzigd, schetste hij de legerorganisatie (Colijn- 1911) en de mobilisatie in de jaren 1914 1918. Komende tot het beginsel-program der Unie, art, 24. besprak spr. roeping, doel, restrictie en wenschen. zooals deze in dit artikel zijn uitgedrukt. Voortgaande weidde de heer De Jong uitvoerig uit over de consequenties t.o.v. oorlogsvoorbereiding, bescherming der bur gerbevolking en voedselvoorziening om dan te wijzen op de positie, welke ons land in Europa inneemt. Sprekende over de „geestelijke en mo- reele herbewapening" merkte spr. op. dat deze dient te geschieden in orthodoxen zin. Er dient onder ons gevonden te wor den een oproep tot „Gebed voor den vrede" en daarnaast een christelijke beleving van een en ander. Tenslotte zeide spr., dat Chr. Hist, be teekent niet slechts denken, doch ook han delen als christenen. Een aangename en verhelderende dis cussie volgde op deze interessante lezing, waarna sluiting op de gebruikelijke wijze volgde.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1