Kamer van Koophandel vergadert BUITENLAND Steeds uitgebreider Duitsche bezetting LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Denderdag 6 October 1938 VISSCHERIJ-BERKHTEN Pleidooi voor lagere telefoontarieven Kamer adviseert geen vervroegde winkelsluiting op Zaterdagavond in te voeren. SPORT Vaarwel Frankrijk De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland hield gistermiddag een openbare vergadering onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Het nieuw benoemde lid der Kamer, de heer W. Höl- scher uit Roelofarendsveen, werd hierna geïnstalleerd, waaraan de voorzitter een ge- lukwensch verbond. Vervolgens kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Hier onder bevond z'ch een schrijven van den Minister van Waterstaat. waarin Zijne Excellentie mededeelde, dat hem na on- utrzoek is gebleken, dat vooralsnog geen behoefte bestaat aan den aanleg van een verkeersweg RotterdamVoorschoten, zoc- als door de Kamer was bepleit in verband met de destijds bestaande plannen voor een centraal vliegveld bij Leiderdorp. Ged. Staten van Zuid-Holland deelden voorts mede. dat de afsluiting der brug gen in den weg LeidenNieuwe Wetering niet langer zal duren dan in verband met Ge werkzaamheden strikt noodzakelijk is. De voorzitter richtte voorts een woord van hartelijken dank tot het bestuur der Industrie- en Vaktentoonstelling „Leyds Goedt" voor de vele moeiten, welke het zich in het belang der Leidsche industrie heeft, - willen getroosten en waaraan het groote succes der gehouden tentoonstelling mede te danken is. De begrooting voor 1939 werd ln ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f. 20.755.82 met een post „onvoorziene uit gaan" van f. 600.— en een geraamd batig sa'do van f. 90.57. Na vaststelling der lijst van subsidies stelde de voorzitter een conceptadres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake telefoontarieven aan de orde. Lagere telefoontarieven. Hieraan ts het volgende ontleend: „Er bestaat in Nederland nog steeds een bijzonder groote achterstand ten aanzien van het gebruik van de telefoon. Deze ach terlijkheid is van zoo ernstigen aard. dat onze Kamer van Koophandel ge meend heeft goed te doen. Uwe Ex cellentie te mogen verzoeken, zoo spoe dig mogelijk zoodanige maatregelen te wil len doen treffen, dat het Staatsbedrijf der P.T.T. in staat wordt gesteld dezen achter stand te doen verdwijnen. Naar de meening der Kamer vindt deze achterstand n.l. niet zijn oorzaak in een zekere achterlijkheid van het bedrijf zelf. Daarvoor heeft de Kamer in het algemeen slechts lof. De oorzaak van den achter stand dient naar hare meening uitsluitend gezocht, te worden in de hooge bedragen, welke jaar in jaar uit door het telefoon bedrijf in de staatskas gestort moeten wor den. Behalve een. vooral naar den tegen- woordigen maatstaf (na de conversie der staatsieenineen) zeer hooge rente, is het telefoonbedrijf per jaar per abonne de laatste jaren met de volgende bedragen belast: in 1927 in 1928 in 1929 in 1930 in 1931 in 1932 in 1933 in 193' in 1935 in 1936 in 1937 f. 30.78 per f. 32.93 per f. 54.50 per f. 25.54s per f. 32.22 per f,23.50 per f. 34.17 per f. 32.02 per f. 25.44 per f. 26.70 per f. 34.78 per abonné abonné abonné abooné abonné abonné abonné abonné abonné abonné abonné De Kamer veroorlooft zich voor te stel len, deze voor ons land en volk schadelij ken en beschamenden achterstand te doen verdwijnen, door de bijna 6.5 millioen gul den. welke door het telefoonbedrijf boven de hooge rente in de staatskas worden ge stort, te gebru'ken om de tarieven voor de locale en interlocale gesprekken met ruim de helft te verlagen. Deze tarieven zouden naar de mec- ning der Kamer verlaagd kunnen wor den als volgt: Tegenwoordig tarief: locale gesprek ken 2 ct.: interlocale gesprekken: 110 K.M. 4 ct. oer 3 min.: 1015 K.M. 10 ct. per 3 min.; 15—25 K.M. 20 ct. p«r 3 min.; 2540 K.M. 30 ct. per 3 min. Toekomstig tarief: locale gesprek ken 1 ct.; interlocale gesprekken: 1 10 K.M. 2 ct. per 3 min.; 1025 K.M. 5 ct. per 3 min.; 2550 K.M. 15 ct. per 3 min.; boven 50 K.M. 20 ct. per 3 min. Als deze tariefsverlaging zou worden in- gevorrd, zou bij een krachtige goed geleide p opaganda voor gebruikmaking van de telefoon, ongetwijfeld het aantal gesprek ken enorm omhoog aan en het aantal te lefoonaansluitingen buitengewoon snel toenemen Zoo spoedig daardoor weer winst gemaakt zou worden, zou deze weer kun nen worden gebruikt om andere verlagin gen in te veren, totdat een evenwichts- tü- snd zou zijn ontstaan. Van groot belang zou o.a. zijn, indien met België zou kunnen worden overeenge komen. overdag wederzijds internationale gesprekken toe te laten tot anderhalf maal het in elk land geldende hoogste interlo cale tarief en 's avonds na 7 uur tegen éénmaal het hoogste interlocale tarief. Zulks zou het handelsverkeer tusschen beide lanr buitengewoon ten goede ko men, iets wat vooral in dezen tijd van zeer buitengewoon belang zou zijn. Merkwaardig voor het verband tusschen tariefsverlaging en vermeerdering van het aantal telefoontoestellen is. dat In 1930 en 1931. dank zij verlagingen, welke tegelij kertijd met het gesprekkentarief op 1 Jan. 1530 werden ingevoerd (zie verslag P.T.T. over 1932 pag. 55) het aantal spreektoe- stellen in 1930 toenam met 0.85 per 100 inwoners en in 1931 met 1.18. Toen deze rerlaging was uitgewerkt en de cvisis door werkte. bleek de toename in de daarop volgende jaren te bedragen: 0.03; 0.08; 0.05; 0.12 en 0.12. De ietwat betere resul taten der beide laatste jaren staan in ver band met zeer geringe tariefverlagingen. In 1937 bedroeg de vermeerdering veer 0.21 dank zij een ietwat grootcre tarief verlaging. Met temeer klem veroorlooft de Kamer zich bij Uwe Excellentie aan te dringen, de h er bepleite tariefsverlagingen ten spoe digste in te voeren, omdat de vermeerde ring van het aantal telefoontoestellen, het aanbrengen der aansluitingen, het leggen der kabels, het onderhoud en de controle van de in gebruik komende toestellen, een zeer belangrijke werkverschaffing betee- kenen". Het adres gaat vergezeld van verschei dene statistieken en andere illustratief cijfermateriaal. De heeren Bergers en de Gooyer be tuigden hun instemming met dit adres; laatstgenoemde achtte het alleen te uit voerig en drong aan op bekorting. Dr. Knibbe antwoordde op een desbe treffende vraag van den heer de Gooyer, dat de voorgestelde verlaging een nadee- lig saldo zal doen ontstaan van 2 millioen gulden in plaats van een voordeelig saldo van 7 millioen thans. Hij verwacht even wel, dat de verlaging een zoodanige toe name van het aantal gesprekken en aan sluitingen tengevolge zal hebben, dat het telefoonbedrijf desondanks een behoorlijk winstcijfer zal opleveren. Dr. van Doij> zeido dit adres zeer te waardeeren; hij wilde evenwel de voor- aeelen dezer verlaging in het adres nog meer accentueeren. Ir. Guljé betoogde, dat deze verlaging voor het bedrijfsleven een aanzienlijke vermindering der lasten zou beteekenen en juichte dit initiatief deswegen warm toe. Het adres werd daarna z. h. st. vastge steld. De voorzitter deed vervolgens mededee- iing van het resultaat der op verzoek van het college van B. en W. ingestelde en quête naar de al dan niet wenschelijkheld eener vervroegde winkelsluiting op Zater dagavond. Winkelsluiting op Zaterdagavond. Dit resultaat is neergelegd in een con cept-adres aan B. en W., waaraan het vol gende is ontleend. De Kamer heeft een enquête ingesteld waarbij zij 200 winkeliers hier ter stede betrokken heeft, van welke er 164 hun antwoord hebben ingezonden. Zij heeft daarbij niet alleen het oordeel gevraagd van eenige der belangrijkste en grootste winkels, doch ook de zienswijze gevraagd van winkeliers, wier zaken, althans naar uiterlijk aanzien, op minder groote betee- kenis wijzen, terwijl zij haar onderzoek tevens niet. bepaald heeft. tot. winkeliers, wier cliëntèle alleen in een bepaalde klasse der bevolking gevonden moet. worden. De Kamer meende goed te doen, ook met de grootwinkelbedrijven rekening te houden, alwaar deze in een of andere branche voorkomen, al mogen deze dan ook te Leiden gering in aantal zijn. Naar de ingekomen antwoorden zou de Kamer alsdan 'een indeeling in 4 groepen wenschen te maken, t.w.: lo. voorstanders van een vervroegde slui ting om 8 uur; 2o. voorstanders van een vervroegde slui ting om 9 uur; 3o. tegenstanders van een vervroegde sluiting en 4o. voorstanders van een vervroegde sluiting, mits zulks geschiedt krachtens een in het geheele land geldende regeling. De Kamer wil deze laatste groep in het bijzonder afzonderen van de groep van te genstanders tegen vervroegde sluiting, daar in hen bezwaarlijk tegenstanders om prin- cipieele redenen kunnen worden gezien. Voorzoover het een plaatselijke regeling hier ter stede betreft, moeten deze echter thans ook worden gerekend tot hen, die vóór 10-uur sluiting zijn. Een groot getal der voorstanders van 8 of 9 uur sluiting, verzocht nadrukkelijk, dat ook de markt op het vervroegde uur gesloten worde. Alvorens tot het aanschouwelijk over zicht zelve te komen, wil de Kamer nog wijzen op het opmerkelijk feit, dat onder de aangeschreven banketbakkers, voor zoo ver zij antwoordden, alleen tegenstanders blijken te zijn, hetwelk eveneens bij de sigaren- en vischwinkeliers het geval is. In de andere branches zijn de meeningen min of meer verdeeld. Betreffende de slagerijen moge niet on vermeld blijven, dat de Kamer een schrij ven ontving van de Leidsche Slagerspa- troonsvereeniging en de R.-K. Slagerspa- troonsvereeniging ..St. Palagius", beide al hier gevestigd, welke berichtten, dat door beide vereenigingen een vergadering werd belegd terzake van de door de Kamer in gestelde enquête, welke vergadering door 36 leden bezocht werd, waarvan 20 zich vóór een sluiting om 9 uur en 16 tegen iedere vervroegde sluiting uitspraken. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 6 October. Tarbot f.1—0.72; Tong f. 1.70—1.10; Heilbot f. 1.08—0.60 per kg.; Griet f.33—17; Groote schol 39Middel schol f2624Zetschol f24 —23; Kleinschol f.28—7.50; Schar f.15—6; Tongschar f.3818; Poontjes f.4.501.40; Groote schelvisch f.4838; Middel schelvisch f.37—18; Kleinmlddel schelvisch f.26—12.50; Kleine schelvisch f.234.50; Groote gul f. 18.50 —9; Kleine gul f. 13—3.10; Wijting f. 4.70—2.20; Makreel f.141.50; Versche haring f. 3.30—1.15 per 50 kg.; Kabeljauw f.8635 per 125 kg.; Vleet f. 1.50—0.90; Leng f. 1.50—0.70; Koolvisch f. 0.90—0.25; Rog f. 20—12.50 per stuk. Aangevoerd 1780 kisten versche haring. Besomming trawlers: IJm. 31 f.2970; IJni. 115 rest. van de lading f.1300; IJm. 384 f.2390; IJm. 71 f.1760; IJm. 8 f.3000; IJm. 7 f.2630; IJm. 165 f. 1600; IJm. 26 f.2640; IJm. 24 f.1830 IJm. 177 f.1800; RO. 16 f.1480; 2 loggers: KW. 74 f.2490: IJm. 201 f.700. VL A ARDINGEN6 October. Aangevoerd 450 kantjes. Volle Zuid L 10.40 10.70; IJlc Zuid f. 7.40 alles per ton. Binnenkomende VL. 40. MOTORSPORT. DE INTERNATIONALE DUINRELL- TERREINRIT. In overleg met de K.N.M.V. en de Federation Motorcyclistes Belgique heeft de M.C. Wasse naar en omstreken besloten haar Duinrell-ter- reinrit, die in verband met de dreigende inter nationale situatie moest worden uitgesteld, te houden op Zondag 23 October a.s. Branches: Broodbakkerijen Banketbakkerijen en Chocolaterieën Slagerijen Winkels in fijne vleeschwaren, enz.. Winkels in kruide niers- en grutters waren Groenten- en fruit winkels VischwinkeLs Winkels in melk, boter, kaas en eieren Winkels in manu facturen en hee- renkleeding Heerenmodezaken Winkels in dames- kleeding Winkels in manu facturen en da meslingerieën Meubelzaken Parfumeriezaken Kappers Speelgoedwinkels Winkels in electr. lampen enz Galanteriewinkels Winkels in glas, aardew. enz Winkels in lederwa ren Winkels in huish. artikelen Boek- en muziek handel Parapluiezaken Schoenwinkels Sigarenmagazijnen Wijnwinkels en ge distilleerd Dameshoedenwin kels Drogisterijen Rijwielhandelaren Radiohandelaren Handel in schilde rijen en kunsthan del f 1 "f 2 2 1 3 H 05 39 27 17 81 Resumeerende blijkt derhalve, dat van de 164 winkeliers, die geantwoord j hebben, 98 de 10-uur-sluiting gehand haafd willen zien. Van deze 98 zijn er, gelijk hiervoor gezegd, 17 die vóór een vroegere sluiting zouden zijti, mits daarvoor een regeling voor het ge heele land zou worden getroffen. Bij het ineenloopen der verschillende branches, waardoor de grenzen tusschen de verschillende groepen sterk vervaagd zijn, meent de Kamer, dat niet moet wor den beproefd voor een bepaalde categorie winkels een ander sluitingsuur vast te stellen dan voor de andere. Gezien den tegenstand welke te gen een vroegere sluiting blijkt te bestaan en de schade, welke daardoor in verschillende winkelzaken geleden zou worden, meent de Kamer van Koophandel tenslotte Uw College te moeten adviseeren, vooralsnog het slui tingsuur des Zaterdagavonds niet vóór 10 uur te bepalen. Uiteraard wenscht de Kamer niet te tre den in de vraag of hier aanwezig zijn de bijzondere omstandigheden bedoeld in ar tikel 9 der Winkelsluitingswet". Het adres werd onveranderd vastgesteld. De heeren H. M. Simonis en dr. v. Dorp werden benoemd resp. tot adviseerena en plaatsverv. adviseerend lid voor het cura torium van het Economisch Technologisch Instituut in Zuid-Holland en Zeeland. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke vergadering. Zooals gemeld, was een meeningsver- schil ontstaan tusschen de Duitsche en de andere leden van de internationale com missie, die van meening waren, dat alleen de gebieden, waar de Duitschers 70 of 75 pCt. van de bevolking uitmaakten, bezet zouden worden. Naar thans verluidt heeft de inter nationale commissie gisteren het Duitsche verzoek ingewilligd, dat vóór 10 October de gebieden in Tsjcchoslowakijc met een voorname lijk Duitsche bevolking bezet zullen worden. Dit zijn dc gebieden waar de Duitschers meer dan 51 pCt. van de bevolking uitmaken. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt. omvat de lijn, die het Duitsche leger thans tusschen 7 en 10 October zal moeten bezetten, o.m. de volgende Sude- tenduitsche gebieden: Het zg. Kuzlaendshen met Neutltschein, Troppau. Hultschin, (terwijl Morawska Ostrawa buiten deze lijn blijft), den ge- heelen Schoenhengstgau, Maerisch True- bau en Zwittau, de Westelijke helling van het Adlergebergte met Rokitnltz en Giess- huebel, het „Braunauer Laendchen", den strook ten Zuiden van het Reuzengebergte met Trautenau, Gablonz, en Reichenberg, Boehmisch Leipa, Leitmeritz, Lobositz. het steenkoolgebied van Bruex, het „Saazer Hopfenland", het gebied ten Westen van Pilsen, echter zonder de stad Pllsen zelf, en de stad Bischofteinitz. Ten Zuidoosten van het Tsjechisch bezit blijvende Taus behooren tot de in de volgende dagen door de Duitsche troepen te bezette zone de volgende steden: Bergreiöhenstein, Win terberg, Frachatotz. Boehmisch-Krumau. Ten Oosten van Gratzen wordt de oude rijksgrens in den gouw Benedendonau bereikt. Ten Noorden van dezen gouw komen voor de Duitsche bezetting in aan merking o.a. Neubistritz, de stad Znaim, de stad Maehrisch-Krumau, Auspitz, Nikolsburg en Lundenburg. Door de Duitsche troepen zal ten slotte ook aan den Oostelijken rand van den gouw Benedendonau het plaatsje Engerau aan den Zuidelijken oever van de Donau, tegenover Pressnurg, bezet worden. Economisch verlies. Hetgeen Tsjecho-Slowakije verliest, eco nomisch gesproken, geeft de „Daily Tele graph" aldus aan: Tsjecho-Slowakije zal 51 percent van zijn kolenmijnen verliezen en het zal 65 pet. der mijnwerkers en ander personeel behouden. Alle belangrijke bruinkoolstreken zal Duitschland krijgen en in plaats van een totaal van 16 millioen bruinkool per jaar, zal de nieuwe staat slechts 2 millioen ton kunnen produceeren. 39 pet. der metaal industrie wordt aan het Derde Rijk verlo ren, met 21 pet. der arbeiders. Al gelang naar de grootte van het gebied dat Polen zal verkrijgen, kunnen deze verliezen nog eenigszins grooter zijn. 55 pet. der glas industrie met 63 pet. der arbeiders is ver loren gegaan, 49 pet. der textielindustrie met 53 pet. der arbeiders gaat naar Duitschland. In de kledingindustrie be houdt Tsjecho-Slowakije 75 pet. der fabrie ken en 78 pet. der employe's. 74 pet. der keramische industrie met 64 pet. der arbei ders is behouden, maar bijna de geheele porceleinindustrie verkrijgt Duitschland. Tsjecho-Slowakije verliest 30 pet. der leer industrie en 26 pet. der arbeiders daarbij. Slechts 63 pet. van de belangrijke papier industrie met 75 pet. der arbeiders kani worden behouden. 35 pet. der chemische industrie gaat naar Duitschland. Uit deze cijfers blijkt wel dat. Tsjecho- Slowakije in den meest letterlijken zin van het woord het kind van de rekening is geworden. Duitschland weigert schulden over te nemen. De Duitsche pers wijst het denkbeeld van de hand, dat Duitschland door de bezetting van de Sudctenduitsche gebieden een deel van den Tsjecho-Slowaakschen staats schuld op zich zou kunnen nemen. „Duitschland zoo schrijft de National Zeltung van Essen is slechts de juridi sche opvolger der Sudetenduitschers en niet van die grillige schepping van Ver sailles. Zoo vallen de beweerde verplich tingen tot schadeloosstelling van zelf weg. Den geeerden schuldeischers wordt eer biedig verzocht een spons te halen over deze vordering, zooals zij dat hebben moe ten doen voor de politieke schulden van het systeem Dolfuss-Schuschnigg". In financieele Duitsche kringen brengt men naar voren, dat de Sudetenduitsche spaarbanken voor ruim 6 milliard Tsjecho- Slowaaksche staatsleeningen hebben moe ten opnemen. Men geeft te verstaan, dat Duitschland zich niet desinteresseert voor die som. „Vaarwel Frankrijk" Groote sensatie is gewekt door een artikel in de „Lidove Noviny", een belangrijk liberaal blad, dat algemeen wordt be schouwd als de spreekbuis van 's lands toonaangevende politieke kringen, „Vaarwel Frankrijk", aldus de aanhef van het artikel. „Centraal-Europa bestaat niet meer. Wij hebben de rol van politieagent ge noeg gespeeld. Wij zijn ln den steek gelaten. De wereld wordt geregeerd door geweld en niet door de wet en onze plaats moet daar om zijn aan de zijde van de macht. Wij hebben geen andere keus dan ons te scha ren aan de zijde van Duitschland. Zelfs in handelsbetrekkingen moeten wij afzien van alle relaties, die ons zouden plaatsen in het kamp van Duitschlands te genstanders. Wij moeten erkennen, dat Hitier en Mussolini machtiger zijn dan Frankrijk, dat op het oogenblik aan drie zijden be dreigd wordt: door Duitschland, Italië en Spanje. Hitler wint de eene worsteling na de andere, zonder te vechten, volgens de formule van „Mein Kampf". De Slowaken tevreden gesteld. Volgens ontvangen inlichtingen zijn de vertegenwoordigers van alle Slowaaksche politieke partijen, met inbegrip van do volkspartij en de communisten, in ver gadering te Zilina bijeen, het eens gewor den over een plan, dat door oud-minister Hodza is uitgewerkt. Het-plan behelst de volgende punten: 1. Erkenning der nationale individualiteit van het Slowaaksche volk. 2. Erkenning van de Slowaaksche taal als officiëele taal voor Slowakije. 3. Instelling van een Slowaaksche wetge- venden landdag, welks bevoegdheid en be trekkingen met de regeering en het par lement te Praag later zullen worden afge bakend. De regeling met Hongarije. In verband met de wijzigingen in de Tsjecho-Slowaaksche regeering worden de Hongaarsch-Tsjecho-Slowaaksche onder handelingen twee dagen uitgesteld, gelijk van officieele zijde wordt vernomen. Naar gemeld wordt, zijn eenige eenheden der Hongaarsche douane reeds doorgedron gen op Tsjechisch gebied doch later terug gegaan. DE ALGEMEENE TOESTAND. De liquidatie. Diep tragisch is het heengaan van dr. Benesj als president van Tsjecho-Slowakije. Hij brengt door zijn aftreden het laatste groote offer aan zijn land en aan den „vrede" Is een staatsman door zijn vijanden ooit meer uitgescholden dan Benesj ten deel is gevallen? Hij heeft dit alles in grootheid gedragen en nimmer daarop gereageerd. Zelfs nu, na zijn verdwijnen uit het poli tieke leven, weet de Duitsche pers nog niet zich te beheerschen. Zelfs bij het afscheid weerklinken nog eens de felle dissonan ten Eén troost heeft de scheidende staats man. die zijn levenswerk in puin heeft zien vallen: over de gansche nlet-Duitsche wereld wordt zijn ziele-grootheid volmon dig erkend. Hij heeft fouten gemaakt, wie heeft het niet gedaan! Doch is iemand zwaarder daarvoor gestraft? Tragiek ligt over Benesj' heengaan! In het Engelsche Lagerhuis heeft sir John Simon een belangrijke verklaring afgelegd: Engeland wil geen vier-mogendheden- pact, al blijft het tot besprekingen der vier bereid. Het wil alle landen kennen. Het klinkt mooi en geruststellend, doch voorloopig zal men weinig vertrouwen stel len in deze verklaring na het voorgeval lene. Vooral in de kleine landen niet. die Tsjecho-Slowskije zagen opgeofferd wor den. Zou het bij een volgend geval anders gaan, zal weer niet een klein land den vredesprijs moeten betalen? De rompstaat der Tsjechen zal zich thans ook naar Duitschland gaan oriënteeren, het lijdt geen twijfel meer „Vaarwel Frankrijk", luidt dan ook het hoofd van een artikel in één der voornaamste Tsje chische bladen. De wereld is momenteel in liquidatie en niets volt te voorspellen over den afloop daarvan. Een gelukkige noot ln de huidige omstandigheden is de verzekering van Hitier, dat alle landen een gelukkig Kerst feest 1938 zullen kunnen vieren. Daarin mag men althans een groote geruststelling zien. Voor Duitschland zelf Is er alle reden voor een gelukkig Kerstfeest. Zooals te voorzien was, wordt Sudeten-land vrijwel geheel geannexeerd. Het geschil in de in ternationale commissie is in Duitschen geest opgelost. Hoever het verschil nu nog gaat tusschen de Godesberg-eischen en wat thans is toegestaan? En intusschen blijft Duitschland zijn „Drang nach Osten" voortzetten. De reis van minister Funk naar Turkije is daar van een nieuw bewijs. Engeland's actie richt zich thans blijk baar geheel op een accoord met Italië. Volgens de „Evening Standard" zou een overeenkomst op de volgende beginselen voor de deur staan: Ten eerste: Beide partijen in den Spaan- sehen burgeroorlog zullen den strijd voort zetten zonder hulp uit het buitenland: ten tweede: binnenkort moeten alle bui- tenlandsche vrijwilligers teruggetrokken worden. Belangrijke contingenten vrijwil ligers zullen onmiddellijk Spanje moeten verlaten als bewijs van goeden wil; ten derde: beide strijdende partijen in Spanje zullen in het vervolg geen man schappen, wapens of munitie uit het bui tenland meer ontvangen. Reeds voor de derde maal was lord Perth gisteren bij Ciano! Gevoeld wordt, dat de positie van Negrin en de regeering te Barcelona krachtiger wordt en geen teekenen vertoont van on derwerping aan militairen druk. en zij, die belang hebben bij een overwinning van Franco, verwachten, naar men gelooft, dat alleen een gunstig resultaat te berei ken is door druk van buitenaf op de repu blikeinen, om een regeling te aanvaarden. En hoe staat het thans met de ro) van Rusland? Van Engelsche en Fransehe zijde hoort men bitter weinig. Buitenlandsche kringen te Moskou den- 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2