ttlDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 30 September 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN HONIG'sKEUKENSTROOP^^**^ Stadsnieuws Binnenland Buitenland Gemeenschappelijke verklaring van Chamberlain en Hitier. BEURSOVERZICHT Uit cIe Rijnstreek Uit de Omstreken Modeshow bij Gerzon. Wat de winter 1938 voor nieuwe modellen brengt. Een bijzondere medewerkster schrijft: Wat de bezoeksters van de modeshow bij de firma Gebr. Gerzon vandaag te zien ge kregen hebben, heeft haar zichtbaar in verrukking gebracht. En geen wonder, want wat de wintermode ons brengt aan nieuwe stoffen, bontsoorten, modellen en coquette snufjes, was bijeengebracht in een rijk ge varieerde en toch goed overzichtelijke col lectie, die voor iederen smaak en beurs iets biedt. Daar waren eerst de mantels, meest in zware wollen bouclé en alle met een bont- garneerlng, welke spaarzaam wordt aange bracht indien het perslaner of Indisch lam is en die rijker en voller is naarmate zwaar dere bontsoorten als vossenbont dat ver- elschen. De meeste zijn hoog aan den hals gesloten, zonder revers en opvallend ls de afwezigheid van knoopslultingen. Een strik of geknoopte ceintuur van dezelfde stof ver vangt deze. Een aardig snufje vond ik twee zakken van bont, die los tegen den mantel aanhingen. Zwart was voor de mantels de meest voor komende kleur en de gekleede modellen zijn bijna allemaal met zilvervos gegarneerd. Een fel gekleurde shawl of volle om den hoed brengt in het anders wat somber ge heel een frissche, vrpoltjke noot aan. Iets heel nieuws was een grijs-groene mantel met een zwaren vossenkraag In dezelfde tint terwijl een zachtgroene mantel met een rijke garneering van blauwvos (die niet blauw, maar zacht reebruin ls o. onna speurlijkheden van de mode-benamingen!) ook bijzonder chic was. Voor bontjassen zagen wij voornamelijk losse swagger-modellen, die niet meer drie kwart zijn. maar gelijk hangen met den zoom van de rok, die zoowel 's morgens als 's middags heel kort gedragen wordt. Voor het najaar en 's avonds zijn de capes van zilvervos bijzonder in trek, terwijl op een zwarte avondjapon zelfs een geheele man tel van deze bontsoort gedragen werd. Heel mooi waren ook de mantels van zo- bel-feh, de poëtische benaming van ge verfd petit-gris dat als hermelijn be werkt wordt in smalle dwarse reepjes en dat soepel en glanzend neervalt om het figuur. Onder de minder gekleede swaggers wer den ons aardige, eenvoudige ochtendiurk- Jes getoond, meest deux-Dièces in tricot of zachte wollen stoffen. Wijnrood, bleu. ma rine en alle nuances in grijs, groen, blauw domlneeren, terwijl de garneering zeer. vaak ln roze lila tinten gehouden was, waarvoor de expert weer honderd en één benamingen heeft als: fuchsia, dahlia, cy clamen enz. enz. De rokjes der ochtendiurken zlln glad en vrij: nauw, terwijl die der middagjurken om de heupen aansloten, maar naar be neden Iets ruimer werden door middel van plooien of smalle verticale banen, die bo ven de knie Iets uitliepen. Een mooi voor beeld van het laatste vormde een taupe- kteurlge jurk van Patou Eenvoudige vierkante tasschen van box calf met stiksels in lichtere tinten en d'to bewerkte handschoenen completeeren de mo-"en- en middagtoiletten. Een sttilvolle garneering van een eenvou dige middagjurk ls de losse ingehaalde baan, die vanaf de taille vóór over den rok neerhangt. De halzen zijn óf zeer hoog óf ln een diepe v-vorm uitgesneden. Een ge heel nieuwe stof ls het z.g. zijden Jersey, dat dof en soepel neerhangt en bijzonder geschikt is voor gedrapeerde modellen zon der veel versiering. Zwarte kant wordt ge dragen op een fond van lamé, dat in hanen doorschijnt en de jurken een zeer gekleed cachet geeft. De garneering der middagjurken be staat veel uit uitgeknipte motleven op tulle ln dezelfde tint, terwijl ritsluitingen nog steeds ln trek zijn. Hilariteit verwekte een zeer nauw aangesloten middagtoilet, dat met drie treksluitlngen in de taille ver sierd was, twee opzij en één midden op den rug! Nu rest mij de zware taak om u de hoedies te beschrijven, die bij deze keur van toiletten en mantels gedragen werden. De Gebr. Gerzon hebben zich blijkbaar speciale moeite gegeven om ons het nieuw ste en elegantste te brengen, wat Parijs biedt. Daar waren modelletjes van Ma dame Alphonsine. Patou en andere artls- ten, van wie Blanche Simone mij leek uit te munten ln orlglneele en elegante mo dellen. U deze créaties in woorden uit te beelden, ls mij vrijwel onmogelijk, het meest opvallende eraan is de nieuwe, zeer gevarieerde bontversiering. Verder stelt u u maar voor, dat ze een soepele vilten lap nemen (velours reversible ls 't geliefkoosd materiaal), waarvan ze hier een randje neer daar een flinken rand op slaan om er dan midden op de kruin on veranderlijk een hooge punt uit te trek ken, die soms door een steil opstaande veer of een toefje bont geaccentueerd wordt. Enkele heel platte hoedjes ziet men ook nog die als een schuin dekseltje vóór op het hoofd rusten, zoodat ze door een band om het achterhoofd vastgehouden moeten wor den Deze veiligheidsmaatregel ls trouwens nocdig voor al die luchtige Fransohe ge valletjes, die gecreëerd ztjn op een basis van glanzende krullen, die het geheel aan alle kanten moeten omlijsten. De meer practisoh ingestelden zullen ech ter ook een keur van sportieve modellen aantreffen, waaronder de z.g. „chausseur" favoriet is. Een reeks avondto'letten werd ons ook nog getoond en natuurlijk wilt u nog iets weten over stoffen en coune. Kant, velours transparant en zware lamé's voeren den boventoon. Ik zag lance. sleepende avond mantels van zilver- en goudlamé en ook een lichtblauw toilette van dit materiaal viel op door den mooien snit. en het jeugdig effect der breeds hal*W"it"r»(id'ng en groote pofmouwen. P*. tai'le zit bii tno-rt-er. on baar plaats, de rot -|.i|* r.'"s cm d° b^uo'n valt onder de kni" wild uit. terwijl de meeste ruimte van achteren zit en zelfs verschillende imitaties van een queue de Taris boven een sleep weer opvielen. Over het geheel munt de nieuwe winter mode uit door eenvoud van coupe en rijk dom van kleurnuanceering en materiaal, waarvan een enthousiast publiek vandaag in Gerzon's Modemagazijnen heeft kun nen genieten. Hoezeer ook in onze stad is meege leefd met hei gebeuren in München, moge bltiken uit het feit, dat vele ingezetenen, w.o talrijke winkeliers op de Haarlemmer straat de vlag hebben uitgestoken uit vreugde over het in München bereikte resultaat en het als gevolg daarvan gewe ken oorlogsgevaar. Waardeering van den commandant van het veldleger. De Commandant van het Veldleger heeft de volgende order uitgegeven: Voor de houding van de onder mij ressorteerende onderdcelen der weer macht, waarbij ingedeeld o.m. dc her halingslichtingen 1932 en 1934 betuig ik mijn bijzondere waardeering. Zoowel bij het inperken der bewe gingsvrijheid, als bij de verschillende, dikwijls onverwacht in den nacht ver richtte verplaatsingen per spoor en met auto's is geen wanklank gehoord. Deze verplaatsingen verliepen, dank zij de goede maatregelen, getroffen door de er bij betrokken commandanten, op uitstekende wijze. De maatregel, dat de lichtingen in werkelijken dienst moesten worden ge houden, werd op ernstige wijze, vast beraden aanvaard. Een ieder werkte aldus ten volle mede tot het bevorde ren van de groote belangen waarvoor hij werd gesteld of wellicht zou komen te staan. gevoegd bij den brief van den Minister van Oorlog van 29 November 1920, afd. dienstplicht, nr. 199h. Er mag geen lager bedrag worden toegekend, dan waarop be langhebbenden volgens deze berekening, met inachtneming van het algemeen ver goedingsmaximum, recht hebben. (Wordt vervolgd). Over hun laatste ontmoeting. De Fuehrer en rijkskanselier en de Britsche minister-president hebben na hun onderhoud van vandaag de vol- ge gemeenschappelijke verklaring ge publiceerd. „Wij hebben vandaag een verdere be spreking gehad en zijn het met elkaar eens, dat de kwestie der Duitsch-En- gelsche betrekkingen van de allereerste beteekenis is voor beide landen en voor Europa. Wij beschouwen het gisteravond on- derteekende verdrag en het Duitsch- Engelsche vlootverdrag als symbolisch voor den wensch van onze beide vol ken nooit weer oorlog tegen elkander te voeren. Wij zijn vastbesloten ook andere vragen, die onze beide landen aangaan, te behandelen volgens de me thode van overleg en er verder naar te streven evcntueele oorzaken van mee- ningshverschillen uit den weg te rui men, teneinde op deze wijze bij te dragen tot de verzekering van den vrede van Europa. w.g. ADOLF HITLER, NEVILLE CHAMBERLAIN 6819 (Ingez. Med J De Kostwinnersvergoeding. De verschillende artikelen. De volgende aanschrijving ls gisteren aan de Burgemeesters uitgegaan. 1. Nu er buitengewone omstandigheden zijn Ingetreden, die reeds aanleiding heb ben gegeven tot buitengewone oproeping van een deel der met groot verlof zijnde dienstplichtigen, doet zich het geval voor, bedoeld in art. 1 onder a van het dienst- plicht-vergoedingsbesluit. Dit brengt met zich, dat van toepassing zijn geworden de palingen, welke en in dat besluit en in de dlenstpllcht-vetgoedlngsbeschikking voor komen onder het opschrift: „c. Bijzondere bepalingen, van kracht in bijzondere tijds omstandigheden". 2. Bij hetgeen hierdoor in den gang van zaken verandert, treden op den voorgrond twee verrichtingen: de toekenning van kostwinnersvergoeding en de uitbetaling van deze vergoeding. Terwijl in gewone tijdsomstandigheden de toekenn ng berust bij den minister van defensie en de uitbe taling althans in het algemeen ge schiedt door de zorg van een militaire autoriteit, liggen belde verrichtingen, toe kenning en uitbetaling, thans in handen van den burgemeester. 3. Als datum, waarop de bijzondere tijds omstandigheden zijn Ingetreden, moet wor den aangemerkt de dag, waarop de eerste buitengewone oproeping van dienstplich tigen heeft plaats gehad, dat ls 28 Sep tember 1938. De bedoelde bijzondere bepa lingen zijn derhalve van kracht van 28 September 1938 af. 4. Ten aanzien van de dienstplichtigen, die bi.1 het intreden van de bijzondere om standigheden reeds in werkelijken dienst waren, geschiedt de uitbetaling van de door den minister toegekende vergoeding ook na 27 September nog op de gewone wijze dus vanwege de militaire autoriteit en ln den regel aan den dienstplichtige zelf voor zoover betreft de aan 23 September voorafgegane dagen van werkelijken dienst. Met andere woorden: Op Zaterdag 1 Octo ber a.s. doet de militaire autoriteit de uit- keering nog op de gewone wijze over de op vergoeding aanspraak gevende dagen tot en met 27 September. Op denzelfden cag, Zaterdag 1 October, doet de burge meester de uitkeering van de vergoeding aan de echtgenoote of een andere recht hebbende over de dagen van werkelijken dienst, aanvangende met den 28sten Sep tember. H erbij valt bovendien het volgen de in acht te nemen. 5. Alle u'tkeerlngen van kostwinnersver goedingen geschieden in afwijking van de bepalingen van d; aangehaalde beschik- k'ng. zooveel mogelijk elke week op Za'er- dag Daar zich echter verschillende om standigheden kunnen voordoen, welke in- vloed hebben od de vergoeding en die de burgemeester slechts kan weten door be richten van de corpscommandanten (verlof van een zekeren duur enz.) moet een kleine tusschenruimte worden gelaten tus- schen den laats'en dag. over welken uit keering geschiedt en den dag van uitbeta ling. Daarom moet elke wekeiijksche uitkee- r'ng door den burgemeester zich niet ver der uitstrekken dan tot en met den voor- afgaanden Donderdag. De eers e uitkeering door den burgemeester moet dus geschie den over slechts twee dagen, Woensdag 28 en Donderdag 29 September, daar de ult- keer'ng over de overige dagen vanwege de militaire autoriteit geschiedt. 6. De laatste dag. waarvoor de loopen- de vergoedingsbesllsslngen van den Minis ter van Defensie gelden om het even, of de dienstplichtige in werkelliken dienst i is voor eerste oefening, voor herhalings oefeningen of om een andere reden ls 27 September 1938. Voor den volgenden tijd, aanvangende 28 September, moet de burgemeester omtrent de toekenning van vergoeding beslissen. Het verdient aanbe veling. dat deze voorshands de loopende vergoeding handhaaft op het door den mi nister toegekende bedrag, tot dat er zich 1 nm-1 nattigheden voordoen welke tot. ver hooging nf vermindering aanleiding geven. 7. De berekening van het vergoeding bedrag behoort in het algemeen te ge schieden aan de hand van de maatstaven. Praag verklaart geen andere keuze te hebben dan aanvaarding. Uit Praag wordt officieel gemeld, dat de Tsjechische regeering, na de zonder haar en tegen haar te München geno men beslissing te hebben onder oogen gezien, geen andere weg open staat dan aan te nemen. Chamberlain's gesprek met Hitier geëindigd. Het bezoek van den Britschen premier Chamberlain aan den Fuehrer in diens wo ning aan de Prinz Regentenplatz was, al dus wordt van Duitsche officieuze zijde medegedeeld, om tien voor één geëindigd. Den Britschen minister-president werden door de op het plein wachtende menschen- menlgte, zoowel bij zijn vertrek als bij zijn aankomst, vriendelijke ovaties gebracht. Ook voor het Regina Palast hotel en overal op straat, waar de Britsche staats man werd herkend, heeft de bevolking van München uitdrukking gegeven aan haar vriendschappelijke gevoelens. De voor zijn hotel opgestelde menigte heeft net zoo lang om Chamberlain ge roepen totdat deze op het balkon ver scheen om een hartelijke ovatie ln ont vangst te nemen. AMSTERDAM, 30 September. Tusschen de vier groote mogendheden is te München overeenstemming bereikt omtrent het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk en daarmede is de vrede gered. Voor de beurzen ls daarmede een periode van geweldige spanning afgesloten en thans kan weer de aandacht worden ge schonken aan aangelegenheden van financier len en economische aard. Het is op het oogen- blik te vroeg, om een meening uit te spreken omtrent de koersbeweging in de naaste toe komst. Hoewel men thans eerst met zekerheid weet, dat een oorlog vermeden is. hebben de effec tenbeurzen hierop reeds geanticipeerd en vooral te Amsterdam zijn de koersen gisteren met groote sprongen naar boven gegaan. Het ls dus moeilijk om na te gaan. of de markt zich niet aan eenige overdrijving heeft schuldig gemeakt. Dit neemt echter niet weg, dat zich op het oogenblik hoopvoller vooruitzichten openen. De economische problemen, welke zich voordeden vóór dat het oorlogsspook kwam op zetten, zijn nog geenszins opgelost en zullen zeker hun uitwerking weer doen gevoelen. Het is echter niet onmogelijk, dat nu om trent een netelig politiek geschilpunt, overeen stemming is verkregen, de mogendheden wel licht ook op economisch gebied elkander meer tegemoet zullen komen, dan totdusverre het geval was. In de Ver. Staten werd dezer dagen de meening uitgesproken, dat, indien in Europa het oorlog-onheil zou kunnen worden afge wend. de verbetering van het bedrijfsleven al daar in een versneld tempo zou worden voort gezet. Wallstreet heeft gisteren het accoord te München met een verder herstel beantwoord en natuurlijk werd dit te Amsterdam met instem ming begroet. De middagbeurs. Vaste markt Kalme handel Voort gezette koersstijging Amerika hooger Beleggingswaarden gevraagd. De te München verkregen overeenstemming tusschen de vier groote mogendheden en de aanvaarding van het accoord door de Tsjecho- Slowaaksche regeering. werkte het gevoel van vertrouwen, dat gisteren reeds begon post te vatten, nog verder in de hand. Op de Amster- damsche effectenbeurs bestond ook thans weel een vaste stemming De hendel was van kal- men aard. doch dit nam niet weg dat zich voor de meeste aandeelen opnieuw vraag open baarde Weliswaar waren de houders thans ook nog niet zoo gemakkelijk bereid om hun mate riaal af te geven, doch de koopers konden toch gemakkelijker worden bevredigd dan gisteren het geval was. De koersstijging had verderen voortgang en in verscheidene gevallen werden opnieuw groote koerswinsten behaald, doch het ging toch niet meer zoo sprongsgewijze naar boven als gis teren het geval was. De toonaangevende aandeelen profiteerden weer in het bijzonder van den aangenamen beurstendenz. Koninklijken openden een zestal punten boven het vorige slot en konden zich daarna nog een kleinigheid verbeteren. H.V.A.'s boekten een verdere koerswinst van verschei dene procenten, later op den middag echter volgde een kleine terugslag, hetgeen na de enorme stijging overigeps geen verwondering hoefde te wekken. Ook de minder courante Suikeraandeelen werden opnieuw hooger afge daan. Op de afdeeling der Industrieelen zetten de Phllipsaandeelen de opwaarlsche beweging nog voort, zoodat. heden een verbetering van nog maals een 10-tal punten kon worden opgetee- kend. Aku's waren vast gestemd. Unilevers waren in doornsee echter niet veel veranderd en werden voornamelijk afgedaan omstreeks het peil van de vorige midenkoers of iets daar boven. Voor Rubberfondsen bestond goede vraag. Amsterdam Rubbers konden eenige procenten monteeren. Verscheidene minder couranten werden hooger afgedaan. De Tabaksmarkt had een kalm voorkomen. Sumatra-aandeelen konden zonder uitzonde ring een koerswinst behalen, die echter tot enkele punten beperkt bleef. De Scheepvaartpapieren hadden een rustig verloop, maar waren goed eedisooneerd. Voor Amerlkaansche fondsen bestond weder om een vaste stemming. Naast het toenemende gevoel van vertrouwen werkte het krachtige herstel ln Wallstreet vanzelfsprekend in hooge mate stimuleerend. In sommige specialiteiten ontwikkelde zich daarbij nogal wat affaire. Op de beleggingsmarkt openbaarde zich goede vraag. De verkoopers die zich gisteren reeds geheel hadden teruggetrokken, hinden zich ook thans op een afstand. Zoowel voor de obligatien ressorteerende onder de Oude Schuld als voor die uit de jongere emissies be stond goede kooplust. Integralen waren niet onbelangrijk verbeterd. De 3316obligatien kwamen ruimschoots boven den parikoers. De spoorwegdrieën liepen tegen de 100^ aan. ter wijl ook de 3r~. obligatiën Ned. Indië deze grens benaderden. Van de buitenlandsche soorten waren de Fransche panieren goed van toon. Oo»' rie Duitsche waarden lagen vast in de markt. De geldmarkt weerspiegelde den ver beterden toestand door een verdere ontspan ning en de prolongatiekoers daalde tot 17c. WISSELKOERSEN Londen 8.90 (8.86), Berlijn 74 (74.50), Parijs 4.98'/= (4.96), Brussel 31 (31.55), Zwitserland 41.90 (42.05), Kopenhagen 39.75 (39.55), Stockholm 45.95 (45.60), Oslo 44.82'/2 (44.50), New York 1 83 13/16 (1.86 1/4). Lire Bankpapier 7.(6.55). Prolongatie 1, Part. disc. 3/4, Dag geld 1/4. Re gis term ar ken 30 1/4, Crediet Sperr- marken 8 5/8, Effectensperrmarken 7 5/8, Reismarken 46, Bankpapier 25. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. eevestigd op het volgende: dat het uitstra len van licht uit huizen of gebouwen als anderzins is verboden alsmede het gebruik buitenshuis van lantaarns, zooals op sche pen enz De lichten van motorrijtuigen en voertuigen moeten worden gedekt met zwart of blauw papier of andere vrijwel ondoorschijnende stoffen, waarin een spleet van ten hoogste 5 c.M breedte en ter hoogste 1 c.M hoogte onder het brand punt van de lamp kan worden vrijgelaten. Motorrijtuigen mogen slechts de z.g. stads, lichten voeren; rijwielen mogen geen licht voeren, terwijl het verkeer te water geheel zal worden gestremd. ALKEMADE. Bijeenkomst Ver. voor Luchtbescherming. Gisteravond werd door dr. A van der Bijl te Oudewetering, namens de Ver. voor Luchtbescherming een causerie gegeven over het onderwerp: „Hoe te handelen bij eventueel luchtgevaar?" Deze causerie gaf spr. eerst voor de Radio-Centrale te Alke made en vervolgens in hotel „De Vier Heemskinderen" te Roelofarendsveen en in hotel Van den Bosch te Oudewetering. De heldere uiteenzitting van dit, in deze da gen van spanning, zoo belangrijke onder werp, werd zoowel te Roelofarendsveen als te Oudewetering met groote belangstelling door een talrijk publiek gevolgd Aan het einde van zijn rede, deelde spr, mede, dat op last van den burgemeester van Alkemade hedenavond een verduiste ringsproef zal worden genomen ln de dor pen Oudeweterlng en Roelofarendsveen. De aanvang hiervan zal worden aangekon- d'gd door slrenegeloel, welke in beide dor pen dit sein zal gewen, en het einde door klokgelui van de kerken in beide plaatsen. Teneinde onaangenaamheden te voor komen, achten wij het gewenscht mede te deelen, dat iedere Inwoner wettelijk ver plicht ls mede te werken tot het slagen van deze oroef. Dus ieder zorge ervoor, dat vanuit zlln woning niet het minste licht naar buiten kan uitstralen. Tegen over treding in deze kan volgens wettelijk voor schrift proces-verhaal worden ongemaakt, met de gevolgen, hieraan verbonden. BODEGRAVEN. Intrede ds. J. Gronloh. Zondag zal in de Ev. Luth Kerk alhier de beroeoen nredikant. ds. J Gronloh in den morgendienst bevestigd worden en vervolgens ineezesend door ds. L Schutte van Amsterdam, terwijl hij 's middags om 3 uur zijn intrede zal doen. WADDINXVEEN Wederom kinderverlamming. Gistermiddag is wederom een 1jarig kind van den heer de V. dat lijdende was aan kinderverlamming, naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. WOUBRUGGE. Verduisteringsproef. In verband met den luchtbeschermings dienst werd in de gemeente een verduiste ringsproef gehouden. Daartoe werd de electrische stroom in het onderstation uitgeschakeld en door de vrijwillige brand weer gecontroleerd of de bewoners van hui zen hun noodverlichting goed hadden ge blindeerd. Bij velen liet dit te wenschen over en hun zal op deze nalatigheid wor den gewezen. Laat ieder er toch goed van doordrongen zijn, dat bij zulk een oefening geen licht naar buiten uitstraalt. Niet al leen de ramen aan den weg gelegen moe ten worden geblindeerd, doch elk raam van de woning en voorzeker dakramen mogen geen licht uitstralen. ZOETERMEER. Luchtbeschermin esproef. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt zal morgen ca. 8 uur een proefneming in de gemeente worden gehouden van ver duistering in verband met den luchtbe schermingsdienst. Zoodra de ingezetenen het luchtalarm hooren dat per sireneauto van de radio- centrale door een loeiend sirenegeluid en door de plaatselijke radiodistributie zal worden gegeven, ls een leder volgens de wet verplicht zorg te dragen, dat al het licht in huls, of op het erf, in winkelramen en magazijnen gedoofd of afgeschermd is. Geen enkel lichtschijn mag naar bulten uitstralen Alle rij- en voertuigen moeten hun lichten afschermen of geheel dooven. De straatverlichting zal worden gedoofd. Gecontroleerd zal worden of de verduis tering volkomen is. Een ieder moet de aanwijzingen van den burgemeester, het hoofd van den luchtbeschermingsdienst en de politie en burgerwacht stipt opvolgen. Het einde van de proefneming wordt be kend gemaakt, door het gedurende 5 minu ten luiden der kerkklokken. Op dit sein wordt de straatverlichting weer ontstoken. Afwijzende beschikking van de Ned. Spoorwegen. Het gemeentebestuur alhier, heeft van de Directie der Ned. Spoorwegen bericht ont vangen dat niet kan worden overgegaan om de laatste treinen uit de richting Lelden en Utrecht aan het voormalig station alhier te doen stoppen tot het opnemen en uit laten van reizigers. Zooals men weet had de raad dezer ge meente besloten dit verzoek aan de Spoor wegen te doen. ALPHEN. Onjuistheden bij den Vleeschkeuringsdienst Bij den Vleeechkeuringsdienst alhier moet zich een onjuistheid hebben voorgedaan doordat de keuringsveearts tevens dieren arts alhier, van één zijner cliënten een koe, lijdende aan kopziekte. heeft goedgekeurd en het cadaver naar de noodslaohtplaats heeft laten vervoeren, terwijl het terrein van den eigenaar was besmiet door mond en klauwzeer. Toen n3der een en ander ter kennis kwam aan de inspectie van de volks gezondheid, is het cadaver door den in specteur afgekeurd, terwijl men dit reds aan derden had verkocht. De betrokken keurmeester moet over een en ander reeds door den burgemeester zijn onderhouden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Oefening der Luchtbescherming. De burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis dat hedenavond in deze ge meente een luehtbescherm'ngsoefening ge houden zal worden. In verband hiermede wordt de aandacht VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Wijziging spertijd electricteit - Crediet Luchtbescherming. De raad vergaderde. O.a. kwam aan de orde het punt de electriciteits tarieven. Door een nieuw contract met Leiden ls het mogellik den vastrechtbezitters wel geen financieel voordeel maar meerdere moge lijkheden te bieden. Vroeger was de spertijd van September tot Maart van 49uur en thans zal het worden een spertijd van November t/m Januari van 48'/, uur. De vastrechttarief- hebbers hebben het gemakkelijker en de gemeente heeft hierdoor een financieel voordeel De heet A. Bakker noemt het onmogelijk dit voorstel te overzien Hij zou er in een volgende vergadering op terug willen ko men. De voorzitter beduidt den heer Bakker dat dit niet gaat. Er wordt nu een besluit genomen HU heeft aangetoond dat het ge bruik van electrlciteit gemakkelijker wordt en de gemeente er financieel voordeel bij heeft, dus het is nu: ja of neen". Met alg. st werd dit voorstel aangeno men Vervolgens moet een punt behandeld wor den. aldus de voorzitter, waarvoor een cre diet door B en W. wordt aangevraagd, maar waarvan zij hopen dat geen cent ge bruikt zal moeten worden. Wij weten nog geen u'tslag van de bespreking, maar God geve hun de wijsheid, een beslissing te nemen, opdat er geen bloedbad zal komen, maar wij zijn thans verphcht naar de toe komst te zien die anders kan loopen en daarom vraten B. en W. een crediet van f 1000 voor luchtbescherm'ng opdat, wan neer er onverhoopt een bloedbad zou komen, B. en W afweer maatregelen kunnen tref fen. Dit voorstel heeft wel niet de sympa thie van den waan: voorzitter den heer J. J Mens maar het is noodig. De heer J Bar-aar kan zich met het voorstel vereenteen. Er moet 'er be^cher- m ng iets gedaan woorden Het crediet werd tens!o(te met alg st. verleend H'erna slu'hng Bij K. B van 2S Sentem'-er 1938. is. met ingang van 1 November 1938. aan tien cam- mies bij den post- telegraaf- en telefoon dienst A. S. H. Brussen, aangewezen als directeur van het P. T. T. kantoor alhier, op zijn verzoek eervol onslag verleend. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11