LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Donderdag 6 October 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Binnenland BEURSOVERZICHT Stadsnieuws Buitenland ken, dat de Sovjet-regeering niet het voornemen heeft het initiatief te nemen tot opzegging van het Fransoh-Russische pact als gevolg van het accoord van Mün- chen. Men denkt echter ook, dat de Rus sische regeering bij de bestudeering van het pact in het licht van de laatste ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije, tot de conclusie is gekomen, dat dit instrument, zooals het op het oogenblik bestaat, caduc is geworden en dat een weder-aanpassing van de Fransch-Russische betrekkingen noodzakelijk is geworden. Diplomatieke kringen zijn van meening, dat men een tijdperk binnengaat van zeer actieve di plomatieke manoeuvres rondom het Fransch-Russische, evenals trouwens ook rondom het Fransch-Poolsche verdrag. De Russische pers streeft er zeer in het bij zonder naar, den Franschen te bewijzen, dat zij geenerlel vertrouwen moeten stellen In Engeland, aangezien zij in de gemeen schappelijke verklaring van Hitier en Chamberlain het bewijs zien, dat Engeland steeds bereid is zich met Duitschland te verstaan en van oordeel zijn, dat het eenlge middel voor Frankrijk om een isolement te vermijden is, niet de banden met Rus- land te verbreken. De Russische pers beweert, dat het nog .niet te laat is en dat nog niet alle hoop moet worden opgegeven op een internatio nale samenwerking der vredelievende vol ken door middel van den Volkenbond of anderszins. ENGELAND. Geen dienstplicht in vredestijd. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in vredestijd geen dienstplicht of ver plichte staatsdienst zal worden inge voerd. DUITSCHLAND. Kerstmis een waar vredesfeest Funk te Istanboel. In de massa-bijeenkomst in het Berlijn- sche Sportpaleis, waarmede gisteravond de campagne voor de winterhulp werd ge opend. sprak als eerste minister Goebbels. Vervolgens nam Hitier het woord Op 28 Mei j.l„ zoo verklaarde de Fühier, heb ik mij een groot doel gesteld. Ik heb aan de verwezenlijking van dit groote doel slecht» •kunnen gelooven, omdat ik wist. dat achter mij het geheele Dultsehe volk stond, bereid alles te geven. Ik heb de laatste maanden en weken on getwijfeld een groote buitenlandschen po- litieken steun gehad. Hitler zeide. dat hij reeds ln een vroegere rede den man ge dankt had, die zich als trouw en groot vriend achter Duitschland gesteld had, Benito Mussolini. Deze had zijn geheele macht in de waagschaal van een recht vaardige oplossing geworpen. Ook aan de beide andere groote staats lieden moest Hitler dank brengen daar zij het mede mogelijk gemaakt hebben, dat het Tsjecho-Slowaaksche probleem op vreedzame wijze is opgelost. Doch voor alles gold zijn dank het Dult sehe volk. dat achter hem gestaan heeft. Het heeft in deze kritieke dagen nooit zijn I vertrouwen verloren. Geen bank behoefde j te worden gesloten. Malaria onder de Japansche troepen. De Japansche troepen, die in de richting van Hankau oprukken, hebben volgens een Japansche mededeeling behalve met den tegenstand van de Ohineezen ook in ern stige mate te kampen met malaria en an dere epidemische ziekten. Bovendien heeft men een tekort aan geneesmiddelen aan de fronten. Japansche vliegtuigen zijn thans begonnen hoeveelheden kinine en andere medicijnen aan parachutes omlaag te wer pen boven de Japansche linies. Aan de Jangtse. Volgens schattingen door Chineesche deskundigen bevinden zich thans 7 Japan sche divisies, ln het geheel 140.000 man sterk, ten Ncorden van de Jangtse. Verklaard wordt, dat deze troepen tot het puik van het keizerlijke Japansche leger behooren en onlangs in bet veld werden gebracht, in de hoop. dat de be zetting van Hankau er door zou kunnen worden bespoedigd. De Chleezen beweren, dat zij aan beide zijden van de Jangtse voldoende voorzor gen hebben getroffen om aan alle aanval len het hoofd te bieden. Del Vayo spreekt tot de Ver. Staten. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken te Barcelona, Del Vayo. heeft een radiorede voor de Vereenigde Staten gehouden, waarin hij zeide. dat Spanje niet den weg van Tsjecho-Slowakije zal volgen. Spanje Is meer dan ooit besloten te vechten, tot het land van de indringers bevrijd Ls. Binnen enkele maanden zal het repubiikeinsche leger opnieuw geperfec- Belgische Koning twee dagen in ons land. Naar wij vernemen zal Z. M. Koning Leopold van België, die de volgende maand als gast van H. M. de Koningin een officieel bezoek aan ons land zal brengen, op Maandag 21 November a.s. in den namiddag per trein te Amster dam aankomen, waar hij aan het Cen traalstation zal worden ontvangen en zich in een plechtigen stoet naar het Paleis op den Dam zal begeven. Het bezoek zal slechts twee dagen duren. Op Woensdag 23 November ver trekt de Belgische Koning uit Amster dam om na een kort bezoek aan Den Haag naar Brussel terug te keeren. Liefdesdrama te Nieuwenhagen. Jongmensch poogt zijn ex-verloofde om het leven te brengen. Gisteravond heeft zich nabij de boerderij Heihof op het grondgebied van Nieuwen hagen (Limburg i een liefdesdrama afge speeld, waarvan het 21-jarig meisje H. G. uit Schaesbergen het slachtoffer is gewor den. Motie tot verdaging Engelsche parlement aangenomen. De motie der Britsche regeering tot verdaging van het Lagerhuis tot 1 No vember is aangenomen 313 tegen 150 stemmen. 32-URIGE WERKWEEK. Het bestuur van de U. A. W. (United Automobile Workers) heeft gisteren beslo ten tijdelijk te streven naar een 32-urige werkweek in de geheele automobielindustrie teneinde meer werkloozen leden arbeid te verschaffen. SPOORWEGONGELUK IN FINLAND. Op het station Taimonkoski in het Zuid oosten van Finland, is een trein met slaap- coupé'8 in botsing gekomen met een goe derentrein. De mandflesschen met zwavel zuur. waarmede een der wagons geladen was, sprongen uit elkaar. Zes menschen zijn om het leven gekomen en velen gewond. HITLER WEER NAAR HET BEZETTE GEBIED. Hitler is vanochtend in zijn specialen trein naar de tweede zone van het bezette gebied AMSTERDAM, 6 October. Vaste markt - Kalme handel - Flinke koerswinst - Amerika belangrijk hooger - Belegglngsmarkt stil. De krachtige koersverbetering in Wallstreet bleef heden niet zonder uitwerking op het koersverloop van de Amsterdamsche effecten beurs. Trouwens had zich ook te Londen on der invloed van de stijging in New York een gunstige tendenz baangebroken en daarvan werd mede den terugslag ondervonden. Welis waar was de handel niet omvangrijk, maar in diverse aandeelen soorten ontstond toch nog eenige beweging. Voor de Amerikaansche waarden werd in de eerste plaats goede belangstelling aan den dag gelegd, al kwam dit niet tot uitdrukking in groote omzetten. De bekende toonaangevende aandeelen werden meerendeels boven de Amerikaansche pariteiten verhandeld, waarbij nog het meest omging in Anaconda's. General Motors, de bekende Staalaandeelen en enkele goedkoope spoorwegshares. De affaire in locale fondsen was door elkan der van bescheiden afmetingen. Van de Scheep- Vaartpapieren waren het vooral Nederlandsche Scheepvaartunies die eenig leven in de brou werij brachten en daarbij opnieuw een vaste houding ten toon spreidden, zoodat ook thans weer een koerswinst van enkele procenten kon worden geboekt. Ook Koninklijke Booten konden zich niet onbelangrijk verbeteren, doch ten op zichte van gisteren was de handel iets inge krompen. Voor Rubberfondsen bestond een aangename tendens. Amsterdam Rubbers openden een 5-tal punten boven het vorige slot en liepen vervolgens wat verder naar boven, waarna tegen het slot een kleine inzinking viel waar te nemen. Voor verscheidene minder courante rubberaandeelen kwamen hoogere noteeringen tot stand en enkele specialiteiten konden zelfs een groot avance binnenhalen. De Tabaksmarkt was stil. De Sumatra aan beten werden over de geheele linie hooger Het meisje was eenigen tijd verloofd met woeriirz m 20-iarieen H. L K. uit Heerlerheide. die werd, he™ door de bevolking een ovatie ge- den 20-jarigen H. L. K. uit Heerlerheide, die aan dezen omgang een einde had gemaakt. Het meisje gaf hem echter niet op en zoo kon het gebeuren, dat zij elkander gister avond ontmoetten Er ontstond een woor denwisseling, waarbij K. een groot slagers mes te voorschijn haalde en het meisje acht of negen steken, voornamelijk in den hals, toebracht. Na zijn daad nam K., die opzet- tionneerd worden, hoewel de vrijwilligers telijk het mes had meegenomen, onmiddel worden teruggetrokken. „Wij gaan" al- I jjjfc de vlucht. Binnen enkele dagen zullen wij het probleem der laatste weken hebben op_ gelost. Op den tienden October zullen wij, aldus IHitler, alle Duitsche gebieden bezet hebben, die ons toebehooren. Daarmede is een der ernstigste crises in Europa beëindigd en allen, niet slechts in Duitschland, doch ook daar dus Del Vayo „een uiterst harden win ter ln. De voedselvoorziening wordt be moeilijkt, doordat voortdurend schepen tot zinken worden gebracht, die geladen zijn met voedsel, dat de regeering onder de grootste opofferingen heeft gekocht. Zul len de landen, waar de tarwe zoo over vloedig ls, dat er geen afzet voor te vinden Ls, in den komenden winter werkloos toe zien, terwijl het Spaansche volk gebrek aan brood heeft?" Del Vayo eindigde met de verklaring, dat de oorlog in geen geval zijn einde zou vinden ln voedselgebrek. FRANKRIJK. De volmachten voor Daladier De Senaat heeft de volmachten voor de regeering goedgekeurd met 286 stemmfen tegen 4. Daarop heeft Chautemps het decreet van de sluiting der zitting voorgelezen. Ook de Kamerzitting is gesloten. Ondanks haar verwondingen zag het meisje nog kans de boerderij Heihof, op 200 meter afstand van de plaats van den aan slag gelegen, te bereiken, waar men dade lijk geneeskundige hulp heeft ontboden. Het slachtoffer kon echter nog niet ge hoord worden, zij is in den loop van den avond naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht. Haar toestand is wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De dader ls 's avonds nog te Heerlerheide gearresteerd en zal naar Maastricht worden overgebracht. Bij zijn verhoor, hem gisteravond door de politie van Schaesberg en Nieuwenhagen afgenomen, heeft hij bekend de bedoeling bracht. De reis werd voortgezet in de rich ting van Loebau. Daar werd de Fuehrer verwelkomd door rijksstadhouder Mutsch- mann en generaal von Bock. Te tien uur werd tusschen Oppach en Fugau de vroe gere grens bereikt en reed Hitier het land van Rumburg binnen. Hij was vergezeld van Henlein, Keitel en Himmier. DENEMARKEN. Grondwetswijziging. Gistermiddag heeft Stauning in het Fol- ketlng het ontwerp ingediend voor een grondwetswijziging. Dit behelst verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd op 23 jaar. reorganisatie van het tot dusverre bestaan de twee-kamersysteem en invoering van de mogelijkheid van een volksstemming. Voor het sluiten der zitting werd door den minister van landbouw een voorstel buiten kunnen zich werkelijk op het Ingediend, dat een menggebod behelst: In Kerstfeest verheugen. Het moet wer- November moet minstens 40 pCt. en van kelihr ,nnr aiic I December af minstens 50 pCt. Deensche keljjk voor allen een feest des vredes tarwe door het meel verwerkt worden zijn. Na dank gebracht te hebben aan de mannen, die plotseling hun werk moesten verlaten en aan de Soideten-Duitschers. „die nooit het geloof aan hun bevrijding hadden verloren" betoogde Hitier, dat het thans een eereplicht is. den nood in het Gudetenland. waarvan hij de bewijzen, naar hü zeide, zelf aanschouwd had, te lenigen. Het jaar 1938, zoo besloot Hitier, zal in de geschiedenis van het Duitsche volk een groot, onvergetelijk trotsch laar zijn. Met dit jaar zijn de laatste schandelijke blad zijden uit het boek van het lot, dat ons toebedacht was. uitgescheurd. De Evangelische Kerk heeft Hitler een telegram gezonden waarin zti hem dank zegt voor zijn „vreedzaam bevrijdingswerk jegens de Duitsche broeders in het land der Sudeten'' en waarin zii hem de verzekering geeft van haar onwrikbare trouw De Duitsche minister van economische zaken, Funk, is te Istanboul aangekomen f6", dnecIaagsch officieel bezoek aan eer W6l<i ontvanKen met militaire Turksche polit'eke en economische krin gen hechten veel beteekenis aan de bespre nt?' ^.65ï>eï ™Uen «orden. Men gelooft, dat Duitschland zün economlschen niloed in de Balkanlanden en vooral ln Turkije, waar de vroe°ere overheerschende Duitsche DOs'.'ie door de Britsche economi sche bedrijvigheid verzwakt is wil verl grooten. DOmtèrtl'vaif Reutel verldaa'rrf d6ri f°ueS' 'uuucn moie arie oaiaijons echtgenoot zich nog te w£nen teWndMn sche troepen in PaIestina aankomen, handen van de Ges apo. Zij heeft vergun ning hem od te zoeken en hem te schijven doch heeft den autorite'ten moeten beloven geen verdere bijzonderheden bekend te maken. Zii verklaart dat Schuschnigg er veel ouder uitzie* en dat zijn haar geheel Voorts is een voorstel ingediend om den minister van landbouw te machtigen een menggebod ook voor Deensche rogge in te voeren. IRAN. Strijd tegen het analphabetisme. De groote fascistische raad zal vanavond gehad te hebben het meisje uit den weg-om tien uur in het Venetiaansch paleis te te ruimen. Rome onder voorzitterschap van den Duce bijeenkomen De volgende punten staan op de agenda: het rassenvraagstuk, de politieke toestand, de kamer der fascia en der corporaties. EEN AANRIJDING MET GEVOLGEN. Hedenochtend om ongeveer halfnegen reed de 40-jarige M. C. D., uit de Lekstraat te Den Haag met zijn auto in diezelfde straat. Door den aanhoudenden regen was het wegdek zeer glad geworden en op een ge geven oogenblik kon de bestuurder zijn wa gen niet in zijn macht houden. Met vrij groote snelheid slipte de auto tegen een lichtmast aan, welke totaal werd verbogen. De autobestuurder brak zijn rechterarm, liep daarenboven een hersenschudding op cn 'klaagde over pijn in zijn borstkas. Deze aanrijding had echter nog een an der gevolg, want de voet van de lichtmast, welke diep in den grond vaststaat, werd eveneens verwrongen. Daardoor ontstond ter plaatse een lek in de waterleiding en in een oogwenk stond een gedeelte van de Lek straat blank. DE LUCHTVERDEDIGING IN DEN KRING AMSTERDAM. Dankbetuiging van den commandant aan de bevolking. De commandant van den luchtverdedi gingskring Amsterdam heeft tot de burge meesters van de tot dien kring behoorende 25 gemeenten de volgende dankbetuiging gericht: „Bij het vertrek van de troepen, welke hebben behoord tot de bezetting van den onder mijne bevelen staanden luchtverdedi- De sjah bindt ijverig den strijd aan tegen gingskring Amsterdam, waartoe uwe ge in Sudetenland vertrokken. Te Goerlitz genoteerd, waarbij de koerswinst van Senem- bahs echter niet groot was. In Industrieelen ging weinig om. Bij geringe omzetten konden Unilevers eenige procenten verbeteren. Aku s waren goed gedisponeerd. De Philips aandee len kwamen tenslotte een 8-tal punten hooger te liggen. De affaire in dit fonds was van kleine proporties. Petroleumaandeelen werden in hoofdzaak vertegenwoordigd door Koninklijken, die vrij belangrijk hooger werden ingezet en hoofdzake lijk werden afgedaan in de omgeving van 350 De Suikermarkt had een kalm voorkomen doch de stemming was vast. H.V.A.'s alsmede diverse incouranten kwamen op een hooger niveau te liggen. De handel in beleggingswaar den was van geringen omvang. Van de Oude Schuld zakten de 3 obligatiën iets in, terwijl daarentegen integralen hooger werden geno teerd. Van de obligatiën uit de nieuwe emissies trokken de 3 tot 3l44ó obligatiën een kleinig heid aan. De spoorweg-drieën werden een frac tie lager genoteerd. Duitsche fondsen trokken slechts matige be langstelling. De obligatiën uit de Young-iee- ning werden hooger afgedaan. De Fransche fondsen waren niet veel veranderd. WISSELKOERSEN. Londen 8.841/2 (8.81). Berlijn 73.60 (73 601 Parij-s 4.94 1 4 (4.92 1/4). Brussel 31.12 131.091'2). Zwitserland 41.93 (41.88 1/2). Kopenhagen 39.50 (39.32 1/2). Stockholm 45.57 1/2 (45.401. Oslo 44.45 44.27 1/2: N- Yora 1.83 13/16 (1.83 3/4). Praag 6.35 (6.35) Lire 7.—. Prolongatie V» 'If. Part. disc. 1/4: Dag geld 1/4; Registermarken 321/8; Crediet Sperrmarken 91/4: Effectensperrmarken 9: Reismarken 48: Bankpapier 30 1/4. Tusschen haakjes ziin de koersen van gisteTen. HEEFT MAARSCHALK BLUECHER ZELFMOORD GEPLEEGD? De „Asahi Sjimboen" meldt, dat maar schalk Bluecher, de opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, in een gevangenis te Moskou, zelfmoord zou heb ben gepleegd. Het blad verklaart dit be richt „uit betrouwbare bron" te hebben vernomen. (Wij geven dit onder alle voorbehoud. Red. „L. D DE GROOTE FASCISTISCHE RAAD. BEVESTIGING EN INTREDE Dr. J. G. UBBINK. het analphabetisme en heeft daartoe zoo juist gelast, dat alle ongeletterde burgers avondscholen voor volwassenen moeten be zoeken. In het geheele land zijn deze scho len opengesteld. De gemeentelijke autori teiten mogen niemand tot een werkkring toelaten, die niet aan dit bevel heeft vol daan. wit^geworden. maar dat z«,n gezondheid PALESTINA. Nieuwe Engelsche troepen. In het Britsche Lagerhuis heeft minister Mac Donald in antwoord op een vraag me degedeeld, dat een ernstige verslechtering in den algemeenen toestand in Palestina was ingetreden. Op zijn uitnoodiging komt thans de hooge commissaris, sir Harold Carmichael, naar Londen om den toestand te bespreken. Hij wordt heden reeds in de Britsche hoofdstad verwacht. Er waren, naar de minister mededeelde, extra voorzorgsmaatregelen genomen. Er was nog een brigade naar Palestina ge zonden. Twee cavalerieregimenten en een bataljon waren onderweg, en de volgende week zouden uit Indië drie bataljons Brit sche troepen in Palestina aankomen. De politie was met honderden oud-strijders versterkt. IT A LIK. 70.000 Joden. Volgens de eerste officieele uitslagen van de volkstelling wonen er in Italië 70.000 Jtaliaansehe en buitenlandsche Joden. VEREENIGDE STATEN. De boycot van Duitsche goederen. De ..Jewish Labor Committee" heeft gis teren in speciale vergadering bekend ge maakt, dat de boyr-* van Duitsche goede- meente behoort, gevoel ik mti gedrongen, mijn dank uit te spreken voor de medewer king en hulpvaardigheid, welke door u en door de bevolking uwer gemeente is be toond In de thans achter ons liggende fel be wogen dagen, gewerden mjt tallooze blijken van vaderlandsliefde en goed begrepen burgerzin, welke onder meer uiting vonden in vrijwillige en kostelooze beschikbaar stelling van vervoermiddelen, goederen e.d. eveneens heeft, de zeer goede verzorging, welke de ingekwartierde militairen aller - wege van de kwartiergevers hebben onder vonden, in hooge mate bijgedragen tot den goeden eeest van den troep". De luitenant-generaal (w.ff.) VAN ERMEL SCHERER. Als predikant in algemeenen dienst bij de Geref. Kerk in H. V. Dr. J. G. Ubbink, die als predikant van de Geref Kerk te Zevenhoven werd afge zet en overging tot de Geref. Kerk in H. V is gisteravond in de kerkzaal Gerecht 10 door ds. K. H. Kroon, predikant bij de Ger. Kerk in H. V. te Leiden-Noordwijk in het ambt bevestigd in aansluiting waarop hij zich met een predikatie aan de ge meente verbond. Dr. Ubbink, die aan de Ger. Kerk in H. V. te Leiden-Noordwijk verbonden zal zijn, zal optreden als predikant in algemeenen dienst. Onder hen, die deze plechtigheid bij woonden, merkten wij o.m. op ds. H. Has- per van 's Gravenhage, ds. van der Hooff van Middelburg, ds. Ter Schegget van Am sterdam, ds. van der Vloed van Zandvoort, ds. Herngreen van Amersfoort en ds. Ub bink van Utrecht. Van dr. Geelkerken, ds. Buskes en ds. v. d. Brink was bericht van verhindering gekomen. De bevestiger ds. Kroon las bij den aan- MAIKT fe. MlltUTIN^f GOUDA. 6 October. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1036 stuks, waarvan 13 slachtvarkens. Vette van 27—28 ct. p. p levend met 2ri kor ting; 265 magere varkens f.2540; 697 biggen f.10—15; Geld. biggen f. 15—17; 4 runderen f.170230; 31 nuchtere kalveren f.610' 29 bokken en gelten f.2—7 per stuk. Handel rede lijk. Algemeene markt: 364 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksm. 27—28.50. 2e kwal. met rijksm. 24—26: zware tot 30; crisisaftrek 8.2 ct. Handel matig. 414 ponden boter. Goeboter 75— 80; Weiboter 70—75 per pond. Handel vlug. 82.500 eieren. Kippeneieren 4.70—5: Eenden eieren 3—3.50 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Hol! Eierevelling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 109.500 kippeneieren, prij zen: 56 58 kg. f. 4.60—4.80; 58. 60 kg. f4.80— 4.95; 60 62 kg. f. 4.95—5; 62 66 kg. f. 5.05—5.20; Bruine 58 72 f. 4.90—5.50: Kleine eieren f.4— 4.50; 800 eendeneieren, prijzen: f.33 40 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 Oct. Groenten- veiling. Bloemkool I per 100 stuks f.3—5.40 id. II f. 1.50—2.70. bospeen f.4.506.00, andijvie vang van den dienst 2 Cor. 5 1121 om f. 1—1.50. groene kool per 100 kg f.34. uieen dan7 alvorens tot de bevestiging over te gaan. een korte ontvouwing van het tekst woord 2 Cor. 5 17—21 te geven. Na de bevestiging werd dr. Ubbink Gez. 212 3, 4 en 5 toegezongen. Dr. Ubbink. die direct hierop zijn ambt aanvaardde, koos als tekst 1 Cor. 4: 20: „Want. het Koninkrijk Gods bestaat niet uit woorden, maar in kracht". Alvorens sur. tot de behandeling van dit schriftgedeelte overging, heeft hij er met enkel woord opgewezen. dat hij reeds twee f. 2—2.50, prinsesseboonen f1420, snijboonen f. 6—10. waspeen per kist van 20 kg. f. 0.55—0.90. kroten f. 0.550.60. LEIDSCHENDAM. 5 Oct. Kropsla le srt. 0.80 —1.50. 2e srt. 0.30—1; Stoofsla 2.05; Peen 2.50— 5.60; Bloemkool le srt. 6—9.50, 2e srt. 3—5.50; Tomaten: midd. 2—2.20, gr. ronde 2—2.50. 2e srt. 2. 3e srt. 2, bonken 2: Andijvie cp. 100) 0.30— 1.20. (p. Kg.) 2; Spinazie (4 Kg.) 12—38; Pos telein 23.80; Snijboonen 720; Spercieboonen 8—26; Radijs 0.50—1.20: Prei 2—3.50; Seldery 0.40—1: Meloenen 4—26: Druiven 10—15. RTJNSBURG. 5 Oct. Bloemenveiling Gla diolen War 40—60: Picardië 0.40—1.10: Polijst BEËEDIGING VAN MR. LUN8INGH TONCKENS. De Hooge Raad heeft heden mr. W. Lunsingh Tonckens beëedigd als vice-presi dent van het gerechtshof te 's Gravenhage. DE DUITSCHE KOLONIALE VERLANGENS. De verklaringen, die Hitier tijdens de conferentie te München zou hebben afge legd met betrekking tot de Duitsche kolo niale verlangens hebben te Dar es Salaam (Tanganjika) in alle kringen ernstige on gerustheid veroorzaakt. De beweging, ge ren doeltreffend is. a_e Duitsche Invoer Jn sticht voor het voeren ven een actie tegen de Vereenigde Staten had in de eerste acht overdracht der kolome, ls gereorganiseerd, maanden van 1938 en waarde van 33.900 000 lEen centraal comité, waarin Europeanen dollar tegen 56.200 000 dollar voor dezelfde 1 en Afrikaanders zitting hebben, heeft be- periode in 1937. De vermindering bedraagt sloten verzekeringen van den Britschen mi- dus 40 procent. nister van koloniën te vragen. UiV V. .11 ..XV/. X I/I4.I V dagen na de verschijning van zijn boek 1—1,20: Witte Lelies 4.60—5.30; Gr Chrysanten ■Nieuwe belijdenis aangaande Schrift en Pulling 8—12; Blanche Partout, 5.40—6: Ra-o- Kerk" geschorst werd als predikant der nanthen 3.70—5.80: Troschrysanten September Geref Kerk van Zevenhoven op welke i ïjo^niin afux- 'aTi»?.; Sftjitldv£henix schorsing later afzetting volgde ..een afzet, me"ed 30_30: 20_4'" Id' ge" ting welke spr. heden ten dage nog onwet tig blijft noemen". Nadrukkelijk verklaarde spr.. dat hij steeds getracht heeft zoolang mogelijk den band met de Geref. Kerk in tact te houden en dit omdat hij een vijand is van scheuring en hii door de liefde ge dreven werd om tot het uiterste vast te houden en te blijven hopen. Steeds heeft hij dan ook gemeend geen tegenstand te moeten bieden. Maar e:ndelijk was dit hem niet meer mogelijk en dat was op het mo ment. dat men hem beschuldigde van woordbreuk. Mede omdat spr. dienen ernst met zijn schorsing en afzetling maakte heeft hij langen tijd gewacht om zich weer bii een gemeente aan te sluiten Toen ech- RIJPWETERING. 5 Oct. Veiling R.P.V. Aan voer 2772 eieren. Prijzen: kippeneieren f5.00 5.40 per 100; eendeneieren f. 3.203.30. hennen- eieren f. 2.60—3.30 per 100 stuks, konijnen f. 0.250.50 per stuk en kippen f. 0.50 per stuk; kaas f 0.50 per kg. ROELOFARENSVEEN, 5 October. Aardbeien 15—18 ct. per doosje, meloenen 8—13 ct. ner stuk, druiven 10—11 ct. per pond, tomaten 50 75 ct. per bak. sla f. 0.60—1.80 per 100 krop bloemkool f. 1.50—3.00 per 100 st.. kas-snijboo- nen f. 1.10—1.25, idem stek 35—80 ct.. pronkboo- nen 30 ct. oer 10 kg. TER AAR. 5 Oct. Centr Veiling Spinazie 7—14: Andijvie 8—15: Peulen 0.501.25; Snij boonen 3030: Princesseboonen 0.75—1.30; Dubb. Stampr. 1.25; Witte Pronkboonen 30—35 Sn°k- boonen 1; Postelein 3—5; Uien 1.60—?.30" Rede t-er de roeping van de Ger Kerk in HV. kool 1 70;'Witte kool 1 ?o'; Peen 1; Sla" 0.30— hem bereikte zag hij daarin de vinger wijzing Gods. Nadat dr Ubbink nog een oogenblik stil gestaan had bii de verscheurdheid der ker ken en volken gin-? hü over tot de ont vouwing van ?'hi tekstwon"d 1 Cor 4 20 Aan het e nde van den dienst is dr. Ub bink door ds. Hasper toegesproken. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. Bloemkool 0.30—1.70; Bloemkool'!' 8: Meloe nen 2—8; Komkommers 1—2.60 Tomaten 2— 2.60; Kas-Snijboonen 1—1.35. VOORSCHOTEN. 5 October. Veiling VP V Kippeneieren f.4.F0—5.20. kuü:en<ur.ren f.3 00 en eend°npi-*ren f. 3.50—3.70 per 100 stuks. kWen f. 0.50o to ner stuk. WADDINXVEEN, Eierveflinp F Oct Aangev 254 eieren. Prijs kipeieren f. 3.20—4.60, eendeie ren f,2.60 per 100 stuks. ZOETERMEER, 5 Oct. Eierveiling. Aan voer 7000 stuks. Kippeneieren 4.25—5.35: KL Kippeneieren 3.253.60; Eendeneieren 3.35—3.90.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3