Waar de Vrouw belang in stelt m É4 M yRooj BONTKRAAG Parijs strooit zijn overvloed 79sie Jaargang LEIKCH DAGBLAD, Donderdag 20 Odober 1938 Vierde Blad iio. 24100 R ADO X ,Wat de groote modehuizen voor nieuws en origineels brengen ¥\'k k'S*7 EEN MOOIER TEINT De weg tot hun hart Kleine wenken voor de huisvrouw Vernieuw uw mantel met een modernen Billijke prijzen! DE Hoe we van oud nieuw maken voor den dag, veelal uitgevoerd in zware schotsche of geruite wol. hebben de ruim te geheel van achteren en vertoonen bree- de schouders, groote knoopen, bontgamec- ring. Vooral veel vos. Voor 's middags: donkere mantels over kleurige japonnen geborduurd met parel tjes en met tule-lncrustaties. Voor 's avonds: eenvoud, maar veel ver scheidenheid. De taille is op haar plaats, maar lijkt zeer slank door de breedte der schouders. Veel zeer nauwsluitende japon nen, waarbij onder de knieën de ruimte begint. Stoffen: lamé. fluweel, moiré, taf. mat- crêpe. Groote bijoux geven een exotlschen toets. Het vanouds bekende bleu-Worth. een diep donker korenblauw, is rijk vertegen woordigd, en alle tinten kaneelkleur en tabak. Lucien Lelong is zeer zeker de meest Amerlkaansche van de Parijsche modekoningen. Zijn collectie ls jeugdig en kleurig. De taille schijnt iets verlengd: veel japonnetjes vertoonen lijf jes, die zeer nauw om buste en heupen sluiten. Daarnaast veel gedrapeerde effec- De wintercollecties zijn compleet en aan- gcz.en we nu eenmaal vrouwen zijn, snak ken we ernaar niet alleen de groote lijnen, maar ook, ja vooral, „het naadje van de kous" te weten! Laat ik dus uwe. neen onze weetgierig heid zooveel mogelijk trachten te bevredi gen door u iets te vertellen over de winter collecties van Parijs. Jeanne Lanoin. De origineele mode-ontwerpster, creatrlce van de stijljapon en inrlchtster van het sublieme pavilion de l"Elégance op de we- rtldtentoonstelllng, legt zich dezen winter in het bijzonder toe op een mengeling van kieuren en combinaties van verschillende stoffen in één costuum. Voor 's morgens brengt zij zeer korte tokken met groote, rondloopende plooien, oie een groote mate van bewegingsvrij heid zullen geven; daarbij korte jasjes en cape'tjes van verschillende lengte. Wijde, geheel rechte of klokkende Jassen, manteltjes tot zevenachtste van de rok- lengte geeft zij bij de ensembles. Men fluis tert imaar dat is feitelijk een politieke ln- uscretle!) dat Lanoin de charmante toi letten die koning Elisabeth „tijdens haar uczoek aan Parijs droeg, heeft ontworpen. Zeker ls het. dat vele details van haar col lectie on met name ook het nieuwe rood voor blousestof. dat zij „rouge des relnes" doopte, aan dit koninklijk bezoek herin neren. Voor 's middags: veel raffinement. Losse nieuwen, die als handschoenen kunnen «orden afgelegd, moffen, plastrons vdan bont, o.a. lynx. geit, os, skunks. Voor 's avonds een Perzische noot, naar voren komend in lange nauwe gewaden, met overslag, en verder lichte, geborduur de blouses met lange wijde mouwen en donkere, zeer nauwe rokken. Stijljaponnen In zwart moiré met gouden metaalstipjes, in bewerkte tule wekken souvenirs aan 1S00 Hooge kapsels met heele sterrebeelden versterken den romantischen inslag van deze zeer gracieuze, echt vrouwelijke col lectie. Worth Een andere beroemdheid en het oudste modehuls van Parijs, houdt vast aan zijn traditie van pracht en praal, vooral uitko mend in den grooten rijkdom der stoffen. Het hoofdkenmerk van de collectle-Worth ls de volkomen rechte lijn; zelfs als er ruimte is, valt deze niet op. De modellen mouwen zijn dikwijls zeer laag Ingezet. Voor 's avonds: een echt exotische weelde. Het meest valt op een nieuw soort crinoline, die sluik over de heupen valt en pas zeer laag begint uit te staan. Maggy Rouff. werkt dit jaar met tegenstellingen. Haar namiddagjaponnetjes zijn eenvoudig maar rijk geborduurd, haar avondtoiletten, ge maakt van de schitterendste stoffen, ver- 'uonen het sportieve lijfje van de sport- blouse. De jasjes der mantelcostuums zijn lang, de „lange" mantels kort. Zakken ter. aan corsage en heupen. Het laatste dik wijls aan één kant. Voor sport en reis brengt hij gemakkelijk zittende, klassieke modellen. Prachtige tweed, grijs, blauw of bordeauxrood. Veider zijn er fraaie ensembles, bestaande uit rok, blouse, jasje en mantel of cape. Voor 's middags een levendig spel van matte en glimmende stoffen. Veel plooien en rimpeltjes, zeer kostbare blouses. Het bont wordt hier geheel als ornament ge bruikt. De domineerende kleuren zijn blauw en bruin in al haar schakeeringen. Molyneux is afkomstig uit Ierland, hoewel zijn voor ouders Franschen waren. Dus vindt men steeds in zijn collecties Fransche charme naast Engelschen eenvoud. Voor den dag: veel zwart, waarvan de somberheid wordt gebroken door korte jasjes in heldere kleuren als rood, roze, vio let. bleu, Picasso en Schotsch. De rokken zijn kort, klokkend of geplooid. Veel bo lero's zonder kraag, veel borduurwerk, vooralJavaansche motieven als ver slering van hals, mouwen en zakken der korte jasjes. Mantels van verschillende lengte, zooals driekwart, zevenachtste en geheel lang. Dg verschijnen overal waar u het niet ver wacht, bijv. op de mouw. Halsuitsnijdingen zijn versierd op de manier van hoeden, bijv. met veertjes of sluiertje. De moffen zijn enorm groot. De collectie-Rouff bevat voor 's avonds twee japon-typen: de „kachelpijpjes" en oe fluweel met crinoline! Nieuwe kleuren zijn violet, staalgrauw, vert empire, oud- roze, en verschillende tinten rood die zeer jeugdig staan. Jean Patou ls de stoutmoedigste onder de mode-ont werpers. Was hij het niet, die de taille weer op haar natuurlijke plaats bracht, toen ze tot diep onder de heupen was af gezakt? En voerde hij niet den langen rok in, juist toen niemand eigenlijk al die me ters stof bekostigen kon? Ook nu geeft hij enkele zeer origineele modellen, vooral in de namiddagjaponne- ijes, die karakteristiek zijn voor de heele collectie. Zij sluiten zeer nauw om het fi guur en missen meest het ceintuurtje. De zeer korte rokken vallen wijd uit door plooien of ingezette baantjes, de mouwen zijn zeer eenvoudig en glad ingezet. Wit borduurwerk ter versiering van de lijfjes, strikjes van lint en arabesken van bont als garneering. Sportkleeding met een Me- xicaansch tintje, dat uitkomt in breede met metaal beslagen gordels en groote vilt- liceden. Een nieuwtje voor den avond is een rok met overslag, die aan den eenen kant een geheel vrije baan vertoont. Dit assyme- trisch effect vertoont zich eveneens bij de namiddag] aponnet j es. Een zeer gematigd voorkomen vertoont ue collectie. Chanel en de beroemde leidster van dit modehuls heeft dan ook ronduit verklaard, dat het er haar niet om te doen ls. de dames stom van verwondering te doen staan, maar wel cm haar goed te kleeden. De rokken zijn gematigd vati lengte, de jasjes, die voor den morgen zeer kort schij nen, worden des middags langer. Fluweel- garneering geeft zelfs de eenvoudigste cos- luumpjes een voornaam cachet en dan ge bruikt Chanel verder veel kant of lingerie aan hals en mouwen. Ook veel bijoux, Probeert dit receptje tegen rheumatiek-pijnen. U kunt het zelf klaarmaken. Wanneer U last heeft van rheumatiek, neemt dan eens een proef met dit recept om de pijn te verdrijven. U kunt het thuis klaarmaken en het helpt goed. Bij Uw apo theker of drogist koopt U 85 gram terpen tijn en 15 gram Rheumagic-olie tgeconcen- treerd). Een 16 grams-fleechje Rfheumaglc- olie kost maar 65 cent, dus met de terpen tijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar, Schudt deze twee bestanddeelen in een sohoone flesoh goed door elkaar. Zorgt ervoor dat U het niet in Uw oogen knjgt. Uw rheumatiek-olie is nu gereed. Bevoch tigt de pijnlijke plaatsen emnede. zonder te wrijven of te masseeren en de pijn ver dwijnt direct. Het is werkelijk een uitste kend middeltje. U zult blij zijn dit goede receptje gevonden te hebben. Vergeet daar om niet 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd! bij Uw apotheker of drogist te halen. 1566 ringer Med.) borduurwerk dat schittert van de bonte steentjes en kraaltjes, pailletten en paar- lcn. Voor 's avonds wordt nog altijd een overvloed van tule, kant en lint gebruikt en dit onderdeel van de collectie is al bui tengewoon vriendelijk en vrouwelijk De luien japonnen hebben ritselende satijnen onderjurken, de décolleté's zijn vrij diep, ooch steeds gemaskeerd door shawls en pelerines, de laatste gevoerd met een con tra steerende tint. Bij deze sprookjesachtige japonnen wor den dikwijls kapselversieringen gedragen van tule met bloemen. En nu tenslottewat moeten wij dragen? Wat is de kern van al dit schoons? Een paar hoofdlijnen van de mode 1938- '39, eenigszins preciezer dan we in ons voorloopig bericht konden geven, kunnen we hier zeer zeker uit opdiepen. ie. De mode is door en door vrouwelijk. Steeds gracieus en aangenaam versierd. En toch is er ook een sportleven kant aan. 2e. Het hooge kapsel heeft alles omver geworpen. wat tot dusver tot ons silhouet ueiioorde Als compensat e voor onze lange kale nekken krijgen we fraai bewerkte lijf jes, kraagjes, mouwen. Het kaDsel herin nert aan de élégance 18801900 en ook de lijn der avondtoiletten herinnert hieraan met haar wijden rok, mof. vecren. borduurwerk enz. 3e. U houdt niet van str'kies en kwikjes? Wees gerust: uw jurken voor overdag mo gen eenvoudig en keurig zijn Tailleurs met korte rokken, nauw. wijd of geplooid, laten ccn sportieven gang toe. Tinten? Zachte ruiten en zwart. Korte manteltjes in le vendige kleuren. Helroode en blauwe blou ses in de tinten van gebrandschilderd glas. Iets meer practlsch gevraagd? Dan bruin rood, terra en alle wijntinten. 4e Voor 's middags: elegante tailleurs met bont- en fluweelgarneerlng Lamé- blouses tot over de taille. Hooge boordjes, halsuitsnijdingen, geborduurd of versierd met halfedelsteenen. Mantels zeer wijd of nauwsluitend. 5e. Voor 's avonds: ten eerste de cock- lailjapon, kort en zeer eenvoudig van vorm toe z.g. coupe chemisier), doch vervaar digd van kostbare stof Ten tweede de „tailleur de diner" met lange mouwen. Het silhouet is in de meeste gevallen recht en slank, soms met zeer belangrijke mouwpartijen Décolleté diep en puntig. De zeer gekleede japonnen zijn soms ge heel zonder schouderbandjes. Men heeft overigens de keus tusscher. den zeer slanken en zeer wijden rok De laatste doel denken aan crinoline, panier en tour nure. FELICITAS ZONDAG: Kerrysoep, Kalfsoesters, Aard- 'Puelen. Andijvie, Blanc manger. MAANDAG; Rolpens, Roode kool, Aard. 'Poelen, Rijst met krenten en boter en suiker. UINTOAG: Macaronlsoep. Biefstuk. Aard. "Pcelen. Appelmoes, Griesmeelschoteltje. WOENSDAG: Rollade, Bleten, Aardappe len Vanlllevla met gember. DONDERDAG: Bruine boonen, Gebakken 'Pek, Gebakken uien Aardappelen, Gebra den appelen. vXRVDAQ: Magere bruine boonensoep, V-uclue Gel3alc't€n aardappelen. Eieren. ZATERDAGSpekpannekoeken, Druiven. VEGETARISCHE MENUS I 'Jiosoannekoeken. Yoghurt met noten. Roereieren. Gebakken tomaten. Aard- 3 met Prit'men Sor, °°'-ceO met gebakken broodjes, en kastantes. Aardappelen, Ge stoei en to'er, Vruchten. zuurkoolv:ue'K^IaStamPPOt Van raUW£ P^CEPTEN. Kerrysoep. titriKhii'.dhrclcri 14 oeTS): 1 L water' 4 Cr hm? 'Ps 1 kie ne ui 4? gr bloem. 45 0 ler. 1 d.L. melk, l'/i theelepel kerry. Bereiding: De ui fijn snipperen en in de boter met de kerry fruiten zonder dat de ui bruin wordt. De bloem toevoegen, samen glad roeren, dan steeds roerende de bouil lon er bijschenken. De soep 10 minuten zachtjes door laten koken met de melk. naar verkiezing zeven, Dobbelsteentjes brood in wat boter bruin bakken en bij de soep geven. Macaronisoep. Benoodigdheden (4 pers.)30 gT. maca roni. 11/4 L water, 8 gr. zout. foelie. 40 gr. bloem. 40 gr. boter, 1 ei of eidooier, 'h eet. lepel Maggt-aroma. Bereiding: Het water met het zout en de foelie aan de kook brengen, de in kleine stukjes gebroken macaroni toevoegen en gaar laten koken tV» uur). De massa door een zeef in een kom schenken Boter en bloem samen roeren tot een gladde massa, dan langzaam aan het kookwater bij gie ten. De soep door laten koken, de macaroni er weer in doen en het aroma toevoegen. In de soepterrine het ei of het eidooier kloppen en langzaam de soep er onder voortdurend roeren blischenken. Inplaats van water en Maggi-aToma kan men nemen bouillon getrokken van vleesch.1 of gemaakt met blokjes Spekpannekoeken (6 stuks). Benoodigdheden: 2 ons bloem, 4 di lauwe melk, 20 gr. gist, 4 gr. zout, l'/i ons rookspek. Bereiding: De bloem in een kom doen, de eist met wat lauwe melk aanmengen en er bijdoen Daarna 2 d.L. melk toevoegen en roeren tot alle klontjes uit het beslag zijn en he* luchtig is. Dan de rest van de melk en het zout toevoegen en het beslag laten rijzen gedurende l uur Het spek afschrap pen, in dunne plakken snijden en in de koekepan uithakken. Uit de pan nemen, maar een paar stukjes en wat spekvet er in laten en hierop een paar lepel; beslag gieten De pannekoek keeren al; de boven kant droog Is. zoo noodtg wat vet toevoegen I en den tweeden kant bakken Zoo doorgaan verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwatcr Bij apothekers cn erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 1572 (Ingez Med.) Lievelingsspijzen van groote mannen. tot al het beslag en het spek verwerkt is. Stroop of suiker er bij geven. Kaaspannekoeken (6 stuks), Benoodigdheden200 gr, bloem, 20 gr. gist 1 ei. 4 d.L. melk (lauw), 4 gr, zout, 6 plak ken belegen kaas of 6 eetlepels geraspte kaas, 30 gr. boter. Bereiding: Een gistbeslag maken als in het vorige recept Het ei tegelijk met de gist er bü doen. Gebruikt men geraspte kaas. dan roert men deze na het rijzen door het deeg en bakt hier nu niet te dunne pannekoeken van, die gaar en licht bruin moeten zijn. Neemt men plakken kaas, dan doet men zooveel beslag In de pan, dat de bodem bedekt is, legt hierop een plak kaas, waar het korstje afgesneden ls en schept er zoo veel van het beslag op dat de kaas goed bedekt is. Deze pannekoeken niet te lang zaam bakken en met behulp van een deksel keeren Blanc manger (4 pers.). Benoodigdheden: 1/4 L melk, 1/4 L room, 8 bitterkoekjes, 1/4 stokje vanille. 40 gr. suiker, 5 a 6 blaadjes witte gelatine. Bereiding: De melk met de vanille en de bitterkoekjes aan de kook brengen en 1/4 uur od een kleine gaspit (asbest plaatje) laten trekken. De in koud water geweekte gelatine er in oplossen, de suiker toevoegen en de massa zeven door een doek Als de massa stijf begint te worden overdoen in een omcespoelden puddingvorm. Wanneer de pudding stijf is. keeren en een rand chocolade oublies er om heen leggen, of vanillewafeltjes er bli geven. Meestal geven de groote genieën der menschheid niet veel om eten en drinken en bschouwen ze het stillen van den honger als een zuiver physieke, zakelijke aange legenheid. De groote denker en dichter Goethe vormt hierop een uitzondering. Hij stelde bijzonder veel prijs op een goeden keuken, had een hekel aan zuurkool en hield van filne schotels. Zijn voorkeur ging uit naar forel, kreeft, artisjokken, asperges, leeuwe rikken en verseh rookvleesch Van alle groenten hield hij het meest van bloemkool. Schiller daarentegen leefde bijzonder eenvoudig. Zijn hoogste ideaal od culinair gebied was.rauwe ham. Beethoven gaf ook al heel weinig om tafelgenot; hu kon echter ln verrukking raken over gekookte of gebraden visch en hij vergat ook nooit, dit aan zlin vrienden voor te zetten. Ook zond hl) dikwijls bij feestelijke ge legenheden een mooie visch bijwijze van geschenk. Deze voorkeur had hij overigens gemeen met de Noorsche dichters Strind- berg en Ibsen. Ibsen's lievelingsgerecht was' gekookte kabeljauw met boter. En ook Strindberg kon bij de geneugten van een goeden vischschotel menigmaal ziin be rucht pessimisme vergeten Van SchopenhaueT is bekend dat hit geen becaalde lievelingsgerechten had; hli at echter steeds goed en veel Kant daaren tegen was buitengewoon sober in het ge bruik van spijs en drank Een schotel lln- zenbrei en wat gekookt frui was voor hem al een weelde. Merkwaardig is dat ook Les sing zwoer bli linzen dit gerecht mocht geen dag od ziin tafel ontbreken. Onder zijn landgenooten. die meestal nogal fijnproevers zijn, valt Napoleon op Zilver. De meesten van ons bezitten niet zoo heel veel echt lalelz.her meer; het meeste is door „vlekvril" vervangen. Ais we ech.er toch nog enkele stuks echt zilver bezitten, moeten deze geregeld worden eepoetst Het hangt echter van onszelf af, of dit een enkele keer of ieder oogenblik moet gebeuren We kunnen het veel poetsen van zilver voorkomen; le. Door het goed af te wasschen. zoo heet mogelijk af te drogen en goed na te wrijven. 2e. Door het zoo min mogelijk in aan raking te laten komen met zuur. eieren, visch, mosberd, uien. 3e. Door het goed van de lucht afgeslo ten op te bergen. 4e. Door het voor krassen te bewaren 5e Door het met heet zeepsop af te borstelen. 6e. Door het uit te koken met water met ammonia of soda. Zorg. dat het deksel daarbij goed sluit, daar anders de ammo nia te gauw verdampt Overgiet het zilver ten laatste nog even met kokend water en droog het stevig af met een zachten doek. Koper. Ook het koperpoetsen is een heel werkje. We kunnen dit zooveel mogelUk voorkomen: le Door het goed uit te poetsen, waar door het langer schoon blijft, 2e. Door het op een droge plaats te be waren. 3e. Door het zoo min mogelijk in aanra king te laten komen met zuren, vetten en zouten. 4e. Door het nu en dan met kokend water te overgieten en daarna goed od te wriiven. 5e Door het van tijd tot tijd met ter pentijn af te nemen. DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 1567 (Ingez. Med.) Een gekleed bovenstuk op een oude jurk. Ditmaal geven we een idee om een jurkje op te knappen en toch het gekleede cachet te behouden. We kiezen hiervoor een van die mooie, doorschijnende stoffen met bloempatroon. Het bovenstuk wordt in bolero-model geknipt en heeft aangeknipte, van onderen wijd ultloopende mouwen, die ingerimpeld op een smal manchetje gezet zijn. Een schuine reep stof, hetzij van de jurk óf van een contrasteerenden kleur wordt meegestikt en loopt van den zijnaad 1 ach ter om den hals weer ln den zijnaad 2. Deze schuine bies geeft een afgewerkt geheel aan de japon. als buitengewoon eenvoud^ in ziin etens- keus. Hij had od dit ge'o.ed maar één harts tocht: gebraden worst en hierin trok hij één lijn met het muziekgenie Johann Sebastian Bach.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13