STEGEMAN'S LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 October 1938 Vierde Blad No. 24095 Gemeenferaad van Leiden Gouwleider Buerckel tegen „politiek katholicisme" 79sfe Jaargang Provincialen weg bewesten Delft-Schiedam Altijd 4711 Alle onderhandelingen met den clerus afgebroken Een reeks strafmaatregelen (qPORTRET VAN SPREEKCEL (Zittiiu van gisteren). In de zeldzaam „aangekleede" Nutszaal had gisteren de onverwachte raadszitt.ng iplaats. Het leek veel od een boerenschuur met tafeltjes Voorzitter was de burgemeester mr. A. Y d Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving was de heer Goslinga, die tevens ontslag heeft genomen als raadslid. Na goedkeuring der notulen doet de voor zitter mededeeline van eenige ingekomen stukken, w.o. missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. AFSCHEID VAN DEN HEER GOSLINGA. De heer Goslinga, door ziekte verhinderd aanwezig te zijn, had per brief afscheid genomen. Hij dankte daarin den raad voor de ondervonden medewerking. De VOORZITTER gelooft zich den tolk van den raad te zijn. als hij de gedachte uit.datdeganscheraad met leedwezen de. zen itvergen werker, voor wlen ieder respect had, zal missen. Steeds heeft hij voor de gemeente-belangen op de bres gestaan; ook jaren lang heeft hij als wethouder belang rijke diensten aan de gemeenschap be wezen. Trots verschillen van meening mag ge zegd, dat een kundig en knap man den gemeente ontvalt. Soms wekte hij eenige geprikkeldheid dan weer bespeelde hij de snaar vari den humor, de raad zal hem noode missen. Tenslotte wenschte spr. hem een spoedig herstel ln zijn zware ziekte, (applaus). De heer BEEKENKAMP dankte als voor zitter der A.R. fractie voor deze woorden, hetgeen in den geest van den heer Goslinga ls te achten. Hoe men ook moge denken over diens optreden, hit was ln ieder geval Iemand met groote gaven die hij op zijn wijze heeft gegeven voor onze gemeente. Spr. onderschrijft volledig de goede wen- schen voor en spoedig herstel. DE OPVOLGING. Daar de heer van Es, de vacature Gos linga niet aanvaardde evenmin als de heer Schoneveld, ls opvolger de heer mr. Knibbe. AGENDA. lo. Praeadvies op het verzoek van prof. dr. L Knappert om ontslag als Curator van het Stedelijk Gymnasium. (158) Confom besloten. 2o. Voorstel tot het inbrengen in de Sportstichting van het sportveld bij het militair oefenterrein nabij den Haagweg. (159) Confom besloten. Daar niemand van de rondvraag gebruik maakt, wordt de openbare zitting gesloten. De raad gaat over in geheime zitting. Met den heer Goslinga ls een zeer be kwaam raadslid, die trouwens als wethou der van financiën zijn kunnen heeft ge toond, voor de Sleutelstad verloren gegaan. Hij was agressief, ontketende soms poli tieke debatten, waar dit onnoodig of zelfs niet gewenscht was. het zij zoo. maar het was een figuur ln den raad. Wie het met hem aan den stok kreeg, moest zich schrap zetten! Veel, zeer veel. heeft hij gedaan voor de gemeente Leiden, vooral als wethouder en daarvoor is een oprecht woord van dank hier alleszins op zijn plaats. Party-man was de heer Goslinga, hij kwam er openlijk voor uit, zelfs dan als hij alleen stond, maar men wist ln dit opzicht wat men aan hem had Zijn scherpe toon deed soms het debat fel oplaaien, persoon lijk werd hij niet; hli stelde principe tegen, over principe en zelfs zijn tegenstanders zullen hem blijven gedenken als een waar dig tegenstander, met wien het een eer was den degen te kruisen. Leiden's goede wenschen vergezellen dit afscheid. De A.N.W.B. schrijft ons: Reeds lang bestaan er bij de provincie Zuid-Holland plannen om een tweede ver binding tusschen Den Haag en Rotterdam stand te brengen. De Rijksweg over Rijs wijkOverschie voldoet weliswaar aan vrij hooge eischen voor het doorgaande ver- Keer, doch hij heeft het bezwaar, dat hij voor het westelijk deel van Den Haag niet 200 gemakkelijk te bereiken is; de rit door ae stad vordert vrij veel tijd. Voorts levert oe verbinding van den Haag en Delft met «eniedam en Vlaardingen het groote be- t™??1 °p' dat men óf via Rotterdam om jnoet rijden óf via Overschie. Op den voor snelverkeer weinig geschikten weg tusschen yerschie en Schiedam bevindt zich boven alen een tol. «et door de provincie ontworpen plan eneist gen weg. welke den Moerweg in Den t aag bijna rechtlijnig verbindt met een punt ten Noordwesten van Schiedam, waar va«meuwe weg kruisingsvrij, n.l. door middel na.vic.een -2 g' half-klaverblad, aan den in (WnlSF Zljnden weg RotterdamMaassluis Dpitf V?n Holland) zal aansluiten. Ook bij hei voor een goede aansluiting aan stratennet dier stad gezorgd worden. Potjes 0.60 en 0.90 Tuben 0.35 en 0.1 weer "Matt-Creme", de heerlijke, matteerende dagcrèmeUitstekend als onderlaag voor de fijne "4711" poeder, waardoor U er verzorgd, frisch en natuurlijk uitziet. "4711" Cold Cream als de voedende crème voor de nacht, die de huid versterkt. Des avonds vóór de verzorging met Cold Cream, wordt de huid met "Terci" ge zichtswater goed gereinigd. "Terci" gezichtawater des morgens om de resten van de Cold Cream te verwijderen. "Terci" wekt op, versterkt en vernieuwt het huidweefsel. 1213 CIngez. Med.) Kon. Ned. Stoomb. My. POSEIDON. 13 Oct. van Oran te Genua CERES. 12 Oct. 11 u. n.m. van Amst. te Bremen ORION, 13 Oct. van Palermo te Malaga. Kon. Holl. Lloyd AMSTELLAND, uitr., 13 Oct. 5 u. v.m. van Las Palmas. Halcyon Lyn MAASBURG, 12 Oct. v. Vlaar dingen te Kirkenaes STAD ARNHEM. Vlaardingen n. Port Said, 13 Oct. uit den N. Waterweg. Rotterdam—Z. Amerika Lijn ALCYONE, 13 Oct. v. Hamburg te R'dam. Rott. Lloyd DEMPO, uitr., 13 Oct. n.m. 12 u. 50 te Southampton. Kon. Ned. Stoomb. Mij. PERSEUS. 13 Oct. van Gothenburg n. Aarhuus. Diverse Stoomvaartberichtcn MIDSLAND, 12 Oct. van de Theems te Alloa WESTLAND, 13 Oct. v. R'dam te Leith JONGE AN THONY, Antwerpen n. Setubal, pass. 13 Oct. Vlissingen BERKEL, 12 Oct. v. Archangel n. R'dam JONGE ELISABETH. Antwer pen n. Alexandrië, 12 Oct. van Algiers KA- TENDRECHT, Schiedam n. Batoum Tuapse, pass. 13 Oct. Gibraltar KELBERGEN. Walaroo n. Falmouth, pass. 12 Oct. Finisterre RANDWIJK. 12 Oct. v. New York te Ham burg MAJA, 11 Oct. v. Curacao te Genua SIRRAH, 12 Oct. v. Nuevltas n. Havana «later bericht) EEM, 13 Oct. v. Sornaes te Hamina MIJDRECHT, 12 Oct. v. Abadan n. Suez, daarna verm. n. Engeland SLIE- DRECHT. 20 Oct. v. Abadan te Liverpool ver wacht THEANO. 12 Oct. v. Belfast n. Fo- wey. die na een vermoeiende dag Stegeman's échte Geldersche rookworst op tafel ziet. U weet wel, met die heerlijke, zachte rooksmaak. Tjonge, wat een tractatie! Die van Stegeman is werkelijk iets bijzonders, 't Is heusch de moeite waard om daar speciaal om te vragenl LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat. ln winkels met ons raambiljet 1241 (Ingcü. Med.) Voor het streekverkeer tusschen Den Haag en Delft eenerzijds en Rotterdam. Schiedam en Vlaardingen anderzijds moet deze weg van zeer veel beteekenis geacht worden en een druk verkeer er op is dan ook te voor zien. Aangezien de weg voor een gedeelte door zeer slap terrein voert, zullen eerst twee proefvakken worden aangelegd teneinde na te kunnen gaan op welke wijze het best een draagkrachtige ondergrond zal kunnen worden verkregen, n.l. door doorpersing ten gevolge van een grooten overmaat van zand. of door gedeeltelijke ontgraving van den minderwaardigen grond; op 31 October zal het bestek voor de proefvakken worden aan besteed. Gouwleider Buerckel heeft gisteravond zijn aangekondigde rede gehouden naar aanleiding van de relletjes te Weenen. Buerckel verklaarde allereerst, da* be paalde gebeurtenissen van Vrijdag en Za terdag in het buitenland verwrongen zijn weergegeven. In werkelijkheid ging het om het volgende: Een aantal politieke geestelijken heeft getracht de bevolking tegen den staat op te zweepen. Deze poging is mislukt, want van de geheele bevolking hebben slechts een paar honderd brave oude vrouwen en misleide kinderen aan den klerikalen oproep gevolg ge geven. Men heeft gepreekt en op straat gedemonstreerd, waarbij men enkele liedjes zong uit den tijd van het Doll- fussSchuschnig-regiem. Men heeft getracht de religie! tegen den staat uit te spelen en heil roepen op kardinaal Innitzer uit te brengen. Den volgenden avond heeft zich dan een troep jonge menschen voor het aartsbisschoppelijk paleis verzameld en daarbij is het tot eenige excessen gekomen. Van 't standpunt van den staat betreft het hier vergrijpen tegen de openbare orde. Tegenover een ongehoorde, ver boden politieke demonstratie eener zijds, staan enkele uitspattingen aan de andere zijde. Het spreekt vanzelf dat de nat.-so- cialistische staat de gebeurtenissen op beide dagen ten strengste onderzoekt en ieder vergrijp tegen het recht en de orde zal straffen. De nat.-socialistische staat duldt ter wille van de eenheid van het volk, onder geen omstandighe den een politieke oppositie; hij ver werpt en bestraft gewelddaden en uit spattingen. Voortgaande besprak Buerckel de uitleg ging, die door een zekere buitenlandsche pers van de gebeurtenissen is gegeven, welke pers ln de gebeurtenissen de symp tomen wil zien van een strijd tegen de re ligie. Daarbij wees Buerckel allereerst op de tegen het volk gerichte houding van een deel van den katholieken clerus vóór den Anschluss. Hij zeide: uit eigen bewe ging kwam de heer Innitzer na den An schluss naar den Fuehrer en bood zijn medewerking aan. Wij hebben weliswaar ingezien, dat de kardinaal optrad volgens het beginsel: redde zich wie kan, en der halve buitengewoon snel zijn vrienden van den vorigen dag prijs gaf. De Fuehrer ech ter wilde in Oostenrijk geen veldtocht van wraak voeren, maar een sterke, alle volks- genooten omvattende volksgemeenschap stichten. Daarom gaf ik ook gevolg aan het verzoek van den kardinaal om te komen tot een overeenkomst tusschen staat, par tij en kerk, waarbij religie en eeredienst beschermd zijn en partij, staat en kerk ln vrede naast elkander leven. Aangezien men den machtspolitieken toestand voor de kerk als ongunstig be schouwde, ging men eerst in op mijn voor stellen, bevestigde ze zelfs van den kant van den kardinaal schriftelijk als geschik te grondslag voor het samenleven. Toen scheen plotseling een nieuwe kans op te duiken. De aartsbisschop van Salz burg heeft mijn lasthebber met groote openhartigheid te verstaan gegeven, dat men in Rome van opvatting is, dat men wel wat langzaam kon zijn. Want men wist immers nog niet, hoe de zaak met Tsje- cho-Slowakije zich zou ontwikkelen. Dus weer een nieuwe speculatie. Men hoopt, ja men bidt er wellicht om, dat het rijk in buitenlandsche politieke moeilijkheden geraakt. Van den toe stand, die dan ontstaat, uil men zijn standpunt jegens volk en rijk afhan kelijk stellen. Dat is meer dan verraad. Nu zijn de dingen anders geloopen. De olkeren van West- en Midden-Europa heb ben de hangende problemen vreedzaam tot een oplossing gebracht. Nu was de verle genheid in het elericalc kamp groot. De hoop op Tsjecho-Slowakije was vernietigd en de onderhandelingen met den staat definitief afgebroken. Buerckel. Nu zijn de vorige week Dinsdag de po- Utiseerende geestelijken in een conferentie bijeengekomen, waar besloten werd het volk op te roepen tot een demonstratie voor het geloof, voor het geloof, dat in Oostenrijk nooit bedreigd was, voor het geloof, dat ik als vertegenwoordiger van partij en staat met den uitdrukkelijken volmacht van den Fuehrer met bijzondere bescherming wilde beveiligen. Buerckel vermeldde op dit punt van zijn redevoering, dat men de bijeengehaalde demonstranten heeft doen roepen: „Chris tus ist unser Fuehrer." De gouwleider ver klaarde in verband daarmede, dat dit- een j lastering van den Goddelijken naam is en een niet.t-e overtreffen gemeenheid, want Adolf Hitler als Fuehrer van het Duitsehe volk heeft zich nooit verstout of ook slechts er aan gedacht Gods Zoon als zijn part- per uit te dagen, evenmin als Gods Zoon cr nooit aan heeft gedacht iets wereldlijks tegenover zich te stellen. Men heeft dus van deze clericale zijde den strijd op een politiek terrein willen schuiven. Dat is godslastering. Daar komc neg bij. dat Innitzer bij den verderen kreet: „Innitzer beveel, wij volgen je" on der zwaar misbruik van het teeken des k raises uit het aartsbisschoppelijke paleis de politieke demonstratie tegen den staat heeft gezegend. Innitzer heeft zich daar mede openlijk doen kennen als politisee- rend bisschip. Hij wil dus een politiseerenci leider zijn. Hier ontmoet hij het ijzeren en defi nitieve „neen" van den nationaal so- cialistischcn staat. Want waar het om politjek, om volk in den staat gaat, be staat er slechts één leider, Adolf ITitler ..(Sieg Heil geroep, dat minutenlang aanhoudt). Personen als de heer Innitzer hebben het recht op politieke leiding definitief en voor altijd verspeeld. Spr. wil niet ra ken aan de aanspraken op de leiding van Innitzer in de kerk, hij wil echter den heer Innitzer den goeden raad geven om aks kerkleider datgene te doen, dat de Hcere God hem beveelt en zich niet te maken tot het werktuig van een anti-Duitsche poli tiek van het Vaticaan. een politiek, die met religie en geloof niets heeft uit te staan. Dan zal hij, Innitzer, ook met. het volk in vrede leven. Aangezien de natio- naal-socialistische staat een volksche ïvchtstaat is. wijst hij de methoden van h**t geweld ook daar af, waar men ze toch als een begrijpelijke ractie kan doen gei den. Het nationaal-socialisme behoeft geen onderhandelingen te voeren om de verhou ding tusschen staat en religie op te hei deren en te beveiligen. Spr. heeft in deze kwestie slechts gevolg gegeven aan een ^vensch van de bisschoppen. Zulke onder handelingen zijn ook slechts gevoerd, om dat men van dqn kant van den staat alles heeft willen doen om de volksgemeenschap 'no omvatt°r\d en st°rk mogelijk te maken. Tenslotte verklaarde Buerckel de discussies en onderhandelingen met den clerus voor definitief beëindigd en kondigde een reeks maatregelen aan. Met het oog op het feit, dat de voor naamste betrokkenen aan de demon stratie op Vrijdag Joden en talrijke Tsjechen zijn geweest, heeft hij, Buer ckel, besloten: 1. Alle Tsjechische Joden en op eenigerlei wijze belaste Tsjechen moe ten binnen den korsten t.ermijn uit Weenen vertrekken. 2. De kort geleden nog bestaan heb bende voornemens om aan de kerk het een of andere jongensseminarium on danks alles over te laten, zijn opgege ven, aangezien de politieke geestelijk heid, zooals zij hier naar buiten trad, geen waarborg kan geven, dat in deze scholen een fatsoenlijke jeugd wordt opgevoed. 3. Met het oog op de groote over winning in Sudeten-Duitschland had men ook al plannen voor een amnestie voor confessioneele politici. Deze am nestie moet op grond van de gebeur tenissen uitgesteld worden. 4. Het voorstel van de meest ver schillende clericale zijde om de invrij- heidsstelling van Schuschnigg te over wegen behoort tlians bij Innitzer inge diend worden. Voor de verdere betrekkingen tusschen partij en kerk geldt het volgende: 1. Religieuze aangelegenheden zijn de zaak van een ieder, individueel. Wie zich aan het crucifix of aan dergelijke zaken vergrijpt, wordt tot vijand van het natio naal-socialisme. Wie naar de kerk wil gaan, meet dat doen. Wie ver van de kerk blijft, maakt dat eveneens met zijn geweten uit. Wanneer echter in de kerk als het huis Gods tegen den Fuehrer of tegen de na tionaal socialistische zaak gevloekt wordt, dan zouden de nationaal socialisten, van dat oogenbiiK af. met de kerk niets meer .uit te staan hebben. 2. Het huwelijk en de scholen zijn uit sluitend aangelegenheden van den str;,t. De kerk kan hier helpster zijn, maar al leen dan. wanneer zij staat en partij niet in gevaar brengt. 3. De openbare straten en pleinen behoc- ren aan den staat. Men duldt het niet, dat op staatseigendom aan den staat vij andige demonstraties gehouden worden, een poging tot herhaling zal zoo beant woord worden als men dat moet doen te genover staatsvijanden. 4 Politiek en vorming van de levensorde "in het volk zijn uitsluitend aangeleg:n- heden van partij en staat. De zorg voor het zieleheil is zaak der religie. Nieï ge duld zal worden, dat de religie van een enkeling of de symbolen eener religie be schimpt worden, ieder heeft het recht op eerbiediging van een religieuze overtui ging. In Oostenrijk bestaat een groot aan tal fatsoenlijke, brave katholieken. Er hoeft hier een gemeenschaD van geeste lijken voor de religieuze verbroedering be staan. Tien dagen geleden echter heeft de heer Innitzer het lidmaatschap van dezen bond voor den religieuzen vrede verboden. Hij Buerckel, zegt dien geestelijken dank. Zij hebben hun werk niet kunnen voort zetten. omdat zij Innitzer anders broode locs zouden hebben gemaakt. Buerckel eindigde met de woorden: Wij buigen ons vroom voor den Al machtige, die ons den Fuehrer heeft gezonden/Steeds zullen wij nederknïe- len aan het altaar van onze natie en wij zullen tot onzen Heerc God bid den: Heere God, behoudt ons den Fuehrer". De redevoering van Buerckel werd voort durend door stormachtig gejuich en lang aanhoudenden betoogingen tegen het po litieke katholicisme onderbroken. Aan 'iet slot werd de bijval tot ware orkanen van instemming met de uiteenzettingen van Pucrcke!. Nieuwe betoogingen. Na de door gouwleider Buerckel voor een ontzaglijke menschenmenigte uitge sproken redevoering tegen het politieke katholicisme in Oostenrijk trokken tien duizenden personen in emdelooze rijen langs het aartsbisschoppelijk paleis on ae Stetansplatz Steeds weer werden kreten tegen het oolitieke katholicisme uitgcs'oo- ten. Ook werden „Knallerbsen", een soorc vuurwerk, door de betoogers rondgestrooid, die tot ontploffing kwamen, wanneer er op getrapt werd. Om tien uur trokken de menschenmassa's nog steeds lar.gs he* aartsbisschoppelijk paleis. BALDADIGE JFUOD. Een bewoner van dc Oude Vost k'; r.gt over de baldadigheid der jeugd, die dezer dagen de deuren en ramen van vele huizen met klei be smeurde. Meer politietoezicht ware z.i. ge wenscht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13