GARANTIf Een stroom van berichten komt VROOM MEESMM ADVERTEERT IN HET „LEIDSCH DAGBLAD" De afdoende LFIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 30 September 1938 Peltenburg van 1793 LAND- EN TUINBOUW R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.). VRAGENRUBRIEK RECHTZAKEN Leiden Breestraat 109 Alphen Bruggestraat 7 BEIDEN Driedubbelsterk! Districtsvergadering in „Den Burcht" Ook dit jaar trad mond- en klauwzeer ruïneerend op. Gistermorgen ving in „Den Burcht" de districtsvergadering van den R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) aan. Bij afwezigheid van den algemeen voor zitter, den heer Kampschoer. opende de heer J. A. J. Verkley, de vergadering met een kort woord, waarin spr. de gespannen verhoudingen in Europa, memoreerde, daarbij den wensch en de bede voegend, dat Europa voor een ramp gespaard mag blijven. Spr. bracht deze districtsvergade ringen in verband met de methoden, welke in Amerika worden toegepast, indien er voor de land- en tuinbouw belangrijke be- slingen worden genomen, n.l. het eerst booren van de land- en tuinbouwers in de betreffende kwesties. Het eerste voorstel van de afd. Gouda 'beoogde het voeren van een gezamenlijke actie, om te komen tot afschaffing van den Zomertijd. Ook Katwijk. Langeraar, Zoe- terwoude verklaarden zich tegen den zo mertijd, omdat de bezwaren voor den boe renstand veel grooter zijn dan de voor deden, zoo deze laatste wel aanwezig zijn. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Weijden, memoreerde de poging, welke nog niet zoolang geleden is ondernomen om in de Kamer den zomertijd afgeschaft te krijgen en toen deze poging indertijd faal de, zou een nieuwe poging succes kunnen hebben, dan zou spr zich er sterk voor scharen. Succes betwijfelt hij echter. Het voorstel zal aan het hoofdbestuur worden voorgelegd. De afd. Nieuwkoop stelde voor om een poging te doen om ook de tuinders en bloemkweekers in aanmerking te doen ko men voor toewijzing van 1 of 2 blggen- merken voor huisslachting, en niet alleen voor de kleine boeren en landarbeiders, daar deze laatsten er meestal financieel nog beter aan toe zijn dan de eersten. Bij de discussie verklaarde een der leden zich overtuigd, dat van de 80.000 beschik baar gestelde merken er slechts 40 000 wor den gebruikt en de andere in reserve blij ven liggen, omdat er te weinig gebruik van wordt gemaakt. Het voorstel wordt in handen gesteld van het hoofdbestuur. Op het voorstel van de afd. Voorschoten om de regeering te verzoeken de kindertoe slag der z.g. kleine boeren en den tuln- derssteun in overeenstemming te brengen met die der werkioozen, antwoordde de heer v. d. Weyden. dat er binnenkort door de regeering een dergelijk besluit zal wor den genomen. De betreffende toeslag zal dan bij 7 kinderen ophouden Dit voorstel zal hedenmiddag bij de tuinders voorstellen weer aan de orde wor den gesteld. De Kring Leiden zou in het dagelijksch bestuur van den Ned. Boeren- en Tuln- d-Tsbond, den L.T.B. mede door een vee houder vertegenwoordigd willen zien Over dit voorstel ontspon zich een uitgebreide discussie. Zou er een lid aan dat bestuur dienen te worden bijgevoegd, dan zou men, aldus de voorz., zeker stuiten op de kosten, terwijl als een der bestuursleden voor een veehouder plaats zou moeten maken, daar mede de belangen van andere groepen, in niet geringe mate zouden worden geschaad Bovendien is een veehouder aangesteld als adviseur van het dagelijksch bestuur. De voorzitter zegde toe, deze zaak niet te la ten rusten en t. z. t. weer ter sprake te brengen. De volgende voorstellen betreffende vee houderij, melkhouderij, zuivelbereiding en akkerbouw, wilde de voorzitter splitsen in twee categorieën, n.l. de beperking van kalverschetsen en de consumptie melkre- geling. Vervolgens werd een aantal voorstellen behandeld van de afdeelingen Leiden, Bo degraven. Aarlanderveen, Gouda, Noorden, Voorschoten en Langeraar, welke alle een verruiming bepleitten van kalverschetsen, waarbij vooral werd gewezen op de verlie zen, welke door het mond- en klauwzeer werden geleden. Leiden noemde een uit breiding van 15°/o, terwijl Aarlanderveen 1 schets op de 10 melkkoeien wenschte, ter aanvulling van de sterfte onder het vee vanwege het mond- en klauwzeer. Over het algemeen waren de afdeelingen van mee ning dat de basis voor het toekennen van kalverschetsen. niet kan blijven het jaar 1932, doch dat men rekening dient te hou den met den huldigen toestand der be drijven en niet meer met het verleden. De heer Paardekooper vestigde de aan dacht op het feit, dat er wel een regeling is getroffen om bij mond- en klauwzeer tegemoet te komen bij gestorven dieren. Er kan echter opk op een andere manier groote schade aan het bedrijf worden toegebracht, n.l. door wrakke dieren. Ook hiervoor zou, aldus spr. een betere regeling gewenscht zijn. Wij willen een zoodanige verruiming hebben, dat wij ons bedrijf in stand kunnen houden, iets wat wij onder de gegeven omstandigheden niet kun nen. Wij zullen niet rusten aleer wij de gewenschte verruiming hebben ver kregen. Dit waren de woorden van den vice- voorzitter, den heer Verkley, met welke woorden de vergadering van harte in stemde. De afdeelingen Bodegraven, Gouda, Waddinxveen. Voorschoten. Noorden en Leiden vroegen een verhooging van den consumptie-melkprijs gedurende de win termaanden. Als data noemden sommige afdeelingen van 15 October tot 1 April, terwijl men als verhoogden melkprijs 1 cent per liter voorstelde. Bodegraven stelde voor deze prijzen al leen voor den groothandel te verhoogen en deze kosten niet te brengen op rekening van den consument. Zoeterwoude daaren tegen stelde voor dezen prijs te deelen. zoodat groothandel en consument ieder 0,5 cent per liter zouden moeten bekostigen. Dit voorstel werd aan het hoofdbestuur doorgegeven. Langeraar vroeg verhooging van den zui- veltoeslag in verband met de hoogere voe- derprijzen, over welk voorstel niet werd gediscussieerd aangezien de afgevaardigde van Langeraar niet op deze districtsverga dering aanwezig was. Leiden stelde het hoofdbestuur voor te bevorderen, dat de export van schapen en schapenvleesch door de rëgeering wordt ge_ stimuleerd. welk voorstel aan het hoofd bestuur zal worden voorgelegd. Gistermiddag werd de vergadering voort gezet met de groepen Tuinbouw en Sier teelt. Na een inleidend woord van den voorzit ter. den heer Kampschoer, burgemeester van Monster, was de spreekbeurt aan pa ter Van Kempen, den nieuwen directeur van het retraitehuis te Noordwijkerhout, die de noodzakelijkheid van het retraite- werk en het nut van het retraitebezoek nader uiteenzette. De steunuitkeering in den tuinbouw. De afdeelingen Noorden, Langeraar, Reeu- wyk, Waddinxveen en kring de Venen, stelde voor stappen te doen om een hoo gere steunuitkeering te krijgen voor de vollegrondscultuur. terwijl men tevens ver zocht bij de steunuitkeering rekening te houden met de opbrengst, terwijl de Ve nen den tuinbouwsteun uitbetaald zouden willen zien tot aan den kostprijs, Al deze voorstellen werden door de be treffende afgevaardigden nader toege licht. De afgevaardigde van de Venen zette voorts de wenschelijkheid uiteen om de augurken-sorteering B ook in den mini mumprijs en steunregeling te brengen. Dit jaar is het, aldus deze spr., weer gebleken, dat het een goed en gevraagd handelspro duct voor binnen- en buitenland is, Waddinxveen vroeg een verruiming van teeltvergunning voor gezinnen met groote in eigen bedrijf werkende kinderen, terwijl de Venen voorstelde de einddatum van het eerste doperwten-tijdperk te verleggen naar 10 Juli, dit als gevolg van de late oogst. De directeur van de veiling In de Venen, verzekerde, aldus een der sprekers, dat in dien die verlegging niet plaats zal hebben, plm. 50 000 zak doperwten buiten de steun zullen vallen. Wat de bollenkweekerij betreft, stelde de Venen voor, de bollen uit te breiden tot areaal 1933. tot ten hoogste 500 Rijnland- sche roeden. Het is, zoo lichtte de afge vaardigde toe. met deze inkrimping even als met de saneerine, zij is de kleine kweeker te zwaar en zij leidt tot vernieti ging. Al deze voorstellen zullen op de al- gemeene vergadering naar voren worden gebracht. Bij de behandeling van de nagekomen voorstellen van Sassenheim. stelde de af- deeling Hillegom voor om dergelijke voor stellen, welke louter en alleen den bolien- kweekers aangaan, in het vervolg eerst te bespreken ln een eventueel op te richten „kring van Bloembollenkweekers", waarop de voorzitter antwoordde dat de oprichting van een dergelijke onderafdeeling inder daad in het voornemen van het bestuur ligt. Na een geanimeerde rondvraag werd deze vergadering te ongeveer vijf uur op de gebruikelijke wijze gesloten. Abonné. U zult de vordering moeten vol doen, als de voorwaarden voor den koop mei termijnbetaling inhielden, dat de kosten daar voor hooger zouden zijn. Abonné te L. Men had beter de schuld met de erfgenamen kunnen voldoen. Practisch is er echter geen verschil, aangezien het bedrag in elk geval betaald moest worden uit de nage laten goederen. Mej. N. N. De dames moeten zich aan de overeenkomst houden en bij afwezigheid buiten de bepaalde perioden de volledige pensionkosten betalen. C. D. te L. De bestuurder is aansprakelijk voor de schade door zijn schuld veroorzaakt. De geveltourist breekt in bij den zakken roller KANTONGERECHT DELFT. De kantonrechter te Delft heeft veroor deeld wegens openbare dronkenschap J. d. V. te Oegstgeest f. 5 boete subs. 3 dagen hechtenis; Overtreding Leerplichtwet: J. v. L. te Zoetermeer f. 2.50 subs. 2 dagen hechtenis; Overtreding Motor- en Rijwiel- wet J. v. D. te Leidschendam f. 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. RADIOVREDE Zorgt dat U een goed toestel neemt. - Koopt toch niet klakkeloos, maar hoort en ziet alle 1ste klas merken naast elkaar, want dan pas zijt ge voor 100 zeker van een goede keus. - Er is in Lelden slechts één firma, die U die vergelijkende keuze kan voorzetten. 418a BIJNA IEDEREEN KOOPT DAAROM ZIJN RADIO BIJ Betaling gemakkelijk Prospecti gratis» MORGEN van de Parterre 'vito Graslinnen en Conqo- linnen, voor 2-persoons- lalrens, 150 cm. breed, per Meter 27Vz Wollen dameshemdjes, opgeknipt model, en da mesbroekjes, krimpvrij, rose, bleu of wit, per stuk0.75 Flanellen bedlakens, 2- persoons, met zoom, een zeer voordeelige aanbieding0.75 Witte taiellakens. damast dessin, 120 x 150 cm., speciale prijs 0.45 Dienjaponnen, v. blauw glorialinnen, korte mou wen, kraagje van wit matting, maat 42/461.25 Overalls, onze bekende Solidita Populair, zeer zware kwaliteit, met over dekte sluiting, borstzak, 2 schuine zakken, met in- tasten, achterzak enduim- stokzak, ln blauw, khaky of writ, maten 48/56 2.50 van de 2e Etage. Divankleeden, in nieuwe handweefdessins, zeer zware kwaliteit, 140 x 280 cm. 2.25 Witte kleedjes, kloskant, 20 centimeter doorsnee0.0 O Handweefstof, in geheel nieuwe dessins, 120 cm. br. p. Mtr. 0.40 Marquisette en voile met strookje, writ of écru, 85 centimeter breed, per Meter0.2 O Nedco en Jabo-tapijt, de nieuwste vloerbedekking, in 12 moderne kleuren, 100 cm. breed, per A~ Meter Moquette kleedjes, in Per zische en Chineesche dess., prachtkleu- ren, 60 X 110 cm. 1.60 i/Mde tfitouoi dti dbt OundtM. faümt&hta kt dut &a/t, van h.Sous-terrain Reclame-aanbied. Zeep poeder, onze bekende kwaliteit, 5 pak- ken voor0.25 Zelfwerkend wascfimid- del, per pak.Q^Q Theecomfoors, zeer mooi model in aluminium, met 1 pak theelichten, te samen 0.75 Metalen pomponzen, groote maat, 5 stuks voor0.10 Ontbijtserviezen, 10-deelig, prima aardewerk1.45 Glazen drijf- of fruitscha len, groot model, met 3 pootjes in blauw of groen gekl. glas 0.40 Geglazuurd servies. Maastrichtsch fabrikaat, crème-kleurig, nieuw model tafelservies 24-dlg. <.90 theeservies Mg, 2.90 ontbijtservies 10-dlg. 2.90 Afwerking met dubbele ketting steek Afgetrensde zakken! fongens trachten altijd, hun broeken zoo gauw mogelijk te verslijten 1 Dat weet elke moeder! Met Beva broeken mogen zij het gerust probeeren! Daar is geen stukkrijgen aan! De schriftelijke garantie is er een afdoend bewijs voorBeva broeken zijn sterkEen dubbele kettingsteek maakt, dat de naden nooit loslaten! Driedubbel- sterk is de stofl Extra versterkt zijn de zakken en de knoopsgaten 1 Jongens moeten •Beva dragen 1 Alle echte Beva-kleeding is van het garantie-betvijs en van dit etiket voorzien Verkrijgbaar bij onderstaande firma's 446 N.V. v. Cleef's J. KetelKoudekerk 1 P. C. Meiman Sassenheim Manuf. handel, Leiden N.V. E. TissingLisse D Planje Voorschoten A. v. d. Linde Hazerswoude Mag. „De Vlijt" H. Planje .Katwijk a. Zee Gebr. Verkade, Noordwijk-B. j Gebr- *erkade Wassenaar C. v. Schie i D. Goemaat Rijnsburg E. StigterWoubrugge

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15