BINNENLAND IEIDSCH DA03LAD - Vierde Blad Vrijdag 30 September 1938 Leed hevige spierpijnenPAm Welk nut heeft reclame voor ieder van ons BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voorziening eerste levens behoeften. Een verklaring van het georganiseerd winkelbedrijf. Voldoende voorraden, om aan de normale vraag te voldoen. In verband met de moeilijkheden, welke als gevolg van de ontwikkeling der interna tionale verhoudingen met betrekking tot de \oorziening van eerste levensbehoeften kunnen ontstaan, hebben de centrale orga nisaties, waarin de ondernemers in het winkelbedrijf zijn vereenigd. nJ. de Konink lijke Nederl. Middenstandsbond, de Nederl. R.K. Middenstandsbond, de Chr. Midden standsbond en de landelijke centraje orga nisaties der verbruikscoöperaties, een oproep tot het publiek gericht, waarin zij verklaren dat genoemde organisaties zich op eersten oproep der regeering terstond bereid heb ben verklaard om met alle haar ten dienste staande middelen de uitvoering en nale ving van alle voorschriften, welke de over heid in deze moeilijke dagen in het alge meen belang ten aanzien van een ordelijke voorziening van het publiek van eerste levensbehoeften tegen redelijke prijzen zal r.emen. te helpen verzekeren. Bij de verbruikers behoeft geen vrees te bestaan voor een direct dreigend tekort aan voedingsmiddelen, kleeding en andere eer ste levensbehoeften, aangezien de bij den handel beschikbare voorraden voorshands voldoende zijn. In deze dagen van spanning eischt het landsbelang, dat iedere Nederlander kalm en vastberaden zijn plicht doet en zich spontaan richt naar de maatregelen, welke de overheid in het algemeen welzijn treft, ook dan wanneer deze persoonlijke belan gen niet geheel kunnen ontzien. Tot de ondernemers in groot- en klein handel. leden en niet-leden, richten de or ganisaties den dringenden oproep, dat ook zij, ieder in eigen zaak en daardoor als één man hun plicht zullen doen. STEUN AAN DE MILICIENS. Opwekking tot daad van nationalen zin. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft bij vernieuwing een oproep tot zijn leden gericht om, voor zoover de bedrijfsomstandigheden dit maar eenigszins toelaten, maatregelen te treffen, dat het personeel, hetwelk onder de wapenen is geroepen, zoo wei nig mogelijk schade zal ondervinden van het vervullen van dien nationalen plicht. Verschillende malen, aldus schrijft het verbond, hebben wij ons op oogenblikken, waarop internationale spanningen van bij - zonderen aard intraden, gewend tot onze leden en een beroep gedaan op den nationa len zin van de werkgevers om, voor zoover in hun vermogen ligt, in hun bedrijf de maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat onze dienstplichtige landgenoo- ten zoo weinig mogelijk persoonlijk nadeel ondervinden van de verplichtingen, welke zij in het algemeen belang hebben te vol brengen. Eventueele uitkeerlngen van werkgevers zijde zullen krachtens verkregen overeen stemming met het departement van defen sie niet worden gekort op de normale kost winnersvergoeding. zoodat dus zekerheid wordt verkregen, dat de uitkeeringen recht streeks aan de belanghebbenden ten goede komen. Het Verbond van Nederlandsche Werkge vers spreekt het vertrouwen uit. dat het Nederlandsche bedrijfsleven onder de hui dige kritieke omstandigheden er toe zal wil len medewerken om hen. die reeds thans geroepen zijn hun persoonlijk offer te bren gen in het belang der nationale taak. zoo veel mogelijk te steunen bij de getrouwe vervulling van die taak. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN De transporteering van door Ned. arbeiders in Duitschland gestorte bedragen. Op de vragen van den heer Woudenberg betreffende vertraging in de transfereering na loonoverschotten van in Duitschland ge vestigde Ned. arbeiders hebben de Minis ters van Sociale Zaken, van Financiën en Economische Zaken als volgt geantwoord: De transfereering van loonoverschotten van in Duitschland gevestigde Nederland sche arbeiders heeft, voor zoover den mi nister bekend is, een normaal verloop. Ter vergemakkelijking van de formalitei ten en ten gerieve der arbeiders is goedge vonden, dat de rijksconsulent voor Sociale Zaken in Duitschland zijn tusschenkomst verleent voor het overmaken van loonover schotten over Duitsche en Nederlandsche instellingen. In verband met een regeling, welke met de Duitsche regeering is getrof fen, dient hij daarvoor o.m. te controlee- I ren of de over te maken bedragen inder- i daad ten hoogste 85& van het netto-loon- ovcrschot vormen. De vraag betreffende wekelijksche uitbe taling zonder eenige vertraging dient in haar algemeenheid ontkennend te worden beantwoord, ook daarom reeds, omdat in j vele gevallen de loonen per 14 dagen wor- 1 den uitbetaald en overgemaakt, terwijl de bovenbedoelde controle noodzakelijk eenige vertraging medebrengt. Intusschen wordt 1 al het mogelijke gedaan om de overmaking zoo snel mogelijk te doen gescheiden. Te dien einde verleenen de meeste gemeente besturen voorschotten aan de gezinnen in afwachting van de uitbetaling over de clearing. Voorts heeft genoemde rijkscon sulent reeds voor eenigen tijd een voorstel gedaan, dat er toe kan leiden, dat bij dien consulent gestorte loonoverschotten, bij wijze van voorschot, rechtstreeks aan de achtergebleven gezinnen of aan andere relaties in Nederland worden uitbetaald. Aan dit voorstel zal spoedig uitvoering kun nen worden gegeven. Kolonisatie-problemen. Overleg over vestigingen op Nieuw-Guinea. Nederlandsche boeren naar Sumatra? De Kolonisatie-raad heeft gisteren be sprekingen gehouden met vertegenwoor digers van de vereeniging Kolonisatie Nieuw-Guinea over maatregelen, welke ten aanzien van de kolonisaties van die ver eeniging in het 6entani-gebied en in Orangsbari zullen moeten worden getrof fen. Dit overleg leidde tot volledige over eenstemming. De vereeniging verklaarde zich accoord met het standpunt van den Kolonisatie-raad. dat geen verdere steun zal worden verleend aan de kolonisatie in het Sentani-gebied. in verband met de ernstige bezwaren welke die raad heeft te gen een kolonie op die plaats. De vereeni ging zal echter deze kolonisatie op beschei den schaal met eigen middelen voortzetten. De Kolonlsatieraad kon zich niet ver eenigen met het voorstel der vereeniging oir een voorloopige kolonisatiekern van Orangsbari over te brengen naar een na der te bepalen punt in het Eanslkldal, waarbij de gedachte voorzat, aansluiting te zoeken bij het landbouwproefbedrijf, dat aldaar door het gouvernement zal worden opgezet. Daarentegen kon de raad wel aan de vereeniging hulp toezeggen voor de op richting van een mechanisch toegerust proefbedrijf in een gebied buiten Nieuw- Gumea. teneinde daarmede de noodige er varing op te doen voor kolonisatie met me chanische middelen. De vereeniging stelt zich voor van dit aanbod gebruikte te ma ken. zoodra de verdere exploratie van Nieuw-Guinea de aanwezigheid zal heb ben aangetoond van geb'eden, welke be ter voor kolonisatie geschikt zijn. In af wachting daarvan behoudt de vereeniging zich haar aanspraken voor op de huidige reservaten. In deze bespreking Is tevens het voorstel behandeld om op beperkte schaal een proef te nemen met een aantal Nederlandsche boeren in het gebied van de Dairi-kolo- nlsatle ide Dairi-landen zijn gelegen op de hoogvlakte van de Oostkust van Sumatra, de H. V. A had destijds een optie op dit gebied, doch heeft na eenige jaren onder zoek. de concessie aan het gouvernement teruggegeven!. Het doel van deze proefne ming is de vorming van een gemengd boe renbedrijf. eenerziids gebaseerd op land bouw anderzijds op veeteelt en zuivelbe reiding. Hiervoor is de mco'ewerklng ver kregen van de Nederlandsche vereeniging „Stichting Nederlandsche volksDlanting op Sumatra. Groningen" en van de Indische Mij. voor werkverschaffing te Medan. DE TUNNELBOUW TE ROTTERDAM. Wijziging van den toegangsweg. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag besloten om, ter vermijding van verschillende kruispunten in Rotterdam den toegangsweg voor het snelverkeer naar de in aanbouw zijnde Maastunnel, op vier plaatsen te ondertunnelen", zoodat het autoverkeer, dat van het Zuiden en het Noorden komt, vrijwel ongehinderd door het stadsverkeer. Rotterdam kan passeeren. De kosten van deze werken zijn op 41/, millioen geschat, dat is een half mlllioen meer dan de raming voor het oorspronke lijke plan. dat slechts kruisingen a niveau kende. Het Werkfonds zal het noodige be drag verstrekken. VEREEN. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN NEDERLAND. De algemeene vergadering. Onder presidium van mr G. v. Baren, burgemeester van Delft, werd heden in het kerkgebouw van de stichting „Bloemen- daal" te Loosduinen de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de ver eeniging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Nederland, waarvan hier te lande vijf krankzinnigengestichten uitgaan De voorzitter opende hedenmiddag om 2 uur de vergadering. De verslagen van het algemeen bestuur en van den pen ningmeester, den heer C. S. van Dobben de Bruyn. burgemeester van Bodegraven, werden goedgekeurd en de penningmees ter van zijn beheer gedechargeerd. De ver gadering machtigde het bestuur tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de statuten en tot overdracht van een grond- strook aan de gemeente Ermelo in verband met wegen-aanleg. De aftr. bestuursleden de heeren Th. W. L. Baron van Heemstra, die voor de stichting „Veldwijk te Er melo; mr. H Bos Kzn., die voor de stich ting .Bloemendaal" te Loosduinen; mr. J. J Eouma en Th. Klers, die beiden voor de stichting Dennenoord" te Zuidlaren en H J Zweers, die voor de stichting „woll- heze" te Wolfheze zitting hebben, werden lUNa afdoening der hutshoudelijke zaken zrauwïrts et|r Ermelo, ^hefond™ „Psychose en echtscheiding VRAGEN VAN DEN HEER VAN DER GOES VAN NATERS. Dc toelating van teruggezonden Neder landsche vrijwilligers. De heer van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Justitie en van Bui- tenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld 1. Heeft de regeering kennis genomen van de verklaring van den Spaanschen minister-president prof. Negrin, ter Vol kenbondsvergadering te Genève afgelegd, inhoudende, dat de Spaansche regeering ten spoedigste zal overgaan tot de terug zending van de aan haar zijde strijdende vrijwilligers van vreemde herkomst, al of niet inmiddels tot Spanjaard genaturali seerd? 2. Is de regeering niet van meening. dat haar standpunt betreffende medewerking aan de terugtrekking van niet-Spaansche combattanten zooals dat tot uitdrukking is gebracht in de beantwoording van de tweede dezerzijds gestelde vraag omtrent de reoetrieerine dezer personen, d.d. 16 Juli 1938 en medebrengt, dat de ter uit voering van bovengemeld voornemen tr- rt'ggezzonden vrijwilligers van Nederland sche herkomst in Nederland zullen worden toegelaten? 3. Is de regeering bereid, de sub. 2 be doelde toelating te bevorderen? SCHRIFTELIJKE VRAGEN VAN DEN HEER VAN VESSEM. Inzake den export van zware varkens. De heer van Vessem heeft de volgende vragen gesteld aan den minister var. Eco nomische Zaken: 1 Heeft de minister kennis genomen van het bericht in het Algemeen Handelsblad, volgens hetwelk de veehouderijcentrale be sloten zou hebben ettelijke duizenden zware varkens aan Duitschland te leveren en zoo ja, kan de minister mededeelen of dit be richt juist is? 2. Indien de onder l gestelde vragen be vestigend beantwoord worden, wil de minis ter dan mededeelen of naar ziin meening onder de huidige internationale omstandig heden onttrekking van zoo belangrijke hoeveelheden vleesch en vet aan den bin- nenlandschen voorraad kan plaats vinden zonder dat daardoor de nationale voedsel- voorziening in gevaar wordt gebracht? 3. Is de minister bereid de noodige maat. regelen te nemen dat de voorgenomen uit voer van varkens niet zal plaats vinden alvorer. is komen vast te staan, dat deze uitvoer zonder bezwaar voor de nationale voedselvoorziening kan plaats vinden?. B-steun aan kleine tuinders. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer van der Sluis betref fende toekenning van den z.g. B-steun aan kleine tuinders heeft de Minister van Sociale Zaken het volgende medegedeeld: Ten einde de kleine tuinders, voor zoover deze niet reeds voor opneming in de steun regeling of plaatsing bij de werkverschaf fing in aanmerking kwamen en uit dien hoofde den zoogenaamden B-steun mogen ontvangen, ook hieraan deelachtig te kun nen maken, heeft de minister van Econo mische Zaken er zijn goedkeuring aan ge hecht, dat ten laste van zijn departement aan kleine tuinders dezelfde toelage op de zelfde basis wordt verstrekt als voor de kleine boeren het geval is. De gemeentebesturen zullen hiermede zoo spoedig mogelijk worden ln kennis ge steld. De meeste menschen denken zoowat nooit over reclame na. Zij hebben daar ook geen aanleiding voor. Want reciame is een „service" waarvan iedereen profi teert. zonder dat Iemand er om behoeft te vragen. In zulke gevallen verdiept men er zich niet in en aanvaardt eenvoudigweg wat ons zoo royaal geboden wordt. Wat dat betreft, deelt reclame het lot van de lucht. Is er iets nuttlgers doch ook iets gewoners dan de lucht die we in ademen? En toch zoo lazen we ergens hebben geleerden eeuwen lang over de oplossing van heel wat zwaarder proble men nagedacht dan over de samenstelling van lucht en haar beteekenis voor het menschelijk. dierlijk en plantaardig leven. In het moderne leven staat iedereen, hetzij man. vrouw of kind dagelijks in contact met reciame. met adverteeren. En toch merken wij in heel veel gevallen niet eens op, dat wij bij het koopen van onze óagelljksche benoodigdheden door de re clame worden geleid. Waar dat het geval is, kunnen we gerust zeggen dat de re clame uitstekend is geweest. Want dan heeft zij bewerkt, dat men het de natuur lijkste zaak van de wereld vindt, dat men dit of dat product koopt, zonder dat men erbij denkt, dat men het zoo vaak gead verteerd heeft gezien. Op de hiervoor getrokken vergelijking voortbordurend, zouden we kunnen zeggen, dat de reclame voor het zakenleven tegen woordig zoo iets is als de lucht voor het menschelijk leven. En die vergelijking ls niet eens stoutmoedig. We kunnen immers gerust erkennen, dat zoo de reclame ineens werd afgeschaft, het zakenleven zou ver stikken. Werkelijk: reclame vervult voor de dl» tributle van de goederen een zeker eve* voorname rol als het moderne transport wezen. Dit laatste dankt zijn bestaansreden zelfs voor een groot deel aan de reclame. Werd er niet geadverteerd, dan zouden wij veel minder behoefte aan onze mo derne, snelle transportmiddelen hebben. Het goederenverkeer zou dan maar heel klein zijn. vergeleken met nu. Tallooze ar tikelen zouden immers nooit algemeene be kendheid hebben verworven, dus nimmer gevraagd worden en aldus ook nooit eenigs zins beteekenende afzetgebieden hebben verworven, buiten de plaats waar zij wor den vervaardigd en de menschen er dus. uit hoofde van hun nabuurschap, op de hoogte van kunnen zijn. En juist het verwerven van nieuwe afzet gebieden maakt transport noodzakelijk en evenzeer reizigersbezoek, telefoontjes, etc. Het is dan ook niet toevallig, dat hand in hand met de ontwikkeling van het ad verteeren. de ontwikkeling van het verkeer, van telefoon en telegraaf Is gegaan. Wanneer men al eens over reclame na denkt, dan beschouwt men haar meestal alleen als het middel om de vele artikelen aan te prijzen, die men ons wil verkoopen. Dat ls ongetwijfeld zoo, maar zooals wij hiervoor al gezien hebben reclame als geheel doet veel méér dan dat. Reclame heeft enormen invloed op onze levens wijze. op vooruitgang, beschaving en hy giëne. En het verkort in geweldige mate den tijd tusschen uitvindingen en haar practische toepassing ln het dagelijksche leven. Want zonder reclame zouden ra dio's. stofzuigers, auto's, scheerapparaten en de dagelijksche gewoonte van tanden poetsen. geen algemeen goed zijn ge worden! Reclame is al heel oud, maar alleen haar geweldige ontwikkeling ln den modernen tijd maakt, dat zij thans zoo'n groote rol speelt ln het zaken- zoowel als in het particuliere leven. mmL-SJ&ZZ -JU Mw.A. Th. Batenburg- lAffimdWI INSCHAKELING MACHINAAL BROOD PRODUCTIE-APPARAAT. De Nederlandsche vereeniging van werk gevers in het bakkerbedrijf. deelt mede. dat zij in verband met den gespannen in ternationalen toestand en in de overtui» ging, dat een goed functionneerende broodvoorziening van het hoogste belang is voor ons volk. zich gewend heeft tot den minister van defensie, teneinde der regee ring hare volledige, vrijwillige medewer king aan te bieden aan de uitvoering van die maatregelen, welke in verband met de voedselvoorziening van ons land reeds zijn getroffen of nog mochten worden getroffen. De vereeniging heeft den minister voorts aangeboden om voor zoover dat noodig en wenscheiyk mocht worden geacht, gebruik te maken van de inschakeling van haar machinaal broodproductie-apparaat, gelijk dat in 1914 ook is geschied. Tevens houdt deze vereeniging zich be reid om de regeering. waar noodig. van advies te dienen omtrent alle Droblemen, welke in verband met de voedselvoorzie ning kunnen rijzen. In soortgelijken zin heeft de Nederland sche vereeniging van werkgevers ln het bakkersbedrijf zich gewend tot den voorzit ter van het bureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd en tot den directeur van de Nederlandsche meelcentrale. Deze vereeniging heeft gemeend hiertoe te moeten overgaan, oodat de regeering bUlke, dat het volk en zeer zeker de bak- keril, aaneengesloten achter haar staat. Aan de bil haar aangesloten leden heeft de vereeniging het dringend advies gege ven om rekening te willen houden met de belaneren van hun in verband met de beveiliging van ons land in militairen dienst opgeroepen en eventueel nog op te roepen personeel. De vereeniging heeft cron aangedrongen dat aan zulk rersoneel niet onmiddellijk ontslag zal worden ver leend. Mw. A. Th. Batenburg- Richter, Soestdflk schekade 976 te Den Haag schrijft over TOG AL het volgende: „Ik leed hevig aan spierpijnen in de len denen en alles wat ik er tegen deed was tevergeefs, tot lk T O G A L gebruikte. Direct verminderden de pijnen en nu kan ik mijn huiselijke M""Richitr rDrnBHÏÏb"ra' Plicbten weer vervul- "g len, terwijl lk daar voor niet uit bed kon komen. Ik kan dan ook niet anders dan TOG AL, dat mtf beter schap heeft gebracht, warm aanbevelen." Wanneer U geplaagd wordt door rheuma- tiek, ischias, spier- en zenuwpijnen, of hoofd pijn, gebruik dan eveneens TOG AL. Het geheim der TO GAL-tabletten is hun heilzame werking op bloed en inwendige organen, waaruit zi) de onzuiverheden - de eigenlijke oorzaak van die pijnen - af doende verwijderen. Bit ohe apoth. en drop. v.a. f 0.80 p. flac. (excl. O.B.) 446 (ingez. Med.) GEBOREN: Maarten, z. van J. H. K. Crama cn L. Boelee; Hans Alex Rudolf, z. van M. H. A. J. v. Noort en J. A. M. Neuteboom: Johannes Mattheus, z. van P. M. Jansen en C. M. Roelofsen. ONDERTROUWD: J. v. d. Wal. jm. 24 Jaar en J. v. d. Weljden, jd. 20 Jaar; W. C. Hoogeveen, Jm. 25 Jaar en A. Devllee. Jd. 25 Jaar; D. J. Bavelaar. Jm. 22 jaar en W. L. Huijs, jd. 19 jaar; A. C. Kim- pel. gesch. 39 Jaar en E. A. Siedenburg. gesch. 33 jaar; P. Rijlaarsdam, jm. 30 jaar en A. M. H. v. Beers, Jd. 21 Jaar. DE BOTERNOTEERING. De commisslenoteering voor Nederland sche boter ls heden vastgesteld op f. 0,77 per kg. DE ACADEMIE VOOR BEELDENDE KUNSTEN TE DEN HAAG. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De nieuwe directie. Naar wit vernemen heeft de elstermiddag te Utrecht gehouden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Neder! SDoorwegen de voorgestelde statutenwijz gingen aangenomen. Vervolgens werden benoemd tot presldenl Drof dr ir J. Goudr aan Jr en tot direc teuren de heeren ir W Hupkes. chef van den dienst van tract'e en materieel en Ir. W F. H. van Rijckevorsel. chef van den dienst van vervoer en handelszaken der maatschappij Voltooiing en opening van het nieuwe gebouw. Velen hadden gisteravond gevolg gegeven aan de uitnoodlging tot een feestelijke bij eenkomst ln het Gebouw van de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, ter gelegenheid van de algeheele voltooiing van den nieuwbouw. Aanwezig waren o.m. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, minister van O., K. en W., oud-minister mr. J. Terpstra. de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. mr. dr. H. A. van Karaebeek, de heer lr. Hofstede, Inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, baron van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwendienst, de burgemeester van de residentie, mr. S. J. R. de Monchy, en vele anderen. Het woord is on. gevoerd door den voor zitter van den Raad van Beheer, mr dr. 7. s. Bakels, door den directeur der Aca- 'r-mie, dr. ir. J H Plantcnga. door dr. J. R. Slotemaker de Bruine en burgemeester de Monchy. Hierop maakten de aanwezigen een rondgang door het prachtige nieuwe ge bouw, dat de grootste aandacht trok. „U begrijpt toch wel, dokter, dat u dat gene, wat u over sporen van ouderdom zei, weer terug zult moeten nemen!" GRAAN- EN MEELHANDELAREN ACHTER DE REGEERINGSMAATREGELEN. De Nederlandsche Bond van Graan- en Meelhandelaren heeft den minister van Economische Zaken een telegram gezonden van den volgenden inhoud; De groep granen en aanverwante ar tikelen van den Nederlandschen bond van graan- en meelhandelaren in ver gadering bijeen od 28 September 1938 in Krasnapolsky te Amsterdam, gelet op den zeer gespannen internationalen toestand en de daaruit voor de Neder landsche regeering mogelijk voort vloeiende consequenties, verklaart zich on voor waard lijk bereid tot volledige medewerking aan de maatregelen, die de regeering in verband hiermede noodzakelijk acht. VOOR ZATERDAG 1 OCTOBER. Hilversum I, 1875 en 301.5 M. KRO-Uit- zendlng 4.00—5,00 HIRO 8.00—9.15 en 10,00 Gramofoonmuz. 11.30 Godsdienstig halfuur 12,00 Berichten 12.15 KRO-orkest (1.001,20 Gramofoonmuziek) 2,00 Voor de Jeugd -• 2.30 Gramofoonmuz. 3,00 Kin deruur 4,00 Gramofoonmuz. 4,05 Causerie „De handelsreiziger en de vakbeweging" 4,20 Gramofoonmuziek 4,25 Voor de kinderen 4,40 Gramofoonmuz. 4.45 Causerie „Rede lijke dierenbescherming" 5.00 Flitsen van de 100-jarige herdenking van de invoering van de invoering van de Burgerlijke Wetgeving (Opn.i 5.456,15 De KRO-Nachtegaaltjes 6,20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoon muziek 7,00 Berichten 7,15 Causerie: ..Sobriëtas-werk is een stuk apostolaat" 7,35 Actueele aetherflitsen 8.00 Berichten ANP, inededeelingen 8,15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting 8,35 Gramofoonmuz. 8.40 Gevarieerd programma 10.30 Berichten ANP 10.40 Fllmpraatje 10.3512,00 Gramo foonmuziek. Hilversum II, 415.5 M. VARA-Uitzending 10.00—10,20 en 7.30—8,00 VPRO 8,00 Gra mofoonmuz. (Om 8,16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10,20 Voor arbeiders in de continubedrijven 12,00 Gramofoonmuz. (Om 12.15 Berichten) 1.00—1,45 VARA-orkest 2.00 Radiotooneel 2,20 Cembalovoordracht en Gramofoonmuziek 3,00 Reportage 3,30— 4,00 en 4.05 Gramofoonmuziek 4,30 Erperan- to-uitzending 4,50 The Four Blue Stars m.m. van soliste en gramofoonmuziek 5.10 Repor tage 5,30 Filmland 6,00 Orgelspel 6.30 Herdenking van het 100-jarig bestaan van het Burgerlijk Wetboek 7,10 Politiek radiojour naal 7.30 Bijbelvertellingen 8,00 Herhaling SOS-Berlchten 8.03 Berichten ANP. VARA- Varla 8,15 VARA-orkest eh soliste 9,00 Orgelspel 9,30 „En nuOké" 10,45 Toespraak 10,55 Damnleuws. Berichten ANP 11,00 De Ramblers 11,3012,00 Gramo foonmuziek. Droitwlch 1500 M. 11,20 Orgelspel 12,05 Pianovoordracht 12,35 Gramofoonmuz. I.05 Sportreportage 1.35 Bobby Howell's Band 2.20 Trolse's Mandoline-orkest en solist 2,50 Orgelspel 3.20 Sportreportage 3.35 Het Morris Motors orkest 4.10 Sportrepor tage 4,50 Het Parkington-kwintet 5.20 Carrol Gibbons en de Savoy iotei Orpheans m.m.v. solisten 3,20 Berichten 6.'•O Sport- praatje 7,05 Cello en piano 'i,5C Orgelspel en zang 8,20 Variété-programma 9.20 Actueel programma 10.00 Berichten 10.25 Declamatie 10,50 Uit Amerika: Bob Crosby en zijn band 11,2012,20 Jack Harris en zijn band jn.ra.v. solisten. Radio-Paris 1648 M. 8,10, 9,00. 10,10 en II,20 Gramofoonmuziek 12,35 Bailly-orkest 1,35 Vervolg concert 2,20 Gramofoonmuz. 3.20 Zang 4,05 Pianovoordracht 6,05 Zang 7,20 Gramofoonmuz. 8,35 Zang 8,50 Radiotooneel 9.30 Variété-programma 10,20 Symphonle-orkest en solist 11,20— 12,50 Dansmuziek. Keulen 456 M. 6,50 Gramofoonmuz. 7,30 W. Noack's orkest 8,50 Danziger Landes- orkest 12.20 Weensch Symphonie-orkest 2.30 Gramofoonmuziek 4,20 Gevarieerd con cert 7.20 HJ-Ensemble 8.30 Omroep-orkest en -koor m.m.v. solisten 10,35—12.20 Am use- ments-orkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gra mofoonmuz. 12.50 en 1,30 Omroeporkest 1,50 Gramofoonmuz. 2.20 Zang 2.50 Gra mofoonmuziek 3.20 Omroepdansorkest 3,60 Gramofoonmuziek 4,20 Omroepdansor kest 4,50 Pianovoordracht 5.20 Gramo foonmuziek 6.20 Omroeporkest en solist 8,20 „Prinses Zonneschijn" zangspel 11,10 12,20 Gramofoonmuziek 484 M. 12,20 Gra mofoonmuziek 12,50 en 1,30 Omroepkleinor- kest 1,502,20, 2.55 en 3,10 Gramofoonmuz. 3,20 Kamermuziek 4.00 M. Burtons Mu sette-ensemble en solist 4.20. 5,35. 6.35, 7,15. 7,35 en 8,20 Gramofoonmuziek 8,35 Piano en zang 9,20 Omroepkleinorkcst 10,05 Gramo foonmuziek 10,30 Jean Omer en zijn orkest 11,2012,20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsendcr 1571 M. 8,30 Operette ..Die Dubarry" 10,20 Berichten 10.50 Ka- mermuziek 11.05 Berichten 11.20 Het j Berlijnsche Omroeporkest 12.0512,20 Gra- mofoonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, mei de zwaar den (bij bevordering) de reserve-luitenant- generaal van het wapen der genie M. Raaijmaakers, inspecteur der Militaire Luchtvaart. Voor Zaterdag 1 October, lste Programma: lederen dag van 8—24 uur: \vro, Vara, enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv, enz. 3e Programm: 8,00 Keulen 10,20 Parijs Radio 11,05 Radio PTT Nord of dlv. 12.20 Brussel VI. 14,20 Keulen 15.50 Brussel VI. 16.20 Keulen 18.20 Brussel VI. 19.50 Boedapest of div. 20,20 Keulen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di- -rsen 10.35 London Rpp -- 11.20 Droitwlch 22.25 Parijs Radio 22.55 Droitwlch. Wijzigingen voorbehouden. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14