DE STERRENHEMEL Hoe Parijs zich voorbereidt LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 28 September 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN Alles in rustige stemming Buitenland De Tsjecho-Slowaaksche kwestie LAND- EN TUINBOUW DAGBLADRECLAME Mussolini heeft met Hitier getelefoneerd Fransche poging inzake een vreedzame oplossing Binnenland BEURSOVERZICHT (Van onzen Parijschcn correspondent). Over de militaire maatregelen bewaren de enkele ingewijden natuurlijk het streng ste stilzwijgen, men weet alleen, dat ze zeer omvangrijk zijn en dat alle verster kingen aan de Oostgrens in staat van oorlog verkeeren. Hoeveel reservisten ge mobiliseerd zijn, is met geen mogelijkheid te achterhalen, doch zeer zeker staan ver scheidene honderdduizenden mannen, men spreekt zelfs het cijfer vsfn een millioen uit, gereed. Zeer teekenend is echter, dat behalve enkele noodzakelijke voorzorgs maatregelen geen bijzondere troepencon centraties aan de Fransch-Italiaansche grens zijn uitgevoerd. Duidelijker waarneembaar voor het groo- te publiek zijn de maatregelen op het ge bied der passieve verdediging genomen, hetzij omdat iedereen ze onmiddellijk kan waarnemen, hetzij omdat ze door middel van de pers aan het groote publiek zijn bekend gemaakt. Op de eerste plaats de evacuatie door de burgerbevolking van eventueel bedreig de centra. Uit de grenssteden in het Noor den, maar vooral in het Noordoosten van het land zijn reeds talrijke families naar veiliger geoordeelde streken vertrokken, terwijl de militaire autoriteiten geheele dorpen in de grensstreken hebben laten ontruimen. Ook uit Parijs zijn talrijken vertrokken of hebben minstens hun vrou wen en kinderen naar familie of vrienden op het platteland gestuurd. Ongewoon lan ge files auto's ziet men sinds enkele dagen zich voortbewegen op de wegen naar het Oosten of het Zuiden van het land, terwijl men naar de stations velen op goed geluk af ziet komen zonder te weten, wanneer een trein vertrekken zal. Blijkt dien dag geen trein meer in de door hen gekozen richting te vertrekken, dan blijven talrij ken in de wachtkamers, waar verpleegsters anelk aan de kinderen uitdeelen of ouden van dagen helpen, overnachten om den volgenden morgen met de eerste de beste gelegenheid de stad te ontvluchten. Hieruit moet men echter niet opmaken, dat er te Parijs een paniekstemming zou heerschen. Absoluut niet, alles ts volkomen kalm en bewonderenswaardig zelf be- heerscht en door nu reeds heen te gaan, voldoen de vertrekkenden aan een raad door de overheid gegeven. Mocht immers het ergste gebeuren, dan zou een groot gedeelte der Parijsche bevolking, des noods door den sterken arm der militaire overheid gedwongen, de stad willen verla ten uit vrees voor luchtaanvallen en de regeering heeft dan ook maatregelen ge nomen om in den kortst mogelijken tijd zoovelen mogelijk naar veiliger oorden te evacueeren. Hoe meer nu vrijwillig de stad verlaten, hoe minder gecompliceerd later de taak der overheid zal zijn en daarom is dan ook de raad gegeven zonder over ijling en in alle rust nu reeds heen te gaan. Voor die gedwongen evacuatie is een heel plan opgemaakt: de prefecten van sommige afgelegen departementen hebben reeds geruimen tijd geleden maatregelen moeten nemen om de geëvacueerden te herbergen en verzorgen, terwijl een vol ledige spoorwegrooster, die ter zijner tijd bekend gemaakt zal worden, is opgesteld. Ook voor degenen, die per auto Parijs zul len verlaten, is gezorgd: groote borden zullen de elf hiervoor uitgekozen ver keerswegen aanduiden, zoodat men hoopt, dat geen opstoppingen den uittocht der Parijzenaars zullen belemmeren. Voor degenen, die blijven zullen, zijn van zelf sprekend zeer uitgebreide maat regelen genomen. Daarover is echter reeds nadere mede- deellng gedaan. In April U. heeft de Parijsche gemeen teraad een crediet van 269 millioen francs gevoteerd cm 4.900.000 gasmaskers te ver vaardigen, doch de tijd heeft ongelukki gerwijze ontbroken om met deze fabrikatle gereed te zijn, zoodat op het oogenblik alle voorraden, die in de winkels te koop waren, reeds sinds verscheidene dagen zijn uitgeput. Van andere zijde vernamen wij echter, dat de militaire overheid met op zet de uitdeeling der gasmaskers tegen gaat, omdat in tijd van oorlog nog hon derdduizenden Parijzenaars de hoofdstad zullen verlaten en deze allen, indien zij een gasmasker hadden, dit mee zouden nemen. Om nu een verkwisting van dit kostbaar materiaal tegen te gaan. zou men met opzet afwachten tot nog vele anderen het gegeven voorbeeld gevolgd hebben, doch. waar de bevolking van deze bepa ling niet op de hoogte is. is het wel eenigs- zins begrijpelijk, dat over de onmogelijk heid zich een gasmasker te verwerven nogal ontevredenheid heerscht En eindelijk een maatregel, waarover geruchten loopen. doch die niet officieel bekend is. De militaire overheid zou be halve over het noodige afweergeschut, zoeklichten en luisterposten ook over een groot aantal luchtballons beschikken, men spreekt van verschillende honderden, die een stalen kabel van niet minder dan 7000 M. lengte met zich mee zouden voeren en de stad wel niet met een ondoordring- baren gordel, dan toch met een zeer moei lijk door te breken ring zouden omvatten. Met het aantal beschikbare ballons zou om de 150 "M. zoo'n stalen kabel omhoog kunnen worden gebracht en al is het na tuurlijk zeer goed mogelijk, dat een vlieg tuig tusschen twee dier ballons kan door vliegen. er is toch eveneens een zeer groote kans. dat het en zeer zeker in de duis ternis tegen zoo'n kabel aanvliegt, wat bijna onvermijdelijk een val tengevolge zal hebben. Op deze wijze bereidt Parijs zich voor en het wonderlijke is, dat al deze maatrege len. waarvan de bevolking op de hoogte is, niet de minste angststemming hebben ver wekt. En het is niet alleen verwonderlijk, maar ook bewonderenswaardig. (Nadruk verboden). Graaf Perth opnieuw bij Ciano. Hij kwam antwoord halen. De besprekingen, welke vanochtend wer den gehouden tusschen Clano en Perth werden in twee achtereenvolgende ontmoe tingen gevoerd. Tijdens het eerste bezoek heeft de am bassadeur zijn boodschap aan Ciano over handigd. Korten tijd later kwam hij het antwoord ln ontvangst nemen. HERFST. Bij het afnemen van de zonnekracht en het kouder worden van de nachten dienen we er aan te denken, dat planten, welke gevoelig zijn voor nachtvorst naar binnen worden gebracht. De meeste kamerplanten behooren daartoe en waar deze gewassen een plaats in den tuin hebben gehad, moe ten ze met den pot uit den grond geno men De door en overgroeiende wortels worden verwijderd en zoo laat men ze een week op den grond staan op een voor wind beschutte plaats. Dagelijks gieten is gewenscht. Daarna worden deze planten binnen gebracht in een goed licht, gelucht vertrek. Wanneer het Geraniums (Pelar goniums) geldt, daar snijdt men de helft van de stengels af. liefst vlak boven een zijscheut. Laatstgenoemde planten moeten in den winter weinig groeien, want in de meeste gevallen is het de bedoeling om ze te overwinteren en een volgend Jaar weer voor tuinverslering te gebruiken. Ook de Fuchsia leent hiervoor in het bijzonder. Ook dit gewas wordt bij het binnenbrengen flink ingesneden en krijgt, evenals de Ge ranium, gedurende den winter een koele, ongestookte, maar vorstvrije plaats. In de herfstmaanden wordt geregeld water gege ven. gedurende den winter krijgen deze planten weinig of geen vocht. Anders is het met onze kamerplanten, boven bedoeld. De meeste hiervan moeten gedurende den winter bloeien. De meeste krijgen een plaatsje voor het raam, ln elk geval goed in het licht en worden regel matig vochtig gehouden. Het grootste ge vaar, wat deze huisvrienden bedreigt is de droge kachelwarmte Daarom ver van de kachel plaatsen en dagelijks flink luchten om luchtverversching te bevorderen. De lucht vochtig maken, zooals we dat ln de kassen doen. gaat in huis nu eenmaal niet. De Clivia wel een der meest gewilde ge wassen maakt op bovenstaande regel een uitzondering, in zooverre, dat dit gewas liefst ongestookt wordt geplaatst en ook in de herfst matig wordt gegoten en ge durende den winter geen water krijgt. Dit bevordert de ontwikkeling van de bloem knop. Zoodra deze zichtbaar is zetten we de pot gedurende een half uur in water op kamertemperatuur en gieten weer dage lijks Vele Clivia's krijgen bruine vlekken op de bladeren, doordat in het najaar en gedurende den winter te veel water wordt gceven Dit veroorzaakt zure grond en zieke wortels. Wat betreft de Clivia nog ciit: een lezeres had. om de breede blade- ïen mooi te doen glimmen deze laatste ingewreven met meubelwas en zoodoende alles mooi opgepoetst. Het gevolg was dat de Clivia geel werd en spoedig dood ging. De huidwondjes waren vol met was ge smeerd en de plant was in den waren zin „gestikt". Nu de najaarsschoonmaak op til is, meenen we even de aandacht te moeten vestigen op dit drama. Die gewassen (en daartoe behooren onze meeste kamerplan ten) welke we aan den groei moeten hou den.. worden wekelijks stofschoon ge maakt. Van vele éénjarige planten kunnen we zaad winnen. Vooral het mooie, droge na jaarsweer helpt hiertoe mee. Aan te be velen is het zaad in de vruchtjes te bewa ren ln een papieren zakje of doos en het op een droge plaats op te bergen. Alles droogt dan nog na en wordt op een win terdag schoon gemaakt en van kaf gezui verd. De gezaaide violen en vergeet-me- nieten ontwikkelen zich goed. Bij voorkeur plant me ndeze soorten het liefst in het voorjaar op de plaats, waar ze moeten bloeien. Vooral op koude, vochtige gronden is dit aan te bevelen. Geeft men de voor keur aan het najaars uitplanten, dan moet men dit begin October doen, opdat de plantjes nog vóór den winter kunnen aan- wortelen. Is dit laatste niet het geval dan gaan gedurende de koude maanden te veel gewassen verloren. Dit zelfde geldt ook voor de tweejarige gewassen als Muurbloemen. Judaspenning, Campanula, Stokroos e m. a. Alleen op be schutte Plaatsen plant men deze ln het najaar uit. Zoodra de eerste nachtvorsten zich heb ben voorgedaan, worden planten als Knol- begonia's, Dahlia's e. d. opgerooid. de blad- en stengeldeelen verwijderd, bij de Dahlia's op een handbreed na, en daarna laat men de knollen in de zon drogen Na een paar dagen worden de wortelresten verwijderd en de knollen droog opgeborgen, op een vorstvrije plaats. Door ze in een kistje met turfmolm te leggen drogen de knollen niet gemakkelijk in Men lette nu vooral ook op de rozen. Niet zelden ziet men tusschen de takken lange scheuten met geheel afwijkend blad, meestal lichtgroen van kleur terwijl de tak zelf vele en scherpe doorns heeft. Dit zijn „wilde" loten. n.l. gevormd door de onder stam, waarop de roos is geoculeerd. Wanneer deze wilde takken niet worden weggeknipt zullen ze zich ontwikkelen ten koste van de geheele struik. Bij klimrozen vergete men niet de lange, nieuwe takken aan te binden opdat ze niet zullen breken door de ophandn zijnde najaarsstormen Afgestorven vaste planten worden afge sneden, evenals uitgebloeide takken. Ook wordt het gras nog geregeld kort gehou den: het warme weer doet het nog sterk groeien. Het liefst maait men met een maaimarhlne waaraan tevens een rol bevestigd is: hierdoor krijgt men een mooi gelijkmatig ontwikkeld grasperk. Mesten hiervan stellen we nu uit tot in den win ter of ln het voorjaar. We komen er dan uitvoeriger op terug. Van veel belang is het om afgevallen blad op een hoop te verzamelen, liefst van meerdere soorten gemengd Ook verteer baar afval uit de bloemen- en moestuin verzamele men op een hoop om de zoo gewensche kompost te vormen. Zulke hoopen dienen af en toe omgewerkt, waar door alles beter verteert. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: Tuinbouw. ruggegraat van elk goed reclame-plan Een nieuwe phase in den toestand Een Italiaansche beschouwing. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Met het oog op de hardnekkige weigering van Praag verwachtte men van daag in Duitschland te 14.00 uur een al- gemeene mobilisatie. (Zooals gemeld, was dit beslist van Duitsche zijde ontkend. Red. L.D. i De crisis scheen zich snel te ontwikkelen naar onvermijdelijke gevol gen. Te 10.00 uur heeft de minister van buitenlandsche zaken, Ciano. van den Britschen ambassadeur, lord Perth, een belangrijke mededeeling ontvangen met betrekking tot het dreigende Duitsch- Tsjecho-Slowaaksche conflict. In officieele Romeinsche kringen gelooft men, dat de Britsche regeering opnieuw \erzekerd heeft, dat Engeland garant wil zijn voor de tenuitvoerlegging van de ver plichtingen, die Tsjecho-Slowakije op zich heeft genomen. Dit onverwachte Britsche initiatief zou de berichten, die thans zonder eenige of ficieele bevestiging of nauwkeurige om schrijving de ronde beginnen te doen en \0lgens welke men een algemeen Euro- peesch conflict wenscht te vermijden, door middel van een Italiaansche actie, geloof waardiger kunnen doen schijnen. Dit zou in verband kunnen worden gebracht met het duidelijke plaiv van Mussolini, die ccn rechtvaardige en noodzakelijke oplossing voor de vermijding van het conflict en voor den grondslag van een nieuw Europa heeft gegeven. Men wacht met spanning op de verdere ontwikkeling van den internatio nalen toestand, die hedenmiddag in een nieuwe phase schijnt te zijn opgetreden. Vernomen wordt, dat Mussolini zich persoonlijk telefonisch in verbinding heeft gesteld met Hitier, na de inter ventie van den ambassadeur van Groot Brittannië bij Ciano. Men kent nog niet het resultaat van het gesprek. In welingelichte kringen verzekert men, dat Chamberlain gevraagd zou hebben, dat men hem met spoed het Duitsche antwoord zou mededeelen. op dat hij er melding van zou kunnen maken in zijn redevoering in het La gerhuis. STAKING IN DE PLYMOUTH- FABRIEKEN VAN CHRYSLER. Ongeveer 700 arbeiders van de Chrysler- Plymouth-automobielfabriek in Indiana (V.Stzijn gisteren in staking gegaan, nadat de onderhandelingen met de directie waren mislukt. Het onderhoud duurde een uur. André Francois Poncet. de ambassa deur van Frankrijk te Berlijn, werd om kwart over elf door Hitler ontvan gen. Men zegt, dat hij Hitier nieuwe suggesties van de Fransche regecring heeft overgebracht met het oog op een vreedzame regeling van het Duitsch-Tsjechi5che geschil. Het on derhoud duurde ongeveer een uur. Bij zijn vertrek uit de bondskanselarij weigerde Poncet eenige verklaring af te leggen. Ook Henderson bij Hitier. De ambassadeur van Groot-Brittannië. sir Neville Henderson, werd om vijf minuten over half een, onmiddellijk na het bezoek van Poncet, door Hitier ontvangen. Dit onderhoud duurde meer dan een uur. Volgens inlichtingen uit zeer goede bron gelooft men, dat Hitier een voor stel is gedaan voor een Engelsch- Fransche bezetting van het Sudeten- land. Verklaard wordt, dat Hitier hier op nog niet geantwoord heeft. Radioverklaring van Syrovy. De Tsjechische minister-president Syrovy zal, naar men verneemt, vanavond een verklaring voor den omroep afleggen. Roosevelt's oproep. De tweede oproep van Roosevelt is in Duitschland nog niet gepubliceerd. In be voegde kringen weigert men commentaar te leveren, doch men verheelt niet, dat men voor een internationale conferentie wei nig voelt. Het eerste telegram van Roose velt Is gelijk met het antwoord van Hitier gepubliceerd De Hongaarsche mobilisatie. De Hongaarsche legatie te Londen ver klaart, dat alle geruchten over een mobili satie in Hongarije volkomen onwaar zijn. De Paus morgenavond voor de radio. De Paus zal zich morgen tot de wereld richten om ten gunste van den vrede te spreken. Om half zeven G.M.T. zal de Paus in het Italiaansch voor de radio een „vaderlijk herderlijk schrijven" voorlezen. De uitzending geschiedt op een golflengte van 49.75 meter en 19.84 meter De Paus zal vijf minuten spreken. Er zullen vertalingen volgen in verschillende talen. H.M. de Koningin naar Den Haag. Onderhoud met ministers. H. M. de Koningin is hedenmiddag on geveer half twee uit Soestdijk vertrokken voor een kort verblijf in Den Haag. In den loop van den middag zal H. M. op den Ruigenhoek de ministers van Bui tenlandsche Zaken en Defensie ontvangen, waarna de Koningin naar Soestdijk zal tcrugkeeren. IN NEDERLAND OP 1 OCTOBER 1938; 20 h MT Sier 3* grootte, el i Ster '/i 2* grootte- Ster 'I* 1* gr. Lj Melkweg Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland op 1 October 1938. des avonds te 8 uur Middelbare Tijd (9 uur Zomertijd), gelijk aan 20 h 39 min. Sterretijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt hier het Westen rechts, het Oosten links van den be schouwer geteekend. Dat is by sterrekaarten noodzake lijk en gebruikelijk, ten einde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellicha men, die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stygen en in het Weston ondergaan en wanneer men verder slechts dat kwa drant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel ge richt is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het W.Z.W. naar het N.O. door de sterrenbeelden Schutter. Arend, Zwaan, Cepheus, Cassiopeia. Per seus een gebogen stippel lijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan.. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aan tal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand af van 35 gr. tot 24 gr., de dagboog (d.i. de tijd dat zij boven den horizont staat), wordt daardoor verminderd van ruim 11'* uur tot ruim 9'£ uur. De schijngestalten van de maan zyn: E.K. 1 Oct.: V.M. 9 Oct.; L.K. 16 Oct.; N.M. 23 Oct. en E.K. 31 Oct.: men ziet op dit kaartje twee maal een eerste kwartier van de maan. n.l. dat van 1 October in den Schutter, dat van den 31sten in den Steenbok. De volle maan staat 9 October in de Visschen. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wy. voorzoover ze zichtbaar, den loop der vier planeten Venus. Mars. Jupiter en Saturnus (21 h ZT). Wettelijk ingeschreven bij bet ruo 'U Industrieeleo Eigendom ooder Not 6 4 2 2 2 O EERSTE VDLILMMK 3 U/TSTE KVART1ER NIEUWE HAAN ZUID VENUS MAÊS JUPITER Q) SATURNUS Q Mars (m. Is 2.0) is morgenster in den Leeuw, later in de Maagd: in het begin der maand "s morgens vroeg laag in het Oosten waar te nemen. Jupiter (m. is 2.2) is avondster in de Steen bok; heel den nacht fraai waar te nemen. Saturnus (m. is 0.5) in de Visschen. Staat 8 October in oppositie met (d.i. recht tegen over) de zon. D w z. 's nachts om 12 uur staat de zon onder de kim in het Noorden en Sa turnus precies aaartegenover, dus in het Zui den in den meridiaan. <m. is magnitude, d.i. helderheid, vergeleken met een ster van de eerste grootte, die m. is 1.0 heeft). ANDROMEDA. By het Septemberkaartje gewaagden wy van den „leegen" vierhoek van Pegasus; daarop sluit Andromeda aan. Vlak bij de middelste ster van Andromeda (die op ons kaartje twee klein tjes naast zich heeft) is de nevM van Andro- AMSTERDAM, 28 September. De spanning wordt steeds heftiger. Op de effectenbeurzen is dit de laatste dagen goed tot uitdrukking gekomen in de koersbeweging. Wat de Amsterdamsche fondsenmarkt betreft, dient te worden geconstateerd, dat zij. ondanks de inzinking, welke viel te constateeren, toch een groot weerstandsvermogen aan den dag heeft gelegd. Niemand voelt zich echter op zijn gemak en alle aangelegenheden zinken op het oogenblik geheel in het niet bb de politieke kwesties. Aan het Damrak houdt men zich alleen maar bezig met de vraag, of oorlog nog zal kunnen worden afgewend, of dat opnieuw een tijdperk van chaotische verhoudingen moet worden meegemaakt. Te Amsterdam ondervindt men bovendien in hooge mate den weeromslag van de stemming op de buitenlandsche beurzen, in het bijzonder te Londen. Aan de Theems is men thans bij zonder gevoelig voor berichten omtrent de internationale verhoudingen. Dit kan ook niet anders, omdat, by het uitbreken van een ge wapend conflict. Groot-Brittannië onmiddellijk één van de deelnemende partijen zal zijn. Voor onze fondsenmarkt is het een bemoedigend verschijnsel, dat het publiek zijn kalmte weet te bewaren, doch niemand kan zeggen, wat de toekomst ln haar schoot bergt Het koers verloop van Wallstreet heeft slechts bijkom stige waarde, aangezien ook New-York geheel beïnvloed wordt door de gebeurtenissen in Europa. De middagbeurs. Kalme markt Bescheiden omzetten Scherpe koersdaling Amerika belangrijk lager Beleggingsfondsen aangeboden. De onzekerheid, te voorschijn geroepen door den oog e nbllkkel ij ken internationalen toestand, I miste heden haar uitwerking op de Amster- 1 damsche effectenbeurs niet. De angst voor oor log en het streven om contante middelen in huis te hebben, leidde tot verkoopen. Het to- taal onberekenbare verloop van de wisselmarkt en de schier ongekende fluctuaties der toon- I aangevende deviezen bracht het publiek ln een stemming, waarin het eigenlijk niet goed wist I wat te doen. n.l. verkoopen of aanhouden. Maar de kwestie van koopen kwam eigenlijk niet naar i voren. Vrywel alle fondsen waren aan aanbod onderhevig. Dit aanbod was wel niet overmatig groot, doch niemand wilde koopen, zoodat voor het materiaal dat aan de markt kwam. niet gemakkelijk grond te krijgen was. Het onmiddellijke gevolg hiervan was. een algemeene koersdaling, waarbij tal van fond sen zware verliezen te boeken kregen. Van opwinding was echter thans ook weer geen sprake en alles bij elkander genomen, waren de omzetten van bescheiden afmetingen, zij het dan ook dat zich in diverse specialiteiten nog wel de noodige affaire ontwikkelde. Op de Petroleumafdeeling openden Konink lijken een vijftiental punten beneden het vorige slot en hoewel nadien een kleine verbetering kon worden waargenomen, had vervolgens weer een inzinking plaats. De koers bewoog zich daarbij aanhoudend beneden 300%. Van de Suikerfondsen waren het vanzelfspre kend H.V.A.'s, die de grootste belangstelling trokken en die, na tot circa 416 pCt. te zijn in gezakt, zich eenige procenten konden herstel-» len. De minder courante soorten werden alge meen lager genoteerd. Op de Rubbermarkt bewogen Amsterdam Rub bers zich beneden de 200 pCt. Verschillende in courante soorten kregen wederom verliezen op hun rekening. De affaire in Industrieelen was van kalmen aard. De Philipsaandeelen hadden alles bij elkander een rustig verloop, hetgeen niet kon beletten, dat zij een kleine 20-tal punten ver loren zag gaan. Aku's verkeerden eenige pro centen in reactie. Unilevers lagen gedecideerd, zwak in de markt cn lc i r .".erkelijk verlies. De Scheepvaartmarkt was stil. doch kon zich niet onttrekken aan den invloed, uitgaande van de algemeene beurstendens. De Tabaksmarkt was stil. De Sumatra-aan- deelen legden verhoudingsgewijze een flink weerstandsvermogen aan den dag. doch nadee- lige verschillen konden toch niet worden voor komen. De Amerikaansche waarden werden algemeen lager afgedaan. De arbitrage hield zich groo- tendeels afzijdig, daar calculaties bij de scherpe fluctuaties der deviezen moeilijk waren te ma ken. De beleggingsmarkt was heden de dupe van de historie. Teneinde meer overzicht over de positie van de markt te kunnen krijgen, werd door het bestuur van de Ver. der Effectenhan del. vastgesteld, dat vóór 2 uur geen noteerin gen waren toegelaten. Vervolgens werden de noteeringen voor de staatsfondsen evenals voor de gemeentelijke obligatiën uitgesteld tot half drie. Allerwegen 1 was aanbod, doch de kooplust ontbrak geheel I en de situatie werd hiermede helder gedemon streerd. j Voor Fransche staatspapieren bestond wel aanbod doch geen vraag, zoodat het niet ge- j makkelijk was om tot noteeringen te geraken, i Duitsche waarden werden algemeen lager af gedaan. Op de geldmarkt kwamen de huidige ver houdingen tot uitdrukine in een verder aan trekken van de geldnoteeringen. De geldgevers zijn onder de tegenwoordige omstandigheden niet zoo vlot in het afgeven van prolongatie- gelden en de noteering hiervoor steeg tot 2H%. WISSELKOERSEN. Venus (m. is —4.3!) de planeet is dus meer meda te vinden; een ipjraolnevel zooals er vele dan vier maal zoo helder als een ster van de aan den hemel voorkomen, maar de eenige die eerste grootte. Den 16en van deze maand be- met het bloote oog zichtbaar is. Deze nevel reikt, zfj haar grootste helderheid. Zij staat tur.- staat op l.OOO OOO lichtjaren van ons verwij- schen Weegschaal en Schorpioen, is echter om derd. En een lichtjaar is 63.290 astronomische 8 uur (9 uur zomertijd) al in het Westen eenheden, en die eenheid is 149.500.000 KM. ondergegaan. In den vooravond goed te zien. Rekent u nu maar eens uit hoe ver het is naar schoon niet hoog boven den horizont! den nevel van Andromeda..., Londen 8.51 (8.84). Berlijn 74.(74.—). Parijs 4.75 (4 96 1/2). Brussel 31.25 (31.65). Zwitserland 41.50 42.Kopenhagen 38 (45.50Stockholm 43.90 (44.40). Oslo 42.80 New-York 1 85 1/4 (1.87). Praag (6.55). Lire 6 lat.er. Prolongatie 2'V/o; Part. disc. 1—1'/«; Re- ■Tistermarken 20: Reismarken 36; Bankpa- T:er 17, later. Tusschen haakjes zün de koersen va» gasteren. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11