BUITENLAND De Mode LOEB N.V. Automobielhandel Vreeken Schudel LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 October 1938 PERZISCHE TAPIJTEN iiiiniiiniii Winter 1938-39 Mantels Japonnen Hoeden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Breestraat 161 Papenstraat 4 - Leiden - Telefoon 306 D PEREZ voor den m iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii vindt U geëtaleerd bij Elegante Modellen Nieuwste Kleuren Groote keuze Gemakkelijke betaling DAGBLADRECLAME ORANJE-GARDE. Installatie van Raad van Toezicht en vendelcommandant. Het was gisteravond voor het vendel Leiden van de Oranje-Garde in meer dan één opzicht een bijzondere avond. Aller eerst was daar de Installatie van den Raad van Toezicht welke plechtigheid direct gevolgd werd door de installatie van den nieuwen vendelcommandant, den heer W. de Boer Als leden van den R. van T. werden ge ïnstalleerd mr. F. H. v. d. Tas in de vaca- ture-ds. C. de Meyere, dr P. Jasperse in de vacature van wijlen dr. H. Thomas en de heer P. Herfkens, die voor de Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging zitting in den Raad zal nemen. Onder hen. die deze samenkomst, die in het Clubgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht werd gehouden, bijwoonden, bevond zich o.m. de heer M. H L West- strate, wnd. voorz. van den C.O.GR. en vendelcommandant voor Nederland. De avond, welke onder leiding stond van den wnd. voorzitter, den heer J. C. Elsgeest, werd geopend met het lezen van Ps. 75, het zingen van „U alleen, U loven wij" en gebed. De heer Elsgeest heette hierna allen wel kom om dan te wijzen op het zeer bijzon der karakter van dezen avond. Zich tot mr. v. d. Tas richtende, merkte spr. op, dat het voor de Oranje-Garde een groote eer is. dat mr. v. d. Tas zich na ampele bespreking bereid heeft verklaard het voorzitterschap van den Raad van Toezicht te aanvaarden. Het zal voor U, aldus spr., geen gemakke lijke taak zijn om de plaats van ds. C. de Meyere. die heel veel voor de O.G heeft gedaan, te vervullen. Spr. hoopt echter en daaraan twijfelt hij geen oogenblik dat het mr. v. d. Tas zal gelukken. Het zitting nemen van. dr. Jasperse en den heer P. Herfkens in den R. van T. ziet spr als een vrucht van de samenspreking met de Chr. Oranje Vereeniging Spr. hoopt aat deze samenwerking van langdurigen aard moge zijn. Woorden van dankbare herinnering wijd de spr. aan de nagedachtenis van wijlen ds. H. Thomas, aan wien de O.G. veel dank verschuldigd is. Verder herinnerde hij er aan, dat de O.G. door bijzondere omstandigheden een kleine inzinking heeft gehad Gelukkig wordt deze inzinking echter weer geheel ingehaald, ja is zij zelfs zoo goed als te niet gedaan. De heer Weststrate ging in aansluiting op deze toespraak over tot de installatie van den Raad van Toezicht, In het kort zette spr. hierbij de functie van dezen Raad uiteen, waarbij hij opmerkte, dat deze in hoofdzaak bestaat in het toezicht hou den op het vendel. Het vendel heeft er voor te zorgen dat het zich de eer waardig toont steeds aanspraak te mogen maken op den thans te installeeren R. van T. Met den wensch dat de R. van T. lang in het belang van de O.G. mag werkzaam zijn, verklaarde de heer Weststrate den Raad voor geïnstalleerd. Aan mr. v. d. Tas over handigde spr als voorzitter de teekenen zijner waardigheid. Twee coupletten van het vaandellied, gezongen door de gardisten, onderstreepten deze installatie-plechtigheid. Met een korte rede aanvaardde mr. v. d. Tas, mede namens dr. Jaspers en den heer Herfkens, zijn functie. Spr. achtte het zich een groote eer in den R. v. T. zitting te mogen nemen. Gaarne wenscht hij mede te helpen de ideeën van de O.G. te propa- geeren. In het besef, dat het zeer moeilijk zal vallen om de plaatsen van dr. C. de Meyere en wijien ds. H. Thomas te vervul len, hopen de nieuwe leden er steeds naar te streven om den nieuwen R. v. T. aan den ouden te doen beantwoorden. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de O.G. moge leven, groeien en bloeien. Nadat de heer Elsgeest neg een dank woord had gesproken, ging de heer West strate vervolgens over tot de installatie van den vendelcommandant. Vooraf zette hij echter nog het doel van de O.G. uiteen, waarbij hij tevens gelegenheid vond te wijzen op hetgeen de Oranjes steeds voor Nederland hebben gedaan. Nadrukkelijk stelde hij in het licht, dat in de ure des gevaars Oranje steeds het centrum is ge weest. waarin zich allen één voelden. Spr. achtte het gelukkig, dat de tijd voorbij is. dat men zich schaamde nationaal-gezind te zijn. Wij dienen er voor te zorgen, dat de Oranje-liefde blijvend en oprecht zal blijven Spr. hoopte, dat ook het vendel Leiden daartoe het zijne zal bijdragen. Nadat de heer Weststrate nog de 'aak van den vendelcommandant had uiteen gezet. verklaarde hij den heer de Boer als geïnstalleerd. Woorden van hartelijken dank richtte spr. tot vaandrig, mej. Hoo- genaoom. die in den tijd. dat het vendel zonder commandant was deze functie had vervuld. De nieuwe vendelcommandant aanvaard de met een kort woord zijn nieuwe functie. Dankend voor het vertrouwen dat in hem gesteld werd, riep hij de medewerking van bestuur en gardisten in. De heer P. Herfkens heeft tenslotte nog ln een korte toespraak op het werk der Oranje's gewezen. Hij sprak den wensch uit. dat het doel van al het werk der O.G. mocht uitloopen tot eer van Gods naam en als gevolg daarvan tot een nieuwen band tusschen Oranje en Nederland. De plechtigheid, welke afgewisseld werd met het zingen van vaderlandsche liederen door de gardisten, werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 140 C Zichtzending franco door het geheele land. 1227 (Ingez. Med.) NED. REIS VEREENIGING. Jaarvergadering der afd. Leiden. 1 In de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield de afd. Leiden v an de Ned. Reisvereeniging gisteravond haar jaarvergadering onder voorzitterschap j van den heer J. v. d. Horst. 1 Deze heette de aanwezigen hartelijk wel kom; de notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De secr. deed hierna mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. bericht van het C.B dat het ledental der afdeeling per 1 October 1143 bedroeg en 27 juniorleden. Naar aanleiding van een verzoek der afd. Alkmaar werd besloten een bedrag uit de afdeelingskas beschikbaar te stellen voor het 25-jarig jubileum van den heer De Leve, lid van het C.B. De voorzitter besprak vervolgens het pro gramma van het a.s. winterseizoen, het houden van lezingen, excursies, enz. Ver der deelde te voorzitter mede, dat op ver zoek van enkele leden besloten is tot op richting van een rijclub onder leiding van den heer v. Keulen. Voorts zijn plannen in wording over een zwemclub, een brid geclub en een tooneelclub. Tenslotte is er weer de droge ski-cursus, welke reeds in werking is. Op voorstel van een der aanwe zigen zullen tevens pogingen gedaan wor den voor de oprichting van een kienclub. De voorzitter bracht hierna verslag uit van de algemeene vergadering te Hilversum en Utrecht gehouden. Na rondvraag volgde een gezellig samen zijn. De rund-, kalfs- en varkensslagerij van den heer Albert Bergers, uitsluitend gevestigd Haarlemmerstraat 246 nabij „De Overdekte" heeft een grondige verbouwing ondergaan, waardoor het aspect, zoowel in- als uitwendig geheel is veranderd en het zij direct geconstateerd veel is verbeterd. De ruime étalage met electrische gekoelde uitstalplaten, de royale toonbank, de keu rige tegelbekleeding, de frigidalres, alles maakt een indruk van zindelijkheid en hy giëne, hetgeen in dezelfde mate geldt voor de achter den winkel gelegen werkplaats en de geheel geïsoleerde rookerij Speciale aandacht is besteed aan de afdeeling fijne vleeschwaren. terwijl een aantal decora tieve vleeschschotels de bewondering der voorbijgangers zal trekken. De verbouwing werd uitgevoerd door Dura's Aannemingsmaatschappij met me dewerking van de firma's J. J. van Weerlee voor het schilderwerk en Langezaal en In niger voor de electrische apparatuur. DE ALGEMEENE TOESTAND. Stagnatie. Terwijl Duitschland en Tsjecho-Slowa- kije tot een regeling zijn gekomen, die vermoedelijk heden zal worden bevestigd in de ontmoeting te Berchtesgaden tus schen Hitler en Chvalkowski de laatste is reeds te Muenchen gearriveerd! zijn de besprekingen tusschen Slowakije en Hongarije op een mislukking uitgeloopen. Hongarije doet een beroep op de vier mo gendheden van Muenchen. Het wordt een ietwat vreemde verhou ding. Duitschland heeft reeds getoond niet veel te voelen voor te ver gaande Hon- gaarsche eischen, die echter door Italië worden gesteund. Zal de as nu reeds te genover elkaar komen te staan of zal een compromis worden nagestreefd? Italië blijft zich ongeduldig toonen over het feit, dat met Engeland nog geen ac- coord is bereikt. Lord Perth had gisteren weer een onderhoud met Ciano. Of men nu verder gekomen is? Het schijnt, dat Duitschland inderdaad de koloniale kwestie thans naar voren wil schuiven Pirow. de Zuid-Afrlkaansche minister v. defensie, heeft in een rede te Kaapstad zijn bewering van 1936 herhaald, dat er geen sprake kon zijn van overdracht aan Duitschland van voormalig Zuidwest en van de Tanganjika-dlstricten. Spr. was overtuigd, dat geen enkele Engelsche re geering zou handelen tegen de wenschen van ten minste 80 pCt. der inheemsche I bevolking. Zoo men ln de genoemde stre ken slechts eensgezind bleef, duchtte spr geen verandering. de crisis weerkeert, doch wij moeten het doen in den vorm, welke het ge- schikst is, thans doen. Simon voegde hieraan toe. dat de regee ring is overgegaan tot een krachtig, volle dig, meedoogenloos en dringend onderzoek van de lessen van de crisis. Voorts is nog het woord gevoerd door sir Edward Ellington, den inepeoteur-generaal van de luchtvaart. Deze zeide, dat een be langrijke les van de jongste crisis was, dat geen regeering het recht had, haar land in een oorlog te storten, indien zij niet de voorbereidingen cm aan een noodtoestand het hoofd te bieden, voltooid had. Hij geloofde, dat de grondverdediging, de ballonversperringen, en vooral de tegenaanval door vliegtuigen, het land in staat zou stellen, een bedreiging uit de lucht het hoofd te bieden. ENGELAND. Rede van sir John Simon. De minister van financiën, sir John Simon heeft te Sheffield een rede gehou den, waarin hij zei, sprekende over de jong ste crisis, dat hij en de andere ministers diep getroffen waren door de dozijnen brie ven. die de laatste weken met vrijwel Iedere post binnenstroomden, van menschen, die uiting gaven aan den vurlgen wensch, het land te dienen, en vroegen, hoe te handelen. Ik treed niet in de controverse tusschen vrijwillige dienstneming en dienstplicht, zoo verklaarde Simon, ofschoon ik zou wil len opmerken, dat dienstplicht niet het zelfde als organisatie is, doch van hoeveel meer waarde zouden deze vrijwillige aan biedingen om te helpen zijn, als in ieder geval de keuze en de toewijzing van het essentleele nationale werk van te voren was verricht. In breede kringen wordt beseft, dat de organisatie van het menschenmate- riaal een uiterst ingewikkelde taak is, en, zoo besloot de minister, wij moeten met deze organisatie niet wachten, tot FRANKRIJK. Radicaal-socialisten contra communisten en Flandin Radio-controle. Het bureau van de socialistisch- radi cale partij heeft een mot'e aangenomen met 18 tegen 3 stemmen, waarin wordt geconstateerd, dat de communistische par tij zich opzettelijk uit het Volksfront heeft teruggetrokken. De onrechtvaardige aan vallen op de regeering en de sociale agi tatie bemoeilijken de werkzaamheid van óe regeering oo het gebied van de buiten- landsche politiek. In het parlement heeft de communistische partij haar oppositie door twee maal contra te stemmen vast gelegd. De motie veroordeelt voorts het optreden van Flandin. Een nationale unie is niet mogelijk met lieden, die in direct contact staan met buitenlandsche mogendheden en die door allerlei propagandistische mid delen de maatregelen der nationale defen sie doorkruien op een moment dat moei lijke besprekingen, geleid door Daladier en Bonnet, aan den gang waren. Het staatsblad publiceert een decreet over de controle op radioberichten. Alle particuliere zenders moeten volgens dit decreet ln nauw contact met den natio- nalen radiodienst staan voor alles, wat be trekking heeft op berichten van politiek, financieel of economisch karakter. Zijl moeten dagelijks den nationalen radio dienst in kennis stellen van al hun be richten President Lebrutf heeft een reeks de creten geteekend, welke beoogen een eind te maken aan de „oneerlijke en nadeelige concurrentie" tusschen de spoorwegen en het autobusverkeer, zoowel voor personen- als goederendiensten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI 1253 angez. Med.) ITALIË. Hoogste autarkiecommissie wederom bijeen. De hoogste autarkiecommissie is gisteren voor haar tweede zitting bijeengekomen. Mussolini opende de vergadering en stelde terstond de bespreking van de cellulose- productie aan de orde, waarna afgevaar digde Amlcucci een uiteenzetting gaf van de resultaten, die bereikt zijn met de op richting van de Installaties, welke opge nomen waren in het plan voor de papler- eellulose. Verschillende sprekers voerden het woord, waarna Mussolini het probleem der cellulose voor textiel ter tafel bracht. De sprekers zetten ten aanzien hiervan uit een. dat het technisch-eeonomisch pro bleem reeds Is opgelost, waarna Mussolini vaststelde, dat 12.000 H A. voor de verbou wing van riet voor cellulose voldoende zijn voor de autarkleplannen. Vijftig procent dezer plannen Is reeds verwerkelijkt. Het lanital vormde het volgende punt d^r besprekingen. Geconstateerd werd, dat dit een essentieel autarkisch product is, welks verbruik den Invoer aanmerkelijk kan verminderen. Op andere gebieden, zijde, Jute, katoen, enz. zal men de autarkie voor minstens 60 pet. kunnen verwezen lijken. Voor wol ls het percentage natio nale vezels gestegen van 68 pet. tot 76 pet. Tenslotte vatte Mussolini de bespre kingen samen en stelde een motie voor van den volgenden inhoud: de hoogste autarkiecommissie, acte nemende van de tot dusver bereikte autarkische verwezenlijkingen, verklaart het voor de textielindustrie noodzakelijk, dat een verplicht gebruik in een vast te stellen verhouding gemaakt wordt van nationale textielvezels in alle weef sels, welke bestemd zijn voor binnen- landsch gebruik. Deze motie werd aangenomen. Officiëele Plymouth-Agent 1276 (Ineez. Med.) NIEUWE BUURTVEREENIGING. Men bericht ons, dat in de 2de Looier straat een buurtvereeniging is opgericht onder den naam „De Silo". De vereeniging stelt zich ten doel den verjaardag van H.M .de Koningin en andere feestdagen in het Koninklijk Huis voortaan feestelijk te vieren, zoowel door kinderen als door ouderen Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren: Jac. H. Boom, voorz.; J. Ouwer- kork, Secr., Th. W. v. d. Klugt, Penn. Het secretariaat ls gevestigd 2de Looier straat 38. Gisteravond omstreeks kwart over negen is in het café van R. C. aan het Le- venc'aal zen begin van brand ontsta-an. doordat het houtwerk rondom een schoor steen vlam vatte. De bewoners wisten het brandje zelf te blusschen, zoodat de polltie- brandweer geen water meer behoefde te geven. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, behangers 21. betonvlechters 27, betonwerkers 56. fundee- rlngwerkers 1. glazenmakers 2, glazenwasschers 13, granietwerkers 7. grondwerkers 80, helers 1, metselaars 102. opperlieden 90. schilders 182, sloopers 3. steenhouwers 2, straatmakers 1, hulp-straatmakers 6, stucadoors, witters 44, timmerlieden 204. uitvoerders 7. voegers 23, ongesch. bouwvakarb. 13. Totaal 888. FabrieksarbeidersLompensorteerders 19, bleekers 18, vellenblooters 5. vuurwerkmakers 1, steenfabr. arb. 123, zeepfabr. arb. 3. ongesch. fabr. arb. 57. Totaal 226. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 74, rei zigers. colp. 43, winkelbedienden 30. etaleurs 4, incasseerders 16, musici 7. onderwijzers 1, ver plegers 2. overheidspersoneel 12. Totaal 189. Hotel-, café-personeel: Huispersoneel 9. kell- ners 48. koks 8. Totaal 65. Houtbewerkers: Beddenmakers 3, houtbewer kers 51, kistenmakers 7, kuipers 5, lijstenmakers 4, mandenmakers 3, meubelstoffeerders 11, meu belmakers 29. politoerders 2, ongesch. fabr. arb. 37. Totaal 152. Kleermakers. Kleermakers 80, kappers 4, schoenmakers 16. Totaal 100. Land- en tuinarb.: Bloemisten 26. landarbei ders 29. tuinlieden 29. warmoezlers 12, ongesch. landarb. 8. Totaal 104. Metaalbewerkers: Bankwerkers 77, blikbewer- kers 26. burgersmeden 30, electriciens 45, gas fitters 14. gasmetermakers 1, gereedschapma kers 1, Instrumentmakers 2. isoleerders 1, ket tingsmeden 14. klinkers 11, koperslagers 3, lab. bedienden 2, lasschers 8, loodgieters 43, machi nisten 17. metaalboorders 7, metaaldraaiers 2, metaalslUpers 5, metaalzagers 1, modelmakers 2, monteurs 27, pianostemmers 5, polijsters 1, pon- sers 5. rijwielherstellers 14. rijtuigschilders 2. scheepstimmerlieden 4. stokers 24. tegenhou- ders 13, hulp-verw. monteurs 8, voorslaanders 6. voorwarmers 3. vuurwerkers 9. wagenmakers 4, Uzerwerkers 49. zandspulters 4, zandvormers 5. zilversmeden 1. ongesch. arbeiders 43. Totaal 539. Sigarenmakers: sigarenmakers 18, sig. sorteer ders 1, sig. strippers 2. Totaal 21. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 5, inge nieurs 1, teekenaars 12, werkmeesters 13. To taal 31. Textielarbeiders: Hekelaars 6. katoendruk kers 19, Kluwers e.a. 5, luikers 9, plaatsnijders e.a. 13, schrobbelaars 1, spinners 41. spoelers 3, staaldraaddraaiers 2, sterkers 3, strijkers 2, we vers 73. wolbewerkers 46, ongesch. textielarb. 67. Totaal 291. Tarnsportarbeiders:Emballeurs 6. chauffeurs 136, exp. knechten 26. koetsiers 11. loopknech ten 43. magazijnknechten 00, schippers 85, spoor- en trampers. 19, wakers 11, transportar beiders 59. losse arbeiders 455. Totaal 911. Typografen: Boekbinders 24, boekdrukkers 15, fotografen 4, hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 38. steendrukkers 2. Totaal 88, Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 84, molenaars 1, ovenisten 3. slagers 77, suikerwerkers 19, wljnkoopersknechten 13, zoutzleders 2, zuivel- bereiders 5, ongesch. fabr.arb. 46. Totaal 250. Vrouwen: Analysten 1. apothekersass. 1, ser veersters 1, naaisters 8. winkeljuffrouwen 8, kapsters 1, kantoorbedienden 35. verpleegsters 4, biologen 1, bedrijfsleidsters 1, teekenaressen 1. onderwijzeressen 4. ass. en huishoudsters 12. dagmeisjes 4, dienstboden 4. kinderjuffrouwen 4. werksters 36. fabr. arbeidsters 5, A.V.O. 7. Totaal 138. Alg. totaal 3993 14 October 1937 4348 15 October 1936 4827 Ben. 62 ged. werkloozen en 20 werkverschaf fing. e ruggegraat van elk goed reclame-plan ROEMENIE. Minister van defensie afeetreden. Generaal Argeseanu, de minister van nationale verdediging, is afgetreden. Ook generaal Glatz. onderstaats-secretaris aan hetzelfde departement, heeft zijn ontslag genomen. In welingelichte kringen merkt men op, dat het aftreden samenvalt met het einde van een reeks ministerleele besprekingen, welke gewijd waren aan een diepgaand on derzoek van de wapening van het land. Na de op 12 October te Sinala gehouden con ferentie, werd In een communiqué mede gedeeld, dat men een nieuwen grondslag had vastgesteld voor de ontwikkeling der wapening en de uitrusting van het leger. Generaal Argeseanu had de portefeuille van defensie aanvaard korten tijd voor de samenstelling van het kabinet Miron Chris- tea. Een nieuwe minister zal voor het ein de dezer week benoemd worden. Dat het aftreden grootere reorganisatie der regee ring tengevolge zal hebben, is weinig waar schijnlijk. VEREENIGDE STATEN. Green wederom president van de A.F.O.L. In de conventie van de American Federa tion of Labor is William Green bij acclama tie als president herkozen. Het voorstel om een gezamenlijk optreden door de wereld-democratieën tegen aan- vallerslanden te steunen, is verworpen. De conventie heeft echter besloten tot voortzetting van den boycot van in Duitsch land vervaardigde goederen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2