HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 October 1938 Derde Blad No. 24096 WGIZfMEN Vt\ /TIJKKIN YF 79sfe Jaargang 1 BUIIENL. WEEKOVERZICHT De greep naar Kanton Griep, Kou, helpen, hierbij GEMENGD NIEUWS Dagbladreclame is niet te vervangen DE WERELD OPNIEUW IN WORDING. De liquidatie van "net Tsjechische vraag stuk is in vollen gang en wel in de rich ting, die wij voorzagen. Dultschland krijgt volkomen het memorandum van Godes- berg, misschien zelfs nog wel iets meer dan dat! Maar daartegenover stelt het thans in ander opzicht tegemoetkomingen om dat Praag zich voortaan geheel naar Ber lijn zal richten! De reis van den nieuwen Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken Chvadlowsky naar Berlijn en Muen- chen heeft zekerheid daaromtrent gebracht. Wie zal het Praag nog kwalijk kunnen nemen, dat het aldus de bakens verzet? Het is waar, Frankrijk en Engeland gaven een nieuwe garantie, maar de waarde van dergelijke garanties heeft Praag aan den lijve ondervonden! Met het overgeven van den vesting-gordel aan Duitschland was Praag's lot definitief beslist en het kiest momenteel de wijste partij. Speciaal ook nog om een andere reden. Polen heeft reeds munt geslagen uit den loop van zaken en behalve Teschen nog waardevolle gebieden uit den buit binnen gesleept. De Hongaren hebben op hun beurt getracht hetzelfde te doen, doch zij hebben in eerste instantie bot gevangen. Praag liet zeer wijselijk, nadat de Slowa- ken met groote beslistheid hadden besloten in één verband met de Tsjechen te blijven, de onderhandelingen met Boedapest aan hen over en zij bedanken er voor om zich te laten plunderen. De beslist Hongaar- sche districten willen de Slowaken afstaan, doch verder weigeren zij te gaan. Dienten gevolge zijn de besprekingen te Komaron verbroken en zal Hongarije, dat het toch niet aandurft om zoodanig met de wapens te rammelen als Duitschland en Polen, een beroep doen op de vier van Muenchen. En het wil ons voorkomen, dat Hongarije thans achter de meet zal visschen, gelet op de veranderde omstandigheden tusschen Praag en Berlijn. In wezen streven Polen en Hongarije nog altijd naar een gemeenschappelijke grens, die dan z.g. gericht zou zijn tegen sovjet- Rusland, maar veel doorzicht is er niet voor noodig om te begrijpen, dat het in wezen gaat tegen Duitschland! Berlijn zal daaromtrent dan ook niet in het onzekere verkeeren en zijn conclusies trekken. Het voelt er weinig voor om aan dezen gedachtengpng tegemoet te komen, zelfs r.iet al steunt Rome het Hongaarsche stre ven. Spoediger dan verwacht mocht wor den, zien wij de belangen van beide leden van de as BerlijnRome tegen elkaar bot sen! Doch of de spoed, door Duitschland betracht met het nastreven van zijn Drang nach Osten, daarvoor niet mede verant woordelijk is? Duitschland heeft er inder daad geen gras over laten groeien. Met Zuid-Slavië zijn de economische betrekkin gen nauwer aangehaald, Turkije volgde en vermoedelijk zal Funk's bezoek aan Sofia geen ander resultaat hebben. Bezoeken aan Boekarest en Athene liggen nog in het verschiet, zij zouden momenteel nog te zeer gevoelige plekken raken, na de ineenstor ting van Tsjecho-Slowakije. Italië ziet zich aldus op zijn Balkan ernstig bedreigd! Te meer waar een economische deeling tot de practische onmogelijkheden behoort. Moet in dit laatste wellicht de reden worden gezocht, voor het duidelijke onge duld. dat de Italiaansche pers aan den dag legt inzake het in werking treden van het accoord met Engeland? Dit ongeduld spreekt zoo sterk, dat men wel vragen moet wat daarachter steekt! Zooals wij van den beginne af aan heb ben vastgelegd, is de as Rome-Berlijn fei telijk een monsterverbond. De Anschluss van Oostenrijk ging regelrecht tegen Rome's belangen in; in wezen doet de on derwerping van Praag aan Berlijn en daarop komt de gang van zaken practisch neer -- hetzelfde. Wat kreeg Rome daar voor in de plaats? Niets! En nu nog de Duitsche penetratie op den Balkan Spanje heeft evenmin gebracht, hetgeen de Duce zich daarvan heeft voorgesteld. Een beslissing te velde van Franco lijkt uitgesloten en zelfs al zou deze zijn te for- ceeren, is nog twijfelachtig of Spanje zich aan eenige dictatuur zou willen onderwer pen van buiten af. Vermqpdelijk zou in dat geval Franco's bewind geen lang bestaan zijn verzekerd! Een en ander heeft in Italië den lust om zich uit het Spaansche avontuur te bevrij den. aanzienlijk doen stijgen en vandaar de plotselinge geneigdheid om de „vrijwil ligers" terug te nemen. Het hoopt zoodoen de voor betere verstandhouding met Enge land den weg te effenen, doch blijkbaar gaat het nog niet zoover, dat Chamberlain, die zich tegenover het parlement heeft vastgelegd, het accoord pas dan in werking te doen treden, wanneer deze terugtrek king volledig is, tevreden is gesteld. De kansen stijgen echter en vooral de gang van zaken in het Verre Oosten komt den Duce te hulp. Doch daarover straks nog het een en ander. De Duitsche pers toont zich zeer verbol gen over de Engelsche bewapening in ver sneld tempo. Vooral de snelle bewapening te land komt het zeer verdacht voor, want de Engelsche moeilijkheden in Palestina, hoe groot ook, kunnen daarvoor geen ver antwoordelijkheid bieden. Duitschland voelt instinctmatig, dat Engeland zich prepa reert, om voortaan krachtiger te staan te genover Duitsche agressie en dat is een geduchte tegenvaller na Muenchen! Meer en meer wordt duidelijk, dat Chamberlain's terugwijken mede is beïnvloed door de zienswijze, dat Engeland niet klaar was voor de groote botsing, doch de Engelsche premier aarzelt niet daaruit de conclusies te trekken! Of in de gegeven omstandigheden de Duitsche aanhang in het Deensche Slees- wijk Berlijn wel een dienst bewijst om reeds pu met eischen van autonomie te komen, valt daarom ernstig te betwijfelen. Eischen van autonomie, het zijn geen eischen van aansluiting, het is waar, maar is zoo niet or. in Oostenrijk èn in Sudetenland de weg gebaand voor den Anschluss? Veel ver trouwen kan dit niet wekken, trots de verze kering van den Fuehrer in Europa geen territoriale eischen meer te hebben. Voor dictaturen wisselen immers de eischen naar gelang van de omstandigheden, die den weJ wijzen Wie denkt, dat Muenchen eenig vertrou wen heeft gewekt, zal goed doen zijn ziens wijze te herzien! Tot zelfs in Polen voelt men den terug- T7 WkNJ p..^^ Snel «n .gocé altijd een poeder of cachet van Mljnhardt. Mijnharde', Poeders per .stuk 6 ,ct. Doos IScr. Cachets, genaamd. .Mijnhardtjes"2stH0ct.Doos£DcQ 1362 (Ingez. Med.) slag. Degenen, die waarschuwen voor ver dere Duitsche aspiraties en men zie naar Dantzig, den corridor en de Duit- schers in Silezië! krijgen meer en meer het oor en reeds is weer een kentering in Fransche richting merkbaar, nadat de prooi in Tsjecho-Slowakije is binnengehaald. Europa is niet tot rust gekomen, het is integendeel opnieuw in wording Dat de tijd niet bepaald rijp is voor een onder het oog zien der Duitsche eischen naar koloniën, doet zich denken! Duitschland krijgt in zijn Oostmark voor- loopig genoeg toe doen met de R.-K. Kerk. Is kardinaal Innitzer eerst Hitier tegemoet gekomen, verder zelfs dan Rome welgeval lig was, thans heeft deze in zeer feilen vorm den kerkstrijd laten ontbranden, fel ler nog dan in Duitschland zelf. Zal het het begin zijn der groote krachtmeeting, die blijkbaar onafwendbaar is? Zooals boven gezegd, komt het verloop van zaken in het Verre Oosten Rome te hulp. Ongetwijfeld zou er Engeland thans zeer veel aan gelegen zijn om in Europa de handen vrij te hebben, nu Japan er na lange aarzeling toe is overgegaan om de Engelsche belangen van Hongkong ernstig te bedreigen door een aanval in te zetten op Kanton. Het aftreden van minister Oegaki in Japan deed reeds het vermoeden rijzen, dat Tokio zijn toevlucht zou nemen tot rigoureuze maatregelen tegne China, waar de huidige actie blijkbaar niet het gewenschte succes vermocht te brengen. De Japansche actie tegen Hankau verliep niet naar wensch en zelfs de verovering daar van scheen niet meer het einde te betee- kenen van de Japansche inspanning om maarschalk Tsjang Kai Sjek op de knieën te werpen. Nu gaat men over tot uiterste maatregelen, al dragen die ook in zich het gevaar van botsingen met Engeland en de Vereenigde Staten. De sfinx-houding van de laatsten draagt er toe bij om Japan aan te moedigen. Nog is niet te beoordeelen, welk een om vang en welk een succes de Japansche po gingen zullen hebben, doch een bewijs van kracht vermogen wij in deze taktiek niet te zien. Japan wil forceeren, het koste wat het kost.... Een dertienjarige jongen gedood. Achtjarig broertje gewond. Op den weg van Peij naar Konings bosch is gistermiddag omstreeks vijf uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 13-jarige jongen werd ge dood en zijn 8-jarig broertje werd ge wond. De jongens reden naast elkaar op de fiets. Achter hen kwam een vrachtauto aanrijden van den vrachtrijder Scheres te Pey, De bestuurder van deze auto moest plot seling naar rechts uitwijken omdat een auto, welke van de tegengestelde zijde kwam. naar links zwenkte om een wande lend kind te ontwijken. Het gevolg was, dat de twee kinderen, zoontjes uit het gezin Jeuken te Pey, kwa men te vallen en onder de vrachtauto ge raakten. De 13-jarige jongen werd op slag gedood. Zijn broertje brak een been. Hij werd naar het Sint Laurentiusziekenhuis te Roermond vervoerd. DE ZIVENDELZAAK TE GINNIKEN. Een klein bedrag opgespoord. Wederom heeft de Rijksrecherche, die met groote voortvarendheid in de belang rijke oplichtmgszaak van mevr. K. recher cheert. een deel, zij het een klein deel, van het geld teruggevonden, zoo meldt de „Tel." Het is een bedrag van 2100 gulden dat nog in het bezit was van de echtgenoote van den jongen D. In de woning van den jongen D. te Haar lem, is door de Rijksrechercheurs een huis. zoeking verricht, doch deze inspectie le verde weinig resultaat op. Het geld, waar naar de rechercheurs zochten, stond od een bank. Het bedrag is veel grooter geweest, doch in den Iood der maanden is natuurlijk een belangrijk deel opgemaakt De vrouw van D. heeft het geld. na het bezoek der recher cheurs later op den dag aan de politie mannen ter hand gesteld. De rechercheurs blijven voortgaan met het speuren naar restanten van het enorme bedrag dat de oplichters de oude dame af handig wisten te maken en het is niet onwaarschijnlijk dat er ook in de eerst komende dagen nog een deel van het geld zal worden teruggevonden. De politie acht het niet onmogelijk, dat een deel van het geld in Australië is. waar de jonge D en de chauffeur inderdaad moeten zijn geweest. Doodelijke ongelukken. Gistermiddag is de 6-jarige M. Troeien den Schij ndelsehedij k te Boxtel bij het spelen onder een personen-auto geraakt en op slag gedood. In de Transvaalstraat te Tilburg is gis termiddag omstreeks half vijf de 2V,-jarige Jos. van Oort bij het oversteken van de straat door een gespan aangereden. Het knaapje was op slag dood. Tijdens het verrichten van werkzaamhe den bij de superfosfaatfatoriek te Amster dam kreeg de Oostzaansche arbeider D. de Dood gisteren een der grijpers van een kraan tegen zijn rug. Met inwendige kneuzingen is hij naar zijn woning vervoerd, waar hij later is over leden. De moord te Den Haag. Signalement van den vermoedelijken dader. In den loop van den dag is de Haagsche recherche er gisteren in geslaagd een spoor te vinden, dat zal kunnen leiden tot ar restatie van den dader van den opzien- barenden moord op Greta Groen. Als ge volg hiervan kon tenslotte een signalement worden gepubliceerd van een onbekende, wiens verhoor voor de oplossing van het mysterie van groot belang wordt geacht. Onmiddellijk na de publicatie van het signalement kwamen vele nieuwe aanwij zingen bli de politie binnen. Het spreekt vanzelf dat bij den huldigen stand van, zaken geen nieuwe mededeelingen omtrent het verloop van het onderzoek konden worden gedaan. De politie volgt nauwgezet ieder mogelijk spoor. Het signalement. De commissaris van politie van den justitieelen dienst C te 's Gravenha.ee ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van een onbekenden man, die gehoord moet worden In verband met den moord op Margritha Lena Groen, gepleegd in perceel Molenslootstraat 36 te 's Gravenhage in den morgen van 12 October j.l. Bedoelde man stapte op 12 October om streeks 11 55 v.m. bii de Laakbrug te 'sGra. venhage in een vrachtauto. Hij was zeer nerveus en zeide. dat hij met spoed naar Dordrecht moest gaan. Hij is evenwel te Rotterdam bii de Coolhavenbrug afgestapt. Aan de rechterhand had hij een schaaf wond. weike nog bloedde, terwijl de linker pand van zijn regenjas onder de zak een naar beneden loopende scheur vertoonde. Signalement: oud tusschen 20 en 25 jaar, lengte ongeveer 1.75, gladgeschoren nor maal gelaat, eenigszins groote neus. bruine oogen. zwart krullend, springend haar, 4 blootshoofd. Kleeding: blauwe pantalon, donker blau we regenjas, slappe boord, zwarte lage schoenen. De man was als heer gekleed. ONDER DE TRAM GEKOMEN EN ERNSTIG GEWOND. Gisteravond is een wielrijder op het kruispunt MinervalaanRubensstraat te Amsterdam onder een tramwagen van lijn 24 gekomen. De man geraakte tusschen de tram en de straat bekneld. Hij is in zeer emstigen toestand naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. GEHEIME ZENDER GESNAPT. Een tweetal bewoners van het dorp Wijhe was in het bezit van een radiozender, waarmede onderling geëxperimenteerd werd. Het betrof hier toestelletjes, die op den 5 meter band uitzonden en dus een beperkte draagwijdte hadden. Desniette min slaagden de uitzendingen goed. Ook hier ging de kruik echter zoolang te water tot zij barstte, want gistermiddag stond midden onder een uitzending een P.T.T. ambtenaar die zich door de plaatselijke politie had laten vergezellen, voor de uit zenders. Aan ontkomen viel niet meer te denken; de toestellen werden in beslag genomen en proces-verbaal werd opge maakt. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VELDWACHTER GEARRESTEERD TE SPIJKENISSE. Naar de „Tel." verneemt is de gemeen teveldwachter van Spijkenisse, de 48-jarige L. M. M., die reeds gedurende meer dan twintig jaar zijn functie vervult, op last van de justitie te Rotterdam gearresteerd, nadat rijksrechercheurs gedurende de af- geloopen weken te Spijkenisse een onder zoek hadden ingesteld. Het schijnt, dat de gemeente-veldwachter van een zedenmis drijf wordt beschuldigd. De man is naar Rotterdam overgebracht, waar hij ter be schikking van de justitie is gesteld. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar verschillende inwoners van Spijkenis se te Rotterdam hebben terechtgestaan, omdat zij pamfletten hadden verspreid met een voor den veldwachter beleedigenden inhoud. Deze pamfletten hadden betrek king op diens privé-leven. dat men te Spij kenisse niet goedkeurde. De arrestatie heeft plaats gehad op aangifte van een vrouw, die vroeger te Spijkenisse woonde, doch thans te Rotterdam vertoeft. MUZIEKVEREENIGING „6 R.V.A." Mijnheer de Redacteur. In een simpel kort berichtje in het Leidsch Dagblad van Zaterdag 8 October wordt mede- deeling gedaan over het ontbinden van boven genoemde muziekcorps. Wie had kunnen vermoeden, dat by den j.l. gehouden ommegang van den 3 October-optocht dit corps zijn laatste ronde deed; zeer zeker zouden velen der toeschouwers langs den weg en voor de ramen een extra oog en oor aan dit zoo fier te paard zittende corps gegeven heb ben. en terecht, want het „6 R.V.A." heeft zich in den loop der jaren bij vele gelegenheden een waardige plaats verovert en vervult, die veler achting mocht verwerven. Dat het 10-jarig bestaan, dat aanstaande is, voor Bestuur en Leden een grootsch 2e lustrum zoude zijn. behoeft dan ook geen verwondering. Tot ontbinding zou besloten zijn wegens de vele overplaatsingen; dit is op zich zelf geen vreemd verschijnsel, want is steller dezes wel ingelicht dan heeft zich o.m. in Assen een zelfde feit voorgedaan in het aldaar opgerichte Militair Muziekcorps doch de Bui-gerij, geholpen door Notabelen en Coöperaties der stad. heeft haar drang tot behoud derzelfde op Hooge Instan ties in Den Haag met succes bekroond gezien. Gezien deze overwinning, dan voor Leiden de leuze: ..Op voor het behoud van het „6e R.V.A. Muziekcorps!!" Wie neme daartoe het initiatief? Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, T. O. S. STICHTING „JERUEL" (Mïddelstegracht 3). Tehuis voor Kinderverzorging, waar kinderen, die verpleegd worden om ze voor de gevolgen van onvoldoende of geheele onverzorgdheid te behoeden, welk Tehuis reeds lang overvol ligt. terwijl er steeds geworsteld wordt om 't werk financieel drijvend te houden, doet nog eens een beroep op hen, die iets extra's kunnen doen. dit spoedig te zenden. We zijn heel dank baar aan de vrienden, die ons iedere maand met een klein bedrag steunen; was dit niet het geval, dan was ons urgent werk reeds lang op gehouden. Komt U zelf maar overtuigen, vrien den. hoezeer Uw hulp noodig is en het werk waard, om geholpen te worden. We doen voor arme menschen een beroep op hen. die een kinderwagen of wat meubeltjes en beddegoed over hebben, 't Is voor deze menschen drin gend noodig en wy kunnen hen niet helpen. Bel s.v.p. No. 1743 op en we komen een em ander gaarne halen. Gironummer 150753. J. VERKERK.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9