LAATSTE BERICHTEN [fIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 13 October 1933 De liquidatie van T s j echo Slo waki j e KERK- EN SCHOOLNIEUWS Stadsnieuws De Haagsche moordzaak. Binnenland Buitenland BEURSOVERZICHT 3—1 ITALIË. Japanners bij den Duce. De Joodsche professoren. In het Palazzo Venezla heeft Mussolini een missie van Japansche journalisten ont vangen. Afgevaardigde Azuma gaf bij deze gelegenheid Mussolini de verzekering, dat Japan oprecht dankbaar is voor de solida riteit van Italië op een beslissend oogenblik van zijn geschiedenis. Mussolini verklaarde, dat het Itallaansche volk bezield is door een diepe sympathie voor Japan, waarmede het verbonden is door het belangrijke antlkominternpact, en voor nemens is steeds meer de vriendschapsban den met het Japansche volk te versterken. Voorts zeide Mussolini, dat het hem bijzon der verheugde de Japansche missie te ont vangen op een gelukkigen dag voor de Ja pansche strijdkrachten, nu troepen ont scheept zijn ten zuiden van Kanton. Hij gaf uitdrukking aan zijn overtuigdheid van de sioti?loverwinning van Japan .zoodat het communisme geheel uit het Verre Oosten zal moeten verdwijnen en aan het Japan sche volk de ontwikkelingsmogelijkheden zullen worden gegeven, die een krachtig en vruchtbaar volk verdient: het Itallaansche volk, beter dan ieder ander, kan dat be grijpen. Het officieel orgaan van de Romeinsche universiteit „Vita Universitla" heeft een lijst van de Joodsche professoren aan de Ita llaansche universiteiten, welke 16 Oct. zul len worden ontslagen, gepubliceerd. Deze lijst omvat 95 namen van professoren aan 21 universiteiten. Het blad voegt hieraan toe, dat nog enkele namen zullen volgen, aangezien het onderzoek naar de afstam ming van sommige professoren nog niet is geëindigd. BULGARIJE. f Huiszoekingen te Sofia. Het Bulgaarsche Telegraafagentschap publiceert de volgende officieele mededee- ling: „krachtens een besluit van den mi nisterraad zullen vandaag in de hoofdstad huiszoekingen verricht worden door deta chementen van het garnizoen om personen op te sporen, die geen verblijfsvergunning hebben. Het verkeer op straat is verboden, tenzij het noodzakelijk is voor de voedsel voorziening of anderszins. De bevolking wordt aangemaand haar kalmte te bewa ren en het werk der soldaten en politie te vergemakkelijken. Het einde der huiszoe kingen zal per radio-omroep bekend wor den gemaakt." Het onderzoek wordt bemoeilijkt. De 1ste luitenant M. W. L. Everts al hier van de compagnie intendancetroepen is met ingang van 1 Nov. a.s. bevorderd tot kapitein. De besprekingen met de Hongaren. Gisteren zijn de besprekingen tusschen do Slowaken en Hongaren te Komaron voortgezet. Beider standpunt is wel nader tot elkaar gekomen, doch opgelost is de grensafbakening nog niet. In Hongaarsche kringen wordt verklaard, dat de Hongaren een gebied opeischen, dat wordt bewoond door 840.000 Hongaren, 140.000 Slowaken, 57.000 Duitschers en 30.000 Roethenen. in totaal een bevolking van 1.067.000 zielen. Het getal der Slowaak- sche minderheid in Hongarije, dat thans 110.000 bedraagt, zou hierdoor op 250.000 worden gebracht. De Tsjecho-Slowaaksche delegatie heeft voorgesteld, het gebied met een zuiver Hon gaarsche bevolking, groot 690.000 zielen af te staan. Hierdoor zouden 150.000 Hongaren in Slowakije blijven naast 2.500.000 Slowa ken. In het gebied met gemengde bevolking lisgen eenige belangrijke steden, waarop de Hongaren op geschiedkundige gronden aanspraak maken. De Hongaarsche delegatie heeft intus- schen het denkbeeld van een volksstem ming in zuiver-Slowaaksche en Roetheen- sche gebieden nog niet opgegeven. Maar de Slowaken weigeren dit catego risch. Wel verluidt, dat de Slowaaksche regee ring voor de toekomst niet alleen politieke samenwerking met Hongarije onder oogen ziet, maar ook voorafgaande economische samenwerking, waaraan zelfs andere Donaulanden en ook Polen zouden kunnen deelnemen Heden verwacht men een beslissing, hetzij in gunstigen, hetzij in ongunsti- gen zin. In het laatste geval zou Hon garije ccn ultimatum willen stellen. De bezetting van Sudeten-land. Te Londen is thans de officieele land kaart met de nieuwe langs de vijfde zone loopende grens van Tsjecho-Slowakije. zoo als deze door de ambassadeurscommissie te Berlijn goedgekeurd is. ontvangen. De nieuwe grenslijn omvat een gebied, waarvan de grootte nagenoeg overeenkomt met de eischen van Godesberg, doch slechts een paar gevallen vallen de nieuwe lijnen samen met die van Godesberg. Over het algemeen bedragen de variaties acht tot zestien kilometer naa/r beide kanten. De grootste terreinwinst hebben de Duit schers ten Noorden van Praag, waar de nieuwe lijn van zestien tot vier en twintig kuometer Zuidelijker ligt dan oorspronke lijk geëischt werd. De Duitsche grens ligt thans op nog geen veertig kilometer van Praag. Daartegenover staat, dat de toe stand er voor de Tsjechen beter op ls ge worden rond Pilsen, waar de grenslijn niet tct de stad zelf doordringt. De „Az-Est" meldt, dat de geheele Tsje chische stad Pclicka, die door Duitsche troe pt n bezet was, gedeeltelijk ontruimd is. Een gebied, waar tweeduizend menschen wonen, is nog bezet; daar bevindt zich ook de mu- nniefabriek, die het doel der bezetting was. P- rest der stad -met vijfduizend inwoners is ontruimd. De bevolking heeft een telegram gezon den aan president Roosevelt, alsmede een memorandum aan de internationale com- mjsie te Berlijn. Verder zijn nota's gezon- a,an de B itsche, Fransche en Italiaan- Ho? le2aties te Praag, De bevolking, welke Erlj A11 vierduizend Tsjechen en enkele nonderden Duitschers, vraagt hot recht p'n i a kVnnen beschikken over haar lot dat haar Tsjechisch nationaliteits- Legarpromoties. Bij Kon. Besluit zijn benoemd met in gang van 1 November 1938, bij den gene- ralen staf, tot kolonel, de luitenant-kolo nels H, H. Tlioden van Velzen en M. W. L. van Alphen, beiden van dien staf, onder scheidenlijk directeur van den etappen- en verkeersdienst en directeur der hoogere krijgsschool; tot luitenant-kolonel: de majoors F. M. J. Stuvel, A. Q. H. Dijxhoorn, W. Thomson en D. A. van Hil- ten, allen van dien staf, onderscheidenlijk leeraar, hoofd van onderwijs bij de Ko ninklijke Militaire Academie, hoofd van de 2e afdeeling B van het depar. nent van Defensie, chef van den staf der vesting Holland en chef van den staf der le divisie. Bij het dienstvak der intendance, tot generaal-majoor, de kolonel-intendant A. Numans, van dat dienstvak, hoofdinten dant; tot kolonel-intendant: de luitenant-kolonels-intendant G. J. Potgieser en F, Fokkinga, beiden van dat dienstvak, resp. directeur van de centrale magazijnen van militaire kleeding en uit rusting en hoofd van de 6e afdeeling van het departement van Defensie. Infanterie. Eij het wapen der infanterie, tot kolo nel, onderscheidenlijk commandant van de 5e Infanteriebrigade en van de brigade Grenadiers en Jagers, (11e infanteriebri gade) de luitenants-kolonels M. de Jong en W. F. K, Bischoff van Heemskerck, resp. com mandant van het 17e regiment Infanterie, en belast met de waarneming van het commando over de brigade Grenadiers en Jagers (le infanteriebrigade). Bij den staf van het wapen, tot kolonel, territoriale-bevelhebber in Overijssel, enz: de luitenant-kolonel J, Dwars, van den generale staf, chef van den staf der 4e divisie. Tot luitenant-kolonel onderscheidenlijk commandant van het 17e regiment infan terie en van het 20e regiment infanterie: de majoors J. W. Bos en S. O. Roosjen, resp. van den staf der 3e Infanteriebrigade en van den staf der brigade Grenadiers en Jagers lie infanteriebrigade). Tot luitenant-kolonel, bij den staf der 7e infanteriebrigade de majoor S. Veld- meijer van het 20e regiment infanterie. Tot luitenant-kolonel, de majoor J. G. W. Zegers, van den staf der militaire lucht vaart; tot commandant van het 21e regiment infanterie: de luitenant-kolonel J. de Vries, com mandant van het 20e regiment infanterie, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrekking. Cavalerie. Bij het wapen der cavalerie, met ingang van 1 November 1938, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoor: de kolonels H. C. G. baron van Lawick, en H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, beiden van dien staf. onderscheidenlijk gouverneur der Koninklijke Militaire Aca demie en inspecteur der Cavalerie, tevens commandant der Lichte Brigade. Tot luitenant-kolonel: de militair attaché bij de gezantschappen der Nederlanden te Parijs en te Brussel, de majoor D. van Voorst Evekink, van dien staf. Tot luitenant-kolonel, commandant van het 1ste regiment huzaren, de majoor M. R. A Bischoff van Heemskeck, van den gene- I ralen staf der Lichte Brigade. Tot commandant van het regiment kust- artillerie, de majoor G. Fabius, van den staf der artillerie, toegevoegd aan den inspecteur der artillerie; Bij het dienstvak der militaire adminis tratie, tot luitenant-kolonel, de majoor J. H. van Hoorn, van dat dienstvak, controleur der militaire admi nistratie Bij den geneeskundigen dienst der land macht, tot generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, de dlrigeerend officier van gezondheid der eerste klasse N. A. A. van de Roemer, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, chef van het militair hospitaal te 's-Gravenhage; Verder is met ingang van 1 November 1938: de titulaire rang van generaal-majoor toegekend aan H. Ms. adjudant, den luitenant-kolo nel Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, van den grooten staf. wien sedert de titu laire rang van kolonel is toegekend. Er is nog geen opheldering gekomen in dt geheimzinnigheid rond den moord te den Haag op de 14-jarige Greta Groen. Het spreekt vanzelf, dat vele getuigen zijn gehoord, doch alle verklaringen hebben slechts zijdelings iets met de zaak te ma ken en brengen geen n'euw licht, dat kan leiden tot aanhouding van den dader. De groote moeilijkheid is, dat de moord in een zeer stille straat is gepleegd, zoodat nie mand den eventueelen dader heeft opge merkt bij het bmnengaan of bij zijn ver trek uit de woning van de familie Groen. Men is daa'-om ann""'vezen op de stille getuigen in het huis zelf en ook hier staat de politie voor een zware taak. want het nemen van vingerafdrukken bijvoorbeeld bleek on groote mooiliikheden te stuiten, omdat verschillende buurt"auwen in de soiling zijn geweest voordat de recher cheurs en polltiedeskur.d:gen hun werk korden beginnen Het officieele rannort van den politiedeskundige, dr. Rochat, wordt in den loop van dezen dag vervracht. Thans r^eds is kamen vast te stean, d.nt de politic niet denkt in de r'chting van een ongeluk, maar dat moord wordt aangenomen. Het plegen van een ze denmisdrijf is niet te bewijzen, terwijl van roofmoord evenmin sprake is. Men zou hoogstens kunnen spreken van een „poging" tot zedenmisdrijf, welke op doodslag is uitgeloopen. De politie legt evenmin verband tus schen den bewuslen jongeman met zwart- kruliend haar, die het meisje enkele ma len zou hebben aangesproken, en dit mis drijf. Men zoekt den jongeman alleen om inlichtingen te kunnen verkrijgen de. zooals alle andere van belang voor het onderzoek kunnen zijn. Belconing uitgeloofd. Dc officier van Jusiatje te 's-Gravenhage heeft een belooning uitgeloofd van ten hoogste f.250.voor diegene(n), die in lichtingen kan (kunnen) geven welke lei den tot de ontdekking en opsporing van den dader van den moord. In het b'elan" oer openbare veiligheid wordt een beroep gedaan op een ieder die inlichtingen kan geven, deze te verstrekken aan den com missaris van politie van den just'tieeien dienst, afdeeling C., Javastraat 13, Den De zaak Arnoud. Overtreding Arbeidswet 1919. Voor de Haarlemsche Rechtbank had zich hedenmorgen te verantwoorden de heer A H. baron van Hardenbroek tot Ammerstol inzake de bekende arbeids- kwestie in de kalkzandsteenfabriek „Ar noud" te Hillegom. Indertijd is baron van Hardenbroek die vervolgd werd wegens over treding der Arbeidswet, door den kanton rechter veroordeeld, doch door de rechtbank vrijgesproken. De Hooge Raad vernietigde echter dit vonnis. Daar nu eenige verdedi- 1 gingsargumenten niet beantwoord waren moest de zaak vandaag voor de vierde maai behandeld worden. Verdachte hield een zeer uitvoerige uit eenzetting betreffende den loop zijner zaken. Hierna werd gehoord de heer C. J. P. Zaalberg, de voormalige directeur-generaal van den Arbeid uit den Haag die verdach- te's raadsman nog eenige juridische vragen beantwoordde. De verdediger Mr. F, v. d. Goot uit Haar lem heeft thans beroep gedaan op over macht in zijn pleidooi en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Vonnis over 14 dagen. EEN BRITSCHE DEFENSIELEENING De „Yorkshire Post" meent te weten, dat de verschillende Britsche defensiediensten op het oogenblik bezig zijn met de bestu deering van de wijze, waarop een versnel ling van het wapeningsprogram gefinan cierd zou kunnen worden en de leemten, die aan het licht zijn getreden in de crisis- dagen, opgevuld zouden kunnen worden. In zekere kringen zou men volgens het blad niet verwonderd zijn, wanneer de regeering het oog zou hebben op een defensielee- ning. DE BESPREKINGEN VAN CHVALKOFSKI. Het onderhoud tusschen den Tsjecfoischen minister Chvalkofskl en Von Ribbentrop is te 11 uur in de Wilhelmstrasse begonnen. Chvalkofski heeft tevoren een bloemrui ker bij het doodenmomiment „Unter 'den Linden" gelegd. Er gaan geruchten over een bezoek op hedenavond aan Berchtesgaden. DE CONFERENTIE DER AMBASSADEURS TE BERLIJN. Groote fabrieksbrand te Deurne. Schade loopt in de tienduizenden guldens. gevoel zal worden gerespecteerd bij het vaststellen van de grens tusschen Duitsch- iand en Tsjecho-Slowakije. Tsjechische ininb*ers te Berlijn. Chvalkovsky, de Tsjecho-Sicwsaksche mi nister van buitenlandsche zaken komt heden te Berlijn aan. Hij zal een bezoek brengen aan den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop. Chvalkovsky is vergezeld door de minis ters van financiën, landbouw en handel. Dit stelt duidelijk de basis van de bespre kingen te Berlijn in het licht, aldus Reuter uit Praag. Alleen reeds het feit, dat de onderhandelingen op het punt staan te be ginnen wordt als de beste aanwijzing be schouwd, dat vorderingen worden gemaakt ten aanzien van de hervatting van normale geregelde betrekkingen Ook schijnt het er op te wijzen, dat de mogelijkheid eener volksstemming gering is. Ongeveer 300 arbeiders en arbeidsters zonder werk. lil den afgeloopen nacht heeft een zware brand gewoed in de fabriek der N.v. de Wits dekenindustrie te Deurne, ais gevolg waarvan het oude gedeelte der fabriek, waarin de z.g. voorberei dingsafdeling en het kantoor waren ondergebracht, grootendeels verwoest is. Terwijl de nachtploeg volop aan het werk was, brak ^e ongeveer half een eensklaps Brand uit in de z.g. voorbereidingsafde'e- llng. Het vuur greep zoo snel om zich heen aat aan blusschen door het eigen perso- neel met te denken viel. Onmiddellijk werd de Dcurnsche vrij willige brandweer gealarmeerd, die spoedig met een motorspuit arriveerde. Groote vlammen sloegen door het dak naar bui ten en laaiden hoog op in den nachtelijken hemel. Het blusschingswerk werd ten zeerste bemoeilijkt door den zwaren rook die in de fabriek hing. Omstreeks drie uur meende de brand weer er in geslaagd te zijn, den brand be dwongen te hebben en rukte zij in, Op ver schillende plaatsen in de fabriek echter, bleef het vuur nog voortsmeulen. Personeel van de fabriek trachtte aanvankelijk dit smeulende vuur met emmers water te doo- ven, doch zag zich tenslotte toch genood zaakt opnieuw de hulp van de brandweer in te roepen. Om acht uur hedenmorgen wps het vuur teen definitief bedwongen en was verder gevaar geweken. In het oude fabrieksgedeelte zijn groote verwoestingen aangericht. De voorberei- dingsafdeeling en het kantoor brandden grootendeels uit. Het dak dezer afdeelingen stortte in. Vele belangrijke bescheiden van het kantoor gmgen verloren. Slechts een klein gedeelte van den kantoorinventaris kon worden gered. Vele machines werden door het vuur en door waterschade totaal onbruikbaar. In de nieuwe afdeeling is vooral veel wa terschade aangericht. De voorraad grond stoffen heeft niet zooveel geleden als men aanvankelijk vreesde, toch Ls de schade buitengewoon groot, ofschoon zij nog niet te schatten valt, loopt zij in de duizenden. Het bedrijf is op bcurspolis verzekerd. Vooricopig is de fabriek stopgezet. Hier door zijn ongeveer driehonderd arbei ders en arbeidsters gedupeerd. Hoewel met kracht aan de weder-in-bcdrijf- ling van de fabriek zal worden begon nen, zal het tcch nog enkele weken in beslag nemen, eer de arbeiders weer aan het werk kunnen gaan. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van den brand, maar zekerheid te dien aan zien bestaat er niet. De brand heeft tot gevolg gehad, dat in eenige afdeelingen van de fabriek van de Wits dekenindustrie te Helmond, waarvan het bedrijf te Deurne de z.g. voorwaren- fabriek is, eenige stagnatie is ontstaan. De N.V is tegen bedrijfsschade verzekerd. Duitsche onverzettelijkheid. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat het duide lijk is geworden, dat de kleine concessies, welke Duitschland te München heeft ge daan, zijn herroepen of zelfs tijdens de zitting der conferentie zijn vervangen door grooter eischen. Het verluidt, dat de Italiaansche ambas sadeur te Berlijn, signor Attolico, zich bij de pogingen weerstand te bieden aan de buitensporige Duitsche eischen heeft aan gesloten bij de vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en Frankrijk. De van Duitsche zijde ter conferentie voorgelegde eischen zijn geschraagd door een duidelïjken wenk. aldus het blad, dat Duitschland met geweld van wapenen de gebieden, welke het eischt, zou bezetten, tenzij overeenstemming wordt bereikt. Onder deze omstandigheden is het duide lijk, aldus besluit de correspondent, dat de woordvoerders der regeeringen, welke te München niet bereid waren een oplossing door een oorlog te bewerken, niet in staat zijn geweest zich daartegen op doeltref fende wijze te verzetten. verbeterde stemming voor Amerikaansche fond sen den gunstigen v/eeromslag, zij het dan oofc dat de omzetten van beperkte afmetingen wa ren. Koninklijken werden bij de opening een vijftal punten boven het vorige slot ingezet en hadden onder beurstijd een vlak verloop. In Industrieelen ging niet veel om. Voor Fok- keraandeelen was de animo sterk bekoeld, doch desniettemin werd dit aandeel nu en dan nog in een open hoek verhandeld. Daarbij bewoog de koers zich voornamelijk op het peil van de vorige slotnoteering. De Philipsaandeelen konden bij geringe af faire een koerswinst van enkele procenten be halen; ook Unilevers avanceerden enkele pun ten. Aku's waren prijshoudend. De Suikerafdeeling had een stil voorkomen. H.V.A.'s werden verscheidene procenten hooger afgedaan. De Tabaksmarkt was verlaten. Voor aandee- len Deli Maatschappij kwam echter een hoogere noteering tot stand. Scheepvaartpapieren waren vast gestemd, maar tenslotte niet veel veranderd en de han del was klein. De Rubermarkt had een rustig verloop. Am sterdam Rubers alsmede de meeste incouranten konden zich een kleinigheid verbeteren. De beleggingsafdeeling gaf weinig affaire te zien. De koersen van de Nederlandsche staats papieren waren maar weinig veranderd. Van de Oude Schuld trokken de 3% obllgatiën wederom iets aan. Integralen waren vrij gevoelig lager, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat gisteren geen noteering tot stand was ge komen. Fransche fondsen hadden een zeer be perkte markt en waren niet noemenswaardig ge wijzigd. Ook in Duitsche fondsen ging niet veel om. De stemming was prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.70 1/8 (8.75), Berlijn 73.70 (73.801, Parijs 4.87 (4.89 3/41. Brussel 31.10 (31.16), Zwitserland 41.65 (41.80), Kopen hagen 38.87'/- (39.15), Stockholm 44.871/* (45.07l/i), Oslo 43.75 (43.95). New York 1.83 7/8 (1.841/4). Praag 6.34 (6.36), Lire Bankpapier 7 (7.10). Prolongatie Part. disc. 1/4; Dag geld 1/4; Registermarken 311/4; Crediet Sperrmarken 9; Effectensperrmarken 3 Reismarken 47; Bankpapier 25 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. PREDIKBEURTEN. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Visvliet, J. P. Rozendal, cand. te Winschoten. CHR. GEREF. KERK. I Tweetal te StompwijkI. de Bruyne te Sas- i senheim en P. v. Marrum te Nieuw-Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN. I Beroepen: Te Rijssen (Walkerk). J. Vreug- j denhil te Kampen. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Doesburg, mej. da. F. A. l G. de Klark. voorg. v. d. afd. v. d. Ned. Prot. i Bond te Brielle. AMSTERDAM. 13 October. Kalme markt - Vaste stemming - Alge meen koersverbetcring - Amerika vrij leven dig en hooger - Beleggingsmarkt stil. Hoewel het zakenverkeer op de Amsterdam- sche effectenbeurs heden van kalmen aard was. had de markt toch een levendiger voorkomen dan de laatste dagen gebruikelijk was. Vooral voor de Amerikaansche waarden werd belang stelling aan den dag gelegd en deze fondsen brachten dan ook het noodigc leven in de brouwerij, Daarbij bestond goede kooplust waartoe vraag voor Londensche rekening veel bijdroeg. Aan de Theems schijnt men op het oogenblik voor Amerikaansche fondsen goed ge porteerd te zijn, terwijl daarentegen de Britsche paoieren gedrukt in de markt liggen. De Amerikaansche beurzen waren gisteren gesloten, zoodat vandaag de gebruikelijke no- I teeringen niet beschikbaar waren. De berichten uit de Ver. Staten maken echter wederom ge wag van aanhoudenden vooruitgang. Boven dien maakten de uitlatingen van den voorzit ter van de General Motors, Sloan, een aange- namen indruk. Voor de Staalwa arden bestond flinke belang stelling en daarbij werd niet onbelangrijk boven de vorige prijzen gehandeld. In de Koper- waarden ging tamelijk veel om en vooral Kennecotts gaven groote omzetten te zien. Ook in General Motors ontstond eenige bedrijvig heid. terwijl voorts diverse lichte spoorwegshares de aandacht trokken. Op de locale markt ondervond men van de MAIKÏ fe. HilCIITlNc^; LEIDEN, 12 Oct, 1938. Noteering coöp. groen ten-, fruit- en bloemenveiling-vereen.. ..Leiden en Omstr.". Witte Kool f. 2.80; Roode Kool f. 0.90—3.20: Savoye Kool f. 2.20—2.90; Groene Kool f.13; Boerenkool f.22.50; Prei f. 1.50 2.70; Kroten f. 1.30—3; Kroten, gekookt f.45; Uien f. 0.902.60; Peen f. 1.203.50; Spruiten f.29; Aardappelen f.2; Andijvie f.2; Druiven f.1824; Snijboonen f.317; Stokboonen f.5 15; Pronkboonen f.3; Stamboonen f.318; Wit loof f.18; Postelein f.37; Spinazie f.115; Tomaten A f.4—11.60. B f.4—12.60, C f.4—11.20, CC f.4—5 per 100 K.G. Andijvie f. 0.40—1.20; Komkommers f.16; Bloemkool f. 1.504.80; Meloenen f.511; Salade f.0.305.10; Perziken f.210.10; Knolselderie f. 1.303 per 100 stuks. Kroten f0.501.10; Pieterselie f.0.300.70; Radijs f. 0.40; Selderie f.0.300.70; Bleekselde- rie f.310; Peen f.14.20; Raapstelen f. 0.50 per 100 bos. BENTHUIZEN, 11 Oct. 367 Kippeneieren 4.70—5.20. GOUDA, 13 Oct. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1870 stuks, waarvan 31 slachtvarkens. Vette 2627 ct. per pond. levend met 2% kor ting; 635 magere varkens, prijs f.2540 p. stuk; 1119 biggen, prijs f. 1015 per stuk; Geldersche biggen f. 15—18 per stuk; 5 runderen f. 130200 per stuk; 35 nuchtere kalveren, prijs f.69 p. stuk; 45 bokken en geiten, f.27 per stuk. Han del stug. - Algemeene markt: Aangevoerd 354 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijkskmerk f.2729. 2de kwal. f.2426; zware f. 29.50; extra zware f.31; crisisaftrek 9,6 cent. Handel matig. Aangevoerd 399 ponden boter. Goeboter 7075 ct. per pond; weiboter 6570 ct. p. pond; handel vlug. Aangevoerd 81.500 eieren. Kipeieren f. 5.205.50 per 100; eendeieren f.33.50 per 100; handel willig. Coöp. Z.-Holl. Eierveiling: Aangevoerd 98.200 kipeieren. Prijzen 56/58 KG. f. 4.80—4.90. 53 60 f. 4.90—5.10; 60/62 KG. f. 5.10—5.20; 62 68 KG. f. 5.20—5.40; bruine 58/72 KG. f. 4.95—5 70: Kleine eieren f3.904.60 per 100. Aanvoer 1200 eendeieren. Prijzen f. 2.703.95 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 Oct. 1938. Groentenveiling. Bloemkool I f. 2.204.60; id. Ii f. 1.501.80: Bospeen f2.504 per 100 stuks; Roode kool f. 1.10—2.70; Gele kool f. 1.40—2.60; Groene kool f.33.50; Uien f.22.30; Princes- seboonen f.1014 per 100 K.G.; Waspeen f. 0.400.65; Kroten f0.400.50 per kist van 20 K.G. LEIDSCHENDAM. 12 Oct. „Het Wapen van Veur" 19.084 Kippeneieren 5.205.90: 2000 Henneneieren 33.60; 255 Eendeneieren 33.10: 306 Kippen 0.35—1.20; 43 Eenden 30—50: 50 Duiven 615; 141 Konijnen 0,201,50. LEIDSCHENDAM. 12 Oct. Kropsla le srt. 1—3.80. 2e srt. 0.50—1.20; Stoofsla 4—6.80: Peen 1.503.50; Bloemkool le srt. 46.20, 2e srt. 2 3.50, uitschot 1.50; Tomaten: midd. 2.106.50. gr. ronde 2.506.80, 2e srt. 2.205.80. 3e srt 2.10 4.50. bonken 23.20, rijp 46.20: Andijvie (p. 100) 0.501.50, (p. Kg.' 22.50: Spinazie (4 Kg.) 1038; Postelein 2.205.50; Snijboonen 618; Spercieboonen 524; Prei 23.10; Sel- dery 0.501.50; Meloenen 212; Druiven 9.50 —13.50. NIEUWKOOP, 12 October. Eierenvefling Aanvoer 200 st. Kippeneieren 4.305.50; Kleine Kippeneieren 3.504.25; Eendeneieren 3.50. NOORDWIJKERHOUT. 12 Oct. „De Een dracht." Enk. heerenboonen z. dr, 3040; id, m. dr. 3095; Dubb. heerenboonen 0.301.00; Snijboonen 0.301.30. Flinke aanvoer. RIJNSBURG, 12 Oct. Bloemenveiling. Groote chrysanthenpuiling 1011.30; blanche par- tout 4.806.70; Troschrvsanthengoudvlinder 8—18: Harvest 6—12; Phenix 8—17; Engelsch bruin 1622; Frankfield 1220; Elta 46; Cli max 610; Asters gemengd 3644; Witte lelies 4.80—5.60. RIJNSBURG. 12 Oct. Groentenveiling. Aard appelen 0.600.70; Kroten 0.500.60; Peen 0.400.70 per kist; Bloemkool I 34.50; idem II 1.502.50 per 100; Roode kool 1.702; Gele kool 1.802.20; groene kool 2.80—4; uien 1.80—2 per 100 kg. ROELOFARENDSVEEN. 12 October Drui ven 10—12; Tomaten: A 1.30—2.20. B 1.45—1.95, C 0.65—1.65. bonken 0.90—1.35; Sla 0.30—2.80; Andijvie 0.40—1.10: Bloemkool 2; Snijboonen 1.10—1.50; id. stek 50—70 TER AAR. 12 Oct. Centr. Veiling Spinazie 47; Andijvie 718; Peulen 1.65—1.90; Snij boonen 0.60; Princesseboonen 0.901.15; Dubb. Stampr. 0.80—1.15; Witte Pronkboonen 30—32: Postelein 24; Uien 1.202.70; Roode kcal 11.80; Witte kool 11.60; Savoye kool 12.40; Kroten 0.80—1.70; Prei 1.70; Bloemkool 1.50— 3.70; Tomaten 26.10; Kassnijboonen 1.151.75. VEUR, 11 Oct. 19084 Kippeneieren 5.20 5.95; 2000 Henneneieren 33.60; 255 Eenden eieren 33.10; 306 Kippen 0.351.20; 43 Een den 30—50; 141 Konijnen 0.20—1.50; 50 Dui ven 615. VOORSCHOTEN. 12 Oct, Vrije Veiling Kippeneieren 5.305.60: Henneneieren 3- 4 20. VOORSCHOTEN. 12 Oct. 1938. Veiling V.P.V. Wippeneieren f5.305.50; Eendeneieren f. 4,60; Kuikeneieren f.33.30 per 100; Kippen f.0.16 0.45; Konijnen f. 0.241.15 per stuk. WAPDINXVEEN. 12 Oct. Aangevoerd aan da eierenveiling165 kipeieren. Prijs f. 4.50 per 100.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3