AKKERTJE De economische verdedigings-voorbereiding De wilde Zwanen 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 September 1938 Vierde Blad No. 24084 De herhalings oefeningen Harddraverijen en Springconcours te Lisse Luchtaanvallen! Opkomst tot nader order uitgesteld Om het kampioenschap van Zuid-Holland Voorziening van weermacht en volkshuishouding Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. Een „vredeslam" te Leidschendam Boekenonderzoek door ambtenaren Voorts kan medewerking worden gevor derd tot het gedoogen van zoodanig per soonlijk onderzoek inzage van boeken, bescheiden en geschriften daaronder be grepen door ambtenaren en deskundi gen. als met het oog op de in deze wet be doelde voorbereiding noodzakelijk wordt geacht. De regeering acht het echter niet ge- wenscht. dat van bankinstellingen kan worden gevorderd het gedoogen van een onderzoek naar of het verstrekken van ge gevens, welke haar door cliënten zijn toe vertrouwd. In verband daarmede is een uitzonderingsbepaling opgenomen. Medewerking kan eveneens worden ge vorderd voor het voorbereiden van de ge- heele of gedeeltelijke overbrenging van be- drüven. werkzaamheden, administraties of voorraden naar door den betrokken minis ter aan t^ wiizen plaatsen. Uitdrukkelijk is vastgelegd, dat de eco nomische verdedigingsvrorbereiding zoo min mogelijk tot een wijziging in de struc tuur van het Nederlandsche productieap paraat mag leiden. Dezer dagen werd te Veur een lammetje geboren. Op zichzelf is zulk een geboorte in het einde van September al een merkwaardige gebeurtenis. Vccral om dat de moeder voor de tweede maai in dit jaar sen spruit ter wereld bracht Dcch daarbij werd dit feit al direct als een goed voorteeken voor het behoud van den vrede beschouwd! Vandaar dat de jonggeborene zich in meer dan gewone belangstelling mocht en.... nu de vrede geteekend is, mag verheugeif! Het voedsel was door haar jongsten broer, vlak voor zij ver trokken, nog haastig bijeengezocht. En Elize lachte hem dank baar toe, temeer toen zij zag hoe zorgzaam hij boven haar whs gaan vliegen om haar tegen de zonnestralen te beschermen. Hoog, heel hoog vlogen zy. En heel ver beneden haar zag ;;iize iets wits blinken. Het leek wel een meeuw. Maar toen zij goed keek zag ze dat het een schip was. Achter hen dreef een greote wolk, en omdat de zon vóór hen was, zag Elize op die wolk ie reusachtige schaduwen van de zwanen en haarzelf. Het ïeeV el een schilderij, zoo mooi was dat. Verplichting tot het verleenen van medewerking. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende regelen met, betrekking tot de medewerking aan de voorbereiding van de voorziening in tijden van oor log, oorlogsgevaar en andere buiten gewone omstandigheden in de behoef ten van volkshuishouding en landsver dediging, zoomede aan de voorberei ding van de financiering dier voor ziening. Onder de huidige omstandigheden acht de regeering het nog meer dan in normale vredesverhoudingen, waarvoor dit ontwerp van wet aanvankelijk was bedoeld, nood zakelijk om te allen tijde medewerking te kunnen inroepen, welke met het oog op de voorziening van weermacht en volks huishouding vereischt zal zijn. In artikel 2 is aan alle personen en li chamen, de verplichting opgelegd, de van hen gevorderde medewerking te verleenen. Opgemerkt kan worden, dat uiteraard geen medewerking van ondergeschikt personeel zal worden Ingeroepen buiten het hoofd of dm bestuurder van de onderneming om. De noodige voorbereidingen zullen zooveel mogelijk worden getroffen in overleg met het bedrijfsleven. In het kader van de wet vormt dit over leg de inleiding tot een op de wet geba seerde vordering. Daarnaast dient echter het overleg gezien te worden In een ruimer verband, n.l. als een eerste gedachtenwis- seling tusschen de regeering en de betref fende onderneming over de vraag, welk aandeel in de voorbereiding van de voor ziening in de behoeften van volkshuishou ding en landsverdediging in oorlogstijd aan die onderneming kan worden toege dacht. De regeering verwacht, gezien het groote landsbelang, dat met deze materie is gemoeid en gezien hare ervaring tot op heden, dat dit contact in de meeste ge vallen er toe zal leiden, dat de noodzake lijke medewerking vrijwillig wordt ver leend. In dat geval kan dwang de vor dering achterwege blijven. De regeering is zich bewust van de nood zakelijkheid. dat het bedrijfsleven niet on- noodig door het vragen van opgaven en inlichtingen wordt lastig gevallen. Het is mede uit die overweging, dat zij zich voor stelt om. voorzoover het belang van de economische verdedigingsvoorbereiding zulks toelaat, te streven naar samenwer king met die instanties, welke reeds de be schikking hebben over voor dit doel van waarde zijnde gegevens. Teneinde een zoo goed mogelijk in zicht te verkrijgen in de technische moge lijkheden eener binnenlandsche productie van die goederen, waaraan ten tijde van mobilisatie of oorlog dringend behoefte zal bestaan, dient de regeering de bevoegd heid te hebben bepaalde, daarvoor in aan merking komende personen en lichamen het nemen van proeven op te dragen. Tevens dienen de noodige voorbereidin gen te worden getroffen, opdat de betref fende ondernemingen en bedrijven zonder verwijl de door de abnormale omstandig heden geëischte veranderingen in hare productie zullen kunnen brengen. Zoo zul len in bepaalde gevallen daarvoor in aan merking komende ondernemingen bi] haar technische outillage rekening moeten houden met de taak, die haar in tijd van oorlog of oorlogsgevaar zal worden opge dragen. Het i? echter niet de bedoeling, dat reeds In vredestijd de productiehierdoor wordt beïnvloed. Vorming van voorraden. Indien en voorzoover vaststaat, dat langs anderen weg de noodzakelijke voorziening met dringend benoodigde goederen niet kan worden verzekerd, zal de regeering in overweging moeten nemen of vorming van bepaalde minimum voorraden in 's lands belang geboden is. Zij gaat daarbij van het standpunt uit, dat een eventueele vergroo ting van voorraden zooveel mogelijk zal moeten geschieden bij de bestaande voor- raadhoudende bedrijven, al zal het niet uit gesloten zijn, dat ook elders voorraden zul len moeten worden gevormd. Zij verheelt zich niet. dat bjj het treffen van derge lijke maatregelen groote voorzichtigheid zal moeten worden betracht en dat. be halve met het landsbelang, in dezen ern stig rekening moet worden gehouden met de belangen van het bedrijfsleven. Met name zal er voor moeten worden gewaakt, dat de bestaande verhoudingen tusschen de verschillende schakels in het distribu tieproces niet worden verstoord. Niet is uit het oog verloren, dat in het belang van dengene tot wlen een vor dering gericht is bij de indiening van een bezwaarschrift opschorting der ver plichtingen te verkiezen ware. Gezien den aard en het belang der onderhavige ma terie is de regeering evenwel van oordeel, dat het volstrekt noodzakelijk is de uitvoe ring van een vordering niet door de in diening van een bezwaarschrift te doen ophouden. KOSTEN VERHALEN OP DEN CONSUMENT. De regeering is van oordeel, dat de kosten, aan de te vorderen medewer king verbonden, in het algemeen niet aan de medewerkenden behooren te worden vergoed. De aan dit standpunt ten grondslag liggende gedachte is deze, dat zoo mogelijk bedoelde kosten door de uiteindelijke consumenten moet worden gedragen. Immers de economische verdedigings voorbereiding en de maatregelen, die daar toe zullen worden vereischt, worden geno men ten behoeve van het geheele Neder landsche volk, zoodat het der regeering re delijk voorkomt, dat ook een ieder, al naar gelang van zijn consumptief verbruik, daaraan bijdraagt. Het is dan ook geens zins de bedoeling der regeering, dat de aan de medewerking verbonden kosten zullen worden gedragen door dengene, van wlen deze medewerking wordt verlangd. Hieruit volgt, dat in die gevallen, waarin een re delijke vergoeding niet langs den weg van afwenteling op den consument kan worden verkregen, de mogelijkheid dient te be staan en deze is in het onderhavige artikel dan ook opengelaten dat van overheidswege de kosten zullen worden ver goed. De regeering acht geen aanleiding aan wezig in het onderhavige wetsontwerp af te wijken van de gebruikelijke eerbiediging van het beroepsgeheim. Tenslotte zijn in het wetsontwerp een aantal strafbepalingen opgenomen, vol gens welke gevangenisstraffen kunnen worden opgelegd met maxima van 3 maan den tot 2 jaren of vervangende geldboeten van ten hoogste 10.000 gulden. binnen 'n kwartier zijt ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, lel op AKKER-merk. Per koker van IJ sluks -12 stuivers. Per doos van 2 sluks - 2 stuivers. 451 (Ingez. Med.) Copyright P. I. B. Box 6 Coponhogo» Het land lag reeds ver achter hen, toen Elize wakker werd. Ze wreef den slaap uit haar oogen. Droomde zij nog? Alles was zoo zonderling. Maar neen, het was werkelijkheid. Zij vloog hoog door lrjke rijpe bessen en de lucht, boven de zee. Elize keek naar beneden, zag de spiegel gladde zee. Daarna keeje zij naar de zwanen, die haar zoo snel voorttrokken. En naast haar lagen op het net een tak met "'.eer een bos wortelen. Voor de zeemilitie blijft de oproeping gehandhaafd. De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie maakt het volgende bekend: Zooals reeds in de dagbladen en door middel van den radio-omroep werd be kendgemaakt, is de opkomst voor her halingsoefeningen van dienstplichti gen, behoorende tot de koninklijke landmacht, die in 1938 op of na 29 September in wcrkelijken dienst moe ten komen, tot nader order uitgesteld. Het vorenstaande is thans ook van toepassing verklaard voor officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, die behooren tot het reserve- en ove rige personeel der koninklijke land macht. Eveneens worden tot naddr order uitgesteld de Inlijving van dienst plichtigen en de opkomst van dienst plichtigen, die reeds zijn ingelijfd, doch wegens het verstrijken van ver leend uitstel, enz. de eerste oefening nog moeten volbrengen. Dit laatste in afwijking van de geldende voor schriften. Al het vorengenoemde personeel volgt vanzelfsprekend bij voor-mobi lisatie en bij algemeene mobilisatie zijn bestemming, zooals in de lastge ving in het zakboekje is aangegeven. Voor de zeemilitie blijft de oproeping voor herhalingsoefeningen voorshands gehandhaafd. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewild, Boerhaavelaan 37, Leiden, Hierboven een fraaie sprong tijdens het g Onder groote belangstelling en op een on. gekenden zomerschen Septemberdag wer den gisteren te Lisse de jaarlijksche groote kortebaanharddraverijen gehouden. Alvo rens deze een aanvang namen werd een ruitersport en springconcours gehouden door de Ruitersportvereeniging „Kapitein van der Wal" te Hoofddorp. Dit was iets geheel nieuws voor Lisse en er werd dan ook met groote belangstelling gekeken naar de urestaties van deze mooie sportbeoefena ren. Vooral het slot, het springconcours dwong aller bewondering af. Er waren span nende momenten. De uitslag was als volgt: le pr. P. Meerburg: 2e pr. J. van Leeuwen; 3e pr. W. Kiay; 4e pr. J. de Rijk allen te Haarlemmermeer De voorzitter der hard draverij vereeniging reikte de prijzen met een woord van lof en dank aan de win naars uit. Het groote moment was aangebroken toen des middags de harddraverijen een aanvang namen. Deze middag zou het kampioenschap voor Zuid-Holland verreden worden. Er waren 26 paarden ingeschreven, waaronder de beste dravers van Nederland gerekend mogen worden. Een drietal was steren te Lisse gehouden springconcours. afwezig In de eerste omloop werd 11 paar. den uitgeschakeld. De tweede omloop ver liep zeer snel en bleek reeds spoedig tus schen wie het in dezen kamp eigenlijk zou gaan. De derde ronde was aanmerkelijk spannender. Ten slotte moest tusschen Zoo Doorlooper en Determination een be- slissingsrit gedraafd worden, waarin het eerstgenoemde paard wist te overwinnen. De ritten om de vier prijzen waren uiterst fel. In de beslissende omloopen wist Xuthus haar beide concurrenten Zoo Doorlooper en Princess tweemaal te kloppen, waarmede zij definitief op het kampioenschap voor Zuid-Holland beslag legde. De volledige uitslag was ten slotte als volgt: le pr. Xuthus. eig. Valkeveen. Naarden, berijder W. H. Geersen f500 2e pr. Zoo Doorlooper, eig. H. v. d Pol. Heemstede, ber. F. A. Bosveld f. 150; 3e pr. Princess, eig. M Renswoud. Wassenaar, ber. L. En- sing f.75: 4e pr. Determination eig. J. de Vlieger Nieuw Vennep ook berijder f. 25 Door den voorzitter werden de prijzen met een kort woord uitgereikt. Het was voor de paardensportliefhebbers een prachtige dag!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13