;ÉF DOUWE EGBERTS Millioenen-fraude te Amsterdam 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 October 1938 Vierde Blad No. 24096 De militaire maatregelen in de periode van spanning Regeering is tevreden en erkentelijk Oub-föoll. ."Pyptabaft Justitieele inval in een bank Heel Nederland werkte mede Waar nijverheid en handel samen gingen CoopvaertlOc RECHTZAKEN De directeur gearresteerd Vele gedupeerden Het Departement van Defensie schrijft ons: Na de verlenging van den eersten oefen tijd van 5'/i maand tot 11 maanden in Maart van dit jaar, gaan zooals bekend tweemaal per jaar de manschappen, die gedurende 5 maanden geoefend zijn bij de Ie bataljons der regeminten infanterie, over naar de lie bataljons om bij deze ba taljons gedurende de overige 6 maanden van dezen oefentijd hun opleiding te vol tooien. Deze II bataljons zijn meerendeels gelegerd in grensgarnizoenen. Hierdoor be schikt de regeering gedurende het geheele jaar over infanterie welke zij in geval van internationale politieke spanning onmiddellijk kan aanwenden tot het be veiligen van onze landsgrenzen en van de kust. Bij deze grens- en kustbeveiliging zijn tevens ingeschakeld de politietroepen, de kustartillerie en de luchtstrijdkrachten, terwijl in vredestijd is voorbereid om van het oogenblik af, waarop de hierbo ven genoemde strijdkrachten hun gevechts opstellingen hebben ingenomen de toe gangswegen tot het hart des lands door het aanbrengen van hindernissen en het uitvoeren van vernielingen af te sluiten. Uiteraard wordt bij de bewaking der kust en voor controle van de voornaamste wa tertoegangen en havens gebruik gemaakt van personeel der Koninklijke Marine en van het in vredestijd in dienst zijnde ma terieel der vloot. Voor het geval de internationale politieke toestand zich dermate mocht verscherpen, dat de hierboven geschetste veiligheids maatregelen als onvoldoende zouden moe ten worden aangemerkt, waren maatrege len voorbereid om door het oproepen van groot-verlofgangers de grenstroe pen aanzienlijk te verstreken en de lucht- afweerm id delen in werking te brengen. De eerste maatregelen. Begin Sepember waren de internationale verhoudingen van dien aard, dat besloten werd de politietroepen in het grensgebied samen te trekken. Op 2 September waren de dienstplichti gen van de Ie bataljons omgegaan naar de He bataljons. Na aankomst in hun nieu we (grens-)garnizoenen hadden terstond eenige kleine oefeningen in de grensbevei- liging plaats en werd voor 1516 Septem ber een groote oefening bevolen. Door de Koninklijke Marine werden tegelijkertijd oefeningen gehouden in verband met de bewaking der voornaamste zeehavens. Inmiddels waren de politieke omstandig heden van dien aard geworden, dat het wenschelijk werd geoordeeld ook na 16 September de troepen in de onmiddel lijke nabijheid van hun opstellingen te houden; zij werden derhalve voor zoo veel noodig ingekwartierd nabij de ge vechtsopstellingen. welke zij in geval van nood zouden moeten bezetten. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat de voer tuigen volledig werden bepakt, dat de scherpe munitie werd uitgegeven en dat het verleenen van verlof en van bewegings vrijheid aanzienlijk moest worden inge perkt en tenslotte zelfs geheel moest wor den ingetrokken. Voorts was aan de troe pencommandanten en commandanten der maritieme middelen medegedeeld, dat zij maatregelen moesten nemen, die waarborg den dat binnen zeer korten tijd. na ont vangst van het desbetreffend bevel, de op stellingen konden worden ingenomen. 27 September. Zóó brak den 27 September aan. In den namiddag van dien dag waren de binnen- komende berichten voor de regeering aan leiding niet alleen om de gevechtsopstel lingen te doen innemen, doch ook om ter stond de groot-verlofgangers, die bestemd waren om de grensbeveiligingstroepen te versterken, door de burgemeesters te doen waarschuwen, dat zij zich gereed moesten houden voor opkomst onder de wapenen. Gedurende den nacht van 27 op 28 Sep tember werden o.a. door de lie bataljons de gevechtsopstellingen verder ingericht, de versperringen verbeterd en het aantal hiervan nog uitgebreid. Zoodoende waren in zeer korten tijd alle toegangen tot ons land langs de Zuid- en Oostgrens door een geheel stelsel van hin dernissen bewaakt door personeele voor zien van mitrailleurs en pantserafweerge- schut afgesloten, terwijl aan de kust door de Kon. Marine in nauwe samenwer king met de Kon. Landmacht de noodige maatregelen waren genomen om onze ha vens tegen een overval over zee te ver dedigen. Door de zoowel aan de land- als aan de zeezijde genomen maatregelen, gaf de Re dering blijk, dat zij vastbesloten was, onze neutraliteit tegen elke aanranding te ver dedigen. verlofgangers opgeroepen. In den vroegen morgen van 28 Septem ber werden inderdaad de hiervoren be doelde groot-verlofgangers opgeroepen. De opkomst van dit personeel is naar wensch verloopen. Dank zij de zorgvuldige voorbereiding door de P.T.T. en de groöte medewerking van de gemeentelijke overheidsorganen had de oproeping zeer snel na verzending van het desbetreffend telegram plaats. Door de dienstplichtigen werd met den grootsten spoed aan die oproeping gevolg gegeven, waarbij van alle beschikbare middelen voor snel vervoer werd gebruik gemaakt. Ook hierbij werd van alle zijden groote mede werking ondervonden, getuige het feit, dat vele particulieren hun auto's ter beschik- *n? s^den, teneinde de dienstplichtigen ei naar hun opkomstplaats te vervoeren. hw?peggin8 van wapenen en uitrusting ^el°ver>t algemeen doelmatig te zijn «tscnied; het op oorlogsvoet brengen der onderdeelen had onder leiding hunner commandanten een vlot en ordelijk ver loop. De vervoeren van de gemobiliseerde onderdeelen van hun opkomstplaatsen naar hun oorlogsopstellingen te voet, per auto dan wel per spoor, afhankelijk van den af te leggen afstand en de plaats der opstellingen waren tevoren voorbereid. Zoodoende was het mogelijk, dat een groot aantal de'achementen reeds in den avond van den dag van oproeping, het gros van de onderdeelen bij het aanbreken van den dog volgende op dien der oproeping, hun oorlogsopstellingen hadden ingenomen. Na aankomst in deze opstellingen werd on middellijk begonnen met de verdere ver sterking van het terrein, het maken van loopgraven, hindernissen, enz. Daarmede waren de maatregelen tot het veiligstellen van een eventueel volgende algemeene mobilisatie afgesloten. Spanning neemt af. Donkere wolken bleven zich ook den 28 September aan den politieken hemel sa menpakken. De regeering vond hierin aan leiding nog op dienzelfden dag de waar schuwingen te doen verzenden aan het per soneel, dat bij vóórmobilisatie onder de wapenen moet komen. Op 29 Sepember was de internationale toestand echter reeds zoo danig verbeterd, dat de voorgenomen op roeping van dit personeel mede aanleiding was. dat op 30 Sept. de noodige bevelen konden uitgaan om den arbeid aan de grensversterkingen te doen eindigen en de aangebrachte hindernissen weder te doen opruimen. Het behoeft zeker geen betoog, dat ook de niet bij ae grensbeveiliging betrokken onderdeelen van de weermacht op 27, 28 en 29 Sept niet stil hebben gezeten, doch dat ook daar met groote voortvarendheid is gewerkt aan alle voorbereidende maatre gelen, die aan de mobilisatie moeten voor afgaan. Na deze spannende dagen werden ge leidelijk de genomen maatregelen inge trokken. Op Woensdag 5 October konden de opgeroepen groot-verlofgangers weder naar hun haardsteden terugkeeren. terwijl op Donderdag 6 October de lie bataljons hun vredesgarnizoenen weder binnenruk ten. Algemeene opmerkingen. Tenslotte mogen hier nog eenige alge meene opmerkingen volgen. Over het algemeen liet de stemming van den troep niets te wenschen over; met ernst en vastberadenheid deden allen, van hoog tot laag hun plicht; vermoeienissen werden met opgewektheid gedragen. Zoowel de openbare diensten, welker me dewerking voor een vlotte uitvoering der maatregelen onontbeerlijk is, als de ge meentelijke autoriteiten hebben in alle op zichten hun volle medewerking verleend. In het bijzonder mogen wel worden genoemd de Post- en Telegraafdienst en de spoor wegen. waaraan zeer hooge eischen zijn gesteld (een groot deel van het personeel der P.T.T. en der N.S. heeft veelvuldig ook des nachts dienst moeten doen ten be hoeve van het doorloopend openhouden van kantoren, stations en baanvakken) cn die in alle opzichten voortreffelijk werk hebben geleverd. Voorts is bij de troepen- vervoeren groote medewerking ondervon den van verschillende autobusdiensten en vrachtauto-ondernemingen. Van de bepolking werd allerwege groote steun en sympathie ondervonden, terwijl, „last not least", hulde moet worden ge bracht aan de Nederlandsche pers, die door haar kalme, bezadigde berichtgeving elke paniekstemming heeft weten te voorkomen en door haar juiste voorlichting er toe heeft bijgedragen om de genomen maat regelen rustig en ordelijk te doen verloo- pen. Ongetwijfeld zal, wanneer de rapporten van de verschillende commandanten zijn ontvangen, blijken, dat de getroffen voor bereidingen hier en daar nog gebreken ver- toonen en aanvulling en verbetering ver- eischen. De legerleiding zal zeker niet na laten. die aanvullingen en verbeteringen aan te brengen en uit de gebleken tekort komingen de noodige lessen te trekken. Men vergete echter niet, dat ons leger zich nog in een tijdperk van reorganisatie en sinds vorig jaar van opbouw bevindt. Reeds thans echter kan worden vast gesteld, dat hetgeen in de afgeloopen dagen is geschied, reden geeft tot groo te voldoening en erkentelijkheid, dat op den ingeslagen weg kan worden voortgegaan en bovertal. dat in moei lijke omstandigheden op de volle toe wijding van militairen van hoog tot laag en op de medewerking van plaat selijke autoriteiten, openbare diensten en bevolking in alle opzichten kan wor den gerekend. Schout 15C per '/i ons ontstond welvaart en weelde. - Een van deze weelde- uitingen, de Oud-Hollandsche Pijptabak, is nu gemeengoed geworden. Vraag Uw winkelier 1313 (Ingez. Med.) HAAGSCHE RECHTBANK. De opgebroken weg. Op een opgebroken gedeelte van den weg te Rijpwetering had de aannemer A. van H. uit Leiden den fietser P. L. M. V. uit Zoeterwoude aangereden. De laatstgenoemde viel en liep een schouderfractuur op. De kantonrechter had den aannemer veroordeeld tot f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, van welk vonnis verdachte in hooger beroep kwam. Als getuige werd o.m. gehoord de op zichter der Provincie F C. Priester uit Lei derdorp, die meende dat de fietsér nog wel had kunnen uitwijken, indien hij op den berm van den weg terecht was gekomen. De officier van Justitie in zijn requisi toir meende, dat geen voldoende bewijs van de schuld van verdachte aanwezig was, daar ook de fietser onvoorzichtig had gereden. Daarom vroeg hij vrijspraak. De verdediger kon zich hierbij aanslui ten en merkte op, dat zoowel de auto als de fietser vrijwel gelijk op het opgebroken deel waren, terwijl het' uitzicht voor ver dachte niet vrij was. De Rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. De justitie te Amsterdam heeft in haar strijd tegen de zwendelbanken en banken met een twijfelachtige reputa tie en voor het publiek gevaarlijke praktijken, weer een goeden slag ge slagen. Gistermiddag hebben de rechtercom missaris. mr. Dijksterhuis, de officier van justitie, mr. dr. A. J. van Thiel, de subs, officier mr. H. O. Wassenbergh, de inspecteur van politie Dijkstra, chef van de handelspolitie en de rijks- accountant Stil een inval gedaan ten kantore van de Commanditaire Bank- vereeniging, Wiegerinck, Muschter en Co., gevestigd Keizersgracht 213, te Amsterdam. De justitie heeft de beide firmanten, de heeren Wiegerinck en Muschter ge arresteerd. Zij worden verdacht van hoogst belangrijke verduisteringen, het totaal tekort wordt geraamd op niet minder dan anderhalf mülioen gulden. Ook een directeur van een N.V., die in hetaelfde gebouw een kantoor had, en die samenwerkte met de bank is aangehouden. De aangehoudenen ontkennen. Het was tegen halt drie gistermiddag toen het parket, de deskundigen op bankgebied en eenige rechercheurs in het bankgebouw verschenen. De officier van justitie had een verlof aan de rechtbank gevraagd tot het doen van deze huiszoeking op groote schaal. Het was een hcele consternatie in het kantoorgebouw, waarin ongeveer tien personen, in dienst van deze Comm. Bankvereeniging, rustig aan den arbeid waren, een arbeid, die onmiddel lijk werd gestaakt toen de justitieele autoriteiten in de lokalen verschenen. In het privékantoor waren de beide directeuren aanwezig. Na vertoon van het verlof tot huiszoeking, door de rechtbank afgegeven, werd in alle lo kalen en in het bijzonder in de brand kasten en safes een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Reeds geruimen tijd bestond bij de ju stitie en de politie het vermoeden, dat door de banlc op onjuiste wijze zaken werd ge daan. waarvan de cliënten de dupe werden. Ook in beurskringen gingen over deze zaak zonderlinge geruchten. Reeds meer dan eens is door cliënten, die zich gedupeerd achtten omdat zij hun vorderingen niet betaald kregen, het faillissement van de bank aan gevraagd. Steeds weer wisten zü hun las tige cliënten op de een of andere manier tevreden te stellen, zoodat de faillisse mentsaanvrage weer werd ingetrokken. Vele cliënten hadden geld en vooral ef fenten aan de bank in leendepot gegeven, de bank verkreeg hierdoor het. recht de effecten te beleenen en met het aldus ver kregen geld transacties te doen. De cliën ten kregen dan van de bank een hoogere rente dan de effecten pleegden te geven. Vele mensehen zijn door de hoogere rente over gehaald hun in effecten belegde spaargel den aan de bank toe te vertrouwen. Deze effecten zijn bij de huiszoeking niet teruggevonden, wel leege ruimten, waar zich effecten moesten bevinden. Ook waren er cliënten, die effecten in rekening courant hadden gegeven tot zeer hooge bedragen. Ook van deze effecten, vele honderdduizenden waard is niets terug gevonden bij het zeer nauwkeurige onder zoek van de justitie en de recherche. Maar hiermede is het onderzoek nog niet ten einde geweest. De bank dreef nog enkele andere naamlooze vennoot schappen. waarvan zü het effectenbezit als bankiers onder zich had tot een be drag van eenige tonnen gouds. Ook bij deze N.V.'s is een onderzoek ingesteld. De effecten, die op het kantoor van de bank behoorden te ziin bleken even spoorloos verdwenen als de rest. Ook van dc bezittingen van deze naam looze vennootschappen is niets terugge vonden. Zooals wij reeds schreven, wordt het to tale tekort ruwweg geschat op anderhalf a twee millioen gulden. Juist op tijd. De vennooten zagen reeds eenigen tijd geleden in. dat de zaken snaak zouden loo- pen en om moeilijkheden zooveel mogelijk te voorkomen, waren zij van plan een ge heel nieuwe NV. op te richten. Daarvan zouden dan stroomannen-handlangers di recteuren worden en de bestaande N.V. zou dan worden ondergebracht ih de nieuw op te richten naamlooze vennootschap. De justitie is echter juist op tijd gekomen en met haar tijdig ingrijpen is waarschijnlijk voorkomen, dat deze reeds zoo ingewikkelde fraude nog ingewikkelder zou worden. Dat het den heeren niet aan de noodige brutaliteit ontbreekt, blijkt o.a. uit het feit, dat zij od de eerste pagina van het Politie blad veelbelovende advertenties van hun bankzaak lieten opnemen. Deze advertentie zal nu wel voor de laatste maal zijn ver schenen. De beide directeuren zijn in politiebewaring gesteld en ook de procura tiehouder is aangehouden. Er zijn nog zelden zooveel papier en boeken in beslag genomen als bij deze huiszoeking. Een groote poHtie-uitrukauto is volgeladen aan het hoofdbureau teruggekeerd. Het zal voor den rijksaccountant Stil, die in vele groote bankfraudes zijn omvangrijke en doorwrochte rapporten heeft uitgebracht, geen gemakkelijke en zeker een zeer tijd- roovende zaak zijn om uit deze bergen boeken en andere bescheiden zijn klare rapporten te distiileeren. De bank is na den inval der justitie ge sloten. Het voor-onderzoek, het hooren der gedupeerden en andere getuigen zal onge twijfeld maanden in beslag nemen. De gedupeerden. De bank had o.m. alle aandeelen van een verzekeringsmaatschappij in haar bezit, zoodat zij in feite de directie voerde. Van dat effectenbezit is geen cent over. De be drijfsleiders van de verzekeringmaatschap pij echter, die waarschijnlijk zagen aan komen, dat de zaken mis zouden gaan heb ben de afgesloten verzekeringsposten voor het overgroote deel ondergebracht bij an dere verzekeringen, zoodat de verzekering maatschappij de belangen van haar cliën ten in veiligheid gebracht had. doch door dit onderbrengen was de maatschappij vrijwel geliquideerd. Voorts dreef de Commanditaire Bankver eeniging Wiegerinck. Mutscher en Co.. een huizenmaatschappij. Ook daarvan had zij het grootste deel der aandeelen in haar be_ zit. De huizen waren gecedeerd aan een groote hypotheekbank, zoodat ook deze zaak weinig effectief vertoont. Betreffende de groote sommen aan effec ten. die zii in leendepot hadden vernemen wij. dat zii aan hun cliënten, behalve het dividend 2 z.g. stukkenhuur uitkeerden. Daar staat tegenover, dat wanneer men effecten bij een solide bank in open be waargeving deponeert men iets minder dan de rente uitgekeerd krijgt. De bank was lid van de Vereeniging voor den Effectenhan del. zoodat de waarborgsom, bü de vereeni ging gestort, tot het actief kan worden ge rekend Ook had de bank nog een depot bii een groote bankinstelling, doch waar schijnlijk ligt dit depot onder nul of zal het net gedekt zijn Er is practisch niets meer. Een accountant heeft voor een crediteur van de bank reeds ongeveer een maand geleden een onderzoek ingesteld bij de bank en ook toen was reeds duidelijk, dat er practisch gesproken niets meer was, wat de SPOORWEGEN CONTRA SOMMELING. Vandaag zijn voor de eerste (civiele) kamer van de Haagsche Rechtbank de pleidooien gehouden in een procedure, aanhangig gemaakt door de Nederlandsche spoorwegen tegen de N.V. Sommeling's automobielbedrijf. Zooals bekend exploi teert deze vennootschap een geregelden autobusdienst tusschen hof- en hoofdstad vice-versa. De spoorwegen stellen nu dat deze dienst als onrechtmatig moet worden beschouwd, in strijd met het reglement autovervoer personen (R.A.P.), in elk geval in strijd met de wet op de openbare middelen van vervoer. De spoorwegen eischen in de eerste plaats een schadevergoeding voor den tijd van 1 Januari 1938 tot de stop zetting van het bedrijf en in de tweede plaats een verbod om verder te exploitee- ren met een dwangsom van f. 250 per rit. Na een uitvoerig pleidooi kwam mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom, die optrad voor de Ned. Spoorwegen tot de conclusie, dat de exploitatie van den autobusdienst in strijd is met het R-AP., dat het R.A.P. verbin dend is, als ook de wet openbare vervoer middelen en concludeerde, dat naast de N.V. de heer Sommeling privé aanspra kelijk is. Voor Sommeling voerde daarna mr. de Grooth het woord Pleiter wilde het geheele R.A.P. niet on verbindend noemen, alleen art. 2 achtte pleiter in strijd met de wet. Maar ook al neemt men aan, dat het geheele R.A.P. niet verbindend is, dan herleeft niet vanzelf de wet openbare vervoermiddelen. De uitspraak is bepaald op 11 November. Wederverkoopers vragen leveranciers om dagbladreclame. Een groote Amerikaansche bierbrou werij heeft dit jaar haar dagblad reclame met 50 »/o uitgebreid, terwijl zij minder van andere reclamemid delen gebruik maakte. Het verzoek van de wederverkoopers der William Simon Brewery om meer dagblad reclame voor het merk, heeft o.a. tot dit besluit bijgedragen. 1322 Van grooten invloed moet ook het voorbeeld zijn geweest, dat enkele groote adverteerders de laatste jaren hebben gegeven. Deze hadden nl. de prominente plaats die zij in hun branche innamen, verloren tenge volge van allerlei experimenten met nieuwe reclamemiddelen. Zoo gauw mogelijk zijn deze bedrijven echter teruggekeerd tot het beproefde en primaire reclamemiddel: dagblad reclame. bank haar bezit kon noemen. Anderhalf jaar geleden had een financieel weekblad te Amsterdam reeds een alarmeerend arti kel over de bank geschreven, wat tot gevolg had. dat vele depos.to's bii de bank werden opgevorderd, welke deposito's toentertijd alle zijn terugbetaald. De bank diende toen een eisch tot scha deloosstelling in bii de rechtbank tesen het weekblad en de rech'bank wees ir. haar vonnis een schadeloosstelling van 2000 gul den toe Naar wii nog vernemen zullen ook waar schijnlijk vele kleine spaarders de dupe zijn van deze bank-„krach".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13