Binnenland Het Engelsche Lagerhuis geeft Chamberlain votum van vertrouwen 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 October 1938 Vierde Blad No. 24089 Buitengewoon succes bij hoofdpijn! D Nationale Hanzebond van sigarenwinkeliers. Stichter van het Philips- concern wordt Zondag 80 jaar. Een groote meerderheid BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OAGBL ADRECLAME Convooidiensten voorloopig stopgezet. In verband met gewijzigde omstandigheden. Naar wij vernemen heeft de regeering [besloten in verband met gewijzigde om standigheden de convooidiensten in de Straat van Gibraltar voorlooDie stop te zetten. Zooals men weet. is Hr. Ms. Johan Mau_ rits van Nassau", die met deze convooi diensten was belast, dezer dagen reeds van daar in de richting Nieuwediep vertrokken. Gistermiddag is het schip daar aange komen. Meer samenwerking met de fabrieken. Geen sigaretten rechtstreeks aan consumenten. Onder voorzitterschap van den heer J. G. M. Erftemeyer iAmsterdam) is te Rot terdam de 20ste Jaarvergadering van den NationaJen Hanzebond van Sigarenwinke liers gehouden, welke door afgevaardigden van alle afdeelingen is bijgewoond. In zijn openingswoord wees spr. er op. dat de kracht van den bond gezocht moet worden in zijn beginsel. In de toekomst zal naar meer samenwerking met de fabrieken moeten worden gestreefd. Wij moeten ons aldus spr. aanpas sen aan de ontwikkeling van de industrie, in welk verband hij wees op de ver door gevoerde mechanisatie, waardoor veel meer geproduceerd wordt dan verbruikt kan worden. Het gevolg hiervan is een ab surde daling van de prijzen. Hieruit moe ten de winkeliers de conclusie trekken, dat zij gezamenlijk de distributie van de ta- baksfabricaten moeten overnemen en de dislribuanten van de producten moeten Vormen. Na vaststelling der begrooting 1938'39 gaf de bondsvoorzitter een uitvoerig ver slag van de werkzaamheden der contact commissie. In de Decembervergadering zijn bespro ken de ingekomen antwoorden op de cir culaires met beginselverklaring, welke aan de fabrikanten was gezonden. Half September was van 92 fabrikanten antwoord ontvangen, die daarmede hun in stemming betuigden. Deze vormen te sa men driekwart van de totale productie. In de vergadering van 10 Juni JJ. is men gekomen tot het vaststellen van een over eenkomst tusschen de fabrikanten onder ling, dus niet tusschen fabrikanten en winkeliers. Bij deze overeenkomst verbinden de fa brikanten zich geen sigaren rechtstreeks aan consumenten te verkoopen, behalve het verstrekken van rookertjes aan hun ar beiders tot een maximum van 1500 stuks per jaar en per arbeider. Het toezicht op de naleving van deze overeenkomst wordt volgens art. 3 opge dragen aan de stichting sigarendlstributie commissie. Als bestuursleden zijn herkozen de hee- ren Bas Sluis, Delft en Corn. Goedemans, Amsterdam, terwijl als voorzitter herko zen is de heer J. G. M. Erftemeyer. De behandeling van de door verschillen de afdeelingen ingediende voorstellen lokte uitvoerige discussies uit. Aangenomen is o.m. een voorstel-Am- sterdam, waarin het hoofdbestuur verzocht is bij den Minister van Financiën met klem aan te dringen op een zuivering van ta baksvergunningen in dier voege, dat met ingang van 1 Januari 1939 verlenging van na 8 Februari 1935 uitgereikte bedrijfsver- gunningen slechts zal geschieden onder in achtneming van de wettelijke bepalingen en de voorloopige vergunningen zooveel doenlijk, met name die der coöperatieve verbruiksvereenigingen worden ingetrok ken. In den geest van een voorstgl-Den Haag is besloten tot instelling van een centrale propaganda-commissie, die zich speciaal met het oprichten van nieuwe afdeelingen zal belasten. 764 (Ingez. Med.) Zondag as. wordt dr. ir. G. L. F. Philips, de stichter van het Philipsconcern 80 jaar. Dr. ir. G. L. F. Philips, die in 1891 met zijn vader Frederik Philips als geldgever, de Firma Philips en Co. te Eindhoven op richtte, werd op 9 October 1858 te Zalt- bommel geboren. Na de HBS. te Zalt- bommel en te Arnhem bezocht te hebben, studeerde hij aan de Technische Hooge- school te Delft, waar hij in 1883 het diplo ma van werktuigkundig ingenieur behaal de. Als student had dr. ir. G. L. F. Philips reeds groote belangstelling voor de che mie. In een eigen laboratorium te Zalt- bommel en te Amsterdam werden destijds al door hem proeven genomen voor de ver vaardiging van kooldraadlampen. Dit leid de in 1891 tot de oprichting van een gloei lampenfabriek te Eindhoven onder de fa. Philips en Co.. waartoe een kleine leeg staande bukskinfabriek werd aangekocht, waarin onder leiding van ir. G. L. F. Phi lips met de fabricage van kooldraadgloei- lampen werd begonnen. De zaken gingen de eerste 3 jaren lang niet rooskleurig, zoodat men bijna ertoe was overgegaan de fabriek weer te slui ten. In 1894 werd voor het eerst zonder verlies gewerkt. In 1895 werd de broeder van ir. Gerard Philips, de heer A. F. Philips, thans presi dent-directeur van het Philips-concern, als commercieel leider in de firma opgeno men, zoodat ir. Gerard Philips zich geheel aan de technische ontwikkeling van de gloeilamp kon wijden. De firma Philips en Co. werd in 1912 omgezet in de N.V. Philips-Gloeilampen- fabrieken met een kapitaal van f 6.000.000. Sindsdien werd het kapitaal eenige malen verhoogd, 't bedraagt thans ca. f 68.000.000, Bij de voortzetting der debatten in het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Noel Baker Iopposltioneele labour) gezegd, dat de geschiedschrijvers misschien zullen ver klaren, dat Hitier geen oorlog heeft ge maakt, omdat zijn generale staf het niet wilde. De Britsche regeering schijnt vol gens hem te springen van crisis op crisis, totdat zij door de eind-catastrofe verzwol gen zal worden. Sir John Gilmour zeide, dat hij, hoewel hij tegenstander is van dienstplicht, toch een zekeren vorm van inschrijving wensch- te, waardoor het volk een denkbeeld krijgt van hetgeen in tijd van nood moet worden gedaan. Nadat nog eenige leden van de oppositie het woord hadden gevoerd, verklaarde de conservatief Sir Edward Grigg, dat hij on gerust was over de meeningsverschillen in de conservatieve partij, welke bij de debat ten tot uiting zijn gekomen. Hij spoorde aan tot eenheid. Vervolgens nam de leider der labour-op- positie Attlee. het woord. Hij zeide, dat de huidige politiek van de regeering geen duurzamen vrede heeft gebracht. Hij spoorde aan een plan uit te werken voor een dergelijken vrede. Attlee heeft o.a. nog verklaard, dat de gevoerde politiek Engeland van een positie van vrede en veiligheid had gebracht tot de onzekere positie, die het thans innam. Zij. die het lot van het land in handen hebben, hadden de politiek door de gebeur tenissen laten voortdrijven. Geen woord voerder der regeering had een politiek tot verzekering van een duurzamen vrede uit gestippeld. De minister van financiën had het denkbeeld van een vier-mogendheden- pact verworpen, doch daarbuiten had hij niet anders gehoord, dan de noodzaak tot. versterking der bewapening. Bewapening was op zichzelf geen politiek. Antwoord van Chamberlain. Hierna nam minister-president Cham berlain het woord. Hij zeide o.a.. dat hij be schuldigd is van lafheid, weekhartigheid en domheid. Men heeft hem beschuldigd het land op den rand van een oorlog te hebben ge bracht en men heeft gezegd, dat het niet zijn verdienste is geweest het land tot vei ligheid te brengen. Hij is van meening, dat zij, die deze be schuldigingen hebben geuit, snel vergeten zijn wat de afgeloopen week is geschied. Niemand, die heeft doorgemaakt, wat hij heeft doorgemaakt dag na dag hield hem de gedachte gevangen, dat hij alleen moest beslissen over het lot van millioenen landgenooten kan dit gemakkelijk ver geten. Wanneer hij terugblikt op de gebeurte nissen dan is hij overtuigd, dat hij een oor log heeft afgewend. Indien op het oogenblik een oorlog uit zou breken, dan zou. vóór een soldaat van beroep of een vlieger zou zijn getroffen, op straat een man in een omnibus of zijn vrouw en kinderen in hun huis getroffen zijn. Wanneer men hieraan denkt, dan voelt men, dat men het volk niet moet vragen tot oorlog over te gaan alvorens overtuigd te zijn en het volk te hebben overtuigd, dat men gaat strijden voor een levensbelang. Bovendien hadden de dominions het recht eerst geraadpleegd te worden, alvo rens een stap te nemen, welke onbereken bare gevolgen zou kunnen hebben. Chamberlain verklaarde verder, dat hij liever geen algemeene verkiezingen zou houden om munt te slaan uit de gevoelens van het land en de meenings verschillen op de spits te drijven. De eenige rechtvaardiging voor verkiezin gen zou zijn, dat een nieuw punt ter sprake zou zijn gekomen, of wanneer spreker het vertrouwen van hen, die hem steunen, zou hebben verloren. Dit is evenwel niet geschied. Mogelijk zal een groote krachtsinspan ning van het land worden geëischt in de komende maanden. Indien dit zoo zal zijn, is het het beste zoo weinig mogelijk ge schillen te hebben. Ten aanzien van de Britsche verplichtin gen zeide Chamberlain, dat het voor de re geering onmogelijk was van tevoren te zeg gen, dat Tsjecho-Slowakije in geval van een aanval zou worden gesteund, of in geen geval zou worden gesteund. Toen men overtuigd was, dat niets meer in staat was om de Sudeten binnen den Tsjechischen staat te houden, drong men er bij de Tsjechische regeering op aan dit gebied af te staan. Spreker heeft reeds hulde gebracht aan de wijsheid en den moed van Benesj voor het opvolgen van den raad van de Fran- sche en Britsche regeering. Het was een hard besluit voor iemand, die zijn land liefheeft. Het is belachelijk te zeggen, dat zij, die dezen raad hebben gegeven. Tsjecho Slowakije hebben verraden. Reeds herhaal de malen hadden zij de Tsjechische regee ring aangeraden het Sudeten-Duitsche vraagstuk op te lossen en toen Dultschland mobiliseerde, gaf men een laatste waar schuwing. Wat gedaan is, is Tsjecho-Slo wakije redden van den ondergang en het een kans geven te leven als een nieuwe staat, welke na het verlies van gebied en versterkingen misschien in staat zal zijn, zijn nationaal bestaan te vormen in neu traliteit en veiligheid, zooals Zwitserland. De minister-president is derhalve van meening, dat de regeering de goedkeuring van het parlement moet krijgen voor haar gedrag tijdens de crisis, waardoor Tsjecho- Slowakije van den ondergang is gered en Europa van een armageddon. De toekomstige politiek. Wat de toekomstige regeeringspolitiek betrof, kon men natuurlijk op het stand punt staan, dat iedere betrekking met de totalitaire staten van te voren tot on vruchtbaarheid was gedoemd, dat de oorlog ten slotte toch moest komen en dat dus iedere persoonlijke aanraking met de dic tators meer dan nutteloos was. Spr. ver wierp dit inzicht met volle overtuiging en de regeering zou dan ook den anderen weg gaan bewandelen, n.l. om door vrijwillige besprekingen en onderhandelingen de oor zaken van een toekomstigen oorlog zooveel mogelijk te doen verdwijnen en den vrede meer en meer op een vaster basis te bren gen. Zijn buitenlandache politiek zou dus gevestigd blijven op de drie beginselen: samenwerking, verdraagzaamheid en we- derzijdsch vertrouwen, zelfs als dit betee- kende, dat het persoonlijk contact nu en dan gehandhaafd zou moeten blijven om de bekende reden, dat het door de construc tie der totalitaire staten vaak zoo moeilijk was met de personen, die het heft in handen hadden, in aanraking te komen. Wat de verzekering betrof, dat hij ge loofde, dat de vrede nu voor onze generatie verzekerd was. wilde Chamberlain opmer ken, dat deze woorden gesproken waren na een lange vermoeiende reis. waar spreker door duizenden, zoowel in Engeland als in Duitschland was toegejuicht, waaruit hem de vredeswil van de volkeren ten duide lijkste was gebleken, zoodat men ze niet als een axioma moest opvatten. In de strekking der woorden geloofde Chamber lain ook op dit oogenblik nog, maar de be doeling was nooit geweest dat Engeland nu wel kon ontwapenen of de herbewape ning stopzetten. Zoolang spr. het bewind zou voeren, zou er nooit meer sprake zijn van eenzijdige ontwapening en een voor- stel tot beperking zou niet eens in over weging genomen kunnen worden, tenzij alle betrokken mogendheden van de partij wil den zijn. Zwakte in bewapening beteekende zwakte in diplomatiek vermogen, dat had de jongste crisis toch onomstootelijk bewezen. Maar dezelfde crisis had ook haar nut tige zijde gehad. Zij had het land inge licht over de kracht en de zwakte van de bewapeningen en zij stelde het nu in staat de fouten te herstellen en de ontbrekende dingen aan te vullen. Spr. had geen spe ciaal nieuw schema op het oog Hij ge loofde, dat de getroffen voorzieningen ruimschoots voldoende waren, maar als hier of daar meer spoed noodig zou zijn, zou de regeering niet aarzelen dien aan te bevelen en te gelasten. De verklaring Hitler-Chamberlain. Ten aanzien van een beschuldiging van Noel Baker, dat de overeenkomst tusschen Hitler en Chamberlain door Hitler was opgesteld, om Engeland er toe te brengen zijn verplichtingen prijs te geven, zeide Chamberlain: ,,Ik weet niet, of Noel Baker mij duistere bedoelingen in de schoenen wil schuiven, doch ik moet hem zeggen, dat het document niet is opgesteld door Hitier, doch door de nederige persoon, welke op het oogenblik dit Huis toespreekt". Vervolgens zeide Chamberlain, dat hij niet geloofde, dat een oorlog niet te voor komen zou zijn. Het denkbeeld van een wereld conferentie. De premier wees ten aanzien van het denkbeeld van labour inzake een wereld conferentie op de noodzakelijkheid van voorbereiding, teneinde er zeker van te zijn, dat een dergelijke conferentie niet een mlslukkink wordt. Hij verklaarde o.a.: „De opgedane ervaring heeft maar al te duidelijk getoond, dat zwakte in bewape ning, zwakte in de diplomatie beteekent Ik geloof, dat wij niet onzen plicht zouden hebben gedaan, indien wij niet reeds op dracht hadden gegeven tot het onmiddel lijk instellen van een grondig onderzoek inzake onze voorbereidingen van militai ren en clvielen aard, om te zien, welke maatregelen noodig zijn om binnen den kortst mogelijken tijd onze defensie in orde te brengen". De dienstplicht-kwestie. Minister-president Chamberlain heeft zijn reeds gemelde verklaring betreffende dienstplicht afgelegd in antwoord op een vraag van den onafhankelijken arbeiders- afgevaardigde Mc Govern, die wilde weten, of de regeering zich zou houden aan haar be lofte, geen militaire dienstplicht te zullen invoeren. Toen Chamberlain zeide, dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd, vroeg de conservatief Amery: „Zou het in dat geval niet gewenscht zijn een verandering in de regeering te brengen om die noodzakelijken maatregel mogelijk te maken?" In antwoord op andere vragen, verklaar de Chamberlain nog, dat de regeering haar best zou doen om spoedig te komen tot een terugtrekking der buitenlandsche strijders in Spanje, al of niet in het kader van de niet-inmengingscommissie. Na het einde van zijn rede bleef de mi nister-president eenige oogenblikken op het spreekgestoelte staan en vervolgen* ging hij naar zijn plaats, wuivend en glim lachend, onder toejuichingen van de regee- ringspartijen. Daarna werd de stemming gehouden, waarbij het Huis met 366 tegen 144 stemmen zijn vertrouwen in de regee ring uitsprak. Aan beide zijden was een aantal afge vaardigden verhinderd door ziekte en an dere redenen. Het hoogste aantal stemmen, dat de regeering had kunnen krijgen, zou 419 geweest zijn en dat van de oppositie 195; deze getallen zijn evenwel nog nooit bereikt. Bij de stemming heeft de conservatieve groep onde leiding van Eden, Duff Cooper en Churchill zich van stemming onthouden, eveneens de pacifisten onder leiding van George Lansbury ten getale van zes en vier afgevaardigden van de onafhankelijke la bour. Het amendement der oppositie op de door de regeering ingediende motie van vertrouwen was tevoren verworpen met 369 tegen 150 stemmen. „Door veel hoofdpijn was ik erg prikkelbaar en ten einde raad ben ik TOGAL gaan gebruiken en met bui tengewoon succes", schrijft de Heer A. P. Veerbeek, le Tecbn. Opzichter der G.E.B., Oudedjjk 183 te V",*.k Rotterdam. Wie pijn lijdt Rotterdam r J door ischias of rheuma- tiek, of geplaagd wordt door hoofd-, spier- of zenuwpijnen zal evenals duizenden ande ren ongetwijfeld baat vinden b\j TOGAL. Het geheim der TOGAL-tabletten berust op de heilzame werking op het bloed en de inwendige organen, waaruit ze de on zuiverheden verwijderen. Deze onzuiver heden z$jn de eigenlijke oorzaak der pijnen en ongemakken, die door TOGAL afdoende worden bestreden. Bit aUe apoth. en drog. v.a. 0.80 p. flac. fexcJ. O.B.) 783 (ingez. Med.) Naast een steeds grootere productie van gloeilampen, heeft de fabricage van radio- en andere electro-technische artikelen mede tot de groote expansie dezer onder neming bijgedragen. De Senaat van de Technische Hooge- school te Delft verleende in 1917 aan ir. G. L. F. Philips het doctoraat honoris causa in de Technische Wetenschappen. Begin 1922 trok deze zich als directeur uit de zaken terug, als commissaris neemt dr. Ir. G. L. F. Philips nog steeds actief deel aan den gang van zaken van het Philips- bedrijf. De huidige omvang van het Philips-Con cern getuigt niet alleen van durf en on dernemingsgeest, maar ook van het des tijds zeer juiste inzicht van dr. ir. G. L, F. Philips in de toekomstige ontwikkeling van het verlichtingswezen. Het is ongetwijfeld aller wensch, dat hij nog vele jaren ge tuige moge zijn van den bloei dezer door hem in het leven geroepen belangrijke nationale industrie. BOTERPRUS VOOR DEN WINTER. De minister van economische zaken heeft besloten, den boterprijs voor het binnenland voor het tijdvak van 1 October 1938 tot 1 April 1939 te bepalen op een gemiddeld bedrag van f. 1.45 per K.G. groothandelsprijs. Zooals bekend is. kan als binnenlandsche groothandelsprijs voor boter worden aangenomen de som van het bedrag der commissienoteering voor Neder- landsche boter (Leeuwardemoteering) en het bedrag van de heffing en toeslag. Ten einde speculaties op het bedrag van de heffing en toeslag te voorkomen, ligt het in de bedoeling om, een gemiddelden prijs van f. 1.45 per K.G. boter aanhou dende. In het bedrag der heffing zoo wei nig mogelijk wijziging te brengen. Tengevolge hiervan zal de werkelijke prijs in de meeste gevallen hetzij naar boven hetzij naar beneden van genoemd bedrag van f. 1.45 per K.G. voor den groot handel afwijken. BEVORDERINGEN IN HOOGERE LEGERRANGEN. Naar de „N.R.Ct." verneemt, zullen met ingang van 1 November as. worden be vorderd: tot generaal-majoor kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, inspec teur der cavalerie, tevens commandant van de lichte brigade: tot kolonel luite- nant-kolenel W. F. H. Bischoff van Heems- kerek, commandant van de brigade grena diers en jagers, luitenant-kolonel van den geenralen staf H. H. Thoden van Velzen, directeur etappen- en verkeerswezen en luitenant-kolonel van den generalen staf M. W. L van Alpen, directeur van de hoogere krijgsschool. Verder zullen worde- benoemd tot kolo nel, commandant van 5He ufanteriebri- gade luitenant-kolonel A M M. can Loon, commandant van het korp.' eotordienst en tot kolonel, territoriale bevelhebber in Overijsel enz luifeoonb-iolone! van den generalen staf Dwars chef van den staf der IV divisie. ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. De minister van Economische Zaken heeft ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 14 van de wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernpmersovereenkomsten 1935 aan de Tweede Kamer het verslag doen toekomen over de toepassing van deze wet geduren de het tijdvak 1 Jan. 1938 trin 30 Juni 1938. Op drie van de zes op 31 Dec 1937 in behandeling zijnde verzoeken tot algemeen verbindendverklaring was ten tijde van de publicatie van dit verslag gunstig beschikt, terwijl de andere drie zijn afgewezen. De eerstgenoemde drie verzoeken betroffen de zoutindustrie, de schoenindustrie en de lederindustrie, laatstgenoemde de mine raalwaterindustrie, den vleesehhandel te Amersfoort en den detailhandel in kiee- dingstoffen. In het tijdvak van 1 Jan. 1938 tot 30 Juni 1938 zijn zes nieuwe verzoe ken ingediend, met name voor de wollen- stoffenindustrie. de pettenindustrie, de pa- pierenzakkenindustrie, de sigarenindustrie, de groentenconservenindustrie en het bak- kerijbedrijf te Amsterdam. Voorts is ver zocht de algemeen verbindendverklaring van de Nederlandsche japonnenconventie welke op 1 Nov. as. ten einde loopt, met twee jaar te verlengen. Van deze zeven vei roeken is één afgewezen, n.l. de onder nemersovereenkomst in de sigarenindu-- strle, op een was ten tijde van dit verslag gunstig beschikt, nJ. dat betreffende de Nederlandsche wollenstoffenconventle, ter- vijl de overige op 30 Juni nog in het eer ste stadium van behandeling waren. GEBOREN: Susanna d. van A. v. d. Velden en S. Verver Ar ie z. van A. Lens en T. v. Weeren Gerda Johanna d. van A. Nieuwkerk en G. Laurier. ONDERTROUWD P. J. Preenen jm. 26 jaar en J. Mieremet jd. 26 jaar N. G. J. Vergeer jm. 26 jaar en M. Langeveld jd. 25 jaar Chr. Pasma jm. 24 jaar en C. Rasser jd. 21 Jaar L. Huijs jm. 31 jaar en M. E. Starkenbrug jd. 27 jaar. OVERLEDEN: E. A. Francois vr. 87 jaar - 13 jaar. W. Wessel z. e ruggegraat van elk goed reclame-plan DE BOTERHEFFING. liet bedrag van de heffing en de sleun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 6 tot 13 Oct. vastgesteld op 70 ct. per K.G.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13