Nieuws uit de Filmwereld 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 September 1938 Derde Biad No. 24084 PARLEMENTAIR OVERZICHT Harold Lloyd in „Professor pas op" Dienstplichtigen blijven onder de wapenen ONTLASTINGPILLEN GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN I Tweede Kamer. ALLERLEI BIJZONDERE WETSONTWERPEN. Tot op zekere hoogte waren de dagen van Augustus 1914 teruggekeerd. Immers: Ook toen moest het parlement In groote haast een aantal bijzondere wetsontwer pen behandelen, welke verband hielden met den .toestand van oorlogsgevaar", waarin ons land verkeerde. Maarer is verschil. Toén was de oorlog reeds uitgebroken. Nil niet. Nu leef de er zelfs nog hoop op vrede, en droegen de wetsontwerpen het karakter van voor- zorgs-maatregelen. Over den inhoud der ontwerpen zullen ■wij niets meer zeggen; men heeft die. saamgevat, reeds in dit blad kunnen lezen. Zij hadden betrekking op het vorderen van goederen ten behoeve van volkshuis houding en landsverdediging; de verplich te medewerking bij het toepassen van zulke vorderingen; de bevoegdheid der Re geering inzake het opslaan van voedsel voorraden; het tegengaan van prijsopdrij ving; het vorderen van zeeschepen; het beschikken over schepen in het algemeen; het aangaan van verzekerings-overeenkom- sten inzake de scheepvaart en de lucht vaart; de distributie en het hamsteren van levensmiddelen; de bodem-productie; en. last not least op het verschaffen van een buitengewoon crediet van niet minder dan 120 millioen gulden ter financiering van allerlei maatregelen (o.a. de eventueele mobilisatie). Het was 7 uur. voordat de Kamer met de openbare behandeling kon beginnen; de verslagen werden door den griffier voorgelezen. Een belangrijk punt was, dat in de afdeelingen de sterke wensch naar voren was gekomen, om aan de ont werpen een tijdelijk karakter te geven. Dit geschiedde. De Regeering beperkte namelijk, bij monde van Minister Steen- berghe, de werking ervan tot 1 Maart 1939. Het spreekt overigens vanzelf, dat, mocht zulks noodzakelijk blijken, tegen dien datum de wetten zullen worden ver lengd. Bij de discussie, die daarop gevolgd is, hebben de woordvoerders van verschillen de fracties verklaard de Regeering gaar ne te zullen steunen. Intusschen werd door sommigen een en kele uitzondering gemaakt. Zoo opperde de communistische heer De Visser een re serve voor het ontwerp inzake het buiten gewone crediet en zeide de christen-demo craat Van Houten, dat hij zijn steun niet uitstrekte tot goedkeuring van het ge- gebruik der weermacht: zooals men weet. wijst zijn partij elke militaire bewapening af Maar overigens was er niets dan steu nen; ook de nationaal-socialisten schaar den zich ditmaal achter de Regeering. Wij gelooven niet, dat het noodig is op verdere bijzonderheden van het debat in te gaan. Enkele redactie-wijzigingen werden aan gebracht. maar tenslotte werden alle wets ontwerpen door de Kamer aangenomen. Daarna kwam onmiddellijk de Eerste Kamer bijeen, die ze aanstonds in de af deelingen zou behandelen. Bij Koninklijk Besluit van 29 Sept^ is op grond van de overweging, dat de politieke spanning tusschen sommige Staten in Europa het noodzakelijk maakt om maatregelen te treffen ter beveiliging van de landsgrenzen en om bovendien te beschikken over een groo- ter aantal geoefende troepen, bepaald, dat de voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na de dagteekening van dit besluit in aanmerking zouden komen voor groot verlof, tot nader order in werkelijken dienst blijven. Het voorgaande geldt niet voor groe pen van dienstplichtigen, ten aanzien van welke de minister van Defensie be paalt, dat de daarin geleden maatregel niet op haar zal worden toegepast. Kent U de bloedzuiverende van Dr. J. B. MEENK VERBAZEND, zooals die het lichaam zui veren 40 ot. p. doosje. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. 452 (Ina<^ Med.) ROEKELOOS AUTOMOBILIST VEROORZAAKT AANRIJDING. Bekommert zich niet om slachtoffer. Gisteravond is te Amsterdam omstreeks elf uur een 61-jarie wielrijder op de Stad houderkade nabij het Oosteinde door een personenauto welke met groote snelheid reed. gegrepen De wielrijder werd op de motorkap geslingerd, waarna de auto tegen een lichtpaaltje, staande op een vluchtheuvel botste. Toen de auto daar door tot stilstand kwam, gaf de bestuurder opnieuw gas en reed met volle vaart weg. zonder zich om zijn slachtoffer te bekom- me-en Deze werd met ernstige verwondin gen, een gebroken been en een hersenschud ding opgenomen en naar het Ned. Israë- l'eHsch ziekenhu's veTvoerd. Mten achtte zijn toestand niet levensgevaarlijk. BUITENLANDSCH GEMENGD. CHARLESTON DOOR EEN ORKAAN GETEISTERD. Charleston in Zuid-Carolina V. St.) is geteisterd door een orkaan, welke acht uur duurde. De aangerichte schade is zeer aan zienlijk. Twintig personen zijn om het leven gekomen, tweehonderd werden ge wond. Eerste Kamer. De Kamer is om 11 uur in openbare ver gadering bijeengekomen en heeft toen, zonder slag of stoot, behoudens een enkele opmerking van den heer Van Vessem, alle wetsontwerpen goedgekeurd. HAAGSCHE RECHTBANK. Lichamelijk letsel door schuld. Op 26 Maart had op den Rijksstraatweg bij de Wittelaan onder Wassenaar, een ernstig ongeval plaats. Een auto. bestuurd door S. uit Wassenaar, vloog op het rij wielpad, waardoor drie fietsers werden aangereden, en allen gewond werden. De bloemenkoopman v. Egmond uit Rijnsburg, was er het ergste aan toe; hij bekwam verschillende verwondingen, waar door hij geruimen tijd zijn werk niet heeft kunnen verrichten. Blijkens het verhoor van enkele getui gen, reed verdachte achter een auto, die uit de richting Leiden kwam. Toen het eerste voertuig linksaf wilde gaan. probeerde verdachte er nog tusschen door te rijden, hetgeen niet mogelijk was, met gemeld gevolg. Verdachte betoogde dat hij eerst op het laatste oogenblik bemerkte dat de auto naar links ging, en niet meer kon stop pen. De officier vond dat verdachte zeer on voorzichtig heeft gereden, doch in ver band met blanco strafblad, vorderde hij f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Tegen een auto gereden. Op 2 April van dit jaar. reed de direc teur van een fabriek te Wassenaar, de heer A. P. Prins de Kerkelaan aldaar met zijn auto in, toen achter hem de motor rijder J. J. H. uit Rotterdam achterop kwam, in de richting Leiden. Deze vloog tegen de auto op. tengevolge waarvan zoowel de motorrijder, als diens duo-passagier ernstig werd gewond. De 60-jarige J. Boudewijns uit Voorburg, die op de duo had gezeten, was er-het erg ste aan toe en moest vier maanden in een ziekenhuis worden verpleegd. Ook nu kan nij zijn werk nog niet verrichten. Ver dachte zei dat hij niet meer weg kon, om dat een auto naast hem reed, terwijl hu er niet op verdacht was, dat de auto van den heer Prins linksaf zou gaan. De Officier weet het ongeval aan het feit. dat verd. te snel reed. n.l. plm. 70 a 80 k.M. Spr. vorderde f. 50.boete subs. 50 dagen hechtenis. Letsel door schuld. Terzake het veroorzaken van een ernstige aanrijding te Leiimuiden. heeft terecht ge staan een bloemist uit Voorhout. De 28-jarige veehouder G. C. v. d. Snoek uit Leimuiden was op den Heerenweg met zijn rijwiel door een auto, welke verdachte bestuurde, aangereden, waardoor de vee houder ernstig werd gewond. De Officier had tegen den autobestuur der f400 boete subs. 100 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot f. 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. Een chauffeur uit Noordwijkerhout had in ae Hoofdstraat te Sassenheim den hoven er F Schravendijk aangereden met een door hem bestuurde auto. De chauffeur had den v.-ielrrijder geen voorrang verleend terwijl hij dit behoorde te" doen. De offic.er had terzake lichame'ijk le'se! door schuld een geldboete van f 40 subs. 40 dazen geëischt. De rechtbank heeft f. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis opgelezd. Ernstige gevolgen van een botsing Op 5 Sept. van het vorig jaar kwam de Haagsche sportjournalist K A. Hartman boen hij op zijn motor over den Westvliet- weg te Leidschendam reed, in aanrijding met een auto. bestuurd door een dans- leerares uit Utrecht. De journalist was zoo- Thans4smolcen: Pastille - kwaliteit Super Melk Hazelnoot Toffee reepen v- -"10 O O t-t O T/OKLAT os tc>xe tllkaA orn&bx&eJiA 163ö dai mtm unóahofta jxxA "i ckocc^xcUhad. Thxc eeduïert moeói nwn daah^yue dovn^ Ixhw fiaó c/e JjokJsf (Ingez. Med.) danig gewond, dat één van zijn beenen moest worden geamputeerd Terzake ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, had de autobestuurster terecht ge- staan, doch de Oflicier had geen schuld I kunnen vaststellen en vroeg vrijspraak. De Rechtbank heeft dienovereenkomstig uit spraak gedaan. Naar de bollenvelden. De leerares V. uit Rotterdam, die met een logé naar de bloembollenvelden toog, was nabij de Beeklaan te Noordwijk-Bin- nen met de door haar bestuurde auto te gen de tram der N.Z.H.T.M. gereden, toen zij den onbewaakten overweg aldaar pas seerde. De logé was ernstig gewond door deze botsing. De officier had een geldboete van f. 400 geëischt. subs. 100 dagen hechtenis. De rechtbank heeft de dame veroordeeld tot f. 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van een student te Leiden, had dê 34-jarige varensgezel C. W. de G. uit Leiden een fiets gestolen, die onbeheerd voor de sociëteit stond. De verdachte bekende het feit. De officier merkte op dat verdachte reeds eerder is veroordeeld, en hij vorderde in verband hiermede een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden De verdediger wees op de armoedige om standigheden waarin verdachte verkeerde, I en waardoor hij tot zijn daad is gekomen. Uitspraak over 14 dagen. DE LONDENSCHE STRAAT-ARTISTEN. Hierboven Charles Laughton en Vivien Leigh in „St. Martin's Lane." Londen verandert en vele eeuwen-oude tradities gaan verloren. De statige huizen van den adel vallen onder de mokers van de sloopers en op hun plaats verrijzen moderne hotels, kantoren of flatgebouwen. Eén voor één zijn de gezellige cabarets met de ouderwetsche gasverlichting ver dwenen om plaats te maken voor bioscoop paleizen met hun neon-verlichting. De hoefslagen van de laatste paarden wor den overstemd door het geratel van de pneumatische boren, die het oude plavei sel opbreken om plaats te maken voor geluiddempend astfalt, waarover straks de moderne bussen en taxi's zullen glijden. De straatventers, die reeds op verren afstand herkenbaar waren aan hun eigen- aardigen roep. kenmerkend voor hun spe ciale waren, worden geleidelijk door hieu- I we politie-verordeningen van de straten verdreven. Slechts de straat-artisten, de „buskers" zooals Londen hen noemt, heb ben zich in de theaterwij k van het West End kunnen handhaven. Als bij de thea ters de lange rijen van wachtenden zich vormen, komen zij. tegelijk met de ver- huurdeis van klapstoeltjes te voorschijn en verdienen een paar stuivers met mu ziek. zang. dans en declamatie voor het publiek, dat straks in de theaters de groo te bekende artisten gaat zien. St. Mar tin's Lane is het centrum van hun ar beidsveld, want hier ligt het London Coli seum, Duke of York's Theatre en New Theatre, terwijl dozijnen andere bekende theaters in de omliggende straten gelegen zijn. Het leven van deze straat-artisten wordt geschilderd in de Pommer-Laughton-film, die thans in ons land wordt uitgebracht en die tot titel heeft „St. Martin's Lane". Charles Laughton geeft hierin een uit beelding van een artist, die zijn brood ver dient met declamaties voor het wachtende publiek, in zijn hart steeds overtuigd dat hij zichzelf kan rangschikken onder de groote spelers, die optreden in deze thea ters, waarvan hij slechts de buitenkant mag zien. Zijn tegenspeelster in deze film is Vivien Leigh. bli het eene bestanddeel, vergeleken bij het andere, belangrijk excelleerde. Opera's en operettes werden verfilmd en welluidende muziek klonk van het begin tot het einde in het oor. Ook de zg. dial oogfilm deed IETS OVER DE MODERNE DIALOOGFILM. Naar aanleiding van de verfilming van „Der Fall Deruga". Handeling, dialoog en muziek behooren tot de belangrijkste factoren der film. Oor spronkelijk was het zoo, dat de handeling de primaire functie had en dat de dialoog en muziek er waren, om haar te onderstre pen. om haar kracht bit te zetten, om haar beteekenis te verklaren enz. De handeling heeft de optische, dialoog en muziek ver vullen daarbij de accoustlsche functie. Daarna is men het is het wonder van de geluidsfilm, die dat mogelijk maakte overgegaan tot het maken van films, waar- Willy Birgel en Erika von Thellmann in de film „Der Fall Deruga". haar intrede d.w.z dat er films gemaakt werden met veel dialoog, films, waarbij het vooral of uitsluitend op het gesproken woord aankwam. Maar al te licht is men aanvankelijk geneigd geweest, deze over één kam te scheren en ze zonder meer voor verfilmd tooneel uit te maken. Dat dit „vonnis" al zeer ongemotiveerd is. kunnen zii bevestigen, die weten dat de film met haar steeds wisselende beelden, met haar suggestieve montage, haar buitenopnamen en gevarieerde milieux veel meer, of juister gezegd heel andere mogelijkheden biedt, dan het tooneel. Meer en meer heeft de dialoogfilm dan ook haar recht van bestaan bewezen en zelfs aanvankelijke tegenstan ders hebben er zich geheel mee kunnen vereenigen. Men onderschatte het maken van een dialoogfilm geenszins! Het stelt hooge elschen aan de capaciteiten van den regisseur Al heeft ze bewezen ook dié boeiend en fascineerend te kunnen ver vullen En het moet nog altijd gemakke lijker zlin het publiek twee uur met zien. dan met luisteren vast te houden. Zoo is een typisch voorbeeld voor de moderne dialoogfilm „De rechtszaak Dr. Deruga", een nieuw product der Ufa dat met Willy Birgel in de hoofdrol, binnenkort zal wor- Deze week kan men den komiek Harold Lloyd bewonderen in zijn nieuwe „Professor, pas op", waar uit hierboven een scène. film den uitgebracht. En als er één rolprent is, die het bestaansiecht van de dialoogfilm als zoodanig wettigt, dan is het zeker deze film, die zich voor het grootste gedeelte in een rechtszaal afspeelt. Maar dan stelle men als hïi de taak van de handeling en actie eenmaal heeft overgenomen aan den dialoog ook dezelfde hooge eischen. die men anders aan de handeling gesteld zou hebben. Eerst is het dus de schrijver van het draaiboek die zijn dialogen, met eigen zelfstandige functie, echt en natuur getrouw degelijk en met een kennelijken climax heeft op te bouwen; echt en natuur getrouw. doch daarbü tevens afwisselend en kleurrijk, geestig en ernstig, al naar de omstandigheden zijn met de noodige fan tasie en het gebruikelijke tikje sentiment. Behalve aan den dialoog zal de draaiboek- schrliver dan tevens veel aandacht aan zijn personen hebben te schenken om een bont palet te verkrijgen. Dan gaat de taak over op den regisseur, die voor de personen goede en sterk verschillende types moet zien te vinden en een enkele hoofdvertolker, die in staat geacht kan wórden met zijn popu lariteit de film „te dragen". Bijzonder geslaagd is Dr. Fritz Peter Buch bli het engageeren van de medespe lenden in „De rechtszaak Dr. Deruga" Het zlin de personificaties van den humor, den ernst, het sentiment, de romantiek en wat al niet meer, die stuk voor stuk als getui gen in dit- spannend en geheimzinnig pro ces voor den rechter verschijnen. Gesteund weliswaar door een goed „boek" hebben moeilijke taak gehad om door sterke nuan- regisseur en artisten toch een allesz.ns ceering door geste en mimiek hun woorden kracht bij te zet'en nuanceering. geste en mimiek, die hier dus eigenlijk de taak van handeling en muziek hadden overgenomen. Hier wordt de dialoog weldoordacht, ge construeerd, geënsceneerd en opgebouwd als de handeling zelve. En het resultaat is allesz'ns verrassend een resu'tiat da1 eens en voor altijd het van Hid to; Hid ver schijnen van een dialoo-film raits zii aan alle daarom te stellen speciale eischen voldoet, volkomen rechtvaardigt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9