Een jaar werkverschaffing: f. 39.000.000.- loon! Een beeld van Rome's verkeer Geen ontslag op groote schaal voor N.S.-personeel van 55 jaar en ouder 79 ste Jaargang Vijlde Biad No. 24095 L LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 October 1938 In een jaar tijd werd f. 35 millioen aan subsidie toegekend Prachtig werk in Overijssel en Drente. En toch geen signalen Weg en Werken en Tractie en Materieel worden niet samengesmolten Streven blijft gericht op doeltreffende organisatie. VRAGENRUBRIEK Stop verkoudheid VÓÓRDAT zij begint! Vicks Va-tro-nol (Van onzen G.P.D.-redacteur) Het mag stellig nog wel eens met na druk gezegd worden: de werkverschaffing in ons land is, in den strijd tegen de werk loosheid, van niet te onderschatten betee- kenis. En het zijn inderdaad indrukwek kende cijfers die dit illustreeren, cijfers, waarmede de hoofdinspecteur van de werk verschaffingsobjecten in Overijsel en Drente aan een Drentsche koffietafel in Coevor- den eer inlegde bij zijn toehoorders, waaronder zich, naast den Commissaris dei- Koningin in de provincie Drente, mr. dr, H. H. baron de Vos van Steenwijk, ettelijke andere autoriteiten, hoofdambtenaren en vertegenwoordigers van binnen- en bulten- landsche pers bevonden. Sinds 1 Juli 1937 tot en met eind Augustus 1938 zijn In totaal 6700 plan nen voor werkverschaffings-objecten goedgekeurd, hetgeen 39 millioen gulden aan loonen beteekent. Een bedrag van vijf en dertig millioen gulden aan sub sidie is hiervoor uitgetrokken en zelfs reeds gedeeltelijk ter beschikking ge steld, d.w.z. acht millioen gulden meer, dan de regeering bij niet-goedkeuring dezer plannen, aan steun zou hebben moeten uitkeeren Deze plannen betreffen centrale objec ten, waarbij arbeiders uit verschillende ge meenten te werk kunnen warden gesteld, gemeentelijke objecten, waar arbeiders uit de gemeente, waarin het object ligt arbeid vinden en particuliere ontginningen, waar bij de particulieren zelf een deel van de kosten dragen. Ziehier de cijfers, zooals de heer Meyer de Vries die laat spreken en waarmede de beteekenis van de werkverschaffing niet duidelijker omschreven kan worden. Grootsche werken. Overijsel en Drente slaan een zeer goed figuur in den strijd tegen de "Werklooshéid en in het aanbrengen van plannen, die ook werkelijk geschikt zijn om uitgevoerd te worden. Daar is in de allereerste plaats de ruilverkaveling Nieuwleusen, welke in 1928 gereed kwam en waar in 1931 reeds 25 boerderijen gesticht wairen. Het nut van ruilverkaveling kan nog eens blijken uit het feit, dat het nlet-verbeterde land hier nog slechts op f. 500 per H.A. gewaardeerd wordt, terwijl het reeds ln behoorlijken toestand gebrachte zeker f. 1000 tot f. 1500 per H.A. opbrengt. Is het een wonder, dat men bij den z.g. Staphorster-esch, een gebied van 1800 H.A., dat indertijd in 13000 kadastrale perceelen verdeeld was ook ruil verkaveling inschakelde? Dit kwam des te beter van pas, daar de nieuwe Rijksweg om de dorpen Rouveen en Staphorst zou komen te loopen. De poging tot vrije ruil verkaveling faalde. Toen de Rijkswater staat echter mededeelde de kosten voor zijn rekening te nemen, mits de grond welke men voor den Rijksweg noodlg had gratis afgestaan werd, besloot men alge meen tot medewerking, ook omdat de werk verschaffing ingelascht werd. Tengevolge hiervan ontving het departement van waterstaat 80°/o van de arbeidsloonen voor de uitvoering van de grondwerken van het departement van Sociale Zaken terug. Voor wegen en waterloopen bij de nieuwe Indeeling was met inbegrip van den Rijks weg 10»/o van de oppervlakte noodig, daar echter tengevolge van de vele stegen langs de greppels tusschen de perceelen naar schatting een oppervlak van 15 tot 20°/. voorheen van den grond verloren ging, is ondanks den nieuwen Rijksweg van 60 M. breedte door dit gebied, nog van grond- winst door ruilverkaveling sprake I Vóór de ruilverkaveling waren er 13.000 perceelen, thans zijn er circa 1900 kavels, met een gemiddelde grootte van ca. 80 Are of vijf zes maal de vroegere grootte. Wel moesten de heringedeelde perceelen op nieuw ontgonnen worden, hetgeen door de Nederlandsche Heide-Mlj geschiedde (ook weer ln werkverschaffing met 80»/» sub sidie ln de loonpost), maar daarmede had men een prachtige werkgelegenheid ge schapen Want in één Jaar na de ruil verkaveling was aan de herontginning meer verloond dan de geheele verkaveling kostte. Voorts bracht deze herontginning een intensiever ontwatering mede, welk werk het waterschap liet uitvoeren. Zoo bracht het eene productieve werk het an dere mede, met het gevolg, dat ln dit ge bied de laatste drie Jaar, behalve de in- heemsche bevolking, nog driehonderd a vijfhonderd arbeiders in de werkverschaf fing werk vonden. Oostwaarts van het rullverkavelingsgebied Staphorst lagen twee groetje terreinen die niet voor herverdeeling vatbaar bleken. Dit waren de Staphorster helde, groot 480 H.A. die ln haar geheel door de N.V. Ontgin- nlngs-Mij. Overijsel aangekocht en na de ontginning van 37 boerderijen voorzien werd en ten tweede een complex hoogere heidegronden, ter grootte van ca. 900 H.A., die niet voor landbouwdoeleinden geschikt waren en daarom bestemd werden voor boschaanleg. Ook deze gronden werden door dezelfde maatschappij aangekocht, in werkverschaffing doorgespit en voor bosch aanleg klaargemaakt. Na het gereedkomen ?an de werkverschaffings-werkzaamheden zijn deze gronden ln blijvend beheer over gedragen aan het Staatsboschbeheer. Aan oe laatste stukken wordt thans nog ge werkt. In 1933 werd hiermede begonnen sinds 1933 vinden hier honderd tot twee- hondnd man werk. In korten tijd is Stap- norst een boschcomplex rijk geworden dat velen ten bestaan zal geven. Juist van Koveel waarde naast een landbouwstreek, daar de boschwerkzaamheden net vallen in den tijd, dat de landbouw een gedwon gen rust doormaakt Grenzend aan het Staphorsterbosch Oostwaarts ligt het in 1926 met behulp van de werkverschaffing opgerichte water schap ,,Het Westerhuizinger veld", een ge bied, ter grootte van 3000 H.A., gelegen tusschen Reest en Dedemsvaart. Eerst na het graven van de Dedemsvaart werd dit gebied eenigermate ontsloten. Door de kom vormige ligging was het echter, vooral in natte tijden, een onbegaanbaar oord, woest en zonder noemenswaardige productiviteit. Aan de randen en op enkele hoogere plaat sen ontstonden kleine nederzettingen en werd wat ontgonnen, het groote midden gedeelte van ca. 2000 H.A. wachtte op een ontsluiting door aanleg van afwaterings- slooten en wegen. Nadat in 1926 een water schap was opgericht kwamen deze tot stand, ook weer ln werkverschaffing. Sinds 1933 zijn steeds meer gronden in ontgin ning genomen, waarbij 80"/o subsidie in de loonen verleend werd. In totaal heeft men thans 620 HA. gereed, terwijl er van 1937 af doorloopend achthonderd man werk vinden. Kanaal Coevorden-Zwinderen. De aanleg van het kanaal Coevorden- Zwinderen vormt een onderdeel van het plan tot verbetering van den waterstaat kundigen toestand in Zuid-Oost-Drente, alsmede tot verbetering van de scheep vaartverbindingen. De afvoer van het over tollige water van het zevende pand der Verlengde Hoogeveensche Vaart waarvan het stroomgebied ongeveer 31.000 H.A. is, zal als volgt plaats hebben: Een derde gedeelte langs de Hoogeveen sche Vaart naar Meppel. Een derde gedeelte langs het kanaal Coe vorden-Zwinderen naar Coevorden. Een derde gedeelte langs de Zijtak en het Stieltjeskanaal naar Coevorden. Van deze waterwegen zijn de laatste twee reeds geheel gereed, het kanaal Coe vorden-Zwinderen is gegraven, terwijl de Zijtak en het Stieltjeskanaal verbreed en verdiept zijn. Het kanaal van Coevorden naar Zwinderen, dat thans gegraven is, heeft een lengte van ruim 10 K.Mterwijl de breedte ln den bodem 8.10 M. en op kanaalpeil 16.50 M. is. Het graven is ge heel in werkverschaffing geschied, terwijl van de Hoogeveensche Vaart af tot aan •Vossebelt toe het graven, onder leiding van de Nederlandsche Heide-Mij met de hand is verricht. Bij het kanaal behooren o.a. nog twee, eveneens in werkverschaffing vervaardigde sluizen, één ln het Zwinder- scheveld en één te Vossebelt, De kosten be- loopen ln totaal ongeveer 8 ton. Het Zwindersche Veld. hiervoor reeds ge noemd, is zelf een der mooiste voorbeelden van de waarde van ontginning. „Het Lant- schap Drenthe", dat deze streek, welke een oppervlakte van ongeveer 900 H.A. heeft, had aangekocht, liet aanvankelijk in zeer snel tempo ontginnen. Door de uitgebreide werkgelegenheid op particuliere ontginnin gen heeft men dit tempo kunnen vertra gen, zoodat men ln het begin van dit jaar gereed kwam. Er waren toen 14 boerderijen gebouwd. Er bleken echter veel liefhebbers voor den thans vruchtbaren grond te zijn, zoodat er nu reeds 25 boerderijen gebouwd zijn. De waarde van de ontginning? Een stijging in den verkoopsprijs van den grond van f. 500.tot f. 600,per H.A Beboesching. In Drente, eens onze „armste provincie", met onafzienbare heidevelden, voltrekt zich een verandering, die van zeer groote be teekenis is: de bebossching, waarbij Staats boschbeheer, met zijn 16 boschwachterijen een eerste vlooi speelt. Ook bij deze be bossching, waarbij een oppervlakte grond is betrokken, dat op 2000 H.A. na even groot is als de Wieiringermeerpolder, speelt de werkverschaffing een groote rol Sinds een zevental jaren zet men dit werk. juist omdat het voor vele werkloozen arbeid be teekent, krachtig voort. Zoo is. van 1932 tot en met 1936 aan loon in werkverschaffing betaald een bedrag van ruim 4 millioen gulden Daardoor kan men nu. door geheel Drente, wijzen op een vernieuwing van het natuurschoon, die nu reeds wondere resul taten afwerpt. Groote gebieden bosch, be staande uit gemengd loofhout en gemengd loof- en naaldhout, waarbij de Japansche en Europeesche lariks, de eik en de berk veelal toegepast worden, zijn nu al te zien. In het begin was het veelal de grove den, die men voor den boschbouw toepaste. Maar de resultaten daarmede waren vrij slecht, zoodat men tot lariksbeplanting overging, welke het uitstekend doet. Boven, dien zorgt Staatsboschbeheer, een hout leverancier, die een steeds voornamer plaats gaat bekleed en, dat ook degenen, die bang zijn dat Drente's karakteristiek uiterlijk uitgestrekte heidevelden verloren gaat, zich niet ongerust behoeven te maken. In totaal ztjn 1000 H.A. van den aangekoch- ten grond tot natuurmonument bestemd. Tijdens de excursie werd o.m. een bezoek gebracht aan de boschwachterijen „Goes", „Gieten" em „Borger". En steeds viel het daarbij op. hoe buitengewoon goed het voor het grootste gedeelte nog jonge bosch Drente's natuurschoon vermooit. Maar dit komt ook omdat de leiders der bebossching bijzonder mooie plekjes onaangetast laten. Daardoor vindt men nog vennen, waarvan het roerlooze water de wijde lucht zal blij ven weerspiegelen, waar de heide tot knie hoogte zal blijven groeien en waar geen spade de weldadige rust zal verstoren. Over enkele jaren zal men, beter nog dan nu, de verandering in Drente's landschap loven. En meer dan tot nu zal men dan waardeeren, dat, in den strijd tegen de werkloosheid de werkverschaffing uit komst heeft gebracht voor problemen, waarvan de oplossing anders misschien pas na tientallen van jaren gevonden zal wor den (Nadruk verbodent. (Van onzen Romeinschen correspondent). Vele bezoekers van de Eeuwige Stad. die de verre reis met hun eigen auto hebben afgelegd, houden hun hart vast, wanneer zij bij het binnenkomen in de stad op groote indrukwekkende borden in alle mo derne talen de mededeeling lezen, dat het aan de automobilisten in het heele gebied van de gemeente Rome ten strengste ver boden is. van de claxon of eenig ander signaal gebruik te maken. Hoe zullen zij het in dat doolhof van nauwe kronkelende straten met haar drukke en zuidelijk-im- pulsieve bevolking zonder ongelukken eraf brengen, zoo vragen zij zich niet zonder zenuwachtigheid af. Inderdaad is het al- geheele verbod van geluidssignalen voor een weinig gedisciplineerd grootestads-ver- keer, zooals men het zich in zuidelijke streken voorstelt, een geweldige belasting. Maar tegelijk is het ook voor dit verkeer een prachtige opvoeding, omdat nu geen enkele automobilist maar raak kan rijden in het vertrouwen, dat het overige verkeer en vooral de voetgangers wel opzij zullen gaan; hij heeft immers getoeterd! Wat dit punt betreft, kan men zich in het mo derne Rome met veel meer rust en zelf vertrouwen door de straten bewegen dan in een van onze groote steden. Wanneer men echter mocht meenen. dat deze ultra-moderne geluidlooze verkeers regeling een schoone vrucht zou zijn van een dier grootscheepsche anti-lawaaicam- pagnes. zooals wij die in Nederland hebben gekend, dan vergist men zich deerlijk. Want de zuiderling ln het algemeen en de „man in the street" van Rome in het bij zonder, is op het gebied van het straatla- waai van een indrukwekkende veelzijdig heid. Wie een motor heeft, bezit ook een knalpot, en we hebben ons vaak verwon derd over de gemoedelijkheid van de toch alomtegenwoordige carabinieri, metropoli- tam. militi, agenti di sicurezza. of hoe de diverse „poliziotti" nog meer mogen hee- ten. Ook door krachtig op de metalen ca- rosserie van hun wagens te timmeren, we ten vooral de taxi-chauffeurs heel goed het geschreeuw van de krantenverkoopers te boven te komen. Tenminste in het hartje van de stad, want in de buitenwijken komt bij dit lawaai gedurende zeer vele uren van den dag nog een meer dan oorver- doovend geknetter van de schietoefenin gen die met vele duizenden geweren en mitrailleurs tegelijk worden gehouden. In deze den geheelen dag schietoefeningen houdende buitenwijken wonen de gelukkige bewoners van de overigens zeer fraaie en moderne wolkenkrabberflats, die zoo ge heel verschillend zijn van het stadsbeeld van het Rome, dat de vreemdeling kent. Men moet zich deze buitenwijken voor stellen als breede en statige lanen van niets dan wolkenkrabbers, zooals er Am sterdam één bezit. De dubbele rijweg is keurig geasfalteerd, en als openbaar ver keersmiddel dienen hoog moderne trolley bussen, soms met harmonica-bijwagen of in staat, ook zonder electrlschen leidings draad door te kunnen rijden. Ook in de binnenstad dringen reeds verschillende van deze trolleybussen door, terwijl het tram verkeer uitsluitend als ringbaan met en kele buitenlijnen dienst doet. In deze func tie blijkt het dermate nuttig, dat niemand eraan zou denken, de tram geheel af te schaffen. Maar naast al deze moderne technische voorzieningen handhaaft zich in het oude Rome toch met een verrukkelijke taaiheid het karakteristieke stadsbeeld, zooals het (Van onzen G.P.D.-redacteur) Er zijn, na de vorming van de huidige Directie der Nederlandsche Spoorwegen, welke zooals bekend ls bestaat uit de hee- ren prof. dr. Ir. J. Goudriaan Jr., president en lid der Directie, ir. W. Hupkes, chef van den Dienst van Tractie en Materieel, en ir. W. F. H .van Rljckevorsel, chef van den Dienst van. Vervoer en Handelszaken, di recteuren, geruchten gegaan betreffende het voornemen om tot ontslag op groote schaal van personeel van 55 jaar en ouder over te gaan. Voorts fluisterde men dat de Dienst van Weg en Werken samengesmol ten zou worden met dien van Tractie en Materieel en dat de werktijden verlengd zouden worden. Het afdoende antwoord op deze geruch ten, die natuurlijk een zekere onrust onder het N.S.-personeel gebracht hebben, is gis teren door de huidige Directie in een te Utrecht gehouden persconferentie, waarbij ook de secretaris der N.S., de heer Wan- sink aanwezig was. gegeven en wel in den vorm van een ontkenning, welke het vra gen van nadere Inlichtingen overbodig maakt. Naar prof. Goudriaan betoogde, ligt het niet in het voornemen van de hui dige Directie tot ontslag op groote schaal van personeel van 55 jaar en ouder over te gaan, terwijl het even min de bedoeling is, in de afvloeiing van personeel principieele wijzigingen aan te brengen. Voorts is er geen sprake van samensmel- i ting van den Dienst van Weg en Werken met dien van Tractie en Materieel. Eerst genoemde dienst zal als zoodanig blijven bestaan. En wat de gefluisterde verlenging t van de werktijden betreft, in geen enkele vergadering der Directie is dit punt zelfs maar aangeroerd! Heeft het bovenstaande betrekking op I enkele geruchten, voor de verbreiding waarvan geen grond ls, het kan nu een maal niet anders, of er zullen zich wijzi gingen ln de N.S. voltrekken. „Een bedrijf", aldus prof. Goudriaan, „is nu eenmaal aan een continu groeiproces onderhevig. En ge durende dat groeiproces zullen steeds ver anderingen plaats hebben. Men denke ech ter niet, dat de Directie der N.S. met één pennestreek zal besluiten tot het ontslaan van personeelsleden die na een flink aan tal dienstjaren zich volledig in hun functie hebben ingewerkt en tot vervanging van deze werkkrachten door Jongeren. Zooiets zou voor elk bedrijf, ook voor het onze, dat zich ln een geleidelijke en rustige beweging moet kunnen ontwikkelen, een catastrophe zijn. Het is nu eenmaal een feit, dat de Nederlandsche Spoorwegen niet zóó geor ganiseerd zijn. dat men het plotseling met enkele honderden menschen minder zou afkunnen. En wat de vervanging door Jon gere werkkrachten betreft, deze maatregel ls nimmer overwogen en zal dit ook nim mer worden. Een dergelijke maatregel ls, uit sociaal oogpunt bekeken, ongetwijfeld onredelijk te noemen, terwijl als men het financieel voordeel gaat berekenen, dit voordeel eerder een nadeel zal beteekenen. 2k>u b.v. een 55-jarige met 30 dienstjaren en een salaris van f. 3000 per jaar ontsla gen wordën. dan heeft deze recht op wacht geld, dat gelijk is aan het uitgestelde pen sioen, d.w.z. ruim de helft van zijn salaris. Een jongere werkkracht, als zijn plaats vervanger aangesteld, zal allicht ook de helft van het salaris van zijn voorganger uitbetaald moeten hebben, terwijl hij diens werk. dat hem vreemd is, natuurlijk nog moet leeren. Neen, dan zou het al spoe dig blijken, dat het aanstellen van Jongere werkkrachten inderdaad eerder nadeelig dan voordeelig zou zijn. Op vastheid in de personeelsveriioudlng zal dan ook het stre ven gericht blijven Taakverdeeling Directie. Wat de nieuwe Directie betreft, deze zal als een eenheid optreden, terwijl daarbij een zekere taakverdeeling tot stand is ge komen. De heer Hupkes zal zich ln het bijzonder belasten met de aangelegenheden van de diensten van Tractie en Materieel en van Weg en Werken en de heer Van i Rijckevorsel met den Dienst van reizigers en goederen. Zij zullen elkaar wederkeerig vervangen, terwijl de heer Hupkes den pre- sldent bij diens afwezigheid zal vervan- I zich reeds in al zijn schilderachtigheid se dert eeuwen heeft ontplooid. Nog steeds wemelt het ln de nauwe straten van de Eeuwige Stad van honderden van aapjes, die zoowel tegen den regen als tegen de felle zon bescherming zoeken onder een geweldige paraplu. Dit zijn echter geen ge dresseerde bewoners van een dierentuin, maar kleine open koetsjes, die zooals ge zegd gewapend zijn met een reusachtig re genscherm waaronder niet slechts de oubol lige koetsier schuil gaat, maar ook het grootste gedeelte van zijn rossinant en van zijn vrachie. Wie het niet gezien heeft, kan zich niet voorstellen, welk een rol de para plu speelt in het leven van het Italiaan- sche volk. Bij de minste dreiging van re genweer zal welhaast geen burger of bui tenman verzuimen zich met dit nuttig voor werp te wapenen. Behalve de vroolijk be schilderde en bont overhuifde boerenkar ren op hooge wielen, die nog precies een der als in de oudheid Roma Aeterna ko men binnenrijden, zal er zich geen groen te- en zelfs geen zandkar zonder zulk een paraplu van bijkans voorwereldlijken om vang in den regen wagen. De meest arm zalige schooier, wiens kleeren stijf staan van het vuil en dus van zelf geen water doorlaten, loopt toch nog met een para plu. En temidden van al die drukte ziet men allerwegen vrouwen van eiken leeftijd met soms onbegrijpelijk groote vrachten, die zij vrij op het hoofd baïanceeren; groo te wasch- of bloemenmanden en zelfs een plank met volle flesschen worden met het grootste gemak getorst. Ook op de fiets vertoonen zich dergelijke acrobaten en dra gen dan natuurlijk niet Juist bij tot ver hooging van een veilig verkeer. Het ls dan ook niet te verwonderen, dat volgens de officieele statistieken Rome van alle Italiaansche steden verreweg de kroon spant, wat het aantal verkeersongelukken betreft. In de eerste vier maanden van dit jaar waren er in de Italiaansche hoofdstad 20 dooden en 1410 zwaargewonden te be treuren. In de bijna even groote millloenen- stad Milaan waren deze cijfers 5 en 1273, in Napels 13 en 461, in Turijn 12 en 307, in Genua 10 en 393. in Florence 6 en 344 en in Palermo 2 en 213. Een weinig stichtende bijzonderheid is het gebrek aan piëteit, waarmede de slachtoffers van een doodelijk verkeerson geluk in Rome soms worden behandeld. Het Vaticaansche dagblad protesteerde on langs tegen het feit, dat men het jammer lijk verminkte lijk van zulk een slachtoffer in afwachting van de komst van het par ket op klaarlichten dag meer dan vier uur op een drukken verkeersweg had laten liggen, slechts ternauwernood bedekt met c-en stuk papier. En wij zelf waren getuige, hoe een man, die door de tram was over reden, temidden van een over de schuld vraag druk dlscuteerer.de menigte op straat lag dood te bloeden. Zijn lijk werd dan per taxi weggevoerd, waarbij de chauffeur het eerst nog bij het wegrijden op straat Het vallen. Dit alles is voor de Italiaansche politie thans aanleiding, een strenge controle op het verkeer uit te oefenen, waarbij eiken dag soms tot duizend bekeuringen en in beslagnemingen plaats hebben. Het is te hopen, dat het door deze maatregelen mo gelijk zal zijn, eindelijk ook aan dit onge disciplineerd volkje het begrip bij te bren gen van de ijzeren noodzaak van een streng geordend verkeer. (Nadruk verboden). gen. „Wat mijn taak betreft," aldus de heer Goudriaan, „ik zal mij in het bijzonder met de commercieele, flnancieele, administra tieve en sociale aangelegenheden belasten. Deze taakverdeeling ls voor het bedrijf der NS dat van 1920 af een tweehoofdige Directie heeft gekend, iets nieuws. Maar wij zijn het, in onderling overleg, eens ge worden hieromtrent. Vereenvoudiging der organisatie. Wij zijn van plan om voort te blijven «aan op den reeds vele jaren gevolgden weg, welke naar een zoo eenvoudig en doeltreffend mogelijke organisatie leidt. Daartoe zullen het personen- en goederen verkeer tot één Dienst van het Vervoer samengevoegd worden. Er mag hierbij wel op gewezen worden, dat zoodanige samen voegingen onder vorige Directies herhaal delijk hebben plaats gehad. Voorts zullen, onder de dageltjksche leiding van den se cretaris der N.S., den heer Wansink. alle commercieele afdeelingen samengebracht worden. De heer Wansink zal daarbij te vens zorg dragen voor het algemeen con tact met"de pers. Scheidende chefs. De heeren J. D. Evers, chef van den Dienst- van Exploitatie en lr. H. E. Ver schoor van Sleeuwijk, hoofdinspecteur en adjunct-chef van dezen Dienst, die den voor hen geldenden pensioengerechtigden leeftijd reeds overschreden hebben, zullen eerlang den dienst der N.S. verlaten In de daardoor ontstane vacatures zullen geen nieuwe functionarissen benoemd worden. Voorts zal de heer E. H. Minjon, hooldin- specteur en chef der Hoofdboekhouding, die ln November 65 jaar wordt, per 1 De cember a.s. zijn ambt neerleggen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd Het ligt daarom in de bedoeling, den heer dr. J. E. C. Schook, hoofdinspec teur en chef van de Generale Controle met de leiding van het geheele administratieve apparaat" te belasten. Voor ae vacature welke daardoor bij de Generale Controle ontstaat; zullen candidaten opgeroepen W Aan"liet einde van deze mededeelingen merkte prof. Goudriaan nog op. dat het voor de Directie onmogelijk is, de vraag te beantwoorden in welke richting de N.S. zullen gaan, wat betreft de organisatie. Wij raken nimmer ultgeorganLseerd in het bedrijf, dat tot de grootste van ons land behoort De leiders van zulk een bedrijf zijr. te vergelijken met schaakspelers, die na eiken zet de situatie opnieuw onder de oogen moeten zien en beoordeelen. Zoo is het ook bij de Spoorwegen, waar niet a bout portant veelomvattende, nieuwe en ingrijpende maatregelen genomen zullen worden, maar waar rustig en kalm naar de H. H. te L. - U gelieve zich hiertoe te wenden tot de Administratie van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, Zwarteweg 7. vlug een paar von V deze nieuwe druppéls ER is een "gevaarzóne" in Uw neus en keel, waar bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is 66k de plaats om verkoudheden te i<oorkomen. U behoeft slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten te doen, zoodra U niest of snuift. j Direct verdwijnt het verstopte gevoel. De tin telende geneeskracht verspreidt zich snel door de aangedane neuskanalen en spoort de natuur aan verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt zal Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkomen. Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen. Dl IONDOINOOT VAN VICKS VAPOftU* 1221 (lngei. Med.) verbetering en vereenvoudiging der orga nisatie gestreefd zal worden Ten slotte deelde prof. Goudriaan mede, dat gisteren per dienstorder aan liet per soneel was medegedeeld langs welke lijnen de nieuwe Directie de Spoorwegen denkt te leiden en hoe onderling de taak gere geld is. Voorts bevat deze dienstorder de mededeeling van het op de meest eervolle wijze verleende ontslag aan den heer dr. H. van Manen ais lid der Directie, dat in de buitengewone vergadering van aandeel houders van 29 September j.l. is verleend, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, welke hij aan de Ne derlandsche Spoorwegen heeft bewezen. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17