Waar de Vrouw belang in stelt Vrede in huis LESDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 October 1938 Vierde BEad Ik 24C8S RADOX 7)sfe Bloemen in ons leven VETPUISTJES Liefde en ijs Het scheppen van een goede sfeer: onze hoogste taak De kunst van hlocmenschikkcn behoorde door ons allen te worden beoefend. Vrouwen en bloemen.... ze hooren on verbrekelijk bij elkander. Neen, weest u maar niet bang voor een hoogdravende of romantische ontboezeming over dit onder werp, want men moet al door de oogen van den verliefden jongeling kijken om een vrouw laat staan de vrouw! ge heel als bloem te kunnen zien en bewon deren! Wij menschen bloeien zooveel min-, der spontaan dan de bloemen, die aller gelukkigste kinderen der natuur! Onze bioei gaat zoo dikwijls gepaard met strijd cn worsteling die we met een geleerd woord complexen noemen al moet het dan ook gezegd, dat de werkelijke bloei van een menschenziel, die zich verheugt in haar Schepper, gelijk het bloemenhait zich uitstrekt tot de zon, den bloei van vele bloementuinen te boven gaat! En dan.... onze uiterlijke bloei houdt lang niet altijd gelijken tred met onze in nerlijke gestaltehelaas, mogen we wel zuchten! Hoevelen van ons bewegen zich harmonisch .wiegend door het leven gelijk een ranke tulp zich wiegt op haar slanke steel, hoevele van ons blozen „gelijk een roosje", tenzijze het halen uit een doosje? En toch behooren vrouwen en bloemen nu eenmaal bij elkaar, Is het omdat we in ons drukke nuchtere leven van lederen dag steeds een oogen- blik contact willen voelen met de heerlijk heid der natuur? Hoe het zij, we kunnen het niet laten, steeds „iets bloeiends" om ens heen te hebben! Iets van kleur en geur. iets van sierlijke rondingen en voor name of l'eflijke lijnen. Daarom koopen we bloemen en we vullen er onze vazen mee. En de rijke vrouw, die met zorg haar bloemenarrangement voor de dinertafel uitzoekt, heeft op dit oogenblik precies de zelfde gevoelens als het huismoedertje- met-de-schrale-beurs, dat zich op Zater dagavond laat met vermoeide voeten naar liuis spoedt en dan nog even een pracht- bos voor één dubbeltje onder den arm mee neemt. Bloemen in ons levenschoon heid in ons huis! Ja, maar dan moet het ook waarlijk schoonhe'd zijn! Weten we eigenlijk allemaal wel, dat het bloemenschikken, geen haastige, onver schillige handeling mag zijn, maar dat er iets in moet liggen van toewijding, van kunst? Neen, ik ben niet aangetast door het Japansche schoonheidsideaal met zijn bloemencultus. Wij Hollandsche vrouwen zijn geen Japanschen we zijn een beetje ac- t'ever en minder droomerig aangelegd. We hebben ook veel te veel aan ons hoofd om onzen tijd te verdoen met langdurig wik ken en wegen over de combinatie van bloem en vaas. En toch is het een fout van ons, wanneer we deze kunst geheel verwaar- loozen. De vrouw, die iets van dezen kunstzin in zich voelt, kan eenvoudig geen anjers in een grove aarden pul. geen tulpen met ciikke stelen in een klein bontbeschilderd vaasje zetten. Ze zal reeds bij het koopen van haar eenvoudig bosje bloemen haar k i,a<;Vten laten gaan over de vazen en pulletjes die thuis beschikbaar zijn. En met eiken verjaardag prijkt zeker de wensch: vazen op haar verlanglijst, want och, daar heb je eigenlijk nooit genoeg verscheidenheid van! En zoo kan de vrouw, die een bosje van allerlei soorten bloemen mt den tuin heeft gehaald, ze op tafel uit- gespre'd en een rijtje pulletjes vol water ernaast heeft gezet, zich rijk en gelukkig voelen als een kunstenares, die aan haar arbeid gaat. Hiér spreekt zeker wel de ervaring een woordje mee, maar in de eerste plaats is het de fijne vrouwelijke Intuïtie, die be palen moet, welke vaas iedere bloemen- soert nood'g heeft om haar schoonheid ten vcjle te kunnen ontplooien. We beginnen mei; één soort in iedere vaas en als we dit een tijdlang zoo goed mogelijk hebben gedaan, komen we van- zeil tot het vormen van allerlei kleuren combinaties. We nemen bijv. eens een een voudige pul van donkergroen aardewerk die we vullen met witte hortensia's en' Lloedroodp geraniums of we plaatsen een paar enkele dahHa'S in sprekende kleuren legen elkander. Een hooge slanke glazen vaas vullen we met 1 la salvia's en enkele witte rozen In e-r -""uvoudige hunne kan plaatsen we wat kleine helgele zonne- ALS U DE JUISTE GARNEERING NIET KUNT VINDEN ga dan naar De Groot; die heeft de garneering die boeit en flatteert, die origineel is en apart. Enorme keuze, billijke prijzen. DONKERSTEEG 1 Telef. 106. 74*0 (Ingez. Med.) bloemen, gecombineerd met lichtlila herfst- astertjes en roodgloeiende eikenbladen. Twee of drie grootbloemige zinnia's zullen beeldig staan In een gedraaide groenen vaas, wanneer we zorgen, dat de kleuren harmonisch op elkaar zijn afgestemd, bijv. geel, oranje en donkerrood. Een allerliefst, eenigszins ouderwetsch aandoend boeketje krijgen we. wanneer we in een zeer slanke glazen vaas witte anjers, in plaats van met het gewone fijne asper gegroen, aanvullen met een paar takken juffertje ln het groen. Van ouderwetsche boeketten gespro kenwist u, dat ook onze voorouders verstand hadden van bloemenschikken? We behoeven maar eens door onze musea te wandelen en daar de fijne bloemenstil- levens te bewonderen om dit met één oog opslag te zien, In het Rijksmuseum te Am sterdam treft men o.a. een sierlijke bloe- mcncombinatie van Rachel Ruysch, in het Mauritshuis vinden we smaakvolle boeket ten, afgebeeld door Maria van Oosterwljck, Ambrosius Bosschart e. a. en onlangs trof mij te Utrecht het fijne bloemenstilleven van Roeland Savery, dat ik hier voor u iaat afdrukken. Op een lichtgele steenen tafel staat een groen glazen vaasje met gekartelden rand, waarin een bont boeket van allerlei bloe men, zooals een iris, tulp, kievitsbloem, wilde roosjes, wilde orchidee, rozen, ver- geetmijnietjes, lelietjes van dalen, enz. Het boeket ls geplaatst tegen een nis van grij zen steen en de combinatie en verdeeling der kleuren: rozerood, geel, blauw, enz., ls buitengewoon rijk en evenwichtig. Ja, onze voorouders hadden er zeer zeker ook ver stand van, al deden ze het anders dan wij Het hoogoptorenende boeket van Roeland Savery in het kleine vaasje doet ons stel lig aan als topzwaar en ietwat pronkerig en gekunsteld. De overdrijving op dit gebied al kan men zeker bij dit bloemstuk nog niet van overdrijving spreken zal er dan ook wel toe hebben meegewerkt, dat een tijdlang de kunst van het bloemenschikken ln ons land vrijwel verloren ging en we alle bloe men, die we op verjaardagen gestuurd kre gen rozen of anjers liefst op ijzerdraad gestoken eenvoud'g in altijd dezelfde glazen vaas zetten zonder er eigenlijk naar om te kijken Maar nu ls al sinds jaar en dag die kunst herleefd. Mèt den opbloei van onze kunstnijverheid kregen we een overweldi gende keuze in glas en aardewerk, denkt u maar aan de voortreffelijk producten van Leerdam, Brouwer, „Ram" en vele anderen, die telken jare weer met mooie en geestige Ideeën komen, gelijken tred houdend met onze bloemenkweekers, die steeds weer met nieuwe soorten van onze l'evelingen ons oog en hart verrukken. Laten we onze dankbaarheid voor dezen tweevoudlgen rijkdom toonen door er een ruim en ver standig gebruik van te maken. We versle ren ons huis met bloemen en we doen dit zoó, dat iedere vaas geTust een Roeland Savery, een Rachel Ruysch, tot model zou kunnen dienen! En tenslotte werpen we ook eens een blik op onze vruchten. Waarom zoo vraag ik me af staan er nog zooveel schalen op onze buffetten met één of twee vruch ten erop, terwijl de rest van den voorraad eigens is opgeborgen? Waarom maken we ook daar niet een beetje studie van? Kun nen we niet precies even goed en goed koop een smaakvolle èn smakelijke! combinatie maken van verschillende vruch ten als een redeloos allegaartje? Wat een rijkdom brengt ons de herfst! Wat laten een paar appels, peren, prul- men, druiven en bananen zich niet keurig samenvoegen tot een stilleven dat een lust voor het oog ls! Wat kunnen we in October nog naar har telust genieten van glans en gloed in ons huls en in ons leven! Alswe er maar eventjes den tijd voor nemen. R. DE RUYTERv d. FEER. v'Éfwijdert U onmiddellijk en afdoende door deze te betten met Radox. opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 721 (Ingez Med.) Orig. Engeische Ohapelleries in Sunshine vilt, div. chique modellen en kleuren f. 2.75. Fa. v. AMERONGEPTs HOEDENMAGAZIJN Haarlemmerstraat 145/147. De laagste prijzen, de grootste keuze, Is reeds 40 jaar onze leuze. 747 (Ingez Med.) Te Graz in Oostenrijk verschijnen, al net precies als overal elders ter wereld, gere geld huwelijksadvertenties in de bladen. Merkwaardig was echter, dat een poosje geleden alle adverteerders, die langs dezen meer en meer gebruikelijker! weg een le vensgezel (lint hadden gezocht, de schit terendste aanbiedingen ontvingen. Het we melde in de brieven, die hen werden toe gezonden van „heeren met goede positie" en .vermogende jongedames". En nóg merkwaardiger: in al die brieven werd een bepaalde, zooeven geopenden, ijssalon als plaats van samenkomst genoemd. Zoo kwam het. dat op dien bepaalden dag tallooze keurig gekleede dames en heeren in het ijssalonnetje zaten, wacht ten, en ijs atenAllen gingen echter .onverrichter zake tenslotte weer heen En een paar dagen later werd de eigenaar van het zaakje, die langs dezen ongebruikelij- ken weg getracht had, klanten te vinden, wegens bedrog opgepakt en kreeg drie maanden gevangenisstraf. Het ijs bleek ,.giad ijs" te zijn geweest. Zeker is het een vrouw geweest, die voor het eerst de gedachte uitsprak, dat de moeilijkheden tusschen de verschilende mogendheden van precies denzelfden aard zijn als die tusschen de leden van ieder ge- zin. Precies zóó en niet anders, al trachten onze echtgenooten, die in de politiek „goed thuis" zijn, ons weieens te suggereeren. dat het.och, lieve kind, véél Ingewikkel der ls!! In de politiek van onzen tijd en van alle tijden heerscht oppermachtig het egoïsme en daardoor gaat alles verkeerd. Oorlogen breken uit, huichelarij en verraad zijn ln de groote wereld om ons heen aan de orde van den dag. of op zijn best heerscht er een toestand van gewapenaen vrede, een ver giftigde atmosfeer, waarin een kleine aan leiding voldoende ls om de vreeselijkste gebeurtenissen, die niemand bekijken of beheerschen kan, te doen losbarsten. Is het niet precies zoo in ons eigen huls? Talrijk, misschien veel talrijker dan we óepken, zijn de gezinnen, waar de atmos feer steeds geladen is. Er ls geen ruzie, want we zijn beschaafd nietwaar, en „ruzie" is een onbeschaafd woord en een heelemaal ondenkbaar ding (Verbeeld je, dat je gaat gillen!). Maar vrede is er niet. Aan tafel heerscht een kil zwijgen, onderbroken door de ge bruikelijke zinnetjes, waardoor de kinde ren goede tafelmanieren moeten leeren en zoo nu en dan door een bedekt-hatelijke opmerking. Er Ls een verstard vijandelijke sfeer die alweer net als de wereld om ons heen ln evenwicht blijft, zoolang de mogelijkheden door allerlei diplomatieke kronkelingen eikaars gevoeligheden kun nen blijven ontzien. Een voorbeeld: Vader staat er nu een maal in den intlemen kring van het gezin voor bekend, dat hij. 'smiddags van kan toor thuiskomend, „humeurig" of „vitte rig" ls. En dus Jaagt moeder vlak voor zijn komst de kinderen op om alles vlug op te ruimen, „want anders krijgen we weer ge zeur". En wanneer vader dan tóch een onregelmatigheid ontdekt en hierop een aanmerking maakt voelt moeder zich diep gegriefd en verzinkt het gezin ln een norsch zwijgen. Heeft ze dan niet alles ge daan om haar man tegemoet te komen? Neen, want ze deed het ln een verkeerden geest: haar welwillendheid was diploma tie, geen begrijpende liefde. Of: moeder heeft den heelen dag hard gewerkt, omdat er zieke kinderen zijn of een berg naaiwerk en komt nu met een morgenjaDonnetje en een niet heelemaal onberispelijk kapsel aan tafel. Vader pierkt dit op en na een opwelling van wrevel, komt zijn goede hart boven en hij stelt vlug een uitgangetje voor dien avond voor, „want dan kom je er eens uit". Maar moe der is te moe, en vader v.-orlt r. i heelemaal boos (want hij had het toen zoo goed be doeld) en zegt kortaf „nu, dan niet" En de ijzige wrevel-atmosfeer daalt weer over het leven van het gezin. Meent u niet., dat deze beide voorbeelden overdreven zijn: ze zijn (helaas! schering en inslag in onzen tijd zonder Idealen, waarin, som» bijna onmerkbaar en in zeer verfijnden vorm, het egoïsme hoogtij viert. Zonder goede gezinnen geen goede staat; zonder goed huwelijk geen goed gezin. En dus volgens de boven aangehaalde vrouwenwijsheid, die ik volkomen onder schrijf, het heil van onzen staat hangt van onze huwelijken en dus. van ons af. Want wie zou dit kunnen tegenspre ken? het bewaren van den vrede ln huis heeft al van de oudste tijden af berust in handen van de vrouw. Het vrede bewaren: in zijn hoogsten vorm het scheppen van een goede sfeer, waarin elke uiting van bitterheid detoneert; in zijn primitiefsten vorm toch altijd nog een opruimen van moeilijkheden, een sussen en verzoenen, ziedaar onze grootste en zwaarste taak, die we zeer zeker vooral ln onzen tijd niet gering mogen achten. Misschien was het in vroeger tijden ge makkelijker dan nu, een goede echtge- noote, een hoedster van den huiselljken haard te zijn. Het leven was rustiger, ge moedelijker dan thans; we werden niet zóó snel voortgedreven van dag tot dag en van jaar tot jaar. Het was niet zóó moeilijk vrede in zichzelve te hebben: de eenige voorwaarde om vrede, de ware vrede, om zich heen te verspreiden. Er is veel, dat de vrede ln ons hart bedreigt. Er zijn zware geldzorgen, die in vele gezinnen nooit schijnen op te houden, de ziektetjes van de kinderen, de angst voor de toekomst. En uit dit alles komt onverbiddelijk dat leelijke veelkoppige monster voort, dat „zenuwen" heet. Hoeveel vrouwen, die als zonnige, evenwichtige bruidjes haar hu welijksleven begonnen, worden in den loop der jaren nerveuze, uitgeputte, opgejaagde wezens! Niet kwaad, zeker niet, eigenlijk béste menscben met een hart van goud, maar permanent moe door het vele, dat iederen dag op haar afkomt en daardoor overspannen, prikkelbaar, sooedig geneigd om te stuiven f wat wellicht nog erger is een martelaressenhouding aan te nemen. Dit ls een somber beeld en Ik hoop van harte, dat het bij geen enkele van mijn lezeressen zóó erg ls. Maar de geestelijke figuur, waaruit deze toestanden voortko men, leeft zeer sterk in onze moderne huwelijken. Het is een droevige figuur, ontstaan door gebrek aan kracht aan beide kanten. Want ook op den man drukt een ontzet tend zwaren last in onzen tijd van felle concurrentie op de arbeidsmarkt, van ma laise in zaken en van het ergste van alles! gedwongen werkloosheid. Het is hem nu minder dan ooit kwalijk te nemen, als hij na een afmattenden dag op kantoor, thuiskomt als een gewonde, met zenuwen die tot 't uiterste gespannen zijn, met over vermoeide hersens die enkel nog vragen naar rust en een beetje toegewijde zorg (géén zenuwachtig cezeur om zich heen. geen uitbarstingen jammerklachten over de kinderen of het dienstmeisje). De meeste vrouwen begrijpen dit wel en ze doen haar best werkelijk van dag tot dag en van uur tot uur. Maar.er zijn heel veel mislukkingen, Eén feit, waardoor meermalen de vrede in ons huis verstoord of althans bedreigd wordt, is dit, dat man en vrouw bijna nooit gelijkgestemd zijn. We wisten dit natuur lijk allang en de stroom van goede èn zeer verderfelijke boeken over huwe lijksaangelegenheden, die tegenwoordig op de markt komt heeft het ons nogeens zeer duidelijk gemaakt. Het is een veelvuldig voorkomend ver schijnsel. dat zij een gelukkigen dag heeft waarin ze onder haar werk door, de harte lijkste, teederste gedachten naar hem uit zendt, en dan na zich keurig te hebben opgeknapt hem met open armen wel kom heet. Er. dat hij dan juist een ellen- digen dag heeft gehad, dat alles er grauw en miserabel uitzag en dat hij thuis gekomen, enkel maar behoefte heeft om met rust gelaten te worden. En het omge keerde gebeurt al precies even vaak. Dat deze teleurstellingen voorkomen. Is niet te vermijden, maar wél te vermijden is. dat ze ons geluk ondermijnen. En in deze al lerhoogste, alleredelste levenskunst heeft de vrouw eiken dag weer haar bijdrage te leveren. De kracht, om het egoïste, verlangende öf vermoeide, en vooral zoo heel dikwijls overgevoelige, eigen Ik te overwinnen, moet van dag tot dag worden gevonden. Hoe? Door veel lezen van verklarende boeken over huwelijksproblemen? Door veel gepraat en gedebatteer hierover? Neen, me dunkt in de eerste plaats door pen veel zekerder en doeltreffender middel. Door het komen in de stilte. Door het In gaan in het Koninkrijk, waarvan Christus gezegd heeft, dat het binnen ln ons Ls. Door het luisteren naar die zachte stem in ons hart, die ons nog alth'd in de moei lijkste situaties den moellljksten en dus den besten weg heeft gewezen Door het steeds voor oogen houden van het mach tige huwelijksideaal, waarvan de verwe zenlijking in onze handen ls gelegd. Wan neer we zóó contact houden met onze hoog ste roeping, dan zullen we dit Ideaal, dat de inzet, het offer van ons heele wezen elscht, weer hoe langer hoe duidelijker gaan zien. En dat ls het juist wat onzen tijd ont breekt: de aanwezigheid in hoofd en hart, van het ideaal. Dat alleen kan ons de kracht geven; om dag aan dag met ons heele vermogen hieraan te wijden Als we maar hiervan doordrongen ziin. dan kan ook het lezen van verhelderende boeken op dit gebied geen kwaad, integendeel: het zal ons goed doen. want we zullen er dan in de eerste plaats uit leeren. wat onze plichten zijn en het aan onzen partner overlaten, de zijne uit te zoeken. Het opbouwen van een harmonisch hu welijks- en gezinsleven Ls geen bagatel, het kost veelal eer, groot deel van het leven, ■eel zwaren innerlijken strijd en veel ->ffers. Maar denkt u zich eens even in, wat d? evolgen zijn van ons overwinnen öf falen n den strijd van iederen dag: een geeste- !jk gezond, krachtig en evenwichtig na- .eslacht. dat ln eigen leven het ideaal toog zal houden öf een gederailleerd fut loos troepje zonder Illusies. Zou één van ons dan nog aarzelen, den strijd op te nemen? RHEMONDA. ZONDAG: Macaronische'pen met ham en kaas, Roastbeaf, Stoofperen Aardappelen, Mokkapudding met slagroom MAANDAG: Koude roastbeaf. Andijvie, Aardappelen, Rijst met krenten boter en suiker. DINSDAG: Hutspot. Klapstuk, Vanillevla met bitterkoekjes. WOENSDAG: Groentesoep Kalfslappen, Postelein Aardappelen, Flensjes. DONDERDAG: Gehakt. Zoete appelen, Aardappelen, Grlesmeelschotel, VRIJDAG: Gekookte schelvisch, Wortel tjes, Botersaus, Aardappelen, Gebraden appelen, Vischkoekjes, ZATERDAG: Vischkoekjes van resten schelvisch, Aardappelen, Kropsla. Ketel koek. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Bloemkoolsoep, Gebakken aardappelen, Rauwkostschotel, Grutjes in karnemelk. 2. Bruine boonen met tomatensaus Aard appelen, Kropsla, Gebakken grutjes. 3. Bruine boonensoep, Gebakken auber gines met bruine bofer. Aardappelen, Rijst met bessensap. 4. Champignonsoep, Aardappelkoekjes, Andijvie au jus, Gevulde beschuitbollen. RECEPTEN Macaronischelpen met ham en kaas (6 a 8 stuks). Benoodigdheden: 75 gr. macaroni, 50 gr. schouderham, SO gr, oude Hollandsche kaas, 35 gr. bloem, 45 gr. boter, 4 d.L melk, paneermeel. Bereiding: De macaroni in kleine stukjes breken en in kokend water met wat zout gaarkoken. Van boter, bloem en melk een saus maken, de kle'n gesneden ham de ge. raspte kaas en de stukjes macaroni hier door roeren. Naar smaak peper en zout toevoegen. De massa overdoen in de met boter besmeerde schelpen een dun laagje paneermeel erover strooien en een paar klontjes boter er op leggen De randjes van de schelpen goed schoonmaken en ze nlm. 15 minuten in een tameliik warmen oven zetten tot ze mooi bruin zijn (boven- warmte) Mokkapudding met geslagen room. (6 a 8 personen). Benoodigdheden: 'It L. slagroom. .1 dL. sterke koffie-extract 100 gr. suiker, 10 gr. witte gelatine. Bereiding: De gelatine in koud water weeken Daarna oplossen in het verwarmde koffie-extract en ook de suiker hieraan toe voegen. De room stijfkloppen en het koff.e. extract er doorroeren als dit wat afgekoeld is. De massa onder if en toe roeren ge'ei- achtig laten worden en in den vorm doen, die met wat olie ingesmeerd is. Deze pudding opdienen zonder saus. Naar verkiezing garneeren met wat stijfgeklopte room, d:e met de boterspuit er om heen ge spoten kan worden. Rose pudding (6 a 8 personen), Benoodigdheden; Sap van 3 citroenen, 1 'It d.L. water, 100 gr. suiker. 14 gr. roode gelatine, 'h L, slagroom. 1 ons geeonfüte vruchtjes Bereiding: De gelatine in koud water weeken daarna oplossen in de l'/i dL. wa ter. Het citroensap en de suiker toevoegen en ats deze gesmolten is, het mengsel bij de stijfgeslagen room gieten. De vruchtjes in de helft snijden, door de puddingmassa roeren en als ze nfet meer zakken alles overdoen in een vorm die met wat olie vet gemaakt is. De pudding stijf la'en worden, keeren en naar verkiezing garnee ren met wat room en vruchtjes. Vischkoekjes (6 stuks), Benoodigdheden: Resten visch (plm. 3 ons zonder graat), 30 gr. oud brood, 1 ei, peper, zout, noot, gehakte pe.erselie, 30 gr. paneermeel. Bereiding: De overgebleven visch van vel_ len en graat ontdoen en in kleine stukjes verdeelen. Ze vermengen met het brood dat in wat melk geweekt is. het ei. de kruiden, zout en gehakte peterselie. De massa moet vrij stevig zitn Is dit niet het geval, dan een fijngemaakte beschuit, er doorroeren. Van het mengsel 6 balletjes maken, deze wat plat slaan en ze rianeeren. In boter in de koekepan bruin bakkon. Beschuitbollen, gevuld met abrikozen. Benoodigdheden: 6 beschuitbollen, l'/i ons abrikozen, plm. 75 gr. suiker, sago 2 lepels boter. Bereiding: De abrikozen wasschen met lauw water 24 uur met de he'f van de suiker laten weeken Het vocht er af gie ten en dit met wat sago hinden Van de beschuitbollen een kapje afsnij den, het kruim er uitnemen en de abriko zen er in leggen. Een klein beetje van het sap er op gieter maar oppasser, dat de bollen van b'nnen niet te nat worden. De dekseltjes er weer opleggen en de bo'len aan alle kanten met eesmol en boter in smeren Een paar levels suiker er over strooien. Ze daarna op een bakblik leggen en in een tameliik warmen oven zc'ten to* ze van boven bros aanvoe'en. Ze warm op dienen. Inplaats van met ges oofd> a' ri'-czen kunnen de bes bv* 1 -ti ook gevuld wor den met tamelijk d'kke aDre'mces óf met appelmoes met krenten en rozijnen die gelijk met de appelen meegekookt worden, óf met pruimencompote.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13