Nieuwe oproep van Roosevelt Hitler's antwoord aan Roosevelt LEIDSCM DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 28 September 1938 fPwndehZeEnngïiJdornS zijn. ais hei Frankrijk en Belgie Een beroep van de Engelsche arbeiders op het Duitsche volk België neemt maatregelen r ~>t Naar den oorlog .J Luxemburg heeft vertrouwen Militaire maatregelen in Duitschland Mobilisatie in Hongarije Poolsch antwoord op Praags nota verzonden Internationale conferentie voorgesteld QförY-iTY-Mvt,~r^r-i in Aanmelding in verband Beslissing aan Praag Een eigen impressie In een boodschap tot het Duitsche volk. zegt de Engelsche nationale raad van den arbeid, de organisatie welke de besturen i omvat van het vakvereenigingscongres. de arbeiderspartij en de parlementaire groep van de arbeiderspartij: ..Wij zijn gedwongen tot de conclusie, dat de Duitsche regeering. in tegenstel ling tot het Duitsche volk, er naar streeft in Europa een heerschappij van bedreiging en geweld te vestigen, in plaats van de heerschappij van recht en goede buurschap. „Wij hebben geluisterd naar Hitler's rede en het is ons duidelijk geworden, dat gij in onwetendheid wordt gelaten nopens onnjisbare feiten. ..De openbare meening van de heele we reld veroordeelt de houding van de Duitsche regeering. Daarom verzoeken wij u elke macht en invloed, waarover gij beschikt, aan te wenden om uw regeering er van terug te houden Europa nogmaals te storten in de verschrikkingen van een slachting op groote schaal over vraagstukken, welke volkomen geschikt zijn voor een vreedzame rechtzetting." Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. king neemt de bezorgdheid van uur tot uur toe, en de aankondiging van een rede, die Goebbels hedenavond 6 uur iM.E.T.) in den Lustgarten zal houden, op dezelfde plaats waar in 1914 een soortgelijke be tooging in tegenwoordigheid van den Kei zer werd gehouden, draagt er volgens Ha- vas niet toe bij, deze bezorgdheid weg te nemen. In Italië. Ofschoon in Italië officieel nog geen enkele maatregel van militairen aard is genomen, zyn talrijke officieren en specia listen individueel opgeroepen. Voorts heb ben de banken order gekregen, geen bui- tenlandsche deviezen meer te leveren. Diep ernstig, diep menschelijk was Cham berlain's rede voor de radio. Stel daar eens naast de toon, die uit Duitschland valt te beluisteren Eenvoudig, zonder dikke woorden, richt te de Britsche premier zich tot zijn volk. Men voelde in zijn stem den weemoed, dat hij. trots al zijn goede bedoelingen, trots al zijn pogen, geen blijder klanken kon doen hooren. Dat hij integendeel genoodzaakt was, het Engelsche volk voor te bereiden op het ergste, al verzekerde hij, dat hij overigens zijn vredes-pogen zal voortzet ten tot het laatste toe. In het kort memoreerde de Britsche staatsman alles, wat gedaan was om den vrede te redden. Alles wat een man kan doen, is gedaan, mocht hij met gerecht vaardigde trots verzekeren. Maar het heeft niet mogen baten. Zelfs zijn laatste aan bod om den afstand van Sudetenland te Spaak voor de radio. Zooals gemeld, zijn in België zes lich tingen opgeroepen. De j.Dernière Heure" zegt. dat iedere lichting 45.000 man telt, zoodat in totaal 270.000 man onder de wa pens zijn. Alle autobussen van Brussel waren gis teren gerequireerd door de militaire auto riteiten. De premier Spaak heeft dit nader ver dedigd in een radio-rede. waarin hijzeide: ..Donkere wolken hebben zich aan den Europeeschen hemel samengepakt. De menschen van 1914 maken opnieuw de uren door, die zij meenden voor altijd te hebben kunnen vergeten. President Roosevelt heeft een prachtige boodschap van vrede en verzoening de we reld ingezonden. De acht millioen Belgen scharen zich bij de 130 millioen Amerika nen. Hoe rechtvaardiger een zaak is, hoe min der geweld noodig is. om haar te doen zegevieren. Laten zij. die op dit uur het lot van hun volk en van de geheele menschheid in de hand hebben, zich door deze gedachte laten leiden. Laten zij een laatste poging doen. den vrede te redden. De geheele wereld zal aan hun zijde staan. In deze weken van ernstige internatio nale spanning, heeft België zich steeds aan zijn onafhankelijkheidspolitiek gehou den en deze versterkt. Thaüs richten de Belgen dankbaar den blik naar den koning, die twee jaar gele den duidelijk den weg heeft gewezen, die gevolgd diende te worden. De Belgische regeeringen, die elkaar sedert dien zi|n opgevolgd, hebben alle een realistische en tegelijkertijd eer lijke buitenlandsche politiek gevoerd. Zij hebben gewild, dat België in West- Europa zijn traditioneele en vreed zame rol speelt. Al haar pogingen zijn erop gericht geweest, dat ons gTond- gebied niet nogmaals het slagveld van Europa wordt. Hiervoor is het noodig, dat wij onafhankelijk en sterk zijn. Dit zijn wij thans. <?nze groote naburen hebben onze po litiek begrepen en haar goedgekeurd. Alle inlichtingen, die wij den laatsten tijd ontvangen hebben, stellen ons in staat, te zeggen, dat de verplichtingen, die zij op zich genomen hebben, zullen worden nagekomen. Van onzen kant zijn wij vastbesloten, ons grondgebied tegen iederen aanval te verdedigen en niet toe te staan, dat het een doorgangsweg wordt. Ons prachtig leger is op het oogenblik wer kelijk het bolwerk van onze onafhan kelijkheid, zoowel als onze vredeskans. Minister Spaak besloot met het volk tot eenheid aan te sporen en de overtuiging uit te spreken, dat België deze moeilijke uren goed zal doorkomen. Het Staatsblad publiceert verordeningen, waarbij de uitvoer van bepaalde goederen aan voorafgaande vergunning wordt on derworpen. De Luxemburgsche Kamer heelt een- itemmig een wet aangenomen, waarbij in geval van een Internationaal conflict bui tengewone maatregelen kunnen worden genomen. Minister van staat Dupong en de leiders van de partijen hebben hun hoop op de toekomst en hun geloof in de on afhankelijkheid van het Groothertogdom, alsmede in de garanties van de mogend heden, uitgesproken. Gedurende meer dan vijf uur zijn voorts tusschen 16 en 21 uur gemotoriseerde troe pen van alle wapens door Berlijn getrok ken De soldaten droegen noch op de kraag, noch op de pet een nummer. Ook de rummers van de auto's waren bedekt D* 'alrijke menigte op de trottoirs zoo nre'.dt de correspondent van Havas sloeg dit ononderbroken voorbijtrekken der oor log—i"-Mnes zonder geestdrift en zelfs met ongerustheid gade. Onder de bevol- waarborgen de weg, waarlangs Hitler Duitsch luchtafweergeschut haalt terug had gekund zonder prestige-verlies! Duitsch vliegtuig neer. schijnt te zijn afgewezen. Horace Wilson is eveneens met nul op het request uit Berlijn teruggekeerd. Chamberlain was, voor hij zijn rede hield, daarvan nog op de hoogte gesteld en dit zal ongetwijfeld zijn invloed ook hebben doen gelden op zijn ernstige verklaring, die. goed beschouwd, weinig hoop meer biedt. Vooral één alinea uit Chamberlain's ver klaring trekt zeer de aandacht, n.l. die. waar hij zeide: „Hoezeer wij ook sympathie moeten koesteren voor een kleine natie, welke be dreigd wordt door een grooten, machtigen nabuur, wij kunnen onder geen omstan digheden op ons nemen het heele Brit sche Rijk in een oorlog te storten voor haar rekening. Als wij zouden moeten vechten, zou het moeten zijn voor een ruimer inzet. Ik. Een Duitsch vliegtuig is. toen het over Weenen vloog, bij vergissing door het luchtafweergeschut neergehaald, waarbij de twee inzittenden zwaar gewond werden Men had het toestel voor een Tsjecho- Slowaaksche machine aangezien. Hongarije is begonnen te mo'oiliseeren Er speelden zich dezelfde tooneelen af als in Tsjecho-Slowakije, doch op veel kleiner schaal, terwijl volgens Reuter elke geest drift ontbrak. Officieel wordt te Boedapest medege deeld: het lijkt dat het antwoord van de Tsjecho-Slowaaksche regeenng op de Hon- gaarsche nota zoo moet worden uitgelegd, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de toepassing van het door Hodza ontworpen nationaliteltenstatuu' wil aanbieden Zoo dit het geval mocht zijn, zouden alle on derhandelingen nutteloos zijn. want een dergelijk voorstel zou voor Hongarije on aanvaardbaar zijn. Men gelooft echter de verzekering te kunnen geven, dat in den tegenwoor- digen toestand Hongarije neutraal wil blijven als in Tsjecho-Slowakije een conflict zou uitbreken. Men toont zich echter gereserveerd ten aanzien van de Hongaarsche houding voor het geval het conflict algemeen zou worden. Naar de radio van Warschau mededeelt, is het antwoord der Poolsche regeerlng op de nota van de Tsjechische regeering per President Roosevelt heeft opnieuw een beroep gedaan op Hitler ten gunste van den vrede. Hij stelt het houden van een internationale conferentie voor tot regeling van de geschillen in Europa. Roosevelt heeft zijn tweede telegram aan Hitier vannacht te drie uur verzonden. Het besluit, daartoe werd genomen na een be spreking tusschen den president en ambte naren .van buitenlandsche zaken. De tekst van Roosevelt's tweeden oproep tot Hitier luidt als volgt: „Ik stel er prijs op u in kennis te stellen vat de ontvangst van het antwoord van uwe excellentie op mijn telegram van 26 September. Ik was er zeker van dat gij mijn meening aangaande de onoverzienbare ge volgen en het onberekenbare onheil voor de geheele wereld, indien een Europeesche oorlog zou uitbreken, zoudt deelen Het gaat er thans niet om te weten of in het verle den vergissingen of onrechtvaardigheden begaan zijn. Wat thans op het spel staat, is liet lot van de wereld, zoowel dat van heden als dat van morgen. De wereld vraagt ons, leiders van naties, onze hooge functie, die daarin bestaat, dat wij de volken tot welvaart brengen zonder hun daarvoor de verminking en den dood van millioenen burgers op te leggen, vervullen. Men heeft in den wereldoorlog den vrede niet kunnen herstellen door zijn toevlucht tot geweld te nemen. De overwinning en de nederlaag waren even onvruchtbaar. Deze les had de wereld zich ter harte behooren te nemen. Op grond daarvan vooral heb ik op 26 September mijn beroep gedaan op uwe voor mij, ben een man des vredes tot in excellentie, op den Tsjecho-Slowaakschen het diepste van mijn ziel. Een conflict tus- president en op de eerste ministers van schen naties is een nachtmerrie voor mij. Engeland en Frankrijk. Ik heb er toen op maar als ik er van overtuigd zou zijn, dat aangedrongen, dat alle geschillen tusschen eenlgerlei natie besloten had de wereld te regeeren door middel van vrees voor haar kracht, zou ik beseffen, dat zulks weer staan moest worden. Onder zulk een over- de Duitsche en de Tsjechische regeering langs vreedzamen weg kunnen en moeten worden geregeld en dat de bedreiging met geweld een algemeenen oorlog zou kunnen heersching zou het bestaan van een volk. ,joen ontstaan Deze bedreiging is even dat gelooft in vrijheid, niet het leven nutteloos als niet te rechtvaardigen. Het is waard zijn ju» clan ook van het allergrootste belang, dat de Daarin ligt een boekdeel van gedachten onderhandelingen zonder onderbreking opgesloten, die aldus zijn samen te vattenwor(jen voortgezet tot een billijke en op- Ais Hitler die zonder strijd zijn zin1 bouwende oplossing is verkregen. Zijn mee krijgen, alleen om een periode jan ^langer jng aangaande deze beide punten is nog versterkt, want verantwoordelijke staats lieden hebben officieel verklaard, dat in principe overeenstemming tusschen de regeeringen van Duitschland en Tsjecho- Slowakije was verkregen, hoewel nog een regeling moest worden getroffen ten aan zien van den tijd. de methode en de bijzon derheden der procedure. Welke meenlngs- verschlllen er ook mogen bestaan en wat ook de waarde der argumenten mag zijn lik zal deze argumenten niet opsommen en behoef dat ook niet te doen), mijn oproep wilde slechts een voortzetting der onder- wachten den oorlog kiest, den bewijst hij daarmee, dat hij het geweld -wil doen zege vieren En dan is de groote rede om in te grijpen ook volledig daar, want waar blijft dan de vrijheid? Men ziet, hoe door deze uitspraak van Chamberlain het gebeuren op hooger plan wordt gebracht, waarbij geen misverstand meer mogelijk is. Zoo Hitler den oorlog forceert voor iets, wat hij, zelfs onder Engelsche garantie, had kunnen krijgen zonder slag of stoot, dan maakt Duitschland zich schuldig aan een volkomen ongemotiveerd veroorzaken van het verschrikkelijkste ter wereld: den handelingen totdat er een vreedzame rege ling in zicht komt, en zoo het aanwenden van geweld wordt vermeden. De huidige onderhandelingen zijn niet onderbroken. Indien u het zegt, kunnen zij worden voortgezet. Indien het noodig is ze aan te vullen, zou niets in den weg staan haar doel uit te breiden in een conferentie van alie landen, welke rechtstreeks bij dit con flict betrokken zijn. Deze ontmoeting zou kunnen gehouden worden in een of andere neutrale streek van Europa. Zij zou gelegenheid geven deze kwes tie en alle daarmee samenhangende kwesties op te lossen in een geest van rechtvaardigheid en billijkheid en, naar menschelijke berekening, op een meer permanente wijze. Voortzetting der onderhandelingen blijft, naar mijn meening. de eenlge methode om het vraagstuk terstond op hechte basis op te lossen Indien u in zulk een vreedzame oplossing toestemt, zullen honderden mil lioenen menschen over de geheele wereld daar ben ik van overtuigd erkennen, oat dit gebaar van u de in de geschieden's aan de geheele menschheid verleende diensten overtreft. Sta mij toe jegens u uitdrukking te geven aan mijn nederige meening, dat de geschiedenis, elke man, elke vrouw en elk kind, waarvan het leven in den dreigenden oorlog verloren zou gaan, ons allen verantwoordelijk zou stel len Indien wij het geringste beroep, dat gedaan wordt om zulk een oorlog te ver mijden. zouden verwaarloozen De regee ring der Vereenigde Staten, zoo besluit Roosevelt zijn oproep, heeft geen politieke verplichtingen in Europa en Is niet voor nemens eenige verplichting in den loop der huidige onderhandelingen op zich te nemen. Evenwel erkennen wij onze verant woording als wereldburgers. Het geweten en de dringende wensch van het volk in mijn land elschen dat de stem van zijn iegeering zich telkens weer zal verheffen om een oorlog te voorkomen. Het kabinet heeft zich in hoofdzaak bezig gehouden met het bestudeeren van de houding der Vereenigde Staten ingeval van een conflict. Men heeft deze houding bezien in het licht der bestaande wet geving, de Johnson-wet en de neutrali- teitswet. Het is duidelijk, dat de presi dent de neutraliteitswet eigenlijk niet zal kunnen negeeren. Niettemin is het boven eiken twijfel verheven, gezien de gevoelens van den president en de meerderheid zijner omgeving, dat men alle midde len heeft bestudeerd om de democra tieën een zoo groot mogelijken steun te verlcenen. vliegtuig naar Praag verzonden. Het Pool- vernielingsoorlog van goed en bloed. Op sche antwoord zou een concreet clan voor zijn risico komt dan de verantwoordelijk- j de terrltorale regeling van het vraagstuk held voor de duizenden dooden, die zullen der Poolsche minderheden be'.at ten Amerikanen wordt afgeraden naar Europa te gaan. De Amerikaansche ambassade te Londen heeft medegedeeld, dat het voor de Ame rikaansche staatsburgers, die geen drin gende reden hebben te blijven, aanbeve lenswaardig is naar Amerika terug te keeren. Het ministerie van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten heeft de Amerikaansche burgers aanbevolen alleen in geval van dringende noodzaak naar Europa te gaan. Amerikaansche kruisers worden voor langen kruistocht uitgerust. Naar onthuld werd. worden de lichte Amerikaansche kruisers „Cincinnatti", ,,'I i en ton" en „Concord" in allerijl uitge rust met voldoende voorraden voor zes maanden. De oorlogsbodems zullen heden gereed zijn om te vertrekken, doch de be stemming is niet bekend gemaakt. De kruiser „Savannah" vertrekt naar Engeland. vallen voor. ja, voor wat... Ölwlllllllliqvll llx i Over de schuldvraag zal niet meer ge- met de lUChtbeSCherming zich overigens niet bereid toonde, de con- sequenties te trekken. Dit doet het thans volledig; de vloot ls gemobiliseerd en ver- dere maatregelen zijn ln voorbereiding Chamberlain's beroep op zijn volk. dat hij de ellende van een oorlog tot het uiterste heeft willen besparen, zal niet tevergeefsch ^Intusschen doet nu president Roosevelt, wiens eerste vredesroep niet is verhoord, nog een tweede poging om Duitschland tot andere gedachten te brengen. Za! ook nu weer Roosevelt's stem die zijn van een roepende ln de woestijn? Nog is het tijd, al begint deze te nijpen, nog kan de situatie ten goede worden ge keerd maar daarvoor zal noodig zijn een ommekeer in de Duitsche mentaliteit in regeeringskringen. Het Duitsche volk be grijpt niet, hoe het er voor staat, half en onvolledig ingelicht als het is! Zoo ooit, ls thans de spanning ten top gestegen. Adolf Hitler heeft gisterochtend een telegram gezonden aan president Roo sevelt in antwoord op diens oproep den vrede te bewaren. Hitier verklaart de denkbeelden van Roosevelt over de on afzienbare gevolgen van een oorlog te deelen. Juist daarom wijst Hitier elke verantwoordelijkheid van de hand, wanneer de ontwikkeling van de zaak zou leiden tot vijandelijkheden. Hierna gaf Hitier een overzicht van het ontstaan van het Sudeten-Duitsche pro bleem sedert 1918. De regeering te Praag bleek niet geneigd rekening te houden met de meest elementaire rechten van de Su deten -Duitschers en heeft steeds getracht met geweld de Sudeten-Duitschers tot Tsjechen te maken. Dit heeft tot ernstige spanning geleid. Eerst heeft de Duitsche - ««U niai toon nomische onderdrukking hebben onuit sprekelijk leed gebracht aan de Sudeten- Duitschers. Kenmerkend hiervoor ls. dat 214 000 Sudeten-Duitschers huls en haard hebben verlaten en een toevlucht hebben gezocht over de Duitsche grens. Ontelbare dooden, duizenden gewonden, tienduizen den gevangenen en vele verlaten dorpen klagen de regeerig van Praag aan. Vervolgens verklaart Hitler, dat deze feiten voor hem aanleiding zijn geweest voor zijn rede, welke hij te Neurenberg heeft uitgesproken, waarin hij verklaarde, dat indien de drie en een half millioen Sudeten geen recht konden vinden, Duitschland te hulp zou komen. Om nog een laatste poging te doen heeft Hitler concrete voorstellen gedaan ln het memo randum. dat den Britschen minister-pre sident op 23 September is overhandigd. Nadat de Tsjechische regeering eerst aan de regeeringen van Engeland en Frankrijk had verklaard erin toe te stemmen, dat het Sudeten-Duitsche gebied van Tsjecho- Slowakije zou worden gescheiden en bij Een onzer redacteuren, die dezer dagen te Parijs vertoefde en juist hedenmorgen terugkeerde, geeft van zijn bezoek de vol gende impressie Het ligt niet in den aard van den Franschen man-ln-the-street om zich, wat men noemt, „kopzorgen" te maken en zoo is hij van het begin af aan geneigd ge weest om ook de hangende, toch waarlijk zéér netelige Tsjecho-Slowaaksche kwestie luchthartig op te nemen. Nog gisteren in den vooravond, verklaarden ons meerdere Parijzenaars: „Er komt geen oorlog; Hit- Ier zal wel wijzer zijn. De heele wereld is tegen hem. Zijn redevoeringen zijn niets dan bluf' En wanneer men dan vraagt, waarom Frankrijk dan reservelichtingen onder de wapenen roept, het gaslicht der straatlantaarns 's avonds van boven over al wordt afgedekt en tal van andere voor zorgsmaatregelen worden genomen, dan luidt het stereotype antwoord: „Mals na- turellement. li faut se preparer". (Maar natuurlijk, men moet zich voorbereiden i. Totdat het bericht Jew am, dat Hitler een ultimatum zou hebben gesteld, dat heden middag om 2 uur zou moeten zijn Ingelost. Toen verstrakten de gezichten en van mond tot mond ging angstig de vraag; Zou het nu meenens worden Overal op straat en vooral rondom de krantenkiosken op de boulevards vormden zich groepen, soms wel van vijftig personen, die het laatste nieuws heftig gesticuleerend bespraken en waarvan veelal een oorlogsveteraan" van 1014'18 het middelpunt was. Optimistische en pes simistische geluiden wisselden elkaar af, maar overheerschend was tooh het angst gevoel. Angst, niet voor den vijand, doéh voor den oorlog zelf, die „zoo gruwelijk is, dat niemand er zich een voorstelling van kan maiken". Toen wij vannacht en hedenochtend vroeg door het Belgische landschap reden en zagen hoe in alle gehuchten, dorpen en steden de opgeroepen soldaten zich naar het eerste appèl spoedden, kregen wij dén Indruk, dat Belgié de zaken over het algemeen pessimistisch Inziet. De Belgen .veten uit droevige ervaring wat het be- teekent een modernen oorlog binnen de grenzen te hebben. Overal bedrukte ge zichten, vrouwen met roodgeschreide hef Rijk zou worden gevoegd, was het doel uogen. kinderen die hun vader begeleidden van het memorandum niets anders dan »0j, aan het station of gemeentehuis... regeering niet ingegrepen, ook niet toen een snelle en veilige manier te vinden om: Langs de voornaamste wegen waren ge- de" Tsjechische regeeri'ng in Mei van dit dit tot stand te brengen. Hitier verklaart Jaar onder het voorwendsel van Duitsche dat hij ervan overtuigd is, dat indien aan troepenconcentratie overging tot mobilisa- president Roosevelt de geheele ontwikke- tie Dat Duitschland toen geen militaire iing van het Sudetenvraagstuk bekend zal maatregelen heeft genomen, heeft de re- Znn, hij zal erkennen, dat Duitschland ge geering van Praag in haar houding ge- duid heeft gehad en een oprechten wil stijfd. tot een vredelievende regeling. Uit de onderhandelingen is gebleken, dat njet Duitschland draagt de schuld van de TsjechLsche regeering het Sudeten- het Sudeten-Duitsche vraagstuk. Het lot Duitsche vraagstuk niet op een eerlijke var. de betrokkenen laat een verder uit- wijze wilde oplossen Her gevolg hiervan stel niet toe. nicsoldaten bezig met het leggen van dy- namietleidingen onder tramrails e.d.; on- dei een laatbloelende rozenstruik dreigde glimmend de mond van een gedeeltelijk Ingegraven kanon! Sombere perspectieven voorwaar Een Belgische douane-beambte aan de Fran- sche grens info'meerdo angstig naar de laatste berichten uit Parijs. „Ziet U, mijnheer. In X een plaats van is.dat de toestanden T-i»eno-Slowak|je De beslissing ligt in de hand van de Tsje- 21.000 Inwoners zijn 1200 mannen _opge de laatste weken o»kou»ei ondraaglijk j chische regeering. zijn geworden. Politieke vervolging en eco- J (w.g.) ADOLF HITLER. roepen en in Y„ een dorpje met 12.000 in- wonenden 700! Actieve medewerking der burgerij noodzakelijk 1 In verband met den huidlgen internationalen toestand heb ben wij, in het bewustzijn dat een ieder belang stelt in het geen hij te doen heeft ln ver band met mogelijke gevaren uit de lucht, ons om inlich tingen gewend tot de Leid- sche afdeeling der Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Namens deze Vereeniging werd ons het volgende mede gedeeld; Een der eerste voorwaarden voor een goede zelfbescher ming bij luchtgevaar is samenwerking van de burgerij en medewerking met de overheidsinstanties. Om leiding te geven aan deze samenwerking ls het noodig, dat diegenen uit de burgerij die ln staat zijn diensten te verrichten, spoedig georgani seerd worden. Teneinde daartoe te geraken wordt leder Ingezetene, die daartoe ln de gelegenheid is, ultgenoodigd zich ten spoe digste te melden (schriftelijk of ln persoon) aan het Hoofd bureau van Politie, Zonne- veldtstraat of bij den secre taris der afdeeling Lelden N. V. L.. Boerhaavelaan 37. Morgen hopen wij te dezer zake nadere mededeelingen te doen. Onder hen bevindt zich ook een collega, die 88 jaar ls. En ik ben nog niet eens 6 jaar ouder en lk heb een vrouw met zes kinderen". Handenwringend en zuchtend liep de arme man naar een volgenden reiziger. De spanning in België is voe'baar. Overal langs den weg staan groepjes menschen bijeen en bespreken fluisterend, angstig- gebarend de laatste gebeurlijkheden. De krantenkiosken en -verkoooers worden be stormd; ln een oogenblik is de geheele voorraad uitverkocht; men rukt elkaar 0e- woonweg de exemplaren uit de hand Niemand soreekt en denkt erven* ar.ders over dan over de move'Mkheid Zou er oovloz komen?" En honderdduizenden laten daarop oa bede volgen ..Moge God ons daarvoor be waren".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2