Buitenland 79sfe Jaargang WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 No. 24093 15-jarig meisje te Den Haag vermoord HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Twee dooden en zes gewonden bij busongeluk Ernstige botsing onder Pijnacker Autobus opengereten Dader doorzocht het geheele huis Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per mnd.V De verzakkingen naast den Stadhuisbouw. Behandeling voor Haagsche Rechtbank. Gisteren is voor de Haagsche Recht bank opnieuw de bekende zaak behan deld van de verzakking van belendin gen van den Stadhuisbouw. Mr. P. E. Briet, optredend voor de gemeente en jhr. mr. H. do Ranitz, optredend voor de N.V. Hillen en Roosen en Bouwon derneming „Trio" te Amsterdam heb ben geconcludeerd, waarna aan mrs. E. A. Cos man en C. J. Goudsmit. optre dend namens de gedupeerde huiseige naren, een uitstel voor antwoord werd verleend tot 8 Nov. Op dien dag komt de zaak dus weer voor. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd In den loop der maand September 1938 op spaarbankboekjes ingelegd f. 239.082,56 en terugbetaald f. 406.158,11. Derhalve minder Ingelegd dan terugbetaald f. 167.075.55. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 135. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „De electrlsche weerstand van zuivere metalen bij lage en zeer lage temperaturen", de heer G. J. van den Berg, geboren te Rot terdam. Geslaagd voor het candidaats- examen Indisch Recht: de dames J. M. W. Zimmerman (Den Haagl, A. Th. L. de Boer iDen Haag) en de heeren S. H. Tan (Lei den), W. K. Roos (Den Haag) en J. van Vollenhoven (Den Haag). Voor het doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde, hoofdvak Pharmacie: mej. M. Franzen (Dordrecht). Voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde: mevr. H. E. M. Appelsv. d. Linden (Den Haag). Idem hoofdvak Na tuurkunde: de heer W. J. de Vos (Vlaar- dingen) Voor 36 jaar trouwen dienst. Voor het front der in Weert gelegen troepen van 4 R.I. werd door den waarnemenden bataljons-commandant kapitein P. A. S. de Boer de gouden medaille voor 36 jaar trouwen dienst uitgereikt aan den adju dant-onderofficier W. van Arnhem. Ge noemde adjudant-onderofficier is sedert November 1903 bij het 4de regiment inge deeld en was tot April 1938 Leidsch ingezetene. STAL STOND OP INSTORTEN. Door politiebrandweer gedeeltelijk gesloopt. Gistenniddag is een voorbijgaande school jongen in de St. Agnitusstraat door een vallenden steen getroffen. De steen viel van het dak van een stal, welke op instor ten bleek te staan. Door Bouw- en Wo ningtoezicht werd terstond een onderzoek ingesteld, met als resultaat dat de politie brandweer opdracht kreeg een gedeelte van den gevel van den stal te sloopen. De jongen, die licht gewond was, is door den E.H.D. verbonden. Gistermorgen om tien over half twaalf is de 19-jarige P. K. in de nieuwe telefoon centrale aan de Boommarkt van een 2 me ter hooge plank gevallen. Hij klaagde over Pbn in den rug en is naar het Diacones- senhuis overgebracht. In den afgeloopen nacht om kwart over twaalf is de 44-jarige caféhouder P. by het afloopen van de Vischbrug aan uen Nieuwe Rijn gestruikeld. Hij viel met zijn hoofd tegen een hardsteenen paal. Aan w en ^°°W verwond, is hij naar net Aad. Ziekenhuis overgebracht. EERSTE KUNSTKRINGCONCERT. Solist Stefan Askenase. e Stefan Askenase. Als eerste solist in het seizoen 1938/'39 der steeds zoo zeer gewaardeerde concer- ienserie van den „Leidsche Kunstkring voor Allen" presenteerde zich in de Sleu telstad de, ondanks zijn nog jeugdigen leeftijd, reeds beroemde pianist fltefan Askenase, wiens faam hem reeds vooruit gegaan was. Wij leerden Askenase kennen als een opmerkelijk lid van het hedendaagsche, uitgebreide gilde der „meesterplanisten", wiens programma echter helaas méér gelegenheid gaf hem te doen onderkennen ais een virtuoos van bijzondere techni sche begaafdheid, dan als een sterke per soonlijkheid. Afgezien van het genot, dat de waarlijk fenomenale prestaties bijv. in het Etu des van Chopin ons boden, betreurden wij het toch. dat de keuze der composities ons te weinig gelegenheid bood, te peilen in hoeverre de geestelijke waarde van dezen uitermate knappen pianist van genoegzame diepte is, om te kunnen ge tuigen van een waarlijk groot kunstenaar, zooals het heden die ongetwijfeld in ruime mate aanwijst. Om een volledig beeld omtrent zijn wezen te verkrijgen, is het zeker noodig hem nogmaals te "nooren. Askenase's verbluffende techniek werd ook gedemonstreerd tijdens de weergave der gecompliceerde, geniaal geschreven fuga in Beethoven's Sonate in a gr. t„ een der beide Sonate's für das Hammerkla- vier (niet te verwarren met de „groote" Sonate für das Hammerklavier op: 106 in B.) Hoe hoog stijgt Beethoven in deze fu ga boven het „maakwerk" uit! Wij konden deze sonate echter nog niet het volmaak- Le evenwicht, de zeldzame innigheid en verdieping constateeren, die deze prach tige sonate van den lateren Beethoven Kenmerkt. Er leken ons hier nog te veel op effect berekende elementen welk een uitgesponnen Adagio! om van een waar lijk superieure weergave te kunnen ge tuigen. Zeer te waardeeren was de moderne in slag, die aan dit programma was verleend en dat ons deed kennis maken met twee deelen uit de suite „Roemeensche Reis schetsen" van Henk Badings, n.l. het ex pressief bewogene „Fata Mare" met de kernachtige, opzweepende rhythmen en het weemoedige „Magura". bij welke sug gestieve impressies deze belangrijke Ne- dcrlandsche comoonist, die zich ook zoo totaal anders uiten kan, ons nog met bei de voeten op vertrouwden bodem doet ctaan. Zoo kwamen bij „Magura" herinne ringen aan Chopin op. Ook hier werden wij getroffen door Ba dings sterk geïnspireerde muzikaliteit en kundige beheersching der structuur. Het romantische element was daarbij in dezen tijd van nuchtere zakelijkheid een ver heugende factor. De markant geteekende, dikwijls geestige, korte Préludes van den jeugdigen Chostakowitch, wiens Sympho- nie hem op éénmaal tot een der voor naamste moderne figuren verhief, vorm den hierop een goedgekozen aansluitend geheel, dat nog versterkt werd door de brillant gespeelde ..Danse Russe Pe- trouschka" van Igor Strawinsky. Jammer, dat de pauzen tusschen de ver schillende composities haast te kort gno men werden, om den luisteraar over het gehoorde even tot bezinning te laten komen. De inzet had de voortreffelijk gespeelde Mozart variaties op-het bekende Gluck- ihema gebracht, waarin de verwantschap tusschen deze beide meesters wel treffend tot uiting komt. De duidelijke exposities van Askenase, zijn doordacht spel en prachtig verzorgde aanslag, waren hier opmerkelijk goede factoren. Opvallend is tevens zijn sublieme en forsche linker handtechniek. waardoor de bassen telken male zoo geprononceerd naar voren komen. Tot slot vergastte Askenase zijn enthou siast gestemd gehoor als extra op het „Soinnerlied" uit Mendelssohn's „Lieder Giïne Worte" en wel met zulk een vinger vaardigheid, dat wij voor een zoodanig luchtig gemak niet dan de hoogste be wondering konden koesteren. Zijn succes was hierna dan ook enorm! Omstreed middernacht is op den nieuwen rijksweg, tusschen Delft en Overschie onder de gemeente Pynacker een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat tot dusver aan twee menschen het leven gekost heeft en waarbij een zestal personen min of meer ernstig is ge wond. Op dat tiidstiD kwam een vrachtauto met z.g. oplegger uit de richting Rotter dam Toen de chauffeur van deze vrachtauto in de gemeente Pijnacker een langs den berm van den weg stil staande autobus opmerkte, wilde hij deze passeeren en haalde daartoe naar links u.t Daarbii merkte hii vermoede lijk niet. dat iuist op dat oogenblik een autobus vap de N.V. Cotax uit Rotter dam, uit tegenovergestelde richting na derde, welke z:ch tegelijkertijd ter hoogte van de stilstaande bus bevond. Het gevolg was. dat de Cotax bus door den oplegger werd gegrepen en hoewel de bus niet met groote snelheid reed, aan een zijde totaal weTd opengereten. De chauffeur van de geparkeerde autobus was ter plaatse tot de ontdek king gekomen, dat de benzinetank ledig was. Hii deed daarop een beroep op den bestuurder van een hem pas- seerende auto. die zijn wagen tot stil stand bracht, doch deze niet geheel aan den kant van den weg plaatste. De chauffeur van den trailer, de heer Kriiger uit Haarlem, werd daardoor genoodzaakt zoodanig naar links uit te halen, dat hii op het rechterrijvlak te recht kwam. De gevolgen waren verschrikkelijk. Door de hevige botsing werden de ban ken van de autobus in elkander ge drukt. Toen het voertuig tot stilstand was gekomen en men ijlings te hulp snelde om de passagiers te redden, ble ken twee hunner, die op de bank achter den chauffeur hadden plaats genomen, op slag te zijn gedood De chauffeur zelf. alhoewel gewond, had geen ernstig letsel bekomen, doch een zestal passa giers bleek min of meer ernstig gewond. Het duurde geruimen tijd vooraleer men er in slaagde een hunner, die tus schen de ineengedrongen banken van het voertuig bekneld zat. uit zijn be narde positie te bevrijden. De twee slachtoffers van dit vreeselijke verkeersongeluk ziin de 26-jarige mevr. K.-O. en de heer H. te Rotterdam. De echtgenoot van eerstgenoemde, de heer K., alsmede de 54-jarige V. de 86- jarige L„ de 34-jarige L. en een nog onbekende passagier, allen uit Rotter dam. zijn in het Oude en Nieuwe Gast huis te Delft opgenomen Twee zusters van mevrouw K„ die niet levensgevaar lijk gewond bleken, zijn naar het zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotter dam overgebracht. Onverwijld werd geneeskundige hulp gerequireerd en weldra waren twee auto's van den geneeskundigen dienst uit Rotterdam en twee van den genees kundigen dienst uit Delft, alsmede een ambulance-wagen van het Roode Kruis uit Overschie ter plaatse. Ook de burge meester van Overschie, de heer J. C. Baumann, de hoofdcommissaris van politie te Delft, de heer U. van der Zee. en de heer A B. 4e Zeeuw, wethouder en waarnemend burgemeester van Rot terdam, spoedden zich op het vernemen van dit ernstig ongeval, naar de plaats des onheils. De autobus, welke een z.g. „wilde dienst" tusschen Den Haag en Rotter dam onderhoudt, is geheel versplinterd. In de Molenslootstraat no. 38 te 's-Gra- venhage een straatje van kleine gemeentewoningen in de buurt van den Laakweg is vanochtend een moord gepleegd op de 15-jarige Greta Groen, clic zich alleen thuis bevond. De woning wordt bewoond door het gezin van den wérkloozen fabrieksarbeider Groen, be staande uit man, vrouw en drie doch ters, resp. van 18, 15 en 7 jaar. Ongeveer 12 uur kwam het 7-jarige zusje Betsy thuis en vond daar tot haar schrik het lijk van het vermoorde meisje in een hoek bij de trap. Het kind liep daarop ontsteld naar de buren en vertelde daar, wat zij ge zien had. De buren hebben toen de ouders en de politie gewaarschuwd. Het doode meisje werd aangetroffen met een roode plek aan den slaap, een snede in het voorhoofd en met gezwol- ien lippen. Het schijnt, dat de dader of rie daders van de wandaad het heele huis hebben doorzocht, en, als wij goed zijn ingelicht, is een vaasje met geld verdwenen. Spoedig na de aangifte van het mis drijf waren de substituut-officier van justitie, mr. P. J. Blok en de commis saris van politie, Rugers, in de woning aanwezig, vergezeld van een staf van rechercheurs. Het onderzoek is nog in vollen gang. De politie kon op dit moment nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Wel heeft mr. Blok verklaard, dat een on geval hier uitgesloten moet worden geacht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verontwaardiging in Duitschland over Engelsche bewapening. De Drang nach Osten. De Duitsche pers toont zich verrast door de onvriendelijke ontvangst van de rede, die Hitier te Saarbruecken gehouden heeft. Men wijst er op, dat Hitler In zijn rede meermalen het verlangen van Duitschland naar vrede en wederzijdsch begrip op den voorgrond heeft gesteld. Het kan ook aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de voor genomen versterking van Saarbruecken en Aken evenals de overige Duitsche verster- kingswerken hetzelfde defensieve karakter dragen als waarop Frankrijk zich voor zijn Maginot-linie beroept. Men moet, aldus verklaart men. er in Frankrijk ook rekening medé houden, dat de krachtige bewapeningspropaganda, die van Engelsche zijde onmiddellijk in aan sluiting op het accoord van Muenchen is begonnen, en die ook in Frankrijk weer klank heeft gevonden, in Duitschland met een zekere verwondering is gadegeslagen. Daartegenover heeft de Fuehrer, zoo ver klaart men, reeds dikwijls genoeg ver klaard, dat Duitschland de vroegere ge schillen met Frankrijk als geregeld be schouwt. De rechtvaardigheid van de kritiek van den Fuehrer op de houding van bepaalde Engelsche kringen tegenover Duitschland. zoo voegt men hier nog aan toe. zal men ook in Frankrijk moeten erkennen, wan neer men in aanmerking neemt, hoe aan den eenen kant Duitschland zich van iede re kritiek en inmenging in binnenlandsche Engelsche aangelegenheden onthoudt, ter wijl een aantal Engelsche politici en pers organen tegenover Duitschland geenszins denzelfden tact, ja zelfs vijandige oogmer ken toont. Onder het opschrift „bedenkelijke En gelsche bewapeningspropaganda" schrijft de „D.A.Z.": Er valt niet meer aan te twij felen, dat in Groot-Brittannië, ondanks Muenchen, een regelrechte bewapenings propaganda aan den gang is, waaraan, be halve de pers, ook leden van het kabinet deelnemen. Het blad noemt lord Winterton en den minister van luchtvaart, Kingsley Wood, en vervolgt: in Duitschland volgt men met toenemende belangstelling deze Engelsche bewapeningspropaganda. Men zal dit op den duur niet werkloos kunnen toezien, want er zou een wanverhouding in de be wapening uit kunnen ontstaan. Wij ver wonderen ons echter wel, dat het democra tische Engeland zich zoozeer laat beïnvloe den door oorlogsaanstichters van het slag Eden, Churchill en Duff Cooper, wier op- BINNENLAND. De werkloosheid het laagst sedert Septem ber 1932. (Binnenland, 3e Blad). Groote goudvondsten in N.O. Indië. (Bin nenland, 3e Blad). De ramp van de Maria II; ook het tweede slachtoffer gevonden. ((2e Blad). Overleden is de heer J. M. Hellegers, deken en pastoor te Alphen aan den Rijn. (3e Blad). Ernstig auto-ongeluk te Hillegom. (3e Bl.)# Overleden is de heer L. Hortensius, gezien ingezetene van Bodegraven. (3e Blad). BUITENLAND. Japan opent den aanval op Kanton. Lan ding in de Bias-baai, ten N.O. van Hongkong. (Ie Blad). Anthony Eden over Engeland tijdens dd crisis. (3e Blad). Bij de Duitsche troepen in Sudeten-Iand. (4e Blad). De Duitsche Drang nach Osten. (Buiten land le Blad). Scherpe verhoudingen in Palestina. (Bul tend, le Blad). De Duitsche pers vertoornd over de Engel sche bewapening. (Buitenland le Blad) De kwestie der vluchtelingen in Tsjecho- Slowakije. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In het Noorden van ons land zal het weer sterker den invloed der naderende depressie onder vinden dan het Zuidelijke deel van ons land. In het Noorden zal de wind tijdelijk toenemen en is tijdelijk regen waarschijnlijk; in het Zui den is de kans op regen geringer. treden in het Lagerhuis en elders duide lijk aan het licht heeft gebracht, waarom zij bewapenen willen: hun doel is de oorlog. Duitschland mag wel bewapenen, als een ander het doet, is het mis In een vergadering van het nationaal comité van de C.G.T. het Fransche vak verbond, heeft de secretaris-generaal, Jou- haux, o.a. den internationalen toestand be sproken. Hij hing een vrij pessimistisch beeld op van den toestand in midden- en Oost-Europa en den Balkan, en zeide: „Er is maar één oplossing, een internationale conferentie, want anders staan wij alleeji. Deze conferentie zou volgens hem geen on derhandelingen moeten uitsluiten met Hit- Ier en Mussolini, die integendeel aanwezig zouden moeten zijn. Bij zijn vertrek naar Sofia, waar hij zal onderhandelen over een economische rege ling. zooals te Belgrado en Ankara geslo ten is, heeft de Duitsche minister van eco nomische zaken. Funk, verklaard, dat hij uitnoodigingen heeft ontvangen van de re geeringen van Roemenië en Griekenland, doch dat hij eerst naar Berlijn moest terug- keeren om zich bezig te houden met de vraagstukken, welke in verband staan met de aanhechting van het Sudeten-Duitsche gebied. Funk legde er den nadruk op, dat Duitsch land de voorkeur geeft aan tweezijdige re gelingen voor den ruil van producten en koopwaren, ter bevordering van de betrek kingen met de Balkanstaten. Het is de be doeling, dat daarna op dezelfde wijze on derhandeld wordt met de Vereenigde Sta len en Engeland. Funk deelde tenslotte mede, dat de credieten, verstrekt aan Tur kije, in tien jaar terugbetaald moeten worden. Deze verklaring is in Amerika in bevoeg de kringen met een zekere reserve ontvan-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1