LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 10 October 1938 De liquidatie der Tsjecho-Slowaaksche kwestie Hitier spreekt te Saarbruecken lê&iïéL URODONAL KERK- EN SCH001NIEUWS LAND- EN TUINBOUW Overeenstemming met de Roethenen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN AGENDA RA till) Verdere versterking in het Westen LET OP UW LIJN Regeering gaat gerst opkoopen. Voorloopig alleen in het Noorden. Zooals in uitzicht was gesteld, zou de regeering nadere maatregelen tot steun van de gerst overwegen, indien de aan passing van den binnenlandschen prijs aan dien van de importgerst plus mono polieheffing onvoldoende snel eeschiedde. Daarbij werd gedacht aan aankoop door of vanwege de Akkerbouwcentrale Thans deelt men ons mede. dat. aange zien de prijzen voor gerst nog niet het gewenschte niveau hebben bereikt, de minister besloten heeft om aan de boeren tot 1 December a.s. gelegenheid te geven, gerst aan de Akkerbouwcentrale te koop aan te bieden. Voorloopig zal deze gelegenheid slechts aan de boeren in de Noordelijke provincies worden geboden, omdat het aanbod van gerst daar het grootst i: De aangeboden gerst, mits voldoende schoon en houdbaar, zal door bemidde ling van de Gemeentelijke Tarweorga- nisatie op de gewone Groninger beurs- condities worden afgenomen tegen den prijs van f. 7.75 per 100 kilo. Zoodra de wenschelijkheid daartoe blijkt te bestaan, zullen ook de andere deelen van het land maatregelen in denzelfden geest worden genomen. Het ligt in de bedoeling, de aldus aan gekochte gerst langs de normale handels kanalen voor binnenlandsch gebruik of uitvoer beschikbaar te stellen. Nog deze week zal met de uitvoering van een en ander een begin worden gemaakt. GROOTE VEESTERFTE DOOR MOND EN KLAUWZEER. Dat het mond- en klauwzeer hard nekkig woedt, blijkt wel uit het feit. dat in de laatste week van September niet minder dan 187 koeien. 124 kalveren. 169 varkens en biggen en 9 schapen, in totaal 489 dieren aan deze ziekte zijn gestorven. Sedert half September vorig jaar zijn aan de ziekte al gestorven 4104 koeien. 4648 kalveren. 3781 varkens en biggen. 292 schapen en 69 geiten, in totaal dus 12.894 dieren. GEBOREN: Marij, D. van W. Th. Ttfssen en J. M. Opdam. ONDERTROUWD J. J. van Loef jm. 23 j. en J. L. de Jonge Jd. 22 j. D. J. J. Verhoeven jm. 28 j. en A. E. v. d. Pot jd. 19 j. J. M. Wakka jm. en H. Klein wed. OVERLEDEN: B. J. Kroesemeyer jm. 23 j. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 760. De bezetting voortgezet. De bezetting van Sudeten-land gaat rus tig voort. Ook het zenderstation van Mora visch Ostrava, gelegen in de vijfde zone. is reeds door de Duitschers overgenomen. Uit Karlsbad komende personen melden, dat een concentratiekamp is ingericht te Fichern nabij Karlsbad, dat thans in Duitsch gebied ligt. De „zuivering" van marxistische elementen is reeds begonnen. Te Reichenberg werd medegedeeld, dat het Benesjplein in het vervolg Bismarck- plein en het Stadhuisplein Adolf Hitler- plein zal heeten. Onder het gejuich van „Wij danken on zen Fuehrer" werden de nieuwe naam bordjes aangebracht. Hitler heeft rijkscommissaris Henlein be noemd tot S.S.-Gruppenfuehrer. Ook de Poolsche bezetting is voltooid. Het Sudeten-Duitsche vrijcorps ontbonden. De rijkscommissaris Henlein. als leider van tiet Sudeten-Duitsche corps, heeft het volgende bevel uitgevaardigd: „Met ingang van heden ontbind ik het Sudeten-Duitsche vrijcorps. Met de uitvoe ring van dit bevel en het ontslag van de vrijcorps-mannen in hun vaderland, be last ik mijn plaatsvervanger, Karl Her mann Frank." Overeenstemming met de Slowaken. Officieel wordt medegedeeld, dat de ministerraad te Praag een overeen komst heeft gesloten met de Slowaak- sche ministers, waarbij de regeering van Slowakije onmiddellijk aan hen wordt overgedragen. Ook de begren zing van de bevoegdheid der Slowaak- sche ministers is vastgesteld. De autonome regeering van Slowakije zal bestaan uit de volgende Slowaken: mlnis- ter-Dresident en minister van binnenland- sche' zaken: Josef Tisso. onderwijs: Mathus Germak. justitie, sociale zaken en hygiëne: Fcrnand Durcansky, landbouw, openbare werken, handel en financiën: Pavel Tep- lansky en verkeerswezen: Jan Lichner. Communistische partij in Slowakije ontbonden. Naar Reuter verneemt heeft de nieuwe Slowaaksche regeering de ontbinding van de communistische partij in Slo wakije gelast. Bij zijn Intocht in Bratislawa is het ka binet met Tisso aan het hoofd, door de bevolking met geestdrift begroet. Van het balkon van het gebouw der landsregeering hield Tisso een rede, waarin hij, naar D. NB. meldt, er den nadruk op legde, dat ide uitvoerende macht thans was overge- 1 gaan op de Slowaaksche ministers. Het Slowaaksche nationalisme beteekent geen haat tegen anderen. Tisso richtte zich hier op in het Duitsch en Hongaarsch tot de Duitschers en Hongaren, wien hij verzeker de, dat zij alle burgerlijke rechten en vrij heden deelachtig zullen worden. Des avonds begaf Tisso zich naar Ko- marom voor de besprekingen met de Hon garen. Ook de Roethenen autonoom. De vertegenwoordigers van de Roetheen- sche autonomistische partijen zijn Zater dag te Uzhorod in Sub-Karpathisch-Rus- land bijeengekomen. Zij hebben besloten het vraagstuk der autonomie op gelijke wijze te regelen als de Slowaken, d.w.z., dat de Roethenen het denkbeeld van een volksstemming prijsgeven. Reuter meldt uit Praag dat het be sluit van de parlementaire vertegen woordigers van sub-Karpathisch-Rus- land beteekent. dat dit gebied binnen Tsjecho-Slowakije wil blijven, zulks te gen de wenschen van Polen en Hon garije in. Alle partijen van sub-Kar- pathisch-Rusland waren ten aanzien van het genomen besluit dezelfde mee ning toegedaan. Parkany, minister zonder portefeuille, die in sub-Karpathisch Rusland is geboren, woonde de vergadering bij. Een delegatie is benoemd om het genomen besluit aan de regeering te Praag mee te deelen. Het verluidt, dat evenals in Slowakije is geschied, het bestuur van dé "sub-Karpa- tisch-Russische aangelegenheden aan vijf gedelegeerden. Fencik, Brody, Revay, Volo- sy en Racinsky zal worden opgedragen. Volgens het D.N.B. is al een regeering gevormd. Het bureau vermeldt, behalve de vijf genoemde gedelegeerden, nog Pjescak als minister. Verkiezingen voor den landdag zouden spoedig worden uitgeschreven. De besprekingen met Hongarije. Twee uur nadat de onderhandelingen te Komaron begonnen waren tusschen de Tsjecho-Slowaaksche en de Hongaarsche degelatie, werd bekend gemaakt, dat een overeenkomst reeds tot stand was geko men op drie punten, aldus meldt de spe ciale correspondent van Reuter. Deze punten zijn: 1. De beide steden Polysas en Satoral- jaughely- zullen door Hongaarsche troepen bezet worden binnen de eerstvolgende 36 uur. 2. De Hongaarsche politieke gevangenen JMet onwillige honden Is het slecht harten oanqen <S.en ou.de vergelijking, die oaak oan toe passing Is "Xlnderen zijn ook nog ol eens onwillig. zelfs als het om hun bestwil gaat. \3oak staan ze afwerend, als moeder ze met levertraan wil laten beginnen. JVlet "Dralsma van \3alkenburg's levertraan zijn ze echter spoedig geheel vertrouwd. 972 (ingez Med In Tsjecho-Slowakije zullen geleidelijk in vrijheid worden gesteld. 3. De Hongaren in het Tsjechische leger zullen geleidelijk uit den dienst ontslagen worden. De besprekingen werden in een vriend schappelijke atmosfeer gehouden en zullen verscheidene dagen voortduren, waarna de omtrekken van het af te stane gebied in hoofdzaak, naar verwacht wordt, bekend zullen worden gemaakt. Een speciale correspondent van Havas meldt, dat volgens zekere inlichtingen de Hongaren in Slowakije een gebiedsstrook opeischen ter breedte van 40 K.M. en zich uitstrekkende tusschen Bratislava, de te genwoordige hoofdstad van Slowakije, en Sevljus in Subkarpathisch Rusland, over een lengte van ongeveer 830 K.M. Dit ge bied wordt bewoond door 600.000 Hongaren en 100.000 Slowaken en Roethenen. Onder de belangrijke steden in deze strook bevin den zich Bratislava, Kasice. een belangrijk spoorwegknooppunt en Mukacevo, een in dustriecentrum in Subkarpathisch Rusland. De door de Hongaren opgeëischte strook is dc graanschuur van Slowakije. Directe besprekingen met Duitschland. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Op initiatief van de ondercommissie van de internationale commissie, welke de eco nomische en financieele consequenties van de vereeniging van het Sudetenland met Duitschland behandelt, zijn Zaterdag di recte besprekingen tusschen 't Tsjechische en het Duitsche departement van econo mische zaken begonnen. Het doel van deze besprekingen is te komen tot een zoo mo gelijk spoedige regeling van het wederkee- rige economische verkeer. Om de voortzetting van de betalingen van Tsjechische instellingen van sociale verzekering aan bewoners van Sudetenland te doen voortgaan, is Zaterdag een eerste contact tusschen het Duitsche ministerie van arbeid en een vertegenwoordiger van het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van sociale voorzorg tot stand gekomen. Daar een te vroege terugtrekking van ambtenaren en leiders van groote bedrij ven en chemische fabrieken het gevaar van beschadigingen en defecten met zich kan brengen, is overeengekomen, dat de amb tenaren en employé's van de bedrijven in kwestie, onder garantie van hun persoon lijke vrijheid en van hun recht op terug keer naar Tsjecho-Slowakije. op hun pos ten blijven, totdat de overdraging van de werken en de noodzakelijke inwerking van vervangend personeel mogelijk is. HEDEN. Jeruël, le Groenesteeg 16: Avondbijeenkomst. Jeruèl: Evangelieprediking te 8 uur nam. Schoüwburg: Residentie-tooneel „Lessen in laster", 8.15 uur. Volkshuls: Lezing dr. Jaap Kunst over „De Volken van Ned.-Indië". 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Gebouw Rehoboth, Rapenburg 10: ds. W. D. v. Wijngaarden over „Egypte". Hooglandsche Kerkgracht 46: Bijeenkomst nam. 8 uur. N.V. Nationaal Veem: Vergadering v. Aan deelhouders. nam. 3.30 uur. Stadszaal: L.K.K „Voor Allen". Solopianist Stefan Askenase. 81/4 uur nam. Stadsevangelisatie. Morschweg 59: Bijeen komst nam. 8 uur. DAGELIJKS. Lakenhal: Leldsche Kunstver. Tentoonstel ling werk van Nelly Bodcnhelm (tot 23 Oct.), 104, Zondag 14 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.; „De gevangene van Zenda". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag 2, 4% en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Blauwbaard's achtste Vrouw". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De dubbele bruiloft". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „30 dagen corvee". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De weg terug". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater <Katwyk-aan-Zee)Nat. Film 40 Jaar. Voorstellingen 2%, 4H, 71/4 en 91/4 il De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 t/m. Vrijdag 14 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18. tel. 85 en A. J. Donk, Doezastraat 31. tel. 1313. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol Instituut te De Bilt. Hoogste Stand: 764.1 te Marseille. Laagste Stand: 734.3 te Ona. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Matige tot zwakke Zuidwestelijke tot Zuide lijke wind. Half tot zwaar bewolkt, weinig ol geen regen. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later koeler. BÜITENLANDSCU WEEROVERZICIÏT. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol Instituut te De Bilt. Een depressie, die Zaterdag nog ver in het Westen lag. trok Oost-Noordoostwaarts en pas seerde Zaterdagnacht over Schotland. Daarna werd de beweging langzamer en boog de baan naar het Noordoosten om. Thans wordt het minim tun van den lucht druk voor de Noorsche kust gevonden. Het toe nemende luchtdrukverval deed gisteren in den nanacht op de Noordzee den wind weer tijde lijk tot stormachtig toenemen, terwijl de tem peratuur hoog opliep. Vanochtend was het nog zeer warm in Cent raal Europa en in Midden - Frankrijk, doch in Engeland, om de Noordzee en om Het Kanaal was het weer wat koeler geworden. De wind nam gisteren in den loop van den dag op de Britsche eilanden af en later op den dag ook in ons land. Het stationnaire gebied van lage luchtdruk by IJsland vult op en ten Westen van Schot land nadert een rug van hoogen luchtdruk. Scheepsberichten uit het Westeiyke deel van den Oceaan maken melding van een diepe de pressie ten Zuiden van New Foundland. die vermoedeiyk den Oceaan zal oversteken. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. '50 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 12 gr. C. '52 gr. F.). HOOGWATERT1.IDEN l'E KATWIJK a. 7.EE Voor Dinsdag. Voorm. te 3 u. 26 min.; nam. te 15 u. 48 min. 1V1AANS OP- EN ONDERGANG. Maandag: 7.49 n.m. tot 5.46 vm. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. 10 Oct. op: 17 u. 36; onder: 7 u. 20. Te Saarbruecken. in het Saargebied, heeft Hitier gisteren een i-edc gehouden Hij ving aan met te zeggen, dat hij in den aanvang van dit jaar besloten had, de 10 millioen Duitschers. die zich nog buiten het rijk be_ vonden tot Duitschland terug te brengen. De internationale wereldburgers hebben, zeide hij. wel medelijden met den eersten den besten spitsboef, die in Duitschland ter verantwoording wordt geroepen, doch zii zijn doof geweest voor het leed van tien millioen menschen. Deze wereld is ook thans nog doordrenkt van den geest van Versailles. De voorwaarden voor het stand brengen van een regeling waren, naar Hitier ver klaarde, de volgende geweest: 1. De innerlijke geclotenheid van het Duitsche volk Ik weet. wat wellicht velen in de rest der wereld en enkelen in Duitsch land nog niet schijnen te weten, dat het volk van 1938 niet het volk van 1918 is. 2. De nationale bewapening, waarvoor ik spoedig reeds zes jaar lang heb gestreden. 3. De beveiliging van het rijk. Geen mo gendheid ter wereld zal het gelukken, ooit door dezen muur te breken 4. Wij hebben ook buitenlandsch-politieke vrienden gewonnen. De as. waarover men in het buitenland zoo dikwijls heeft meenen te kunnen spotten, heeft bewezen, dat zij ook in de ernstigste uren stand houdt. Voortgaande zeide Hitier: wanneer ik de hulp van andere staatslieden bii deze vreed zame regeling vermeld, moet ik steeds weer onzen werkelijken eenigen vriend, dien wij heden bezitten, Benito Mussolini, aan het hoofd stellen; ik weet. dat gij u bewust ziit van hetgeen wii dezen man te danken heb_ ben. Ik wil ook de beide andere staatslieden noemen, die ernaar gestreefd hebben, een weg naar den vrede te vinden. De ervaringen der laatste acht maan den. zoo zeide Hitier verder, moeten Duitschland sterken in den wil, voor zichtig te zijn en nooit iets na te laten, wat tot bescherming van het rijk moet worden gedaan. Duitschland staat te genover staatslieden, die eveneens den vrede willen. A'Ieen regee^en zii in lan den. welker innerlijke opbouw het moeilijk maakt, dat deze staatslieden te al'en tijde afgelost kunnen worden door anderen, die vrede niet zoo zeer op het oog hebben. In Eneeland zou na een Chamber's in slechts Duff Cooper, Eden r' Churchill behoeven te komen, om vast te staan, dat het doe! dezer mannen zou zijn, direct een wereld- - oorlog te beginnen. Hierdoor wordt Duitschland genoodzaakt, waakzaam en op verdediging bedacht te zijn. Hitler noemde voorts den ..Joodsch-in- ternationalen wereldvijand, die in het bolsjewisme zijn uitdrukking gevonden heeft", en de macht; van „een internatio nale pers, die slechts van leugen en laster leeft", die Duitschland noopten om voor zichtig te zijn. Ik heb derhalve, aldus Hitier, beslo ten, de uitbreiding van onze verster- kin gswerken in het Westen, zooals ik in mijn rede te Neurenberg heb aangekondigd, met verhoogde energie voort te zetten, en ik zal thans de beide groote gebieden, die tot dusver voor onze versterkingswerken lagen, namelijk het groote gebied van Aken en het gebied van Saarbruecken, in deze versterkingen betrekken. Hitier verklaarde verder zich erover te verheugen, dat hij reeds in de komende dagen de maatregelen kon opheffen, die in de kritieke maanden en weken waren ge nomen. en dat honderdduizenden mannen weder naar huis konden gaan. Duitschland, zoo ging Hitier voort, is als sterke staat te allen tijde bereid, met zijn omgeving een politiek van verstand houding te voeren. Duitschland kan dat. want het verlangt niets van anderen. Wij hebben geen wenschen, wij hebben geen eischen, wij willen den vrede. Iets Is er echter, dat Duitschland wenscht, en dat geldt in het bijzonder voor zijn betrekkingen met Engeland: het zou goed zijn, wanneer men in En geland geleidelijk bepaalde allures uit den tijd van Versailles zou laten varen. De gouvernante-achtlge voogdij over Duitschland verdraagt Duitschland niet. Informaties van Britsche staatslieden of parlementsleden over het lot van Duit schers en van rijksonderdanen binnen de grenzen van het rijk zijn misplaatst. Duitschland bekommert zich ook niet om dergelijke dingen in Engeland. Hitier wees o. m. op de gebeurtenissen in Palestina en verklaarde: Tot de bevordering van den vrede be- noort ook. dat alle staatslieden en politici, die zich van hun verantwoordelijkheid be wust zijn. zich om hun eigen zaken bekom meren en niet voortdurend zich in de pro blemen van andere volken of landen men eer) Hitier betoogde tenslotte nogmaals, aai niemand meer den vrede noodig heeft dan Duitschland. VOOR DINSDAG 11 OCTOBER. Hilversum I. 1875 en 301,5 M. KRO.-Uit zending 8.009.15 Gr.muz. (Om c.a. 8.15 Berichten) 10.00 Gr.muz. 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-Melodisten en solist, «1.00—1.20 Gr.muz.) 2.00 Vrouwenuur 3.004.00 en 4.05 Gr. muz. 4.15 KRO.-Kamerorkest 5.00 Gr. muz. 5.15 KRO.-orkest. (5.456.05 Felicita- tiebezoeki 7.00 Berichten 7.15 Causerie over de Noordeiyke Peel 7.35 Sportpraatje 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 Stedeiyk orkest van Maastricht en solist 9.00 Interviews 9.20 Vervolg concert 10.05 Lajos Hél&zs en zyn Zigeuners 10.30 Be richten ANP. 10.40 KRO.-Boys en solist. (11.00—11.10 Gr.muz.) 11.30—12.00 Gr.muz. Hilversum II, 415.5 M AVRO.-Uitzending 8.00 Gr.muz. (Om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gr.muz. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Omroeporkest 11.00 Huis- houdeiyke wenken 11.30 Omroeporkest. «Om ca. 12.15 Berichten» 12.30 Het AVRO.- Amusementsorkest en soliste 1.15 Orgelspel 1.45 Gr.muz. 2.00 Omroeporkest 2.45 Kniples 3.45 Cello en piano. (Om ca. 3.45 Berichten) 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Kin derhalfuur 5.30 Het AVRO.-Aeolian-orkest 6.30 Het AVRO.-Dansorkest 7.00 Voor de kinderen 7.05 Zang met pianobegeleiding 7.30 Engelsche les 3.00 Berichten ANP., Radiojournaal. Mededeelingen 8.30 De Bonte Dinsdagavondtrein 10.00 Disconieuws 10.30 Damnieuws. Hierna: het Ensemble Griln- hut 11.00 Berichten ANP., hierna tot 12.00 De Pallaaians. Droitwich. 1500 M. 11.40—11.45 en 12.20 Gr.muz. 12.35 Radiotooneel 1.15 Zang I.35 Orgelspel 2.00—2.20 Declamatie 4.15 Het Harp-kwartet 4.50 Zang en piano 5.20 Flultvoordracht 5.40 Het Broadliurst septet 6.20 Berichten 6.45 Juridische causerie 7.00 BBC.-orkest 7.50 Interviews 8.20 BBC.-Variété-orkest en -koor en solis ten 9.20 Berichten 9.45 Causerie ..It occurs to me" 10.00 Uit Parys: Het Natio naal orkest 10.50 Declamatie 11.20 Het Grosvenor House Dansorkest en solisten II.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M. 8.10, 9.00. 10.10 en 11.20 Gr.muz. 12.40 Ellis-orkest 3.05 Zang 3.20 en 4.20 Gr.muz. 5.20 Cantrelle-orkest 6.28 Gr.muz. 6.35 en 7.20 Zang 7.35 Gr.muz. 8.35 Radiotooneel 10.3511.05 Kamermuziek. Keulen. 456 M. 5.50 Gr.muz. 6.30 en 7.50 Het Rheinische Landesorkest 11.20 Orkest- concert 12.35 Gr.muz. 1.30 Populair con cert 3.20 Omroeporkest 5.45 Zang en cem balo 6.35 Gr.muz. 7.50 Omroepdansorkest en solisten. '9.35—9.50 Gr.muz.) 11.20—2.20 Nachtconcert (gr.opn.). Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr. muz. 12.50 Omroepsalonorkest 1.30 Om roepdansorkest 1.502.20 Gr.muz. 5.20 Omroepsalonorkest en gr.muz. 6.50 en 7.20 Gr.muz. 8.20 Omroepkleinorkest en solist 9.05 Radiotooneel 9.35 Vervolg concert 10.30—11.20 Gr.muz. 484 M.: 12.20, 1.30—2.20, 5.20 en 6.35 Gr.muz. 7.00 Vioolvoordracht 8.20 Radiotooneel met muziek Hierna tot 11.20 Gr.muz. Dcutschlandsendcr. 1571 M. 7.30 Piano voordracht 8.20 Politiek dagbladoverzicht 8.35 „Die Opernprobe", zangspel 9.10 Gr.muz. 9.20 Berichten 9.50 Kamermuziek 10.05 Berichten 10.20—11.20 Gr.muz. Want niet alleen, dat een dik figuur U leelijk maairt, het schaadt ook Uw gerond heid Zorg erroor slank ie blijven en neem Urodonel. dat de vetten verbrandt en Uw organisme 'einigt. zorgl dat U Uw schoonheid behoudt Bij aOe apothekers en drogisten. miiifitiriiiiiiiiiitTfiiiiiiiiiiifiiiniuifiun 974 (Ingez. Med.) NED. HERV. KERK. Beroepen te Oosterzee itoez.) G. J. v. Andel, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Winschoten J. C. Fischer te Ede. Ds. G. J. KOOLBAAS. A-s. Woensdag viert ds. G. J. Koolhaas, Ned. Herv. predikant te Hulzen (N.H.) zijn zilveren ambtsjubileum. Gerard Jan Koolhaas werd 5 Febr. 1884 te Waardenburg. waar zijn vader hoofd eener school was, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Tiel en studeerde aan de R. U. te Utrecht theologie. In 1913 candi- daat geworden bevestigde zijn broer. ds. B. C. Koolhaas van Utrecht hem 12 Oct. van dat jaar te Kamperveen. De jubilaris diende achtereenvolgens de gemeente van Barneveld. Oldebroek, Oud- Beyerland en Charlois om zich In den loop van dit jaar aan zijn tegenwoordige ge meente te verbinden. De jubilaris is o.m. lid van het hoofd bestuur van het Ned. Bijbelgenootschap en beweegt zich op verschillend gebied. Tijdens zijn verblijf te Oldebroek was ds. Koolhaas lid van het classicaal bestuur van Harderwijk, bestuurslid van het Chr. Mil. Tehuis in de legerplaats Oldebroek. voor zitter van de afd. van Patrimonium en be stuurslid van de Ver. voor Chr. onderwijs. Ook richtte hij aldaar mede het Evange lisatiegebouw „Film" in de buurtschap Het Harde op, en was reserve-veldprediker. Van de hand van den jubilaris versche nen o.m. predicaties in de serie Genade voor Genade, bijdragen in het weekblad De Waarheidsvriend, terwijl hij thans medewerker is aan het Huizer Kerkblad. Ds. Koolhaas zal a.s. Woensdagmiddag door zijn gemeente worden gehuldigd en 's avonds een gedachtenisrede uitspreken. GEM. RADIO-DfSTRIBUTIEBEDRTJE EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Dinsdag 11 October, le Programma: lederen dag van 8—24 uur A.V.R.O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uur K R O N.C.R.V. enz. 3de Programma: 8 00 Keulen 10.20 Parüs Radio 12.05 diversen 12.20 Parys Radio 12.40 Keulen 13.20 Brussel VI. 14.20 Radio PTT. Nord 15.05 Parys Radio 15.20 Keulen 16.20 Parys Radio 16.35 Keulen 17.20 Brussel VI. 18.50 Keulen 19.20 Brussel VI. 19.50 Keulen 21.35 Brussel VI. of div. 22.30 Boedapest of div. 23.20 Wee- nen of div. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 London Reg. 13.35 Droitwich 14.00 London Reg. 16.20 Droitwich 18.40 London Reg. 19.00 Droitwich 19.50 Lon don Reg. 23.20 Droitwich. Wuzigingen voorbehouden. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6