BINNENT A JXI) Huidonzuiverheden, vefwormpjes, pukkels en uitslag LEIDSCH DAGBLAD, baandag October 1938 Vierde Died 79s(c JeasM Ko. 24091 a/\ t* yj a Villi rimiifl'AHAW #-1 y\ AM r] A am Vu i if a a a IamJa T~11 ,.A1 I AAA OA A A A 4" I 1 A A A g a 4 D 1 1 A »V\f.Vl On I ll"ATl ctPTl verdwijnen door de huidzuiverende, huldvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30. 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apot.h, en Drogisten. Vergadering van „Het Mobilisatiekruis". Jaarvergadering 1939 gelijk met herdenking der mobilisatie. De Zaterdagmiddag in „De Roode Leeuw" tc Rotterdam gehouden algemeene verga dering van den Nationalen Bond „Het Mo bilisatiekruis" werd geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer H A. Cramer, die in zijn rede de bezwa ren besprak ten gevolge waarvan het défilé te Amsterdam van oud-gemobiliseerden voor H. M. de Koningin niet is kunnen doorgaan. Daar immers leger, vloot en landstorm eveneens wilden defileeren en H. M. in die vermoeiende dagen om beper king had gevraagd wat de lengte der de file's betreft, heeft het bestuur van zijn denkbeeld moeten afzien en de leden aan gespoord tot deelneming aan de plaatse lijke hulde. Financieel heeft de Bond na een inzin king van eenige jaren weer het peU van 1934 bereikt, terwijl het bezit met f. 1300 is gestegen. Aan de beurt van aftreden waren de hoofdbestuursleden Klein en Plantinga (resp. secretaris en penningmeester), Le- verland. Bos en Mooncn. Nadat belde eerst genoemde heeren bij acclamatie waren herkozen, verklaarde de voorzitter dat het bestuur thans geen voordracht deed in de andere drie vacatures, daar de statuten een minimum van zes leden eischen voor het hoofdbestuur en twaalf leden dus meer dan genoeg moest worden geacht. Een voorstel der afdeellng Den Haag om het maximum aantal bestuursleden op zes en een van Alphen om het op zeven te stellen, waren het onderwerp van ampele discussie, waarna de vergadering een com promis-voorstel aannam om voorlooplg het maximum op zeven vast te stellen, elk laar de kwestie opnieuw te bekijken en het voorlooplg te laten bij een unanieme motie van wenschclljkheid het bestuur in de toekomst nog verder in te krimpen. De afdeeling Hilversum zag haar voor stel, dat voortaan het hoofdbestuur slechts 30^/» in plaats van 50"/« zou ontvangen van de inkomsten der afdeelingen. aangeno men met deze wijziging, dat de afdeelin gen n plaats van de helft, een derde zul len afdragen, dus 33"iV». Besloten werd om op verzoek de vol gende jaarvergadering te Rotterdam te houden en haar te verbinden met de herdenking van de mobilisatie op 31 Augustus. Rotterdam zal de plannen uitwerken en ze zoo spoedig mogelijk aan het hoofdbestuur voorleggen. Bij de rondvraag kreeg o.a. de afdeeling Alphen, die voor het afgesprongen défilé groote kosten had gemaakt, en beducht was opnieuw „met een strop te blijven zit ten'een financieele bijdrage in de kos ten vanwege het centrale bestuur toege zegd. waarna de voorzitter de vergadering sloot. HET ORANJEKRUIS VERGADERT. In 1939 komen 42.000 man onder de wapenen. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den. aldus de Tel.. zullen voor de lichting 1939. 42765 dienstplichtigen onder de wape nen worden geroepen, welk aantal nog be langrijk vei schilt met dat der lichting 1938, waarvoor 25917 dienstplichtigen zijn inge lijfd geweest. Het verschil tusschen beide lichtingen bedraagt dus 16846 dienstplich tigen. Bij een nadere beschouwing van het aan tal opgeroepenen der lichting 1938 en dat der nog op te roepen dienstplichtigen der lichting 1939. blijkt dat de infanterie en artillerie (beredenen en onberedenen) het leeuwenaandeel van deze vermeerdering voor zich zullen opeischen. De infanterie heeft voor 1939 een sterkte van 23615 man, d.i. 10446 meer dan voor 1936 en de artille rie een sterkte van in totaal 8217 man, d.i. 4769 meer dan voor 1938. Verder vindt de groote toeneming haar oorzaak in het feit, dat verscheidene on derdeden wat personeel betreft worden uit gebreid en nieuwe onderdeden zijn of wor den opgericht. Van deze laatste noemen wij o a de Luchtvaartafdeeling. welke in de toekomst uit drie regimenten luchtstrijd_ krachten zal bestaan, het regiment genie troepen, waarvoor een brigade in de plaats zal komen, bestaande uit drie regimenten, waarvoor 1224 dienstplichtigen zullen wor den ingelijfd. Voor alle onderdeden, behoorende tot de cavalerie, zullen 1055 man meer noodig zi.in. waartoe 466 voor de twee nieuwe regi menten huzaren-motorrijder en voor de 'vier nog op te richten regimenten onbere den artillerie, in totaal 1016 man. De klei nere onderdeelen dezer opsomming bulten beschouwing gelaten. In het totaal van 42765 „dienstplichtigen" Is alle personeel begrepen, zooals dat van de opleiding voor reserve-officier, onder officier-administrateur en troepen-officier, voor is van alle wapens en dienstvakken, benevens nog een aantal van 850 man be stemd voor de zeemacht. MINISTER VAN DIJK DOCTOR H.C. De Senaat van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft een openbare zitting be legd op Donderdag 20 October, des namid dags te halfvier in de groote aula van het Koloniaal Museum. In deze bijeenkomst zal de recior magnificus, dr. J. F. Koksma. ter herdenking van den stichtingsdag der uni versity't een rede uitspreken. Na deze rede geschiedt de eere-promotie van Z. Exc. J. J. C. van Dijk minister van defensie, tot doe. tor honoris causa in de rechtsweten schappen. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. In een buitengewone algemeene vergade. ring der Neder'andsche Reisvereeniging, Zaterdag in het Jaarbeursgebouw te utrecht is gehouden, werden in de beide oes uursvacatures gekozen de heeren dr. R. van Waard te Rotterdam en dr. G. Wallagh te Amsterdam. Contact met het Roode Kruis. De Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en eerste hulp bij onge lukken „Het Oranje-Kruis" hield Zaterdag in het Haagsche Gemeente Ziekenhuis aan den Zuldwal zijn algemeene bondsverga dering. De voorzitter, de heer H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, deelde in zijn openingswoord mede, dat in de achter ons liggende dagen van span ning het Roode Kruis het Oranje Kruis heeft opgeroepen voor een contactver gadering om de hulpverleening in oor logstijd te bespreken. De hulpverlee ning is achteraf niet noodig gebleken, doch de voorzitter verklaarde, dat het Oranje Kruis alles zal doen wat in zijn vermogen ligt, om het Roode Kruis bij zijn moeilijke taak te helpen. De kwestie van de hulpverleening langs dc wegen werd vrijwel buiten de vereeni- ging om opgelost, doordat van regeerings- vvege een groote som gelds ter beschikking van het Roode Kruis werd gesteld, waar door deze het aantal hulpposten kon uit breiden en wegen van deze posten kon la- fen voorzien, die tot dusver niet waren be schermd. Practisch doet het Oranje Kruis 962 (Ingez. Med.) aan de bescherming van de wegen op het oogenblik ook vrijwel niets meer. Het re kent er op, dat het werk door de plaatse lijke vereenigingen, zooals het Witte en het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis, de Ned. Ver. E H B O." e. d. wordt overgeno men. De bond wil de in de verschillende plaatsen gedeponeerde verbandtrommels gaarne aan de plaatselijke vereenigingen afstaan. Deze trommels kunnen ook nu nog naast het werk van het Roode Kruis groot nut hebben. Nadat het jaarverslag was uitgebracht deed dr. P. H. van Roojen als directeur van het centraal bureau vervolgens eenige me- deöeeljngen omtrent dc cursussen E.H.B.O. Als leden van het bestuur werden ten slotte gekozen, in de vacature dr. Beken- kamp: ds. J. C. Schroder; de heer Ad. ter Cock werd herkozen. Prof. dr. P. R. Michael hield na deze vergadering een voordracht over „De eer ste hulp van heelkundig standpunt be keken". Vergadering Int. Kath. Radiobureau. DE VERLAGING DER PENSIOENEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. is nu afgeloopen -- Vul nü Uw pen. la de ruttlge weten- icbap, dat U «traki niet met Lnlct- WË vlekken op vingert en papier te kampen wË hebtl Talent' .Elite' flacon zorgt, dat Uw JË vulpen «teedi een .tchoone boord" boudt J De .Elite* flacon, edel van lijn, bevat een vernuftig vulbatiln, dat lnktvlngeri voorkomt en bovendien Uw pen tegen alle betcbadlglng vrijwaartI Uit la het du* met alle vul- mltèrel Deze mooie llacon, gevuld met den beroem den Talent' Vulpenlnkt, kost ilechtt 60 centl Adres van den Centralen Bond van Spoorwegpersoneel. Ook de Centrale Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en van Gend en Loosperso- neel heeft een adres gericht aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer en de Re geering. waarin het protesteert tegen de behandeling van de wijziging van de pen sioenwet in de Memorie van Antwoord. Na een uitvoerige uiteenzetting van de ge schiedenis der 10% pensioenkorting con cludeert het adres, dat het toch niet de juiste manier is, om het tekort in het pen sioenfonds op de schouders van het perso neel af te schuiven. Het hoofdbestuur van den C. B. vertrouwt er op. dat èn de Ka mers èn de Regeering nu definitief een einde aan het gedane onrecht zullen ma ken. Wanneer, zoo besluit het adres, de 10% korting naar rechtvaardigheids-mo tieven behandeld wordt, dan is het dui delijk dat bij gelegenheid van de behan deling der bedoelde wetswijziging eindelijk een einde komt aan deze pensioenkorting. Pater Dito tot voorzitter gekozen. Tijdens de gisteren gehouden openings zitting van het Internationaal Katholiek Radiobureau, ter jaarvergadering bijeen in de KRO.-studio te Hilversum, werd met al gemeene stemmen tot voorzitter gekozen pater lector J. Dito O.P.. als opvolger van mgr. dr. B. Marschall Tot directeur van het bureau en tevens redacteur van het Internationaal Katholiek Radiobulletin werd eveneens met algemeene stemmen herkozen de heer F. P. A. M Speet algemeen bedrijfsleider van den KRO. Vice-president werd de heer Vignoli te Rome, directeur van de kathol eke actie in Italië. Heden werd de vergadering voortgezet. Pater D:to hield een inleiding getiteld: .De kathol.eke gedach'.e en het Katholieke leven in de radio". Samenvattende, noemde spreker de taak van de Katholieke actie op radiogebied tweevoudig: 1. De negatieve taak. Het verhinderen of beperken van uitzendingen, strijdig met de Katholieke leer of moraal. 2. De positieve taak. D? katholieke leer en moraal in het volle daglicht stellen. Vrede te brengen door waarheid en rechtvaardig heid te prediken. Hierna was het woord aan den heer F. A. M. Speet, directeur van den K.R.O.. die tot onderwerp had gekozen: ..Hoe kunnen de Katholieken in het algemeen invloed uitoefenen op de radio?" In de middagvergadering sprak dr. Mau rice Hankard, secretaris-generaal van Radio Catholique Beige zijn inleiding uit over het onderwerp: Hoe kunnen de katholieken in bijzondere gevallen invloed uitoefenen door het per radio gesproken woord?" A.'^b"ckC 973 (tngez. Med.) Alkmaar vierde 8 October. Zaterdagmorgen om kwart voor acht is te Alkmaar de jaarlijksche herdenking van den dag, waarop in 1573 de victorie van de kaasstad begon, ingezet met een bijeen komst van een groote kinderschare op de Steenenbrug, waar verschillende liederen werden gezongen. Daarna trok men geza menlijk naar het huis van den burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wien een aubade gebracht werd. Van 9 uur tot 9.30 werden door de mu- ziekvereen. Soli Deo Gloria koraalliede- ren ten gehoore gebracht vanaf het bor des van het stadhuis. Vervolgens trokken de kinderen door de stad met versierde fietsen en voertuigen en het is begrijpelijk, dat de stoet veel bekijks had. Het voornaamste moment van den dag vormde weer de bijeenkomst bij het Vrijheidsbeeld in het Victoriepark op de plaats waar in 1573 de Alkmaarders het zwaarst hebben gestreden en de bangste uren hebben doorgemaakt. Ook nu had den zich daar tegen 12 uur vele belang stellenden verzameld en nadat het bestuur van de 8 October-vereen, vergezeld door ten muziekcorps en meisjes die een krans droegen, in het Victoriepark was versche nen. heeft mr. De Lange, voorzitter van de 8 October-vereeniging een rede uitge sproken. Na afloop van de rede werden de Oranjevlag en de stadsvlag geheschen en zongen alle aanwezigen gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus. Later trok een groote optocht door de straten, welke de ontwikkeling van het vhegwezen uitbeeldde. Eigenlijk werd het meer een demonstratie van „de vliegende Hollander" en speciaal wat onze vluchten op Indië betreft. Des avonds werden de feestelijkheden voortgezet met een jubileumconcert, ter wijl op de Paardenmarkt volop gelegenheid was om op ouderwetsche wijze kermis te vieren. DIRECTE TREINVERBINDING EINDHOVEN—BRUSSEL. Gisteren, een week later dan oorspronkelijk vastgesteld, is in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de directe treinverbinding EindhovenBrussel officieel geopend. Een schot dat de neutraliteit niet schond. Uit Nederland via België naar Nederland. Onder de buurtschap Nispen. op enkele kilometers van de Belgische grens, Is vo rige week Dinsdag onverwachts een met scherp geladen kanon tot ontbranding ge komen. Al is het gedreun van dit ontijdige schot reeds lang verklonken, toch lijkt het ons aardig, nu de vrede den oorlog vóór is geweest en geen staatsgeheimen meer ge schonden kunnen worden, de toedracht dezer „geruchtmakende" zaak even te me- moreeren. Aan den betonweg RoosendaalEsschen stond op dien gedenkwaardlgen Dinsdag, bij het zoogenaamde Nispensche bruggetje, achter opgaand kreupelhout, een snelvuur kanon verdekt opgesteld. Rondom, in een wijden sector, lagen de mannen der ijlings opgeroepen lichtingen in het malsche gras aan den wegberm of kortten op de boeren-erven den tijd met het leggen van een kaartje. Plots, te midden van de landelijke rust, die zich zelfs door geen soldatendrukte liet verstoren, spoot uit het nijdige kanonnetje een vuurstraal, gevolgd door een daveren den klap. Wat was er gebeurd? Door een oponge- helderde oorzaak was de vuurmond tot ontbranding gekomen en het projectiel verdwenen in Zuidwestelijke richting. Bel gië in. Begrijpelijkerwijs ontstond er een stevige verwarring. De kielen, die op de zen zonnigen middag nog in de weilanden graasden, holden, den staart in de lucht, als dol in het rond en de manschappen en officieren stonden bij het voorbarige ka non de schuldvraag te bespreken. Waar zou de brlsant-bom want hiermede was het stuk geladen zijn neergekomen? Reeds verwachtte men ieder oogenblik een delegatie van Belgische autoriteiten om deze „grensschending" te onderzoeken, doch het bleef stil, angstig stil. Geen ongelukken dus, concludeerde men en na eenige uren werd een officier met enkele manschappen uitgezonden in de richting, waarin het projectiel was ge vlogen. Na lang zoeken.... een bericht! Projectiel neergekomen op de Huij- bergsche heide, ruim tien kilometer ver der. Door den grilligen vorm der Belgisch- Nederlandsche grens was de kanonskogel wèl over Belgisch territoir gevlogen, msai neergekomen op Nederlandsch gebied daarbij rakelings scherend over een krui- senden spoordijk! Zóó werd op een dag van hevige Euro Otcsche spanning, door het schot van Nis pen gelukkig geen neutraliteit geschonden en was er 's avonds aan de grens een klein fuifje op den goeden afloop. (Tel.) Copyright P. I B Box 6 Copenhogen Nog was de fee niet uitgesproken. „Je zult de brandnetels moeten plukken, ook al branden ze je huid vol met blaren. En je moet ze breken met de voeten, want dan krijg je vezels, net als bij vlas. Van die vezels moet je elf pantserhemden vlechten met lange mouwen. Zoodra je daarmede gereed bent, moet je die pantserhemden over de zwanen werpen. Dan zul je zien, dat de betoovering verbroken is. Eén ding moet je heel goed bedenken", zoo voegde de fee waar schuwend aan haar woorden toe, „je mag van het oogenblik ?f, dat je met dezen arbeid begint, geen enkel woord spreken, ook aJ zou het jaren duren, eer je klaar bent. Het eerste woord, dat je zegt, gaat als een dolk door het hart van je broers. Hun 'even hangt van het oogenblik, dat je je arbeid begint, van jouw tong af. Onthoudt dat goed!" Nauwelijks had de fee deze worden ge zegd, of zy beroerde met den brandnetel de hand van de slapende Elize. Het leek wel alsof zij zich aan een vuur had gebrand, zoo'n pyn deed dat Het meisje schrok wakker. Het was reeds helder dag. Elize ging op den rand van het bed zitten. Wat tag daar op den grond Precies mo'n brandnetel als zij in haar droom had Toen zij dezen brandnetel zag wist zij, dat er dus toch oen mogelijkheid was, haar broers van de betoovering te redden. Haastig viel zij op haar knieën, om God voor den wonderbaar lijken droom te danken. En even later verliet zij reeds het hol, vastbesloten met haar werk direct aan te vangen. Geen kostbare tyd mocht nog verloren gaan. Haar broers hadden tang genoeg geleden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13