SCHUDT UW LEVER WAKKER Nederlanders werken in Duilschland LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 October 1938 Derde Blad De onthulling van het ruiter standbeeld van Koning Albert te Parijs ONDER KASTEN EN BEDDEN HEEMAF STOFZUIGER België moet volledige onafhankelijkheid bewaren LAND- EN TUINBOUW Een groep Nederlandsche arbeiders. Eenige conclusies. Alleen dan kunnen loon- overschotten van nieuw te werk gestelde arbeiders worden overgemaakt indien de stand van de clearing dit toelaat. De levensstandaard in Duitschland. (Van onzen specialen verslaggever) (Slot) Op onze vijfdaagsche reis door Westfa- len en het Rijnland bezochten wij tal van Nederlandsche arbeiders, die in onder scheidene bedrijven waren te werk gesteld. Wij konden daardoor een indruk krijgen van de omstandigheden waaronder ze le ven en de voorwaarden, waarop ze te werk zijn gesteld. Wij hebben in de voorgaande artikelen slechts het voornaamste vermeld. Zoo zouden we nog bijzonderheden hebben kunnen geven over enkele steenfabrieken, welke wij bezochten en waar arbeiders uit Limburg en het Noorden des lands waren le werk gesteld. Men vertelde ons daar, dat men een loon van 40 Mark per week kon halen na aftrek van de sociale lasten. In doorsnee moest men 10 Mark kostgeld betalen, zoodat er 30 Mark overbleef. Voor hen, die zuinig waren, was het dus moge lijk om 25 Mark naar huis te zenden. Deze mededeelingen waren echter optimistisch, want bij nadere informatie bleek ons, dat men alleen de 40 Mark kon halen, indien er in accoord werd gewerkt. Voor het stee- nen zetten krijgen ze 22 Pfennig per 10C0 sleenen en als er flink wordt aangepakt, kan men een aardig daggeld maken. Wordt er echter in uurloon gewerkt, dan ontvangt men 63 Pfennig. Bij een 60-urige werkweek haalt men dus nog geen 40 Mark en dan moeten de verschillende bedragen er nog af! Wij hebben op onze reis den indruk gekregen, dat de Nederlandsche arbei ders op precies dezelfde wijze worden behandeld als de Duitsche. Overal was de verstandhouding tusschcn de Ne derlanders en de Duitschers goed; zoo ver wij hebben kunnen constateeren was er van rivaliteit geen sprake. Er is op het oogenblik voor vele Nederland sche arbeiders in Duitschland, dank zij den hogen clearingkoers, die door ve len niet geheel ten onrechte een fan- tasiekoers wordt genoemd, een behoor lijk loon te verdienen. Daarbij moet echter uitdrukke lijk in het licht worden gesteld, dat een dergelijk loon alleen te berei ken is bij een langere arbeidsweek dan van 48 uur. Men moet in doorsnee wel rekenen op 60 uur werken per week. In de bouwvakken, waarin veel werk te vinden is, is het een ongunstige factor, dat de regenuren niet worden betaald. Bij slecht weer loopt men dus kans niet aan zijn loon te komen. Goede vakarbeiders, vooral in de metaal industrie, waarin als gevolg van de bewa pening veel werk is, hebben in Duitschland ten behoorlijke kans op plaatsing. Er is echter één groot bezwaar, n.l. dat der de viezen. Men maakt er in bepaalde kringen onze regeering steeds een verwijt van, dat lij de tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland niet voldoende bevordert. Men oefent vooral critiek uit op onze voortreffelijke Arbeidsbeurs in Ober- lrausen. Deze critici zijn aan het verkeer de adres. Zij moeten zich wenden tot de Duitsche Regeering, want deze verleent ook voor de tewerkstelling van arbeiders niet meer deviezen dan volgens de stand der clearing mogelijk is. Vóór 4 Sept.. van dó jaar was dat gemakkelijker. Toen kon mse Nederlander, die in Duitschland werk Pond, zijn geld naar huis zenden, maar na men datum is dat alleen nog maar moge lijk voor hen, die door de Duitsche Arbeids beurzen worden bemiddeld. Daar deze laatste instanties alleen via onze beurs te ".i ■aUSen arbeiders betrekken, is het duidelijk, dat er niet meer menschen kun nen worden geplaatst dan er van Duitsche ril °.®yiezen beschikbaar worden gesteld. Politieke gezindheid speelt bij de plaat sing geen enkele rol en voorkeur voor Pot!,5,.van een zékere bevriende poli- f mchtmg is er dit verzekerden de Wftnw ons zeer nadrukkelijk - niet. kun?-,» i van Bézinnen en kostwinners, i n <">s alleer. worden tewerk gesteld de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen plaats voor hen heeft. Vrij gezellen, die niets behoeven over te maken en in Nederland toch geen werk hebben, kunnen zonder bezwaar naar Duitschland gaan, maar wij zouden hun toch aanraden zich eerst tot onze Beurs in Oberhausen te wenden. Er zijn de laatste maanden hier te lande verschillende klachten gepubli ceerd over de behandeling van Neder landsche arbeiders in Duitschland. Deze klachten kwamen van menschen, die uit Duitschland terugkeerden. Wij willen de juistheid van deze mededee lingen niet, in twijfel trekken, maar wij willen er op wijzen, dat op onze reis van al deze bezwaren zeer weinig is gebleken. Naar het ons voorkomt is het altijd beter zich een oordeel over den toestand te vormen op een tocht, waarbij men de grootst mogelijke vrij heid geniet en ongehinderd met de menschen kan spreken, dan af te gaan op hetgeen ontevredenen vertellen en zonder dat men één voet in Duitsch land zet. Want het Ls nu eenmaal een feit, dat er overal menschen zijn te vinden, die zich gedupeerd gevoelen. Bij de beoordeeling van deze zaak kan men alleen afgaan op het gevoelen van de groote meerderheid en die was al zijn er dingen, welke men zich anders zou wenschen gunstig. Wij noemden in onze vorige artikelen verschillende looneijfers, welke ons door de betrokken landgenooten werden mede gedeeld. Daaruit heeft men kunnen zien, dat velen in staat zijn f. 18—f.30 per week naar huis te zenden. Dat is mogelijk wij onderstrepen het nogmaals door het maken van een lange werk week en den uitzonderlijk gunstigen clearingkoers. Er zijn Hollandsche arbeiders, die ook 's Zondags werken. Maar voor den Zon- dagsarbeid bestaat geen enkele verplich ting; men werkt op Zondag geheel uit vrijen wil. Er is alle gelegenheid ter kerk te gaan, al ls dat voor vele Protestanten met het oog op de taal, bezwaarlijk. Een melker, die al jaren in Duitschland woont, klaagde- er echter over dat hij nooit kans ziet des Zondags naar de kerk te gaan, daar hij steeds werken moet. Deze melker, die van Orthodox Protestantsche richting was, achtte het dringend noodza kelijk, dat daarin werd voorzien. Wij hebben de stellige overtuiging ge kregen, dat in Duitschland werkende land genooten goed worden behandeld. Onze indruk is bovendien, dat de Duitsche auto riteiten al het mogelijke doen om het den Nederlanders naar den zin te maken, niet in het minst omdat men de Hollandsche arbeidskrachten noodig heeft. DE ARBEIDSBEURS TE OBERHAUSEN Wanneer de zaak van de uitzending der Nederlandsche arbeiders niet in orde was, zou dat een blaam werpen op onze regee ring, welke ten deze mede verantwoorde lijk is. Onze regeeringsinstanties zenden geen menschen uit, zonder dat ze zich ter dege hebben vergewist, dat die uitzending, verantwoord kan worden. Ten deze rust op onze Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober hausen een zeer zware taak. Wij hebben van de werkwijze van deze voor ons zqo belangrijke instelling een bij uitstek gunstigen indruk gekregen. Deze beurs werkt uiterst serieus; liet heeft ons gefrappeerd, dat zoovele Hollanders, die in Duitschland werken, den leider van de beurs, dr. Kapma. die tevens Rijksconsu lent voor Sociale Zaken is. persoonlijk ken nen. De belangen van de Nederlandsche aibeiders in Duitschland zijn bij de Beurs te Oberhausen in zeer goede handen. Tot nu toe vormde de vertraging van de overzending van bedragen via de clearing naar Nederland een bezwaar. Verschillen de gemeenten gaven, nadat ze van Ober hausen bericht hadden ontvangen, een voorschot. Binnenkort zal echter een re geling worden ingevoerd waarin het geld Uiterlijk na 8 dagen in Nederland kan worden uitbetaald, LANDARBEIDERS ZIJN PERMA NENT NOODIG. Wij hebben den indruk gekregen, dat de vraag naar bouwvakarbeiders e. d. in Duitschland wellicht van tijdelijken aard zal zij.n Men gaat toch niet steeds door met het bouwen van enorme fabriekscom plexen, autowegen e. d. Daar komt nog bij en dat is wellicht de belangrijkste fac tor dat wanneer de fortenlinie gereed is, duizenden en duizenden Duitschers weer voor het gewone werk beschikbaar zijn. Permanent is echter zeer zeker de behoefte aan menschen, die op het land en in de stallen werken. Aan der gelijke werkkrachten is reeds sinds tientallen jaren in Duitschland groot gebrek. Goede melkers vooral wan neer een geheel gezin beschikbaar ls kunnen steeds een plaats vinden en flinke verdiensten maken. Landarbei ders kan men bovendien in zeer groo ten getale gebruiken, maar de loonen zijn er behalve wanneer in accoord kan worden gewerkt niet bijzonder hoog. Zoolang er echter ook in de andere vak ken werk ls voor Nederlanders, die hier te lande geen arbeid hebben, is het een Ne- derlandsch belang zooveel mogelijk men schen in Duitschland te werk te stellen. Vooral nu de clearingkoers zoo gunstig is. Een Hollandsche arbeider, kostwinner, die in de gelegenheid is gelden over te maken, is in veel gunstiger positie dan zijn Duit sche collega, die In hetzelfde kamp woont. Hij gaat op bepaalde tijden naar huis cn kan veel goedkoopere en betere kleeren koopen dan de Duitscher, Wellicht is dat strikt genomen niet geoorloofd, maar in de practijk gebeurt dat algemeen. De Duitsche arbeider zendt Marken naar buis, die geen grootere werkelijke koop kracht hebben dan ruim 40 cent en het gezin van zijn Hollandschen collega profi leert van Marken van 73 cent. Voor gezinnen, die zooals met de meeste landarbeiders tijdelijk naar Duitschland gaan, Ls er één groot be zwaar. In Duitschland bestaat geen leerplicht voor kinderen van buiten landers. Men kan deze wel naar school zenden, maar verplichting is er niet. Men loopt daardoor de kans, dat men analphabeten kweekt, want het, viel ens op, dat kinderen van landarbeiders niet naar school gingen! Wij kwamen bij een melkersgezin met één kind be neden de 14 jaar. Dat ging naar school, maar de onvermijdelijke consequentie was, dat aldus werd ons medege deeld het tevens lid moest worden van de Hitlerjugend, waarvoor natuur lijk vele Nederlanders niets voelen. DE GROOTE WERKEN. Bij een tocht door Duitschland valt het steeds weer op, dat er veel werk is. De her bewapening en de aanleg van een forten- linie spelen hierbij uiteraard een groote rol. Fabrieken verrijzen bij tientallen, enor me bruggen worden gebouwd en het gevolg is, dat er een gebrek aan arbeiderskrach ten is ontstaan, waarbij de geboortenuit- val in de oorlogsjaren mede van Invloed ls. Steeds weer stelt men zich de vraag: Hoe ls het mogelijk voor al die werken de benoodigde gelden te vinden? De Duit sche autoriteiten geven den volgenden uit leg: Men heeft bij ons de goud-economie losgelaten en men is gekomen tot de goe deren-economie. Men zoekt de dekking van het geld niet langer in het goud, maar jn de geproduceerde goederen. Bij deze theorie moet men echter in het oog houden, dat die goederen inderdaad reëele dekkingswaarde kunnen bezitten. Men kan b.v. wel geweldige fabrieken bou wen, maar dan moeten deze, wanneer ze in bedrijf zijn, ook werkelijk rendeeren. En hoe gemakkelijk kan het niet voorkomen, dat zulks niet het gval is. .Bij den bouw van autobanen legt men groote lasten op het nageslacht. Wanneer men die dingen den Duitschers onder de oogen brengt, kan men geen afdoende antwoord vinden. Gefrappeerd heeft ons echter, dat er in Duitschland bij de groote „men" weinig vertrouwen bestaat ten aanzien van de werkelijke waarde van het geld. Sparen doet men daarom in Duitsch land niet en het gevolg is, dat het geld rolt, hetgeen ook zijn voor- en nadee- len heeft. DE KOOPKRACHT VAN DE MARK Bij de tewerkstelling van de Nederland sche arbeiders in Duitschland wij we zen daarop reeds enkele malen moet men zich steeds de werkelijke koopkracht van de Mark voor oogen houden. Wij spraken tot oordeelen bevoegde landgenooten, die al jaren in Duitschland werken, die bovendien een Inzicht hebben in economische vraagstukken en die de koopkracht van de Mark, vergeleken met onze Nederlandsche munt, op ruim 40 ct. schatten. Dit is een zaak van het aller grootste belang. Zij, die beweren, dat de Duitsche arbeiders het zooveel beter heb ben dan de Hollandsche, gaan uit van een foutieve veronderstelling, n.l. dat een Mark een waarde heeft van 73 cent. Wanneer men de loonen, welke wij noemden, omre kent tot een koers van 40 cent, zal men lot de conclusie komen, dat er geen enkele reden is om den toestand voor de arbeiders in Duitschland beter te noemen dan hier te lande. Wij spraken een arbeider, die vier kinderen heeft en ons mededeelde, dat hij na aftrek van belasting en sociale lasten 10 Mark per week overhoudt, hetgeen hij een zeer goed inkomen noemde. Dat ver dient een Nederlander toch zeer zeker ook en hij behoeft er niet zoo lang voor te kunt U gemakke lijk stofzuigen mei dit mondstuk. SCHARNIEREND aan de buis bevestigd, zoodat de zuigmond altijd aansluit. Eén van die practische voordee- len, waardoor de Heemaf zoo prettig is in het ge bruik. Maar de voor naamste bijzonderheid is de Heemal Stofzuiger motor. de eenige met constant toerental. Vraagt een demonstratie aanl 1151 Ung-ez. Med.) Onder een licht bewolkten Parijschen najaarshemel is gisteren met groote plechtigheid aan den ingang van de „Cours de la Reine" op de Place de la Concorde het ruiterstandbeeld van wijlen koning Albert van België ont huld. symbool van de innige Fransch- Belgische vriendschap en herinnering aan den strijd, welken beide landen zij aan zij hebben gestrijden voor hun onafhankelijkheid. Het monument voor Albert I, koning der Belgen, was vóór de onthulling verborgen onder reusachtige Fransche en Belgische vlaggen. De eerewacht bij het standbeeld was. ter herinnering aan Dixmuiden en den IJzer, betrokken door mariniers en grenadiers van het eerste koninklijk Belgische regi ment. Op de tribunes, welke in de onmiddel lijke nabijheid van het te onthullen monu ment waren opgericht, hadden zich tal van vooraanstaande persoonlijkheden verza meld, onder wie minister-president Da- ladier en verschillende leden van het kabinet, maarschalk Petain, generaal Gamelln, generaal Weygand en generaal i Gouraud, benevens het geheele in de Fransche hoofdstad geaccrediteerde corps diplomatique, onder leiding van zijn deken, den pauselijken nuntius, mgr. Valerio Valeri. Onder de toejuichingen van de onaf zienbare menigte, welke op de Champs Elysées verzameld was en welke vol en thousiasme „Leve de koning, leve België!" riep kwamen de vorstelijke gasten aan bij de Are de Triomphe. Door koning Leopold werden op het graf van den onbekenden soldaat twee prach tige kransen neergelegd, waarna de koning en de graaf van Vlaanderen een minuut stilte in acht namen, terwijl de trompet ters en tambours het „Appèl aux Morts" uitvoerden. Vergezeld van zijn militairen staf en van een aantal Fransche generaals maakte koning Leopold vervolgens een rondgang om het graf en teekende het gouden boek, waarna hij de eere-garde inspecteerde, om vervolgens onder het gejuich van de menigte weer in het rijtuig te stappen. Oni vijf minuten over drie kwam de stoet rijtuigen bij de Place de la Con corde aan. Koning Leopold vergezeld van zijn moe der, koningin Elisabeth, stapte uit het ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroómen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0,75. 2412 ungez. Med.) werken. Het voordeel in Duitschland is, dat er meer werk is dan hier te lande. i Wii willen een enkel voorbeeld noemen 1 van prijzen in Duitschland en Nederland, vaaruit men zelf conclusies kan trekken: Een paar behoorlijke schoenen kost in Duitschland 18 Mark en hier te lande f5— Men betaalt voor een confectepak in Duitschland 80 tot 100 Mark en naar men ons vertelde moet men dan nog af- wachten hoe de kwaliteit uitvalt. Want de stoffen zijn er niet al te best. Hier krijgt men dergelijke pakken voor f.20 tot f.30. Verschillende levensmiddelen, zooals koffie en thee. zijn in Duitschland erg duur. Het is wel opmerkelijk, dat ondanks den ongunstigen koers van de Mark in het vrije verkeer, in de grensstreken door Duit schers nog steeds in Holland gewinkeld wordt. Kleine hoeveelheden levensmiddelen mogen n.l. worden meegenomen. Wij hebben gemeend op een en ander de aandacht te moeten vestigen, opdat men zich geen scheeve voorstelling vormt van de positie der Duitsche arbeiders in ver- j gelijking met de Nederlandsche. Wij willen deze artikelen besluiten met er nogmaals op te wijzen, dat onder de huidige voor Nederland zeer gunstige ver houding, de uitzending van Hollandsche arbeiders naar Duitschland volkomen ver antwoord is. 1 eerste rijtuig, welkom geheefen door den president van de republiek, Lebrun en de heeren van diens gevolg. Uit de volgrijtuigen stapten achtereen volgens de graaf van Vlaanderen, de prin ses van Piemont en andere leden van de koninklijke familie van Begië. De hooge gasten namen plaats op de eeretribune en terwijl de kapel van de grenadiers de „Brabanconne"4en de „Mar seillaise" speelde, werd langzaam het standbeeld van koning Albert onthuld. Onmiddellijk, nadat de Fransche en Bel gische vlaggen, welke tot dan toe het mo nument aan de oogen der aanwezigen ont trokken hadden, waren verwijderd, nam de president der republiek. Lebrun, het woord tot het houden van een toespraak, waarin hij o.a. zeide: „Frankrijk blijft onvermin derd trouw aan de nagedachtenis van Z. M. koning Albert I. Door dit gedenkteeken op te richten, wilde Frankrijk een luisterrijke hulde brengen aan een bevrienden souve- rein. wiens leven een voorbeeld was van rechtschapenheid, wijsheid en eer. Frankrijk wenscht de beeltenis van hem, dien het lief had wegens zijn getrouwheid en edel karakter, als een diamant te be waren". President Lebrun schetste vervolgens de beteekenis van koning Albert en betrok koningin Elisabeth in deze hulde en dankte koning Leopold, koningin Elisabeth, de prinses van Piemont en den graaf van Vlaanderen voor hun aanwezigheid. Tenslotte sprak hij zijn beste wenschen uit voor de Belgische regeering en het Belgische volk. Vervolgens besteeg koning Leopold het spreekgestoelte. Hij verklaarde in zijn toe spraak o.a., dat Frankrijk door een monu ment op te richten voor koning Albert, een gebaar heeft gemaakt, dat gaat recht naar het hart van België. „België zal dit nooit vergeten", aldus spreker. Vervolgens dankte de koning Frankrijk namens zijn familie en dankte hij presi dent Lebrun voor het beeld, dat hij van zijn vader heeft gegeven. Hij wees er ver der op, hoe zijn vader den ridderlijken geest van Frankrijk wist te waardeeren. koning Leopold verklaarde deze gevoelens te deelen. Koning Leopold zeide verder, dat de taak van België in West-Europa is vrede en bemiddeling. Opdat het Bel gische volk deze taak kan vervullen, moet het zijn volledige onafhanke lijkheid bewaren. Dit is evenwel geen politiek van isolement. „België vergeet het verleden niet, evenmin de beproevingen, welke dap per gemeenschappelijk zijn gedragen. België zal trouw blijven aan het ge geven woord." Sprekend over de hoop op een betere toekomst, zeide koning Leopold vervolgens, dat de mensch moet werken in vrede en dat er tusschen de staten eendracht en vriendschap moet heerschen. Dit is het ideaal, waarnaar men moet streven. De rede van koning Leopold werd her haaldelijk onderbroken door toejuichingen. Hierop gaf generaal Herbillon, de com mandant van Parijs, bevel tot het houden van een troependefilé. Achtereenvolgens trokken de formaties van verschillende wapens, met name twee gemotoriseerde escadrons en een groep artillerie, voorbij de eeretribune, waarna Belgische, Itali- aansche en Engelsche oud-strijders defi leerden. gevolgd door verscheidene duizen den Fransche oud-stijders en leden van het Amerikaansche legioen. Na afloop van het défilé keerden de vor stelijke gasten onder de toejuichingen der menigte via de Champs Elysées naar het Elysée terug, waar hun door den heer en mevrouw Lebrun een noenmaal werd aan geboden. Na vervolgens nog een receptie te heb ben gehouden in de Belgische ambassade is koning Leopold om 18.52 uur naar Brus sel teruggekeerd. Op het station brachten de leden der republikeinsche garde de militaire eerbewijzen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hierbij zend ik enkele noten, waarbij geen gave exemplaren zijn. In andere jaren hebben we daar geen last van gehad. Hoe te handelen? J. A. A. D. te L. Antwoord: Dit verschijnsel komt meer voor, vooral wanneer tijdens den bloei de tempera tuur laag is geweest. Vermoedelijk zal het hier van voorbijgaanden aard zijn en geeft de boom een volgend jaar normale vruchten. Bepaalde beschadigingen konden we niet vaststellen. Vragen op Tuinbouwgebied aan da Redactie onder motto „Tuinbouw",

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9