NATIONALE BUITENLAND LEiOSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 10 October 1938 De strijd in het Verre Oosten Voor 197,10 's-jaars RECHTZAKEN LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM R.K. ST.ATENKRING „LEIDEN". Kaderdag in ..Den Burcht". Gistermorgen sprak mr. dr. P. J. Witte- man in ..Den Burcht" op den kaderdag van de R.K. Statenkring Leiden over het on derwerp „Rondom de a.s. Statenverkiezin gen". Na een korte inleiding door den voor zitter. den heer Bader, besprak de heer Witteman voornamelijk enkele aetueele problemen Aetueele vragen, zooals b.v. het regeeringsbeleid, vinden wij jaarlijks terug in de troonrede en de millioenen-nota. De meeningen hierover verschillen. Van een zijde wordt beweerd: „De troonrede is een enveloppe zonder inhoud", terwijl men van een anderen kant zegt: „Zij beide houden schoone beloften voor de toekomst in". Spr. zou de laatste zijn. die iets aan de urgentie der landsverdediging zou willen afdingen, doch uit het katholieke kamp is altijd gezegd, dat de verdediging van ons volksbestaan even groot moet zijn met de verdediging van onze volkskracht, n.l. door de oplossing van het werkloozenprobleem. Daarom kunnen wij, aldus spr„ over dit laatste nog niet geheel tevreden zijn. Toch gaat het niet aan, om hierover het kabinet aan te vallen en te zeggen: „Onze verwachtingen zijn teleurgesteld, dus moet deze regeering plaats maken voor een an dere". Dit kabinet moet eerst zijn kans ge kregen hebben: deze regeering doet wat zij kan en zoo zien wij. hoe men nu weer bezig is met de uitwerking van het plan Westhof, een plan waarmee pl.m. honderd duizend menschen te werk gesteld zullen kunnen worden. Natuurlijk niet allen in het vrije bedrijf het is en blijft werk verschaffing of liever „veredelde werk verschaffing", zooals oud-minister Ver schuur het zoo juist heeft gezegd. De verdere punten waarover de critiek groot is, zijn de problemen „jeugdwerkloos heid" en „verruiming der leerlingenschaal" doch ook hieraan wordt door de regee ring alle aandacht geschonken. In een uitvoerig betoog schetste spr. ver volgens het vele en goede, dat er onder de huidige regeering tot stand is gekomen. Het tweede aetueele probleem van den dag is het politiek-katholicisme. Dit woord is een uitvinding van hen, die de kerk niet durven of willen aanvallen, doch die hier voor een argument hebben gezocht en ge vonden n.l. het katholicisme zou zien schuldig maken aan politiek Spr. vroeg zich af: „Is dat zooi Maakt, de kerk zich schuldig aan politiek?" Kerk en staat achten wij wel van elkaar te onderschei den. doch niet altijd te scheiden. Dat dit inderdaad het standpunt is van de R.K. Staatspartij toonde spr. aan, toen hij een antwoord op deze vraag vond in en voorlas uit het program der R.K. Staatspartij. Men gaat bij de bestrijding van het z.g. politiek-katholicisme uit van het stand punt „De staat is totalitair de staat is alles" Maar als de staat alles is, wat blijft er dan voor de kerk over?. Met het staatsbeleid in engeren zin mag de kerk zich niet bemoeien en deze laat ZOO'N WASCHOAG ONTNEEMT ALLE FUT IA VOEL MIJ TOTAAL UITGEPUT! STUUR O'R NAAR VEREENIGDE - WASSCHERIJEN WITTE SINGEL -13 - LEIOEN TELE F 0 O N 12 0 6 969 (Ingez. Mcd.) zich daar dan ook niet mee in. zoo besloot spr. het eerste gedeelte van zijn rede. Na de pauze besprak mr. Witteman het onderwerp „Democratie". Dit woord is sinds zijn herkomst steeds op twee ver schillende manieren opgevat. Een katho liek moet in principe een goed katholiek kunnen zijn als hij zou zeggen: „ik ben tegen de democratie, ik ben vóór de dictatuur". Wij kunnen niet zonder meer zeggen: „de katholiek is democraat". Wij behooren de democratie relatief op te vatten. Daar zou spr. liever willen spreken van een democratisch element in den staatsvorm, evenals wij daarin een monarchistisch element behooren aan te treffen. De democratie mogen we niet be zien als een doel, doch als een middel. Het eerste zou mr. Witteman „valsche demo cratie" willen noemen. En juist omdat wij van de democratie geen doel willen ma ken is het. dat de vereeniging: „Eenheid door Democratie" van katholieke zijde zulke geringe medewerking ontvangt. Wij strijden voor het goed recht, van politieke partijen, omdat wij den volks invloed in het staatsbestuur erkennen. En zoo kwam spr. dan ook op het ter rein van de a.s. verkiezingen, het eigen lijke onderwerp van zijn rede. De partijen, welke aan de as. verkiezingen deelnemen, hebben in sommige opzichten iets gemeen: de beginselen zijn dezelfde, n.l. de begin selen der democratie. Spr. wees voorts nog op de belangrijk heid van de candidaatstelling. De volks vertegenwoordiging behoort bekwaam te zijn. Bij deze candidaatstelling komt er voorts nog eer. ander belangrijk punt aan de orde, n.l. de leeftijd van den candidaat. In onze kamers, in onze hoogere colleges hebben wij ouderen, die een sieraad zijn en die wij niet gaarne zouden willen missen. Maar laten wij. aldus spr, bij de a.s. Statenverkiezingen den jongeren een kans geven. Nadat er nogmaals enkele oogenblikken was gepauzeerd beantwoordde mr. Wit teman enkele gestelde vragen, waarna de voorzitter deze kaderbijeenkomst sloot. FRANKRIJK. Verklaring van Flandin. Men heeft in de wandelgangen van de Kamer Flandin gevraagd of het waar was, dat hij een telegram heeft gezonden aan Hitier en hierop antwoord heeft ontvan gen. Hij antwoordde, dat hij na de over eenkomst van München telegrammen heeft gezonden aan Chamberlain, Mussolini en Hitler met gelukwenschen voor het behoud van den vrede. Minister-president Daladier heeft hij door middel van het bureau van de De mocratische alliantie zijn gelukwenschen doen toekomen. Flandin voegde hieraan toe, dat hij het, op het oogenblik, dat het noodzakelijk is voor de buitenlandsche po litiek zich te richten op samenwerking met de spil HomeBerlijn, zulks overeenkom stig de gemeenschappelijke verklarfng van Chamberlain en Hitier. eigenaardig vindt, dat men een Fransch politicus kwalijk neemt, dat hij den weg bereidt voor deze politiek van samenwerking. Paul Reynaud, de minister van jus titie, heeft echter tot Flandin een brief gericht, waarin hij ontslag neemt als lid van de Democratische Alliantie, waarvan hij vici-voorzitter was. Rey- naud's stap is te verklaren uit de actie van Flandin. ENGELAND. Het Koningspaar naar Canada. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ware verzoeningsgeest nog niet aanwezig. Het is natuurlijk, dat voor de eerste rede van Hitier na Muenchen de belangstelling groot was. Zou daarin der wereld verzoe ning worden aangeboden? Na deze rede te Saarbruecken is gehouden men zie het 2de Blad valt het niet mee. Weliswaar kan men niet zeggen, dat de rede bijzon der agressief was. doch de toon. speciaal tegenover Engeland, was weer niet aange naam. Het resultaat der rede is feitelijk zelfs weer geheel negatief: voortzetting van de bewapening in het Westen, vooral in de streek bij Aken en het Saargebied! Zoo gaat de bewapening dus aan alle zijden onverdroten voort En de noodzaak daarvan wordt alge meen ingezien. De Engelsche bladen vooral leggen den nadruk op „gereed zijn". De „Daily Telegraph" schrijft: „Wat het land verwacht, als het Parlement de vol gende maand bijeenkomt, is de onvoor waardelijke verzekering, dat de noodige stappen zullen worden gedaan om onze te kortkomingen aan te vullen en ons in staat te stellen ons tegen een luchtaanval te ver dedigen, niet in de verwachting, dat wij dan immuun zullen zijn want dat is vrij wel onmogelijk maar dat wij niet in de eerste week der vijandelijkheden knockout worden geslagen". De „News Chronicle" zegt, dat de rede van Hitier weinig van verzoening had. Naar aanleiding van Hitler's opmerking over „de vermaningen van een gouver nante" zegt de „Times": „Er bestaat na tuurlijk niet het minste verlangen tot in menging in de binnenlandsche aangelegen heden van Duitschland, maar commentaar cn de Duitsche aangelegenheden moet er zijn. zooais ook de Britsche binnenlandsche politiek voorwerp is van vrijen commentaar in de Duitsche bladen. De Fransche pers is ook niet bevredigd. Het „Journal" zegt, dat de rijkskanselier ongetwijfeld niets gezegd heeft, dat als een bedreiging zou kunnen worden opge- v' t Maar hij heeft ook niets gezegd, dat voor hen. die critiek hebben geoefend op de overeenkomst van Muenchen, aanleiding zou kunnen zijn. hun vergissing in te zien. Hitier heeft nog niet het contact met de Westelijke mogendheden gevonden, dat ne-dig is. De „Echo de Paris" schrijft: „De volken der entente cordiale maken zich geen illu sie* over den vrede van Muenchen. Die vrede is hun opgelegd door druk en be rt'- gin zen. welke haar voorbeeld in de ge- r-hi'deni£ niet hebben. Dat zijn gevoelens, die men dengenen, die ze in ons hebben or 'ewekt, niet vergeet. Men wil ze bo- vr-dien niet een tweeden keer ondergaan. F- is gesnroken over een bezoek van Goe- rin" aan Periis. dat zou een sinistere uit- daeine ziin. Men moet onze volken met rust lat°n Wii kennen onze vergissingen en ook het middel om daarin niet weer te verval len". De Londensche correspondent van de „Figaro" schrijft, dat Hitler's rede de offi- cieele personen in Whitehall, die in ver trouwen een toenadering tot Duitschland voorbereiden, pijnlijk verrast heeft. De laatste twijfel is weggenomen voor hen, die nog niet begrepen hadden, dat het nieuwe Duitsche Rijk zich thans tegen het Brit sche Rijk alleen zou keeren. Volgens de „Oeuvre" beschouwt men te Londen de rede als een intimidatiemaat regel en een krachtsvertoon voor den aan vang der koloniale campagne. De .New-York Times" schrijft: „Zij, die verwacht hadden, dat de inwilliging van vrijwel alle eischen van Hitier zou leiden tot kalmeering van den Europeeschen toe stand. zullen weinig verzoening vinden in de rede te Saarbruecken. Hitier heeft niet gesproken van dankbaarheid jegens Frank rijk en Engeland: hij gaat den Engelschen thans vertellen, welke soort regeering men zou moeten hebben om opzijn goedkeu ring te kunnen rekenen. De „New-York Herald Tribune" zegt, dat Hitier de Engelschen op de vingers getikt heeft en heeft medegedeeld, dat vrijheid van meeningsuiting over Duitschland thans buiten de orde is. Hij heeft bijna medege deeld, dat Chamberlain niet door Chur chill vervangen moet worden op straffe van oorlog. Ondanks den gebruikelijken vechtlustigen toon zegt het blad. was de reae vredelievend: Hitier tikte zijn nieuwe verbondenen op de vingers, maar dat ge beurde met een olijftak. Onze eigen conclusie, dat de rede niets heeft bedorven doch ook niets heeft ver beterd, wordt dus wel in algemeenen zin gedeeld. Het is jammer, een prachtige ge legenheid om de ontspanning te bevorde ren, is weer verloren gegaan. Of in Tsjecho-Slowakije al dan niet volksstemmingen zullen worden gehouden, is nog niet beslist. Geheel gerust is men er blijkbaar niet op. want het Britsche le gioen heeft opdracht ontvangen zich he den gereed te houden voor vertrek. Na de Slowaken hebben nu ook de Roe- thenen zich uitgesproken voor blijven in het Tsjechisch staatsverband, echter onder vigueur van autonomie. Voor Hongarije en Polen is dat een geduchte tegenvaller. Een gemeenschappelijke grens is daarmede af gewimpeld Met de Hongaren zijn de besprekingen begonnen. Praag laat die over aan de Slowaken. Het eerste begin is hoopgevend. De kwestie der terugtrekking der vrij willigers uit Spanje schijnt zijn beslag te krijgen. In het verlangen, de accoorden van Pa- schen, welke afhankelijk zijn van een voor afgaande terugtrekking van een essentieel contingent Italiaansche vrijwilligers uit Spanje, spoedig te zien toegepast, heeft de I fascistische regeering besloten, een beslis sende geste te verrichten, klaarblijkelijk in ruil voor de belofte inzake erkenning van de Italiaansche verovering van Ethiopië en den waarborg van het Londensche kabinet betreffende een verdere evacuatie van de buitenlandsche vrijwilligers uit het roode Spanje en de toekenning van de rechten van oorlogvoerende aan Franco. Redevoeringen van Attlee en Wedgwood. Van Balmoral Castle wordt gemeld, dat het Britsche koninklijke paar de uitneodigtng van den Canadeeschen minister-president, het volgend jaar een bezoek te brengen aan Canada, heeft aangenomen. Hunne majesteiten hopen vroeg in den zomer aan te ko men en drie weken te vertoeven in het Dominion. Dit bezoek is het eerste, dat de koning zal brengen aan een gebied buiten Enge land. Tot nu toe heeft nog geen regeerend Britsch vorst een bezoek gebracht aan de nieuwe wereld. De overtocht zal vermoe delijk geschieden op een daartoe speciaal ingericht mailschip. Alvorens naar de Vereenigde Staten te vertrekken, waar hij een onderhoud zal hebben met president Roosevelt, verklaar de de Canadeesche minister-president Mackenzie King, dat hij den gouverneur- generaal Lord Tweedsmuir heeft verzocht hunne majesteiten de dankbaarheid van de Canadeesche regeering en het Canadee sche volk te betuigen voor hun besluit een bezoek te brengen aan Canada. Hij deel de verder mede. dat hunne majesteiten is verzocht het nationale oorlogsmonument, dat in Canada is opgericht, te onthullen. De reLs van 't koninklijke paar is nauw keurig uitgewerkt: dë"reis zal zich uitstrek ken tot de kust van den Stillen Oceaan. In de Vereenigde Staten wordt reeds in de pers gepleit voor een bezoek aan het Witte Huis. Een beslissing is dezen is ech ter nog niet genomen. De leider der Labour-oppositie, Attlee. heeft te Stone in het graafschap Stafford een redevoering uitgesproken, waarin hij de nationale regeering er van beschuldigde, geleidelijk aan het land aan den rand van den afgrond te hebben gebracht. De bron van alle kwaad is volgens Attlee gelegen in het feit, dat millioenen arme lieden, zoowel in Engeland als in Amerika, slecht gevoed, slecht gekleed en Plecht gehuisvest zijn. Vervolgens sprak Wedgwood. Hij zeide ojn., dat „de Volkenbond overleden is door den doodelijkcn slag, dien de eerste minister van Groot-Brittan je hem heeft toegebracht, teneinde hem te vervangen door iets, dat meer naar zijn smaak is: een viermogend- hedenpact". Een toespeling makende op de handelsovereenkomsten, waarover thans door Duitschland wordt onderhandeld met Turkije en andere Europeesche landen, merkte Wedgwood op. dat Engeland gelei delijk al zijn markten in Europa verliest. verzekert 28-jarige de volgende uitkeringen Bij overlijden binnen 37 jaar: 1) 1000,terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,op einddatum. Bij leven na 37 jaar: ƒ5000,-— benevens 1000,— bij later overlijden, (lngez. Med.) DANZIG. Is een Duitsche staat. De gouwleider van Dantzig, Förster, heeft in een rede v^or het leidercorps der Nazi partij verklaard, dat van de 72 leden van het Dantzigsche parlement thans 70 tot de N.SD.A.P. behooren. Deze gewijzigde toestand in het parlement is. zoo vei telde hij verder, op rechtmatige wijze tot stand gekomen. De invloed der Joden is te Dant zig op elk gebied uitgeschakeld. „Wij in Dantzig", besloot Förster. „vormen een Duitschen staat met 96°/t Duitsche menschen, Duitsch bedrijfs leven en Duitsche levenshouding. Wij behooren tot g«en anderen staat, die ons zou kunnen voorschrijven wat wij te doen hebben. Ons lot hebben wij volkomen zelf in de hand". POLEN. De boerenpartij en de regeering:. De volkspartij, de partij der boeren, heeft op een buitengewoon congres in Warschau besloten, niet deel te nemen aan de verkie zingen voor de wetgevende vergadering op 6 en 12 November as. De sprekers van het congres zetten uiteen, dat de verkiezingen gehouden worden op den grondslag van de oude wet van 1935, die de volkspartij niet de mogelijkheid biedt om in de regeering een aantal vertegen woordigers te krijgen in overeenstemming met de kracht der partij. De socialistische en de nationaal-democratische partijen hebben reeds een dergelijke beslissing ge nomen. ITALIË. Voortzetting der autarchie. Besluit van den grooten fascistischen raad. De groote fascistische raad is Zaterdag avond voor den derden keer bijeengeko men onder voorzitterschap van Mussolini. De vergadering begon om tien uur en ein digde om half twee. Bij acclamatie werd de volgende motie goedgekeurd: De groote fascistische raad vevklaart, na kennis te hebben genomen van het ver slag van den minister van buitenlandsche zaken, den getrouwen uitvoerder der bui tenlandsche politiek van het fascisme, ge baseerd op de as ItaliëDuitschland, vol ledig in te stemmen met deze politiek, wel ke met de inmenging van den Duce ter conferentie van München, haar plechtig- ste wijding vond. De Duce heeft op zekere punten van het verslag van Ciano ge wezen. De groote raad heeft eveneens een groet gebracht aan de Italiaansche „legion- nairs in Spanje", die na 18 maanden har den strijd, waarbij zij tal van blijken ga ven van de waarde van Italië en door op offering en hun bloed de bereidheid be vestigden met de wapenen en overal de zaak van het fascisme te verdedigen" zul len worden gerepatrieerd. Tenslotte heeft de groote raad nog de volgende motie aangenomen: „Aan den vooravond van de eerste bijeenkomst der hooge commissie voor de autarchie bekrachtigt de groote fas cistische raad opnieuw categorisch de noodzakelijkheid met uiterste energie cn op de snelste wijze den strijd te lei den voor de occonomische onafhanke lijkheid van de natie". De groote raad heeft besloten op 18 de zer opnieuw bijeen te komen. PALESTINA. Verdere militaire zendingen. Een „ultimatum" aan Weizmann. De besprekingen tusschen de regeering speciaal minister Mc Donald en den hooge commissaris te Londen, hebben tot het volgende besluit geleid: Besloten is verdere militaire versterkingen naar Palestina te zenden. Nog vier batail- lons en een batterij artillerie, benevens eenige pantserwagens met hulptroepen zul len in den loop van de eerstvolgende twee of drie weken in Palestina aankomen. Dit zal de sterkte der militaire troepen brengen op 17 bataillons infanterie, twee regimenten cavallerie. een batterij artillerie en pantser wagens. Met gaat voort met omvangrijke verdere recruteering van oud-milit voor de Britsche afdeeling van de Palestijnsche politie. De terreur duurt onverminderd voort. Gisteren zijn op verschillende plaatsen in Palestina drie Arabieren en twee Joden ge dood. Nabij de kolonie Zirkhon Yakov zijn acht Joden min of meer ernstig gewond door de ontploffing van een mijn, juist op het oogenblik, dat de vrachtauto, waarin zij hadden plaats genomen, passeerde. Rebel len hebben te Djenin een veertigtal huizen in brand gestoken en nabij Lydda een goe derentrein tot ontsporing gebracht. Voorts wordt melding gemaakt van tal rijke overvallen, o.a. op het politiebureau te Djenin en op verscheidene Joodsche kolo nies, alsmede van bomontploffingen in de onmiddellijke omgeving van Jeruzalem. Het gevoel van onveiligheid neemt der mate toe, dat het verkeer tusschen de voor naamste steden vrijwel geheel stilgelegd Is. Het comité tot verdediging van Palestina heeft vanochtend een door den president, Nabih el Azame. geteekend telegram doen toekomen aan Weizmann, voorzitter van de Zionistische wereldorganisatie er. van het Joodsch agentschap. Dit telegram is een waar ultimatum. Er wordt invezegd: „uw houding zal voor u en de Joden in het Oosten de grootste ramp, die de geschiedenis heeft gekend, tengevolge hebben. De Arabieren zullen, ook al zouden zii geheel vernietigd moeten worden, niet toestaan, dat gii u in het Arabisch Pale stina vestigt of er de meerderheid wordt. Gii en uw over de geheele aarde verspreide natie moeten het deel van uw volk. dat zich in Palestina en in andere Arabische en Oos- tersche landen bevindt, het leven redden. Schep niet de mogelijkheid, dat uw ongeluk van het Westen naar het Oosten zou wor den overgebracht Stel u tevreden met de handhaving van het bestaan dergenen, die zich reeds in Palestina bevinden. Dat is reeds een groot geluk voor u. Laat de Ara bieren u behandelen zooals Omar de bewo_ ners van Palestina heeft behandeld, want Engeland zal als het tot oorlog overgaat, om u ln Palestina te verdedigen, u niet kunnen verdedigen in de Arabische landen en het geheele Oosten". Het telegram heeft in Joodsche kringen te Jeruzalem veel opzien gebaard. VEREENIGDE STATEN. Actie tegen spionnen en vreemde propagandisten. Men verwacht dat heden, na terugkeer van president Roosevelt uit Hydepar'k. de plannen vasten vorm zullen gaan aannemen om de grootste actie sedert den wereld oorlog te ondernemen tegen spionnen en buitenlandsche propagandisten Een desbe treffende wet, welke strenge straffen voor overtredingen behelst, is Vrijdag in werking getreden. De tiende verjaardag der Chincesehc republiek. Het Chineesche Telegraafagentschap meldt: In een proclamatie ter gelegenheid van den tienden verjaardag der stichting der Chineesche republiek heeft de Chineesche premier, dr. Koeng, vertrouwen uitgespro ken ln de eindoverwinning van China, dat bereid is den oorlog nog jaren lang te voe ren. wanneer dat noodig is. De tijd werkt voor China. De Japansohe bombardementen hebben een nationaal bewustzijn ln China geschapen en het land in den weerstand tot eenheid ge bracht. Generaal Tsjen Tsjeng, de opperbevel hebber der Chineesche troepen aan het front van de Jangtse, heeft er in een verklaring op gewezen, dat China met succes tracht Japan op het gebied van mcnsehenmateraal uit te putten. In de af- geloopen vier maanden, sedert den aan vang van het offensief ten Hankau, zijn reeds meer dan 350.000 Japanneezen ge dood of gewond Alleen aan het Jangtse- front zijn de Japansche troepen volgens Tsjeng meer dan 22 divisies of ongeveer 600.000 man sterk. De garnizoenen in Noord en Oost China, alsmede Mands- joekwo meegerekend, heeft Japan voor den inval in China meer dan een millioen man in het veld moeten brengen. De eerste tien maanden van den oorlog bedroegen de verliezen der Japanneezen 400.000 man, en volgens Tsjeng zal te oordeelen naar het percentage der verliezen in den strijd, die zich op het oogenblik aan den Jangtse afspeelt, de kwestie van het menschen- materaal Japan binnen zes maanden groo te moeilijkheden opleveren, omdat het ten hoogste drie millioen man kan mobilisee- ren, waarvan slechts de helft voor den dienst aan het front kan worden gebruikt. Het doel van China, aldus Tsjeng, blijft een uitputtingsoorlog, die Japan op hooge kosten komt te staan, waardoor zijn reser ves op economisch en financieel gebied en op het gebied van menschenmateraal. uitgeout zullen raken. De tijd Ls China's bondgenoot In de afgeloopen vier maan den was de verhouding tusehen de Chi neesche ,en Japansche verliezen een tegen een. daarentegen is de eerste tien maan den van den oorlog drie tegen een. Duitsche bemiddeling. In Japansche politieke kringen wordt vernomen, dat onlangs tusschen Berliin en Tokio, maar buiten het ministerie van buitenl. zaken, van gedachten is gewisseld over een bemiddeling van Duitschland in het Japansche conflict met China, teneinde te weten, of het Japansche leger een dergelijke bemid deling, welke „ou moeten geschieden na den val van Hankau. gunstig zou opnemen. Het antwoord op dit denk beeld zou gereserveerd maar niet in be ginsel afwijzend ziin geweest. Door beëindiging van den strijd in China zou Japan de handen vrijer krijgen hetgeen men in verband brengt met geruchten, dat Von Ribbentrop en Osjima de nieuwe Ja pansche ambassadeur te Berlijn, het per soonlijk eens zouden zijn geworden over het beginsel van een driehoeksaccoord van militair karakter, dat een versterking van het antikominternpact zou moeten betee- kenen. De versterking van dit pact zou, volgens de waarnemers in Tokio, het cen trale punt vormen van een nieuwe buiten landsche politiek van Japan, welke is inge luid met het vertrek van generaal Oegakl en de vervanging der ambassadeurs te Lon. den, Washington. Rome, Berlijn en Moskou. De steenkolenmijnen op Sachalin. De Japansche regeering heeft besloten, de exploitatie van de steenkoolmijnen op Zuid- Sachaiin die reeds jarenlang gesloten wa ren te hei-vatten. Dit besluit wordt gemo tiveerd met het gebrek aan brandstoffen in Japan. Men schat, dat de mijnen op Sachalin nog ongeveer 900 millioen ton steenkool kunnen leveren. De striid om Hankau. De stad Sinyang, een belangrijke plaats aan de spoorlijn PekingHankau, ongeveer 150 kilometer ten Noorden van Hankau is. naar Domei meldt, vanmorgen door de Japanneezen ingenomen. DE ZAAK TEGEN DEN OSSCHEN INDUSTRIEEL. Een lichtere straf. Het gerechtshof te Den Bosch heeft van ochtend arrest gewezen in de zaak tegen den industrieel M. van Z. uit Oss, die we gens eenige zedendelicten door de Bossche rechtbank is veroordeeld tot twee Jaar ge vangenisstraf. Ir. hooger beroep heeft de advocaat-ge neraal eveneens twee jaar gevangenisstraf geéischt. Het hof heeft het vonnis van de recht bank op formeele gronden vernietigd en, opnieuw rechtdoende, van Z. schuldig ver klaard en hem veroordeeld tot een gevan- genisstraf van één jaar en zes maanden, I met aftrek van het geheele voorarrest. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2