De wilde Zwanen Tweede Kamer tegen korting op spoorweg-pensioenen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 20 Odober 1938 H.H. Biljartliefhebbers „ZOMERZORG" 3 broertjes en 2 zusjes woren héél erg verkouden, Luchtaanvallen! fiUoOCoAM. Uit Ned. Oost-Indië FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK EERSTE KAMER MEDEDEELING „ZOMERZORG" RECHTZAKEN Minister vroeg schorsing der beraadslagingen de kinderverlamming. Het aantal gevallen van kinderverlamming heeft in de week van9 tot en met 15 Oct. 33 bedragen tegen 32 In de week daarvoor. In deweek van 25 September tot en met 1 October werden nog 44 ziektegevallen ge constateerd. Drenthe bleef ook thans voor deze ziekte gespaard evenals deze week ook de provincie Zeeland. In de provincies Overijssel, Oroningen en Noordbrabant kwam elk één geval voor, in de provincie Friesland en Gelderland elk 2 gevallen terwijl in Limburg van 3, Utrecht 4. Noord- holland 9 en Zuidholland van 10 ziektege vallen aangifte werd gedaan. bakkers vergaderen. De Nederl. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft gisteren te Maastricht een buitengewone algemeene vergadering gehouden. Nadat enkele meelfabrieken be zocht waren werd door de vergadering een motie aangenomen, waarin bij de Nederl. Vereen, van Meelfabrikanten en de meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Botterdam met klem wordt aangedrongen, om tot uitgebreide proefnemingen met de verpakking van meel in meerwandige pa pieren zakken over te gaan. faillissement van „de hoofdstad" De civiele kamer van de Amsterdamsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N.V. maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen „De Hoofd stad", kantoor houdende Keizersgracht 213, te Amsterdam. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. Sprey en tot curator mr. D. Glltay Veth. Deze maatschappij werd geëxploiteerd door de bank van Wiegerinck. Muschter en Co. verspreide berichten. prinses Juliana zal op 28 October de opening van het derde kleuterhuls be Utrecht bijwonen. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden. o.w. de wethouders van onder wijs en bedrijven, de heeren N. Boden en L. Fransen, den inspecteur voor de scheep vaart in algemeenen dienst, den heer G. Mante en den oud-inspecteur voor de scheepvaart te Groningen, den heer F. L. Mellcma. is gisteravond de nieuwe binnen- vaartschool van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Zwolle geopend. KANTOORDRAMA TE SEMARANG. SEMARANG, 20 Oct. (Aneta-A.N.P.) Een Chineesch employé, die door een Chi- neesche firma was ontslagen, drong heden morgen het kantoor van de firma binnen en loste daar zes schoten. De zoon van den I chef werd in den voet geraakt, een employé I in den arm en een verkooper ln de rech- I terzijde. Tijdens de groote consternatie welke ontstond, wist de dader te ontvluch ten. De drie gewonden zijn naar de cen trale burgerlijke ziekenlnrichting vervoerd. De ontslagen employé loste ook nog een schot op den procuratiehouder, doch dit schot miste. De daad geschiedde geheel onverwachts daar deze employé reeds einde September was ontslagen en zich sindsdien niet op het kantoor had ver toond. Alle wegen naar de omliggende plaatsen zijn afgezet, en een foto van den dader is op ruime schaal verspreid. Bij de vlucht wist de dader nog een bedrag van f. 300.te grijpen en mede te nemen. Vijf menschen gedood door een tijger. Aan de Deli Courant ontleenen wij het volgende: Een wel zeer bloeddorstige tijger heeft gedurende een week de omgeving van Pakam Baroe onveilig gemaakt en daar niet minder dan vijf menschen gedood. Eerst na zeer veel moeite zijn eenige jagers er in geslaagd het dier neer te leggen. De bevolking, die uit angst des avonds niet meer buiten durfde tmkomen, is thans weer gerustgesteld. Van de viif slachtoffers vielen er vier in vijf dagen tijd en uit de omstandigheden van den aanval en uit hetgeen ooggetui gen melden, blijkt het in alle gevallen steeds dezelfde tijger te zijn geweest. De overvallen hadden respectievelijk plaats op 3. 12, 17 en 40 km van de Kotta en ln een kampong bij Pakan Baroe. Bij km-paal 17 was een inlander het slachtoffer, die met een klap van den tij- eerpoot werd neergeslagen en onmiddellijk dood was. Doordat omwonenden toescho ten kon de tijger zijn prooi niet meenemen. Het dier sloeg op de vlucht. Een zestienjarige jongen werd gedood bi! km-paal 12 toen hij daar 's avonds om- stieeks zes uur passeerde. Er trok onmid dellijk een patrouille inlanders het bosch jn, doch eerst om middernacht vond men bet stoffelijk overschot diep ln de oetan; de tijger was echter verdwenen. Er werden op verschillende plaatsen gel ten uitgezet, waarbij een gewapende wacht °o den uitkijk bleef staan, doch de tijger verscheen daar niet. Enkele dagen geleden heeft men echter succes cehad Bi1 km-paal drie, waar een der slachtoffers te betreuren viel, werd een geit als lokaas geplaatst en toen de tijger des avonds weer verscheen, was hit met en eie^welgemikte schoten spoedig buiten gevecht gesteld. TiEïg2prokw: J G J- van Zclst. slagcrskn., tv Gracht\veg 42. R.-c. mr. S. J. Pit. cur. mr. vv- Veniet, Haarlem. •1 W. v van Dongen, aardappelhandelaar, S i VyenneP' Hillegommerdijk 500. R.-c. mr. Pit, cur. mr. J. G. Bettlnk. Haarlem. «traaT Elias v&n Praag, Uiterwaarden- Hi Arnsterdam Z. adres van Nina Dolce is ons niet bekend. oslo-verdrag goedgekeurd. In de gisteravond te halfnegen geopende Eerste Kamer-vergadering deelde de voor zitter mede, dat de centrale afdeeling be sloten had, het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 1 Februari 1938 te Bangkok tusschen Nederland en Siam gesloten ver drag van vriendschap, handel en scheep vaart. met bijbehoorende nota's op dezen avond ln de af deelingen te onderzoeken. Namens de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven adviseerde de heer Kolff (C.H.) tot toelating van het nieuwbenoem de lid den heer J. Gelderman (vac. Droog- leever Fortuyn). De heer Gelderman legt de verelschte eeden af en neemt, gelukgewenscht door den voorzitter, zitting. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 28 Mei 1937 te 's-Gravenhage tusschen België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden gesloten overeenkomst tot ontwikkeling van het handelsverkeer met toegevoegde protocol len en bijbehoorende lijsten. Wordt z. h. st. aangenomen. De vergadering wordt te 20.55 verdaagd tot hedenmorgen elf uur. wordt medegedeeld dat de biljarts in door de WILHELMINA-FABRIEKEN GEHEEL GERESTAUREERD zijn en van nieuwe lakens en ballen voorzien. DE DIRECTIE. 1005 (Ingez. Med.) maar Moeder wist raad Zij haalde 's avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beter. Doos 30 c. 1565 (Ingez. Med.) KANTONGERECHT TE HAARLEM. Rijwielen zonder roode bran dende achterlichten. Voor den kantonrechter stonden ver scheidene wielrijders terecht terzake dat zij met een rijwiel hadden gereden, dat niet voorzien was van het vereischte brandende achterlicht. De eisch luidde f.2 subsidiair 1 dag hechtenis. Het vonnis was f. 1 subsidiair 1 dag hechtenis. Ben mestschipper uit Leimuiden was ten laste gelegd, dat hij op 25 Augustus jJ., toen de salonpassagierstxmt „Succes" door de Ringvaart onder de gemeente Aalsmeer voer. naar deze salonboot met paardenmest heeft geworpen, waardoor deze werd ver ontreinigd. Verdachte liet verstek gaan. Volgens het proces-verbaal was verdachte boos geworden, omdat naar zijn meening bovengenoemde salonboot te snel voer. Bij een nader Ingesteld onderzoek bleek Juist het tegendeel waargenomen te zijn. Als getuige werd in deze zaak gehoord de heer J. Harland uit Leiden, de kapitein van bo vengenoemde boot, die een en ander nader toelichtte. De ambtenaar van het O. M eischte een geldboete van f. 10 subsidiair 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroor. deelde verd. tot f. 5 subs. 3 dagen hech tenis. Openbare dronkenschap voor de 5de maal. De losse arbeider J. v. d L. uit Haarlem mermeer stond terecht wegens openbare dronkenschap. Volgens den ambtenaar van het O. M. is dit nu de vijfde maal. Een vol gende maal zal opzending naar Veenhuiaen het slot zijn. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f.8 subsi diair 4 dagen hechtenis. Met een voertnig gereden zonder verlichting. Ben landarbeider uit Nieuw-Vennep stond terecht, omdat hij met een met een paard bespannen wagen heeft gereden over den Kruisweg, zonder dat dat voertuig was voorzien van de verelschte verlichting. Vol gens een Ingekomen mededeeling wil ver dachte zich niet aan de wettelijke voor schriften aanpassen- Elsch f. 3 subs. 1 dag hechtenis. Vonnis f. 3 subs. 2 dagen hech tenis. Overtreding Arbeidswet. Een 34-jarige bedrijfsleider van een expe ditie-bedrijf uit Haarlemmermeer stond terecht wegens overtreding der Arbeidswet. Verd. had als hoofd van bovengenoemd be. drijf niet verhinderd, dat een 4-tal arbei ders na bezetten tijd arbeid verrichtte. Verd. heeft bij de Arbeidsinspectie vol gens den ambtenaar een slechte reputatfe en houdt er niet mede op. Elsch 4-maal f.9 subs 4-maaI 3 d. h.; vonnis 4-maal f. 8 subs. 4-maal 4 d. h. Overtreding Arbeidswet. Terecht stond de houder van een ben zine pompstation uit HUlegom wegens over treding der Arbeidswet. Verd. had door een zekeren F v. d. M. na bezetten tijd olie en benzine laten afleveren Eisch en vonnis f. 2 subs. I dag hechtenis. Waarschijnlijk intrekking van het ontwerp. (Van onzen parlementairen medewerker.) De verandering in den bedrijfsvorm bij de spoorwegen maakt een herziening van de betrokken Pensioenwet noodzakelijk; ook onafhankelijk hiervan zijn eenige wij zigingen wenschelijk gebleken. Hoofdzaak van het gisteren behandelde ontwerp zijn de nieuwe bepalingen inzake de toekenning van pensioen of wachtgeld. Omtrent deze bepalingen is overeenstem ming verkregen tusschen de Directie en den Personeelraad. De Directie zal volgens die voorschriften het recht krijgen, ieder 60-jarige ontslag met dadelijk pensioen te verleenen. Voorts zal aan wachtgelders van 60 jaar of ouder bij inwerkingtreding der nieuwe bepalingen dadelijk ingaand pen sioen kunnen worden verleend, evenals (maar dan alleen op eigen verzoek) aan personeel tusschen 55 en 60 jaar, terwijl aan wachtgelders van dezen leeftijd (even eens op eigen verzoek) pensioen kan wor den gegeven. Maar nu was bij het afdcelings-o'ndcr- zoek in de Kamer de vraag van de kor ting op de spoorweg-pensioenen ter sprake gebracht. Wat is de zaak? Op het eind van 1935 heeft de Kamer, op voorstel der Regeering, besloten tot een korting op de spoorweg-pensioenen. Te vo ren was een dergelijke maatregel toegepast op de Indische pensioenen, terwijl een kor- tings-ontwerp voor alle burgerlijke en mi litaire pensioenen aanhangig was. Maar het liep anders. Dit laatste ontwerp is nooit tot stand gekomen en de korting op de Indi sche pensioenen werd later opgeheven. Zoo bleef het spoorweg-personeel het eenige, op wiens pensioenen nog gekort werd. Dit is inderdaad een zonderlinge en niet bepaald rechtvaardige toestand. De Regeering had echter tot dusver geweigerd de korting op te heffen, voornamelijk met een beroep op den slechten toestand van het Pensioen fonds. In December '37 had ook de Kamer nog met 58/25 stemmen een voorstel, waar in de Regeering werd uitgenoodigd de kor ting op te heffen, verworpen, zij het dan ook dat hierbij uiteenloopende motieven in het spel waren. Maar de aandrang werd steeds sterker, en keerde in het Voorloopig Verslag van het gisteren behandelde ontwerp terug. Op nieuw echter weigerde de Minister van Waterstaat. Waarop de heeren Van Braambeek (soc.) en Hermans (Kath.) een amen dement indienden, om de kortings-be- paling uit de Pensioenwet te schrap pen. Van alle kanten is gisteren op dezen maat regel aangedrongen. In roerende eenstem migheid hebben de heeren Woudenberg, Hermans, Van Houten, Bierema, Cohen, Van Houten, Amelink en De Visser de op heffing der korting bepleit. Maar de Mi nister bleef weigeren. De maatregel zou 1.4 a 1.5 millioen per jaar kosten <de heer Van Braambeek noemde een ander cijfer plm. f. 630.000); het spoorweg-personeel kan in positie niet geheel met het overige rijks personeel worden gelijkgesteld; de pen sioenen zijn ook, na de korting, nog hoog genoeg; de toestand van het Pensioenfonds (de commissie-Beurner onderzoekt de situ atie er van) laat thans de opheffing der korting niet toe. Ook nu wa.s dit laatste het hoofdmotief voor 's Ministers weigering. Hij kwam tenslotte met zwaar geschut: als de Kamer het amendement mocht aanne men. zou de Minister schorsing van het debat vragen, teneinde te komen tot in trekking van het ontwerp. Van meer dan één kant werd er tegen geprotesteerd, dat de Minister zoodoende de Kamer in een dwangpositie bracht. Maar alleen de heer Amelink bleek er door overwonnen te zijn: hij zei dat de anti-revolutionnairen voor het amendement hadden willen stemmen, maar zij zouden het thans niet doen, want anders kwam er van het heele ontwerp (waartegen nie mand bezwaren had gemaakt) niets. Daar entegen verklaarde de heer De Geer, de leider der christelijk-historische fractie, dat deze den uitzonderingstoestand van het spoorweg-personeel ten aanzien van het pensioen niet gehandhaafd wenschte te zien en dus vóór het amendement zou stemmen. De Minister bleef echter hoe wel hij het votum kon zien aankomen afwijzend, met een hernieuwd beroep op den toestand van het Pensioenfonds en op den arbeid van de commissie-Beumer. die bezig is de saneering er van te onderzoe ken. Hij wilde van net amendement niet weten. Het verzet van den Minister baatte niet; met zeer groote meerderheid, 63/18, werd het amendement aangeno men. Tegen stemden alleen de anti- revolutionnairen en de roomsch-katho lieken Bajetto, Beaufort en Moller. De Minister gaf daarop gevolg aan zijn aangekondigd voornemen en vroeg schorsing van de beraadslagingen. Ver moedelijk zal hij nu aan de Koningin verlof vragen, het ontwerp in te trek ken. De Kamer is begonnen met de behandeling van de wijziging der Tariefmachtigingswet. Daarover morgen. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zeil daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de cdd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden. Copyright P. I. B. Bos 6 Copcnhogon Toen schoten Elize weer de woorden binnen, welke zij ln haar droom, na de eerste ontmoeting met haar broers, had gehoord. De brandnetels rond het hol z^jn geschikt en de brandnetels die op een kerkhof groeienZe zou dus naar het kerkhof moeten, want de brandnetels, die het vlas leverden, moest zij zelf plukken. Hoe kon zij echter uit het paleis wegkomen? Elize zuchtte! „O, wat beteekent de pijn in mijn vingers bij de smart in m'n hart?", zoo vroeg ze zich af. „Toch moet ik het wagen. Ik moet uit het slot zien te komen om de noodlge brandnetels te verzame len. En Onze Lieve Heer zal mij vaat en zeker willen helpen.'* Voorzichtig opende zij de deuren, kwam in den tuin van het paleis, slipte door het hek Hoog stond de maan aan den hemel, Elize's pad belichtend. Snel liep het meisje door de eenzame en verlaten straten en lanen. Na elk geluld dat zij hoorde, bleef ze stokstijf, met bonzend hart. staan. Maar eindelijk, eindelijk kwam zij bij het kerkhof aan. Angstig deed zij het hek open. Daar zag zij, op één der grootste grafsteenen, een aantal zitten. Zij moest langs hen om de brandnetels te bereiken.. KWAKZALVER VEROORDEELD. De kantonrechter te Delft, mr. H. W. Nieuwhuis, heeft vandaag schriftelijk von nis gewezen in de zaak tegen den kwak zalver M. H. C van Z., uit Den Haag. Van Z. had twee weken geleden terecht j gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en het verleenen van geneeskundigen raad van bijstand op 17 en 21 Augustus j.l. te Naaldwijk en te 'sGra- venzande. Hij heeft een meisje, dat lijden de was aan suikerziekte, behandeld en haar aangeraden de insuline-injectles, die haar door den dokter waren aanbevolen, niet verder te gebruiken. Eenige dagen na de laatste behandeling is het meisje overle den. De kantonrechter achtte den verdach te schuldig en veroordeelde hem tot twee geldboeten van honderd gulden subs. 2 maal een maand hechtenis. De eisch van het O. M. luidde twee maal honderdvijftig gulden, subs, tweemaal een maand hech- I tenis. i Even aarzelde Elize. Zij zag hoe de heksen naar haar keken. II haar moed. Met haai handen voor dc oogen zei z;j een gebed op. i zij het wagen langs hen te loopen? Toen verzamelde z\j al En ziede heksen lieten haar ongedeerd Vlue Dlukte zij zoo veel brandnetels ale zjj kon dragen en snelde daarmede huiswaarts. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11