LAATSTE BERICHTEN Buitenland De conferentie te München LEIDSCH DAGBLAD - Eerste B!ad Donderdao 29 Seafember 1938 De strijd in het Verre Oosten Binnenland De besprekingen om 12.45 uur begonnen BEURSOVERZICHT mill 3-1 De f. 100.000 gevallen De honderdduizend is gevallen op num mer 2148. De voorzorgsmaatregelen der Regeering. De beslissing in zake voor-mobilisatie opgeschort. Tot op hedenmiddag is het door den minister-president, dr. H. Colijn, gister avond in xt)n radio-rede voorwaardelijk aangekondigde telegram ten behoeve van de voor-mobilisatie nog niet uit gezonden. Hieruit leiden wij af, dat de regee ring in de gisteren als gevolg van de aangekondigde staatsliedenconferentie te Miinchen Ingetreden ontspanning in Europa aanleiding heeft gevonden om de belissing ter zake op te schorten, totdat zich met eenige meerdere dui delijkheid zal afteekenen hoe de inter nationale situatie zich verder ontwik kelt. DE POSTVLUCHTEN. De „Zilverreiger" ls vanmorgen van het vliegveld Tiililltan naar Nederland v:rtrok_ ken. Het toestel vervoert 280 kg. post, 2 kg" pakketpost en 112 kg. goederen. LIBERAAL-SOCIAAL CONGRES UITGESTELD. Het liberaal-sociaal congres dat op 30 Sept. en 1 Oct. te 'sGravenhage zou wor den gehouden en hedenavond te Wassenaar zou geopend worden, is tot nader te bepa len datum uitgesteld. TOEWIJZING VAN 54 BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Zes pachters uit Zuid-Holland. De toewijzing van boerderijen in pacht in de Wieringermeer heeft ook voor dit jaar haar beslag gekregen. Slechts 54 van de meer dan duizend gegadigden konden worden bevredigd, omdat er dit jaar nu eenmaal niet voldoende bedrijven beschikbaar waren om in ruimere mate in de behoefte te voorzien. De nieuwe pachters zijn uit verschillende deelen van ons land afkomstig, ln hoofd zaak uit de kleigebieden. Groningen, Fries land, Noord-Holland en Zeeland leveren dit Jaar elk negen pachters, Zuid-Holland zes, Gelderland vier, Overijssel en Noord- Brabant elk drie en Drente twee. Met deze uitgifte ls het aantal verpachte boerde rijen in de Wieringermeer tot 268 gestegen terwijl de oppervlakte in particuliere ex ploitatie daarmede tot 11.750 H A zal zijn opgevoerd. Van de overblijvende voor uit gifte in pacht bestemde oppervlakte zal in 1939 en 1940 telkens circa 3000 H A. van boerderijen worden voorzien en worden verpacht. De blijvende staatsexploitatie wordt tot ongeveer 100 H A. beperkt. Ruim 75"/o van de thans in particulier gebruik zijnde gronden worden als bouwland ge ëxploiteerd. Op het resteerende gedeelte wordt het weidebedrijf uitgeoefend. DE OORLOGSVERZEKERING. Het ontwerp oorlogszee- en lucht/verzeke ringswet, dat bij de Staten-Generaal is in gediend, gelijkt in groote trekken op de Oorlogsmolestverzekeringswet 1915. De voornaamste afwijking is, dat de wet ook voorziet ln het geval dat Nederland ln een oorlog wordt gewikkeld en bepalingen bevat betreffende het luchtverkeer. GEEN DENATURATIE VAN ROGGE, AARDAPPELEN EN VELDBOONEN. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, ls besloten, dat met ingang van morgen tot nader order geen gelegenheid zal worden gegeven tot het denatureeren van rogge, aardappelen en veldboonen. De aan gekondigde steunregeling voor goedge keurde pootaardappelen zal in verband hier. mede voorloopig geen doorgang vinden. Voorts zullen met ingang van den ge noemden datum bij uitvoer van peulvruch ten en aardappelen geen prijsverschillen meer worden toegekend. DE SCHEPENUITVOERWET. In het ontwerp-Schepenuivoerwet wordt aan de Kroon machtiging verleend om zoo wel te kunnen verbieden het zonder ver gunning doen aanvangen of voortzetten van een reis van een Nederlandsch schip, voor zoover betreft de vaart buiten het rijk ln Europa, als het verkoopen, charteren of in gebruik nemen van Nederlandsche schepen Deze verboden kunnen betreffen zoowel alle schepen als groepen van schepen of af zonderlijke schepen. INVOER VAN KAAS IN BELGIË. Intrekking der maatregelen. De Regeeringspersdienst meldt: De directie van den Landbouw deelt mede dat blijkens te'efon sch bericht van den consul-eeneraal te Brussel, 'evens hoofd der hanr'elsafdeeling van Hr. Ms. Gezan'schaD aide ar binnen enkele dagen intrekkine kan worden tegemoet gezien van den Belgischen maatregel waarbil de invoer van kaas in België afhankelijk woTdt gesteld van een voorat verleende invoer vergunning. Buitengewoon crediet van f. 120.000,000 aangevraagd. Ter bestrijding van Regecringskosten. Ter bestrijding van de kosten der in verband met de buitengewone omstan digheden te treffen maatregelen heeft de Regeering op de Dcfensiebegrooting een buitengewoon crediet aange vraagd van 100 millioen gulden en op de begrooting van Financiën een be drag van 20 millioen gulden. Bij de Tweede Kamer is, gelijk hierboven vermeld, ingediend ee; wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegroot'ng voor het dienstjaar 1938. f Buitengewoon crediet). Hierbij wordt op den kapitaaldienst een bedrag aangevraagd van 100 millioen gul den voor uitgaven, voortvloeiende uit het ouitengewoon onder de wanenen roepen van de dienstplicht-gen en uit alle verdere daarmede in min of meer rechtstreeksch verband staande maatregelen. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend: Nu de politieke toestand in Europa het noodzakeliik maakt, tot hand having onzer neutraliteit de dlenstpl'ch- tigen onder de wapenen te houden, vloeit daaruit tevens de noodzakelijkheid voort om onverwijld wettelijke maatregelen te treffen ter voorziening in de vele en ve- leilei uitgaven, die van deze bu tengewone omstandigheden het gevolg zijn. De regeering is van meening. dat ten laste van het betreffende artikel alle uit gaven gebracht moeten worden, voort- vloelende uit de genomen of nog te ne men bijzondere maatregelen, voor zoover de bij de artikelen van den gewonen dienst toegestane bedragen ontoereikend zijn om daaruit die uitgaven te bestrijden. Ter voorloopige dekking van de kosten voortvloeiende uit de bij deze wet bedoel de maatregelen, kunnen desgevorderd schatkistbiljetten of schatkistpromesssn worden uitgegeven, schatk'stbilletten wor den beleend en leeningen op korten ter mijn worden gesloten. Tenslotte wordt, zij het dan ook ten overvloede, de verzekering gegeven, dat van het aangevraagde crediet slechts gebruik zal worden gemaakt voor zoover dit, in ver band met de omstandigheden, door de re geering noodzakeliik en in 's lands belang za> worden geoordeeld. Wat het op de begrooting van Finan ciën aangevraagde buitengewoon cred et van 20 millioen gulden betreft, hieruit zal de regeering naar behoefte kunnen be schikken over de middelen ter bestrijding van de zeer belangrijke uitgaven, voort vloeiende uit de maatregelen, die door de omstandigheden worden geboden, zooals het aankoopen van granen en andere goe deren, benood'gd voor de voedselvoorzie ning van mensch en dier, tot het doen van uitgaven als gevolg van vorderingen van onroerende en roerende goederen en van schepen een en ander voor zoover door net militair gezag hierin niet wordt voor zien. alsmede voor de betaling der kosten, aan de u'tvoering van deze maatregelen verbonden. HET A.S. AFSCHEID v. d. DIRECTEUR DER NEDERL. SPOORWEGEN dr. H. VAN MANEN- Op Zaterdag a.s. te Utrecht. Zooals bekend, zal dr. H. van Manen, directeur van de Ned. Spoorwegen, met in gang van 1 October a.s. den dienst der Ned. Spoorwegen verlaten. Op waardige wijze zal het spoorwegpersoneel afscheid nemen van den scheidenden directeur. Deze afscheidsplechtigheid zal plaats vinden op 1 October a.s. cm half elf in de groote commissarissenzaal van het derde hoofdgebouw te Utrecht. Tot deze plechtigheid zijn uitgenoodigd de hoofdbesturen der erkende organisaties, de commissarissen der Ned. Spoorwegen, de directeur der Ned. Spoorwegen, prof dr. S. Goudriaan, de chefs van d enst en enkele hoogere ambtenaren van de hoofo- gebouwen, de eerst aanwezige ambtenaren op de lijnen, de hoofden van de neven- bedrijven van de Ned. Spoorwegen, alsmede de directeuren van de met de Ned. Spoor wegen in relatie staande tramwegen. Namens de Personeelraad en de erkende organisaties zal door den voorzitter van den Raad den scheidenden directeur een door den kunstschilder Schuhmacher ver vaardigd portret worden aangeboden, waar na het woord gevoerd zal worden achter eenvolgens door de heeren Joustra (Ned. Ver. v. Spoor- en Tramwegpersoneel)Wig man (St. Raphaël). Augustijn (P.C.B.), v. Eijken (Centr. Bond» en Verdam (Bond v. Ambtenaren bij de Ned. Spcorw.). WETSONTWERP INZAKE DE VORDERING VAN GOEDEREN. In tijden van oorlog of oorlogsgevaar. Aan de memorie van toelichting van het vandaag in de Kamers te behandelen wets ontwerp houdende regelen met betrekking tot het vorderen van goederen ten behoeve van Volkshuishouding en Landsverdediging in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden, wordt het volgende ontleend: De beperkingen, welke de bestaande wet ten aan de vorderende instanties opleggen, kunnen thans niet meer worden aanvaard, aangezien de moderne techniek en wijze van oorlogvoeren de regeering voor onver wachte noodzakelijkheden zal kunnen plaatsen. Het is noodig, dat ook aan de meest onvoorziene omstandigheden snel het hoofd zal kunnen worden geboden. Met het oog op het spoedeischend karakter van de totstandkoming van nieuwe regelen heeft de regeering zich daarom thans rle bevoegdheid moeten voorbehouden, alle goederen, waarvan terbeschikkingstelling ten behoeve van volkshuishouding en landsverdediging noodig blijkt, te kunnen vorderen. Niet noodzakelijk zal zijn, dat steeds de eigendom aan den staat overgaat, in vele gevallen zal met ingebruikneming kunnen worden volstaan. Tsjechische vertegenwoordigers. Naar Reuter verneemt, heeft het Tsje- choslowaaksche gezantschap te Londen de Britsche regeering medegedeeld, dat Mastny, de Tsjechoslowaaksche gezant te Berlijn en Lisicki. gezantschapsraad te Londen, die op weg zijn naar München, uitsluitend voor het verstrekken van In lichtingen ter beschikking van de Fransche en Britsche delegaties zijn, Jan Masaryk komt dus niet! Tsjechische diplomatieke kringen preci seeren, dat de gedelegeerden van de regee ring te Praag niet door de Duitsche regee ring, noch door de Engelsche regeering werden uitgenoodigd, maar dat, in over eenstemming met de gisteren in het wit boek gepubliceerde correspondentie, Praag met instemming van Londen besloten heeft Chamberlain en Daladier te doen vergezellen door Tsjechische vertegen woordigers. die hen voortdurend oo de hoogte zouden kunnen houden van de houding van Praag. Vanochtend is de Zwitsersche bonds raad bijeengekomen om den toestand on der oogen te zien. Tijdens deze bijeenkomst werd besloten een boodschap ten gunste van den vrede te richten tot Hitier en Benesj. als echo ven de boodschap van Roosevelt. Na er aan herinnerd te hebben, dat de bondsraad sterk gehecht is aan zijn onzij digheid en voornemens is buiten ieder con flict te blijven, zich niet in het geschil te mengen, noch zelfs zijn meening uit te spreken over de procedure, welke een op lossing zou kunnen eeven. geeft hij een beeld van de verschrikkingen en moreele en mat.erieele schaden, welke een oorlog zou medebrengen voor de strijdende par tijen en zelfs voor hen. die niet aan den oorlog deelnemen. Meening van Praag. De Prager Presse schrijft: ..Tsjecho Slowakije verwelkomt de conferentie als laatste middel om uit de tegenwoordige moeilijkheden te komen en ls bereid al het mogelilke te doen om den vrede te bewa ren. De regeering hoopt, dat men den Tsjechen dezelfde waarborgen en basis voor een bestaan zal toestaan als aan andere naties." Prager Tageblatt maakt er een toespe ling op. dat" Hitier zelve de staatslieden heeft uitgenoodigd deel te nemen aan een conferentie ..Hitier heeft daarmede erkend, dat de Sudetenkwestie niet een kwestie is, welke alleen Duitschland en Tsiechoslowa- kiie, aangaat, doch geheel Europa." Ceske Slovo schrijft: ..de conferentie te München bewijst, dat Hitier er voor het oogenblik van heeft afgezien over te gaan tot geweld. Het gaat er om te weten of hy ook heeft afgezien van eischen, welke onze x- i iinran HOT hlüfi Om 12 uur 20 verliet Daladier, vergezeld van Goering en Francois Poncet, in een open auto het hotel, opnieuw begroet door de menigte, welke zich langs den weg had geschaard. Hij begaf zich naar Hitler in het Fuehrerhaus. De besprekingen begonnen. De besprekingen tusschen den Fuehrer, den Duce, den Britschen eersten minis ter en den Franschen minister-presi dent zijn vanmiddag om 12 uur 45 begonnen in de werkkamer van den Fuehrer in den Fuehrcrbau op de Koeniglichen Platz. Aan de besprekingen nemen ook deel de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en de rijksminis ter van buitenlandsche zaken von Ribben- trop, voorts als tolken voor het protocol legatieraad dr. Schmidt van het ministerie van buitenl. zaken en de secretaris-gene raal van de Qual d'orsay, Leger. De radio-toespraak van den Paus. De A.V.R.O. zal vanavond om 7.50 uur de toespraak van den Paus uitzenden en er een Nederlandsche vertaling van geven. Gezamenlijke lunch. De conferentie van vanmiddag wordt gehouden in het Fuehrer-haus, dat ge woonlijk voor staatsaangelegenheden wordt gebezigd en door Mussolini tijdens zijn vorig bezoek aan Duitschland werd geopend De schooljeugd van Muenchen heeft vrijaf gekregen. Op straat is het zeer druk met kinderen, die de staatslieden willen zien. De reservisten, die voor militairen dienst waren opgeroepen, hebben vrij ge kregen vcor speciale diensten. Chamberlain is cm 1205 uur op het Fuehrerhaus aangekomen, waar hij het dezelfde noenmaal heeft gebruikt met Hitler, Mus solini en Daladier. Bij den Fuehrerbau. Toen Chamberlain bij den Fuehrerbau aankwam, bracht een afdeeling SS., met wlte handschoenen, de eerbewijzen, trompeter blies het te velde" De Britsche delegatie 'cestaat uit secretarissen van he Foreign Off ce documenten bij zich hebben. Zij trekken z'ch direct in een zaal erug terwijl ambte naren van de W'ihe'mstrasse von Ribben- trop naar een andete zaal volgen. Om kwart over twaalf arriveerde Hitier Een vier die natie geheel kunnen vernietigen." Het blad Hij werd met he'zelfds ce emonieel begroet, vervolgt, met tc verklaren het noodig te Hij werd eevol^d door ka^te'n Wiedemann Srhten. dat Tsjecho Slowakije te München en een'g- adludanter. die omvangrijke wordt vertegenwoordigd. ..Men mag te rna<->«*pri München niet over ons en zonder ons be schikken. De aankomst van Daladier en Chamberlain. Daladier werd bij zijn aankomst verwel komd door von Ribbentrop, von Weis- zaecker, von Doernberg, gouwleider Wag ner. den chef der politie, generaal Daluege en anderen. Een comoagnie bracht de eer bewijzen. Toen Daladier ln een auto staDte. werd hij door het publiek rondom het vliegveld hartelijk toegejuicht. Chamberlain werd even voor twaalf op dezelfde wijze ontvangen. Daladier overlegt met Francois Poncet Reeds direct na aankomst van Daladier had hij om half twaalf in zijn acartemen- ten een bespreking met Francois Poncet, den ambassadeur van Frankrijk te Berlijn. Om twaalf uur kwam Goering, gekleed ln groot tenue der luchtmacht een beleefd heidsbezoek brengen. lige stemming en zooals gebruikelijk weerspie gelden H.V.A.'s de verbeterde beurstendenz op de meest sprekende wijzen. De handel in Tabak ken w f 3 niet levendiger dan doorgaans het geval was. De Sumatra-aandeelen kwamen over de geheele linie aanmerkelijk hooger te liggen. De affaire in Scheepvaartpapieren was van kalmen aard. Ook hier echter kwam de koop lust tot uitdrukking in een groote koersverbete- ring. Scheepvaartunies kwamen een 14-tal punten naar boven. De Amerikaansche markt was willig. De staalaandeelen. de koperwaarden, de spoorweg shares en de public utilities werden algemeen belangrijk boven de vorige prijzen afgedaan. Op de beleggingsmarkt was alle aanbod ver dwenen. De vraag was zoo overheerschend, dat de Nederlandsche Staatspapieren sprongsge wijze hooger werden afgedaan. Van de Oude Schuld liepen integralen een goede zestal pun ten naar boven. De obligatiën uit de jongere emissies konden zich krachtig herstellen, voor de 3 tot 3M% obligatiën kwam de parikoers zelfs weer in zicht. Op de buitenlandsche beleggingsmarkt was de stemming voor Fransche papieren radicaal omgeslagen. De verkoopers waren geheel van het tooneel verdwenen, doch daartegenover waren thans wel koopers, met het gevolg dat vrijwel algemeen hoogere noteeringen tot stand kwamen. Ook de Duitsche waarden waren goed gedisponeerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.86 (8.51); Berlijn 74.50 (74.—); Parijs 4.96 (4.75); Brussel 31.55 (31.25); Zwitserland 42.05 41.50); Kopenhagen 39.55 (38.—); Stockholm 45.60 43.90); Oslo 44.50 (42.80); New-York 1.86 1/4 (1.851/4); Praag (6.55); Lire Bankpapier 6.55. Prolongatie 2 Part. disc. 11 Dag geld 3/j. Registermarken 16; Crediet Sperrmarken 7'/4; Effectensperrmarken 6'/s; Reismarken 411/*; Bankpapier 22 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. rra"ï"en drcezen. Om 12 uur 21 arriveerde Daladier met Franco-'s Poncet cn Goering terwijl om 12 uur 25 de Duce aankwam, verzeze'd van Rudolf Hess. minister Ciano en zijn gevolg. Het standpunt der regeering te Praag. Oficieel wordt te Praag medegedeeld, dat de Tsjechische regcering in begin sel, zij het met zekere voorbehouden, het Britsche plan, inzake de ten uit voerlegging der Engelsch-Fransche voorstellen voor een regeling van het Sudeten-Duitsche vraagstuk, dat haar werd voorgelgd in den vorm van een nota, heeft aanvaard. De nota waarin mededeeling werd ge daan van dit besluit der Tsjechische re geering werd aan de Britsche regeering overgebracht vóór de opening van de con ferentie van vandaag. Het scheen der regeering wenschelijk, de vorderingen, welke krachtens de artikelen 5. 32 en 33 der inkwartieringswet kunnen worden gedaan in èlk geval den voorrang te geven boven die van deze wet, gezien het nauwe velband van die vorderingen met de onmiddellijke behoeften van de weermacht. Overigens dienen vorderingen ten be hoeve van de landsverdediging uiteraard te primeeren boven die ten behoeve van de volkshuishouding. BELGIË. Gemeenteraadsverkiezingen uitgesteld. De regeerine heeft besloten de semeente- ra ad s verkiezingen. die oo 9 October zouden worden gehouden, uit te stellen. De Kamers zullen later worden bijeen geroepen om den datum vas' te stellen, waarop deze verkiezingen thans zullen plaats vinden. ITALIË. Bijeenkomst fascistischen raad uitgesteld. De oo 1 October vastgestelde bijeenkomst van den fascistischen raad ls uitgesteld tot 6 October. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. Japan zou maatregelen nemen indien sancties worden toegepast. In een geïnspireerde Japansche verkla ring word met tegenmaatregelen godre gd. AMSTERDAM, 29 September. Zeer willige markt - Vrij levendige om zetten - Aanzienlijke koerswinsten - Ame rika belangrijk hooger - Beleggingsmarkt krachtig in herstel. De berichten omtrent de besprekingen, welke te München worden gehouden, hadden een ge voel van groote opluchting gebracht. En de atmospheer van zwaarmoedigheid, die dagen lang boven de effectenbeurzen had gehan gen was geheel opgeklaard. Te Am sterdam gevoelde men zich van een zwaren druk bevrijd, en dit kwam tot uitdrukking in een zeer willige stemming. Terwijl de laatste dagen vrijwel uitsluitend verkooporders voor handen waren, en daartegenover de aankoops opdrachten tot een minimum waren geredu ceerd. viel thans het tegenovergestelde waar te nemen. De fondsenhouders die hun materiaal van de hand hadden gedaan, trachtten dit heden zoo goed en zoo kwaad als het ging te rug te krijgen en ook anderzijds waren er wederom verscheidene gegadigden voor aandee len. omdat de meening is post gaan vatten, dat wellicht een betere tijd in het verschiet, ligt. De verkoopers hadden zich nu geheel teruggetrok ken. En de vraag kon slechts worden bevredigd door het bewilligen in aanzienlijk hooger koer sen. Verschillende specialiteiten en vooral de papieren, welke de laatste dagen het zwaarst onder pressie hadden gestaan, boekten enorme koerswinsten. Het meest sprekende voorbeeld hiervan werd gegeven door de Philipsaandeelen die zich heden, vergeleken bU de vorige laag ste prijzen niet minder dan een vijftigtal pro- konden verbeteren Weliswaar volgde hierop een kleine terugslag LEIDEN. 28 Sept. 1938. Noteering Coöper. groenten-, fruit- en bloemenveiling-Vereenig. „Lelden en Omstr.". Witte kool f.2; Roode kool f. 2.202.90; Savoye kool f. 2.10—2.70; Groene kool f. 1.90—3.40; Prei f. 1.80—3.20; Kroten ge kookt f.3—5; Uien f. 1.10—2.80; Peen f. 1.50— 3.80; Spruiten f.25; Aardappelen f. 2.50—2.70; Druiven f.1624; Snijboonen f.523; Stokboo- nen f.922; Pronkboonen f.3—7; Stamboonen f.717; Postelein f.24; Spinazie f.17; To maten A f 4—5.60, B f.4—5.60, C f. 4—2.30. CC f.4 per 100 kg.; Andijvie f.0.300.90; Kom kommers f.15.60; Bloemkool f. 1.5012.10; Meloenen f.523; Salade f. 0.301.30; Perziken f. 0.506.40; Knolselderie f.22.70 per 100 st.; Kroten f0.501.90; Pieterselie f. 0.400.80; Radijs f. 0.50—0.90; Selderie f. 0.300.80; Bleek- selderie f.38; Peen f. 1.404; Rabarber f.2 per 100 bos. BENTHUIZEN. 27 Sept. 608 Kippeneieren 4.45—5.25. GOUDA, 29 Sept. Aangevoerd in totaal 817 stuks, waarvan; 21 slachtvarkensvette van 26 tot 27Vi ct. per pond; levend met 2 «5b korting; 171 magere varkens. Prijs f. 25—35 per stuk; 627 biggen, f.1014 per stuk; Gelder - sche biggen f.1417 per stuk; 23 nuchtere kal veren f610 per stuk15 bokken en geiten, f26 per stuk. Handel voor alle soorten stug. Aangevoerd 279 partijen kaas. 1ste kwal. met rijksmerk f.27—30; 2de kwal. met rijksmerk f.23—26. Handel matig; Crisisaftrek 25 Sept. 1 Oct. 82 ct. Aangevoerd 157 ponden boter. Goeboter 7580 ct. per pond; Weiboter 7075 per pond: handel vlug. Aangevoerd 160.000 eieren. Kipeieren f.44.30 per 100; eendeieren van f.3—3.50 per 100 stuks. Handel matig. - Coöp. Zuid-Hol! Eierveiling. Aangevoerd 115.000 kipeieren. Prijzen 56/58 KG. f. 3.80—2.90; 58 60 KG. f. 3.90460/62 KG. f.4—4.10; f 3.90-4.90; Kleine eieren f. 3.253.75, alles per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren. Prijzen f. 3.203.60 per 100 stuks. HONSlELERSDI JK, 28 Sept. Centr. West! Bloemenveiling Spectrum 1.60—2.10; Salmon I.60—2.30; Rose 1.60—2.80; Wit 1.30—2.70; Ge mengd 1.403.60; Geel 1.502.50; Gerbera 3.70 3.9Ö: Rozen 1.40—3.40: Jap. Lelie 3.80—4.30; Smerilly 58; Peach 813; Pulling 79; Rayo- nanthe 38; BI du Poitou 2.804.10; Woolnian 68; Red Majestic 710; Delhaume 8; Plu- mosa 17—23: Sprengerie 57; Freesia 5—13; Geel 7—18; Tros-Chrysanten 57. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 Sept. 1938. Eigenheimers groote f. 0.450.70 per 25 K.G.; Bloemkool I f. 7.20—11.30: idem II f. 3.60—5.40; bospeen f2.906; sla f. 0.300.70 per 100 stuks. Roode kool f. 2.40—3.10; Gele kool f. 2.40—3.70; Groene kool f. 4.10—4.70; Uien f.3—3.75; Prin- cesseboonen f.1216; Snijboonen f.1317 per 100 kg.; Waspeen f0.300.80; Kroten f. 0.45 0 60 per 100 kg. LEIDSCHENDAM. 28 Sept. Eng. komkom mers le srt. 3—415. 2e srt. 2—2.80. 3e srt. 1.50 2; Gele komkommers le srt. 3.60—4 50. 2e srt. 2.503. 3e srt. 1.502.10; Kropsla 50—1; Peen 3.504.20; Bloemkool le srt. 5.107.20. 2e srt. 2.803.90. uitschot 1.50; Tomaten: midd. 2, gr. ronde 2—2.40, 2e srt. 2. bonken 2; Andijvie 0.70 —1.20; Spinazie (4 Kg.) 4—19; Postelein 1—1.50: Snijboonen 916; Spercieboonen 818; Prei 2.50—3.20; Selder v 5070; Meloenen 719; Druiven 9.3013.60. NAALDWIJK. 28 Sept. Veilingen v. d. Bond Westrand - Aardbeien 05—85; Champignons 40; Alicante 18—23; Frankenthaler 2632: Cham pion 29—35; Enk. ooonen 1618; Pronkboonen 34; Snijboonen 13—18; Frambozen 21; Pos telein 56; Pruimen IC; Tafelappelen 12—18; Peren 14—27; Spinazie 6; Stoofappelen 6—10; Peren 1017; Dubb. boon en 1.501.55: ld. z. draad 1 701.85; Spruiten 4045; Nero 7.20— II.70. Roode kool '.10—1.30; Sav. kool 1.70— 2.40; Groene kool 2.60—2.80; Chin kool 1; Prei 1.50—1.60; Andijvie 70—80; Sla 60; Bloemkool 2.50—6; Knolseldery 2; Rabarber 2.50; Peter selie 70; Peen 1—3; Komkommers 2.603.30 v id. II 1.70—2.10; Eieren 3.40—5.40; Perziken 8—13; Netmeloen 13—16; Ananasmeloeu 18— 24; Suikermeloen 25—28. RIJNSBURG. 28 Sept. Groentenveiling Aardappelen 6080; Kroten 5060; Waschr peen 40—70; Bloemkool I 7.50—10; id. II 3.50 —5; Roode kool 1.60—2; Gele kool 1.80—2.20; Groene kool 34.50; Uien 1802. ROELOFARENDSVEEN. 28 Sept. 1938 Aardbeien 1620 ct. per doosje, druiven 11—'3 ct. per pond. meloenen 724 ct. per stuk, bloemkool f. 1.505. sla f0.301.80 per 100 krop, tomaten 5060 ct. per bak. snijboonen 50—90 ct.. kas-snijboonen f. 1.551.70, Idem stek 6075 ct.. prinsesseboonen f. 11.55. pronk boonen 30—35 ct. per 10 kg. TER AAR. 28 Sept. Centrale Veiling Spi nazie 412; Andijvie 1522; Peulen 1 551 60: Snijboonen 5090: Princesseboonen 1.25—1.45; Dubb. Stampr. 1.55—1.60: Witte Pronkb. 30—38; overige Industrieelen bleven weliswaar bij de Philips aandeelen ten achteren, doch konden toch ook op zeer behoorlijke voordeelige ver schillen bogen. Op de Petroleumafdeeling ont moetten Koninklijken flinke vraag. Terwill giste ren de koers inzakte tot 295<3- .werd heden bij de opening ongeveer 35cé hooger afgedaan, en daarna kon de koers zich nog ruimschoots hand haven. De Amerikaansche petroleum-aandeelen werden zond®r uitzondering hooger afgedaan indien tp<rpn Tanfln sanrtiec vonden worden I Rubberfondsen waren goed gedisponeerd. Am- ïncuen tegen Japan sancties zouden woraen sterdam Rubbers konden een avance van in doch dit was feitelijk van geen beteckenis. De Spekboonen 0.501.10 Postelein 24; Breek- peen 1.50; Uien 2.40—2.80; Roode kool 1.102; Wlte kool 1.80; Savoye kool 1.902.10: Kroten 1.80: Radijs 1. Peen 1.50—4.10: Sla 0.30—1.80; Bloemkool 1210; Meloenen 2—16; Komkom mers 13: Tomaten 2—2.50: Augurken: fiin 0.901.90. fijnbasterd 1. basterd 80. grof 60. stinpel 46. komkommers 32; Kas-Sniiboonen 1.65—2. VOORSCHOTEN 23 Sept. Veiling VPV. Kion^neieren f. 4.105 10; Kuikcreterm f 2 93 —3.60; Eendeneieren f 4 r«r 'M- toegepast In dit geval, aldus de verklaring, zou Japan zijn principieele politiek van eerbiediging der buitenlandsche belangen en concessies ln China moeten herzien. doorsnee een kleine dertig procenten behalen. Diverse minder courante soorten werden be duidend hooger genoteerd. De Suikerafdeeling bleef uiteraard niet ongevoelig voor de wil- f 0.300.52 Der stuk. ZOETERMEER, 28 Sept. Eierveiling. Aan voer 6000 stuks Kippeneieren 4.15—5.50; KI Kippeneieren 2.553.75; Eendeneieren 3.55; Kalkoeneieren 5.50.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3