STADSNIEUWS 79sie Jaargang DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 No. 24088 sïs;r *n HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vreeselijk familiedrama te Borkel en Schaft Benesj afgetreden Mr. Oud burgemeester van Rotterdam Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD las: PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 rund.) 25 jaar Leidsch hoogleeraar. Prof. dr. N. van Wijk. Prof. Dr. van Wijk. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. N. van Wijk hier ter stede het ambt aanvaardde van hoog leeraar in de Balto-Slavische talen. Nlcolaas van Wijk werd 4 October 1880 te Stad Delden (O.) geboren. Hij doorliep het gymnasium te Zwolle en studeerde ver volgens van 1898—1902 aan de Amster- damsche Universiteit in de Nederlandsche letteren. In het laatste jaar promoveerde hij tot doctor ln de letteren op een proef schrift getiteld ..Der nominale Genetlv Singular im Indogermanischen in seinem Verhaltnis zum Nominativ". Na zijn pro motie vertoefde hij eenige jaren in Leip zig en Moskou voor studieredenen. In 1903 werd hij benoemd tot tijdelijk leeraar aan de H.B.S. te Arnhem: van 19041907 was hij als zoodanig werkzaam te Goes, waar na dr. Van Wijk ln 1907 benoemd werd tot onderbibliothecaris der Koninklijke Biblio theek te 's-Gravenhage. Deze functie bleef hij waarnemen tot 1913, in welk jaar zijn benoeming tot Leidsch hoogleeraar volgde. Prof. Van Wijk is voorzitter der Neder landsche commissie voor intellectueele sa menwerking en sedert 1920 lid van de Koninklijke Akademie voor Weten schappen. In het Academiejaar 19291930 was hij rector-magnificus der Leldsche Universi teit. Zijn meest bekende publicaties zijn: „De Nederlandsche taal" 1906)„Franck's Etymologisch woordenboek der Ned. Taal" (12de druk. 1912); Altpreussische Studiën (1918); Hoofdmomenten der Russische let terkunde (1919); Die baltischen und sla- vischen Akzent- und Intonationssysteme (1923); Geschiedenis der Russische letter kunde (1926); Cechoslovakije (1931); Ge- schichte der Altkirchenslavischen Sprache, I Band (1931) en Studiën zu den altkir chenslavischen Paterika (1931). Prof. Van Wijk verzoekt ons mede te deelen. dat hij op den dag van zijn 25- Jarig professoraat uitstedig zal zijn. VALSCH BRANDALARM. Studenten vierden 'eest bij kaarslicht. De politiebrandweer is gisteravond ge alarmeerd voor een brandmelding in de Groenesteeg. Toen de brandspu't op de plaats van het onheil verscheen, bleek het i een ongemeubileerd huis te zijn, dat pas door eenige studenten was gehuurd Aan gezien het meubilair ontbrak en ook de verlichting niet functionneerde. hadden de studenten ter opluistering van het inwij dingsfeest een aantal kaarsen op flesschen gep&atst. en deze ontstoken. Dit veroor- De collecte op 3 October. Opbrengst bedroeg f. 888. Onder betuiging van grooten dank aan de dames van de V.V.S.L. en van de Damesgymnastiekvereeniging „Brun- hilde", die behulpzaam zijn geweest bij de op 3 October gehouden collecte voor liet Leidsche Carillon deelt het bestuur der 3 October-Vereeniging mede, dat deze collecte f. 888.94 heeft opgebracht. Dit bedrag bestond uit: 2 bankbiljetten ad f. 10 f 20. 8 rijksdaalders f. 20. 132 guldens f. 132.— 800 kwartjes f. 200. 2800 dubbeltjes f.280— 1180 stuivers f. 59. 2080 2'/i cent-stukken f 52— 12556 centen f. 125.56 76 halve-centen f. 0.38 Totaal f. 888.94 100 JAAR BURGERLIJK WETBOEK. Herdenkingscollege prof. Meyers. Gistermiddag werd in het Groot-Audi torium der Rijksuniversiteit het feit her dacht, dat het Nederlandsch Burgerlijk Wetboek honderd jaar geleden werd inge voerd. Prof. mr. E. M. Meyers hield naar aanleiding hiervan een college, dat niet slechts door talrijke studenten, doch ook door een groot aantal anderen werd bij gewoond. De zaal was geheel gevuld. Wij merkten oa. op mr. H. J. Smidt, die de afdeeling hooger onderwijs van het De partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen vertegenwoordigde, den pre sident-curator mr A. van de Sande Bak- huyzen, den curator mr. P. E. Brlët, den secretaris van curatoren mr. P. J. Iden- burg. bijna alle hoogleeraren van de fa culteit der rechtsgeleerdheid, benevens het faculteitsbestuur van de juridische facul teit der studenten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Astorla-Bar", Steenstraat 10a, Leiden. Café met vergunning. Eigenaar: W. J. van der Heydt, Leiden. Wijziging: Gebroeders Rijkaart. Voorweg C. 55, Ha- zerswoude. Boom-, plant- en bloemkwee- kerij enz. Uittredend Vennoot: Arie Rijk aart, Hazerswoude. Man vermoordt zijn vrouw, verwondt zijn zoon en pleegt zelfmoord. In den afgeloopen nacht heeft zich te Borkel en Schaft, gemeente Valkens- waard, een familiedrama afgespeeld. Om vier uur kwamen twee kinderen van den landbouwer Govers hevig ont daan bij hun buurman Verdonk, wien zij mededeelden, dat er bij hen thuis geschoten was. Verdonk ging onmid dellijk met de kinderen mee. Tot zijn ontzetting vond hij zijn buurman dood in de keuken op den drempel van de buitendeur. Govers had een schotwond in het voorhoofd. In de aangrenzende •^lapkamer ontdekte hij het lijk van de 48-jarige vrouw, terwijl de zestien jarige zoon Nico met ernstige verwon dingen in zijn slaapkamer, welke aan die van de ouders grenst, werd gevon den. Men waarschuwde onmiddellijk dokter Hoyinc van Papendrecht uit Bergeyck, die kort hierop ter plaatse was. Hij kon bij den man en vrouw slechts den dood constateeren. De jongen verkeert in stervenden toestand. De pastoor van Borkel en Schaft, die eveneens gewaar schuwd was, heeft hem geestelijke hulp verleend. Over de aanleiding tot dit drama tast men volkomen in het duister. Het gezin Govers. bestaande uit man. vrouw en zes kinde ren, stond in Borkel en Schaft zeer goed aangeschreven. Men vermoedt dat de man in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. Het schijnt, dat hij eerst zijn vrouw heeft vermoord. Zij werd ge vonden met een gapende wonde in het voorhoofd, welke haar met een hamer of bijl is toegebracht. De zoon is door revol verschoten gewond. Uit een revolver zijn zes schoten op hem gelost, waarvan er twee geketst zijn. De man is hierop naar de keuken gegaan en heeft met dit wapen een einde aan zijn leven gemaakt. Het onderzoek is in vollen gang. Van ochtend om acht uur arriveerden de sub stituut-officier van justitie, mr. Dubois en een wachtmeester der koninklijke maré chaussee te Valkenswaard. MILITARIA. Met ingang van 10 October a.s. wordt de sergeant-majoor-instweteur J. Blokker van I 4e R.I. gedetacheerd bij het korps motordienst te Haarlem om te zijner tijd bij dat korps te worden overgeplaatst; in verband met de ontstane vacature wordt de sergeant-majoor-instructeur J. F. Lin- gerr.an van II 20 R I op dien datum over geplaatst bij I 4 R.I Met ingang van bovengenoemden datum wordt de sergeant 1? kl. N. J. van Riet. van het 4e Rzg. Inf. aangesteld tot sergeant- majoor-instructeur zijn lndeelmg bij I 4 R.I. blijft, in afwachting van een defini tieve indeeling. gehandhaafd. R.K. CURSUS MANUFACTURENBREVET GEOPEND. Benesj, de president van Tsjecho-Slowakije, is afge treden omdat hij geen hin derpaal wil zijn bij de ver dere reorganisatie van zijn land. (Men zie het 3de Blad). V.J ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor ln de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „Lichaamsgrootte en hersenschors" de heer V.van E,rp Taalman Kip, geboren te Utrecht; geslaagd voor het candidaatsexa- men geneeskunde de dames C. M F de Vreede. Noordwijk (cum Iaude), W Grutz- macher. Den Haag; W. A. Al ting v. Geusau Den Haag; J. M. van Waveren, Den Haag en J. J. van den Berg, Den Haag en de heeren H A. v. Leeuwen. Rotterdam; J. Woensdregt, Hilversum; J A. van Duren, Rotterdam; W F. K. Verhoeff, Rotterdam; H. K Pieters Den Haag; A. Cornelius, Den Haag L Poustochkine, Den Haag: Lie Soen kian c_Fichil, Loosduinen; K, Breur] Rotterdam; Tan Hong Kian, Leiden' H J J vlaard>»gen: A. W. Verbeek j u S?,' A' Verheul Leiden en A. H J M. Fyffels. Aardenburg (Z.i. Y°or het doctoraal examen rechten: de heer E. J. M. de Kat (Rotterdam). Mr. P. J. Oud. De regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen is de publicatie te ver wachten van het koninklijk besluit, waarbij mr. P. J. Oud. oud-minister van financiën, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, met ingang van 15 October a.s. is benoemd tot burge meester van Rotterdam. De nieuwbenoemde burgemeester van Rotterdam is 5 December 1886 te Pur- merend geboren. Hij deed in 1904 eindexamen H.B.S. met 5-jarigen cursus, werd in 1917 candidaat-notaris en in 1909 surnume rair der registratie en domeinen. In 1912 deed de heer Oud het staatsexa men voor toelating tot de universiteit en In 1917 werd hij aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap Als surnumerair der registratie en domeinen was de heer Oud van 1909 tot 1912 gedetacheerd aan het departe ment van financiën, waarna hij als ont vanger bij dat dienstvak te Texel en Ommen werkzaam was. Na 1921 was mr. Oud inspecteur der registratie en do meinen op non-activiteit. In de laatste twintig jaar heeft mr. Oud in het Nederlandsche politieke leven een belangrijke rol gespeeld. Van zijn verkiezing in 1917 tot zijn benoe ming als minister van financiën in het kabinet Colijn 1933. is hij ononderbro ken lid der Tweede Kamer geweest. Hij is lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. waar van hij secretaris-penningmeester is ge weest. Hij was redacteur van de vrijzin nig-democratische organen ,,De Op bouw" en „De Vrijzinnig Democraat". In de Tweede Kamer is hij sinds het op treden van het tegenwoordige kabinet leider van de Vrijzinnig-Democratische fractie. In de volksvertegenwoordiging is hij een figuur van gezag, die de on derwerpen. waarover hij het woord voert, volkomen beheerscht. Zijn rede voeringen. welke hij met groote vlot heid uitspreekt, kenmerken zich door een helderen betoogtrant en hij heeft steeds het oor van de Kamer. Hij pleegt vooral het woord te voeren over vraag stukken van financieelen aard en over zaken die de algemeene regeeringspoli- tiek betreffen. Als minister van finan ciën heeft mr. Oud voor de zeer zware taak gestaan de crisisfinanciën te sa- neeren en de begrooting zoo goed moge lijk sluitend te maken. In zijn ambts periode deden o.m. de omzetbelasting, de couponbelasting en de doode-hand- belasting haar intrede, evenals de tech nische wijziging der Tariefwet. Uit deze periode stamt ook de herziening van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente en de instelling van het werk- loosheidssubsidiefonds, benevens de in stelling van het verkeersfonds. Voorts herinnert ieder zich de monetaire maat regelen van September 1936. Mr Oud is commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den nieuwbenoemden bur gemeester van Rotterdam als lid der Tweede Kamer te bedanken. Hij zal dan word", op""11 led door mr. K. Bijlsma notaris te ïïanek r, lid van het hoofd bestuur van den Vrijz. Dem. Bond. De 22ste cursus hier te lande. Gisteravond heeft in de bovenzalen van ,,de Harmonie" op eenlgszins officieele wijze de opening plaats gehad van den R.K. cursus tot opleiding voor het Manu- facturenbrevet, welke hier ter stede onder auspiciën van den R.K Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden zal worden gegeven. De voorzitter der Leidsche afdeeling, de heer F. H. M. Kok opende den avond met een kort welkomstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot pater Tessen, geestelijk adviseur der vereeniglng, tot de afgevaardigden van de Kamer van Koop handel en de K.J.M.V., tot den heer W. Kriek, voorzitter der vereeniging „Katho liek Leiden" en verder tot de officieele af gevaardigden van enkele groote bedrijven, welke laatsten hun medewerking, om ook in Leiden te komen tot de oprichting van dezen cursus, op zulk een loyale wijze hebben gegeven. Vervolgens zette de heer Kok het nut en de noodzaak van dezen cursus nog eens uitvoerig uiteen. Men dient, aldus spr., op gelijken tred te blijven met de maat schappij, die zich richt naar de ordenings idee. waarvan de Vestigingswet klein bedrijf, die aan toekomstige zakenlieden zekere eischen gaat stellen, een voort vloeisel is. Het bondsbestuurslid der H. K. W.. de heer de Wit. schetste de vele voordeelen. welke aan het manufacturenbrevet zijn verbonden. Spr. memoreerde verder de ontwikkeling dezer cursussen. In het ma- nuf acturenbedrijf had men reeds vóór de totstandkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf, het gemis aan vakkennis bij vele bedrijfsgenooten aangevoeld en wa ren er reeds onderhandelingen gevoerd om te komen tot het geven van dergelijke cursussen. Spr. noemde hierna eenige cijfers: Dit jaar slaagden 250 cursisten voor hst brevet, tegen 135 het jaar daarvoor. Met ingang van 15 October as. zullen er 22 cursussen (de parallelcursussen in de groote steden niet meegerekend) worden gegeven, waaraan door ruim 1000 personen zal worden deelgenomen. De heer Ruigrok uit Den Haag. leeraar bij dezen cursus, gaf hierna een uiteen zetting over „vakbekwaamheid". Pater Tesser zeide trotsch te zijn op dezen cursus en feliciteerde het bestuur van harte met de oprichting. Namens de firma Vroom en Dreesmann. werd het woord gevoerd door de bedrijfsleider, den heer Müller. Aan het slot van den avond werd een schoolcommissie benoemd, bestaande uit de heeren van SDanie. voorzitter; A. Warnau. secretaris; F. Kok. oenningm?s~- ter en de heer C. Lindenhoff Jr afgsv. K.JJÜ.V. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand September. Gevonden zijn een armbandhorloge, arm band, autoslinger, autoband, boekjes, ba bycape boodschappentasch, bustehouder, bankbiljet, brillen, boek, boekje met stijl oefeningen, betalingskaart van Zieken fonds, colbertjas, ceintuur, cape, couran- tenzak. congregatiepenning, damestasschen dop van patent-as, damesschoen, etui inh. metalen spiegeltje, etui inh. vulpenhouders potlood e.a„ etui inh. messen, 2 gouden ringen, gummi riem, gouden dameshor loge, gummi bagageriem, gymnastiek schoen, handschoenen, houder van een vlaggestok, jas, japon, kindertaschje. kin derschoen. kinderarmband, koffer, inh. zeil e.a., kindermanteltje, kruis van stof, ko peren doosje, koperen gewicht van 2 H.G., kralen halsketting, lat. mutsen, mand, por- temonnaies, portefeuille inh. foto's e.a., polis, regenjassen, rozenkrans, reclamebord, sleutels. 2 servetten, sjaal, sierspeld, schou derbedekking, stroohoeden, vulpenhouders, vaarboom, vulpotlood, zakhorloge, zilveren kettinkje. BINNENLAND. Ir. Louwes over den Agrarischen toestand. (3e Blad). Steun aan kleine boerenbedrijven. (Land en Tuinbouw, 3e Blad). De uitvoer van zware varkens naar Duitsch- land. 'Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Het a.s. bezoek van den Belgischen Koning. (Laatste Berichten, le Blad). Nederlandsche bloembollenkweekers toonen hun dankbaarheid voor het behoud van den vrede. (Binnenland, 3e Blad). De derde partij om het wereldkampioen schap dammen eindigt wederom in re mise. (Sport, 4e Blad). Liefdesdrama te Nieuwenhagen. (Laatste Berichten, le Blad). Nederlanders werken in Duitschland; op bezoek in het barakkenkamp. (3e BI.) BUITENLAND. Voortzetting van het debat in het Engel- sche parlement. (3e Blad). De Duitschers krijgen hun zin inzake de bezetting van Sudeten-land. (3e Blad). De Slowaken tevreden gesteld? (3e Blad). Geen dienstplicht in Engeland in vredes tijd. (Buitenland, le Blad). Hitier opent de campagne voor de Winter hulp. (Buitenland, le Blad). Ook de Fransche Senaat geeft Daladier volmacht. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het is te voorzien, dat het weer zal opklaren, doch de aangevoer de luchtmassa's behouden aan vankelijk haar polaire karakter. De wind blijft matig en uit West en zal in den nacht neiging tot afflauwen vertoonen. Gevonden in het Postkantoor: Een portemonnaie met, inhoud. 1 doos met drukcijfers en stempeldoosje, 1 paar zwarte dameshandschoenen. Gevonden in de tram (stadslijn) in Aug. en September: Een pak papier, een grijze regenjas, 2 damesparapluics. 3 schopjes, 1 zonnebril, 2 paar zwarte handschoenen, 2 schopjes, 1 damesparapluie. 3 paar handschoenen, een vlaggetje, een kindertaschje, een En- gelsch boekje. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen lederen werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele alhier. In verband met de verhoogde snelheid der treinen vereischen de spoorbanen bij zonder onderhoud Daar ook de snelhe'd op het baanva' LeidenWoerden belangrijk is verhoogd zal ook dit baanvak vers erkt worden om verzakkingen te voorkomen Aan de Chr. Fröbelschool Prinses Beatrix" Heerensingel 28 is tot onderwij zeres benoemd mej. G. Pothuys. Aan de Julianaschool Heerenstraat 46 is benoemd tot onderwijzeres mej. Tr. Eikerbout en aan de Julianaschool te Alphen a. d. Rijn is be noemd tot onderwijzeres mej E. Marcelis, thans kweekelinge met acte aan de Prinses Beatrixschool. Laatstgenoemde school wordt hedenavond heropend en is morgenmiddag en -avond te bezichtigen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1