STADSNIEUWS 1 BUITENLAND DINSDAG 18 OCTOBER 1938 No. 24098 Moord te Eindhoven. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sie Jaargang De dader is voortvluchtig Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.O.SO per 3 mnd-> 40-jarig jubileum. SL f De heer P. Wildschut. Heden herdacht onze stadgenoot, de heer P. Wildschut den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de smederij en con structiewerkplaats van den heer A. E. van der Voet, Morschweg 21, alhier. Gedurende al deze jaren heeft de heer Wildschut zijn werk met groote plichtsbe trachting volbracht, zoodat hij. mede door zijn vakmanschap, hoog bij zijn patroons staat aangeschreven. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn familie per auto van huis gehaald en allereerst toegesproken door zijn vroegeren patroon, den heer A. E. van der Voet. die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Nadat ook de tegenwoordige patroon, de heer M. van der Voet zijn gelukwenschen had aangeboden, overhandigde de heer van der Kraan, lid van het hoofdbestuur van den Bond van Smedenpatroons in Nederland een fraai geealligrafeerd „vereerend getuigschrift" wegens 40-jarigen dienst. Ook het perso neel liet het niet bij woorden en bood een geschenk aan. Vanzelfsprekend werd de verdere dag in den huiseljjken kring fees telijk doorgebracht. BENOEMING STATIONSCHEF. Van den heer D. C. C. F. Slebos. De directie der Ned. Spoorwegen heeft sis opvolger van den heer W. C. Legerstee, die -wegens pensioengerechtigden leeftijd met ingang van 16 Nov. as. den dienst der Ned. Spoorwegen zal verlaten, met ingang van 1 December as. tot stationschef be noemd den heer D. C. C. F. Slebos, thans stationschef te Dordrecht. De heer Slebos heeft snelle vorderingen bij de Ned. Spoorwegen gemaakt. Na kor ten tijd te Leerdam commies 'bij de H.IJ. S.M.I geweest te zijn, werd hij te Rotter dam D.P, benoemd als chef-commies. Toen de heer Vliegen, onderstationschef aldaar D. P. te Haarlem als stationschef benoemd werd. volgde de heer Slebos hem als on derstationschef op. Korten tijd daarop werd hij benoemd tot stationschef te Baren- drecht, waar hij vele hervormingen tot stand heeft gebracht. 1 Febr. j.l. werd hij door de directie benoemd tot stationschef te Dordrecht en nu met ingang van 1 De cember tot stationschef alhier. MUZIEKAVOND IN ENDEGEEST C.A. Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van het gesticht Endegeest een muziekavond gegeven door de Chr. Mondaccordeon-Vereeniging „Concordia" uit Noordwijk aan Zee, onder leiding van den heer J. J. v. d. Reyden alhier. Het har telijke applaus na ieder nummer bewees, dat de vele patiënten het gebodene zeer waardeerden. Aan het slot van dezen goed geslaagden avond heeft de heer J. A. Valk, hoofd van den administratieven en econo- mischen dienst bij uitstedlgheid van den geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman, den dank der verpleegden overgebracht. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Onder groote belangstelling hield de Leidsche Radio-Vereeniging gisteravond in Oud-Hortuszlcht haar eersten cursusavond in dit seizoen. Nadat de voorzitter met een welkomstwoord de bijeenkomst had ge opend. begon de heer Nieuwenhuizen met zijn onderricht in het sounderen (seinen en opnemen van geluidsteekens De be langstelling voor dezen cursus is onder de leden verrassend groot, ook al doordat de door de ver. te organ'seeren „Vossenjach ten" van de deelnemers eischen, dat zij telegrafische teekens kunnen opnemen. Na de pauze werden eenige eenvoudige zelf te vervaardigen sounder-apparaatjes besproken, waarvoor de vereeniging, door medewerking van een harer leden, de ver- eischte onderdeelen gratis ter beschikking kan stellen. Mede door de groote opkomst van de jeugd, waarvoor thans bijzonder gemak kelijk toetredlngsbepaüngen zijn gemaakt en waaraan weinig kosten zijn verbonden, kon de vereeniging een aanwinst boeken van 15 nieuwe leden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie: de heer J. v. d. Sar (Delft!; voor het doctoraal examen geneeskunde: mej. M. A. Speelman (Rijswijk) en de heer Th. van Wijk (Leiderdorp) voor het candidaatsexamen theologie: de heer W. Nyenhuis (Haarlem); voor het candidaatsexamen rechten: mej. E. A. Nierstrasz (Den Haag) en de heer A. Cohen Tervaert (Amsterdam): voor het candidaatsexamen Indisch recht: mej. A. C. Baars (Den Haag) en de heer S. Hamzah (Leiden). LEIDSCHE BURGERWACHT. De Leidsche Burgerwacht zal ter gele genheid van de opening harer schietzaal in het Burgerwachthuis, Utrechtsche Veer 3, alhier een schietwedstrijd houden op buks en K.S.O.-geweer op de Zaterdagen 5 en 12 November as. van 1621 uur en op Maandag 7 Nov. en Vrijdag 11 Nov. van 1022 uur in genoemde zaal. De deelneming is open voor burgerwach ten, B.V.L.. politiepersoneel, leden van schietvereenigingen en militairen. De opening vindt plaats op Zaterdag 5 November te 16 uur. MILITARIA. De beëediging van de tót beroeps 2e lui- tenan benoemde reserve officieren J. Sleu ring en W. v. Rijn bij het 4e regiment in fanterie zal plaats hebben op 22 Oct. a-s. De reserve lel uitenant P. G. C. Peters van 1-4 R.I. wordt met ingang van 24 Oct. a.s. overgeplaatst naar H-4 R.I. te Weert. De res. 2e luitenant M. Trouwborst van het 4e reg. inf. is aangewezen voor het vol gen van een cursus in den verbindings dienst van 31 Oct. as. tot en met 14 Jan. 1939 bij het Kaderbataljon te Laren. De kapitein P. de Zwart van den Staf der infanterie is overgeplaatst bij het 4e reg. inf. alhier. VEREENIGING BURGERKRING. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging haar 116de vergadering in een der zalen van Café Royal. De voorzitter, de Neer J. Amoldus opende de vergadering wet een kort woord tot de talrijke aanwe zigen. In zijn openingswoord herdacht hij het overlijden van het lid. den heer L. Era dus en verzoekt een oogenblik stilte. De notulen der laatst gehouden ledenverga dering werden onder dankzegging gearres teerd. De penningmeester, de heer P. IV loo bracht verslag uit der financiën, wee vrt blijkt dat de toestand zeer gunstig is. De kascommissie bracht bij monde van de neeren Vreeswijk en Geenjaar verslag uit. De voorzitter dankte den heer Mielloo voor net financieel beheer. Een achttal nieuwe icden werd aan de ledenlijst toegevoegd, "lerna werd de verdere agenda afgewerkt "a" de rondvraag werd een gretig gebruik ar, waarna de voorzitter deze ge- slooteerde versad«ring onder dankzegging HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De heeren Guldemond, Aloëlaan 49, Lei den. Fabr. van brilmonturen. Uittredend Vennoot: N. de Heer, Leiden. De procura tie van E. de Heer is ingetrokken. Nieuwe Vennoot: E. de Heer, Leiden. J. A. Uljee, Boerhaavestr. 26, Voorhout. Timmer-, metsel- en aannemersbedrijf. Bo- vengenoemde zaak is omgezet in een ven- nootschap onder firma onder den naam: Firma Uljee en Lemmers. (Beperkende Be palingen). Vennooten: J. A. Uljee, Voor- I hout en P G. Lemmers, Voorhout (Huwe- lijksche Voorwaarden) Hedenmorgen omstreeks kwart over elf is een melkwagen van den melkhan delaar A. C. R, uit de Pieterskerkkoorsteeg op den Stationsweg aangereden door een taxi, waardoor het onderstel van de melk- kar totaal vernield werd, De leden van de Buurtvereen. Admi raal van Heemskerkstraat hebben een on derlinge reisvereeniging opgericht. Het be stuur is hetzelfde als dat van de buurtver- eeniging, te weten: A. B. Kooymans, voor zitter; P. J. van der Linden, secretaris; P. van Hooidonk, 1ste penningmeester; P. v. Zeist, 2de penningm. en K. Blansjaar, alg. adjunct. Het secretariaat is gevestigd Heemskerkstraat 69. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een keerzijde der medaille. Eten delegatie van de Deensohe minder heid in Duiibsch-Sieeswij'k heeft aan Hitier een protest van deze minderheid overhan digd tegen de on-gelij'ke behandeling waar van zij het voorwerp is van de zijde van de nationaal-socialistische autoriteiten met name wat betreft den socialen steun. De gedelegeerden hebben voorts gevraagd later door den rijkskanselier in audiëntie te worden ontvangen, om hem uiteen te zetten, dat de beginselen van den eerbied voor de minderheden, herhaaldelijk door hem verkondigd, ndet worden in acht ge nomen ten aanzien van de Deensche min derheid in Sleesiwijk. Of het veel baten zal ENGELAND. De eenheid van Ierland. Australië's verdediging. De Iersche president De Valera heeft tegenover een specialen correspondent van de Evening Standard" een belangrijke ver klaring afgelegd over de bestaande verdee ling van Ierland. De Valera zeide, dat hii niet meer dacht aan een volksstemming, die de scheiding zou laten voortbestaan, en hii verzocht Engeland met klem de zes graafschappen van Ulster te bewegen, zitting te nemen in een Groot-Iersch Darlement De Valera bood Ulster autonomie aan in plaatselijke aangelegenheden en vroeg slechts garanties voor de natio nalistische meerderheid in het gebied. De Valera voegde hier nog aan toe, dat, zoolang de verdeeling bleef be staan, de kansen, dat Eire ingeval van een Europeeschen oorlog met Engeland zou samenwerken, zeer gering waren. In officieele Britsche kringen neemt men echter nog steeds het standpunt in. dat in den status van Noord-Ierland, zonder de toestemming van dit land, geen verande ring kan worden gebracht, Engeland staat nog steeds op het standpunt, dat elk streven naar de eenheid van Ierland beschouwd moet worden als een zaak, die Noord- en Zuid-Ierland aangaat en dat de rege ling hiervan aan hen moet worden overgelaten. Engeland zou geen partij kunnen zijn in onderhandelingen met De Valera buiten Noord-Ierland om. Men meent te weten, dat De Valera ter zake geen nieuwe stappen bil de Britsche regeering heeft gedaan Craigavon, de minister-president van Noord-Ierland, die nog onlangs bij twee gelegenheden herhaald heeft, dat de stem ming in Noord-Ierland tegen hereeniging met het Zuiden is, heeft verklaard, dat hij in al de jaren, dat hii in functie is, geen verandering in deze stemming heeft be merkt. De loyaliteit en de genegenheid van het volk van Noord-Ierland jegens de Britsche kroon en grondwet, zoo voegde hij er nog aan toe zijn op het oogenblik nog sterker dan ooit in de geschiedenis. Daarom kan De Valera er wel mee uit scheiden, Noord-Ierland te gebruiken als een wapen om de Britsche regeering mee te bedreigen. Ik kan slechts den ouden strijdkreet van Nocrd-Ieriand herhalen: „Geen overgave". In een conferentie van regeertngsambte- naren, die op 21 October te Canberra zal worden gehouden, zal waarschijnlijk een grootscheepsch plan voor de coördinatie der Australische verdedig ng worden besproken. De bestaande defensiebegrooting waarop uitgaven van 43 millioen pond sterling over een periode van drie jaar voorkomen, zal waarschijnlijk aanzienlijk worden verhoogd in verhand met de ervaring, die men bii de laatste crisis heeft opgedaan. Men gelooft, dat in overweging wordt genomen de bouw van een dok. waarin een slagschip zou kunnen worden opgenomen, verbetering van havens en spoorwegverbindingen, aan leg van wegen met strategische bereekenis en versnelling van de munitieproductie. ITALIË. De benoeming van Poncet. De rassenleer. De autarchie. De regeering heeft haar agrement ver leend tot de benoeming van Francois Ponr eet tot Ambassadeur van Frankrijk te Rome. Tegelijkertijd heeft de Italiaansche regeering aan de Fransche medegedeeld, dat zij binnenkort het agrement verzoe ken zou voor de benoeming van een Ita- iiaansch ambassadeur te Parijs. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat voor dezen post. zal worden gekozen de ambassadeur van Italië te Buenos Aires Guariglia. De Italiaansche regeering heeft door door middel van den ambassadeur der Vereenigde Staten te Rome geantwoord op de nota. welke de regeering te Washington haar onlangs had doen toekomen inzake de Amerikaansche Joden in Italië. Hoewel men omtrent dit antwoord de grootste geheim zinnigheid in acht neemt, gelooft men in welingelichte kringen, dat dit antwoord zoo bevredigend is als onder de huidige om standigheden mogelijk. In alle kringen te Rome is de aandacht getrokken door een artikel over de rassen politiek van het regiem, dat verschenen is in het tijdschrift „Vita Universitaria" en dat is onderteekend door prof. Pende, die een der medeonderteekenaars is van het manifest van intellectueelen. dat de basis dier rassenpolitiek vormt. Pende keert zich tegen overdrijvingen en extreme tenden ties, die in deze aangelegenheid aan den dag gekomen ziin in geavanceerde kringen en organen. Hij wijst er op. dat dit niet kan worden toegelaten, „niet alleen door de wetenschap, maar ook door de politieke hierachie in Italië". Hij verwerpt in het bijzonder de gedachte "an gedwongen ste rilisatie van erfelijk belaste individuen, aangezien dit in strijd met den godsdienst en zonder veiligen biologischen grondslag zou zijn. Dit standpunt wordt, vooral in gods dienstige krengen, toegejuicht. Daarente gen wordt in zekere fascistische bladen le vendige critiek op den professor uitge oefend. Onder voorzitterschap van Mussolini is de hoogste autarkiecommissie in vierde In den afgeloopen nacht omstreeks half twee werd de politie in Eindhoven meegedeeld, dat in de Hemelrijken een man was doodgestoken. Onmiddellijk ging men naar de aan geduide plaats, waar men het leven- looze lichaam vond van den 34-jarigen gehuwden L. A. Sanders, een berucht type uit Veldhoven. Het bleek, dat het slachtoffer, na sluitingstijd van een café in de Hemel rijken, plotseling op een groep café bezoekers, die op straat nog wat ston den na te praten, was losgestormd. Hij had zich tevoren op de achterplaats van het café voorzien van enkele bier- flesschen en hiermede gewapend stoof hij, zonder dat daartoe eenige aanlei ding bestond, op den motorrijder J J. van der Velden uit Zeelst af, die ook tot de bezoekers had behoord. Er ont stond een vechtpartij, waarbij Van der Velden, eveneens een oude bekende van de politic, zijn mes trok en Sanders met een steek in de hartstreek het leven benam. De getroffene zakte bloedend ineen. De omstanders namen de vlucht. Zij waarschuwden de politie en een dokter. Toen de geneesheer ter plaatse kwam. kon hij slechts den dood van Sanders constateeren. Van der Velden was intusschen op zijn motor gesprongen en in volle vaart weggereden. De politie van Eindhoven begon ijlings een uitgebreid onderzoek, dat zich ook in de richting van de grens uitstrekte. Het is namelijk niet uitgesloten, dat de man de wijk naar België heeft genomen. Als smokkelaar is hem de streek goed bekend. Tot nog toe heeft men den dader evenwel niet kunnen achterhalen. In verband met dezen moord ver zoekt de commissaris van politie te Eindhoven de opsporing en voorgelei ding van Jac. J. van der Velden, oud 29 jaar, smokkelaar, laatst wonende te Eindhoven. Hij is vermoedelijk in het bezit van een tweewielig motorrijwiel, merk Sarolea, voorzien van merktee- ken N. 35391. Het signalement van Van der Velden luidt: Lang 1.70 M., normaal postuur, don kerbruin haar, gekleed met bruin leeren vest. donkere broek en bruine jas. Hij is in het gelaat lichtelijk gewond. Mo gelijk is hij in gezelschap van F. de Bie, oud 38 jaar. BINNENLAND. Geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van ondersteunde werkloozen; proef neming te Breda. (4e Bladl. De „looden verrader" weer naar Curasao. (Binnenland, 3e Blad). Mr. Marchant over de zaak-Vrijman. (Bin nenland, 3e Blad). Hoogere opbrengst der rijksmiddelen. (3e Blad). BUITENLAND. Nog geen hervatting der besprekingen tus- schen Praag en Boedapest. (Buiten land, le Blad). De herbewapening gaat voort, (le Blad). De Valera wil een vereenigd Ierland. (Bui tenland, le Blad). Begin van Duitsche demobilisatie. (Laat ste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor morgen wordt kouder weer verwacht, aanvankelijk buiïg, later opklarend. De wind zal meest ma tig, tijdelijk krachtig uit het Zuid westen tot Westen waaien. De Bilt seinde vanmorgen aan alle posten: „WEEST OP UW HOEDE". vergadering bijeengekomen, ter bespreking van de onderwerpen grondstoffen en mijn- producten. In Oost-Afrika is de aanwezig- neid van tin, koper en goud aangetoond, in nog bijna ongeëxploreerde streken. Door stijging der productie kon men den invoer van koper verminderen, terwijl men bezig is met vervanging van koper door alumi nium en zink. waardoor het koperverbruik gedrukt wordt. De opsporing van koper- lagen wordt voortgezet, o.m. in Piemont, Sardinië, Ligurie en Toscane. Ook ten aan zien van zink en antimoon zijn vorderin gen gemaakt. Wat zwavel betreft, daarvan wordt zooveel voortgebracht, dat hier de autarkiekwestie niet gesteld wordt. De pro ductie van verschillende ijzerlagen is zeer bevredigend en ook de mangaanproductie is krachtig opgevoerd. Er werd een motie aangenomen, waarin opnieuw de noodza kelijkheid naar voren wordt gebracht, dat de Italiaansche ijzerindustrie binnen den reeds vastgestelden tijd de geheele staal- productie levert, die in het autarkieplan is vastgelegd. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. In de Weensohe uitgave van de „Voeiki- sche Beobaohter" wordt in een artikel, dat tot titel heeft.: „Rijke kerk, arm volk" ge wezen op de rijkdommen van de Katholieke Kerk in Oostenrijk, in tegenstelling met het winteihulpwerk van het Duitsche volk. Bij het artikel worden foto's gereprodu ceerd van kerken, katholieke scholen, semi naria en de zomerresidentie van kardinaal InnStzer. Het blad schrijft, dat het niet gemakke lijk zal zijn dergelijke improductieve instel lingen te socialiseeren om er op een oi an dere wijze de gemeenschap van te laten prof itee ren. POLEN. De aanstaande verkiezingen. De autoriteiten hebben bepzald, dat per sonen, die aanzetten tot onthouding bij de aanstaande verkiezingen, gestraft zullen kunnen worden met .gevangenisstraffen tot twee jaar.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1