STADSNIEUWS flkuj6iA.é%j G&120K. 79sie Jaargang VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 No. 24095 Interregionaal en internationaal privaatrecht HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAN HEDEN KOUSEN De Bilt. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Inaugureele rede van prof. mr. R. D. Kollewijn Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsrper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zfln. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zHn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f.0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.89 per 3 mnd>, Als hoogleeraar in hetNed.-Indisch burgerlijk recht, het intergentiel recht en de vorming der heden- daagsche rechtsinstellingen. Prof. mr. R. D. Kollewijn, benoemd tot gewoon hoogleeraar in het Ned. Indisch burgerlijk recht, het intergentiel (vol ken-) recht en de vorming der heden- daagsche rechtsinstellingen aan de Leidsche Universiteit heeft hedenmid dag dit ambt aanvaard met het uit spreken van een rede over bovenge- genoemd onderwerp. Het volgende is er aan ontleend: Het Ned.-Indisch burgerlijk wetboek, dat voor de Europeanen en Chineezen geldt, vertoont belangrijke verschillen met dat van Holland. Verhoudingen, die met het recht van Indië en Holland beide aan knooping vertoonen, noemt men interre gionale verhoudingen. De moeilijke vraag welk recht in deze gevallen toepassing ver dient, het probleem van het interregionaal privaatrecht, vindt buiten artikel 16 van de Indische Algemeene Bepalingen, zoo goed als geen oplossing in de wet. Bedoeld art. 16 stelt vast, dat Nederlandsche on derdanen bedoeld is: voor zoover zij in Irdie hun woonplaats hebben ook wan neer zij zich tijdelijk buiten Indië bevin den aan het Indische privaatrecht betref fende hun persoon onderworpen blijven, Prof. Mr. R. D. Kollewijn. zoolang zij zich niet in Holland of in West-Indië hebben gevestigd. De spreker belicht eenige moeilijkheden, die de inter pretatie van dit artikel biedt. De ontwerper van het Indisch Burger lijk Wetboek, mr. Scholten van Oud-Haar lem, en verschillende schrijvers na hem, zagen dit wetboek als het voor de trek kende Nederlanders, die zich tijdelijk in Indië bevonden, vastgesteld uitzonderings- recht. Ware dit juist, dan zou in deze verhouding tusschen Indisch en Hollandsch recht een belangrijke aanwijzing voor de oplossing der interregionale conflicten gelegen zijn. Spr. toont echter aan. dat deze opvatting in ieder geval voor onzen tijd niet kan worden aanvaard. Het Indisch B. W. geldt In de eerste plaats voor de blijvers, die er aan onderworpen zijn, naar getalsterkte resp.: de Nederlandsche Chineezen, de Indo-Europeesche blijvers en een klein, maar toenemend aantal voor goed in Indië gevestigde volbloed-Europeanen. Ook kan men het Indische recht niet als een uitzon- deringsrecht voor Nederlanders beschou wen, terwijl het Hollandsche recht dan het „normale" recht voor de Nederlanders zou zijn, omdat Nederlanderschap evenals Ned. onderdaanschap, waarvan het een vorm is, op een betrekking tot den geheelen Ne- derlandschen staat wijst en niet speciaal op een tot Holland, dus ook niet tot het Hollandsche recht. Voortgaande wijst spreker er op hoe nu het genoemde art. 16 een Indische bepa ling van interregionaal recht is, maar hoe deze bepaling, die alleen de Indische rech ters en autoriteiten bindt, toch geregeld ook door den Hollandsche rechter wordt toegepast. In Hollandsche vonnissen wordt er een beroep op gedaan, niet alleen om te betoogen. dat Indisch recht in Holland toepasselijk is, maar zelfs om te motivee- ren. dat in bepaalde gevallen Hollandsch recht in Holland op Nederlanders toepas sing moet vinden. Na er nog op gewezen te hebben, dat dezelfde bepaling ook dienst moet doen om het toepasselijke interna tionaal privaatrecht (van Holland, Indië, Suriname of Curacao) aan te wijzen, be toogt spr. dat dit gebruik maken van con flictsbepalingen van een ander gebiedsdeel dan van dat waar de rechter zetelt, en ook het letten op de bevoegdheidsbepalingen in het andere gebied geldend, moet worden verklaard uit het bij de Hollandsche en Indische juristen zich ontplooiend besef, dat de vier Nederlandsche gebieden deelen zijn van een grooter geheel. Dit gemeen schapsbesef heeft hoe langer hoe meer tot gevolg, dat de rechter zich verplicht acht in interregionale zaken naar een beslissing te zoeken die ook in het andere gebieds deel. waarvan het recht bij de zaak be trokken is, kan worden geaccepteerd. Hierop maakt spr. een vergelijking met het internationaal privaatrecht. Hij wijst er op hoe hier eenzijdig-nationalistische stroomingen steeds meer de overhand ver krijgen. Hij acht dit in dezen nationalisti- schen tijd wel verklaarbaar, maar niet ge rechtvaardigd. Juist de juristen, en onder dezen in de eerste plaats de schrijvers, had den zich, in het besef, dat ook de staten deelen van een gemeenschap zijn, tegen dit overdreven nationalisme behooren te ver zetten. Dat het internationaal privaatrecht door nationale rechtsnormen wordt be paald is voorloopig onontkoombaar. Doch het moet wel mogelijk wezen om in het nationale internationaal privaatrecht evenals in het regionale interregionaal recht het beginsel te verwerken, dat bij iedere beslissing worde nagegaan, of zij ook in de andere landen, wier conflicten recht voor toepassing in aanmerking komt, wel kan worden aanvaard, en of anders teneinde dit te bereiken, de toepassing van de eigen conflictregels, voor zoover die niet van openbare orde is, niet moet worden gemodereerd. Met de gebruikelijke toespraken besloot spreker zijn rede. Jhr. van Haersma de With gezant te Berlijn. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen zal jhr. mr. H. M. van Haersma de With thans Harer Majesteits gezant in Washington, in dezelfde hoedanigheid benoemd worden in Berlijn. Jhr. mr. van Haersma de With, die door HM. de Koningin tot gezant in Berlijn be noemd zal worden, komt in de plaats van wijlen mr. C. Ridder van Rappard, die naar men zich zal herinneren eenige maanden geleden tengevolge van een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De nieuwe gezant is in 1884 in Utrecht geboren. Hij doorliep het gymnasium en studeerde in zijn geboorteplaats aan de Rijksuniversiteit. In 1905 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Korten tijd na zijn promotie trad hij jn diploma- tieken dienst en was gezantschapsattaché in Weenen, daarna gezantschapssecretaris in Sint Petersburg, vervolgens zaakgelastigde in Boekarest, om na eenige jaren naar Weenen terug te keeren doch nu als ge zantschapssecretaris Na zijn Weenschen tu'd ging de heer van Haersma de With naar Den Haag waar hij werkzaam werd gesteld op het ministerie van buitenlandsche zaken en wel als secre taris van den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek. Zijn diplomatieke carrière bracht jhr. van Haersma de With vervol gens als gezantschapsraad naar Kopenha gen. Deze functie verwisselde hij na eenige jaren voor die van zaakgelastigde in Oslo. Daarna werd de heer van Haersma de With bevorderd tot buitengewoon gezant en Jhr. van Haersma de With. gevolmachtigd minister, in welke hoedanig heid hij ons land vertegenwoordigde eerst in Lissabon en later in Praag. In 1925 werd hem de belangrijke post van Nederlandsch gezant in Washington opgedragen, welke hij tot nu toe vervuld heeft. Sinds 1934 is de heer van Haersma de With ook ge accrediteerd in Havana. BINNENLAND. Reorganisatie bij de Spoorwegen. (5e Blad) Begrafenis van de slachtoffers van de SCH 102. (Binnenland, 3e Blad). De werkverschaffing in Overijssel en Dren te. (5e Blad). Nogmaals een pleidooi voor Centraal Vlieg veld: Leiderdorp. (3e Blad). Bevordering van den export naar Zuid- Amerika. (Binnenland, 3e Blad). CHR. KUNSTKRING. Muus Jacobse spreekt over eigen werk. Gisteravond werd in den foyer van „Den Burcht", onder leiding van dr. J. van Ham, de eerste bijeenkomst gehouden in dit sei zoen van den Chr. Kunstkring. Op dezen avond sprak de dichter Muus Jacobse (dl". K. Heeroma] naar aanleiding van eigen werk. Hij zette uiteen, dat het wezenlijke van het dichterschap de verbeelding is, die aan alle versgevoeligen gemeen is. De dich ter neemt door zijn aanleg echter een bij zondere plaats in de gemeenschap der versgevoeligen in, doordat hij alleen de ca paciteiten heeft- om de verbeelding in nieu we taalvormen te belichamen. Doordat taal een sociaal medium is bouwt de dich ter door de zelfverwerkelijking van zijn talent tegelijk een gemeenschap op. Voor den geloovigen dichter wil dit zeggen, dat hij door zijn zelfverwerkelijking de ge nieenschap der geloovigen opbouwt. Alleen •b dit kader heeft volgens spr. een Chr. litteraire beweging recht van bestaan en deze beweging vervult haar roeping in de wereld alleen door zichzelf tenslotte op te heffen. Spr. lichtte nader toe wat hij in dertijd met de uitgave van zijn bloemle- u?.® derde Reveil" bedoeld heeft en aah zijn eigen gedichten zien op welke wijze zijn persoonlijkheid als geloovïge zich heeft **en weg ^er vertjeelding ontwikkeld PROPAGANDAFILMAVOND COÖP. „ONS DOEL". In de stampvolle Stadsgehoorzaal gaf de Coöperatie „Ons Doel" gisteravond een propagandafilmavond voor leden en vol wassen huisgenooten. De voorzitter de heer Ph. J. de Leeuw- sprak een openingswoord, waarbij hij de aandacht vestigde op het doel van dezen eersten avond van dit jaar. Nadat het Leidsche Salonorchest, onder leiding van den heer Plu zich had laten hooren, werd overgegaan tot het draaien van enkele films, waaronder de groote propagandafilm van het HAKA-bedrijf. In de pauze werd een gratis verloting gehouden, welke groote vroolijkheid ver wekte. De voorzitter sloot deze bijeenkomst met woorden van dank aan allen, die tot het slagen van dezen avond hadden mede gewerkt. In verband met het 300-jarig bestaan van het kerkgebouw der Doopsgezinde Ge meente in de Pieterskerkstraat zal de dienst van Zondagmorgen, waarin ds. F. ten Cate voorgaat, een bijzonder karakter dragen. DE KOOIPARKSCHOOL. Viering van het 10-jarig bestaan. Het was Woensdag i.L een zeer bijzondere dag voor de school voor Geref. lager onder wijs aan de Driftstraat. Ze vierde het 10- jarig bestaan's morgens de kinderen in school 's avonds de ouders in de gymna stiekzaal van de Lusthoflaan-school. De kinderen kwamen feestelijk gekleed en met vlaggen op school, maar niet om aan het werk te gaan. De vlag werd geheschen. Na het zingen van het Wilhelmus trok men het hek weer uit en begunstigd door prach tig weer begon men een wandeling door het Kooikwartier. onder het zingen van liederen. Overal stonden ouders en belang stellenden. om de kinderen voorbij te zien trekken. Weer on school terug werden de kinderen op een flinke tractatie onthaald. Daarna gingen ze vrooliik naar huis. Deze morgenfeestviering werd gefilmd. De avondsamenkomst voor de ouders en genoodigden werd geopend door den voor zitter, den heer A. B Mulder, met het laten zingen van Psalm 89 8 en het lezen van een kort Schriftwoord. Hierna volgde een openingswoord, waarin het leedwezen werd uitgesproken, dat de heer Goslinga. de eigenlijke oprichter van de school, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Hierna werden door de kinderen van de verschillende klassen tooneelspelletjes ver toond. als Slapen-gaan. het Bloemen- vrouwtje. e.a. De ouders, die de zaal tot de laatste plaats bezet hadden, genoten hier van zeer, wat bleek uit het spontaan ap plaus. Ook het lintenspel evenals de gym nastische oefeningen der jongens oogstten lof. Daarna volgde een tableau van den heer Schenkel, voorstellend de geschiedenis van de Kooiparkschool, waardoor als een gouden draad het onderwijs uit het Woord Gods moet loopen. Namens de ouders der kinderen, die meenden, dat men dit 10-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij mocht laten gaan. wer den door den heer Schutte een electrische klok en eenige schilderijen aangeboden. In de pauze werden thee en sigaren rond gediend. terwijl het strijkje van den heer Plu vroolüke muziek liet hooren. Hierna volgde een rede van den heer Mulder. Deze herdacht bouw en opening in 1928. De school mag zich ln vooruitgang verheugen, want in 1930 werden er twee lokalen bijgebouwd, terwijl dit ia ar het hoogste aantal leerlingen bereikt is Deze avond moet opnieuw d sympathie voor onze school opwekken. Maar we moeten verder gaan, ziende op Hem. die gezegd heeft: „Mijn kracht wordt in zwakheid vol. bracht". Tenslotte volgde een filmvertoo- ning. waarbij natuurlijk de eigen school- opnamen bijzonder in den smaak vielen. He» slotwoord werd gesproken door het hoofd der school, den heer van der Bie die allen dankte, die tot de feestelijke herden king hadden meegewerkt De in alle opzichten geslaagde avond werd besloten met het laten zingen van den Avondzang en met gebed. Waszijde, fijn weefsel, div. kleuren rp zeer voordelig Oö C« Links geweven Bem- berg zijde, 1 b sorte ring, fraai en fijn weef sel, mode- «p kleuren O C« BUITENLAND. Baerckel tegen het politiek katholicisme. (4e Blad). De Japansche aanval op Kanton. (Ie Blad) Geen plebisciet in Sudetenland, tengevolge van Duitsch-Tsjechische overeenkomst. (Ie Blad). De besprekingen tusschen Slowakije ën Hongarije mislukt. Boedapest doet een beroep op de vier mogendheden van Muenchen. (Ie Blad). Spaak over België's politiek. (Buitenland. Ie Blaü). De Poolsche stratosfeer-vlucht voorloopig uitgesteld tengevolge van brand. (Luchtvaart, 4e Blad). Minister van defensie in Roemenië afge treden. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. 1283 (Ingez Med.) DE RIJWIELPLAATJES. Gistermiddag hebben ambtenaren van de belastingen, bijgestaan door de politie, op de Breestraat bij de Kabeljauwsteeg, con trole uitgeoefend op de rijwielplaatjes. Ver scheidene fietsen werden in beslag geno men totdat belasting en boete betaald zul len zijn. Vele wielrijders kregen ook een proces-verbaal wegens het niet zichtbaar dragen van het belastingplaatje. MILÏTARIA. De reserve le luitenant C. L. Jongeburger van 4 R.I. is aangewezen voor het volgen van een applicatie-cursus aan de K.M.A. voor aansluiting tot beroepsofficier. De sergeant capitulant J. v. Unen van H- 4 R.I. is met ingang van 17 October a.s. overgeplaatst naar 1-4 R.I. alhier. De sergeant W. C. de Boer van 4 R.I. is aangewezen voor het volgen van een cursus voor registrator op een mobilisatie-bureau, welke te 'sGravenhage wordt gehouden. Bij beschikking van den commandant der le Divisie zijn de sergeant-capitulant J. v. Gugten en de fourier-capitulant B. G. Wil- mer. beiden van het Regiment Jagers, over geplaatst bij het 4e Regiment Infanterie, garnizoen Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mej. A. de Roo de la Faille (Den Haag); voor het doctoraal examen Indisch recht: de heer F. L. Mulder (Den Haag); ooi het taalkundig candidaatsexamen In dologie: heer H. W. J. Bosch (Bilthoven); voor het doctoraal examen rechten: de heer D. Knol (Leiden)voor het econo misch candidaatsexamen Indologie: de heer F. Wesseling (Rotterdam): voor het doctoraal examen geneeskunde: mej. M. H. Bordewijk (Den Haag) en de heeren F. M. van Gent (Schiedam), H. de Groot (Oegstgeest) en P. v. d. Meer (Leiden); voor het candidaatsexamen rechten: mei. B. v. Krimpen (Leiden), en de heeren D. van 't Hart (Rotterdam) en M. A. von Oven iDen Haag); voor het artsexamen le ge- gedeelte: de heeren W. Dijk (Den Haag); J. G. Wester (idem); bevorderd tot arts: mej. K. van Zwanenburg (Den Haag) en de heeren T. G. Lauw (Leiden) en K. Vaandrager (Idem). verwacht Voor morgen wordt gedeeltelijk bewolkt weer verwacht, waarbij echter enkele plaatselijke regen buien verwacht kunnen worden. De wind zal matig tot krachtig uit het Westen waaien, de tem peratuur zal vermoedelijk iets dalen. Geseind hedenmorgen aan alle posten: Stormsein neerhalen, blijft op Uw hoede! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Wijzigingen V. A. M. Edel-Compost, Verkoopkantoor voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land, N. Anes, Oude Heerengracht 19. Lei den. De zaak is verplaatst naar Katwijk a. d. Rijn, Valkenburgerweg 63. N.V. Modehuis voorheen firma H. Mack, Breestraat 131/133, Leiden. Uittredend directeur I. D. M. Timmer man, Wassenaar. Nieuwe directrice I. J. M. Timmerman. Leiden. Nieuwe commissaris B. J. Timmerman. Leiden. HET PHILATELISTENLOKET. De directeur van het P.T.T.-kantoor al hier verzoekt ons mede te deelen, dat de normale openstellingstijd van het zegel loket voor postzegelverzamelaars morgen in verband met den te verwachten grooten toeloop wordt uitgebreid tot 12.3016 uur. De daarna volgende openstellingen op iederen derden Zaterdag der maand zul len weder normaal op 1416 uur zijn ge steld. Van verzamelaarszijde wordt ons ge meld, dat morgenmiddag ook de reeds vroeger vermelde jubileumzegels van Ned.- Indië, Suriname en Curacao verkrijgbaar zullen zijn, evenals de emancipatie-zegels van Suriname. Uitsluitend dezen keer zullen in Leiden de luchtpost-jubileumzegels van Ned.-Indië te koop zijn, n.l. twee waarden van 17'/t ct. en 20 ct.. ieder met 5 et. toe slag ten bate van de Kon. Ned. Ind. Ver- eeniging voor Luchtvaart. Deze zegels wor den verkocht van 15 t.m. 31 October en zijn slechts geldig tot en met 30 Novem ber 1938.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1