De Duitsche eischen zijn onaanvaardbaar" Maatregelen in diverse landen LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 28 September 1938 Weten te wachten Laatste Berichten De reactie op Chamberlain's rede De Tsjecho-Slowaaksche nota Verdere voorbereidingen Binnenland I s—1 In Engeland. De volgende commentaren In de Engel- sche bladen kenmerken, hoe eenstemmig en van ganscher harte de uitdruking van dankbaarheid van pers en publiek ls Je gens Chamberlain, voor zijn overmoe.de pogingen den vrede te bewaren, voorname lijk door zijn verklaring van gistermorgen en zijn ontroerende radioredevoering van gisteravond. De radiorede van Chamberlain tot het Britsche rijk, schrijft de „Daily Mail" ernstig ln toon als zU was ln deze ernstige uren, was een rede van een staats man, die stellig wist, dat het geheele land achter hem 9taat en het vertrouwen heeft, dat de politiek welke hij volgt, de juiste ls. Onbeducht voor crltlek en laster, heeft hij alles ln het werk gesteld om den vrede te verzekeren. Deze pogingen hebben den volmondtgen steun ontvangen van alle mannen en vrouwen, die van goeden wil zijn en het verstand gebruiken. De „Times" schrijft: niemand kan nog weten, of de heldhaftige pogingen van Chamberlain bekroond zullen worden met het eenlge succes dat een billijke belooning voor hem vormt, n.l. het behoud van den wereldvrede. De „Times" besluit: Chamber lain heeft bil Hitler een persoonlijk ver trouwen gewekt, dat de Führer geen en kel anderen democratlschen staatsman heeft geschonken. Een vertrouwen, dat on getwijfeld gegrondvest ls od de erkenning, dat het vermogen om leiding te geven niet tot de totalitaire staten beperkt blijft. Op dit vertrouwen 'n een wereld, welke met ontbindine wordt bedreigd, bluft de voor naamste op het behoud van den vrede be vestigd. In Duitschland De „Berliner Boersenzeltung" schrijft over de radioredevoering van minister president Chamberlain: „Alle onrust van d"ze dagen is slechts te herleiden uit het feit, dat de Tsjechische regeering thans niet meer de belofte gestand doet, welke zij ae vorige week heeft gegeven. Hier ligt de kern der zorgen, welke de staatslieden bewegen. Wij zouden het juist achten, wanneer men vermaningen en smeekin gen zou richten tot het Praagsche adres. Van Praag zijn ook in deze dagen alle pogingen uitgegaan de kalmeering. bljleg- ging en overeenstemming ln den geest van ware menschenrechten te sabotecren". In een, voor het buitenland bestemde verklaring uit Dultsche bron wordt ge zegd. dat het te Berlijn verwondering heeft gewekt, dat Chamberlain ln zijn rede geen woord van medelijden voor de „on derdrukte en geterroriseerde Sudeten- diilschers" heeft gevonden, dat hij blijk heeft gegeven van een ongerechtvaardigd optimisme ten aanzien van de bereidheid van Praag het Sudetendultsche gebied lo yaal over te dragen. Als Chamberlain wer kelijk gelooft, dat de houding van Praag zoo uitgelegd moet worden, aldus zegt men. kan men zich afvragen, waarom hij de Tsjechen niet uitnoodlgt het memorandum te aanvaarden. Men heeft verder veel vuldig opgemerkt, dat Chamberlain ver klaarde dat Engeland niet ln een oorlog wilde gaan uit sympathie met de Tsjechen, maar wegens een andere ongerustheid, die van Dultsch standpunt bezien, in het ge heel niet gerechtvaardigd ls. Als een der gelijke ongerechtvaardigde vrees oorsprong van den oorlog zou zijn, zou men zich de woorden van Mussolini moeten herinne ren, volgens welke, indien een oorlog zou uitbreken, dit om zeer verschillende rede nen zou zijn. De „Frankfurter Zeltung" werp de ver antwoording voor een eventueel conflict op Frankrijk en Engeland. Onder den ti tel „Wij zijn vastbesloten" wijst de „Na tional Zeitung" van Essen op „den moed welken den Fuehrer had om den toestand ln volle waarheid bloot te leggen". Het blad voegt er aan toe: De volkeren, voor al de Engelschen en Franschen, zullen la ter niet kunnen zeggen, dat zij niet wis ten wat er zou gebeuren. Indien men bin nen een termijn van eenige dagen niet de vrijheid gaf aan 3'/i mlllloen Duitschers, die in het Sudetenland tot martelaars worden. De volkeren zullen er zich later niet over kunnen beklagen dat zij slecht op de hoogte gesteld zijn. Uit Frankrijk. De Parijsche pers is het ln het algemeen met Chamberlain eens, dat de strekking van het internationale debat buiten het kader van Tsjecho-Slowaklje uitgaat en dat de groote moreele beginselen, die de betrekkingen in de wereld regelen, op het spel staan Zij wil nog hopen, dat Hitier tegenover de kalmte, de vastberadenheid en de gematigdheid der democratieën geen catastrophe zal ontketenen". De „Excelsior" schrijft: „Men moet wel tot de slotsom komen na de zoo gematig de en ontroerende toespraak van Cham berlain. dat Hitier. indien hij volhardt in zijn plan op 1 Oct. het Sudetendultsche gebied te bezetten een verschrikkelijke verantwoordelijkheid voor een nuttelooze slachting op zich zou laden". De „Ordre" schrijft, dat H'tler waarlijk krankzinnig zou moeten zijn, Indien hij zich niet zou tevreden stellen met de over winning. die hij gratis gekregen heeft. Frankrijk en Engeland moeten eens en vooral hun houding vaststellen volgens de middelen, die te hunner besch'kklng staan en de bondgenootschappen, waarop zij kun nen rekenen. In de „Epoque" schrijft De Kerlllis: „Wie heeft niet begrepen, dat het gaat om de hegemonie in Europa?" D" „Figaro" zegt: „Men weigert nog te gciooven. dat een zoo dringend beroep op het geweten van mannen, die volken lei den en besl'ssen over het lot van mil- 1.oenen levens niet gehoord zal worden, tn dat alles gedaan moet woTden om te bereiken dat het beroep alsnog gehoord wordt". In de „Populaire" schrijft Blum dat het onmogelijk is. dat Hitier zich blijft verzet ten tegen de laatste oproepen van Cham berlain en R"osevelt. waarvoor hl] zelf het thema heeft geleverd. Als men de we reld in een oorlog zou willen storten, wanneer het probleem in hoofdzaak ls ge regeld en de overwinning is gekregen, zou daar een ware furie van trots en verwoes ting voor noodig zijn". De tekst van den Zondagmiddag om half zes door Masaryk, Tsjecho-Slowaaksch gezant te Londen, aan Halifax overhan- I digde nota luidt: ,,Hct Tsjecho-Slowaaksche volk heeft blijk gegeven van erti discipline en zelfbeheersching, welke in de laatste weken eenig zijn geweest, ondanks de ongeloofelijk grove en gemeene cam pagne der gecontroleerde Duitsche pers en radio tegen Tsjecho-Slowakije en zijn leiders, met name Benesj. De regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk weten zeer goed, dat wij onder den ernstigen druk het z.g. Britsch-Fran- sche plan, dat voorziet in de cessie van deelen van Tsjecho-Slowakije. hebben aan genomen. Wij hebben dit plan aanvaard onder den grootsten dwang. Wij hebben niet den tijd gehad stappen te doen over deze talrijke onverwezenlijke punten. Toch hebben wij het aanvaard, omdat wij van meening waren, dat het een maximale eisch was, dat deze voortkwam uit En- gelsch-Franschen druk, dat deze beide mo gendheden de verantwoordelijkheid zouden aanvaarden voor onze verkleinde grenzen en ons haar steun zouden geven in geval wij op deloyale wijze zouden worden aan gevallen. Deze gemeene Duitsche campagne duurt voort. Terwijl Chamberlain zich te Godes- berg bevond, werd door de Britsche en Fransche vertegenwoordigers te Praag de volgende boodschap aan mijn regeering overgebracht: ..Wij zijn overeengekomen, de regeering van Tsjecho-Slowakije ervan in kennis te stellen, dat de Fransche en Britsche regeering niet voort konden gaan de verantwoordelijkheid op zich te nemen haar aan te raden niet te mobiliseeren". Mijn regeering, geleid door generaal Syrovy, heeft verklaard de geheele ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor het besluit van haar voorgangers en de harde voorwaarden van het z.g. Fransch-rjngelschc plan te aanvaar den. Zaterdagmiddag, na den terugkeer van Chamberlain uit Godesberg heeft de Brit sche gezant te Praag een nieuw voorstel overhandigd aan mijn regeering, met een daarbij gevoegde boodschap, dat de Brit sche regeering slechts optrad als bemidde laarster en mijn regeering niet adviseerde, noch op eenige wijze druk op haar oefen de. Krofta, die het plan uit handen van den Britschen gezant te Praag ontving, gaf hem de verzekering, dat de Tsjecho-Slo waaksche regeering in denzelfden geest als waarin zij tot nu toe met Frankrijk en Groot-Brittannië samenwerkte het zou bestudeeren. De regeering; bestudeerde het docu ment en de kaart. In feite is het een ultimatum van de soort, welke gewoon lijk wordt voorgelegd aan een over wonnen natie, en niet een voorstel aan een souvereinen staat, welke bereid was opofferingen te doen voor de be vrediging van Europa, zoover dit mo gelijk was. Mijn regeering is vervuld van verbazing door den inhoud van het Duitsche memo randum. De voorstellen, welke er in ge daan worden, gaan veel verder dan het geen wij hadden aanvaard bij de voor waarden van het z.g. Engelsch-Fransche plan. Zij berooven ons nationale bestaan van iederen waarborg, wij worden uitge- noodigd een belangrijk deel van onze zorg vuldig Ingerichte verdedigingswerken af te staan en om Duitsche legers tot diep in oiis land te laten komen, aleer wij in staat zullen zijn geweest het op nieuwe grondslagen te organiseeren, of zich over zijn verdediging te bezinnen. Onze economische nationale onafhanke lijkheid zou met de aanvaarding van het plan van Hitier automatisch verdwijnen. Iedere procedure voor de overbrenging van bevolkingsgroepen wordt in feite verkleind tot een panische vlucht van al degenen, die het Duitsche nationaal-socialistische regime niet zouden aanvaarden. Zij zou den hun huizen moeten verlaten zonder zelfs het recht te hebben hun persoonlijke goederen mee te nemen. Boeren zouden vertrekken zonder zelfs hun koeien te kun nen medenemen. Mijn regeering wenscht in alle plech tigheid te verklaren, dat de eischen van Hitler in hun huidigen vorm vol komen en onvoorwaardelijk onaan vaardbaar zijn voor mijn regeering. Tegenover deze nieuwe en wreede eischen gevoelt mijn regcerïng zich ge dwongen den grootst mogelijken tegen stand te bieden. Wij zullen aldus han delen. Dat God ons helpe. De natie van den heiligen Wenceclas, van Jan Huss en Thomas Masaryk zal geen natie van slaven worden. Wij rekenen op de beide groote Westerschc democratieën, wier wenschen wij volgden tegen ons eigen inzicht in om ons te steunen in het uur van onfce beproeving. (w.g.) JAN MASARYK. Opmerkelijk voor de stemming in Frankrijk is, wat Gallus in l'Intransigeant van j.l. Maandag schrijft: In het prachtige gedicht, waarin hij de deugden, welke een mensch moet bezitten om een volledig mensch te zijn, opsomt, heeft Rudyard Kipling als een der eerste deugden genoemd: Weten te wachten, zonder het wachten moede te worden Inderdaad is niets moeilijker dan weer stand te bieden aan ongeduld. Daarvoor ls beheersching van zenuwen en geestelijke tucht noodig. Welnu, het Fransche volk ls een nerveus volk en het heeft er over het algemeen geen gewoonte van gemaakt op kalme en gematigde wijze te reageeren. Daarom is de koelbloedigheid, die het in de huidige omstandigheden bewaart, des te opmerkelijker. Men had kunnen vreezen en er zijn er zeker geweest, die het heb ben gehoopt dat het Fransche volk ver schrikt zou zijn. dat het geprikkeld zou worden en uit zou roepen: .Daten we er een eind aan maken!" Maar niets daar van. het blijft geduldig en kalm. Berchtes- gaden, goed. Godesberg, goed. laten wij afwachten! En men wacht af. Men zal net zoo lang wachten, als noodig is Vandaag wacht men op hetgeen gezegd zal worden in de besprekingen te Londen, vervolgens wacht men het antwoord van Praag af, daarna zal men wachten op 1 October en 10 October. Iedereen heeft echter zijn plicht begrepen, welke is: niet toegeven aan radeloosheid. Dit Ls de beste houding om de cata strophe tegen te houden. Van bulten af heeft men maar al te spoedig geloofd, dat de Franschen „lichtzinnig" en „impulsief" als zij zijn. niet in staat zouden zijn een dergelijke waardige kalmte te bewaren Men beoordeelt ons al te vaak naar het la- waal dat wij maken, onze rumoerige dis puten, onze betoogingen. Laten wij voort gaan de wereld den indruk te geven, dien wij haar thans geven. Dan zal de wereld erkennen dat wij niet een volk „waarmee het afgeloopen is" zijn, dat wij in staatzijn de gelederen te sluiten en er stand te hou den, zwijgend en in gehoorzaamheid. De eene partij zal zeggen: „Laten wij op onze hoede zijn". De andere partij: .Deze vrienden zijn vriendschap waard" Geheime raad op Buckingham palace. De koning heeft vanochtend om half elf een beraadslaging gehouden met de leden van den geheimen raad. Aanwezig waren Hoare, Duff Cooper, Simon, Hailsham en Maugham. In deze bijeenkomst werd de proclamatie geteekend, waarbij het reservepersoneel van de vloot onder de wapenen wordt ge roepen. Eden op het Foreign Office. Eden heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office. DUITSCHERS WENSCHEN ENGEL- SCHE NATIONALITEIT. Vanochtend werd medegedeeld, dat een groot aantal te Londen wonende Duitschers zich tot het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gewend met het doel de Britsche nationaliteit te verkrijgen. Besprekingen te Parijs. Daladier is om tien uur vanochtend op het ministerie van oorlog aangekomen om er met zijn medewerkers overleg te plegen. In het kabinet van den minister heerscht een groote activiteit. Verscheidene afge vaardigden hebben hun opwachting ge maakt om Daladier te vragen voort te gaan met zijn moedige pogingen ten gunste van den vrede. Decnsche lichtingen blijven onder de wapenen. De effectieven van de kustverdediging en de marine in Denemarken, waarvan de diensttijd zoojuist geëindigd ls, zijn voor- loopig onder de wapenen gehouden. De positie van sub-Karpathisch Rusland. Volgens uit over het algemeen goed In gelichte kringen wordt vernomen, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering het voorne men zou hebben binnenkort Deskyd te be noemen tot vice-gouverneur van sub-Kar- pathlsch Rusland. Deze benoeming is van te grooter belang daar Deskyd geen ambtenaar is doch een politieke figuur. Dit ls dus. aldus Havas, de eerste stap naar de verwezenlijking van autonomlo voor sub-Karpathisch Rusland. De positie der Slowaken. De vereeniging van Slowaaksche schrijvers heeft een manifest gepubliceerd, waarin om wordt verklaard: „De Tsjecho-Slowaaksche staat lieeft den Slowaken den weg geopend naar een vrij nationaal bestaan. WIJ gevoe len de gebiedende noodaakeüjkheld van een nauwer samenwerking met de Tsjechen om onzen staat te verdedigen. Wij roepen allen Slowaken en allen Tsjechen toe: „Liever dood dan sla vernij." Na de verklaring van afgevaardigde Sidor, die voor de radio heeft verklaard: „Wij heb ben opgehouden te twisten. Slowaken, luis tert naar de bevelen der autoriteiten die den staat en het volk vertegenwoordigen om ons gemeenschappelijk vaderland te verdedigen Deze verklaring der schrijvers wordt ge completeerd door een artikel van Husek in de Solvensky Denik van vanochtend, waar in op alle Slowaken een beroep gedaan wordt voor de verdediging van Tsjecho- Slowakije. Men wijst op de nauwe eenheid in dit ernstige uur tusschen Tsjechen en Slowaken. De Slowensky Denik, het meest versprei de Slowaaksche blad, dat te Bratislava (Pressburg) verschijnt, schrijft met be trekking tot de jongste uitlatingen van Ilitler, waarin hij beweerde, dat de Tsje chen en Slowaken het niet met elkander eens zijn, dat „de Slowaken zich nimmer van de Tsjechen zullen laten scheiden, noch de Tsjechen van de Slowaken De Tsjechen en Slowaken zullen zich nooit van hun republiek laten vervreemden". Lord Perth bij graaf Ciano. Lord Perth, de Britsche ambassadeur te Rome, werd vanochtend door graaf Ciano ontvangen. Volgens een officieel communiqué heeft de Britsche ambassadeur den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken een „belangrijke mededeeling ge daan vanwege de regeering te Londen in verband met de dreiging van een Duitsch-Tsjechoslowaaksch conflict". Niets veroorlooft te zeggen, dat ge ruchten welke gisteren in zekere kringen te Rome in omloop waren en volgens wel ke men eenig bemiddelingsgebaar van de zijde van Italië zou kunnen verwachten, gefundeerd zijn. Vanochtend namen deze geruchten ln hardnekkigheid toe, na de boodschap van Chamberlain en het nieu we beroep van Roosevelt. Gezaghebbende klingen weigeren in deze aangelegenheid eenige verklaring af te leggen. Toch zou het bezoek van lord Perth aan graaf Ciano, waarbij Perth een „belang rijke mededeeling deed van wege de Brit sche regeering in verband met een drei gend conflict tusschen Duitschland en Tsiecho-Slowaklie". den leider der Ita- llaansche regeerng er wel toe kunnen brengen zich eveneens te vereenigen met het Initiatief der beide Engelsche en Ame- ilkaansche staatslieden, wier landen ook minder direct bij de Tsjecho-Slowaaksche kwestie belang hebben. Inbreker in het dicteerapparaat: en tot slot wenschen wij u veel geluk en hopen op een prettige relatie!" Het ls slechts een veronderstelling, wel ke evenwel, naar mate de uren voort schrijden, steeds hardnekkiger wordt. Vele Britsche vrouwen geven gehoor. De vrouwen in Engeland geven direct een schitterend antwoord op den oproep van de regeering voor vrijwilligers ten behoeve van het opnieuw opgerichte vrouwelijke hulp corps. De bureaux van het territoriale leger en het hoofdkwartier worden vandaag als het ware belegerd door vrouwen, die zich voor den dienst en de opleiding laten in schrijven. Nog een oproep voor den vrede. Ds. Mare Boegner, voorzitter van de Fran sche Protestantsche federatie heeft den aartsbisschop van Canterbury in een tele gram uitgenoodigd er bij den Paus op aan te dringen, dat onverwijld namens alle Christelijke kerken en met steun van an dere godsdlenstgroepen een laatste beroep op Hitier wordt gedaan en hem gevraagd wordt een redelijken tijd te laten, opdat Engeland en Frankrijk de vreedzame ten uitvoerlegging van de beloften der Tsjecho- slowaaksche regeering kunnen verzekeren De verdediging van Tsjecho-Slowakije. Tsjeoho-Slcwaikije bereidt zijn verdediging voor. De regeering heeft maatregelen geno men voor de eventueele evacuatie der bur gerbevolking in de grensstreken en Praag Bij de plaatsen, waar gasmaskers verkocht worden, maakt de menigte queue. Bureau voor ravitailleering in België. Merlot, minister van blnnenlandsohe za ken en gezondheid, en Hymams, minister van economische zaken, middenklassen en landbouw, in België, hebben gesproken over de instelling van een bureau voor ravitail leering en burgerlijke hulpverleening. Be sloten Is, dat dit bureau van heden af in werking treedt. Een koninklijk besluit zal de samenstelling en de bevoegdheden regelen. Duitsche ambassadeur bij Ugaki. Vernomen wordt, dat generaal Ott, de ambassadeur van Duitschland, herhaalde malen op bezoek is geweest bij Ugaiki, den JapaneOhen minister van oorlog. Van deze besprekingen is niets uitgelekt, maar de zeer gereserveerde houding in ver antwoordelijke kringen en in het bijzonder die van den minister van buitenlandsche zaken, doen gelooven. dat slechts inlichtin gen werden uitgewisseld over den toestand ln Europa en China. Beroep op de werkgevers. Steun aan miliciens. iHet hoofdbestuur der Kon. Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens doet bij dezen een beroep op alle werk gevers om het personeel, dat onlangs voor herhalingsoefeningen werd opge roepen niet te ontslaan, doch eventueel tijdelijk te vervangen. Tot zijn leedwezen heeft voornoemd be stuur zelfs Ln deze ernstige dagen moeten ervaren, dat het niet overbodig is sommigen duidelijk te maken, hoe onbillijk het is iemand, die een staatsplicht moet vervullen, te dupeeren. Het volgende spreekt voor zichzelf Een der officieren deed. van zijn commando post aan de grens, aan de vereeniging een opgave toekomen van negen dienstplichti gen, die thans voor herhalingsoefeningen onder de wapener. vertoeven en verzochten te bevorderen dat het hun gegeven ontslag alsnog ongedaan worde gemaakt. Moge toch alom worden begrepen, dat wij voor onze grensbewaking wel eenig ongerief als anderzins behooren over te hebben! VERHOOGING MONOPOLIEHEFFING SUCADE. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wordt met ingang van 30 September 1938 het invoermonopollerecht op sucade voer alle verpakkingen met f 0.02 per K G. netto verhoogd. HET A.S. ONTSLAG VAN PERSONEEL BIJ DE NED. SPOORWEGEN. In verband met de komende reorganisatie. De R.K Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden heeft onlangs een cir culaire onder de leden verspreid, waarin den leden mededeeling gedaan werd van een dreigend ontslag van een groot aantal ambtenaren, in verband met de a.s. reorga. nisatie ln de goederenadministratie bij de Ned. Spoorwegen. De heer Cornelis vakgroepbestuurder heef; zich tot de directie van het Ato en van Gend en Loos-personeel om inlichtin gen gewend, maar de directie kon geen nadere mededeelingen doen. Hierop heeft de heer Cornelis zich tot Minister van Buuren gewend of deze geruchten omtrent ontslag waarheid bevatten. Zijne Excel lentie deelde hierop mede: „dat deze ratio nalisatie plannen inderdaad in een ver gevorderd stadium van voorbereiding ver- keeren. terwijl Z E eveneens toegaf, dat het niet is uitgesloten, dat reeds in het najaar met de invoering wordt begonnen. Tevens vestigde de minister er de aandacht od, dat het zelfs voor de Regeering zeer moeilijk is, den vooruitgang van de tech niek te stuiten, terwijl niet uit het oog mag worden verloren, dat het spoorweg bedrijf reeds jaren achtereen met aanzien lijke tekorten werkt, zoodat men van econo. mlsch standpunt beschouwd, verplicht is die maatregelen door te voeren, die kunnen lelden tot een economisch beter verant woorde positie van het spoorwegbedrijf Z E. moest eveneens toegeven, dat de invoering van dit systeem niet alleen consequenties met zich brengt voor het spoorwegperso neel. doch zeer waarschijnlijk ook voor de nevenbedrijven. die in nauwe samenwer king met de spoorwegen een belangrijk ge deelte van het vervoer exploiteeren". Nader vernemen wij. dat deze reorgani satie op 1 Jan. a s. zal Ingaan. EXTRA K.L.M.-VLIEGTUIG NAAR BRITSCH-INDIË. De gespannen internationale verhoudin gen hebben de belangstelling voor de vlieg- dlensten op Indië sterk doen stijgen. Vooral uit Engeland bereikten de K.L.M. vele aan vragen voor passage naar Britsch-Indië. In verband hiermede is besloten, een extra-vliegtuig uit te zenden. Daartoe zal de „Reiger", een Douglas DC. 3-machine Vrijdagochtend met 16 Britsche passa giers naar Karatsji vertrekken. Onder commando van gezagvoerder Tepas zal het toestel de gewone winter- dienstregeling der Indië-route volgen. Na aankomst te Karatsji zal onmiddelijk de terugreis naar Nederland worden aan vaard. WINKEL UITGEBRAND. Vanmorgen heeft te Rotterdam een uit slaande brand gewoed in den boekwinkel van de firma J. Westerling aan de Pretoria laan 18 b. Met twee stralen op de waterlei ding heeft de brandweer het vuur ge- bluscht. De winkel is grootendeels uitge brand. DE TERUGREIS VAN IR. DE KOK. Gistermiddag zijn de heeren ir. J. E. F. de Kok en Schmidt Crans 'e Naf>els aan gekomen. Zü koesterden de hoop heden middag Ypemburg om halfvier te bereiken. duitsche schepen mogen niet uitvaren. Het verluidt, dat Duitsche reederUen haar schepen opdracht hebben gege ven terug te keeren en niet toestaan, dat schepen Duitsche havens ver laten. VEERTIGJARIG JUBILEUM H. M.'s „GELDERLAND". Herdenking door reünisten. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat Hr. Ms. „Gelderland"' van stapel is geloopen. Ondanks den internationalen toe stand is dit feit niet onopgemerkt voorbijgegaan. Om half elf zijn de reünisten aan het station te Den Helder aangekomen, van waar zij met autobussen naar de „Gelder- land" werden gebracht. Hier werd het ge- zeischap door den commandant ontvangen. In den middag zijn verschillende feeste- j lijkheden gehouden. De dag wordt beslo- ten met een revue in het „Casino". j Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursoverzicht pag. 3 van het Derde Blad.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3