Nieuws uit de Filmwereld Nederlanders werken in Duitschland JID5CH DAGBLAD, Vrijdag 7 October 1938 Derde Blad No. 24089 KRUSCHENSALTS „Blauwbaards achtste vrouw" 79sie Jaargang Meer dan 3000 arbeiders werken aan den bouw van een enorm fabriekscomplex bij Lünen Werkzaamheden aan de autobaan bij Hagen Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. HONIG's KEUKENSTROOP^r^iö^/ ft' IIN/T EN LETTEREN Een gedeelte van de in aanbouw zijnde brug over het Wiedbachtal (Van onzen specialen verslaggever) m. Ten Zuid-Westen van de stad Lünen, niet ver van Dortmund, is een enorm fabriekscomplex in aanbouw. Het zijn de Westfaalsche Hermann Göring- Werke, welke naar verluidt, bestemd zijn voor de vervaardiging van alumi nium. Wij schrijven: naar verluidt, want over de bestemming van deze fa brieken wilde men zich eigenlijk liever niet uitlaten. Er heerschte een zekere geheimzinnigheid en zoo was het ten strengste verboden foto's van het ge weldige complex te nemen. Een jaar geleden bevond zich ter plaat se, waar nu groote fabrieken in aanbouw zijn en meer dan 100 Meter hooge schoor- steenen ten hemel rijzen, een groot den- nenbosch. Het is haast onbegrijpelijk, dat zóóveel in zoo'n korten tijd tot stand is gebracht. Spoorlijnen doorsnijden het zeer uitgestrekte terrein, honderden arbeiders werken dag en nacht aan de voltooiing der gebouwen. Men kan wel aannemen, dat de hier in wording zijnde bedrijven in recht- sireeksch verband staan met de bewape ningindustrie. Dat hebben we tenminste van verschillende zijden gehoord. Men heeft wel een buitengewone haast om deze fabrieken gereed te krijgen. De leider van het werk vertelde ons althans, dat hij nooit menschen genoeg heeft en dat men practisch gesproken in overwerk zóó lang kan werken als men zelf verkiest. Het is voorgekomen, dat er menschen wa ren, die 100 uren per week haalden. Dat dit een zeer abnormale toestand is, is.dui delijk. Op die wijze kunnen er ook hooge looncn worden gemaakt, want voor over werk de 48-urige werkweek is de basis worden toeslagen van 25°/o verleend. Ook 's Zondags wordt gewoonlijk zonder onderbreking gewerkt, als is het aantal ar beiders dan veel geringer. Vanwaar die groote haast om klaar te komen met deze fabrieken, waar voor de benoodigde arbeiders die er zullen moeten werken, nog lang niet alle beschikbaar zijn? Men komt er op dit oogenblik nog minstens 1000 tekort. Men heeft ons verteld, dat de abnor male spoed een gevolg is van de nood zakelijkheid om zooveel mogelijk de viezen te sparen, omdat Duitschland op eigen land aangewezen wil zijn. Men kan op synthetische wijze allerlei pro ducten vervaardigen en deze fabriek is een onderdeel van het vierjarenplan van Göring. De grondstoffen voor alu minium zullen echter uit Roemenië moeten worden aangevoerd. 3500 ARBEIDERS Geruimen tijd hebben liefst 3500 arbei ders, o.w. een kleine 100 Nederlanders, aan dezen bouw gewerkt. Toen wij er waren, was slechts een gedeelte van de Neder- iandsche arbeiders aanwezig. De anderen waren in verband met het dreigend oor logsgevaar ijlings naar huis vertrokken. De Nederlandsche regeering had bekend laten maken, dat zij, die in verband met den toestand naar huis zouden gaan, zich niet aan ongeoorloofd verzuim hadden schul dig gemaakt. Degenen, die waren gebleven, waren in hoofdzaak uit het nabije Twente. Een van hen had zijn fiets laten overko men om daarmede in geval van nood naar huis te rijden. Wij werden ook hieT in de gelegenheid gesteld zonder eenig toezicht met de Ne derlandsche arbeiders te spreken, die over het algemeen een gunstig oordeel lieten hooren, al verheelden ze niet, dat men slechts dan een flink bedrag naar huis kon zenden, wanneer men veel overuren maakt De meeste Hollandsche arbeiders waren in de omgeving in de kost, daar zij er weinig voor voelden om in het Lager te wonen, waarin ongeveer 2000 personen gehuisvest zijn. De tijd ontbrak helaas om een kijkje te nemen in het Lager, maar uit hetgeen we hoorden, kregen we den indruk, dat de toestand daar niet zoo ideaal was als in Jungfernstieg in het Westerwald, waar over we gisteren schreven. Trouwens: on ze totaal-indruk was op dit werk van zeer grootschen omvang niet zoo prettig als die van het Westerwald, waar meer aan dacht aan het individu kon worden be steed, dat hier in de massa verloren ging. Het doet voor een Nederlander wel vreemd aan te hooren, dat men eigenlijk zoo lang kan werken als men zelf verkiest. Sómmige Hollanders hadden alleen een slaapkamer gehuurd; zij gingen elders eten. Tengevolge daarvan hadden ze, temeer daar de werktijd zoo ongelijk was, wel een min of meer ongeregeld leven. DE LOONEN. Men was goed te spreken over de loonen. Ook hier was men echter aan de ongun stige bepaling onderworpen, dat er geen vergoeding voor regenverzuim wordt gege ven en begrijpelijkerwijs vonden de Neder landsche arbeiders dat minder prettig. De vakarbeiders verdienden hier 85 Pfennig per uur, de hulparbeiders 63 tot 71 Pfen nig. Velen werkten 12 tot 14 uur per dag. Werkt men op Zaterdag en Zondag dan varieeren de toeslagen van 25 tot 50 pro cent. Het was minder gemakkelijk hier een overzicht te krijgen van de loonen, daar het aantal uren sterk uiteenloopt. Voor de cementarbeiders werd weer een ander ta rief, nJ. van 78 Pfennig per uur betaald. Voor het van hun woonplaats verwijderd zijn werd voor de gehuwde arbeiders 1.50 R.M. en voor ongehuwden 0 50 R.M. toeslag gegeven. We spraken verschillende arbei ders, die door het maken van zeer vele uren 70 R.M. in een week bruto hadden ver diend. Daar gaan de belasting, het zieken geld enz. af, terwijl de meesten ongeveer 20 Mark kostgeld betaalden. In doorsnee hield men dan een kleine Mark 40 Mark over om naar huis te sturen, zoodat er tegen een koers van 73 cent een heel aardig bedrag werd overgemaakt. Men vergete daarbij echter vooral niet, dat dit resultaat slechts kon worden bereikt door het maken van een zeer lange werkweek. Een Enschedesche metselaar vertelde ons, dat hij 35 Mark, dat is dus ongeveer f25 had kunnen overmaken. In Enschede werkt hij tegen een uurloon van 52 cent. Het is echter de kunst om tegen dat loon in Nederland veel uren te maken. Het frap peerde ons bijzonder, dat deze metselaar ons vroeg: „Wanneer beginnen ze in En schede met den bouw van het nieuwe zie kenhuis?" „Hoezoo?" was. onze vraag. „Omdat ik dan -wil probeeren metselaar bij dien bouw te worden!" Ook hier deed het spreekwoord: „Oost, West, thuis best!" dus opgeld. De Neder landsche arbeiders, die slechts enkele uren behoeven te reizen, gaan el-ken Zaterdag en Zondag naar huis en dat is natuurlijk Rheumatische pijn. spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG 817 (Ingez. Med.) op het verdiende loon van invloed, daar men dan wat minder uren maakt, Frappant was het bij dit waarlijk gewel dige complex, dat van een groot gebouw een muur werd weggebroken, omdat men dit onderdeel van de fabriek nog veel groo- ter wilde maken. AAN DE HENGSTEYSEE. Wanneer men enkele jaren geledeh op een mooien zomerdag bij de Hengsteysee, aan den voet van den Hohensyburg, vlak bij de stad Hagen ten Zuiden van Dort mund kwam, heerschte daar een groote be drijvigheid. Op het kunstmatige strand wemelde het van zonnebaders, velen plas ten in het frissche nat van het mooie meer. waarop tientallenkano's en zeil bootjes dreven. Die gezellige drukte is ver dwenen, sinds een onderzoek heeft uitge wezen, dat het water van het Hengstey- meer verontreinigd wordt door schadelijke stoffen uit de Ruhr, tengevolge waarvan vele baders een kwaadaardige huidziekte opliepen. Op bevel van hoogerhand is het zwem men in de Hengsteysee verboden. Thans wordt het groote restaurant gebruikt als kamp voor de arbeiders, die in de nabij heid, in Vorhalle bii Ha?en, werken aan den autoweg in aanleg. Bii die arbeiders bevindt zich een zestigtal N°derlanders. Bij een bezoek aan het „Lager" werden we in het Nederlandsch begroet door een arbeider, die er als oppasser werkzaam was. Een der Nederlandsche arbeiders was n.l. te zwak gebleken vcor het werk aan de autobaan en men had hem werk gegeven in het kamp, ongetwijfeld een daad, welke .symoathie wekt, temeer daar men hem een zoo behoorlijk loon toekende, dat hij naar zijn zeggen 30 tot 35 Mark per week naar hiüs kon sturen. Men zat bij het werk aan de autobaan, toen wij er kwamen, eigenlijk met de han den in het haar. Want een groot deel van de Nederlanders was ijlings naar huis ge gaan, daar men den internationalen toe stand niet vertrouwde. Men had mede gedeeld: We gaan nu maar voorloopig weg en we komen de volgende week terug wanneer we thuis bemerken, dat er geen gevaar 7oor oorlog meer is. Dat kunnen we in Holland toch nog altijd wat beter beoordeelen dan in Duitschland. Wij wer den door degenen, die gebleven waren, be stormd met vragen: „lórijgen we oorlog?" Helaas wisten we niet meer dan zij, want ook wij waren tot de slotsom gekomen, dat het in die kritieke dagen in Duitschland vrijv/el onmogelijk, was om een juisten kijk op den toestand te krijgen. Het was een gemoedelijk groepje, dat wij er aantroffen. De baas vertelde ons, dat hij niet ontevreden was over zijn Hol landers. „Werken kunnen ze", zei hij, „maar ze ziin niet bar gezeggelijk." De leider van het werk had echter een goe den totaalindruk van deze Nederlander*, die op hem een fieren en zelfstandigen in druk hadden gemaakt. Er is op dit werk kwestie geweest. De directeur van de Arbeidsbeurs te Hagen gaf het ons onomwonden toe. De vork zat naar hij ons mededeelde als volgt in den steel: Aan den aanleg van de autobaan bij Vorhalle werken drie firma's. Het standaardloon voor de hulpvakarbeiders bedraagt 64 Pfennig per uur. De meeste aannemers betalen echter, mede als gevolg van het gebrek aan werkkrachten, veel meer. gewoonlijk 71 Pfennig. Nu was er echter een aannemer, die het nog eens met het minimum-loon wilde probeeren, ter wijl de beide anderen meer betaalden. Men het gevolg, dat men een heel vreemde toestand kreeg. Daar kwam nog bij. dat de Hollanders, die het minst verdienden, ook nog het zwaarste werk moesten doen. Het gevolg was natuurlijk, dat er „Krach" kwam, maar mede door het ingrijpen van öe Arbeidsbeurs werd de zaak in het reine gebracht, zoodat nu allen het hoogere loon verdienen. De hier werkende Nederlanders maakten een prettigen, en zeer flinken indruk. Ze waren vrij tevreden, maar... degenen, die de kiokarren vol moesten storten, vonden het zuur, dat ze zoo veel harder moesten werken dan zij die de karretjes omkiepten, een werk, dat heel wat minder krachts inspanning kost. En toch kregen allen evenveel loon. Door het geregeld rouleeren krijgt men echter een meer billijke ver houding. Ook hier konden verschillende arbeiders f. 18 en meer naar huis sturen, hoewel niet allen, inzonderheid de vrijgezellen, het zoo ver brachten. Verschillende Hollanders waren in de kost gegaan, daar ze het sla pen in het vroegere restaurant aan de Hengsteysee minder prettig vonden. „Wij slapen daar met enkele honderden men schen dicht opeen", vertelde men ons, „en de Duitschers willen meestal de ramen niet open hebben. Dat is ons te benauwd." We hoorden echter anderen, die het in het „Lager" uitstekend vonden en best te vreden waren, ook met het eten. Ook waren er, die het minder goed met den „Lagerführer" konden vinden, die naar hun meening op veel te autoritaire wijze optrad. Er waren echter ook Nederlanders, die ons verzekerden, dat die „Lagerführer" een beste brave kerel was, mits men maar met hem wist om te gaan. DE SLAAPZALEN. Bij ons bezoek aan het vroegere restau rant aan de Hengsteysee viel het ons op, dat er een eet- en recreatiezaal aanwezig was, welke men zich niet beter kan wen- schen. Wij constateerden echter, dat de klachten over de slaapzalen, welke in het souterrain zijn ondergebracht, gerecht vaardigd kunnen zijn. Alles zag er inder daad zindelijk uit; alle bedden waren voorzien van goede stroomatrassen. De legersteden waren echter beangstigend dicht bij elkaar en wanneer er dan mee- ningsverschillen komen over het luchten, kunnen wij ons voorstellen, dat verschil lende landgenooten er de voorkeur aan geven alleen te slapen 6819 (Ingez Med.) NIEUWE UITGAVEN. Haagsch Maandblad. De jongste aflevering van het Haagsch Maandblad publiceert de volgende artikelen: Australië's politieke perikelen; De Volksraad als kristallisator van het Indische bewustzijn; Een man redt zijn land: dr Salazar, minister president. van Portugal: De nationale school: een onmisbaar fundament voor onze volks kracht; De schoolmeester aan het sterfbed der Leeskunst; Argentijnsch Intermezzo; Hollan ders in den greep van de Tsjeka (slot). „DE DUBBELE BRUILOFT" film van Erich Waschneck „Goudhonger" met o.a. Viktor Staal en Karl Martell maakt men thans de noodige opnamen. „Vorstenliefde" met Willy Fritsch en Lida Baarova, onder leiding van Paul Martin naxiert haar voltooiing. Tenslotte worden de noodige voorberei dingen getroffen voor de Terrafilms der Ufa „Ontgoocheld" met Karl Ludwig Diehl, l Gösta Berling met Gustav Gründgens en I „Oproer in Damascus" onder regie van Gustav Ucicky. Voor de laatste film met sterke sensatie is men voor buitenopnamen naar Tripolis vertrokken. Een der bekendste en geestigste film paren wordt toch wel gevormd door Wil liam Powell met Myrna Loy, die deze week hier optreden in de film „Doublé Wed ding" („De dubbele bruiloft"), waarvan wij hierboven een scène afbeelden. Ook in deze film is Powell weer „de perfecte gent leman in de verdrukking", gelijk in de film „The baroness and the Butler". Zelfs de dwaaste situaties weet hij met zijn uit stekend spel te redden, waardoor zelfs een klucht tot iets veel voornamers wordt verheven. In Myrna Loy vond hij een voortreffe lijke partner, terwijl ook de bijrollen goed bezet zijn. ACTIVITEIT IN DE UFA-STUDIO'S. In de Ufa Studio's Neubabelsberg en Tempelhof werkt men gestadig aan de films der nieuwe productie, waarvan nu al een aantal gereed is, waarvan nieuwe dezer dagen in het atelier gaan met den bouw der decors en de bestudeering der draaiboeken door dc artisten is men dan druk bezig en voor weer andere rolprenten worden de eerste besprekingen gevoerd. Al met al heerscht er in de stu dio's een zeer groote bedrijvigheid en alle opnamehallen zijn doorloopend bezet. Andalusische Nachten met Imperio Ar gentina (regie Herbert Maisch), De rechts- zaak-dr. Deruga met Willy Birgel (regie dr. Fritz Peter Buch) en „De reddende Engel" met Hilde Krahl en Albert Matter- stock (regie Karl Hartl) zijn geheel ge reed. De eerste vertooningen in ons land zijn reeds begonnen of kunnen respectie velijk dezer dagen tegemoet worden ge zien. De buitenopnamen voor de nieuwe Zarah Leanderfilm „De vrouw met den blauw vos", een comedie met verder Willy Birgel en Paul Hörbiger onder regie van V. Tour- janski zijn gereed. De film wordt thans in de ateliers vol tooid. „De Geluksvogel", een nieuwe vroo- lijke Emofilm der Ufa met Heinz Riih- mann in een voor hem geknipte rol is ge reed en kan eveneens binnen afzienbaren tijd tegemoet worden gezien. De tweede Riihmannfilm „Ken je Korft niet eens?" is bijna klaar. Hetzelfde is het geval met de verfilming door Herbert Maisch van MUlöcker's charmante en romantische operette „Nanon" met onzen landgenoot Joh. Heesters en Erna Sack in de hoofd rollen. De laatste opnamen voor „Een Nacht in Mei" met Marika Rökk in de hoofdrol onder regie van George Jacoby zijn gemaakt. De tweede Marika Rökkfilm ..Hallo Janine" gaat dezer dagen in ate lier. De nieuwe film van Kathe von Nagy en Willy Fritsch „Am seidenen Faden", regie Robert A. Stemmle, wordt gemonteerd en kan dus eveneens binnenkort tegemoet gezien worden. .Voor de sterke sensatie- NIEUWE FRANSCHE FILMS. Aangemoedigd door het groote succes, dat de Tobis met verschillende in het afgeloo- pen seizoen uitgebrachte Fransche film werken mocht oogsten zullen ook in het nieuwe seizoen wederom eenige groote Fransche films door haar in circulatie wor den gebracht. Zoo wist men de hand te leggen op een zeer bijzonder werk getiteld .La bataille silencieuse", geregisseerd door den bekwamen Franschen cinéast Pierre Billon, die in Frankrijk reeds een grooten naam verwierf met „La maison dans la dune". „La bataille silencieuse" brengt ons te midden van wapenhandelaars en smokke laars, die den Balkan als operatieterrein hebben uitgekozen. Wij maken hierbij ken nis met het geheimzinnige „2e Bureau fran cais". dat in Parijs opgericht werd met het doel revolutionnaire bewegingen op den Balkan op te sporen en zoo mogelijk in de kiem te smoren. Een geheim-agent bijge naamd J>e Chineesche Visch" weet na vele avonturen de wapenleveranties aan de op standelingen te verhinderen en zoodoende den Balkan,vrede te redden. Tenslotte noemen wij nog van de bezet ting: Kathe von Nagi, Pierre Fresnay, Michel Simon en Aierme. Deze film zal bin nenkort in ons land verschijnen onder den naam „Geheime Machten". Een film van geheel andere struotuur is: „Les nuits blanches de St. Petersbourg", welke eveneens binnenkort in ons land ver toond zal worden onder den titel „Jaloezie". Het gegeven is ontleend aan het bekende werk van Leo Tolstoï, de „Kreutzer Sonate" Het muzikale gedeelte van deze film mag bijzonder geslaagd genoemd worden en men heeft hierbij een dankbaar gebruik weten te maken van de prachtige sonate van Beethoven. Het moge bekend zijn, dat de werken van Tolstoï ietwat zwaarmoedig zijn en voor Westersche opvattingen niet altijd begrijpelijk, maar de omstandigheid, Lubitsch regisseerde de blijmoedige film „Blauwbaard's Achtste Vrouw", waarin de hoofdrollen vertolkt worden door het echtpaar Blauwbaard, t.w. Gary Cooper en Claudette Colbert als de heer en mevrouw Brandon en bij hun avonturen vallen de toeschouwers van de eene schaterlach in den andere. Zij vormen dan ook een on afgebroken serie van trouvailles. Als een vluchtige improvisatie trekt dit geestige verhaal van het verarmde Parijsche mar kiezinnetje en den hoekigen Amerikaan aan ons oog voorbij, zoodat hier werkelijk van een kunstwerk in het vroolijke genre sprake is, al is het maar een amusements film. De beelden bieden de vermakelijkste ver rassingen en zij zijn zóó veelvuldig, dat de lach of de bereidheid daartoe onafgebro ken aanwezig is. Geest en een tikje cynisme strijden hier om den voorrang en Gary Cooper en Claudette Colbert, hierboven in een der fijn-humoristische scènes afgebeeld, vieren er nieuwe triomphen in. dat geroutineerde Fransche artisten met den regisseur Jean Dreville dit werk ter hand genomen hebben, biedt den waarborg voor een nieuw groot Fransoh succes. Vooral het spel van Gaby Morlay, Pierre Renoir, Jean Yonnel en Jacques Erwin overtuigt ons opnieuw, dat de Fransche filmindustrie momenteel op een hoog peil staat. Deze rolprent heeft te Parijs een groot succes behaald.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9