BUITENLAND De Leidsche Bioscoop-Programma's HhQHHHihiI DE .TRIUMPHATOR" IN SMAAK 1 CENT VIRGINIA KWALITEIT EN PRIJS! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 October 1938 De strijd in het Verre Oosten KWALITEITS- NAAIMACHINES F. MEERPOEL HULDIGINGSAVOND N.Z.H.T.M.- PERSONEEL. Tienjarig bestaan van het Jubileumfonds. Het was gisteravond groot leest in de StadsgehoorzaalFeestfanfares, van waardeering getuigende speeches en ge zonde humor wisselden elkander in bonte volgorde af en zorgden er voor, dat toen de avond nog maar goed en wel was begonnen, er een stemming heerschte, die volkomen beantwoordde aan het doel. dat voor oogen stond: huldiging van een groot aantal leden van het N.Z.H.T.M.-personeel dat vijf- en-twintig of meer dienstjaren heeft. Tegen acht uur traden de jubileerende „mannen van de tram'' vergezeld van hun echtgenooten de groote zaal binnen, waar een feestelijk gestemd gezelschap hen onder de klanken van een feestmarsch geestdriftig verwelkomde. Nadat allen de voor hen bestemde plaat sen hadden ingenomen sprak de voorzitter van de huldigingscommissie, de heer A. van Breda het welkomstwoord uit. In het bij zonder richtte hij zich tot de directie, de jubilarissen en de afgevaardigden van vak- vereenigingen. Het bestuur van het Jubi leumfonds dankte spr. voor de vele werk zaamheden. welke het in de tien jaar van zijn bestaan heeft verricht. In aansluting hierop voerde de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer J. IJzen- dijk het woord, die zich allereerst tot de jubilarissen wendde en hen gelukwenschte met hun jubileum. In het kort zette spr. nog het doel van het Jubileumfonds uiteen. Spr. betreurde het. dat nog enkelen buiten de rij staan van hen. die nu al vele jaren daarvan lid zijn. Een voorname eigenschap van dit fonds is. dat het de harmonie onder de leden sterk bevordert Namens het be stuur dankte spr. de directie, den adviseur mr. Immink. den heer Muil. de Voorberei dingscommissie. de beide N.Z.H. muziek corpsen en tenslotte alle leden voor den steun en de medewerking in den loop der tien jaar bewezen. Onder hartelijk applaus betrad daarna de directeur der N.ZH.TM. ir. W. J. Burgers- dijk het podium. In eeii geestig speechje wekte spr op trouw te blijven aan de saam- hoor gheid waardoor Jubileumfonds en Meatschappij wèl varen. Na dit min of meer officieele gedeelte werd het doek gehaald voor de „vier" Tho- len en van Lier. welk gezelschap in een DE ALCEMEENE TOESTAND. Geruchten. Funk's reis naar den Balkan. Zooals te verwachten was. tracht Honga rije thans in Rome en Berlijn steun te vin den voor zijn eischen tegen Praag. Of Ber lijn echter erg volgzaam zal zijn nu Praag in Duitsch vaarwater is beland9 Volgens de Journal" is de Italiaansche regeering van meening. dat er geen tijd verloren mag gaan. Zij schijnt eerst gedacht te hebben aan een nieuwe bijeenkomst van de leiders der vier mogendheden, doch men zou daarbij op verzet van Hitier gestuit zijn. Mussolini zou daarop tot het volgende plan gekomen zijn: Italië zou voorstellen, dat in het begin van de volgende week te Venetië of te Brioni een conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk. Italië, Engeland en Duitschland bijeen komt. Het zou niet onmogelijk zijn dat Po len een waarnemer zond. Maar officieel is nog niets bekend! Van Italiaansche zijde worden geruchten verspreid, dat Duitschland er zeer wel toe zou kunnen komen, de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst van Juni 1935 op te zeg gen, indien Engeland vasthoudt aan zijn plannen, zijn herbewapening op te voeren. Welke plannen in de Britsche pers ten zeer ste worden toegejuicht. Voorloopig hecht men echter nog niet te veel beteekenis aan deze geruchten. De Duitsche minister van economische zaken. Funk heeft voor vertegenwoordigers der pers te Sofia uiteengezet, dat zijn reis naar Zuidoost-Europa niet ten doel gehad heeft het Zuidoosten in een afhankelijk heid in eenigerlei vorm van Duitschland te brengen De methoden, die hij bij alle in- I stanties voorgesteld heeft, hebben slechts ten doel de reeds bestaande economische betrekkingen volledig te kunnen uitbuiten. Op grond van den Duitschen goederenruil met het Zuidoosten zal nooit een eenzijdige afhankelijkheid van het Zuidoosten ont staan. want de Duitsche economie en die van het Zuidoosten vullen elkander op de gelukkigs e wijze aan. Eer, afhankelijkheid I der huishoudingen der Balkanstaten van vreemde economieën zou slechts dan kun nen ontstaan wanneer economische be trekkingen gevestigd zouden worden waar aan de natuurlijke voorwaarden ontbreken. Van de Noordzee tot aan de Zwarte Zee bestaat een natuurlijke economische ruimte waarin vele nationale huishoudingen plaats vinden In alle staten zijn nog onontgon nen economische mogelijkheden voorhan den Duitschland zal helpen deze tot ont wikkeling te breneen en wel langs den weg I van goederencredieten. Voortgaande verklaarde Funk dat hii bij alle regeeringen een buitengewone bereid heid gevonden had om in te gaan op zijn voorstellen. Door het RijnMainDonau- kanaal zal een natuurlijke verkeersweg van de Noordzee tot aan de Zwarte Zee in het leven worden geroepen. Duitschland wil echter niet den handel van andere staten verdringen De nieuwe handelsweg zal in tegendeel den handel van het Zuidoosten ook met dien van andere Westelijke- en Noord-Europeesche stalen doen toenemen. Concurrentie heeft Duitschland niet te vreezen Ook met. Tsjecho-Slowakije zal Duitschland een vergaande economische overeenkomst moeten aangaan. De onder handelingen daarover zijn reeds begonnen. tijd. Doorgaan met onze tegenwoordige methoden zou zeker tot inferioriteit leiden. Bewapening, vervolgde Eden, moet echter vergezeld gaan van een program. Men moet het er algemeen over eens zijn, wat werke lijk de levensfc-elangen van ons volk vormt. De democratieën dienen er naar te stre ven, haar betrekkingen met de dictaturen aan te passen. Er is geen man of vrouw in Engeland, die niet den vrede wil. Wat wij echter wenschen is niet een gewapende vrede, dooh een geordende wereld. Helaas zijn wij hiervan thans ver verwijderd en wij moeten onze defensie in ieder opzicht op bouwen teneinde te ontkomen aan het grootste offer van een oorlog. Om deze reden, zoo besloot Eden, legde hij den nadruk op de noodzaak van een nationale regeering op breede basis." POLEN. Duitsche minderheden bij Skladkowski. De leiders der Duitsche minderheid is Polen, de senatoren Wiesner en Hasbach, zijn door den minister-president ontvangen. Zij stelden hem op de hoogte van de eischen der Duitsche minderheid ten op zichte van kwesties betreffende onderwijs, arbeid en het religieuze vraagstuk. De pre mier zeide toe. deze eischen in overweging te zullen nemen. Het voornaamste motief van deze de marche schijnt gelegen te zijn in het feit, idat kortgeleden drie Protestantsche Duit sche predikanten, Poolsche staatsburgers, uit de grenszone zijn gezet en dat Duitsche arbeiders, die in Poolsche industrieën in Opper-Silezië werkten, ontslagen zijn. DUITSCHLAND. Tegen den Joden. Gepubliceerd is een verordening waarbij het beroep van advocaat voor Joden geslo ten wordt verklaard. In het oude rijksge- bied worden toelatingen geannuleerd met ingang van 30 Nov.. in Oostenrijk met in gang van 31 Dec. Bij Joden, die zijn ingeschreven bij de kamer van advocaten te Weenen kan ech- j ter, indien hun familie sedert minstens vijftig jaar in Oostenrijk gevestigd is en indien zij oud-strijder zijn, voorloopig van de schrapping worden afgezien. Aan Joden, die op grond van deze ver ordening uit de advocatuur geschrapt zijn, (Ingez. Med.) (ingez Med.) Door de groote politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd zal het. wereldbedrijfsleven een nieuwen impuls krijgen. 1321 (Ingez. Med.) minimum van tijd een maximum aan ge zelligheid en humor opdischte. Met een cabaret-revue ..Extra tijding" brachtten zij een aanschakeling van vroolijke grappen en kostelijke humor. Het duurde dan ook niet lang, of een deinende en een op elk oogen- blik tot meezingen bereidzijnde zaal, ver keerde in opperste feeststemming. Een ba! met uitstekende jazz-muziek van ..The Blue Rhytm Boys" en onder leiding van den heer W F. van Wijk. bracht diep na middernacht het einde aan een welge slaagde en een in alle opzichten prettig verloopen feestviering. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de heer J. G. Krauss (Den Haag), mej. G. A. Hamersvelt (Zoetermeer) en mej Har telust (Leiden), (Ingez Med.) Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 25-jarige wielrijdster mej. J. G. op de Hoogewoerd. doordat zij genoodzaakt werd plotseling uit te wijken, gevallen en met het hoofd od de straatsteenen terecht ge komen. Zij kreeg een bloedende wonde na bil de slaap en is door der. E.H.D naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht ter behandeling. Op Donderdag 20. 27 October en 3 No vember zal in het Leidsche Volkshuis een cursus worden gegeven ..Vreemde landen en Volken", 20 Oct. zal dr. den Hollander, publicist te Amsterdam, vertellen over Zwerftochten door Hongarije". Deze vlotte spreker zal aan de hand van een groot aantal lichtbeelden en gramofoonplaten land en volk voor ons doen leven. 27 Oct. belooft een buitengemeen mooie avond: „Naar het hart van Azië", een Nederlandsch sprekende geluidsfilm van de expeditie met rupsauto's dwars door Azië. over het Mimalayagebergte naar Peking. En voor 3 Nov. heeft onze stadgenoot prof. dr. J. J, Duyvenriak zich bereid ver klaard te spreken over Volk en leven in China, een onderwerp, dat een ieder in dezen tijd van groote beroeringen in dit groote rijk zeker zal interesseeren. ENGELAND. Eden pleit voor een nationale regeering op breede basis. In een te Cardiff gehouden rede heeft oud-minister Eden gewezen op de nood zakelijkheid van een eensgezinde nationale krachtsinspanning op een schaal als in Engeland in vredestijd nog nooit tevoren is verricht. Het is niet waar. aldus Eden, dat, nu de oorlog is voorkomen, wij terug kunnen kee- ren tot een gemakkelijk en comfortabel leven. Wij gaan een periode tegemoet, waarin het geheele tempo van ons leven radicaal gewijzigd zal worden, en wellicht zullen in ons sociale en economische stel sel wijzigingen noodig zijn. even verstrek kend als die welke in andere landen zyn geschtied. Wij kunnen zulk een periode i alleen met vertrouwen tegemoet gaan, als de natie in haar geheel de feiten kalm en bereidwillig onder de oogen ziet, en als wij de partij- en klassegeschillen begraven voor I een uiterste nationale krachtsinspanning. Met betrekking tot de bewapening zeide Eden, dat al het gepraat over inhalen van den achterstand weinig zin heeft, indien i wij niet de eenvoudige waarheid onder de oogen zien, dat in de totalitaire staten de I wapens worden opgestapeld als in oorlogs kan een uitkeering worden toegekend uit de inkomsten van practiseerende Joodsche advocaten, indien zij oud-strijders zijn, be hoeftig en de uitkeering waardig. De justitie laat Joodsche practicijns toe voor het geven van adviezen aan en het vertegenwoordigen van Joden. Tijdens een anti-Jcodsche demonstratie, welke gisteravond in de Joodsche wijk te Weenen gehouden is, zijn verscheidene Joden, onder wie een rabbi, gewond. De demonstranten, meest jongens van ongeveer achttien jaar, liepen door de straten en sloegen de ruiten der Joodsche winkels in, terwijl zij iederen Jood. dien zij op hun weg ontmoetten, afranselden. In de vroegere synagoge aan de Floss- gasse, waar de Joden zich tot gebed ver zameld hadden, brachten de demonstran ten den rabbi een wonde toe. sloegen alle ruiten stuk en staken een deel van het gebouw in brand. De brandweer was echter spoedig ter plaatse en bluschte het vuur. In officieele kringen verklaart men, dat deze demonstratie op eigen hand is gehou den en de nazi-partij weigert daarom eenige verantwoordelijkheid ervoor op zich te nemen. ROEMENIË. Nieuwe ministers benoemd. Divisie-generaal Ciupera werd benoemd tot minister van landsverdediging en divisie- generaal Jacobici tot hoofd van een bij ko ninklijk decreet ingesteld departement voor bewapening. (Ingez. Med.) ITALIË. Geen Joden meer op de beurs. Gevolg gevende aan de bun dezer dagen toegezonden uitnoodiging, hebben de wis selmakelaars van Joodsch ras hun ontslag genomen; aan Joodsche commissionnairs en zaakwaarnemers, die ter beurze waren toegelaten, Is de toegangskaart ontnomen. De aanval op Kanton en Hankau, Naar te Hankau medegedeeld wordt is generaal Paitsjoengsjil benoemd tot opper bevelhebber der Chineesche troepen. Naar verluidt zou verder een van China's meest prominente militairen zijn aangewe zen als opperbevelhebber der Chineesche strijdkrachten in Zuid-China. Zijn naam is nog niet openbaar gemaakt. Men zegt. dat hij nog nooit een hederlaag heeft geleden en de omstandigheden in Oost-Kwantoeng uitstekend kent. Volgens het hoofdkwartier van Tsjiang Kai-sjek leidt generaal Matsoei, de vroe gere Japansche opperbevelhebber ln het gebied van Sjanghai, thans de Japansche operaties in Zuid-China. Op aanraden der autoriteiten verlaat de bevolking Kanton. De Japanners beweren Waitsjan. een be langrijk punt in de verdedigingslinie van Hankau te hebben genomen. De Japanners zouden het voornemen 'nebben voor de radio een ooggetuige-ver slag te geven van den strijd om Hankau. die spoedig zou worden ingeluid. en toch niet duur Dan naar: ALLÉÉN BREESTRAAT 171 - TEL. 2657. Levering uit voorraad ADLER - LADA PFAFF - DÜRKOPP - HUSQVARNA. 13*86 (Ingez. Med.) Lido-Theater. De directeur van het Lido-Theater, de heer B. C. Hartman, viert dezer dagen zijn 30-jarig jubileum als bioscoop-exploitant, waardoor hij het twij felachtige voorrecht geniet, zooals hij gis teravond in een origineele toespraak me moreerde. zich den nestor der Nederland- sche bioscoop-directeuren te mogen noe men. Hem zij daarom de eere plaats in deze wekelijksche rubriek ingeruimd. De heer Hartman begon zijn loopbaan als bioscoop exploitant op ruim 20-jarigen leeftijd in de sociëteit ..Amicitia" aan de Steenstraat, destijds een gebouw van meer bescheiden afmetingen dan tegenwoordig. Na korten tijd werd het bedrijf verplaatst naar den schouwburg „Vondelhove" aan den Rijns- burgersingel. welke tot een bioscoop werd verbouwd, die den naam kreeg ..Imperial". Door aankoop van een aangrenzenden sigarenwinkel en melkzaak werd een groote uitbreiding mogelijk, waardoor ongeveer het tegenwoordige Luxor-Theater ontstond. De Ingang werd toen verplaatst naar den Sta tionsweg. In het begin van den wereldoor log vertrok de heer Hartman naar Haar lem, opende daar in 1921 het Luxor-Thea ter om in 1934 in onze stad tevens het Lido-Theater te openen. Sinds dat jaar ex ploiteert het echtpaar Hartman dus twee theaters: mevrouw H. zorgt voor het Haar- lemsche; de jubilaris voor het Leidsche. En denkt u niet. dat het gemakkelijke jaren zijn geweest, zegt de heer Hartman het waren bijna ..Indische" jaren, voor al vroeger, toen ik bovendien als explica teur optrad. Maar ook heden ten dage valt het niet licht om uit de vele voort brengselen der film-industrie datgene te kiezen, wat het meest bij het publiek in den smaak valt. Ik heb daarnaar steeds gestreefd, aldus besloot de heer Hartman zijn jubileum-toespraak en zal dat ook in de toekomst blijven doen, hetgeen hij staaf de met een opsomming van groote film werken welke" in dit seizoen in Lido zul len worden vertoond. Een hartelijk applaus vertolkte de ge- lukwenschen van het puoliek. waarna de jubileum-voorstelling werd ingezet met een dr~--7\in-antiquiteit-vermakelijk filmpje uil 1911, een 3-Octoberoptocht uit dat jaar. Hat binnen- en buitenlandsch nieuws, een geestige kleurenfilm van den strijd tus- .schen goed en kwaad en een grappige Hal Roach-comedie vulden verder het pro gramma. dat. als hoofdparel in den jubi- leumkroon de film ..Test-pilot" (De invlie gen bevatte. Amerika coquetteert altijd gaarne met zijn zee- en luchtvloot en zoo krijgen wij in deze film de nieuwste aanwinsten der Amerikaansche luchtmacht te zien: gewel dige bommenwerpers, vliegende arsenalen, die met maximumbelasting tot 30.000 voet moeten stijgen. Dit gevaarlijke werk be hoort tot de taak der in vliegers, menschen, die dagelijks hun leven in de waagschaal stellen in dienst van de steeds voortschrij dende techniek, die schier eiken dag groo- tere snelheden vereischt. Nauwelijks is het eene experiment tot een goed einde ge bracht of een volgend waagstuk wacht al weer en het is waarlijk geen toeval of won der. dat het korps der invliegers louter uit jonge mannen bestaat Clark Gable is in deze film een van die luchthelden en hij wordt op weergalopze wijze ter zijde gestaan door Spencer Tracy als zijn mecanicien en Myrna Loy als de liefhebbende vrouw, die voortdurend ln doodsangst verkeert omtrent het lot van haar echtgenoot. Men weet waarlijk niet wat het meest te bewonderen: het prach- tig op elkaar ingestelde spel van dit drie- tal of het machtige gebeuren, dat zich hoog in de lucht afspeelt: de strijd van het menschelijk vernuft met de krachten der natuur. In beide opzichten geeft de film zeer veel te genieten, zoodat wij ons alleszins kunnen vereenigen met de keuze van deze rolprent voor het jubileum-programma. ..Test-pilot" is een 100 "/o Amerikaan sche film in de goede beteekenis van het woord. Casino-Theater. Een pittig program ma draait Casino deze week. waarin actie en sensatie om den voorrang strijden. „Vol gas" heet een sensatie-comedie en dat is het ook inderdaad. Deze verschillende ele menten zijn tot een boeiend en harmonisch geheel gevlochten. De climax wordt bereikt in een opwindende race op de auto-ren baan en dat is spanning van. de beste soort. De hoofdfiguur is de jonge David Morton, die door twee oude tantes verzorgd wordt en op een goeden dag van die ver zorging genoeg krijgt. Via ramen en daken weet hij in zijn auto te ontsnappen en neemt onderweg Mickey op. Met zijn auto rijdt hij een racewagen aan, die bestuurd wordt door de charmate Gertrude Mc. Dowell. Zij vertelt hem. dat het de auto van haar broer Donald is. en dat hij met deze race-car aan de groote races had wil len deelnemen. Inmiddels is Donald door concurrenten verwond en niet in staat den wagen te rijden. David doet het voorstel, om in Donald's plaats de auto te besturen. Nu is er echter een aantal concurrenten, die het David uitermate lastig maken en ook de particuliere detectives komen de moeilijkheden voor David nog vermeerde ren. Deze overwint alle tegenslagen en na vele hindernissen arriveert hij met den prachtigen race-wagen op de renbaan. Een enerveerende race volgt nu. waarin David natuurlijk den prijs behaalt. Wanneer hij daarop het geld wil gaan innen, blijkt de kassier neergeschoten te zijn en het geld gestolen. David achtervolgt de dieven en moet nu nog vechten, om het geld te be machtigen, maar ook daarin slaagt deze flinke knaap en een lieve belooning wordt zijn deel. „De wreker" is een Wild-West-film van uitstekend gehalte. John Wayne, een goede bekende in dit theater, speelt er op de hem eigen sympathieke wijze de hoofdrol in. Luxor-Theater. Het heeft wel lang ge duurd, eer de film van de Olympische Spe len in Berlijn gereed is gekomen, maar nu wij de documentaire film gezien hebben, kunnen we ons pas goed voorstellen, dat het veel tijd gekost moet hebben om 80.000 Meter opgenomen celluloidband een selec tie te doen ondergaan, tot er 8000 Meter overbleven, welke dan tot een zeldzaam harmonisch geheel zijn aaneengeregen. Vóór alles heeft Leni Riefenstahl. die met de opperste leiding belast was, gestreefd naar een kunstzinnig kijkspel, waarin de artistieke trekjes der cinematografie voort durend om den hoek komen kijken. Een keur van vakmenschen heeft haar daarbij ter zijde gestaan, die ieder afzonderlijk een opmerkelijke camera-techniek bezitten. De opnamen van alle sport-evenementen blij ven aan één stuk door boeien. Nergens krijgt men eigenlijk den indruk van een „gewone" reportage. Steeds zijn spelmo ment, expressie zoowel bij deelnemers als bij toeschouwers, spanning in den strijd en alle andere factoren tot een boeiend beeid samengevoegd. Ook de beeldmontage neemt hierbij een belangrijke plaats in, want de eenheid van spelbeejd moest over al bewaard blijven. Het camera-oog in dit eerste deel heeft de athletiek in alle on derdeden vastgelegd, maar voordat het zoover is. hebben we den Jakkellooper op zijn weg uit het oude Hellas gevolgd na een overigens wel wat langgerekte in leiding die het vuur naar het Olympisch Stadion droeg. Het officieele défilé, met o.a. onze kwieke groep met Lotsy voorop, de eedsaflegging, het zijn even zoovele prachtige momenten. Wie mocht denken, dat al die athletieknummers op den duur eentonig zouden worden, vergist zich deer lijk, Want een overwinning van Lovelock of van Salminen of een zege van Jesse Owens geeft in al haar nuances afwisse ling genoeg. Dit eerste deel werd besloten met de Marathon-race, een loop over 42 K.M. Een boeiende reeks beelden toont dui delijk het bijna bovenmenschelijke van die prestatie aan. In het land van de puszta en de pa prika, van de czardas en de goulash speelt zich „Het lied van den leeuwerik" af, een romantische operette van Franz Lehar. De coloratuur-zangeres Marta Eggerth is er het middelpunt van en dat spreekt voor zichzelf. Rex-Thealer. „Het meisje uit de on derwereld" is een rake uitbeelding van het Amerikaansche gangster-milieu, een film met prachtige momenten en knap van op bouw. De hoofdfiguur in het verhaal is Ann Gray, een onschuldig meisje, over wie door de jury van de rechtbank het dood vonnis is uitgesproken. Doch Ann Gray zal haar leven niet op den electrischen stoel laten. Tijdens het transport naar dc ge vangenis schiet eensklaps uit een zijstraat een vrachtwagen tegen de politie-autoaan. Een aanrijding is niet te voorkomen, is ook eigenlijk trouwens de bedoeling. Ongedeerd stapt Ann Gray uit de vernielde politie auto en in het volgend oogenblik zit zij al weer naast een sportleven jongeman in een andere auto. Die jongeman is advocaat en daarbij vrijgezel, en loopt gauw warm voor een lieftallige jongedame. Maar wanneer de detective van het huis, waar de jonge man woont, de krant in handen krijgt en op de voorpagina de foto van de dame-in- kwestie ontdekt, wordt de situatie toch wel wat benauwend. Doch de huisknecht be wijst goede diensten, om Ann voor de po litie verborgen te houden. En ongemerkt zit ge dan midden in een spannende gang ster-film van voortreffelijke kwaliteit. In een snel tempo wisselen de beelden elkan der af en met een verbluffende vaardig heid wordt het verhaal verteld. Juist in dit genre zijn de Amerikanen op hun best; zij beheerschen de stof tot ir. details en hoe zij vechtpartijen, auto-botsingen e.d. ensceneeren, is virtuoos van techniek. Voegt daarbij een rolbezetting, welke niets te wenschen overlaat, met een stel ongure gangsters, en het succes van de film is volledig verklaard. Maureen o'Sul- livan en Joël Mc Crea zijn de voornaamste spelers, maar eigenlijk zou men hen allen moeten noemen, met Lewis Stone voorop. De tweede film Is „Dc pionier van Ken tucky", met een goede rol van George O'Brien. Trianon-Theater. Wat Is toch wel de meest kenmerkende eigenschap van de Fiansche filmindustrie in de wijze, waar op zij scenario's uitwerkt? Het opvallende is. dat een Fransch filmwerk bijna altijd één groot probleem aansnijdt, één centraal conflict naar voren brengt, en dat volgens de beproefde methode: inleiding, intrigue, ontknooping, behandelt. „Prison sans bar- reaux" behandelt het vraagstuk: gevange nis. We maken het leven binnen een meis jestuchtschool mee, waar, door een „oud- gediend" corps van directrice en leerares- sen. werkelijk barbaarsche opvattingen worden gehuldigd. De geest onder de meis jes ls beneden peil, het aantal gevallen van ontvluchting is legio en helaas ook dat der igrootendeels geheimgehouden: sterf gevallen. Nu komt een reorganisatie, die een moderne jonge vrouw aan het hoofd brengt en ieder begrijpt, wat hiervan de gevolgen zijn. Het gaat hard tegen hard als de nieuwe directrice al spoedig haar ideeën propageert en volgens haar moder ne zienswijze haar taak opvat en uitvoert. De oude directrice vindt het ten hemel schreiend dat bijvoorbeeld een der meisjes wordt uitgestuurd om boodschappen te doen, maar het blijkt al spoedig, dat 'de moderne denkbeelden gewettigd zijn. Maar nu komt de tragiek. De nieuwe directrice is verloofd, hoewel in het geheim, met den geneesheer en zal met hem over een jaar naar Indo-China vertrekken. Het nieuwe werk aan de school overstelpt haar, eischt haar volle persoonlijkheid en de dokter, die zich verwaarloosd voelt, wordt verliefd op één der „pensionnaires". Dit meisie, Nelly, beantwoordt zijn liefde, zonder te vermoeden dat zij den man wegtrekt van de directrice. Zij verafgoodt namelijk die jonge vrouw. Als dan ook een harer col lega's chantage gaat plegen op haar om alcohol en sigaretten te krijgen, geeft zu toe om den naam van den arts te redden. De dokter vertrekt naar Indo-China en z1 zal. na verkregen gratie, volgen, terwijl de verloofde van den arts de toestand niet duidelijk is, omdat de man niet alles be kende. De chaos barst los en het is een gave van de Fransche filmkunst, zooals ook deze tragische verwikkelingen logiscn i worden doorgevoerd naar een alleszins aan- j vaardbare oplossing, die wij niet zullen neerschrijven. Laten wij volstaan met te zeggen, dat dit een hoogstaand filmwerk is, dat diep- menschelijk wordt weergege ven. In het bijzonder willen wij vermelden Annie Ducaux, Corrine Luehaire en Roger Duchesne. Voor de pauze „De Bierbaron" met oa» Edward G. Robinson en Allen Jenkins e# een alleraardigst teekenfilmpje. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2