"Waar de Vrouw belang in stelt Paddestoelen een uitstekend voedsel LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 29 September 1938 En U kunt er zulke aardige schotels mee meken Amerikaansche maaltijden Stoffen voor den winter Dagbladreclame is niet te vervangen IJdelheid der ijdelheden Er is dit jaar weer keus genoeg Bovenste rij (v. 1. n. r.)kalfsoesters met met ragout van paddestoelen. Tweede rij: stoelen, omelette, gevuld met ragout van met hetzelfde. Geheel onderaan puree De toegewijde kooksters onder onse leze ressen hebben zich misschien al eens afge vraagd; waar blijft die „kookfoto" of liever gezegd de combinatie van gezellige schotels, die den laatsten tijd In onze rubriek zooveel succes oogstte? Welnu, we hebben even gewacht, tot ieder van de vaeantie terug was, het heerlijke gevoel van ..niet te hoeven bedenken, wat we zullen eten" naar hartelust had door leefd en genoten en nu weer brandde van verlangen naar nieuwe kook-, bak- en braadmogeUtkheden. We zullen het nu vandaag eens hebben over paddestoelengerechten. Het najaar is de tijd voor de paddestoe len In het bosch op de hei od allerlei plaatsen Van men ze vinden Voor kenners en liefhebbers is het een aangename bezigheid ze zelf te zoeken, maar zij. die er geen of weinig verstand van hebben, moeten er zonder deskundige voorlichting en controle niet mee beginnen Tegenwoordig kan men in de goede groentewinkels verschillende soorten koo- pen Deze zijn door kenners gezocht, of in kweekerijen. die men in verschillende plaat sen van ons land heeft, gekweekt. Deze laatste, de champions, zijn bijna het ge- heele iaar door te koop. De meeste menschen moeten aan het eten van paddestoelen wennen Ze zijn tamelijk voedzaam, bevatten eiwit, zouten en vitaminen, dus een heel geschikt voe dingsmiddel. Het schoonmaken en wasschen vereischt zorg De aangestoken, harde deelen moeten weggesneden worden en van de oudere, opengesprongen exemplaren moeten de lamiilen afgeschrapt worden. Daarna volgt het wasschen. soms 67 maal in frisch stroomend water, tot met zeker is, dat al het zand er uit is. De paddestoelen kunnen nu op verschil lende manieren klaargemaakt en opgediend worden. Ie. Als groente bij licht vleesch en aard appelpuree zooals op de afbeeldlnz aange geven is. Als koffieschotel komt dit gerecht ook in aanmerking. RECEPT. Benoodigdheden: 4 kalfsoesters van 75 gr.. 75 gr. boter, zout. paneermeel, ei. koude gekookte aardappelen, melk, 1 pond padde, stoelen, 2 lepels boter, peper, zout, citroen sap, fijngehakte peterselie, bloem of maï zena. Bereiding: De paddestoelen schoonmaken zooals hierboven aangegeven is, goed was schen, in stukjes sniiden of heel laten, en opzetten met de boter en wat zout in een gesloten pan. Ze op deze manier gaar smoren (15 minuten), het vocht binden met wat aangemengde bloem of maizena en od smaak afmaken met peper en citroen sap. Van de aardappelen op de gewone manier met melk en boter puree maken Kloppen tot de puree luchtiger en de klontjes er uit zijn. De oesters wasschen, zouten, door ei en paneermeel halen en in de boter plm. 15 minuten bruin en gaar bakken. De jus afmaken met wat water. Op een grooten schotel de oesters dakpansgewijs op elkaar stapelen, de paddestoelen en de puree aan weerskanten van het vleesch leggen. De schotel garneeren met wat peterselie, de Jus er afzonderlijk bii geven. 2e Als ragout, opgediend in schelpen, in k'eine broodjes of op stukjes gebakken brood of Weerter beschuitjes. RECEPT. Benoodigdheden: 1 pond paddestoelen. 2 lepels boter 4 a 5 lepels bloem, peper. zout. 1 klem uitje 1 eidooier, citroensap 1 lepel room Bereiding: De paddestoelen schoonmaken »a chen en in kleine stukjes snijden. Ze Od zetten inet wat peper en zout en een beetje water en gaar laten smoren (15 mi- purée en gestoofde paddestoelen, schelpen gebakken brood met ragoüt van padde- paddestoelen en kleine broodjes, gevuld rand met ragoüt van paddestoelen. nuten). Ze op een zeef uit laten lekken en het uitgelekte vocht opvangen voor de saus. Dit aanvullen met wat melk tot men plm. 3 dL. vocht heeft. Van boter, bloem en vocht een tamelijk dikke saus maken, deze afmaken met eidooier, room. citroensap, peper en zout en de paddestoelen erdoor roeren. De ragoüt overdoen in beboterde schel pen, deze afmaken met een dun laagje fijn paneermeel en een paar kleine stukjes boter. 10 a 15 minuten in den oven zetten en opdoen op een schotel met een vingér-r doekje bedekt, of de ragoüt verdeelen op vierkante stukjes, in boter gebakken brood of Weerter beschuitjes De ragoüt moet goed warm zijn als men ze er op doet; is dit niet het geval, dan ze nog even op het bak_ blik in een heeten oven zetten en door en door warm laten worden, of van kleine zachte of geraspte puntbroodjes een kapje afsnijden, ze voorzichtig uithollen en vul len met de ragoüt. Het kapje er weer op leggen en het broodje aan alle kanten met gesmolten boter Insmeren In den oven zetten tot ze bros geworden zijn. 3e. Als ragoüt, opgediend in een rand van rijst of puree. De ragoüt maakt men als in het bovengenoemde recept. Kleine bal letjes gehakt kunnen met de paddestoelen gelijk gaar gemaakt worden en worden dan eveneens door de saus geroerd. Een rijst rand met boter Insmeren en met paneer meel bestrooien. De puree er zoo warm mogelijk indoen, op een verwarmden schotel keeren en vullen met de ragoüt. Garneeren met. peterselie. 4e. Als vulsel in een omelet. (Koffiescho tel i Bereiding: Van 2 of meer eieren een omelet bakken de ragoüt er op leggen en de omelet in drieën vouwen of dubbel slaan. Garneeren met peterselie. ZONDAG: Schelpen met paddestoelen- ragoüt. Ossenhaas. Andijvie, Aardappelen, Kabinet pudding. MAANDAG: Koude ossenhaas, Snijboo- nen, Aardappelen, Watergruel. DINSDAGGehakt, Bloemkool, Aard appelen, Rijst met boter en suiker. WOENSDAG: Bloemkoolsoep, Kalfslap- pen. Postelein. Aardappelen, Rijstpanne- koekjes. DONDERDAGVarkensrollade. Spercie- boonen. Aardappelen, Gestoofde pruimen. VRIJDAG: Spinaziesoep, Gestoofde schei- viseh, Worteltjes, Aardappelen. Beschuit met kaas. ZATERDAG: Kerryszhotel (van rest rol lade), Tomatensla, Drie in de pan VEGETARISCHE MENU'S. 1. Omelet met champlgnonragoüt. Aard appelen. Gestoofde tomaten, Rijstebrij. 2. Eierbroodjes. B'oemkooi au gratln, Aardappelen, Chocoladepudding met va nillesaus. 3. Spinaziesoep. Aardappelcroquetten, Snijboonen, Kropsla Wentelteefjes. 4 Roerei met peterselie en gebakken brood. Aardappelen. Roode kool. Apre'moes, Vanillevla met bitterkoekjes. Wonderlijke bereidingswijze, doch groote zorg voor den maaltijd; Wanneer een volbloed Hollandsche in Amerika komt, krijgt ze bij den eersten maaltijd het eene schrlkschokje na het andere, want er is een enorm verschil tus- schen Amerlkaansch spijsbereiding en de onze. In de eerste plaats worden bij iedere maaltijd veel meer groente en vruchten gebruikt «Jan hij ons eh bijna geen enkele vrucht wordt gewoon opgediend. Men be reidt ze op allerlei verschillende manieren, 'oo afwisselend mogelijk. De eerste maaltijd hieet „breakfast" én begint tegenwoordig met een schijf grape fruit of enkel een glaasje van het sap de zer vrucht, al of niet vermengd met to matensap Deze voorspijs, die een uitste kende natuurlijke stimulans vormt, bevalt ook de meeste Europeanen heel goed. doch de Amerikaansche géwoönte om hierbij nog een groot glas ijswateï naar binnen te spoclep. bekomt hen qiinder. Verder is het Amerikaansche ..breakfast", in vergelij king met ons ontbijt van brood met thee, bijzonder uitgebreid, want de burgers van de nieuwe wereld zijn van meening, dat alleen een mensch, die zwaar gegeten heeft flink werken kan. Na de grapefruit volgt een stuk meloen het geheele Jaar door verkrijgbaar! toebereid met peper en zout, dan komen de z.g. „cereals", ha vervlokken, gepofte rijst, enz., die als pap worden gegeten of zoo uit het carton met toevoeging van suiker en melk. of met boter, of gebraden spek. Aan het slot komt nog wat vleesch en visch. De Amerikaansche „lunch", om twaalf uur gebruikt, is een lichtere maaltijd. Men begint bijna altijd met een slaatje, nuttigt dan een vleeschgerecht en eindigt met koffie, waarbij de geliefde „hot rolls", heel kleine, heet opgediende, knappende witte broodjes, niet mogen ontbreken. Een Amerikaansch „lunchslaatje" is ech ter een heel ander ding dan een slaatje bij ons. Men dient bijv. een schijf ananas op, bestrooit met geraspte oude kaas en peper of peren met sla en mayonnaise, of zoete vruchten met pikante saus. Dikwijls wor den ongesuikerde wafels uit maïsmeel of havermeelkoekjes erbij geserveerd. De hoofdmaaltijd is het diner, dat meestal heel laat plaats vindt. Ook nu weer komen eigenaardige gerechten op ta fel, zooals bijv. krabben met zachte scha len. voor een Europeaan eerst wat grieze lig, sacramento-zalm oesters enz. enz Ook Welke stoffen brengt Parijs dit seizoen Een groote keus en een uitstekende kwali teit! Uw eerste beweging, als men U stoffen laat zien, mag dezen herfst gerust zijn het uitvoerig bevoelen en betasten. Het klee- dingmateriaal, dat Parijs en in navol ging daarvan ook de rest van de wereld produceert, Is zacht, soepel, kostbaar en zóó gevarieerd, dat het een lust is voor oogen en.. vingers. Zelfs de kantstoffen en lame's hebben een prettig-zachte opper vlakte. De tastzin wordt volkomen bevre digd dezen winter. En evenals vorige jaren kan ook het oog genieten. Wat een diepe, rijke tinten: groen- I blauw, violet, dieprood, prune, granaat. Ook nog warmere kleuren: terra cotta, eek- hoornbruin: de echte herfstboden En dan, als een verrassing, enkele felle noten:, hel blauw, turkoois, malachiet Waarbij we opmerken, dat gevlamde ef fecten en die zijn zeer karakteristiek voor de huidige mode dikwijls de kleur ver zachten en tevens nog verlevendigen. Wat moeten we kiezen uit al dezen, rijk dom Voor een sportmantel een van die heer lijk zachte, dichtgeweïen stoffen, die veel lijken op de Teddybeertjes van pluche uit onze Jeugd. Voor een degelijker» wintermantel, een van die nieuwe stoffen, die het midden houdt tusschen ratiné en velours de laine. Voor een ensemble, bestaande uit jurk, vest en mantel, een combinatie van effen en fantasiestof„ bijv. gestreept, geruit, ge spikkeld, Schotsch (de zachte Schotsche ruiten zijn bijzonder en vogue). Of wenschte U een complet (japon met mantel). Kiest U dan crêpe de laine en voor den mantel een dikkere stof in dezelfde tint. Voor japonnetjes, waarmee U netjes moet zijn: groote keus van nieuwe angorastof- fén, zoó zacht en licht, dat men er met succes ook avondtoiletten van kan maken. Voor jurken voor allen dag: enorme keus In allerlei Jerseystoffen. Voor den avond Ls de voorraad stoffen werkelijk overweldigend. U kunt kiezen tus- I schen matte of glimmende crêpe, crêpe met zfjden achterkant, crêpe cloqué. allerlei soorten satijn. Voor een nauwsluitende japon ls dit laat ste wel het meest geschikt, voor een wijde ..majestueuze" rok geruit of geplet moirée, voor een dinerjapon effen, bedrukt of ge perforeerd fluweel. geniet men zeer van een paar soorten dik ke soep als „Clamchowler" of „Bouilla baisse". Mais speelt een groote rol in het Ame rikaansche menu. Dikwijls verschijnt het al aan het ontbijt in den vorm van koeken of pap. Zijn de kolven nog niet geheel rijp, dan worden ze als asperges in water ge kookt en met boter gegeten. Met dit ge recht worden ook in ons land reeds een paar jaar proeven genomen, evenwel hoewel het zeer smakelijk ls met wei nig resultaat. Geheel onbekend bij ons zijn de zoete aardappels, die een Amerikaanschen maal tijd een heel bijzonderen n«x>t geven. En dan zijn daar in de nieuwe wereld nog tal van groenten en vruchten, die wij niet eens by name kennen. Elerplanten en Spaansche boonen vervullen den rol van onzen braven aardappel en verder is er nog de „alligatoiTieer", een reusachtige vleezige vijg. die .in stukken wordt gesne den en vervolgens met peper en zout be strooid en met olie en azijn op smaak af gemaakt, zoodat men als het ware het heele ..vruchtenslaatje" uit de harde vruchtschaal lepelt. Hongaarsche actrices stierven voor de slanke lijn. In de dagen van de stijve corsetten vol balijnen, toen de maatstaf voor de schoon- heid van een vrouw haar dun middeltje was. waarschuwden geneesheeren tever geefs tegen alle gevaren, aan dezen slank heidswaanzin verbonden. Hartkwalen, spijs- verteringsziekten, onregelmatige bloeds omloop ondermijnden de gezondheid van tallooze deftige dames uit de dagen onzer grootmoeders, omdat ze met alle geweld een „wespentaille" wilden hebben! De ge volgen van den slanke lijn-waanzin, waar aan in onze dagen duizenden vrouwen over de heele beschaafde wereld lijden, zijn ech ter nog veel erger. In een oogwenk heeft de film het slanke, jongensachtige figuurtje dat geen baleinen corsetten noodig heeft, over de wereld ge bracht De nieuwe maatstaf voor vrouwen schoonheid is het figuur van het Ameri kaansche revuesterretje met geen onsje overtollig vleesch op haar spieren. En de gemiddelde Amerikaansche schijnt er goed tegen te kunnen, daar ze van nature slank, ja zelfs eenlgszins schraal van bouw ls. Als een eendje bij het water heeft ze zich aan gepast bij haar dagelijksch regime van sport en gymnastiek.-Maar de slanke lijn- methode. rücksichtslos door de film ge- eischt en als ideaal gelanceerd, heeft een noodlottige uitwerking gehad op die vrou wen, die door haar ras en constitutie an ders gebouwd zijn. In Oost-Europa, waar een vermenging van Aziatisch en Slavisch bloed een vrou wentype van merkwaardige schoonheid heeft voortgebracht, zijn de vrouwen uit de betere standen eeuwenlang beïnvloed door het gemakzuchtige Oostersche leven. En zoo kwam het. dat het „kropduiftype" daar algemeen bewonderd werd. Vooral in Hongarije ls het den dames bijzonder moeilijk gevallen, zich bij het nieuwe schoonheidsideaal aan te passen. De Hongaarsche vrouw is over de heele wereld beroemd om haar'schoonheid, maar haar natuurlijk type is donker en betrek kelijk vol van figuur. Edocher bestaat geen vrouw ter we reld, die zóó graag m«x>i en modieus wü zijn als de Hongaarsche. Er is waarschijn lijk geen Europeesche hoofdstad, waar zulk een hoog percentage van de vrouwelijke bevolking uitstekend gekleed, goed ver zorgd en werkelijk mooi is als in Boeda pest. En terwijl de Hongaarsche dames zich nóg stijver gingen rijgen dan de Parisien- nes. toen de wespentaille in de mode was, leggen ze zich nu met vurigen ijver toe op de handhaving van de slanke lijn. Het gevolg is: tragedieën, erger dan die uit den corsettentijd! m Natuurlijk waren tooneelschoonheden de eerste slachtoffers, doch eerst nu komen de eigenlijke tragedieën aan het licht. Het is merkwaardig, hoeveel Jaren er overheen kunnen gaan,, vóór een gezond, jong gestel, zelfs op een diëet van citroen sap en zwarte koffie en door het gebruik of liever misbruik van schlldklier- praeparaten ten onder gaat! Niet minder dan vier mooie en beroemde Hongaarsche actrices zijn binnen enkele maanden be zweken en de dood van deze vooraanstaan de figuren heeft wel zeer sterk de aan dacht gevestigd op tal van andere vrouwen in Hongarije en elders, die koelbloedig be zig zijn, haar leven aan de slanke lijn te offeren. Het eerste slachtoffer was Lucy Labass, geliefde muziek-ster van het Hongaarsche tooneel. Ze was donker met groote, zachte oogen en een volmaakt figuur soepel, gespierd en slank. Maar Lucy was zeer eer zuchtig Na groote successen als sou brette en danseres te hebben behaald, ging ze haar stem ontwikkelen, met ernst stu die maken van tooneelspel, vreemde talen, kunstgeschiedenis. En ze bereikte tenslotte uitbundige triomfen als Weenen's aller eerste operettester. Ze had talent, schoonheid, intelligentie en een mooie stem; kortom alles wat haar populair kon maken. En ze leefde voor haar kunst alleen; nooit werd haar naam te zamen met dien van een minnaar ge noemd. totdat de groote violist Jascha Heifetz te Boedapest zijn eerste concert gaf en deze twee elkaar ontmoetten. Het was liefde op het eerste gezicht Spoedig ver loofden ze zich en er werden reeds trouw plannen gemaakt. Toen begon Lucy's gezondheid snel te kwijnen. Er openbaarde zich een hartkwaal en hoewel men al het mogelijke deed om haar te helpen werd ze steeds erger. Van tooneelspelen was geen sprake meer, van een huwelijk evenmin. Nog een paar maanden en de beeldschoone jonge vrouw, die duizenden in verrukking had gebracht, was een tragisch wrak. Eerst na haar dood werd bekend, welke enorme opofferingen Lucy zich had getroost om haar slank, lenig figuurtje te behouden. Niet alleen leefde ze jarenlang op een hongerdiëet, maar bovendien gebruikte ze allerlei scha delijke vermageringsmiddelen. Haar sterk gestel hield dit jaren uit en bezweek toen plotseling. Lucy is nu al sinds een paar jaar over leden, maar nog altijd worden er bossen frtssche viooltjes haar lievelingsbloemen op haar graf gelegd, ten toeken, dat Boedapest zijn lieveling niet vergeet. Men dacht weer aan den dood van Lucy Labass terug, toen betrekkelijk kort gele den drie soortgelijke tragedieën zich te Boedapest afspeelden Ook Magda Bercelly was een bekend actrice, niet alleen buitengewoon mooi, maar ook bijzonder begaafd en intelligent. Eehalve haar tooneeltalenten bezat Magda ook huishoudelijke bekwaamheden en een fijnen neus voor zaken. Toen dan ook de crisis aan haar loopbaan als actrice een einde maakte, besloot ze niet bij de pakken te gaan neerzitten, maai' haar eigen restaurant te openen. „De witte raaf", waar Magda resideerde, werd een elegante, exclu sieve gelegenheid met een uitstekenden keuken en een gezellige sfeer. Want Magda was een volmaakte gastvrouw: ze praatte en lachte maar met haar gasten, zorgde voor goede muziek enz. enz. Het eenige wat ze niet deed was voldoende eten. want ze had gezworen, haar figuurtje slank als een den ten koste van alles te zullen behouden, lederen dag tweemaal stond ze op de schaal en de dag was verloren als deze een paar gram zwaarder weesNiet alleen leed Magda stelselmatig honger, maar ze nam ook in het geheim allerlei ..veilige" vermageringsmiddeltjes ln. Na twee drukke seizoenen moest ze een paar weken met vaeantie gaanen kwam niet meer terug. „De witte raaf werd gesloten en. verkocht. Precies veertien dagen later werd de mu ziekwereld te Boedapest opgeschrikt door het bericht van den plotselingen, ontijdi- gen dood van de schitterende jonge sopraan Luoiza Seabo van de Koninklijke Opera Luoiza. nog geen dertig Jaar oud, was een vrouw van groote gaven. Haar stem had een buitengewonen omvang en klankrijk dom en ze had groote tooneeltalenten. Ook was ze heel mooi met lachende oogen en een frisch gezichtje. Haar figuur was ech ter te gevuld om „modern" te zijn en dit werd haar noodlot. Na een vermagerings kuur van enkele Jaren vroeg ze vaeantie om een.operatie te kunnen ondergaan. De operatie slaagde, doch Luolza's hart, on dermijnd door het hongerregime. gaf het plotseling op. Zij stierf toen ze op de hoog ste sport van haar sohltterende loopbaan stond. En twee dagen later de tragedie van Imola Szentgyorgyi. Een meisje van goe den huize was Imola, mooi en heel slank van figuur Ze had een uitstekende opvoe ding genoten en was bevoegd om onderwijs te geven in drie vreemde talen. Maai' ze moest en zou naar het tooneel. Dit vlotte echter niet best: telkens was ze weer zon der rol. De gedachte, dat deze tegenslag te wijten was aan haar overtollige dikte werd een obsessie. Eens op een dag kwam haar oude kamenier, met wie ze een flat be woonde, bij Imola's moeder klagen, dat de Jonge actrice dagen achtereen niets at en dan op haar „eetdagen" enkel wat citroen sap en een beetje spinazie gebruikte De zenuwinstortingen, door dit hongerlijder) veroorzaakt, namen hand over hand toe. Tenslotte kreeg ze aanvallen van waanzir. en doodsangsten, dat men haar wilde ver giftigen. Dus at ze heelemaal niet meer, en was eens op een avond plotseling ver dwenen. Na twee weken vond de politie haar doo- delijk uitgeput terug. Als een volslagen wrak werd ze naar een zenuwinrichting gebracht. De laatste tragedie, die een schok van ontzetting over de wereld deed gaan. Ls de dood van de geliefde Weensche filmactrice Renate Muller. Ook haar werd een streng diëet terwllle van de slanke lijn noodlottig. Ze stierf op 31-jarigen leeftijd. Ziedaar de geschiedenis van vijf bekende vrouwen, door wier on tijdig sterven de wereld de snel vergetende een oogen- blik ln beroering kwam. Maar wie zal ze tellen, al die neurotische, uitgeputte vrou wen over de geheele wereld, die stelsel matig honger lijden en misschien nog daar bij vermageringsmiddeltjes gebruiken9 We kennen die vrouwen allemaal vel, ofschoon het verschijnsel gelukkig in ons land niet zóó veelvuldig optreedt ala elders. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11