BINNENLAND be wilde Zwanen 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 September 1938 Derde Blad No. 24082 Versterking der Grenstroepen KERK- EN SCHOOLNIEUWS Luchtaanvallen! .J Rheumatische pijnen GEMENGD NIEUWS Vredesoproep aan Hitier. Telegram van den bond zonder naam. De „Bond zonder naam", met honderd duizend leden, heeft tot den Führer en Rijkskanselier Hitier een vredesoproep ge richt, welke den volgenden inhoud heeft: „Maak geen oorlog. Doe alles, wat ln uw vermogen ligt om den oorlog te vermijden. Denk aan de ellende der gezinnen, der grijsaards, der vrouwen en der kinderen, aan alle verschrikkingen, welke gijzel! als frontsoldaat in den wereldoorlog zoo bloedig aan eigen lijf hebt ondervonden en welke in een nieuwen, technisch zoo volmaakt ge- organiseerden oorlog zich duizendvoudig zullen herhalen over Duitschland, over ge heel Europa en wellicht over de geheele wereld In naam van honderden millioenen vragen wij u nog alles in het werk te stellen om de ontzettende catastrophe van de menschheid af te wenden. Wie zal overwinnen? Niemand, behalve het bolsjewisme. Dat zal overwinnen". Alle vredesbewegingen en andere organi saties in binnen- en buitenland worden uit- genoodigd soortgelijke telegrammen zoo spoedig mogelijk aan Hitier te zenden. Vestigingswet van toepassing op het poeliersbedrijï. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verboden is een in richting, waarin het poeliersbedrijï al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te ves tigen zonder vergunning van den minister. Onder de uitoefening van het poeliers- bedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, -pluimvee, -gevogelte of gedoode tamme konijnen, of van gedeelten daarvan, in verschen, gekoelden of bevroren toestand. Een vergunning Is eveneens noodig voor uitbreiding of overneming van het bedrijf. VERTRAGING OP DE INDIIS-ROUTE. Het Indië-vliegtuig PH-ARG „Gier", dat Donderdag onder commando van gezag voerder von Weyrother van Amsterdam naar Batavia is vertrokken, heeft in Ka rachi met een technische storing te kam pen gehad. De reparatie waarvoor een der motoronderdeelen van elders komen moest, veroorzaakte een vertraging van ongeveer twee dagen. Gistermorgen heeft de „Gier" de reis voortgezet. De „Buizerd" vertrok Zaterdag van Schiphol. Tengevolge van de politieke on zekerheid in Midden-Europa wijzigde gezag, voerder Brugman de route. De „Buizerd" kon hierdoor Athene, de eerste nachthalte niet meer op tijd bereiken Met vertraging van ongeveer een dag wordt de reis naar Batavia voortgezet. SPOEDOPLEIDING VOOR DIENSTBODE. Te Hilversum, in de villa Dreuvik, waar het algemeen comité tot het organiseeren van spoedopleidingen voor dienstboden internaten houdt, is onder voorzitterschap yan den heer E. Meijer de Vries, hoofd inspecteur voor de werkverschaffing, een bijeenkomst gehouden met de verschillende leidsters van de internaten, welke met sub sidie van het Departement van Sociale Za ken spoedopleidingen voor dienstboden organiseeren. Aangezien er steeds nauwere samenwer king is tusschen de leidsters der internaten en de organen van de arbeidsbemiddeling werd de bijeenkomst ook bijgewoond door de verschillende arbeidsbemiddelaarsters en den heer Th. van Lier van den Rijksdienst voor Werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. NIEUW MOTORSCHIP „PRINS BERNHARD" VOOR SURINAME. Overdracht te IJmuiden. Na een geslaagden proeftocht is gisteren het door de N.V. Haarlemsehé Scheepsbouw Mij gebouwde motorschip „Prins Bernhard" overgenomen door den opdrachtgever, de semi-offlcleele N.V Gemengd Bedrijf Vaar- emi tuifendienst Suriname. Het fraaie schip is bestemd voor vracht en passagiersvervoer langs de kust van Suriname en naar de Fransche AntiUen- eilanden. Toen tegen kwart voor zes de .Prins Bernhard" voor de pieren van IJmuiden was gekomen, verzamelden de aanwezigen zich op de brug waarna de heer M. C. Ko ning, oud-directeur van de N.V. Stoom vaartmij. „Nederland" namens het gemengd bedrijf vaartuigendienst .Suriname" het schip overnam, daarbij dank brengend aan den scheepsbouwer en aan allen, die aan den bouw van het schip hadden meege werkt. Onder een driewerf hoera werd de vlag van het Gemengd bedrijf een verticale oranje baan en drie diagonale rood-wit- blauwe banen, geheschen. De heer van der Boom, inspecteur van de scheepvaart wenschte reederü. scheeps bouwer en gezagvoerder geluk en sprak de overtuiging uit. dat de nieuwe aanwinst niet alleen van groote beteekenis zou zijn voor het gemengd bedrijf, maar ook een landsbelang zou zijn, dat aanzienlijk zal kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van Suriname. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. Wel verpleegsters, geen verplegers. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd ontvangen aanvragen deelt het secre tariaat der Nederlandse!) Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging mede, dat de berichten over gunstige kansen voor verpleegsters in Zuid-Afrika slechts bedoeld zijn voor ge- diplomeerden-diploma A, algemeene zie kenverpleging en niet slaan op krankzin- Het personeel in werkelijken dienst geroepen. De regeerings persdienst meldt: In verband met den inter nationalen politieken toe stand heeft de regeering gis teren maatregelen getroffen tot versterking van de grens troepen. Desbetreffende waarschu wingen zijn verzonden. De reeds onder de wapenen zijn de grenstroepen hebben haar opstellingen ingenomen. In aansluiting op het be richt van den Regeerings - persdienst betreffende ver sterking der grenstroepen verneemt het A.N.P., dat het hier betreft oudere lichtin gen, waaruit troepen worden gerecruteerd van verschillen de wapens, voornamelijk in fanterie en luchtdoelartille rie, ter versterking van de grensbeveiliging. De opgeroepenen zijn mee- rendeels bewoners van de grensstreken. De regeeringspersdienst meldt voorts: In aansluiting op het de zerzijds gisteren uitgegeven communiqué kan worden medegedeeld, dat heden het personeel, bestemd voor ver_ sterking van de grenstroepen waarvoor reeds waarschuwin, gen waren verzonden, in werkelijken dienst is ge roepen. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN Noordwjjk aan Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Nam. 8 uur ds. Fokkema van Delft. VOOR DONDERDAG. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe Rijn)ds. H. Llgtenberg van Lisse, nam. 8 uur. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk Polder): Nam. 8 uur. ds. Groen van Rotterdam. NED. HFRV. KERK. Beroepen: te Gouderak J. v. Sliedregt, cand. te Dinteloord; te Suawoude J. W. v. d. Lin den te Kootwijk. Aangenomen: naar Blokker-Schellinkhout G. v. Duyl te Hilversum; naar Peize A. H. Knottnerus. cand. te Haren; naar Beetgum L. J. v. d. Kam te Heer-Hugowaard. Bedankt: voor Blankenham L. J. v. d. Kam te Heer-Hugowaard. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Vroomshoop-Bergentheim (als hulppred. voor Kloosterhaar-Sibculo) A. M. Spiering, cand. te Groningen (verb, ber.); te Olst (als hulppred.) A. L. Ruys, em. pred. te Zeist: te Oldebroek F. E. Hoekstra te Zwarte- broek. Drietal: te Arnhem (vac. J. Douma) W. H. den Houting te Huizum, dr. P. Prins te Deven ter en J. A. Schep te Bussum. Aangenomen: naar Nieuwerkerk-Oosterland H. Venema, cand. te Wildervank. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: naar Doesburg K. Bokhorst te Murmerwoude. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. 360 (Ingez. Med.) KliN/T ENUTHREN LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Nelly Bodenheim. De eerste tentoonstelling van dit seizoen, ingericht door de Leidsche Komstvereeniging is gewijd aan het werk van de Amsterdam, sche teekenares Nelly Bodenheim. wier debuut als teekenares van kinderboeken velen zich zullen herinneren. De tentoon stelling bevat een groot aantal van haar even geestige als gevoelige teekeningen en naaldwerken nigenverpleegsters of kraamverpleegsters. Verplegers hebben evenmin kans. Nederlanders, die in Zuid-Afrika hun studie aan een universiteit willen voort zetten dienen te bedenken dat de formali teiten noodig voor het verkrijgen van toe lating in de unie en aan de universiteiten veel tijd vorderen. Hoewel de colleges eerst in Maart begin nen mag men niet rekenen op tijd te zijn wanneer niet vóór 1 November de voorbe reidende stappen zijn gedaan. Nadere inlichtingen verstrekt het secretariaat der Ned Zuid-Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141, te Amster- dam-C. Copyright P. I. B. Boi 6 Copenhagen Zoo gauw als wij boven ons land vliegen, voelen wij er ons éCn mee. Alles is nog als vroeger, de boomen en dc bosclijes, de groote vlakten waar de wilde paarden door rer.ncn. Dn dan hooren wij de kolenbranders de oude wijsjes, waarop wij vroeger zoo vaak gedanst hebben, zingen. Hier is ons vaderland, hier worden wij naar toe getrokken en hier hebben wij jou, ons lieve zusje, teruggevonden. Negen van de elf dagen, die wij mogen blijven, zijn thans om. Nog twee dagen en dan moeten wij over de zee naar een ander heerlijk land vliegen, een land, dat ons vaderland niet is. Hoe moeten wij jou nu meenemen? Een schip hebben we niet." Elize wist hier ook geen raad op. Wel vroeg ze of er geen mogelijkheid was, haar broers van de betoovering te bevrijden. En bijna den geheelen nacht spraken zij daar over, zoodat voor het slapen slechts luttele uren overbleven. 's Morgens schrok Elize wakker van het suizen der zwanen vleugels. Haar broers, nu weer in zwanen veranderd, vlogen weg. Neen, niet alle zwanen waren weggevlogen. Eén, Elizc's jongste broertje, bleef bij haar. Het meisje knielde bij hem neer, streelde zijn hals en witte vleugels. En de zwaan legde zacht zijn hoofd op de schouders van zijn zusje. Zóó bleven zij den geheelen dag bij elkaar, totdat het avond begon te worden. Elize tuurde de lucht af en ja, heel in de Verte zag zij zwarte stippen, die allengs grooter werden. Haar oudere broers keerden terug, streken vlak bij Elize neer, om daarna, toen de zon onderging, weer in menschen te veranderen. Drama in de Rodenrijsche- straat te Rotterdam. Poging tot moord en zelfmoord. In de Rodenrijschestraat te Rotter dam heeft zich gistermiddag een drama afgespeeld dat een 44-jarigen man het leven heeft gekost terwijl zijn vrouw zóó ernstig werd gewond, dat voor haar leven wordt gevreesd. In de Rodenrijschestraat woont sedert korten tijd het echtpaar V. De man is zee man van beroep, maar tegelijkertijd houdt het echtpaar een pension. In totaal wonen vier kostgangers bij hen in. Zij hebben hun kamer op de hoogste verdieping van het pand. Het echtpaar heeft zelf de daaronder gelegen verdieping in gebruik. De beide etages samen maken het vrije bovenhuis uit van het pand 97. Reeds meermalen was het tusschen het echtpaar tot oneenigheden gekomen. Gistermiddag was het echtpaar alleen thuis. Een paar maal hoorden de buren een twistgesprek. Plotseling het zal ruim half drie zijn geweest kwam de vrouw luid gillend de trap afloopen. Zij snelde do straat op, waar zij een paar passen van de straatdeur verwijderd, in elkaar zakte Voordat zij het bewustzijn verloor riep zij nog: ..Mijn man heeft me gestoken". Juist passeerde dr. J. Versteegh uit de Bergschelaan. Bij het eerste onderzoek bleek hem, dat de vrouw een zeer ernstige wond in de maagstreek had. Zii verloor veel bloed. De geneeskundige dienst werd ge waarschuwd en deze bracht de vrouw naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Inmid dels hoorden de omstanders opeens ook den man luid om hulp roepen Men ging het nog openstaande huis binnen en men vond boven aan de trap het lichaam van den man liggen. Het bleek dat hij een dolk steek in de hartstreek had. waaraan hij vrijwel onmiddellijk moet zijn overleden De inmiddels gealarmeerde politie stelde een onderzoek in. Hieruit bleek dat de ruzie vermoedelijk in de keuken is ontstaan, dat de man daar de vrouw met het mes had bedreigd, dat. zii naar de woonkamer was gevlucht en dat hij haar daar den steek in de maagstreek had toegebracht. De vrouw was toen de straat opgevhicht De man heeft nog even in de woning rondgeloopen, waarna hij, met hetzelfde mes. de hand aan zichzelf heeft geslagen. Het stoffelijk over schot van den man is ook naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd. De toe stand van de vrouw is hoogst zorgelijk. Het echtpaar heeft geen kinderen. De wonden zijn toegebracht met een klein model dolk mes. Dit is in beslag genomen. Het onder zoek wordt voortgezet. EXPEDITIEAUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Twee gewonden. Op de Lichtmis, ter hoogte van het plan. kenloodsje te Zwolle, is gisteren een expe ditie-auto van den Libradienst tegen een boom opgevlogen, doordat de bestuurder zijn vaart plotseling moest inhouden, voor een uit den mist opdoemende vrachtauto, die men aan den kant van den weg stond te repareeren. De auto werd van voren ge heel in elkaar gedrukt. Van de beide inzittenden is de bestuurder met ernstige hoofdverwoningen en zijn hel_ per met een beenbreuk naar het Sophia- ziekenhuis overgebracht. ERNSTIGE BOTSING. Op het gevaarlijke kruispunt Kroontjes molen, Bisschopsweg, Arnhemsche weg te Amersfoort, is gisteravond de 26-jarige motorrijder B. Palm uit Zuilen met groote snelheid tegen een autobus van den dienst Amsterdam-Arnhem gebotst. De man werd zwaar gewond. Nadat hem eerste hulp was verleend is het slachtoffer in zorgwekken- den toestand naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. WIELRIJDSTER GEDOOD. Gisteravond is in de Frederik Hendrik straat te Amsterdam een tot nu toe onbe kend gebleven wielrijdster door een vracht auto afkomstig uit SJootdorppolder over reden en op slag gedood. Het slachtoffer was naar schatting 15 a 16 jaar oud JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is op den Rijksstraatweg ter hoogte van café Custers te Hout-Blerick het 9-jarig zoontje van de familie B. door een personenauto overreden en gedood. Het ventje speelde met zijn autoped en reed daarbij achter een passeerendr autobu- om den weg over met het. nood^tt'g gevolg, dat hij door de van den anderen kant komende auto van den sigarenhandelaar Smidts uit Blerick weid gegrepen. Het stoffelijk overschot is naar de ouder lijke woning vervoerd. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Tewaterlating van de „Queen Elisabeth". De Engelsche Koningin brengt een boodschap over van Koning George VI. Bij de te water lating van de ..Queen Elisabeth", het nieuwe schip van de Cu- nard White Star Line, heeft de Koningin een boodschap overgebracht van den Ko ning. Zij gaf uitdrukking aan haar diep leedwezen dat hij op het laatste oogenblik genoodzaakt was geweest zijn eigen reis naar den oever van de Clyde af te zeggen. De boodschap luidt: „De Koning ver zoekt het volk van dit land vol goeden moed te zijn. ondanks de donkere wolken, welke boven hun hoofd hangen en in feife boven de geheele wereld. Hij weet wel dat zij. zooals steeds in kritieke tijden de hoofden koel zullen houden en dapper zullen zijn. Hij weet. dat zij hun geheele 'vertrouwen zullen geven aan hun leiders, die. onder Gods voorzienigheid, er tot het uiterste naar streven, een rechtvaardige en vreedzame oplossing te vinden voor de ernstige probemen, waarvoor zij zich ge plaatst zien". De boodschap vervolgt: „Ik ben geluk kig, wanneer ik er aan denk. dat Engeland en Amerika hechter dan ooit met elkander verbonden zijn door de gemeens^hannelnke traditie van vrijheid en gelmf uitdrukking aan ons da' icor r^ds gratie en het geduid °n goeden vl van den mensch thans orde moge voort komen uit de verwarring en vrede uit de onrust." De Koningin werd vergezeld door dB prinsessen Elizabeth en Margaret Rose.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9