LEIDSCH DAC,Bi AD - Vierde Blad Maandag 10 October 1938 Beperking van het recht van vereeniging en vergadeiing Buitenlandsche giften aan staatkundige vereeniging niet geoorloofd Baby's Kou KIIIVIIIIOIK, ICUEEP/ TJMNCINI Deelnpmpn nrn int rnnnreg. daarom wenschelijk de regeling van deze Ugememen acn ini. congres materic op te nemen in het vreemdelin- sen in het algemeen niet verboden. Auto rijdt in het Winschoter Diep. genrecht en niet in de wet van 1855. Voor deze oplossing pleit ook de om standigheid. dat het in voorbereiding zijn de nieuwe vreemdelingenrecht naar zijn opzet een zoodanig karakter zal bezitten, clat aanpassing aan de op ieder oogenblik De Minister van Justitie heeft een nota bestaande feitelijke omstandigheden, juist van wijziging ingediend op het wetsvoor- "voor wat betreft de organisaties van stel in zake wijziging van de wet van 1855 vreemdelingen hier te lande ten zeerste op het Recht van Vereeniging en Verga- wenschelijk. beter dan bij de opneming in j dering. het vereenigingsrecht zal zijn verzekerd. Het nieuw toe te voegen tweede lid van Ongegrond is de vrees, dat in den ver- artikel 3 wordt volgens deze nota met eeni- volge één enkele feitelijke handeling, ja ge zinsneden aangevuld: [een op zichzelf onbeteekenende, wellicht ..Eveneens wordt met de openbare orde onopzettelijke overtreding, voldoende zou strijdig geacht de Nederlandsche staatkun- zijn om de vereeniging tot een verboden cige vereeniging. waaraan vreemdelingen vereeniging te stempelen. ..Doel" en ,.fei- ('oor lidrraatschap of oo andere wijze deel- lelijke werkzaamheid" zullen nimmer wor- nemen of welke haar werkzaamheid uit- den gekenschetst, of mede gekenschetst strekt tot het buitenland. Ais Nederland- worden door een „onbeteekenende", al dan sche staatkundige vereeniging. in den zin I niet onopzettelijke overtreding. Om dezelf- van dit voorschritt, geldt de vereeniging de reden zal in de toekomst evenmin één welke zich uitsluitend of mede bezig houdt I feitelijke handeling de vereeniging tot een met de Nederlandsche staatkunde (en nu verbodene kunnen maken, tenzij het gaat volgt wat in de nota nieuw is:in alge- om een bijzonder gewichtige en kenschet- nieenen zin. als zoodanig geldt niet de ver-scnde, bijv. een daadwerkelijken aanslag eeniging. welke zich in haar werkzaamheid tegen den grondwettigen regeeringsvorm. op staatkundig gebied beperkt tot een of Wat de toevoeging van het nieuwe twee- meer onderwerpen van bijzonderen aard 1 de lid aan artikel 3 betreft, zegt de ml- „Het voorgaande lid is niet van toepas- nister o.m„ dat nadere overweging zyn sing, indien in een geval van deelneming oordeel heeft bevestigd, dat het wel niét van vreemdelingen aan een vereeniging: 1 mogelijk zal zijn de moeilijkheden, welke Drie inzittenden om het leven gekomen. Het ruwe stormweer, de gladde wegen en vermoedelijk drank zijn oorzaak ge weest dat drie menschen bij een auto ongeluk om het leven zijn gekomen. Om half een in den nacht van Zaterdag op Zondag zouden zes personen uit Ap- pingedam. die in Zuidbroek naar de ker- Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en rug. De pappleistcr- werking en de dampen helpen meestal in één nacht. 994 (lagez Med.) PERSONENAUTO IN DE BEEMSTER RINGVAART. KIND DOOR MOLENWIEK GEGREPEN. Zaterdag is het vierjarige meisje Willie Pieterse te Oude Tonge da' bii een molen speelde, door een der wieken gegrepen en een eind weggeslingerd Het kind was vrij wel onmiddellijk dood KERKDIEF GEARRESTEERD. De gemeentepolitie van Geleen heeft gis teren zekeren J W. uit Brunssum in arrest gesteld, die blijkbaar van kerkdiefstallen een beroeo maakte. De man werd op hee- terdaad betrapt, toen hij zich tildens een Octaaffeest in de kerk der paters Carme- lleten geld toeeigende van een offerschaal. Daar hij meermalen tijdens kerkfeesten in verschillende kerken was gesignaleerd ver moedt men, dat hli ook van deze gelegen- mis waren geweest, naar hun woningen personenauto met drie inz.ttenden, afkom stig uit Bovenkarspel. van den hoogen iedere regeling op dit gebied tot zekere hoogte noodzakelijkerwijs vergezellen, bij voorbaat geheel te ondervangen. Dat mag echter geen reden zijn om van een regeling op dit stuk. die blijk baar zoo redelijk en ook noodzakelijk wordt geacht, af te zien. In de nota van wijzigingen heeft de mi nister, zooals elders gemeld, getracht, mede aan de hand van de beschouwingen in het I verslag weergegeven, aan de geuite beden- ciale, godsdienstige en wetenschappelijke kingen zooveel doenlijk tegemoet te komen, vereenigingen er onder vallen en dat ver- eenerzijas door een nadere omlijning van eenigingen, waarvan het bestuur te goeder he1. „Nederlandsche staatkundige a. het bestuur, of. ontbreekt dit, de feite lijke leiding van de vereeniging met de deelneming niet bekend was en ook geen enkele aanleiding had om deze te vermoe den. en b. r.a bekend worden, de deelneming ter stond is beëindigd en, voor zoover mogelijk de reeds ingetreden gevolgen terstond on gedaan zijn gemaakt". In de toelichting wordt hiervan gezegd, dat door de uitbreiding van het lid voor komen wordt, dat allerlei cultureele, so- trouw is, er door worden getroffen. In het voorgestelde artikel 4 wordt de volgende wijziging voorgesteld: vereeniging", anderzijds door aanvullende regelen? welk, zonder ontduiking van de voorschriften door kwaadwillenden te ver- Tusschen het eerste en tweede lid wordt gen-,akkelijken, bewerken, dat staatkundige y\ nlOn TTT tmoorio liw in nrannarrn V- vereenigingen te goeder trouw niet net slachtoffer zullen zijn van onwillekeurige overtredingen van de nieuwe bepalingen. De nieuwe omschrijving nadert zeer de interpretatie, welke eenige leden, blijkens het Voorloopig Verslag, gaven aan het be grip „Nederlandsche staatkunde", n.l. „Ne derlandsche staatkunde in haar vollen om vang." Zij is echter, met het oog op het funda- menteele karakter van de centrale proble- cen nieuw tweede lid ingevoegd: .-.Bevoegd is iedere rechtbank, binnen welker rechtsgebied de vereeniging geves tigd of feitelijk werkzaam is. In geval van gelijktijdige behandeling bij meer dan één rechtbank blijft uitsluitend bevoegd de rechtbank, bij welke de behandeling het eerst is aangevangen." terugkeeren. Het gezelschap was per auto, Eerst zou een hunner naar Hoogezand te ruggebracht worden. Drie menschen stap ten in den wagen en de overige drie ble ven wachten op hun terugkomst. Tusschen Zuidbroek cn Sappemecr. ter hoogte van de werf der Fa. IMotke, is de bestuurder waarschijnlijk de macht over het stuur kwijtgeraakt, de auto slipte en reed in het zeer vuile water van het Winschoter Diep. De auto stond ondersteboven, bijna mid den in het kanaal, met de wielen even boven de oppervlakte. Met zeer veel moeite slaagden toegeloopcn personen ei in, de auto op het droge te bren gen. De drie personen zaten nog in den wagen en konden eerst nadat de auto op het droge was, bevrijd worden. Een dokter uit Sappemeer en een ge neesheer uit Zuidbroek, die spoedig ter plaatse waren, konden slechts bij alle drie den dood constateeren. Het waren de 40-jarige gehuwde A. Jon- De drie inzittenden gered. v,„ir e-,11 «ivcui, men, uéi'j iii.1 uuk van ucee gcicgcn- Gisteravond haJMifcn heden gebruik maakte om op een handige manier offergelden te stelen Beemsterdijk in de Beemster Ringvaart ge. reden. De auto kwam uit den Kerkeweg en waarschijnlijk door onbekendheid met de zen wee heeft de chauffeur de scherpe bocht ter Dlaatse niet opgemerkt. De wagen sloeg tweemaal over den kOD en kwam ten. slotte in gewonen stand in de vaart terecht Hoewel de inzittenden zich. geholpen door toegeschoten voorbijgangers, met groote moeite in veiligheid konden stellen, liepen zfi slechts onbeteekenende schaafwonden op. Na van droge kleeren te zijn voorzien, konden zij huiswaarts keeren. OUDE MAN IN BRAND GERAAKT. In een perceel in de Copernieusstraat te Den Haag is gisterochtend een 79-jarige man in brand geraakt. De man was om ongeveer 5 uur opgestaan waarna hl) zich van zijn slaapkamer op de tweede etage naar de eerste etage begaf Twee dochters, die eveneens in het perceel wonen, hoorden om half zes plotseling kreunen. Zij gingen kliken en ontdekten, dat hun vader in brand stond Onmiddellijk namen Eli een divankleed en enkele dekens, waarmede zij de vlammen bluschten. Zij waarschuwden de brandweer, welke zeer spoedig aanwezie was. De gordijnen ker uit Applngedam, de 25-jarlge onge- en het behang van de serre hadden even- ZOLDERVERDIEPING UITGEBRAND. Gisteravond tegen vijf uur brak brand uit oo de zolderverdieping van het perceel Ad miraal de Ruyterwee 65 te Amsterdam op den zolder, welke tevens gebruikt wordt als opslagplaats Tegen vüf uur bemerkten de bewoners van de derde verdieping, dat er boven brand was uitgebroken. De brandweer was enkele minuten later ter plaatse. Drie stralen werden op het vuur gericht. Binnen een kwartier was men het vuur volkomen meester. De zolder is vrijwel geheel uitge brand De tweede en derde verdieping Hepen waterschade op ROEIER GESTRUIKELD EN VERDRONKEN. huwde K. Badhoorn. eveneens uit Appin- gedam en de 40-jarlge ongehuwde J. Vis- scher uit Foxham, gemeente Hoogezand. De stoffelijke resten, die evenals de auto door de politie in beslag zijn genomen, zijn naar de barak „Het Werkhuis" te Zuid broek overgebracht. De burgemeester van Zuidbroek, de heer H. E Buurma, leidde, geassisteerd door de politie van Zuidbroek, het onderzoek. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer van den mi nister van Justitie betreffende het voor stel tot wijziging en aanvulling van de wet van 22 April 1855, tot regeling en beper king der uitoefening van het recht van Vereeniging en Vergadering, en van eenige daarmede verband houdende artikelen van DOODELIJKE VAL. De 38-jarige C. A. Spit—Brouw struikel de Zaterdagavond in haar woning aan de Schildstraat te Rotterdam op de trap met een emmer waschgoed. waardoor zij viel. Zij bekwam daarbij een halswervelfrac tuur en was vrijwel op slag dood. DOODELIJK ONGELUK MET LIFT. In een der werkplaatsen van de ollefa- briek Calvé Delft, is Zaterdagmiddag een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 15-jarige K„ die. zonder dat hij daar eens vlam gevat Het slachtoffer werd over gebracht naar het R K. ziekenhuis in het Westeinde waar hij met zware brandwon den aan het bovenlichaam moest worden opgenomen. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag is de 12-jarige Sch., wonen, de aan den Rijswijkschewee te Den Haag, ln het water aan de Goudriaankade geraakt en verdronken AUTO OP ONBEIVAAKTEN OVERWEG DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen ongeveer zeven uur is een auto. bestuurd voor den heer A. Borst uit Breezand. od den onbewaakten overweg over de Zandvaart te Anna Paulowna door een locomotief, komende uit de richting Alkmaar gegrepen. De bestuurder had door het zeer ongun stige weer de locomotief niet gezien. De auto werd bil de botsing bijna een ming zou trouwens, indien zij materieel wenschelijk was, noodzakelijk zijn ten einde ontduiking van het voorschrift met vrucht te kunnen bestrijden. Om een soortgelijke reden is het niet MJMI - mogelijk enkel als staatkundige vereenl- de Wetboeken van Strafrecht en Strafvor- dingen te beschouwen vereenigingen, wier dering. - - Wij lezen er in: Wat de uitwerking der voorgestelde be palingen betreft, heeft de minister naar ■aanleiding van het voorloopig verslag overwogen, op welke wijze aan de daarin aangevoerde bedenkingen, welke ook hem voor een goed deel niet van kracht ont bloot voorkwamen, kon worden tegemoet eekomen. Een wijziging in den tekst wordt daarin voorgesteld. Wat voorts de voorgestelde uitbreiding van de bevoegdheden der politie betreft, deze is reeds als sluitstuk op de overige bepalingen noodzakelijk. Aan de bevoegdheden, verder gaand dan de in het wetsontwerp voorge stelde. gevoelt de regeering althans voor het oogenblik geen behoefte. Aangenomen moet worden, dat de werk zaamheid eener vereeniging na een ver boden-verklaring als regel zal worden be ëindigd. Mocht dit een enkele maal onver hoopt niet het geval zijn. zoo staan zeer scherpe middelen tegen het bestuur en de leden ten dienste Het schijnt niet noodzakelijk hier naast nog de mogelijkheid te openen van verbeurdverklaring van het ver- eenigingsvermogen Eer. preventief stelsel zou naar het oor deel van den Minister veel dieper ingrij pen in den te dezen bestaanden rechts toestand en tot ernstige bezwaren aanlei ding geven, daar de staat dan positieve medeverantwoordelijkheid voor het veree- nigings- en vergaderwezen zou gaan dra gen. Een nadere uitwerking van het begrip „goede zeden" in artikel 3 zou naar het oordeel van den minister gevaren opleve ren. Iedere nadere uitwerking dreigt door de nieuw gebezigde omschrijving een be grenzing te worden en gevallen uit te slui ter., op het oogenblik wel begrepen onder de algemeene uitdrukking „goede zeden". Dat artikel 3 in het verleden niet steeds bevredigend heeft gefunctionneerd, is naar zijn oordeel niet te wijten aan de op zich zelf bevredigende normen, in dit artikel opgenomen onder No. 1. 2 en 3. doch aan de beperking, gelegen in de woorden „tot doel heeft" uit den aanhef. Het ontwerp stelt in verband daarmede voor den aan hef uit te breiden. Niet iedere vereeniging, aan welke er kenning als rechtspersoon is geweigerd, kan, als verboden vereeniging worden be schouwd. mede om het bezwaar, dat aldus de beslissing over het al dan niet verboden karakter eener vereeniging aan de admi nistratie zou worden opgedragen. De regeling van de staatkundige organi saties van vreemdelingen hier te lande, welke geen betrekking hebben op de staat kunde van Nederland doch op die van het eigen land. behoort, naar het oordeel van de' regeering, beheencht te worden door de gedachte, dat het hier buitenlanders be treft die als zoodanig in een eigen rechts positie staan tot 's lands overheid, onder scheiden van de eigen onderdanen. Het is j men. iets ruimer gehouden; «ntgeverrul- j£ Tbeweglng" sffireakte mef^n f^orbZ rereSi?" n noofd bekneld tusschen de liftkooi en een ^t\£rstTd»l was od "sla e rodden llftk°ker" °e ^en toWfWe SS5 Iheel. De heer B. kreeg totaal geen letsel. hoofddoel, of wier algemeene feitelijke werkzaamheid gelegen is op staatkundig gebied. Een zoodanige beperking zou groo te onzekerheid doen ontstaan en ontdui king op allerlei wijzen mogelijk maken. De beperking schijnt trouwens, naast de thans in de nota van wijziging voorgestelde, over bodig. In het Voorloopig Verslag wordt in dit verband gesproken van het verbod de ver- eenigingswerkzaamheid tot het buitenland uit te strekken. Gevraagd wordt of hier onder ook zal vallen het deelnemen aan internationale congressen in het buiten land en het onderhouden van een contact met aldaar gevestigde zusterpartijen. Beide vragen moeten in het algemeen ontkennend worden beantwoord. Het ontworpen artikel verbiedt de vereenl- gingswerkzaamheid als zoodanig uit te strekken tot het buitenland, bijv. door het uitbouwen van de organisatie al daar, het daar werven van leden, het daar beleggen van vergaderingen of het zich daar op andere wijze richten hetzij tot de geheele bevolking, hetzij tot groepen van de bevolking. Het deelnemen aan internationale congres sen en het onderhouden van contact met zusterpartijen in het buitenland, mits beperkt tot uitwisseling van denk beelden en bespreking van de gemeen schappelijke beginselen, vormen een optreden van anderen aard. De ver schillende nationale organisaties blij ven immers bij zoodanig contact leder op eigen territoir werkzaam. Het vorenstaande geldt algemeen: het is evenzeer van toepassing op de in het ver slag genoemde organisaties, welke niet on der de nieuwe omschrijving zullen vallen, omdat zij zich niet bezighouden met de Nederlandsche staatkunde in algemeenen zin. als op staatkundige vereenigingen, welke dit wel doen. Tot de eerste rekent de minister de internationale vakverbonden, de Union des villes et des pouvoirs Locaux, den Wereldbond der Kerken, de Interna tionale Kamer van Koophandel, Vrouwen- vereenigingen van verschillenden aard en het Algemeen Nederlandsch Verbond. Men kan van meening verschillen, omtrent de vraag, of de Volkenbonds- vereenigingen en de nationale groepen van de Interparlementaire Unie als staatkundige vereenigingen in den zin van het voorgestelde tweede lid van ar tikel e zijn te beschouwen. De vraag is echter niet van practisch belang, daar de beide in het verslag genoemde unies, de Interparlementaire Unie en de Unie van Volkenbondsvereenlgin- gen, vormen van internationaal contact opleveren, welke boven nader Is toege licht, niet door de nieuwe voorschriften worden getroffen. WAARBORC.KLEEDING alléén bij 970 (lngez Med) In het verslag wordt verder gevraagd, of onder het begrip „haar werkzaamheden uitstrekken tot het buitenland" ook zal vallen het zich uitspreken over toestanden De minister deelt de in het Voorloopig Verslag ontwikkelde bezwaren welke bij ongewijzigde handhaving van den tekst voor bona-fide-vereenigingen te duchten ,hetzij z°".den zii"- Het is inderdaad alleszins door de staatkundige vereeniging als ge heel, hetzij bestuursleden in hun kwaliteit. Hier moet, naar het oordeel van den minister worden onderscheiden. Indien de bedoelde uitspraken behooren tot de ver- eenlglngswerkzaamheden hier te lande, zich uitsluitend richten tot de Nederlan ders of Nederlandsche onderdanen ln het Koninkrijk, worden zij door het voorgestel de artikel niet getroffen. Anders wordt het echter, indien zij uitsluitend of mede bedoeld zijn als onderdeel van proganda onder de be volking buiten onze landsgrenzen. Met dit laatste is vergelijkbaar het spre ken door een bestuurslid eener Nederland sche Staatkundige vereeniging als zooda nig in het buitenland over Nederlandsche jDolitie wordt de verbodsbepaling aanvaard, zoo zal dit niet langer geoorloofd zijn. Zelfstandige staatkundige vereenigingen van Nederlanders ln het buitenland blijven geoorloofd. De boven reeds gegeven omschrijving van „uitstrekken van de vereeniglngswerk- zaamheid tot het buitenland" brengt mede. dat Nederlandsche staatkundige vereeni gingen geen leden, noch donateurs in het buitenland zullen mogen tellen. Het is wenschelijk, ter voorkoming van In de touwen verstrikt. Vrijdagavond om half elf was de 35-ja- rige arbeider D. J. van der Mey van het eiland Tiengemeten met een roeiboot, waaraan een vlet was bevestigd, naar zijn woonplaats Den Bommel op Overflakkee vertrokken. Ten gevolge van den storm dreef hij echter af. Toen men Zaterdag nog niets van hem had vernomen maak te men zich ongerust en stelde men langs de kust een onderzoek ln. Gistermiddag bemerkte een der uitgezonden reddings ploegen waarvan de burgemeester van Den Bommel, de heer L G. L. Lemkes en een dokter deel uitmaakten, een tweetal bootjes op het Haringvliet. Met een motorboot en ten roeiboot toog men derwaarts. Inder daad bleek men met de vermiste vaartuig jes te doen te hebben. De roeier was even wel verdronken. Hij lag half overboord met het hoofd in het water en de beenen ver strikt in de touwen, waarmede hij klaar blijkelijk de bootjes had willen vastleg gen. Door den zwaren golfslag schijnt hij daarbij te zijn gestruikeld met het nood lottige gevolg, dat hij gedeeltelijk in het water terechtkwam en zich niet meer kon oprichten. De man was gehuwd en had twee kinderen. MOTORONGELUK TE LAREN. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is de 24-Jarige motorrijder S. uit Hilversum, die uit de richting Blaricum kwam, in de bocht van de Torenlaan en Remiseweg te Laren in volle vaart tegen een uit Laren komende vrachtauto opgereden S kreeg een hersenschudding en inwendige kneu zingen cn werd naar het St Jansziekenhuis vervoerd. De motor- werd zwaar beschadigd. BUITENLANDSCH GEMENGD. gelijk, ook bij groote mate van zorgvuldig heid van de zijde van het bestuur, dat in vereenigingen van cenigen omvang een of meer vreemdelingen binnenslippen, die zichzelf, wellicht volkomen te goeder trouw voor Nederlander houden. Door een aan vulling van artikel 3 in de nota van wij zigingen is getracht dit bezwaar te onder vangen, zonder het gevaar van ontduiking der bepaling gelijktijdig onevenredig te vergrooten. De aanvulling geeft geen bijzondere regeling voor anonieme giften. Wil het bestuur van een staatkundige vereeni ging zeker zijn, zoo zal het goed doen in twijfelachtige gevallen waarborgen te elschen, dat de gever Nederlander is. Het verheugde den Minister zeer uit het verslag te vernemen, dat vele leden het als een groote verbetering beschouwden, dat het verboden karakter eener vereeniging voortaan bij declaratoir vonnis, tegen de vereeniging zelve gewezen, zal kunnen wor den vastgesteld. De bezwaren, in het Voorloopig Verslag vermeld met betrekking tot het ontbreken van een regeling van de relatieve compe- EEN TRAGISCH EINDE. Twee jonge Duitsche Joden, die de halve wereld waren rondgereisd om ergens een nieuw vaderland te vinden, zijn Zaterdag te Londen op tragische wijze Om het leven gekomen De mannen, die ongeveer 25 Jaar oud waren hadden Duitschland een half jaar geleden verlaten en West-Indië weten te bereiken, waar zii werk zochten. Toen dit niet lukte namen zii passage op een boot naar Engeland Daar werd hun echter het binnenkomen geweigerd en zli werden voor loopig opgesloten aan boord van het schip, dat hen meegebracht had en dat ligplaats had genomen in het West India Dok te Londen. Woensdag bleeken zli gevlucht to zijn. De andere schepen ln de haven wer den nagezocht doch de mannen werden niet gevonden Toen echter Zaterdag een dezer schepen, de Jamaica Progress was uitgezwaveld, vond men er hun lijken. De jonge mannen hadden zich zoo goed ver stopt in een van de luchtkokers dat zij niet gevonden waren. Uit de ligging der lijken bleek, dat deze schuilplaats hun noodlottig was geworden. Zii hadden, toen het ult- rooken van het schip begon, klaarblijkelijk nog wanhopige pogingen gedaan om vrij te komen, doch waren daarin niet geslaagd. ontduiking, mogelijk misverstand en onze- tentie tusschen de rechtbanken deelt hij kerheid, „deelneming" door vreemdelingen nauwelijks. zoo ruim mogelijk te treffen Gelijk in den voorgestelden wetstekst nader Is vastge legd door de bijvoeging, „door lidmaatschap of op andere wijze", brengt artikel 3 (nieuw) daaronder iederen vorm van steun aan de vereeniglngswerkzaamheld als zoo danig. Wat voorts gisten aangaat van de zijde van buitenlandsche rechtsperso nen, hetzij privaatrechtelijke, hetzij publiekrechtelijke, deze zullen een staatkundige vereeniging evenzeer ver boden karakter verlecnen als giften van individueelc vreemdelingen. Eventueele subs'dieering door middel van tusschen;» -e--— heft uiteraard de strafbaarheid zelf niet op. Intusschen is de minister gaarne bereid, nu verscheidene leden op dit punt moei lijkheden duchten, aan deze, voor alle ze kerheid, door een nieuw tweede lid voor artikel 4 tegemoet te komen. In het artikel 23 (spreekverbod voor vreemdelingen) wordt eveneens de uitdruk king „Nederlandsche staatkunde" aange vuld met „in algemeenen zin". Een stelsel van dispensatie op dit ge bied. zou, gelijk in het verslag wordt opge merkt, tot groote moeilijkheden kunnen voeren. De toepassing daarvan kan gemak kelijk een indruk van willekeur of van een zijdige benadeeliug van bepaalde wereld beschouwingen wekken. De regeering is van oordeel, dat zoodanige schijn, hoe on gegrond deze op zich zelf zou zijn, onder alle omstandigheden moet worden verme lden, TELEVISIESTATION OP WOLKEN KRABBER. Op het gebouw van Chrysler, een der be kendste wolkenkrabbers van New-York, wordt een station voor televisie gebouwd, dat 650.000 dollar kost. De installatie zal over een jaar voltooid zijn en haar uitzen dingen zullen over een radius van 60 kilo meter zichtbaar zijn. Rollerdam-Z. Amerika Lijn ALWAKI, thuis reis, 7 Oct. van Bahia. MARS, 8 Oct. van Kon. Ned. Stoomb. Mij. Susak naar A'dam. Mü. Nederland SALAWATI, thuisreis, 8 Oct. van Genua ENGGANO, 8 Oct. van Java te Amsterdam. Rott. Lloyd KOTA AGOENG, uitreis, 8 Oct. te Genua. Holland-Afrika Lijn BLOEMFONTEIN, 8 Oct. van Hamburg te A dam. Diverse Stoomvaarberiehtcn EEM. R'dam n. Helsinki, pass. 7 Oct. Holtenau HOOG LAND 7 Oct. van Gdynia naar A'dam KELBERGEN. Dakar naar Falmouth, pass. 7 Oct. Teneriffe KATWIJK, 7 Oct. van Olebahausen te Koivisto MIDSLAND, 8 Oct. van R'dam te Blyth ST. PHILIPS- LAND. 8 Oct. van Delfzijl op de Tyne SPAR. Antwerpen naar Noumea, was 7 Oct. 1 uur v.m. 30 mijlen W. van Dakar ZON- NEWIJK, R'dam naar Boston, was 7 Oct. 300 mijlen W. van Fastnet THEMISTO. li Oc. van Wabana te R'dam verwacht. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14