LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 6 October 1938 Het debat in het Engelsche parlement KERK- EN SCHOOLNIEUWS clnslantine Scherpe critiek van Churchill Het moderne middel FAILLISSEMENTEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK IfN/T EN IITTIIEI Opheffing van het gemengd koor „Sursum Corda". ft i! Voor de hervatting van het debat in het Lagerhuis heeft Sir John Simon de motie ingediend, waarin de politiek der regeering wordt goedgekeurd. Hij zeide, dat thans voor het Huis de tijd gekomen was, zich accoord te verklaren met de besluiten, die, aangezien het parlement met vacantie was. zonder voorafgaande goedkeuring van het parlement moesten worden genomen. Eén der lessen van de crisis was volgens Simon dat in ieder land de groote massa van het volk zich afkeering had getoond van een oorlog. Na hulde te hebben gebracht aan de kracht en de kalmte, die de Tsjechen had den getoond, zeide Simon, dat dezen zich gesteld zagen voor de keus tusschen het afstaan van een gedeelte van hun grond gebied, zooals door Engeland en Frankrijk werd aangeraden, of hun staat bloot te stelle^ aan mogelijke vernietiging. „Ik zou het goed duidelijk willen ma ken, dat de Fransche regeering en wijzelf Tsjecho-Slowakije geen kwaad hebben gedaan, omdat wij het dit al ternatief onder het oog hebben ge bracht. De waarheid is, dat deze staat Tsjecho-Slowakije in zijin oorspronke- lijken vorm werd geschapen, in strijd met het beginsel der zelfbeschikking." Bovendien was volgens Simon dit be ginsel soms moeilijk op de juiste wijze toe te passen. In antwoord op een door Eden gestelde vraag, of de conferentie van Muemhen zou leiden tot een vier-mogendheden iet, zeide Simon: „Indien de vraag bedoelt, of wij bereid zijn gezamenlijk met Frankrijk, Italië en Duitschland in vriendschappelijk overleg te treden over de Europeesche problemen, dan moet ik met den meesten nadruk ver klaren, dat wij zulk een overleg geenszins uitsluiten. Het is een der voornaamste doelstel lingen van de regeering geweest, te zien of het mogelijk is, om, in plaats van tusschen de democratieën en dic taturen een voor hen en ons onover brugbare kloof te handhaven, in het belang van den vrede in Europa naast elkaar te leven. Doch indiën daarentegen de vraag be doelt, of wij denken over een exclusief vier-mogendhedenpact met uitsluiting van andere staten, groot of klein, om dit, zijn wil aan Europa te doen opleg- gén, dan zeg ik namens de regeering met allen nadruk, dat dit niet de poli tiek der regeering is en ook nooit ge weest is." Sinion sprak de hoop uit, dat Rusland bereid zal zijn, zich aan te sluiten bij de garantie voor Tsjecho-Slowakije, en voegde hieraan toe, dat het niet in de bedoeling ligt, Rusland uit te slui ten van eenige regeling in Europa. In dien de hangende geschillen moeten worden opgelost, dient dit te geschie den op basis van vrije onderhandeling met alle Europeesche mogendheden. „Het is belangrijk, de medewerking te verkrijgen van de kleinere staten in Europa, die steeds waardevolle bond- genooten voor den vrede zijn geweest." Hoewel Simon toegaf, dat ér in de voor gaande stappen van het nationaal-socia- listische Duitschland of in „Mein Kampf" niets was om een vertrouwensvol optimisme te rechtvaardigen, achtte hij het evenzeer verkeerd, zich op het wanhopige standpunt te stellen, dat de dingen blijven zooals zij waren. Voor het eerst had Hitier een con cessie gedaan. „Het moet moeilijk zijn voor het hoofd van een totalitairen staat, terug te gaan precies als een auto, die geen versnelling achteruit heeft". Er was een wereld van verschil tus schen Berlijn, dat in den wereldoorlog schreeuwde: „Gott stra fe England!" en het Berlijn, dat den naam van den Britschen ministerpresident zegende. Simon geloofde, dat de minister-presi dent een beweging had ontketend, die ontzaglijke gevolgen zou kunnen heb ben, „en die, naar wij hopen en bid den, de wereld den vrede zal brengen". Churchill begon met de verklaring, dat Engeland een totale en niet te verzach ten nederlaag had geleden, en dat Frankrijk nog meer had geleden. Het uiterste, dat de minister-president voor Tsjecho-Slowakije heeft kunnen berei ken was, dat« de Duitsche dictator in plaats van zijn eten van de tafel weg te grissen, zich er mede vergenoegd had, dat het hem gang voor gang werd opgediend. Niemand was een onbuigzamer strijder voor den vrede geweest dan Chamberlain, doch indien aan Tsjecho-Slowakije was medegedeeld, dat het geen hulp van de West-Europeesche mogendheden behoefde te verwachten, zou het in den afgeloopen zomer betere voorwaarden hebben kun nen verkrijgen, dan waarmede het thans genoegen heeft moeten nemen. De kans is thans groot, dat Tsjecho-Slowakije door het nazibewind zal worden verzwolgen! Wij staan hier voor een ramp van de eerste grootte, die Engeland en Frankrijk is overkomen. V/at ik onverdraaglijk vind is, dat dit land onder de macht en den invloed van het nationaal-socialistische Duitschland komt. Iedere positie is stuk voor stuk ondermijnd en prijsgegeven op schoonklinkende en plausibele gronden. Ik voorzie, dat de politiek van onderwerping zal leiden tot beperking van de vrijheid van het woord in het parlement, op het spreekgestoelte en in de pers. Het zou, zoo vervolgde Churchill, beter geweest zijn, als Baldwin 2Va jaar geleden gepleit had voor mobilisatie van de indu strie, toen gevraagd werd om een ministe rie voor de voorraden. Churchill betoogde, dat de jongste mobilisatie van de lucht vaart- en luchtafweer-eenheden tekortko mingen aan het licht gebracht had, en verklaarde „Het volk moet weten, dat in de lands verdediging grove nalatigheid en te kortkomingen zijn begaan, dat wij zon der oorlog een nederlaag hebben gele den, waarvan wij nog lang de gevolgen zullen ondervinden, dat het geheele evenwicht van Europa in gevaar is ge bracht en dat voorloopig een vreese- lijk woord tegen de Westersche demo cratieën Is uitgesproken: „Gij zijt ge wogen en te licht gevonden". Churchill's rede werd door de oppositie luide toegejuicht. Labour-amendement ingediend. Greenwood diende hierop de motie der arbeiderspartij in, waarin het behoud van den vrede geprezen wordt maar afkeuring wordt uitgesproken over de vernederende middelen die daartoe gebruikt waren en waarin voorts een wereldconferentie ge- eischt wordt, om den oorlog in de toekomst uit te bannen. Greenwood zeide, dat voor de arbeiders partij de toekomst verre van rooskleurig was. We hadden een woord van Hitier maar Hitier heeft al zijn beloften in het verleden met het grootste gemak gebroken als hem dat paste. De weg naar Zuidoost Europa lag nu voor hem open en een nieuw midden-Europa was geschapen, v/aarin alleen Hitier iets te vertellen had en waar Engeland en Frankrijk zoo goed als uitgeschakeld waren. Voorts had de premier den wankel staan- den Mussolini te Muenchen weer op een nieuw en steviger voetstuk geplaatst en dat was de prijs dien Engeland voor t behoud van den vrede betaald had. De arbeiders partij zou blijven strijden voor vrede door collectieve veiligheid in het bewustzijn dat dit de eenige weg was waarop een blijven de vrede in Europa gevestigd kon worden. Het dagelijksch bestuur van de liberale oppositie heeft gisteravond besloten steun te verleenen aan het amendement van Labour. Hierop werd de zitting verdaagd. In het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft lord Stanhope nog eens de politiek der regeering ver dedigd. Ten aanzien van de nieuwe Britsche garantie aan Tsjecho-Slowakije stelde lord Cecil de vraag of deze ook van toepassing was op een inval van den kant van Hon garije. Lord Stanhope antwoordde, dat dit naar zijn meening inderdaad het geval zou zijn, indien er sprake was van een niet uitgelokten aanval. De zitting is tot 1 November verdaagd. PREDIKBEURT. Sassenheim Gemeente Gods: Vrljdagnam. 8 uur, paster Perkins. NED. HERV. KERK. Beroepen te Markelo (als hulppred.) B. H. Grolle, cand. te Utrecht; te O. en W. Souburg (als hulppred.) W. Oorthuys cand. te Scheve- ningen; te Arnhem (als hulppred.) W. C. Luu- ring, cand. te Heemstede; te Leermens F. G. A. v. Dijk te Wolfaartsdijk. Aangenomen naar Antwerpen (als hulppred.) P. H. W, M. v. d. Meer te Walcheren, cand. te Rotterdam: naar Femnes-Buiten J. v. Slie- dregt, cand. te Dinteloord, die bedankte voor Femnes-Binnen, Gouderak en Nieuwpoort. GEREF. GEMEENTEN. Drietal te Visvliet B. Boelens. cand. te Gro ningen, J. P. Rozendal, id., te Winschoten en A. M. Spiering, id. te Groningen. Aangenomen naar Zutphen (als hulppred.) W. de Graaff. cand. te Groningen. GEREF. KERKExN. Tweetal te Rijssen (Walkerk) M. Hofman te Moercapelle en J. Vreugdenhil te Kampen. Beroepen te Genemuiden M. Heikoop te Utrecht. Ds. J. HARING. A.s. Zondag herdenkt ds. J. Haring, Ned. Herv. predikant te Giessendam, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Johannes Haring werd 1 Sept. 1871 te Utrecht geboren. Hij bezocht het Stedelijk gymnasium te Utrecht en studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar theologie. In 1898 candiüaat geworden aanvaardde de jubilaris 9 Oct. van dat jaar zijn ambt te Bleskensgraaf sprekende over Joh. 5 29, na tevoren te zijn bevestigd door ds. N. C. Bakker van Maartensdijk. De jubilaris diende achtereenvolgens de gemeente van IJsselstein, Nieuw-Beyerland en Benthui zen om zich 21 Sept. 1930 aan zijn tegen woordige gemeente te verbinden, waar hij werd bevestigd door Ds. A. J. v. Rennes van Strijen én intrede deed met Jer. 21 8. De jubilaris was quaestor van den ring IJsselstein en is thans praetor van den ring Gorinchem, alsook scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Dordrecht. De jubilaris die van tal van plaatselijke vereenigingen het eere-Voorzitterschap bekleedt is o.m. voorzitter van den ring GiessendamNeder-Hardinxveld van het Ned. Bijbelgenootschap. Van de hand van den jubilaris, die tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk be hoort, verschenen bijdragen in het Geref. is lnstantine. In Insfantine zijp Inslantine voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op Prijs 70 cenf. ideale wijze vereenigd. B (BAYER) V E VR/ 717 Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 labletten 15 ct. (Ingez. Med.) Weekblad, de Waarheidsvriend, de Zon dagsbode van den ring Oud-Beyerland enz. Ook is hij redacteur en oprichter van de kerkbode in zijn gemeente. Ds. Haring is voornemens a.s: Zondag morgen in zijn eerste gemeente te Bleskens graaf een gedachtenisrede te houden en 's avonds in zijn tegenwoordige gemeente. Dinsdag 11 Oct. zal ds. Haring zoowel 's middags als 's avonds in zijn pastorie recipieeren. HELDRING-GESTICHTEN TE ZETTEN. Ds. O. G. Heldring tot president-directeur 'benoemd. Naar „De Nederlander" meldt, heeft het bestuur der Heldringgestichten ds. O. G. Heldring, thans directeur der gestichten, tot president-directeur benoemd. Ds. Heldring is een kleinzoon van den stichter der Zettensche inrichtingen. Hij is in 1883 geboren; op 12 Januari 1912 is hij predikant bij de Ned. Hervormde Gemeen te te Halle (G.) geworden, welke gemeente hij vijf jaar gediend heeft. In 1918 werd hij predikant-directeur der Heldringge stichten. In 1925 heeft hij de functie van predikant der Vluchtheuvelgemeente neer gelegd, waarna hij alleen het directeur schap bleef vervullen. Ds. Heldring heeft de aanvaarding van de benoeming nog in beraad gehouden. Volgens het V/eekblad Handelsbelangen wer den gedurende de maand September bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 159 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 3.772.954.80, waarvan preferent f. 327.205.7914. Vanaf 1 Jan. 1938 werden in totaal gedepo neerd 935 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 18.393.9714waarvan preferent f. 3.288.745.25. GEBOREN: Maria Antonia d. van J. J. Boetekees en W. Moll Sara Maria d. van A. Oudshoorn en M. J. v. d. Neut Gerrit Carel Alexander z. van B. Kret en E. Werkhoven Teunis z. van W. F. v. As en R. v. d. Mark Jeanne Maria d. van J. P. v. d. Zwet en H. C. Verhaar Hendrica Helena Geertruida d. van J. Burger- jon en G. M. H. v. d. Buuse Henrietta Catharina d. van C. de Roo en B. Lek. GEHUWD: A. Th. Bergers Jm. en C. D. Batenburg jd. Th. M. v. Griensven jm. en M. M. Webbers jd. W. Hasters jm. en M. M. Karei jd. A. Karstens jm. en C. ten Braak jd. A. Parmen- tier wedn. en W. C. M. Hermans jd. P. H. Ramp jm. en H. F. Roszner jd. Chr. Uphoff jm, en J. de Vink jd. J. v. d. Vijver jm. en A. C. Vinekstijn jd. OVERLEDEN: P. Vermeulen z. 7 jaar D. P. Weyers m, 62 jaar S. Th. Verbij m. 50 jaar. W. K. te N. Vertrek Amsterdam 7 uur 43, aankomst Stavoren 9 u. 59; of Amsterdam 13 u, 43. Stavoren 15 u. 52 of Amsterdam 17 u. 43, Stavoren 19 u. 52. E. B. te L. De Octrooiraad is gevestigd te Den Haag, Willem Witsenplein 6. Geopend van 10 tot 15 uur (Zaterdags tot 11% uuri. Een lezer vraagt adressen, waar nadere in lichtingen verkrijgbaar zijn omtrent Nederland- sche werkkampen voor jeugdige werkloozen uit intellectueele beroepen. Kan een onzer lezers hem daaraan helpen? Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen Langzamerhand klaarde het weer op. En toen de morgen aan brak, was de lucht helder en stil. Bij het opgaan van de zon ver anderden Elize's broers weer in zwanen. Deze namen net net, waarop Elize lag, weer in hun snavel en weg vlogen ze van het eiland, over de nog hevig bewogen zee, waarop het witte schuim dreef. Het leek wel, alsof er millioenen witte zwanen, op net zwart-groene water zwommen. Een verlies voor het LewJsche muziekleven. Naar wij vernemen heeft het Ge mengd koor „Sursum Corda" in rijn laatst gehouden vergadering tot op heffing dezer vereeniging besloten. j Voor het muziekleven in Leiden is dit zeker een ernstig verlies. In zijn 32-jarig bestaan heeft het koor Sursum Corda. onder leiding van zijn opvolgende dirigen ten Louis Robert, Hubert Cuijpers en zeker niet het minst de laatste jaren onder lei ding van den eminenten organist-dirigent Anthon v. d. Horst een belangrijke plaats in het Leidsche muziekleven ingenomen Door de weinige belangstelling echter hier ter stede, voor het streven van „Sursum Corda'' steeds meesterwerken op het ge bied der toonkunst te brengen, is een ein de gekomen aan het baanbrekend werk van „Sursum Corda" en een voortreffelijk koor voor Leiden verloren gegaan. Wij betreuren de opheffing van dit kooi dan ook ten zeerste! LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN' De beroemde Poolsche pianist Stefan Askenase, die Dinsdag a.s. een piano avond zal geven voor bovenstaande Ver eeniging, werd in 1916 in Lemberg gebo ren .studeerde in Weenen bij Emil Sauer, was van 1922 tot 1925 als professor ver bonden aan het Conservatorium te Cairo, waarna hij zich in 1925 in Brussel vestig de. van welke stad uit hij zijn groote bui- tenlandsche toumee's onderneemt. Stefan Askenase concerteerde in vrijwel alle belangrijke muziek-centra van Europa met de meest beroemde orkesten. In ons land gaf hij meer dan 100 con certen, speelde zevenmaal als solist met het Concertgebouw-Orkest o. 1. v. Mengel berg, van Beinum. Monte e.a. en was 13 maal solist in het Kurhaus te Schevenln- gen, waar hij ook dezen zomer wederom een éclatant succes verwierf. In 1939 zal Stefan Askenase eveneens een tournée ma ken voor de Ned. Indische Kunstkringen. jP i j l'- r'i IXlll'l! I !*-- v/|v li K* - - .-rt De zon steeg hooger. En plotseling zag Elize een bergland, dat in de lucht leek te zweven. Ijsvlakten schitterden op de berg toppen en midden daarop zag zij een ongelooflijk mooi en groot paleis, met de eene zuilenrij boven de andere. Aan den voet van het paleis zag zij wuivende palmbosschen en prachtige bloemen, die zoo groot als molensteenen waren. Elize vroeg natuurlijk of dit nu het mooie land was, waai de broers haar heen zouden Maar toen zij goed luisterde. brengen. Maar de zwanen schudden ontkennend de hoofden. Wat Elize zag was het prachtige luchtkasteel van de fee Morgana, een eeuwig veranderend 3lot in de wolken en daar mocht niemand komen. Elize staarde er lang naar totdat, heel onverwacht, de bergen, de bosschen en het kasteel in elkaar stortten. En meteen kwamen er 12 trotsche kerken, die veel op elkaar leken, voor in de plaats. Elize meende zelfs de klanken van de orgels te hooren. bleek het de zee te zijn. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11