TRIUMPH ROOK 1 CENT VIRGINIA Buitenland TOPPRESTATIE VOOR DEN PRIJS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Vrijdag 7 October 1938 VISSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten SPORT Lijdt U aan Hoofdpijn? SPREEKCEL HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigde vergadering. In de gisteren alhier gehouden vereenig- de vergadering van het Hoogheemraad schap van Rijnland werd kennis gegeven van de herbenoeming en beëedlging van den heer P. F. Noordam. als hoogheem raad van Rijnland, terwijl tevens werd overgelegd een aan H. M. de Koningin op 6 September gezonden schriftelijke geluk- wensch en de daarop ontvangen dankbe'- tuiging. Het bestuur werd gemachtigd tot over schrijding van een begrootingspost wegens aanschaffing van een scheepsmotor voor den dienst te Katwijk. Besloten werd tot het, met ontbinding van het loopende huurcontract, opnieuw verhuren van een terrein te Rijnsburg, langs het Oegstgeesterkanaal, aan de Ver. „Veiling Tuinbouwproducten Rijnsburg" tot eind 1953. Met wijziging van een besluit van 24 November 1937 werd besloten 1/3 deel van de bijkomende kosten van dijkherstel, van den polder Broekvelden en Vettenbroek, tot een maximum van f. 1000 voor rekening van Rijnland te nemen, mits de provincie Zuid-Holland en het Rijk een gelijke ver plichting op zich nemen. Verder werd besloten tot verkoop aan de provincie Zuid-Holland van een stukje water der Leidsche Vaart onder Rijnsater- woude, ten behoeve van den aanleg van wer No. 7 van het Provinciaal Wegenplan 1936 irijbrug Alphen-Rijnsaterwoude- Haarlemmermeerpolderl en het in dien weg maken van een brug over de Leidsche Vaart Voorts werd besloten tot het aangaan van nieuwe bemalingsovereenkomsten met de eigenaren der Verdolven landen onder Velsen enz. en met den Ouden Spaarndam- imerpolder, welke door Rijnland tot dus verre wordt bemalen door den Slaper- molen. In verband met de daarbij door Rijnland op zich genomen verplichtingen werd te vens besloten tot vervanging van den Sla permolen door een diesel-vijzel stoomma chine, te leveren door M- Spaans v.h. Ma chinefabriek nSpaans" te Hoofddorp, Ten Slotte werd besloten tot verkoop van Rijnlands aandeel in de Wierikkerdijklan den Celia's hoeve). De openbare behandeling der begroo ting voor 1939 zal op 30 November a.s. ge schieden. De heer J. W. R. Husen alhier, slaag de te Delft voor het propaedeutisch examen voor mijn-ingenieur. 744 (Ingez. Med.) VEREENIGING „ZUIGELINGEN- EN KLEUTERZORG ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld: ..De oxydatie van butaan", de heer G. C. A. Schuit, geboren te Djokjakarta. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis van de antigonadotrope stoffen", de heer L. Zeldenrust, geb. te 's-Gravenhage. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen rechten: mej. M, Haagens (Den Haag), mej. A. M. C. Woltjer (Noordwijk) en de heeren W. Duk (Groningen) en G. C. M. Kolff. (Den Haag); voor het doctoraal examen rechten: de heer P. A. Gunning (Bloemendaal)voor het propaedeutisch examen Theologie: de heeren J. van Dijk (Rotterdam) en J. J. Brijker (Leeuwar den); voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Plantkunde: mej. J. M. Krythe, (Den Haag); voor het can didaatsexamen Rechten: de dames E. C. Schuller tot Peursum (Bergen); mevr. A. D. L. de ClercqVan Lennep (Haarlem) en de heeren A. H. Smit lExloo) en H. Scheltema (Bloemendaal); voor het docto raal examen Rechten: dq heer M. W. C. de Jonge (Baarn)voor het artsexamen le gedeelte: de dames F. Stolz (Oegstgeest) J; M. Hinrichs (Groningen); C. H. D. den Brirtker (Den Haag) en de heer P. J. Allaart (Rotterdam). Bevorderd tot arts: mep. M. E. G. Buers .Wassenaar) en de heeren A. J. van Tiggele (Rotterdam) Azir (Leiden) en P. J. W. Beukers (Schie dam). R.K.M.V. ,J>E HANZE". Ledenvergadering. Gisteravond vergaderde de RJK.M.V- ,,De Hanze" in een der zalen van „In den Ver gulden Turk". Na opening met den Chr. groet deed de voorzitter, de heer Tobé enkele mededeelingen, o.m. dat door het bestuur een aantrekkelijk win terprogram is samengesteld. Ook is het de bedoeling van het bestuur enkele commissies in het leven te roepen, die de middenstanden in diverse zaken zullen kunnen bijstaan zoo als op het bebied der belastingen, verzeke ringen, lichttarieven en andere zaken waarmede de zakenman door voorlichting eventueel bijzonder kan worden bevoor deeld. Nadat een tiental nieuwe leden was ge 80; Spoor- en Trampers. 18: Wakers 8; Trans portarbeiders 64; Losse Arbeiders 460. Totaal 903 Typografen: Boekbinders 20; Boekdrukkers 11; Fotografen 4: Hulp-Vakarbeiders 5; Letter zetters 35; Steendrukkers 2 Totaal 77. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 83; Molenaars 1; Ovenisten 3: Slagers 79; Suikerbewerkers 17; Wijnkoopersknechten 11; Zoutzieders 2; Zuivel- bereiders 5; Ongesch. Fabr. Arb, 40. Totaal 241. Vrouwen: Analysten 1; Apothekersass. 1; Serveersters 2; Naaisters 7; Winkeljuffrouwen 13: Kapsters 2; Kantoorbedienden 37; Ver pleegsters 6: Biologen 1: Bedrijfsleidsters 1; Teekenaressen 1; Onderwijzeressen 4; Ass. en Huishoudsters 15; Dagmeisjes 4; Dienstboden 4; Kinderjuffrouwen 4; Werksters 48; Fabr. Arbeidsters 5; A.V.O. 7. Totaal 163. Alg. totaal 3970. 7 October 1937 4286. 8 October 1936 4915. Ben. 63 Ged. Werkloozen en 20 Werkver schaffing. Heden herdacht de heer G. v. d. Lelie den clag, waarop hij voor 45 jaar als jong maatje in dienst trad bij de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche fabriek van wol len dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon. De jubilaris werd met zijn echtgenoote op het privé kantoor ontvangen en gefeli citeerd. waar hem namens het personeel een bloemenmand en door de directie een enveloppe met inhoud werd overhandigd. De directie bracht dank aan den heer v. d. Lelie, die sinds vele jaren meester- wever bij de firma Zaalberg is, voor de vele diensten, welke hij de N.V. heeft be wezen. Spreker merkte nog op. dat het aantal werklooze textielarbeiders, voor eenige maanden nog boven de 400 personen, thans dank zij de goede samenwerking tusschen het bestuur der gemeente en de N.V. tot 292 is gedaald. Spreker hoopt, dat v. d. Lelie nog vele jaren bij de N.V. werkzaam mag zijn. Hij kan ervan overtuigd zijn, dat de directie steeds gaarne van zijn diensten gebruik zal maken. (Ingez. Med.) Jaarverslag over 1937. Gedurende het jaar 1937 werden op de drie consultatiebureaux van de vereeni- ging 593 nieuwe zuigelingen ingeschreven, hetgeen 44% bedraagt van de 1342 geboor ten in de gemeente. Van het vorige jaai werden nog 259 zuigelingen overgeschre ven. In het vorige jaar waren de cijfers 529 nieuwe en 246 overgeschreven. Het totale aantal in 1937 was dus 852. Voorts werden de spreekuren nog bezocht door 118 kleu ters. Het aantal bezoeken der zuigelingen op de spreekuren bereikte een totaal van-4897. Op het tijdstip der inschrijving bestond bij 422 zuigelingen de voeding nog uit de natuurlijke voeding. 68 zuigelingen kregen gemengde voeding en een aantal van 103 fleschvoeding. Het gröote aantal door de moeders gevoede kinderen staat natuurlijk in verband met het tijdstip, waarop de moeders voor het eerst met hun kinderen op de bureaux verschijnen; 254 zuigelin gen waren niet ouder dan 1 maand. -183, waren 12 mnd .oud. 65 waren 23 mnd. oud. 37 waren 34 mnd. oud, 31 van 4—6 mnd., 17 waren 6—9 mnd., 6 waren 9 mnd. tot 1 jaar oud. In de leiding der. Consultatie-bureaux kwam geen verandering, deze bleef onder Dr. J. Munk, bij het werk op de bureaux bijgestaan door Mej. Zr. A. van Ditzhuyzen die tevens het huisbezoek, een zeer belang rijk gedeelte van het sociale werk, ver richt. Dat het aantal der afgelegde huisbezoe ken dit jaar 1823 bedraagt en daarmede lager is dan vorige jaren, moet geweten worden aan het feit dat deze huisbezoek ster door de gevolgen van een ongeval ge durende 8 weken haar werk niet kon waar nemen, en vervangen moest worden. Voor het laatst werd in begin 1937 nog melk verstrekt aan moeders tot een totaal van 2451 L.; dit geschiedt thans door be middeling van den Gem. Geneesk. Dienst. Met de hulp van Mej. L. Kamp, werd in de melkkeuken per dag gemiddeld voor zes zuigelingen met stoornissen de noodzake lijke speciale flesch-voeding toebereid. Voor elk der bureaux werd een moeder cursus gehouden, die door een intensieve propaganda een ongewoon groot bezoek van 25 tot 30 deelnemers per cursus ten gevolge had. In het jaar 1937 zijn van de ingeschre ven zuigelingen er drie overleden, dit is 0.5% mortaliteit; in de gemeente was de zuigelingensterfte 2.08%. De subsidies van de gemeente en de pro vincies zijn nu zoozeer verminderd, dat een reserve, die de vereeniging nog had. spc:dig criebruikt zal zijn. aangezien het niet mcgelijk is een aanzienlijk tekort te voorkomen. Plannen tot verbetering van de ruimten voor het Consultatie-bureau aan de Prin senstraat zijn thans in voorbereiding. installeerd, werd overgegaan tot punt 5. de benoeming van een afgevaardigde naar den Centrale Raad, welke op 27 October a.s. te Den Haag zal worden gehouden- Benoemd wordt de heer Fortman, die op die vergade ring als afgevaardigde de vraag zal stellen: „Wordt door het Hoofdbestuur voldoende actie gevoerd tegen het cadeaustelsel?" De heer Fortman, groot tegenstander als hij is van genoemd stelsel, verzekert alles in het werk te zullen stellen om mede te werken tot het uitroeien van dit voor de midden stand z.i. verderfelijke en voor het publiek bedriegelijke stelsel. De heer Schinck bracht vervolgens een uitgebreid verslag uit van de vorige Cen trale Raadsvergadering. Bij de behandeling der agenda van den Centrale Raad werd besloten ten opzichte van alle voorstellen met het praeadvies van het Hoofdbestuur mede te gaan. In de bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Pollmann werd voorzien door het benoemen van den heer H. P. Jansen, die deze benoeming aannam. Het woord werd vervolgens gevoerd door den geestelijk adviseur kapelaan Bernefeld, die aanspoorde, aan .de reeds bestaande kernvorming in de Hanze bijzondere* aan dacht "te schenken. Na de rondvraag, waar aan door enkele leden werd deelgenomen, volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. DE WERKLOOSHEID. Jhr. H. M. van Beresteijn. P. Th. Hol man en mr. P. W. Johan, allen aspirant- controleur bij het Binnenlandsche Bestuur en alhier woonachtig, zijn bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. De heer D. J. Vijlbrief alhier slaagde voor het machinisten-examen, diploma A. Bij den. Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3: Behan gers 18; Betonvlechters 25 Betonwerkers 55; FundeeringwerkerS 1; Glazenmakers 1; Glazen- wasschers 12; Granietwerkers 9: Grondwerkers 88; Heiers 1: Metselaars 106; Opperlieden 89; Schilders 145; Sloopers 6; Steenhouwers 2; Straatmakers 4; Hulp-Straatmakers 8; Stuca- doors. Witters 43; Timmerlieden 209; Uitvoer ders 8; Voegers 24; Ongesch. Bouwvakab. 14. Totaal 871. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 19; Bleekers 19; Vellenblooters 5; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 116; Zeepfabr. Arb. 4; On gesch. Fabr. Arb. 54. Totaal 218. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 71; Rei zigers. Colp. 44: Winkelbedienden 29; Etaleurs 3; Incasseerders 15; Musici 5: Onderwijzers 1; Verplegers 2; Overheidspersoneel 10. Totaal 180. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 8; Kell- ners 50; Koks 5. Totaal 63. Houtbewerkers: Beddenmakers 3: Houtbe werkers 53; Kistenmakers 6: Kuipers 5; Lijsten makers 4; Mandenmakers 1; Meubelstoffeerders 10; Meubelmakers 30: Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 40. Totaal 154. Kleermakers: Kleermakers 84; Kappers 3; Schoenmakers 17. Totaal 104. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 25; Land arbeiders 30; Tuinlieden 27; Warmoeziers 11; Ongesch. Landarb. 8. Totaal 101. Metaalbewerkers: Bankwerkers 78: Blikbe- werkers 27: Burgersmeden 29; Electriciens 54; Gasfitters 11; Gasmetermakers 1; Gereed schapmakers 1; Instrumentmakers 5; Isoleer- ders 2; Kettingsmeden 15; Klinkers 11; Koper slagers 3; Lab. Bedienden 2; Lasschers 9; Loodgieters 40; Machinisten 18; Metaalboor- ders 7; Metaaldraaiers 3; Metaalslijpers 4; Metaalzagers 1; Modelmakers 2; Monteurs 28: Pianostemmers 3; Polijsters 1; Ponsers 5; Rijwielherstellers 13; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 3; Stokers 25; Tegenhou- ders 12; Hulp-Verw. Monteurs 10; Voorslaan- ders 7; Voorwarmers 3; Vuurwerkers 8; Wagen makers 4; IJzerwerkers 50; Zandspuiters 5; Zandvormers 5; Zilversmeden 1; Ongesch. Arb. 41. Totaal 549. Sigarenmakers: Sigarenmakers 19; Sig. Sor teerders 1; Sig. Strippers 2. Totaal 22. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 4; Inge nieurs 1; Teekenaars 13; Werkmeesters 14. Totaal 32. Textielarbeiders: Hekelaars 4; Katoendruk kers 20; Kluwers e.a. 4: Luikers 11; Plaatsnij ders e.a. 15; Sclirobbelaars 1; Spinners 39; Spoelers 2; Staaldraaddraaiers 3; Sterkers 3; Strijkers 3; Wevers 75; Wolbewerkers 45; On gesch. Textielarb. 67. Totaal 292. Transportarbeiders: Emballeurs 5; Chauffeurs 131; Exp. Knechten 25; Koetsiers 10; Loop knechten 43; Magazijnknechten 59; Schippers (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. De verdeeling van Tsjecho-Slowakije. Funk te Ankara. In Tsjecho-Slowakije- neemt de Dultsche bezetting vormen aan, die overeenkomen met de eischen van Godesberg! Bourgues schrijft in de „Petit Parisien dat „von Ribbentrop en de Duitsche des kundigen in de internationale commissie pen program hebben laten aannemen, dat klaarblijkelijk de algeheele econoniische en industrieele ontwrichting van Tsjecho- Slowakije beoogt. Deze Duitsche procédé 5» welke voortgaan te steunen op een ten toonspreiding van kracht gaan werkelijk alle grenzen te buiten". „L'Ordre" schrijft dat „de internationale commissie een monsterachtige bedriege rij" is- Maar wat is er nog aan te doen? Chamberlain, heeft zijn votum van ver trouwen natuurlijk gekregen en met vol doende meerderheid. Hij is thans met va- cantie naar Schotland. De Duitsche minister van Economische Zaken, Funk, die zooals men weet te An kara vertoeft, heeft gisteren den Turk- schen minister van Economische Zake.n Kesebir den minister van Buitenlandsche Zaken, Rüstü Aras en minister-president Celal Bajiar een officieel bezoek gebracht. Gisteravond heeft minister Kesebir den Duitschen gasten een diner aangeboden. Hij hield daarbij een rede, waarin hij wees op de rol, die Duitsche deskundigen hebben gespeeld bij den opbouw van Tur kije, Funk antwoordde, dat de Duitsche regeering het vaste voornemen heeft, de bestaande economische samenwerking tus schen de beide landen verder uit te brei den. Het is de oprechte wensch van de Duitsche regeering dat economische sa menwerking in de wereld niet een bron van wantrouwen en jalouzie wordt en daarmee oorzaak wordt van politieke con flicten. De economische politiek moet tot den vrede, welvaart en het geluk van de volkeren bijdragen. ITALIË. De bijeenkomst van den grooten fascistischen raad. Het rassenvraagstuk. De vergadering van den grooten fascis tischen raad is gisteravond om tien uur begonnen en vannacht om 2.40 uur ge- cinalgd. De beraadslagingen gingen over de beide eerste punten van de agenda, d. w. z. over het rassenvraagstuk en over den öuitenlandschen toestand. De groote raad zal vanavond om tien uur opnieuw bij eenkomen. Binnen het kader der rassenpolitiek heeft de groote fascistische raad met name besloten: 1. Het is Italiaanschen mannen en vrou wen verboden huwelijken aan te gaan met elementen, behoorende tot het chamieti- sche, semietische of een ander niet-arisch ras; 2. Het is burgerlijken en militairen amb tenaren verboden buitenlandsche vrouwen te huwen, tot welk ras deze ook behooren; 3. Italiaansche vrouwen en mannen, die met vreemdelingen willen trouwen, moe ten tevoren toestemming verzoeken aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Deze bepaling geldt ook, wanneer bedoel de vreemdelingen arisch zijn. Voorts wordt buitenlandschen Joden verboden Italië binnen te komen, terwijl STORMSCHADE. Met 12 kantjes haring is te IJmuiden bin nengekomen de KW. 49 die tijdens den storm een gedeelte van de vleet had verloren. De logger heeft andere netten aan boord genomen en is weer vertrokken. IJMUIDEN, 7 October. VISCHPRIJZEN. Kleinschol f.26—16.50 per 50 KG.; Makreel f. 5.50 idem; Versche haring f. 4.050,95 idem; Kabeljauw f 8470 per 125 KG. Haring - Maatjes f. 8.20 per kantje; Volle f.8 p. kantje; IJle Zand f. 5.95.5.80 p. kantje; Steurharing f. 5.80 per kantje. Aan den afslag 2 trawlers: IJm. 9, f.2760; IJm. 25. f.4200; 1 kotter: E. 404, f.1030 en 1 logger met pekelharing, IJm. 490, f. 885 gedeel telijke lading. Binnen van de harlngvisscherijKW. 163 met 30uz last; KW. 149 met 35 last; KW. 173 met 28 last; KW. 167 met 27 last; KW. 147 met 23 last; KW. 50 met 32last; IJm. 266 met 29 last. VLAARDINGEN, 7 October. Van de harlngvisscherij kwamen binnen: VI. 79 36 last; VI. 205, 33 last. Binnenkomende: VI. 50, VI. 16 en VI. 78. Volle Zuid f. 9.60; Steurharing f. 7.20. Tc Scheveningen kwamen 8 schepen binnen met totaal 224 last. KATWIJK AAN ZEE, 6 Oct. Aan den afslag waren heden 2 partijen ha ring. Volle f. 8.35—7.95; IJle f. 6.30—6.20; Steurharing f. 6.95—6.45 alles per kantje. Vrijwilligers teruggetrokken. Overeenkomstig de voorstellen van Negrin te Genève worden de strijders van de internationale brigaden van het front teruggetrokken en volgens de nationalitei ten gegroepeerd in kampen achter het front ondergebracht. Zij worden als gede mobiliseerd beschouwd. Reeds eenlgen tijd worden geregeld gewonden naar de gren zen getransporteerd. Geen bommen, maar brood uit vliegtuigen. Twee vliegtuigen van Franco hebben gisteren eenige honderden pakken brood laten vallen boven de stand Alicante, welke zich nog in handen der regeering bevindt. Het afweergeschut vuurde hevig op de toestellen, die 2 3 minuten rondvlogen, en na hun last te hebben uitgeworpen, ver dwenen. De autoriteiten van Alicante ver klaarden later „dat de bevolking zich om het brood niet bekommerde, aangezien het afkomstig was van dezelfde lieden, die den dood van honderden bewoners op hun ge weten hebben". (Ingez. Mod.) bepaald is, dat ongewenschte elementen zullen worden verwijderd. Als Joden worden beschouwd: kinderen, geboren uit twee Joodsche ouders; kinde ren, geboren uit een Joodschen vader en een buitenlandsche vrouw; mannen, ge boren uit een gemengd huwelijk, die den Joodschen godsdienst belijden. Er zullen uitzonderingen worden gemaakt voor kinderen van Italiaansche Joden, die I gedurende de oorlogen zijn gedood of kin deren van vrijwilligers in de laatste Ita liaansche oorlogen, met inbegrip van den oorlog in Spanje en voor hen, die tus schen 1919 en 1922 lid geworden zijn van de fascistische partij. Anderen kunnen niet ais lid der partij worden ingeschreven, noch industrieele ondernemingen of meer dan 50 H A. grond bezitten. De Joden zullen uit openbare bedienin gen worden gezet, doch hun zal de uit oefening van hun godsdienst volkomen worden gewaarborgd. De groote raad heeft de mogelijkheid van emigratie naar Abessynië onder oogen ge- zien. doch dan onder voorbehoud van een zekere controle. PALESTINA. Een nieuw regelingsplan De minister van buitenlandsche zaken van Irak, Sajid Taufik al Soewaid, die thans te Londen vertoeft als gast der Britsche regeering .heeft een plan bij zich. hetwelk, naar men hoopt, een regeling der Palestijn- sche kwestie, mogelijk zal maken. Hij heeft reeds een aantal besprekingen gevoerd met Britsche ministers, o.a. Hall- fax, Hora Belisha, Delawarr en MacDonald Met laatstgenoemde heeft hij hoofdzakelijk over Palestina gesproken. Hij zou er met nadruk op gewezen heb ben. dat een spoedige mededeeling. waarin uiteengezet wordt, dat de Balfour-verkla- ring niet beoogde een Joodsche meerderheid in Palestina te scheppen, noch een Jood schen staat in het leven te roepen, doch slechts ten doel had, een geestelijk en na tionaal tehuis voor de Joden aan te wijzen reeds veel zou bijdragen tot kalmeering van den tegenwoordigen onrustigen toe stand. Spewaid zou hebben doen uitkomen dat de verdeeling-van Palestina als oplossing geen waarde had en dat de Arabieren zich waarschijnlijk niet tevreden zouden stellen met minder dan een vrij land, door een bondgenootschap verbonden met Engeland. Het plan zou de volgende punten bevat ten: De stichting van een onafhankelijken staat volgens door de constitueerende ver gadering van Palestina aan te geven richt lijnen. De bestuursbevoegdheden zullen geleide lijk van de Britsche regeering worden over gedragen aan de nationale regeering en wel over een periode als voor Irak werd vast gesteld. Een garantie aan Palestijnen van alle politieke en burgerlijke rechten, ongeacht ras of godsdienst. Alle gemeenschappen zullen burgerlijke rechten krijgen, doch geen enkele zal boven een andere worden gesteld. Alle Arabische en Joodsche steden en dor pen zullen volledige gemeentelijke rechten krijgen ten aanzien van de bevoegdheden, toezicht en het bestuur, mits niet aan de burgerlijke rechten wordt tekort gedaan. Voorts verluidt, dat het plan inhoudt, dat het aantal Joodsche inwoners niet grooter zal mogen zijn dan nu. De Britsche regee ring zal de verleende rechten garandeeren. Alle wettige Britsche rechten zullen be schermd worden. Het bestuur van het Joodsche agentschap voor Palestina verklaart op ondubbelzinnige wijze, dat het Joodsche volk iedere oplos sing verwerpt, die het tot den status van een minderheid in Palestina veroordeelt. Betoogd wordt, dat het recht der Joden, in hun historisch land weder een nationaal tehuis op te bouwen, door Engeland, de Ver- eenigde Staten en de geheele beschaafde wereld plechtig is erkend. Niettegenstaande de voortdurende terreur van de laatste 2'/i jaar blijft het Joodsche volk bereid, met de Arabieren samen te werken voor het algemeen welzijn van het land, doch het kan niet de oplegging van den status van minderheid, noch een wille keurige beperking van zijn onvervreemd baar recht om naar zijn geboorteland terug te keeren, in overweging nemen. (Ingez. Me<l.) De greep naar Hankau- Volgens een door de Chineesche ambas sade te Londen ontvangen telegram van het Chineesche ministerie van buitenland sche zaken hebben de Chineezen de beide belangrijke steden Kwan-Sjan en Moe-Sjl- Kang, gelegen ten Noord-Oosten van Han- kau, op de Japanners heroverd. Hierdoor, zoo verklaart men, wordt de druk van den Japanschen opmarsch naar den spoorweg PeipingHankau langs den weg van Pai- Sji-Tang verminderd. Chineesche berichten uit Hankau mel den voorts dat de Japansche strijdkrach ten, die langs den Noordelijken Jangtse- oever in Westelijke richting naar Hankau oprukken, genaderd zijn tot het op 130 K.M. stroomafwaarts van Hankau gelegen Ki-Tsjoen, dat gedeeltelijk bezet werd De Chineesche troepen hebben stellingen betrokken in de heuvels ten Noord-Westen van Ki-Tsjoen. Op den Zuidelijken oever zijn de Japan sche strijdkrachten, die Woe-Ning trachten te bereiken op weg naar den spoorweg Kanton-Hankau, door de Chineezen tot staan gebracht in de heuvels op 40 K.M ten Oosten van Woe-Ning. Nu de 10e October de verjaardag van de stichting van de Chineesche republiek, nadert, treft Hankau voorbereidingen voor de viering van den nationalen feestdag en het motto is dit jaar „Woe-Han moet als wieg van de Chineesche revolutie ten koste van alles verdedigd worden". 'Het district Woe-Han omvat ook Hankau). HOCKEY. HET VIER-LANDEN-TOURNOOI TE AMSTERDAM. Het programma van het hockey-tournool dat <er gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Nederlandschen Hockey Bond wordt geor ganiseerd, is als volgt samengesteld: Zaterdag 15 October: 13,30 uur: Duitschland—België. 15.00 uur: NederlandFrankrijk Zondag 16 October: 13.30 uur: Verliezerswedstrijd. 15.00 uur: Finale. De wedstrijden worden gespeeld in het nieuwe hockeystadion. Neem een hoofdpijnpoeder van Dr. J. B. Meenk EN DE PIJN IS VERDWENEN Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. ^82 (Ingea. Med.) DE COLLECTE OP 3 OCTOBER. Efen lezer drukt zijn teleurstelling uit over de geringe opbrengst der op 3 October gehouden collecte ten bate van het Leidsche carillon het geen hij ten deele wijt aan de z.l, onjuiste wijze van collecteeren. Dit ging veel te vluchtig. Hij geeft het Carillon-comité in overweging een colporteur aan te stellen, die tegen een zekere provisie contribuanten werft, die bereid zfjn gedurende 10 weken een dubbeltje per week voor het carillon af te staan. Aannemende dat er in Leiden 14.000 gezinnen zyn, die elk aldus f. 1.zullen bijdragen (er zyn er z.i. vermoedelijk ook wel, die méér geven) dan levert dit f. 14.000 op. Stel de incasso-loonen voor pl.m. 12 geld- ophalers op f. 4000. dan bedraagt het batig saldo toch nog altijd f. 10.000. benevens f. 4000 minder steunuitkeering door de gemeenschap! ZUID-AFRIKA. Duitschers in Zuid-VVest-Afrika roeren zich. De corresjxmdent van Reuter te Wind hoek seint, dat de regeling van het Sude- tenvraagstuk het vertrouwen in de toe komst van de voorstanders der unie in Zuid-West-Afrika heeft geschokt. De blanke bevolking van Zuid-West- Afrika telt 31.000 zielen, waaronder 21.000 Zuid-Afrikanen, 6000 Duitschers, die auto matisch tot Britsche onderdanen zijn genaturaliseerd en 3000 ongenaturaltseerde Duitschers. De laatsten verklaren thans openlijk, dat Duitschland Zuid-West- Afrika terug zal krijgen. De unie-groep aldaar wijst op de herhaalde verklaring van de regeering der unie, dat de toekomst van Zuid-West-Afrika verbonden is met de unie van Zuid-Afrika, doch het pochen der Duitschers heeft geleid tot den wensch, die thans overa in het land wordt gehoord, dat haar leiders zullen trachten, de ban den met de unie nauw» aan te halen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2