BINNENLAND op Schiermonnikoog H/UfePFPER OP^WIIERE MANIER LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 20 October 1938 FERWEBDA TI EM AN Prins Bernhard jaagt Amhem's nieuwe schouwburg geopend. Voor moreele en geestelijke Onze luchtbescherming in herbewapening. moeilijke tijden. Vooraanstaande personen uit de provincie Utrecht wenden zich tot H.M. de Koningin. Velen zullen ongetwijfeld onder den in druk zyn van het persoonlijk woord van Hare Majesteit de Koningin over moreele en geestelijke herbewapening. Eenige voor aanstaande personen uit de provincie Utrecht hebben gemeend het initiatief te moeten nemen om het hierna volgend schrijven tot Kaar te richten: ..Mevrouw, Ondergeteekenden, en de velen, allen in gezetenen van Utrecht en omgeving, die van hun instemming met de gedachte in dit schrijven vervat, deden blijken, veroor loven zich Uwer Majesteit eerbiediglijk hun warmen dank te betuigen, dat Zij Zich aan het hoofd heeft gesteld van de beweging voor moreele en geestelijke herbewapening- welke Zij in Haar persoonlijk woord tot het Nederlandsche volk zoo gelukkig heeft ge definieerd als dien innerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer teweeg brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, ver trouwen en liefde richtsnoer worden tus- schen personen en volken. Ons volk is door de gebeurtenissen van de laatste weken diep geschokt: door het feit, dat minder dan twintig jaar na het einde van den vreeselijksten aller oorlogen een nieuwe, wellicht nog schrikkelijker oorlog dreigde uit te breken. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn, dat de oorlog thans is vermeden. Edoch, de grondoorzaken, welke tot oorlog lelden, zijn niet weggenomen en zullen tot nieu wen oorlog voeren, tenzij het kwaad in den wortel wordt aangetast. Wie zou er niet toe bereid zijn voor dat hooge doel te doen wat in zijn vermogen is. Indien de wereldtoestand het ooit mocht noodig maken in Nederland tot algemeene mobilisatie over te gaan. zouden de dienst plichtigen uit liefde voor hun land zeker zonder aarzelen aan dien oproep gehoor geven. Hoeveel te eerder zullen duizenden bereid zijn aan een oproep voor moreele en geestelijke mobilisatie gehoor te geven, in dien zij er van doordrongen worden, dat zij hierdoor medewerken aan de uitbanning van den oorlog en de bevordering van een duurzamen vrede. Ieder onzer is hiervan overtuigd en wil dan ook trachten de beginselen, welke Uwe Majesteit in haar persoonlijk woord aan gegeven heeft, zooveel mogelijk tot verwe zenlijking te brengen". Het schrijven is onderteekend door de heeren H Botterweg. H. A. J. Boudier, dr. G A Diepenhorst, dr. J. P. Fockema An- dreae W. Graadt van Roggen, dr. T. Th. s'Jacob. dr. G. A. E. B. Meijer, prof. dr. A. K M Noyons, jhr. mr. K. J. Schorer en mr A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Zij hebben den ingezetenen van Utrecht en omgeving, die met dit schrijven hun in stemming zouden willen betuigen verzocht, zulks te willen melden aan een der onder geteekenden door het zenden van naam en adres, welke aan Hare Majesteit zullen worden medegedeeld. Prinses luliana op het Loo. Gistermiddag om één uur is Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto op het paleis het Loo aangekomen voor een verblijf van enkele dagen. Waren wij gereed Wij waren het niét Het heden verschenen October-nummer van ..Luchtgevaar", officieel orgaan van de Nederlandsche Vereenlging voor Lucht bescherming bevat een door het dage- lijksch bestuur van de N.V.L. onderteekend hoofdartikel, onder het opschrift: ..Waren wij gereed?" Hierin wordt de vraag ge steld. hoe het met de luchtbescherming in ons land gesteld was tijdens de crltieke dagen, einde September J.1. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: „Ook ten onzent is men vervuld van ge voelens van groote dankbaarheid voor het afwenden van het oorlogsgevaar, gevoelens, die recht evenredig zijn met de ongerust- held die allerwege heeft geheerscht. Deze ongerustheid kan worden weergegeven met de eenvoudige vraag: „Waren wij ge reed?" En hierop antwoordende moeten wij eerlijk bekennen dat in de afgeloopen da gen niets ons zoozeer beangst heeft als de onvolkomendheid van de voorlichting en instructie van de bevolking. Het bestuur geeft te kennen, dat het haar onmogelijk is. een ander antwoord op de hierboven gestelde vraag te geven, dan „Wij waren niet gereed!" Het voert hiervoor verschillende argu menten aan. daarbij opmerkend, dat de bevolking in breede lagen niets van lucht bescherming af wist, dat men geen notie had van hetgeen men vóór. tijdens en na een luchtaanval had te doen en te laten. De bescherming in eigen huis en bedrijf was behalve in sommige loffelijke uitzonde ringsgevallen in het geheel niet georga niseerd De materialen, waarop zelfs een elementaire zelfbescherming moet steu nen. waren voor het groote publiek niet verkrijgbaar. Men kan nu eenmaal een vol komen onvoorbereid volk in den zeer kor ten tijd die dan beschikbaar is, in mas- salen vorm niet nopen tot gedragingen, die geheel buiten haar gezichtskring vallen. Het bestuur wijst erop. dat een en ander gemakkelijk tot een paniekstemming had kunnen leiden. Meer dan ooit, zoo besluit het artikel, is er reden om thans de hand aan de ploeg te slaan. Nederlandsche Bond van Touringcar-ondernemers. Protestvergadering tegen wets ontwerp autovervoer personen. Onder groote belangstelling kwam giste- ren de Nederlandsche Bond van Touring- cnondernemers onder voorzitterschap van den heer H. N. Koning te Utrecht in ver gadering bijeen uit protest tegen het bij de Tweede Kamer van de Sta ten-Ge rieraal ingediende ontwerp van wet op het auto vervoer van personen. De secretaris van den Bond, mr. J, C. L. Vlaanderen, gaf een breedvoerige uiteen zet t ng van het ontwerp. In vele opzichten achtte spreker de voorgestelde maatrege len in strijd met het algemeen belang. Het zal een groot aantal ondernemers, die in de uitoefening van het touringcarbedrijf een bestaan vinden, ernstig dupeeren en als het ware afslachten. Het zal e i groo- tere werkloosheid tengevolge hebben. En of dit niet erg genoeg is. zal een belang rijke kapitaalsvermindering het gevolg zijn van deze maatregelen, want het wagen park der ondernemers zal belangrijk wor den ingekrompen Voor de wagens is geen emplooi meer. Nieuw materiaal zal niet meer worden aangeschaft met het gevolg, dat de leveranciers, de carrosseriebouwers, dc afzetmogelijkheid voor hun producten zullen zien verminderen, en dit alles ter bescherming der spoorwegen. Als daar mede het algemeen belang gediend wordt, dan weet spr. het niet. Het is noodig, dat ae touringcarondernemers en allen, die bij een floreerend touringcarbedrijf belang hebben, zich krachtig verzetten tegen maatregelen, als de thans voorgestelde. Dit ontwerp van wet mag in dezen vorm niet in het staatsblad verschij nen. Mede te werken om dit tegen te houden, is de plicht van eiken tjouring- carondernemer en van een ieder, die zich er rekenschap van geeft, dat in dit ontwerp van wet de bedrijfsvrij- lieid cp ontoelaatbare wijze aan ban den wordt geiegd. Hierna volgde een gedachtenw sseling, waarbij vele vragen werden gestold en beantwoord. Ten slotte werd besloten, dat het bestuur zich met andere vereenigingen en or ganisaties 073 het gebied van personen vervoer in verbinding zal stellen om op deze wijze een gemeenschappelijke actie tegen de aanneming van het wetsontwerp te voeren. Werkloosheid in de week van 3 t.m. 8 October. Dc directeur van den rijksdienst, der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt, mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrek te voorlooplge gegevens ln de week 3 t/m 8 Oct bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 565.939 personen 'w.o. 75 085 landarbeiders'. Van de 450 854 verzekerden bulten de landarbei ders was het werkloosheidspercentage 22 2 tin de vorige verslagweek, 19 t m 24 Sept 1938, was dit percentage 21.91. In de eer ste verslagweek van October was het werk loosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeidersi !n de laatste Jaren als volgt: 1932: 26.6: 1933: 34.3; 1934: 26.2; 1935 30.3; 1936 30.3: 1937: 23.6; 1938 22.2. Op 8 Oct. j.l waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 324.362 werkzoekenden, waarvan er 307.335 werkloos waren (nl. 293.861 mannen en 13.474 vrouwen. DE HERZIENING VAN DE TARIEF- MACHTIGINGSWET. Gistermiddag te ongeveer vijf uur is Prins Bernhard met een motorboot op Schier monnikoog aangekomen. Dc Prins kwam van Terschel ling en is via Harlingen naar Oostmahorn vertrokken, waar hij is overgestoken naar Schiermonnikoog. In een gereedstaande auto is hij naar het hotel Van der Werff gereden. De Prins zal tot hedenavond op het eiland vertoeven en jacht maken op wild, waarvan het eiland zeer rijk voorzien is. In 1936 heeft Prins Bernhard ook op Schiermonnikoog gejaagd. De moord op Konowalec en het justitieel onderzoek. Antwoord van de ministers van Justitie en Buitenl. Zaken op gestelde vragen. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid De Visser, ln verband met den te Rotter dam gepleegden bomaanslag op den vreem deling Konowalec, hebben de Ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken het volgende geantwoord: Dat de bij de bomontploffing te Rotter dam omgekomen E. Konowalec een „fas cistisch terrorist" was, ls niet komen vast te staan. Evenmin ls gebleken of waar schijnlijk geworden.dat de reden van de uitwijzing van dezen Konowalec uit Polen en Zwitserland is geweest, dat hij zich zou hebben beziggehouden met de voorberei ding van aanslagen op bekende persoon lijkheden. Dat er te Genève wel eens door Volkenbonds-delegaties tegen Konowalec is gewaarschuwd, is mogelijk. Met zekerheid is dit thans niet meer vast te stellen Ofschoon hiermede strikt genomen het uitgangspunt van de volgende vragen ver valt. bestaat er geen bezwaar tegen ter zake het navolgende mede te deelen 1. in haar mededeelingen aan de pers. noch overigens, is de politie zoo goed als uitsluitend afgegaan op verklaringen van J. Baranowsky: 2. van mededeelingen van leden van het zgn. Oekrainisch bureau te Londen is geen gebruik gemaakt, aangezien zooda nige mededeelingen niet zijn gedaan, daar gelaten of, ware het anders, zulks tot scha de van het onderzoek zou hebben gestrekt Van beïnvloeding van het onderzoek, door wie dan ook. waardoor de opsporing zou worden bemoeilijkt, is geen sprake, terwijl de regeering zich niet verantwoordelijk kan stellen voor de conclusies en beschouwin gen, waartoe de gebleken en bekend gewor den feiten onderscheiden persorganen aan leiding hebben gegeven Overlast aan Sov jet-Russische handelsschepen is niet toe gebracht. In dit verband zij opgemerkt, dat indien aan boord van vreemde schepen, wanneer zij in onze havens vertoeven, een onderzoek noodzakelijk is, zulks nimmer achterwege zou kunnen worden gelaten, uit vrees „overlast" te veroorzaken. Dat het gebruik van een photo, welke in werkelijkheid niet die van een verdachte was daargelaten hoe men over zooda nig gebruik wil denken 1. c. het onder zoek heeft vertroebeld, is niet aannemelijk. Dat de geheele aangelegenheid, ln de vragen bedoeld, door de Nederlandsche Justitie in volkomen onafhankelijkheid en las van politieke beïnvloeding, van welke zijde ook, wordt onderzocht, mag veilig worden vertrouwd. Wélke manier, dat vertelt U 't recept, dat iedere huisvrouw gratis ln onze zaken krijgen kan. //lVraagt U gerust de gratis F. T. recepten. U zult er zeker eer mee inleggenI L 11W Hazepeper I jw- bevelen wij U aan: 1934 Vosne Romaneé, Cóie d'Or, Ch. Noëllai, Vosne f. 1.60 Ook in alle andere Wtlnioorten vindt ge iteed, het beste bij SO EIGEN HOO'OOI'OTI IN NEOIRIANO LtlOCN, 8IV5 BSTftAATi 47. TCLErOCTN ,7^ Bezwaren van het Comité van verweer uit den Handel. Het Comité van verweer uit den Handel heeft een kort geschrift uitgegeven, waar- ui gewaarschuwd wordt tegen de gevolgen die de door de regeering voorgestelde aan neming van de herziening der Tariefmach tigingswet zal hebben. Het comité wijst er op dat indien de regeering de bevoegdhe den krijgt, die zij thans vraagt, zij deze bevoegdheid kan gebruiken om invoer- 1 echten te verhoogen zonder dat buiten landsche concurrentie hiertoe aanleiding geeft. Het comité komt tot de volgende con clusie: 1. dat de voorgestelde wijziging der Ta riefmachtigingswet niet moet worden aan genomen; 2. dat geen bezwaar bestaat tegen een ruimere omschrijving van de speciale machtiging, bedoeld in Art. 2 lid 1 der Ta riefmachtigingswet, in dien zin. dat de Kroon de speciale bevoegdheid verkrijgt om onmiddellijk tariefmaatregelen te ne men, indien Nederiandsche bedrijven en de daarin bestaande werkgelegenheid ten gevolge van buitenlandsche concurrentie met sterken achteruitgang bedreigd worden; 3 dat het tijdvak, waarvoor door de Kroon te heffen tariefmaatregelen zullen gelden, op ten hoogste één jaar bepaald blijve; 4 dat in de Tariefmachtigingswet de verplichting dient te worden opgenomen tot volledige teruggave van krachtens Ko ninklijk Besluit geheven invoerrecht, in dien of voorzoover dit Besluit niet door den wetgever mocht worden goedgekeurd. PROVINCIALE RIJEENKOMST VAN DE VRIJZ. VROUWENCLUBS. DE DIAMANT „PRESIDENT VARGAS". Geconsigneerd aan de Hol). Bank Unie. Gisteren maakten wij melding van den aankoop door Nederiandsche belangheb benden van den in Minas Geraes gevonden diamant „President Vargas", op vier na den grootsten diamant ter wereld. Naar wij nader vernemen, aldus de Msb., is de diamant reeds naar ons land ver scheept Zij werd geconsigneerd aan de Hollandsche Bank-Unie N V. te Amster- 1 dam. alwaar zij te gelegener tijd in het I bijzijn van de eigenaars zal worden ge- I schouwd. Bespreking en beoefening van nieuwe gezangen. Uitgaande van de Federatie van Vrijzin nige Vrouwenclubs in Zuid-Holland werd in het Nutsgebouw te Alphen aan den Rijn gistermiddag een bijeenkomst gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Mevr. v. Griethulzen, presidente van de afd. Aiphen opende met een hartelijk wel komstwoord In het bijzonder bracht zij dank aan het Prov. bestuur, dat besloten had deze vergadering in Alphen te hou den. Hierop droeg zij de leiding over aan het Prov. Bestuur. Door de afd. Aiphen werd eerst een ge zamenlijke groet gebracht in den vorm van een koor. welker leden letters droegen, die de woorden vormden: „Welkom in ons midden, Vrouwenclub. Vrijzinnig Ouds- hoom", waarbij een welkomstlied werd ge zongen. Mej. ds. Elmk Schuurman uit Den Haag. sprak nu namens het Prov. Bestuur een hartelijk welkomstwoord, waarin zij wel kom heette ds. B J. Arts, mej. Kohnstam en vertegenwoordigsters van de Prov. Noord-Holland. Daarna las zij een wij dingswoord met ais titel: „Geven en rijker worden" uit een boekwerk dat in de pauze ter inzage lag, als bron voor het gebruik ln de vergaderingen der afdeelingen. Geza menlijk werd hierop gezongen het. bonds lied .Da zusterkring is wijd getrokken". Het. donl, aldus ds. Ellnk Schuurman van het houden van een Provinciale vergade ring Ls ten ie. het verdiepen van onze vroomheid; ten 2e. een bezinning trachten te bewerken op on.s geloof; ten 3e. een band te brengen onder de Vrijz Vrouwen verenigingen en ten 4e ook als doel een Karkelijk Maatschappelijk werk te ver richten door het houder van bazars enz. Fr Weken van de li bestaand® afdeelln- »en. 10 aanwezig te zMn. eveneens een twecta] pas ongerichte afdeelingen. Bij een gehouden bestuursverkiezing was door net bedanken van mevr. Molenaar een vacature ontstaan, die thans vervuld wordt door mevr. de Graaf uit Naaldwijk, terwijl 1 ds. Hink Schuurman vorder mededeelde, binnenkort ook zelf deze orovincie te zul len verlaten, in verband met haar vertrek naar Amersfoort. Mevr v. Dijkde Ridder zong een drie tal geestelijke liederen. Ds. B. J. Aris sprak over den nieuwen liede renbundel. Met onzen volkszang, aldus spr., 1579 (Ingez. Med is het allertreurigst gesteld. Toen het Pro testantisme kwam, heeft dit getracht daarin verandering te brengen. Het was Maarten Luther die de volksliederen bracht in de kerk. terwijl deze zelfde liederen den grondslag hebben gelegd voor de Psalmen. Het kerkgezang is niet meer zooals dit vroeger was, toen men soms 24 stemmige kooren had. maar nu ls het een gezang ge worden zonder rhytmen. De twee midde len, die men heeft om zich te uiten, zijn toch het gebaar en het geluid. Het zingen is dan ook niet iets aparts voor de ziel, maar ook voor het lichaam. De commissie tot samenstelling van een nieuwen bundel „Psalmen en gezangen voor de Ned. Herv. Kerk", waarin ook spr. zitting heeft, tracht nu het rhythme in den kerkzang terug te brengen. Daarvoor is nu uitgegeven een nieuwe bundel, waarin naast de 150 Psal men nog een 309 gezangen voorkomen. Mej. Kohnstam stelde hierna den aan wezigen de nieuwe melodieën voor met be hulp van een „motor", aldus spr. n.l. een vereenlging uit de Provincie. Begonnen werd met Ps. 138. Aan alle dames was vooraf uitgereikt een proef bundeltje „Psalmen en Gezangen" waarin de betref fende Psalm voorkwam. Tijdens het instudeeren van de nieuwe zangwijze bleek al dadelijk over welke bij zondere eigenschappen mej. Kohnstam beschikt. Met behulp van haar „Motor" pakte zij dan ook direct alle dames, die in volle overgave trachtten zich de nieuwe zangwijze eigen 'te maken, wat dan ook bijzonder slaagde. In de pauze kreeg men gelegenheid na der kennis met elkaar te maken en werd thee geserveerd wat mede door de bloe menversiering in de zaal een behagelijke sfeer deed ontstaan. Na de pauze bracht mevr. v. Dijk—de Ridder nogmaals een drietal liederen ten gehoore van Joh. Beb. Bach. Ds. Aris be sprak wederom den nieuwen bundel, waar bij mej. Kohnstam den zang leidde. Na gemeenschappelijk zingen van Gezang 237 4, werd deze buitengewoon goed ge slaagde middag gesloten door dr. J. P. Cannegieter, predikant der Ned. Herv. Kerk Oudshoorn. De strijd tegen de wilde busdiensten. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Posthuma. in verband met het aanhouden en in beslag nemen van autobussen, behoo- rende aan ondernemingen welke diensten van en naar Friesland willen explolteeren. heeft de minister van lustitle het volgende geantwoord: Het zoogenaamde wilde autobusbedrijf heeft zich inderdaad de laatste maanden^ in bepaalde streken van ons land niet on belangrijk uitgebreid. Ook ls het juist, dat bli de repressie van deze wetsontduiking ln de verschillende kantons een zekere onge lijkheid valt op te merken, al is de tegen stelling niet zoo scherp, als in de vTagen wordt gesuggereerd Ook tegen ondernemers van andere wilde diensten dan die van en naar Friesland is herhaaldelijk opgetreden. Ten einde den bestaanden ongelljken rechtstoestand te beëindigen heeft de mi nister reeds voor eenigen tijd opdracht ge geven zoo snel mogelijk een uitspraak in hooge instantie ter zake uit te lokken. Deze uitspraak kan thans spoedig worden tege moet gezien. Zij zal. naar verwacht mag worden, de plaatselijke ongelijke behande ling ten deze doen verdwijnen. Invoerrechten in NecL-Indië. Ingediend ls een wetsontwerp houdende maatregelen ten aanzien van de invoer rechten in Nederlandach-Indië. Zooals bij de begrooting voor Neder- landsch-Indic voor het dienstjaar 1939 reeds is aangekondigd, noodzaken de flnancieele omstandigheden van dat ge biedsdeel tot een versterking der middelen, welke o.m. zou kunnen worden gevonden door het treffen van eenige maatregelen op het gebied van de Invoerrechten. In Nederlandsoh-Indlë worden, sinds de depreciatie van den gulden, ln het alge meen 25 opcenten op de waarderechten en 50 opcenten op de specifieke rechten ge heven. Te voren bedroeg het aantal op centen op de waarderechten in het alge meen eveneens 50. Verder werd voor som mige invoerartikelen niet alleen het basis recht tot 6 pet. of 8 pet. verlaagd, doch meerendeels ook de opcentenheffing op geschort. Laatstbedoelde maatregelen betroffen vrijwel uitsluitend goederen, bestemd voor het minst draagkrachtig deel der Inheem- schc bevolking. Zij hadden ten doel den overgang naar het door de muntdepreciatle verhoogd prijspeil te vergemakkelijken, droegen daarom een tijdelijk karakter en zullen slechts tot 1 Januari 1939 werken Dit laatste is eveneens het geval met de geldende opcentcnregellng. Met het "on on de elschen nu. welke dr Indische begrooting voor 1939 stelt, acht de minister het ln de eerste plaats nood zakelijk om de hoogerbedoelde halveering van de opcenten op de waarderechten on gedaan te maken, zoodat het aantal dier1 opcenten weder behoudens de nader te' bespreken uitzonderingen op 50 wordt gesteld. Daarnaast is hij van oordeel, dat het gemotiveerd ware om de vorenbedoelde tijdelijke rechten verlagingen tot 6 of 8 pet., behalve een tweetal uitzonderingen, na ultimo 1938 niet te bestendigen. Moest toch destijds worden vastgesteld, dat de economische verhoudingen, in het bijzon der op Java, niet zoodanig waren, dat die verlagingen reeds voor 1938 konden worden Ingetrokken, sindsdien is ongetwijfeld ook op Java de toestand, wat het geldlnkomen van de bevolking betreft, over het geheel genomen verbeterd. Gesteld voor dc nood zaak van een versterking der middelen, acht de minister het dan ook thans wel verantwoord ten aanzien van de desbetref fende goederen in het algemeen terug Ie keeren tot de basisrechten van 10 of 12 pet., welke vóór de muntdepreciatle gegol den hebben. In verband met de situatie In de strootjes- en de batik-nijverheid ware te dezen slechts een uitzondering te maken voor de kruidnagelen en de cambrics, voor zooveel laatstgenoemde betreft, voorlooplg, slechts gedurende het Jaar 1939 Daarom wordt voorgesteld het invoerrecht voor die goederen op 6 pet. te bestendigen. Zal dus voor de overige artikelen de na de muntdepreciatle Ingevoerde verlaging van het basisrecht op ultimo 1B38 komen te vervallen, het zou naar de meening van den minister een te groote verhooging van het invoerrecht voor die goederen betee ken. Indien tevens 50 opcenten werden geheven. In het wetsontwerp ls derhalve een vrijstelling van opeenten voor die goederen opgenomen, in welke vrijstelling ook de kruidnagelen en cambrics zulk; blijven deelen, evenals trouwens de goe deren. welke tot nog toe steeds bulten de opcentenheifingen werden gehouden (nl gambir, wijn, gedistilleerd, houtgeest e: alcoholische essences). De voorgestelde heffing van slechts 25 opcenten op de arsenobenzolverbindingen en geneesmiddelen met specifieke werking tegen malaria en op eenige andere goede ren houdt verband met de omstandigheid, dat dit aantal bij het verdrag nopens het goederenverkeer tusschen Nederland co- Indie en Dultschland als maximum werd overeengekomen. Ten aanzien van de financieele gevol gen van de overige hierboven besproken maatregelen moge worden aangeteekend. dat van de verdubbeling der opcenten van 25 tot 50 een hoogere opbrengst van f. 8.4 mlUloen en van het terugnemen van dc na de muntdepreciatle gegolden hebbende ta riefsverlagingen een opbrengst van I.» mlUloen wordt verwacht. Op feestelijke wijze is gisteren de nieuwe stadsschouwburg te Arnhem in gebruik ge- nomen. Aan de openingsplechtigheid, welke des middags plaats vond. ging een noenmaal in Musis Sacrum vooraf, dat aangeboden werd door het gemeentebestuur van Arn hem en waar tal van genoodigden aanzaten. De openingsplechtigheid ln den nieuwen schouwburg werd gistermiddag bijgewoond door tal van autoriteiten uit stad en pro vincie. de directies van den stadsschouw burg te Amsterdam, van den Kon. Schouw burg te 'sOravenhage, van de schouwbur gen te Utrecht en Groningen, van het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 'sGravenhage en vele plaatselijke autori teiten. Allereerst sprak de burgemeester van Arnhem, de heer H F. J. Bloemers. Spr. memoreerde ln korte trekken de ge schiedenis van den schouwburgbouw, van het oogenblik af. dat de oude schouwburg op den morgen van den tweeden Kerstdag 1934 door brand werd vernietigd Hu bracht hulde aan den voorzitter van «e jury Lr de Ble Leuvellng Tjeenk. die de inzendingen voor de prijsvraag moest be- oordeelen en aan den architect, den heer F. A. M. Brons, die met energie en toe wijding den bouw uitvoerde. Ook aan "Jn medewerkers bracht hit hulde. Spr. hoon e. dat deze nieuwe schouwburg mocht le den tot een groote toename van belangstelnn. voor het tooneel en droeg ten slotte het be heer van den schouwburg over aan de commissie, daarbij denzelfden wensch sprekend welke een zijner ambtsvoorgan gers, baron van Fallandt. In 1864 'oii of eerste steenlegging voor hei in 1934 afge brande gebouw uitte, nl. da' het gebouw zou mogen ziin'„een hoeksteen van de be schaving en welvaart van dat Arnhem, dat wil allen liefhebben". Hierna sprak de voorzitter der schouw burg-commissie. wethouder M Rademaker». De praeses van den Arnhemrehen Gym nasiasten Bond bood daarna zijn gelul- wenschen aan, vergezeld van een bloemen, hulde. De archi'ect. de her Frons, gaf tenslotte een technische uiteenzet .ng van het gebouw en de heer L. W. Kok uit Rotterdam van de tooneelinrichtlng. Men maakte hierna een rondgang. 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10