De Franschen te Londen Kleine Entente belooft steun aan Praag Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 26 September 1938 s— Binnenland RECHTZAKEN Buitenland Hervatting der besprekingen DAGBLADRECLAME BEURSOVERZICHT WAIKT k EC RICHTEN Volgens berichten uit Boekarest en Belgrado hebben de vertegenwoordigers van Roemenie en Joego-Slavië te Praag de Tsjecho-Slowaaksche regeering er van in kennis gesteld, dat hun landen zich nog steeds op grond van de ver dragen der Kleine Entente verplicht achten, Tsjecho-Slowakije ingeval van een niet uitgelokten Hongaarschen aanval, gewapenderhand bi.i te staan. Aldus ls vastgesteld in een onderhoud tusschen Stojadinowitsj en Comnene. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat te Boedapest Joego-Slavlsch-Rocmeen. sche stappen zijn ondernomen, om de HonI gaarsche regeering er van in kenns te stel len, dat Joego-Slavië en Roemenië in geval van een niet-uitgelokten aanval cp Tsje- chlsch-Slowaaksch grondgebied verplicht zouden zijn, de verbintenissen die zij als lid van de Kleine Entente iegens Tsjecho- Slowakije hebben aangegaan, na te komen, tegenvaller. Voor Hongarije ls dit een geduchte De mogelijkheid van een minnelijke schikking tusschen Warschau en Praag en de verzekeringen, die Roemenië en Zuid- Slavië Praag hebben gegeven, zijn twee factoren, die de HongaaTsche staatslieden tot nadenken stemmen. Die staatslieden zullen nu nieuwe oplossingen voor het vraagstuk der Hongaarsche minderheid moeten zoeken. Het liberale blad „Reggell Ujsog" schrijft: „wij weten, dat de overwinning niet altijd de snelle verwezenlijking der verwacht'ngen ls. Het is mogelijk, dat een lange diploma tieke strijd daaraan zal voorafgaan. Maar de Hongaarsche regeering kan dien strlid voeren met de overtuiging, dat het geheele Hongaarsche volk zich ln tucht en kalmte achter haar schaart". Voorzorgsmaatregelen !n Hongarije. Sedert de besprekingen te Berchtesga- den tusschen Imredy, Kanya en Hitier heeft Hongarije het tempo van zijn ver dedigingsmaatregelen aanzienlijk versneld. Drie lichtingen zijn onder de wapenen ge roepen en het meerendeel der reservisten, die aan de laatste manoeuvres hebben deelgenomen, ls ln dienst gehouden. In het geheel zijn 160.000 man onder de wapenen. Te Boedapest blijft het publiek uiterst kalm. Zeshonderd natlonaal-socialisten, die ge tracht hadden zich in een vrijcorps te vereenigen, zijn te Boedapest gearresteerd, toen zij zich gereed maakten zich te voe gen bij de geregelde troepen aan de Tsje- cho-Slowaaksche grenzen. De partij van Szalassy heeft hen moeten desavoueeren. Pro-Tsjechische betoogingen te Belgrado. Een speciale trein met Tsjecho-Slowaak- sche reservisten, die hun woonplaats ln Zuid-Slavië hebben, is Zaterdagavond van Belgrado vertrokken. Velen waren bij het vertrek .aanwezig om een ovatie te bren gen aan de Tsjecho-Slowaaksche republiek, haar leiders en haar leger. Voor het Tsje cho-Slowaaksche gezantschap werd een sympathiebetooging gehouden. De betoo- gers begaven zich daarna naar het Duit- sche gezantschap, doch de politie verspreid de hen, zonder dat het tot lnclndenten kwam. Op het Tsjecho-Slowaaksche ge zantschap worden voortdurend betulgjngen van sympathie ontvangen. Ter vermijding van Incidenten hebben de autoriteiten alle openbare betoogingen verboden; dit verbod trof ln het bijzonder een betooging van sympathie voor Tsjecho-Slowakije, die gis teren zou worden gehouden. Een waarschuwend woord van Jorga. In de „Timpul" publiceert prof. Jorga een artikel, waarin hij uiting geeft aan zijn verwondering over de Poolsche Inmen ging in het Tsjecho-Slowaaksche vraag stuk en de eischen ten aanzien van Te- schen. HIJ geeft zijn artikel den titel „Po len wees voorzichtig" en betoogt, dat uit de Duitsche ambities voor Polen gevaren kunnen ontstaan, waarbij de bevrediging van een kleine eigenliefde - Teschen - niet veel beteekent. Jorga vraagt zich af, of Beek een oogenblik kan denken, dat Hit ler,. die Oostenrijk tot het rijk heeft ge bracht en die de Sudeten-Duitschers wil Inlijven, zou kunnen vergeten, dat de Duit- schers in Pommeren en Opper-Silezië en in de „gemengde gebieden", zooals den Poolschen corridor, vroeger onderdanen van Wilhelm II waren. Rusland heeft te Warschau den wensch te kennen gegeven, dat het Tsjecho-Slo waaksche gebied geëerbiedigd zal worden, Roemenië, dat bondgenoot van Polen is, kan zich over een dergelijke situatie slechts ongerust maken. MAATREGELEN TEGEN LUCHT AANVALLEN TE AMSTERDAM. De luchtbeschermingsdienst te Amster- da, i deelt mede. dat aan verscheidene be drijven sirenes zijn onttrokken, die op ver_ schillende punten in de stad zullen worden geplaatst, zoodat geheel Amsterdam in zeer korteh tijd gealarmeerd kan worden. Reeds twee honderd schuilkelders zijn be kend. Aan alle fabrieken en oarticulieren is een schrijven gerïcht, om hun schuilkelders in orde te brengen. f DE ALGEMEENE TOESTAND. Praag weigert het memorandum Ons vermoeden. Zaterdag, dat Chamber lain wel op zich had genomen om het Duit sche memorandum te overhandigen doch het niet wilde aanbevelen, ls Juist gebleken. Praag is in het bezit van dit memorandum gesteld en heeft het afgewezen. Wie ken nis neemt van den Inhoud van het memo randum zal zich daarover niet verbazen. Tsjecho-Slowakije zou zich ande's gewoon overleveren aan de genade van Duitschland Ook ln Engeland en Frankrijk is mui daarvan overtuigd en zij zullen geen dwang duiden. Dat is de conclusie, die momenteel getrokken moet worden, hoewel het onder houd tusschen de Fransche ministers, d e opnieuw naar Londen zijn gekomen, en de Engelsche nog niet beëindigd is. De aanwe zigheid van generaal Gamelln. den chef van den Franschen staf, geeft bijzonder relief aan deze besprekingen. Trouwens in Engeland en Frankrijk wordt de stemming steeds meer verbeten. Reeds zijn stakingen onder mijnwerkers en bouw arbeiders ln Frankrijk ln het belang van hel land opgeheven! Duitschland zou zonder geweld het Su deten land kunnen krijgen. Waaiom dan deze pogingen om Tsjecho-Slowakije te ver nietigen? Intusschen heeft Praag zich bereid ver klaard met Polen te onderhandelen over Teschen. Wil men Polen zoo weer uit het Duitsche kamp halen? Hongarije raakt op den achtergrond voor al nu Roemenië en Zuid-Slavië Praag heb ben medegedeeld, dat zij zich gebonden oor- aeelen door het verdrag der Kleine Entente. Met des te grooter belangstelling zal men hedenavond Hitler's rede afwachten. Houdt hij voet bij stuk. dan lijkt een oorlog wel haast onvermijdelijk. Of zal hij toegeven In het belang van den vrede President Roosevelt heeft in deze critieke oogenblikken een beroep op allen gedaan, den vrede te redden, maar zou het niet be ter zijn geweest, wanneer hij de kracht van zijn land cok in de weegschaal had ge worpen? 0 0 De laatste ber'chten geven aan, dat het blijkbaar den koers opgaat, die de „Tin.es" nceft aangewezeneen lichte drang op Hit ier om niet verder te gaan, daar dc Wester- sche democratieën niet verder eenlg optre den zullen dulden! nen dienen. Ook zijn er talrijke posten voor eerste-hulpverleening ingericht. De Parijsohe brandweer kan met 6500 geoefende reservekrachten versterkt wor den, zoodat men tegelijkertijd circa duizend branden kan bestrijden. Ook de diensten be treffende gasaanvallen en het deslnfectee- ren van de bij gasaanvallen betrokken zones zijn gereed, om aan het werk te kunnen gaan. Te zijner tijd zal het publiek nog van andere belangrijke maatregelen op de hoogte gesteld worden, doch deze moeten nog tot nader order geheim blijven. Het Fransche staatsblad bevat een lijst van producten die voor de behoeften van de nationale verdediging noodzakelijk wor den geacht en waarvan de uitvoer tijdelijk is stopgezet. Tol deze artikelen behcoren vooral rubber en de voornaamste gemengde en niet gemengde metalen, alsmede een aantal chemische en pharmaceuUsche pro ducten. MEXICO. Petroleum voor Duitschland. De „New York Times" meldt uit Tam- pico, dat een Noorsche en een Grieksche tankboot begonnen zijn met het inladen van petroleum voor Duitschland. Engeland stimuleert volgens hetzelfde blad de pe- troleumproductie ln Venezuela; men meent te weten, dat Engeland in geen geval Mexi- caansche petroleum zal koopen. DUITSCHLAND. De tolgrens met Oostenrijk opgeheven. De rijksminister van financiën heeft öë- paald, dat de Duitsch-Oostenrijksche tol grens met Ingang van 1 October a.s. wordt opgeheven. Het goederenverkeer in Groot- Duitschland wordt daarmede geheel tolvrij gemaakt. VEREÊNÏGDË~STATEN. Defensie-verbetering - Een waarschuwing. In verband met den toestand bereiden de commandanten van leger en marine zich voor op het vragen van nieuwe cre- dieten bij het congres ter versnelling van de militaire voorbereiding der Vereenigde Staten. Volgens de ..New-York Times" zou den die nieuwe credieten verscheidene mil- lioenen dollars beloopen. Het leger heeft behoefte aan nieuwe kanonnen, terwijl de gemotoriseerde eenheden verbeterd moeten worden. Men wil verhooging van het effec tief met 8000 man voor het geregelde leger en de nationale garde en gelden voor den aanleg van een luchtvaart-basis, waar schijnlijk in Alaska. Er zijn bestellingen voor luchtdoelgeschut tot een bedrag van ruim 2«/« millioen geplaatst. Het congres heeft 25 millioen toegestaan voor de orga nisatie der luchtverdediging, daarvan is 5 millioen reeds gebruikt. Volgens hetzelfde blad heeft men het congres aanbevolen: de verbetering van de basis te Pearl Har bor op Hawaii en de bouw van het groot ste drijvende droogdok ter wereld, de mo derniseering van vijf slagschepen en zes duikbooten en de machtiging tot het op- elschen van koopvaardijschepen en parti culiere vliegtuigen reeds voor mogelijke vijandelijkheden. Teruggekeerd van een reis door tien Z.- Amerikaansche Staten heeft de senator Green tegenover de pers verklaard: „De uitbreiding van den handel tusschen Duitschland en Zuid-Amerika bedreigt de economische belangen van de Vereenigde Staten ernstig: zij loopen zelfs gevaar ge heel bedorven te worden. Bovendien ls de Duitsche economische expansie een voor loopster van politieke expansie. In bepaal de landen hebben ae Duitschers reeds ze kere organisaties in het leven geroepen, die gelukkig nog van weinig beteekenls zijn. Ook de Italiaansche fascisten en de Japanners ondernemen trouwens een der gelijke actie". DE ZAAK TEGEN DEN INDUSTRIEEL VAN Z: TE OSS. In hooger beroep eveneens twee jaar. Het gerechtshof te Den Bosch heeft van ochtend ln hooger beroep de strafzaak be handeld tegen den industrieel M. van Z, uit Oss, die wegens zedenmisdrijven door de Bossche rechtbank is veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf. Er waren ln deze zaak die met gesloten deuren werd behandeld, acht getuigen ge hoord. onder wie drie getulgen-deskundl- gen. Na een zeer langdurig requisitoir heeft de advocaat-generaal, mr. Massink, even eens twee jaar gevangenisstraf gesicrht. Uitspraak over veertien dagen. DE RAMP VAN DE „FLAMINGO". Een commissie uit den Raad voor de Luchtvaart heeft, na kennis te hebben ge nomen van de uitvoerige rapporten van het vooronderzoek, door de Belgische en Nederlandsche deskundigen ingesteld met betrekking tot het ongeval, op 28 Juli 1937 nabij Brages (Be'giëi overkomen aan het vliegtuig Flamingo, besloten, dat door den Raad voor de Luchtvaart een nader onder zoek met betrekking tot het ongeval niet zal worden ingesteld. Het is bij het vooronderzoek in België, waarbij talrijke mogelijkheden onder het oog zijn gez'cn. niet gelukt zelfs de waar schijnlijke oorzaak van het ongeval vast te stellen. De commissie is geneigd met betrekking tot de vraag of als meest waarschijnlijke oorzaak van den brand de constructie der benzinestandaanwijzers dan wel een onbe kend gebeuren ln de kajuit mag worden aangemerkt omtrent welke vraag de deskundigen van meening verschillen zich te scharen aan de zijde van hen, d:e laatstbedoelde meening ziin toegedaan. Persoonlijke mededeeling van Chamberlain aan Hitier. DE RGTTERDAMSCHE VLIEGVELD KWESTIE. De Kamer van Koophandel te Rotterdam kwkam vanmiddag in een spoedeischende vergadering bijeen, ter bespreking van de plannen der regeering cm Schiphol als centraal vliegveld aan te wijzen. Aan den minister van Waterstaat werd een telegTam gezonden, waarin tot uit drukking komt het eenstemmig verzet van dc- Kamer en het verzoek het daarheen te v.illen leiden, dat aan de rechtmatige aan spraken van Rotterdam wordt/ voldaan. Staking in de werkverschaf fing te Aarle-Rixtel. Zevenhonderd arbeiders leggen het werk neer. Vanochtend is bij de werkzaamheden voor de omlegging van de Aa, onder de ge meente Aarle-Rixtel, welke onder leiding van de Grondmij. voor het waterschap de Aa in werkverschalflng worden uitge voerd, een conflict uitgebroken, waarbij ruim zevenhonderd man zijn betrokken. Een tweehonderdtal tewerkgestelden uit 's Hertogenbosch weigerde vanochtend aan den arbeid te gaan, omdat een wijziging in het ploegenstelsel was gekomen. Zij oefen den op de andere tewerkgestelden een zoo danige pressie uit, dat ook deze het werk neerlegden. Een groep van zeventig man uit Hel mond, die vanochtend voor het eerst onder Aarle-Rixtel aan het werk souden gaan, keerde heel spoedig naar Helmond terug, waar zij zich aan de arbeidsbeurzen ver voegden en mededeelden, dat zij niet met het werk durfden te beginnen. Op het oogenblik ligt het werk stil. Een groep Bosschenaren heeft zich later naar de werkverschaffing aan de Aa, onder Stlpdonk. begeven, waar zij de daar te werkgestelden eveneens wisten over te halen, het werk neer te leggen. Ongeregeldheden hebben zich niet voor gedaan. MINISTER PATIJN IN DEN HAAG TERUGGEKEERD. De minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, is van zijn verblijf te Genéve ln Den Haag teruggekeerd en heeft heden zijn ambtsbezigheden hervat. De Fransche premier Daladier, .dc minis ter van buitenlandsche zaken, Bonnet, de ambassadeur in Londen Corbin én de chef van den generalen staf generaal Gamelln, zijn om 10.30 uur ln Downingstreet aange komen. Gamelln was om 9 uur op Croydon gear riveerd. Ook Inskip en Hoare waren in Downing- street. Om 12.10 vertrokken de Fransche minis ters van Downingstreet. De Fransche ministers keeren onmid dellijk naar Parijs terug. Chamberlain heeft met volledige goedkeuring van Daladier en Bonnet besloten een persoonlijke mededeeling aan Hitier te doen. Sir Horace Wilson is te dien einde vanochtend naar Berlijn vertrokken. Het officieele communiqué. Het officieele eommuniqué door Dow ningstreet uitgegeven, zegt slechts: „Vanochtend ls door de Britsche en Fran sche ministers een nieuwe bijeenkomst ge houden, waarin op alle punten volledige overeenstemming bereikt werd". Voorts werd nog gezegd: „Generaal Gamelin, die voor speciale be raadslagingen was uitgenoodigd, heeft een bezoek aan den Britschen minister-presi dent gebracht en zich vervolgens onder houden met den minister voor de coördi natie der verdediging". Weer een rede van Mussolini. Vanochtend heeft Mussolini te Verona een rede gehouden, de achtste ln één v/eck tijd. Na een défilé van de fascistische strijd krachten nam hij het woord. Hij zeidc. dat de tegenstanders van Italië, verzameld rondom het teeken van sikkel en hamer, den laatsten tijd vorm hebben gegeven aan hun armzalige verwachtingen. Maar het. Italiaansche volk is niet gedesorganiseerd en zielloos, zcoals .verscheidene andere vol ken. Het is zwaar gewapend. De inspan ning. die Chamberlain zich getroost heeft voor de regeling van het Tsjecho-Slowaak sche vraagstuk, moet men waardeeren. Duitschland heeft blijk gegeven van een zelfde lankmoedigheid. Het Duitsche me morandum verschilt niet zeer van de lijnen van het Londensche ontwerp. Het ls duide lijk, dat Tsjecho-Slowakije indien men het in een toestand liet, dat het alleen op zich zelf kon rekenen, zich wel tweemaal zou be denken, alvorens het een strijd begmi, waarvan de uitslag niet twijfelachtig zou zijn. Het probleem aldus Mussoliir heeft drie zijden, een Duitsche, een Pool sche en een Hongaarsche, het moet in zijn geheel opgelost worden. De man, die zich in de eerste plaats rekenschap heeft te ge ven, van wat er gebeurd ls, is de president der Tsjecho-Slowaaksche republiek, die een der hardnekkigste IJveraars voor de ver minking van Oostenrijk-Hongarije geweest ls. zoo niet de hardnekkigste. De Volkenbond verkeert in een staat van coma en allen, die zich t.egen Italic keeren, zullen tenslotte datzelfde lot ondergaan. Er zijn nog eenige dagen voor het vinden van een vreedzame op lossing. Slechts door bovenmenschelijke krachtsinspanning kan een conflict vermeden worden. De diplomaten geven zich vergeefsche moeite, wanneer zij het verdrag van Versailles willen red den, want het lot van dit verdrag wordt thans beslist. In dezelfde week kan een nieuw Europa geboren worden, geka rakteriseerd door den vrede tusschen da volken. Wij, zwarthemden, rijn voor standers van dat Europa. Nog zeide cie Duce; Ik voor mij geloof niet, dat Europa zich in vuur en vlam zal willen zetten om het stinkende ei van Praag to koken. Europa heeft vele behoeften, maar het heeft wel het minst behoefte aan het vermeerderen van het aantal knekelhuizen, die reeds zoo talrijk zijn aan de staatsgrenzen. Hulp voor Tsjecho-Slowakije. De Roemeensche divlslegeneraal Anasta- sio heeft'medegedeeld, dat hij zich ter be schikking stelt van de Tsjecho-Siowaaksche regeering. De Tsjecho-Slowaaksche kolonie te Pa rijs heeft aan Daladier een brief gezonuen, waarin zij verklaart, dat de in Frankrijk wonende Tsjechen en Slowaken zich ter beschikking stellen van de Fransche regee ring. Roosevelts oproep. Men acht het te Washington veelbetee- kenend, dat. de oproep van president Roo sevelt tot Hitier en Benesj spoedig ge volgd is op de aanvaarding van een krach tig standpunt jegens Hitier door de regie ringen van Ts.iecho-Slowakije, Engeland en Frankrijk. De berichten over een krachtiger houding van Londen heeft geleid tot een scherpere gedragslijn in de Amerikaansche pers om steun te verlecnen aan de Britsche en Fransche pogingen den vrede te be waren. Een brief van Altlee aan Chamberlain. In een vandaag in Downingstreet afge geven brief verklaart Attlee, de Labour- lelder: De voorwaarden van het memoran dum van Hitler, dat gif bereid waart voor te leggen aan de Tsjechische regeering, hebben, naar ik geloof, de Britsche open bare meening diep geschokt. De Tsjechische regeering kon niet an ders doen dan deze voorwaarden weigeren. Een aanvaarding zou niets anders betee- kenen dan een vernietiging van den Tsje- chischen staat. Gij zult u herinneren, dat drie bestuursleden der Labourbeweging op 8 September hebben verklaard, dat de Britsche regeering er geen twijfel over moet laten bij de rijksregeerlng. dat zij zich met de regeeringen van Frankrijk en sovjet-Rusland zal vereenigen om weer stand te bieden aan eenigen aanval op Tsjecho-Slowakije. De Labourbeweging acht het drin gend noodzakelijk, dat de Britsche re geering deze leiding geeft, in het ver trouwen, dat een dergelijke politiek den hechten steun van het Britsche volk zou hebben. Welke gevaren dit zou medebrengen, Groot-Brittannië moet zich schrap zet ten tegen een aanval. Er is nu geen plaats voor twijfel of aarzeling. Deze woorden moeten worden beschouwd als uitdrukking gevende aan de opvatting der Labourbeweging en als aanwijzing voor de middelen, waarop het, naar onze meening, slechts mogelijk zal zijn den vrede te behouden. Ik vertrouw oprecht, dat de Britsche regeering nu besluiten zal een politiek, welke in overeenstemming is met deze verklaring te aanvaarden en krachtig voort te zetten. Gamelin bleef te Londen. Terwijl Daladier en Bonnet te 12.23 uur van Dowsingstreet vertrokken, bleef gene raal Gamelin achter. De Fransche ministers keeren te 15 uur naar Parijs terug. De leden van het Brit sche kabinet gingen te 13.13 uur uiteen. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De leiders van 19 vakorganisaties van spoorwegpersoneel in Amerika hebben gis teren verklaard, dat ongeveer een millioen spoorwegarbeiders zich met groote meer derheid voor een staking hebben uitge sproken, Indien de spoorwegdirecties blijven aandringen op een loonsverlaging van ln totaal 250 millioen dollar Zij zeiden, dat zij in dat geval op 1 October het werk zouden neerleggen. Men zie voor Nagekomen Berichten en den Lcidschen Gemeenteraad pag. 3 van het Tweede Blad. De ruggegraat van elk goed reclame-plan AMSTERDAM, 26 Sept. Het verloop der gebeurtenissen tijdens het weekend was niet van dien aard geweest, dat de ongerustheid omtrent den internationalen polltieken toestand en de vrees voor oorlog kon verdwijnen. De effectenbezitters legden de ontwikkeling van den toestand dan ook niet in geruststellenden zin uit en ter beurze van Am sterdam viel wederom aanbod te constateeren. Daar de kooplust onder de tegenwoordige om standigheden geheel ontbreekt, was een verdere inzinking niet te vermijden, Van opwinding was échter geen sprake en hoewel over de geheele linie opnieuw nadeelige verschillen vielen op te teekenen. werden toch geen verdere groote verliezen geleden en de koersen vielen, vergeleken met de prijzen waar tegen hedenmorgen tijdens het niet-officieelc verkeer was afgedaan, bepaald mee. Nadat de openingskoersen meerendeels eenige punten beneden de vorige slotnoteeringen wa ren gekomen, kwamen onder beurstljd over het algemeen geen groote mutaties meer voor. Op de petroleumafdeeling werden Konink lijken een drietal procenten beneden de laagste prijzen van Zaterdag ingezet, doch daarna bleef de koers vrijwel statlonnair. De Amerikaansche petroleumaandeelen wer den wat lager afgedaan. De omzetten waren echter niet groot. Op de Suikerafdeeling waren H.V.A.'s nogal aan schommelingen onderhevig, waarbij ten slotte een nadeelig verschil van eenige pro centen inoest worden geregistreerd. Voorzoover voor de incouranten noteeringen tot stand kwamen, weren die lager. Toch viel later op den middag meerendeels een kleine verbetering waar te nemen Van de industrleelen verloren de Philipsaan- deelen wederom eenige punten. Onder beurstijd bleef de koers vrij goed ln evenwicht. Lhiüevers zetten de dalende beweging verder voort, hoe wel zij tegen het slot eenige weerstano boden. Aku s golden iets lager. Voor rubberfondsen bestond een zwakke stemming. Amsterdam Rubbers boden aanvan kelijk weerstand, doch zagen zich nadien toch eenige procenten ontgaan. Van verschillende courante soorten kwamen aanzienlek lager no teeringen tot stand, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de daling der Rubber- prijzen ook geen aangename Indruk maakt. De Scheepvaartafdeeling had een kalm ver loop over vrijwel de geheele linie moesten nadeelige verschillen worden opgeteekend. De tabaksafdeellng had een onregelmatie verlno- Deli Batavia's kwamen beneden de 200 procent, Senembah's kregen opnieuw een verlies te boe ken, aandeelen Deli Mjj. verkeerden ten op zichte tegenover de vorige slotpryzen krach tig in herstel, doch hierbil dient te woeden be dacht dat Zaterdag een belangrijk verlies was geleden en hierop eenige terugslag volgde. De Amerikaansche Waarden war meeren deels niet veel veranderd en konden Ich goed handhaven op ongeveer het laagste peil van den vorigen beursdag. Onder beurstijd viel een kleine verbetering waar te nemen Op de Beleggingsmarkt bestond een flauwe stemming voor de Nederlandsche Staatspapie ren, Algemeen kwamen belangrijk lagere no teeringen te voorschijn, hierby dient te worden opgemerkt dat voor de integralen en voor de 3 pet. obligatiën Ned. Indië Zaterdag geen no teeringen waren gemaakt. Voor het eerst sedert langen tijd bestond eenige belangstelling voor den geldhoek De oogenblikkelijke verhoudingen bleken niet zon der uitwerking op de prolongatiekoers die tot l procent, steeg. Sedert 18 Augustus 1937 was on afgebroken 'u procent genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.92; Berlijn 74.30; Parijs 4.99 1-4; Brussel 31.69: Zwitserland 42.— Kopenha gen 39.82,/2; Stockholm 46: Oslo 44.82' 2; New York 1.87' 't; Praag 6.50. Prolongatie 1; Part. disc. 3/16; Daggeld 1/4; Registermarken 25 5/8; Crediet Sporr- marken 6 3/4: Effectensperrmarken 5 3/4; Reismarken 41' 't; Bankpapier 211/4. ROTTERDAM, 26 Sept. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs, bij minstens 5 last gezond, boordvrij). Stemming vast. Rogge (per 100 KG.) Canada No. 2 disp. f.8 30. Amerik. No. 2 disp. f 8.25. Noord-Russische disp. f. 8.25. Zuid-Russische 56/57 K G. f. 8.25. Gerst 'per 2000 K.G.i. La Plata 63 69 KG. ladend geladen f. 166. Amerik No. 2 disp. f. 159 Idem No. 3 disp. f. 158, stoomend f. 158 Zuid-Russische 65 '66 K.G. disp. f 160. Idem 67 68 disp. f. 161. Haver (per 100 KG.) La Plata clipped 55/58 KG. disp. f 7.50 Mais (per 2000 K.G.) Gele La Plata aangekomen f. 168167. stoomend n. aank. f. 162179. La Plata cinquantino disp. f. 185. Amerik. gele No 2 disp f. 165. stoomend n. aank. f. 160179. Boekweit (per 100 K.G.) Poolsche Herrschafts disp. f. 8.75 Manchoerljsche disp f 9 50. Binnenlandsche granen: (per 100 K.G i Haver f. 66.65. Gerst chevalier f. 7.75 3.20. Gerst Winter f. 7.40—7.70 Rogge f 7.53 —7.75. Peulvruchten iper 100 K.G.) Erwten, kleine groene f.9—10.50 Schokkers f. 11.5013.25, Bruine boonen f. 1820.50.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3