BINNENLAND LEIDSCH DAGBIAD Derde Blad Vrijdag 14 October 193S Bevordering export naar Zuid-Amerika. Het centrale vliegveld. De K.E.M.A. te Arnhem in bedrijf gesteld. Slachtoffers van de Sch. 102 begraven. Militaire luchtwachtdienst. Liberaal sociaal congres. Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid Erge pijnen in den rug! Uit Ned. Oost'Indië Oprichting steunpunt voor onze exporteerende industrieën te Buenos-Aires. Het bezoek van de handelsmissie Zuid- Amerika in Maart-April 1937, onder lei ding; van jhr. nir. dr. H. A. van Kame- beek, welk bezoek destijds tot een in tensieve belangstelling in Nederland- sche exportkringen voor de Zuid-Ame- rikaansche afzetgebieden leidde, heeft tot gevolg gehad, dat onder auspiciën van het Nederlandsch Zuid-Amerl- kaansch instituut te 's-Gravenhage, het plan is gerijpt om in Argentinië een permanent steunpunt, in den vorm van een „supervising office", op collectie ven grondslag, te vestigen, ten dienste van de Nederl. exportindustrieën. Wij kunnen thans mededeelen, dat dit plan aan welks voorbereiding o.a. de groote werkgeversorganisaties in Nederland spontaan hebben medegewerkt, tot uit voering is gekomen. De voorbereidende werkzaamheden, met welke zich een commissie uit bovenge noemd instituut had belast, zijn beëindigd en besloten is tot oprichting van een naamlooze vennootschap maatschappij voor j handelsbetrekkingen Holland-Zuid-Amerika 'compania de relaciones mercantiles Ho- landa-Hispano-Americanai, met zetel te i 's-Gravenhage en kantoor te Buenos Aires, i Dit kantoor zal als permanente vertegen woordiging van de Nederlandsche industrie, daadwerkelijk medewerken aan de bevor- j dering van den afzet van Nederlandsche markten, in nauwe samenwerking met de officieele Nederlandsche regeeringsverte- genwoordiging ter plaatse en in contact met den economischen voorlichtingsdienst. Het ministerie van economische zaken heeft ter zake volledige medewerking en steun toegezegd. De raad van bestuur zal bestaan uit de heeren Jacq. A. D. M. Daniels, adj. direc teur intern, kunstzijde verkoopkantoor N.V. te Arnhem. E. Henny. oud-secretaris en lid van het dagelijksch bestuur van het Ne- derlandsch-Zuid-Amerikaansch instituut, xnr. H C Hintzen. lid der firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam en mr. E. E. Men- ten. lid der firma Heldring en Pierson te 's-Gravenhage. Tot directeur is benoemd de heer D. Knegt te Apeldoorn, oud-procuratiehouder van het Philips-concern te Eindhoven. De heer Knegt zal tegen het einde van dit jaar naar Argentinië vertrekken. Het ligt echter in de bedoeling, dat de directeur telken jare eenige maanden in Nederland vertoeft, teneinde het zoo noodzakelijke persoonlijke contact vast te houden. Een groot aantal Nederlandsche bedrij ven heeft zich bij de maatschappij aange sloten. Teneinde verdere gegadigden alsnog in de gelegenheid te stellen van de dien sten van de nieuwe maatschappij gebruik te maken, zal overleg gepleegd worden met de kamers van koophandel in de voor naamste industrie-centra van ons land. tot het houden van zittingsdagen aldaar voor het geven van mondelinge voorlichting over doelstelling en werkprogramma van de maatschappij door den directeur, voor diens vertrek naar Argentinië. Het kantoor der maatschappij zal tot aan het vertrek van den directeur naar Duenos Aires gevestigd zijn aan diens adres:, de heer D. Knegt, Jachtlaan 152, Apeldoorn. Utrechtsche Kamer van Koophandel voor een terrein nabij Leiden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het gebied Utrecht heeft zich In een adres tot den minister van Waterstaat gericht, waarin o.m. wordt gezegd: ..De plannen om te geraken tot de in richting van een centrale vlieghaven voor Nederland, welke door de regeering worden overwogen, zijn door ons met groote aan dacht gevolgd. Hoewel Utrecht In de publicaties over dit vraagstuk meestal slechts zijdelings wordt genoemd, Is haar geografische ligging van dien aard. dat het vraagstuk ook voor haar van groot gewicht moet worden geacht. De geringe omvang van ons land maakt, bij inschakeling in het Internationaal- en intercontinentaal luchtverkeer, meerdere aanloophavens, met de daaraan verbonden kosten en tijdverlies, overbodig. Daarom is onze kamer van meening. dat een centrale luchthaven in het leven moet worden ge roepen. De vraag waar een dergelijke haven zich moet bevinden ls van groote beteekenis. Daarbij zijn echter zooveel be langen betrokken en gelden zooveel over wegingen, dat naar de meening van onze Kamer de regeering slechts deze ten volle kan overzien. Onze Kamer wil er lntus- schen op wijzen, dat een der elschen is. dat op snelle en gemakkelijke wijze voor het vervoer van goederen en personen ge zorgd moet kunnen worden. Het zóu onze Kamer verheugen, in dien een terrein nabij Leiden, dus op geringen afstand van Rotterdam, Am sterdam, Den Haag en Utrecht gekozen zou worden, aangenomen althans dat de verbinding tusschen Utrecht en dat vliegveld aan alle elschen zou voldoen." De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren na uitvoerige bespreking in mid dag- en avondzitting met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aan vaard om een adres aan den Raad van Ministers te zenden met betrekking tot het voornemen van de Regecrlng, Schiphol te bestemmen tot nationale luchtvaarthaven voor het internationale luehtvaartverkeer. Het adres dringt er bij den minister raad op aan, dat Rotterdam In het cen trum van het op haar gerichte gebied de beschikking houdt over een vliegveld met internationale verbindingen. Groote belangstelling. Twee van de drie slachtoffers van de schipbreuk van de Sch. 102 H. Roeleveld en J. Bruin zijn gister middag op de algemeene begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld. Tot nu is het derde slachtoffer, de zoon van J. Bruin, naar men weet nog niet aan gespoeld. De belangstelling op de begraafplaats was, vooral uit Scheveningsche vlsscherskrlngen, buitengewoon groot. Ongeveer duizend Scheveningers, onder wie vele vrouwen, waren naar de begraaf plaats gekomen om de omgekomen leden der bemanning van de Sch. 102 de laatste eer te bewijzen. Voorts hadden van hun belangstelling blijk gegeven de secretaris-generaal van economische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, die den minister vertegenwoordigde, de voorzitter van de Nederlandsche Reeders- i vereenlglng voor de HarlngvlsscheriJ, mr. J H. Klewiet de Jonge, verscheidene firman ten van de reederij Frank Vrolijk, de schip per van de Sch. 102, P van der Zwan. de bemanning van de reddingsboot „Zeemans- hoop". terwijl de gespaarde bemanning van de Sch. 102 als sllppendragers voor hun gevallen makkers fungeerden. De droeve stoet vertrok om 12 uur van de sterfhuizen, waar ds. De Jong en dr. Evenhuls een rouwdienst hadden geleld. Aan de geopende groeve, waarin het stoffelijk overschot van Roeleveld daalde, heeft namens de reederij de heer S. P. Vrolijk een woord van troost tct de familie gericht. De godsdienstleeraar H, Groenendijk, sprak vervolgens enkele woorden, waarna alle aanwezigen het Psalmvers „Gelijk het gras Is ons kortstondig leven. aanhle- ven. Ook aan de groeve van Bruin heeft de heer S. P. Vrolijk gesproken, waarbij hij herinnerde aan de Octoberstormen in 1936, toen verscheidene Scheveningsche loggers zijn vergaan. De godsdienstleeraar P. Compagne sprak ■vervolgens enkele woorden van troost tot de familie, waarna het laatste vers van Psalm 27 werd gezongen. Namens den Centralen Transportarbel- dersbond heeft nog het woord gevoerd de heer C. P. Damme, voorzitter van de Haag- sche afdeellng van dien bond. die B™ln als een trouw en welmeenend vriend schet ste. Juist Bruin was altijd een voorvechter voor verbetering van de Scheveningsche haven en spr. hoopte, dat de ramp van Zondag tot deze verbetering zou mogen bijdragen. Morgen groote oefening. Door Z.K.H. Prins Bernhard. Hedenmiddag is door Z. K. H. Prins Bern- hard het nieuwe gebouwencomplex van de N.V. tot keuring van Electrotecnische ma terialen te Arnhem iK.E.M.A.) op het land goed „Den Brink" aldaar officieel in bedrijf gesteld. Een belangrijke mijlpaal op electrotech- nisch gebied is hiermede bereikt. Nederland ls thans in het bezit gekomen van een keu ringsdienst van electrotechnische materia len. welke wat outillage en inrichtingen be treft. kan wedijveren met alles wat op dit gebied reeds bestaat. De openingsplechtigheid vond plaats in de groote hal van het hoogspanningslabora torium. Tot de aanwezigen behoorden de ministers dr. Colijn, mr. dr. Ir. J. A. M. van Buuren en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, vertegenwoordigers van de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken, vertegenwoordigers der Provinciale en gemeentelijke besturen, afgevaardigden van de universiteiten en hoogescholen en de delegaties van de vereenigingen en instel lingen. die zich op electrotechnisch of aan verwant gebied bewegen, w.o. die van het Koninkl. Instituut van Ingenieurs. Nadat de Arnhemsche Orkestvereeniging het Wilhelmus had ten gehoore gebracht, sprak allereerst mr. S baron van Heemstra, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en president-commissaris der K E.M.A. Na de totstandkoming van het bedrijf te hebben gememoreerd, richtte spr. zich tot Prins Bernhard Sur. zeide het een groot voorrecht te achten, dat Z. K. H. zich bereid heelt ver klaard de plechtige inbedrijfstelllng te ver richten. In hooge mate erkentelijk voor de belangstelling van het Koninklijk Huls voor het werk der vennootschap, hebben com missarissen gemeend in de hal van het al gemeene laboratorium een gedenksteen als herinnering aan deze plechtigheid te moe ten plaatsen. De band, die het geheele Ne derlandsche volk met het Koninklijk Huis verbiedt, zal aldus opnieuw ook in ons in stituut een plaats van aanhechting vinden. Nadat nog gesproken was door den direc teur der K E M A. prol. ir. J. C. van Stave ren. onthulde Prins Bernhard de gedenk steen. Van de Liberale Staatspartij. De afdeellng Wassenaar van de Liberale Staatspartij heeft gisteravond in Kasteel Oud-Wassenaar een feestelijke bijeenkomst aangeboden ter gelegenheid van het libe raal sociaal congres, waarvan de vergade ringen vandaag en morgen gehouden worden. De afdeelingsvoorzitter, ir. H. H. Dres- selhuis opende met woorden van welkom in het bijzonder tot den eere-voorzitter van de Liberale Staatspartij mr. D. Fock, oud- minister Jhr. van Lidth de Jeude en den nieuwen voorzitter van de Liberale Staats partij, prof. mr B M. Telders. Spr. hoopte dat dit congres een groot succes zal worden. Prof. mr. C. W. de Vries dankte namens het congresbestuur voor deze woorden van welkom. Met een kort woord opende hij hierop het congTes. Daarna heeft de nieuwe partijvoorzitter ..een liberaal woord" gesproken. Het was de eerste spreekbeurt van prof. Telders, als leider van de Liberalen. Als ik een motto had moeten kiezen voor deze spreekbeurt .aldus prof. Telders, dan zou het geweest zijn: de strijd tegen de legende. De legende van het laissez faire, die het grondbeginsel, het merg van het liberalisme zou ziin. Die legende vanavond den kop Indrukken vermag spreker niet. Hij wil slechts in het kort resumeeren wat deze prae-adviezen ieeren. Spr. toonde al lereerst aan dat het laissez faire historisch een legende is, omdat zij niet uit de pen van een liberaal is gevloeid, maar een noodkreet tegen een overgeordende In dustrie was, toen er van liberalisme nog geen sprake was. Vervolgens betoogde spreker, dat de menschelljke persoonlijkheid nog altijd de motor Ls van alles wat in het economisch leven tot stand komt, wat niet wil zeg gen. dat er geen remmen mogen worden aangebracht. Als spreker goed ziet dan is de sociale politiek, zooals deze in de prae- adviezen tot uiting komt, op de volgende beginselen gebouwd. In de eerste plaats, dat In het belang van de distributie en productie aan de werking van het eigen belang hier en daar remmen kunnen worden aangelegd. Dat was de rechtsgrond waarop Thorbecke sociale politiek juist achtte en bevorderde. Verder, dat het soms noodig zelfs wen- schelijk is te achten economische beper kingen aan te leggen is het belang van een hoogere mensehelijkheld (b.v. de kinderwetten van Van Houten). Dit begin sel aanvaardende betoogde spr. dat dit dient te gelden voor alle categorieën en hij vestigde de aandacht op de z.i. te eenzij dige oriëntatie van de sociale politiek, zoo als zli de laatste jaren ln Nederland Ls gevoerd. Het voeren van een sociale poli tiek beteekent. aldus prof. Telders. dat de economisch sterkeren zich opofferingen moeten getroosten ten bate van de econo misch zwakkeren. Men hoede er zich ech ter voor van de economisch sterkeren niet zoo veel te vragen dat men de bron waar uit die offers vloeien, ondermijnt. Het is dus volstrekt geen anti-sociale politiek, wanneer men od een gegeven oogenbllk uitroept: belast niet te zwaar en niet ver keerd. Als dit congres er in slaagt deze gedach ten Ingang te doen vinden dan kan van de rrganisatoren getuigd worden: bene meritl de patria. vrij vertaald, zij hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland of jegens de liberale partij, zoo besloot de nieuwe partij-voorzitter. De algemeene vergadering. In de gisteren te Arnhem gehouden 31e algemeene vergadering van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid onder presidium van mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra te Oosterbeek werd besloten tot het zenden van telegrammen van hul de aan de belde hooge beschermvrouwen der Vereeniging H M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. In het telegram van H K. H. worden tevens vurige wenschen uitgesproken voor een spoedig en volledig herstel. Bestuursverkiezing. In een huishoudelijke vergadering, welke aan het congres vooraf ging, werd het jaarverslag over 1937 uitgebracht. In de vacatures ontstaan door periodieke aftre ding der bestuursleden, werden gekozen mej. mr. E. C. Simons te Utreoht, J. H. Donner te Rotterdam, dr. L. G. Korten- horst te 's-Oravenhage. mr. J. Everts te Amsterdam. W. J. Hemmes te Utrecht en mevrouw A. M. Hooykaasde Lange te 's-Gravenhage. Armoede en Demoralisatie. Aan de orde is de beraadslaging over het onderwerp „Armoede en demoralLsatie", waarover praeadvies werd uitgebracht door pror. dr. M. J. A. do Vrijer te Utrecht, mgr. F B. J. Frencken te Breda, R Hoenstra, arts te Nyeveen en mej. P. H. Hubregtsz, hoofdinspectrice van de Stichting „Cen traal Woningbeheer" te 's-Gravenhage. Mr. B. V. A. Röllng, privaat docent aan de universiteit te Utrecht sprak daarna over „Armoede en criminaliteit". Criminaliteit, aldus spr., ls een relatief begrip: zooals armoede een minus variant in sociaal gedrag. Ook de criminaliteit ls afhankelijk van de levende ideeën in de samenleving. Deze bepalen niet alleen wat misdadig zal zijn, maar actlveeren ook in het negatieve, den misdadiger. De armoede doodt de hoop, de aanvaarde samenhang met de toekomst; zij doodt ook de liefde, de aanvaarde samenhang met de gemeenschap. Werkloozen-armoede doet der liefde zelfs ln haat en wrok verkeeren, omdat men de werkloosheid zal gevoelen als een verraad van de gemeenschap. Wat noodig is: niet ln de eerste plaats meerdere stoffelijke goederen, zeker niet meerdere cultuur, maar voor alles de juiste verhouding van den mensch tot de buiten wereld en van de buitenwereld tot den mensch. Daar ligt. zegt sprde kern van het euvel en daarin moet men het euvel bestrijden. Armoede en criminaliteit zijn parallel-verschijnselen, belde toonen mi nus-varianten, belde toonen een uit sociaal-economisch standpunt negatieve selectie, beide toonen dezelfde psychische situatie als oorzaak en gevolg. Belde zijn onvermijdelijk en vervullen een functie ln de samenleving: aan de uitwassen de fou- Naar wij vernemen zal morgenmiddag ten ;n de gern der samenleving te demon van 2 tot 5 uur een groote oefening van streeren. In de voortgezette vergadering werden uitgebreide discussies gehouden over het onderwem .Armoede en demoralisatie Toespraak minister Romme. De minister van Sociale Zaken. prof. Romme. gaf. alvorens de vergadering te ..M(jn pijn ln den rug was zoo erg, dat ik ermee in bed moest liggen en nadat ik TOGAL had gebruikt was ik met een paar dagen weer beter. Mfln buurman had hevige aangezichtspijn en deze verdween geheel na het innemen van TOGAL." Dit schrijft Mej. J. Vermeer, Over- v„„„„ ?.CrhH.lh"Weg j,70 Schiedam en zij voort er aan toe, dat ze het Jammer vindt, TOGAL niet veel eerder te hebben gebruikt, want dat aou haar veel pijn bespaard hebben TOGAL is het probate middel tegen Jicht ischias, rheumatiek, griep, spier-, zenuw^ en hoofdpijnen. Het geheim der Togal-U- bletten ls hun heilzame werking op bloed en inwendige organen, waaruit tH de on zuiverheden - de eigenlijke oorzaak van die panen - afdoende verwijderen. Bti alle apoth. en drop. O.O. d.to p. /loc. (ezel. O.B J 1212 (inzea. IUA.I PORTRET ONTHULD VAN DR. DETERDING. Hulde van de oud-employé's der „Koninklijke" ln Ned.-Indl*. Gistermorgen is ln de vergaderzaal van het gebouw der „Koninklijke" aan de Carel van Bylandtlaan te 's Gravenhage aange boden het portret van dr. H. W. A Deter ding. in opdracht van een groep oud- employé's ln Ned.-Indlë door Jan van Puyenbroeck geschilderd. De heer C. van Rossem. oud-employé der B-PM. Handelszaken ln Ned-Indlë. heeft den heer Deterding toegesproken Daarna volgde de onthulling'van het schilderij, dat dr. Deterding In karakterls- tleke houding weergeeft. Tenslotte overhandigde de heer Van Ros sem aan dr. Deterding een oorkonde het nieuwe gebouw van de k.l.m. te 's-gravenhage. °p het voormalige artillerie-terrein bi) de Wittebrug in Den Haag is men eenige dagen geleden begonnen met grondborin gen om de vastheid van den grond voor de fundeeringen van het nieuwe gebouw van de KLM. te controleeren. Wanneer deze boringen geëindigd zijn, wordt het nieuwe gebouw aanbesteed. Men hoopt dan nog op het einde van dit jaar met den bouw te kunnen beginnen. Dit zal noodig zijn, omdat de K.L.M. eind 1939 het nieuwe gebouw in gebruik wil nemen. GRATIS BEPLANTINGEN MET BLOEMBOLLEN. den militairen luchtwachtdienst worden gehouden, waarbij escadrilles vliegtuigen ons land zullen overvliegen en de militaire luchtwachtposten deze vluchten zullen mel den aan de centrale organen van den lucht wachtdienst. Aan de hand van de binnenkomende w__, Wt meldingen zullen over den zender Scheve- verlaten, de verzekering dat de regeering ningen (golflengte 1206 M.) radiotelefonl- verheugd is gelegenheid te hebben gevon- sche berichten worden omgeroepen, voor- den jn deze blijk te geven van belangstel- namelijk ten dienste van de strijdkrachten ]ing en van erkentelijkheid voor het werk onzer luchtverdediging. Tevens zijn deze der vereeniging. Biizonderen dank brengt berichten echter bestemd voor de luchtbe- de minister voor het aan de orde stellen schermingsdiensten ln de verschillende ge- van de prae-adviezen over armoede en meenten van ons land en voor de burger- demoralisatie. De minister hoopt, dat de bevolking in het algemeen. vergadering over het vraagstuk zal komen Het ligt ln de bedoeling de berichten tot conclusies en concrete verlangens zoodanig to formuleeren. dat een ieder ln De heel' Lindeman, secretaris N V. v., staat zal zijn aan de hand van de ultzen- wees op de noodzakelijkheid van het ïn- dingen de vliegroute op een kaart van Ne- schakelen van de georganiseerde arbeiders, derfand uit te zetten. Er moeten tegen de armoede en de demo- Het. is dus van belan» dat de hoofden ralisatie vele en groote dingen worden ge der luchtbeschermingsdiensten het verloop daan. Alleen van het geven van norma e van de oefening bil hun ontvangtoestel en gezonden arbeid rijnh volgen of laten volgen krijgen. Daarover moet de vergadering zien luitaprsken. De heer Kuipers, secretaris R.K. Werk- liedenverbond, verklaart dat het er bij hem als geloovig man niet in wil, dat a priori armoede tot demoralisatie moet leiden. Wel noudt demoralisatie verband met armoede, maar zij zal daar het ergst zijn waar Ls geestelijke armoede en gebrek aan Gojs- vertrouwen. Spr. hoopte, dat zal worden gestimuleerd de overtuiging dat het noo dig is ten koste van offers op zoo ruim DE ARCHIEVEN VAN DE N.O.T. Aan den- Staat ten geschenke gegeven, met het gebouw waarin zij zich bevinden. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van een voorwaarde bU de hier onder bedoelde schenking. De Nederlandsche Overzee Trustmaat- schapplj heeft gedurende den tijd van haar mogelijke schaal arbeid te verschaffen Viocfoon iiif dun oorri riör eeolr vUfir ii f era n t-,„ffinlnv T array /loc T- bestaan uit den aard der zaak zeer uitge breide en belangwekkende archieven ge vormd. In 1919 heeft zii deze toevertrouwd aan een door haar voor dit doel in het leven geroepen stichting „Archieven der Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij". Deze heeft, na gedurende verscheiden Jaren deze archieven te hebben verzorgd en ge ordend ln het haar toebehoorend perceel Nassaulaan no. 18 te 's Gravenhage, tot liquidatie besloten en ln verband hiermede de bovenbedoelde archieven, benevens die. welke zü zelf tildens haar bestaan vormde, aan den Staat ten geschenke aangeboden, teneinde deze te plaatsen ln de Algemeene Rijksarchiefbewaarplaats en onder nader De heer Rawie. officier Leger des Heils, drong aan op het doen van practlsch werk en op concrete voorstelen. De vergadering werd daarna geschorst tot hedenmorgen. Onze bollenteelt wil reclame maken. Met 'het oog op den dit jaar overvloe- dlgen bloembollenoogst ls onder de voor naamste beoefenaars der bloembollenteelt een actie begonnen om voor reclamedoel einden niet alleen ln het buitenland, doch ook op eigen bodem, onze bolproducton te doen afzetten. Aan alle gemeenten zullen aanbiedingen gedaan worden voor gratis beplantingen van de voornaamste parken en plantsoe nen, waarbij vooral het oog gericht is op de terreinen der ziekenhuizen. Ook zal getracht worden de liefhebberij voor huisbroei vooral onder de jongere generaties aan te doen wakkeren door aan lal van school- en gemeentebesturen voor dit doel aanschrijvingen te zenden. BELASTING OP MOTORRIJTUIGEN EN RIJWIELEN. NIEUWE POSTZEGELS. Van 1 December tot en met 9 Januari a s. worden ln Indië postzegels uitgegeven ten behoeve van het centraal missie-bureau, meldt Aneta uit Bandoeng. De postzegels worden uitgegeven in waarden van 20 ct., 10 cent, 71/; cent, 3'/i bent en 2 cent. Op deze waarden Wordt een toeslag ge heven welke resp. 5 cent, 5 cent, 2'/i cent, l'lt en 1 cent bedraagt. Een bijzonderheid van den postzegel van 2 cent is, dat deze is uitgevoerd ln kleiner formaat. LUCHTLIJN OP AMBON? Vanuit Makasser door te trekken. Het Indisch bureau van Luchtvaart van het departement van Verkeer en Water staat, aldus verneemt Aneta uit Bandoeng, is voornemens om de regeering voor te stel len medio 1939 de luchtlijn op Makasser NJS.B.-erz willen haar vervangen door extra-heffm* op benzine. Door de natlonaal-soclallstische fractie H der Tweede Kamer ls. gisteren ingediend door te trekken tot Ambon. De luchtlijn zal een wetsontwerp tot vereenvoudiging en daardoor 1000 KM. langer worden. omschreven Tttorwnaardën "voor"het DubUek vermindering der belastingen op het motor- Indien deze plannen ten uitvoer worden toegankelijk te stellen. riitulg- e<n op het rijwielverkeer. Hierin gebracht, zal men vanuit Batavia Ambon Aangezien deze archieven een uitermate wordt voorgesteld de afschaffing der per- in twee dagen kunnen bereiken, belangrijk documentatiemateriaal vormen I soneele belasting od motorrijtuigen, der omtrent de geschiedenis van Nederland in motorrijtulgbelasting en der rliwlelbelasting de oorlogsjaren, heeft de Minister van met gelijktijdige verhooging der bijzondere Onderwüs deze schenking met groote dank- I heffing oo benzine van f. 8.80 od f. 8.75 per baarheid aanvaard. I 100 KG. Opneming dezer omvangrijke collectie De verwachte opbrengst dezer heffing ad archieven ln de algemeene rijksarchlefbe- 30 miUioen «tolden zal volgens het ontwerp geheel ten goede komen aan het verkeers- waarplaats zal ln verband met het daar be staande gebrek aan ruimte niet aanstonds mogelijk zijn. In zoover ls het een dubbel gelukkige omstandigheid, dat de stichting aan de schenking der archieven heeft toe gevoegd die van het gebouw aan de Nas saulaan met den geheelen daarin aanwezi. gen Inventaris waardoor de archieven voor- looptg op hun tegenwoordige olaats kunnen blijven en verder worden bewerkt Als uiterste termijn van overbrenging is gesteld 1 Mei 1940. De schenking van het gebouw ls geschied onder de voorwaarde, dat wanneer de Mi nister van Onderwijs het gebouw niet meer noodig acht voor ziin dienst, hli het geheel of gedeeltelijk zal kunnen laten verhuren of verkoooen. met bepaling, dat de op brengst daarvan buiten het verdere ver mogen van den Staat zal worden gehouden en volgens door den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen te stellen regelen zal worden beheerd en gebruikt ten behoeve van het rijksarchiefwezen. fonds. Het wetsontwerp gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. (De opbrengst van motorrijtuig, en rij wielbelasting gezamenlijk ls voor 1938 ge raamd op f. 31.000.000. In 1937 werd in totaal nog een hoeveel heid van meer dan 242 millioen kilogram benzine met inbegrip van enkele andere producten in ons land Ingevoerd) DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de hefflne en de steun- ultkeering oo boter is. behoudens tusschen- tüdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 October vastgesteld op 70 cent per K.G BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 72 cent per K.G. „Nu, maak daar maar niet zoo'n duikte over. Ik heb mijn neefje er al op uitge stuurd een potje vischltjm te halenl" 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10